Back to list

Results

Lauermann-Cup
GER Kolkwitz
December 5, 2015 - December 6, 2015

Foil Men's U10 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 SCHULZ Linus 2006 M GER OSC Potsdam (GER)
2 DLUGOKECKI Ludomir 2007 M POL MKS Kusy Szczecin (POL)
3 SALUS Hugo 2006 M GER Berliner FC (GER)
3 LIZAK Adam 2007 M POL MKS Kusy Szczecin (POL)
5 KROMM Lukas 2006 M GER FC Berlin Südwest (GER)
6 FOGT Jakub 2006 M POL Polonia Leszno (POL)
7 SCHROEDER Lennart 2006 M GER SVA Oranienburg (GER)
8 STARKOWSKI Filip 2006 M POL Polonia Leszno (POL)
9 SPREMBERG Paul 2006 M GER TV Markkleeberg (GER)
10 NEITZEL Finn 2006 M GER SC Berlin (GER)
11 WALTER Sebastian 2007 M GER FSC Cottbus (GER)

Foil Men's U12+U11 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 AHLVERS Philipp 2004 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
2 SPIELMANN Richard 2004 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
3 GAASEIDNES Kjell 2004 M GER SC Berlin (GER)
3 NOWAK Jan 2005 M POL Polonia Leszno (POL)
5 WOLF Julien 2005 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
6 DRESE Linus 2004 M GER OSC Potsdam (GER)
7 GINDA Piotr 2005 M POL Warta-Muszkieterowie Poznan (POL)
8 HARMS Tyler 2004 M GER SC Berlin (GER)
9 STOLTE Quinn 2004 M GER FC Berlin Südwest (GER)
10 VOIGT Lennart 2004 M GER Hanseatischer FC Lübeck (GER)
11 FISCHER Friedemann 2004 M GER OSC Potsdam (GER)
12 KANCI Maksymilian 2005 M POL Polonia Leszno (POL)
13 MÄVERS Belá Benedikt 2005 M GER FC Berlin Südwest (GER)
14 BEDNER Filip 2005 M POL MKS Kusy Szczecin (POL)
15 SUHRHOFF Malte 2004 M GER OSC Potsdam (GER)
16 EBERT Tillmann 2005 M GER TV Markkleeberg (GER)
17 PFEIFFER Jonathan 2005 M GER Berliner FC (GER)
18 MC CONELL Lino 2005 M GER SC Berlin (GER)
19 LEWICKI Tymon 2004 M POL D'Artagnan Ursynow (POL)
20 SCHNEIDER Richard 2004 M GER SV Medizin Bautzen (GER)
21 BESKOROVAJNYI Anton 2005 M GER FC Berlin Südwest (GER)
22 BAAR Laurin 2004 M GER OSC Potsdam (GER)
23 BRANDT Florian 2004 M GER PFC Potsdam (GER)
24 KEMPE Kristof 2004 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
25 RAITHEL Theo 2004 M GER FC Schkeuditz (GER)
26 RAINER Finn 2005 M GER OSC Potsdam (GER)
27 TALKE Robert 2005 M GER SV Medizin Bautzen (GER)
28 PÄPER Niklas 2005 M GER FSC Cottbus (GER)

Foil Men's U13 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 HELM Leander 2003 M GER SC Berlin (GER)
2 ZACHER Niklas 2003 M GER FSC Jena (GER)
3 GRUN Nils 2003 M GER SC Berlin (GER)
3 NERLING Hannes 2003 M GER SC Berlin (GER)
5 MEUTZNER Daniel 2003 M GER FSC Cottbus (GER)
6 MACHETANZ Jasper 2003 M GER Dresdener FC (GER)
7 FAßMANN Moritz 2003 M GER FC Schkeuditz (GER)
8 GERLACH Hannes 2003 M GER FSC Jena (GER)
9 HÄßLER Arwed 2003 M GER FC Schkeuditz (GER)
10 REHDA Felix 2003 M GER FG Schwerin (GER)
11 DOWNAR Wiktor 2003 M POL Warta-Muszkieterowie Poznan (POL)
12 NEUMANN Sten 2003 M GER Dresdener FC (GER)
13 SCHMITZ-HÜBSCH Gregor 2003 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
14 DITHMAR Benjamin 2003 M GER TSV Berlin-Wittenau (GER)
15 GRUND Toni 2003 M GER FC Schkeuditz (GER)
16 SZUMODALSKY Emil 2003 M GER FSC Jena (GER)
17 NEUBAUER Aaron 2003 M GER FSC Jena (GER)
18 BRABANSKI Karol 2003 M POL MKS Kusy Szczecin (POL)
19 PERING Julius 2003 M GER TSV Berlin-Wittenau (GER)
20 HEIDE Tim 2003 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
21 SCHMIDT Friedrich 2003 M GER USC Magdeburg (GER)
22 NOWAK Hannes 2003 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
23 EISENSCHMIDT Tim 2003 M GER FSC Jena (GER)
24 ZAGORNIK Lucas 2003 M GER FSC Jena (GER)
25 EBERT Ferdinand 2003 M GER TV Markkleeberg (GER)
26 SEELING Tobias 2003 M GER SVA Oranienburg (GER)
27 DOYSCHER Vincent 2003 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
28 SIEBENHÖRL Joel 2003 M GER SFV Oschatz (GER)
29 VON GOTTBERG Leander 2003 M GER PFC Potsdam (GER)
30 STOLL Ragnar 2003 M GER SVA Oranienburg (GER)
31 SCHMIDT Richard 2003 M GER USC Magdeburg (GER)

