Back to list

Results

2015 Deutsche Samsung Meisterschaft
GER Tauberbischofsheim
March 28, 2015 - March 29, 2015

Foil Women's Senior Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 BINGENHEIMER Sandra 1987 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
2 GOLUBYTSKYI Carolin 1985 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
3 HAMPEL Eva 1992 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
3 KNAUER Tamina 1994 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
5 SCHMITZ Franziska 1993 F GER OFC Bonn (GER)
6 ROMANUS Stephanie 1990 F GER FC Leipzig (GER)
7 NEHL Inke 1993 F GER Quernheimer FC (GER)
8 MOOR Valentina 1995 F GER OFC Bonn (GER)
9 BEHR Kristin 1992 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
10 ZACKE Martina 1984 F GER SC Berlin (GER)
11 KRAUSE Charlotte 1993 F GER OFC Bonn (GER)
12 WEGENER Marike 1993 F GER FC Leipzig (GER)
13 BRAUN Julia 1997 F GER OFC Bonn (GER)
14 WERNER Sophia 1999 F GER OSC Berlin (GER)
15 MERKERT Mandy 1987 F GER PSV Stuttgart (GER)
16 FRACKENPOHL Helena 1998 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
17 MERKL Roxanne 1988 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
18 KIRSCHEN Kim 1996 F GER SC Berlin (GER)
19 BARTHOLME Rahel 1996 F GER SC Berlin (GER)
20 FENGER Hannah 1992 F GER FC Moers (GER)
21 HOHENADEL Leilani 1997 F GER TSG Weinheim (GER)
22 EBERT Leonie 1999 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
23 MERKERT Mona Lisa 1984 F GER PSV Stuttgart (GER)
24 EXNER Wibke 1983 F GER TK Hannover (GER)
24 BEHR Leandra 1996 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
26 WELTZIEN Silke 1967 F GER KTF Luitpold München (GER)
27 WEINER Kari 1999 F GER OFC Bonn (GER)
28 STEPHAN Mona 1999 F GER OFC Bonn (GER)
29 POSGAY Zsofia 1998 F GER PSV Stuttgart (GER)
30 MÜLLER Lena 1995 F GER Dresdener FC (GER)
31 KAPPLER Katrin 1989 F GER FC Schkeuditz (GER)
32 GREIFFER Luise 1996 F GER FC Moers (GER)
33 KIRSCHBAUM Viviane 1995 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
34 KOLLMETZ Hilke 1971 F GER Hanseatischer FC Lübeck (GER)
35 HAMMERS Maike 1996 F GER FSC Jena (GER)
36 KINZEL Jessica 1996 F GER SC Berlin (GER)
37 BEHR Greta 1996 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
38 UELTGESFORTH Pia 1999 F GER FC Moers (GER)
39 VÖLKER Johanna 1999 F GER SC Berlin (GER)
40 WALTHER Lea-Margarete 1996 F GER SC Berlin (GER)
41 ZIEGON Laura 1997 F GER KTF Luitpold München (GER)
42 KINZEL Josefin 1998 F GER SC Berlin (GER)
43 WEIMER Cora 1997 F GER MTV Giessen (GER)
44 OLEWSKI Sophie 1999 F GER TFC Hanau (GER)
45 BASTIAN Melanie 1992 F GER MTV Giessen (GER)
46 OLEWSKI Laura 1997 F GER TFC Hanau (GER)
47 EITTORF Jessica Aishen 1993 F GER OFC Bonn (GER)
48 ZIBERT Paulina 1997 F GER KTF Luitpold München (GER)
49 WELTZIEN Theresa 1997 F GER KTF Luitpold München (GER)
50 FLACK Isabelle 1998 F GER TG Münster (GER)
51 BURKHARDT Katja 1977 F GER MTV München (GER)
52 BAUM Ramona 1992 F GER MTV Giessen (GER)
52 STOß Elisabeth 1997 F GER FSC Jena (GER)
54 SCHULZ Marie-Luise 1993 F GER FG Schwerin (GER)
55 EIKEL Gesine 1996 F GER TG Münster (GER)
56 HAUPT Anne 1995 F GER PSV Weimar (GER)
57 GROßSTÜCK Lilly 1993 F GER VFL Kirchheim (GER)
58 KÜHBORTH Viktoria 1997 F GER TG Frankenthal (GER)
59 KROHMER Alice 1999 F GER CTG Koblenz (GER)
60 CRUSTEWITZ Katja 1976 F GER FC Fürth (GER)
61 LIEBIG Melissa 1996 F GER ASC Göttingen (GER)
62 KNAP Barbara 1997 F GER TB Hamburg-Eilbeck (GER)
63 RASLANAS Nicole 1990 F GER VFL Pinneberg (GER)
64 HOLZE Henrietta 1999 F GER TG Münster (GER)
65 1st round FREY Marie-Louise 1996 F GER PSV Stuttgart (GER)
66 1st round REETZ Aylin 1997 F GER Eintracht Hildesheim (GER)
66 1st round MOWE Norina-Sophie 1997 F GER Quernheimer FC (GER)

