Back to list

Results

Lajos-Csire-Gedächtnisturnier
GER Krefeld
September 9, 2017 - September 10, 2017

Epee Women's U11-U9 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 FREUND Anna-Lena 2008 F GER Wuppertaler FC (GER)

Epee Women's U12 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 MAAßEN Charlotte 2006 F GER Fecht Club Krefeld (GER)
2 GRUPE Mia 2006 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)

Epee Women's U13 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club

Epee Women's U14 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 LEENEN Greta 2004 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
2 ZÖLLER Jasmin 2004 F GER Wuppertaler FC (GER)
3 GRIGOREVA Erika 2004 F GER Fecht Club Krefeld (GER)

Epee Women's U20 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 GOEDEJOHANN Noa Cosima 1999 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
2 SCHNEIDER Pia 1999 F GER Fecht Club Krefeld (GER)
3 BENABBOU Shirin 2003 F GER Düsseldorfer FV (GER)
3 VON OELHAFEN Lilli 2003 F GER Fecht Club Krefeld (GER)

Epee Men's U11-U9 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 BAUENDAHL Severin 2007 M GER Rheydter TV (GER)
2 MORLANG Kim 2007 M GER Lohausener SV (GER)
3 GOEDEJOHANN Anselm Maria 2008 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
3 SCHMIDT Julian 2007 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
5 SCHRUMPF Vincent 2007 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
6 BREMER Alexander 2007 M GER Solinger TB (GER)
7 ENGELMANN Justus 2007 M GER Rheydter TV (GER)
8 GIANNOLO Valerio 2008 M GER Frankfurter TV (GER)
9 HEIMANN Anton 2007 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
10 MACCHIANO Leandro 2007 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
11 DENG Levi 2008 M GER Frankfurter TV (GER)
12 JANSEPS Moritz 2007 M GER Kempener TV (GER)
13 MAUSS Moritz 2007 M GER Düsseldorfer FV (GER)
14 COLLELLA Conrad 2007 M GER Lohausener SV (GER)
15 KOLDITZ Gideon-Lucien 2007 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
16 MÜLLER Benno 2007 M GER TV Hoffnungsthal (GER)
17 GARBE Luca 2007 M GER Lohausener SV (GER)
18 WITTE Hermann 2007 M GER Fecht Club Krefeld (GER)
19 LUDWIG Elijah 2008 M GER Düsseldorfer FV (GER)
20 STEPHAN Justus 2009 M GER TuS Hamm (GER)
21 BISCO Edward 2007 M GBR Düsseldorfer FV (GER)
22 KÖPER Lennart 2008 M GER Düsseldorfer FV (GER)
23 SAUTMANN Benedikt 2009 M GER TuS Hamm (GER)

Epee Men's U12 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 TACHRIFET Safouane 2006 M GER Düsseldorfer FV (GER)
2 BEAUTYMAN Cador 2006 M GBR
3 PRINZ Jonathan Luis 2006 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
3 CEFERINO MARX Daniel 2006 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
5 FISCHER Robert André 2006 M GER Fecht Club Krefeld (GER)
6 GEIßLER Paul 2006 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
7 HEIN Leander 2006 M GER Rheydter TV (GER)
8 HÖLLER Vincent Maurice 2006 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
9 STEFFENS Leander 2006 M GER Solinger TB (GER)
10 JOEREßEN Tobias 2006 M GER Rheydter TV (GER)
11 ABILGAARD Raphael 2006 M GER Fecht Club Krefeld (GER)
12 BAERSCH Henri Anton 2006 M GER Solinger TB (GER)

Epee Men's U13 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 VELTRUP Ole 2005 M GER Fecht Club Krefeld (GER)
2 STANGE Jakob 2005 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
3 WIENANDS Jeremy 2005 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
3 SCHMIDT Jann-Rouven 2005 M GER TV Dillenburg (GER)
5 MORLANG Nick 2005 M GER Lohausener SV (GER)
6 WOLFERTZ Marius 2005 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
7 GREGG Leon 2005 M GER Rheydter TV (GER)
8 TE NEUES Moritz 2005 M GER Kempener TV (GER)
9 OBEREM Felix 2005 M GER Rheydter TV (GER)
10 RONKHOLZ Lasse 2005 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)

Epee Men's U14 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 SPIERZAK Lorenz 2004 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
2 EICHER Tristan 2004 M GER Fecht Club Krefeld (GER)
3 BÖHMER Philipp 2004 M GER Fecht Club Krefeld (GER)
3 LUCKENBACH Nick 2004 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
5 BRYCHCY Jakob 2004 M GER Fecht Club Krefeld (GER)
6 NÄHRING Till 2004 M GER TV Dillenburg (GER)
7 ROSENTHAL Heinrich 2004 M GER DFC Düsseldorf (GER)
8 POETEN Falk 2004 M GER TuS Hamm (GER)
9 HAMBACH Gereon 2004 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)