Foil Men's U14 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 HALADUDA Kacper 2002 M POL MKS Kusy Szczecin (POL)
2 LENK Hendrik Dion 2002 M GER Dresdener FC (GER)
3 KLIEM Lennart 2002 M GER FC Berlin Südwest (GER)
3 BROSCHE Tilman 2002 M GER Dresdener FC (GER)
5 MENSCHIK Paul 2002 M GER FC Berlin Südwest (GER)
6 LOESCHE Teo 2002 M GER FSC Jena (GER)
7 PUST Moritz 2002 M GER SC Berlin (GER)
8 STIER Franz 2002 M GER FSC Jena (GER)
9 BARTELS Julius 2002 M GER FG Schwerin (GER)
10 FRANKE Eric Pascal 2002 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
11 SEMPER Leonard 2002 M GER SC Berlin (GER)
12 WIEFEL Cedric 2002 M GER FSC Jena (GER)
13 LEIDHOLDT Levin 2002 M GER Chemnitzer PSV (GER)
14 EHRICH Marlon 2002 M GER SC Berlin (GER)
15 KRAWCZYK Maximilian 2002 M GER SV Chemie Rodleben (GER)
16 BLOECK Daniel 2002 M GER FC Grunewald (GER)
17 GRANERT Johannes 2002 M GER SV Einheit Altenburg (GER)
18 DAHMLOS Fritz 2002 M GER FSC Jena (GER)
19 MUSCHE Paul 2002 M GER USC Magdeburg (GER)
20 ALTENDORF Andreas 2002 M GER FG Merseburger Raben (GER)
21 TELLBACH Luis 2002 M GER SC Berlin (GER)
22 MATVEENKO Evgeniy 2002 M RUS SC Berlin (GER)
23 FLÖRICKE Ben 2002 M GER FSC Jena (GER)
24 ARNDT Florian 2002 M GER SV Lok Pritzwalk (GER)
25 SÖLLNER Tilman 2002 M GER OSC Potsdam (GER)
26 KUNATH Hannes 2002 M GER SVA Oranienburg (GER)
27 SCHULTZE Arthur 2002 M GER FSC Jena (GER)
28 THOMAS Max 2002 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
29 HUTH Pascal 2002 M GER FC Schkeuditz (GER)
30 JOCHIM Tim 2002 M GER Dresdener FC (GER)

Foil Mixed U9 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 PUHLMANN Felix 2009 M GER SC Berlin (GER)
2 NAROLEWSKI Jakub 2008 M POL MKS Kusy Szczecin (POL)
3 MICHALUK Igancy 2009 M POL MKS Kusy Szczecin (POL)
3 WALTER Raphael 2008 M GER FSC Cottbus (GER)
5 WISNIK Feliks 2009 M POL AZS AWF Poznan (POL)
6 WISNIK Florentina 2009 F POL AZS AWF Poznan (POL)

Foil Women's U10 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 JUNELE Nikola 2006 F LAT Asmens (LAT)
2 ROSENSTENGEL Merle 2006 F GER KSV Weißwasser (GER)

Foil Women's U12+U11 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 SEMPER Nelly 2004 F GER SC Berlin (GER)
2 WEMME Lina Elisabeth 2004 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
3 MIETKA Gabriela 2004 F POL Polonia Leszno (POL)
3 BULLAND Anne Sophie 2004 F GER FC Berlin Südwest (GER)
5 DEMSKI Kim 2005 F GER Berliner FC (GER)
6 WOZNIAK Natalia 2004 F POL Warta-Muszkieterowie Poznan (POL)
7 HAASE Leah 2004 F GER FC Berlin Südwest (GER)
8 GROSSER Nike 2005 F GER USC Viadrina Frankfurt (GER)
9 ROSENSTENGEL Emma 2004 F GER KSV Weißwasser (GER)
10 BERGER Julia 2005 F GER SC Berlin (GER)
11 FINKENSTAEDT Antonia 2004 F GER FC Grunewald (GER)
12 GIORDANO Ginevra 2005 F BRA FC Berlin Südwest (GER)
13 STOLTE Caitlin 2004 F GER FC Berlin Südwest (GER)
14 LEWUSZ Aleksandra 2004 F POL Polonia Leszno (POL)
15 EISNER Marina 2004 F GER SC Berlin (GER)
16 ZANDER Anthea 2004 F GER Berliner FC (GER)
17 JUNELE Nikola 2006 F LAT Asmens (LAT)
18 ROSENSTENGEL Merle 2006 F GER KSV Weißwasser (GER)
19 SZCZEPANIAK Anna 2004 F POL Warta-Muszkieterowie Poznan (POL)
20 ENDLER Johanna 2005 F GER FSC Cottbus (GER)

Foil Women's U13 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 KRAUSE Angelina-Noelle 2003 F GER FSC Cottbus (GER)
2 SCHALLER Cora Elisabeth 2003 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
3 BALLE Jennifer 2003 F GER Fechtcentrum Halle (GER)
3 REICH Nina 2003 F GER FSC Cottbus (GER)
5 HÖNNGER Isabelle Salome 2003 F GER FSC Jena (GER)
6 SZAKACS Elaine 2003 F GER Dresdener FC (GER)
7 ZIEPEL Clarissa 2003 F GER Dresdener FC (GER)
8 HOLLAX Ira Kristin 2003 F GER OSC Potsdam (GER)
9 SIBILLA Hannah 2003 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
10 GÖTZE Luzie 2003 F GER FSC Jena (GER)
11 KÖPP Johanna 2003 F GER FC Berlin Südwest (GER)
12 LIPPOLD Emma 2003 F GER FC Schkeuditz (GER)
13 HARTMANN Leonie 2003 F GER SC Berlin (GER)
14 GRÖBLEHNER Marie 2003 F GER Dresdener FC (GER)
15 LÖVENICH Paulina 2003 F GER FC Schkeuditz (GER)
16 LAMPERT Charlotte 2003 F GER OSC Potsdam (GER)
17 MEISTER Henriette 2003 F GER FG Merseburger Raben (GER)
18 PRALAT Klaudia 2003 F POL Polonia Leszno (POL)
19 BABAJANYAN Helen 2003 F GER Berliner FC (GER)
20 NAGEL Tina 2003 F GER SV Lok Pritzwalk (GER)
21 GOLEMBSKA Katarzyna 2003 F POL Polonia Leszno (POL)
22 BRANNY Annabell 2003 F GER FSC Cottbus (GER)
23 KINDEL Fenja 2003 F GER FG Schwerin (GER)
24 BÖTTGER Sonja 2003 F GER Fechtcentrum Halle (GER)
25 WOLF Alina-Sophie 2003 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
26 WERSING Emily Friederike 2003 F GER OSC Potsdam (GER)

Foil Women's U14 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 HEINRICH-LINDNER Charlotte 2002 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
2 VOGEL Leona 2002 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
3 STUTZKE Lena 2002 F GER SC Berlin (GER)
3 JABLONOWSKA Kaja 2002 F POL MKS Kusy Szczecin (POL)
5 LINDNER Isabella 2002 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
6 AMMER Lucy 2002 F GER SC Berlin (GER)
7 KAERGEL Alina 2002 F GER FSC Cottbus (GER)
8 MATTHIES Andrea 2002 F GER USC Magdeburg (GER)
9 KUKLA Ann- Sophie 2002 F GER FG Schwerin (GER)
10 MÜLLER Emilie 2002 F GER FSC Jena (GER)
11 SOBCZAK-DOMANSKA Maja 2002 F POL MKS Kusy Szczecin (POL)
12 MANN Agnes 2002 F GER Fechtcentrum Halle (GER)
13 BERGER Sophie 2002 F GER SC Berlin (GER)
14 ROTH Lucy 2002 F GER Medizin Bad Elster (GER)
14 TOMISCH Anuschka 2002 F GER Dresdener FC (GER)
16 RODE Marie-Sophie 2002 F GER FG Schwerin (GER)
17 BECKER Lilly Quilene 2002 F GER Fechtcentrum Halle (GER)