Epee Men's U20 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 HEIMSOETH Clemens 2000 M GER Fecht Club Krefeld (GER)
2 VELTRUP Paul 2001 M GER Fecht Club Krefeld (GER)
3 HAPPE Philipp 2001 M GER EFG Essen (GER)
3 WINKLER Sebastian 2001 M GER Solinger TB (GER)
5 KOLDITZ Hendrik-Kilian 2002 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
6 POETEN Niels Hagen 2003 M GER TuS Hamm (GER)

Epee Women's U17 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 KROESE Katelijn 2001 F NED SC Amsterdam (NED)
2 GOLDMANN Lara 2002 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
3 MÄUELER Louise 2001 F GER OFC Bonn (GER)
3 MÜLLER Fiona 2004 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
5 GONANO Svea 2003 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
6 ZUR MÜHLEN Marie 2001 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
7 VON PRONDZINSKI Maja 2001 F GER Wuppertaler FC (GER)
8 BENABBOU Shirin 2003 F GER Düsseldorfer FV (GER)
9 PRINZ Nele 2004 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
10 BERNSTEIN Katharina 2003 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
11 WEDEL Floria 2003 F GER OFC Bonn (GER)
12 KOTTUSCH Constanze 2003 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
13 KERSKES Malika 2002 F NED s.v. Pallós (NED)
14 AWARAGI Laila 2003 F GER OFC Bonn (GER)
15 ANDREAS Fenja 2002 F GER Wuppertaler FC (GER)
16 PFEIFFER Nina 2003 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
17 MOHACSI Dori 2003 F HUN Lohausener SV (GER)
18 KUSSMAUL Anastasia 2003 F GER Düsseldorfer FV (GER)
19 LODE Katharina 2003 F GER Lohausener SV (GER)
20 EITNER Annika 2004 F GER Wuppertaler FC (GER)
21 GONANO Juna 2005 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
22 VON GIESEN Hannah 2003 F GER Fecht Club Krefeld (GER)
23 KARDOL Klaartje 2004 F NED s.v. RobbSchermen (NED)
24 NEU Antonia 2003 F GER Fecht Club Krefeld (GER)
25 1st round COLL BARROSO Noemi 2003 F GER Wuppertaler FC (GER)
26 1st round LEENEN Greta 2004 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
27 1st round KOCH Pauline 2003 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)

Epee Women's Senior Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 HUG Jana 1990 F GER Neusser SV (GER)
2 BÜRGER Isabelle 1997 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
3 MÜLLER Jule Hanna 2000 F GER EFG Essen (GER)
3 HERCHNER Kira 1993 F GER Fecht Club Krefeld (GER)
5 HOHLBEIN Frauke 1962 F GER Neusser SV (GER)
6 SCHNEIDER Pia 1999 F GER Fecht Club Krefeld (GER)
7 DICK Carina 2000 F GER Wuppertaler FC (GER)
8 GRAF Annika 1996 F GER EFG Essen (GER)
9 MASTHOFF Emma 2000 F GER EFG Essen (GER)
10 MARZODKO Caroline 1996 F GER Rheydter TV (GER)
11 GRAF Bettina 1967 F GER EFG Essen (GER)
12 NETTERSHEIM Katharina 1994 F GER OFC Bonn (GER)
13 REINHOLD Charlotte 1999 F GER EFG Essen (GER)
14 VOLYNSKI Julia 1975 F GER Düsseldorfer FV (GER)
15 GROPPER Johanna 1985 F GER EFG Essen (GER)
16 NEUER Julia 1999 F GER OFC Bonn (GER)
17 SPIERZAK Luisa Emilia 1999 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
18 LUTHER Melanie 1985 F GER Kölner FK (GER)
18 DEUß Maddalena 2000 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
20 1st round KELLER Isabelle 1980 F GER DFC Düsseldorf (GER)
21 1st round JEDAMZIK Tina 1971 F GER DFC Düsseldorf (GER)
22 1st round EITNER Fiona 1998 F GER FK Hannover (GER)

Epee Men's U17 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 VELTRUP Paul 2001 M GER Fecht Club Krefeld (GER)
2 MURRU Fabio 2002 M GER OFC Bonn (GER)
3 KÄMEREIT Maximilian Rubens 2001 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
3 BÖHMER Philipp 2004 M GER Fecht Club Krefeld (GER)
5 KOLDITZ Hendrik-Kilian 2002 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
6 ZEWE Maxim 2001 M NED Fencing Ermelo (NED)
7 KOLDITZ Ian-Etienne 2004 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
8 ASSMANN Timothy 2002 M NED s.v. Scaramouche (NED)
9 BEHR Stephan 2002 M GER Solinger TB (GER)
10 KIRCHNER Tim 2003 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
11 PRINZ Niklas 2001 M LUX TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
12 WINKLER Sebastian 2001 M GER Solinger TB (GER)
13 HAPPE Philipp 2001 M GER EFG Essen (GER)
14 BITTERLING Julius Paul 2002 M GER OFC Bonn (GER)
15 SATURNO Luca 2003 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
16 DETEMBLE Alexander 2003 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
17 SACKERMANN Jonas 2002 M GER Wuppertaler FC (GER)
18 KEPPEL Alec 2002 M NED SC Den Bosch (NED)
19 DRABSCH Sebastian 2003 M GER Lohausener SV (GER)
20 ZIEGS Ben 2002 M GER Solinger TB (GER)
20 EITNER Dominik 2001 M GER Wuppertaler FC (GER)
22 SCHMIDT Johannes 2002 M GER TV Hoffnungsthal (GER)
23 KLEINE Julius 2003 M GER EFG Essen (GER)
24 BLANKENHAGEN Damien 2003 M GER EFG Essen (GER)
25 WARREMAN Daan 2004 M NED s.v. RobbSchermen (NED)
26 SPEKER Oskar 2004 M GER EFG Essen (GER)
27 MEIER Kassian 2004 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
28 BICKENBACH Luke Joshua 2002 M GER Solinger TB (GER)
29 STANGE Jakob 2005 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
30 KRAUSE Julius Friedrich 2003 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
31 GERHARTZ Benedict 2003 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
32 POETEN Niels Hagen 2003 M GER TuS Hamm (GER)
33 JANSSEN Lennart 2003 M GER EFG Essen (GER)
34 HAHNEL Thore 2004 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
35 SCHULZ Tobias 2004 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
36 BUSLEY Benjamin 2003 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
37 BREKER Henri 2003 M GER Lohausener SV (GER)
38 SICKING Max 2002 M GER TV Hoffnungsthal (GER)
39 JANSON Casper 2003 M GER Fecht Club Krefeld (GER)
40 WITTENBERG Cai 2003 M GER Rheydter TV (GER)
41 1st round THOMAS Samuel 2002 M GER Wuppertaler FC (GER)
42 1st round SCHÜTTLER Tim 2004 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
43 1st round SPIERZAK Lorenz 2004 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
44 1st round WIENANDS Jeremy 2005 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
44 1st round VAN DER LINDEN Paul 2002 M GER Fecht Club Krefeld (GER)
46 1st round ARNHOLD Timon 2004 M GER Fecht Club Krefeld (GER)
47 1st round EICHER Tristan 2004 M GER Fecht Club Krefeld (GER)
48 1st round BUNDESMANN Ole 2003 M GER Fecht Club Krefeld (GER)

Epee Men's Senior Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 STEINBERGER Raphael 1985 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
2 BUSCH Max 1997 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
3 ZUR MÜHLEN Lars 1998 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
3 BÄHREN Tobias 1994 M GER Rheydter TV (GER)
5 STAND Thomas 1986 M GER Neusser SV (GER)
6 HESS Alexander 1966 M GER Aachener FC (GER)
7 BÜRGER Fabian 1993 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
8 DOROSCHEWSKI Johannes 1985 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
9 HEIMSOETH Clemens 2000 M GER Fecht Club Krefeld (GER)
10 DE VRIES Matthijs 1989 M NED Fencing Ermelo (NED)
11 NEUMANN David 1979 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
12 HERRMANN Maximilian 1993 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
13 ERKENS Roman 2000 M GER Solinger TB (GER)
14 MÜLLER Dean 2000 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
15 WIßKIRCHEN Moritz 1999 M GER TV Hoffnungsthal (GER)
16 ZIERER Toni-Ludwig 1977 M GER Pulheimer SC (GER)
17 FREUND Sebastian 1986 M GER Wuppertaler FC (GER)
18 HUSEMANN Luca 1999 M GER EFG Essen (GER)
19 VOß Thilo 1987 M GER TV Paderborn (GER)
20 BEHR Peter Christian 1966 M GER Solinger TB (GER)
21 BIJKER Peter 1968 M NED s.v. RobbSchermen (NED)
22 MASTHOFF Bruno 1998 M GER EFG Essen (GER)
23 VORBERG Bjarne 1997 M GER Rheydter TV (GER)
24 MEINKE Thomas 1990 M GER Düsseldorfer FV (GER)
25 1st round DEHN Julius 2000 M GER EFG Essen (GER)
26 1st round WESTERDORF Moritz 2000 M GER Fecht Club Krefeld (GER)