Foil Women's Senior Team
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 FC TAUBERBISCHOFSHEIM       GER FC Tauberbischofsheim (GER)
1 HAMPEL Eva 1992 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
1 BEHR Kristin 1992 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
1 BINGENHEIMER Sandra 1987 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
1 KNAUER Tamina 1994 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
2 OFC BONN       GER OFC Bonn (GER)
2 MOOR Valentina 1995 F GER OFC Bonn (GER)
2 BRAUN Julia 1997 F GER OFC Bonn (GER)
2 SCHMITZ Franziska 1993 F GER OFC Bonn (GER)
2 KRAUSE Charlotte 1993 F GER OFC Bonn (GER)
3 SC BERLIN       GER SC Berlin (GER)
3 KIRSCHEN Kim 1996 F GER SC Berlin (GER)
3 KINZEL Jessica 1996 F GER SC Berlin (GER)
3 ZACKE Martina 1984 F GER SC Berlin (GER)
3 WALTHER Lea-Margarete 1996 F GER SC Berlin (GER)
4 FC LEIPZIG       GER FC Leipzig (GER)
4 ROMANUS Stephanie 1990 F GER FC Leipzig (GER)
4 WEGENER Marike 1993 F GER FC Leipzig (GER)
4 NIKOLEIZIG Lucie 1994 F GER FC Leipzig (GER)
5 PSV STUTTGART       GER PSV Stuttgart (GER)
5 POSGAY Zsofia 1998 F GER PSV Stuttgart (GER)
5 MERKERT Mona Lisa 1984 F GER PSV Stuttgart (GER)
5 KÜHNER Anna-Katharina 1986 F GER PSV Stuttgart (GER)
5 MERKERT Mandy 1987 F GER PSV Stuttgart (GER)
6 EINTRACHT DUISBURG       GER Eintracht Duisburg (GER)
6 KERZMANN Vicky 1991 F GER Eintracht Duisburg (GER)
6 ARNOLD Julia 1999 F GER Eintracht Duisburg (GER)
6 NEUHAUS Lucie 1996 F GER Eintracht Duisburg (GER)
7 MTV MUNCHEN       GER MTV München (GER)
7 BURKHARDT Katja 1977 F GER MTV München (GER)
7 SCHAUB Anke-Theresa 1974 F GER MTV München (GER)
7 STETTER Lena 1994 F GER MTV München (GER)
8 TC HAMELN       GER TC Hameln (GER)
8 LAEGER Ronja 1990 F GER TC Hameln (GER)
8 HOLSTE Lisa 1998 F GER TC Hameln (GER)
8 GREBEHEM Marlen 1977 F GER TC Hameln (GER)

Foil Men's Senior Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 JOPPICH Peter 1982 M GER CTG Koblenz (GER)
2 SANITA André 1992 M GER OFC Bonn (GER)
3 BACHMANN Sebastian 1986 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
3 DÖRR Georg 1994 M GER TSG Weinheim (GER)
5 BRAUN Marius 1989 M GER KTF Luitpold München (GER)
6 KAHL Alexander 1993 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
7 GUSTINELLI Johann 1987 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
8 PERELMANN Mark 1994 M ISR TSG Weinheim (GER)
9 KRÖPLIN Moritz 1991 M GER OFC Bonn (GER)
10 UFTRING Niklas 1993 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
11 VEITENHEIMER Ciaran 1997 M GER TSG Weinheim (GER)
12 BRÜGGEMANN Mirko 1990 M GER TFC Hanau (GER)
13 RAISCH Andrej 1994 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
14 ELSNER Dan 1979 M GER Heidenheimer SB (GER)
15 HARTMANN Markus 1992 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
16 GSCHING Alexander 1989 M GER Heidenheimer SB (GER)
17 TENBERGEN Paul 1997 M GER OFC Bonn (GER)
18 PICHLER Leonardo 1998 M GER OSC Potsdam (GER)
19 JUNGHANNS Richard 1990 M GER OFC Bonn (GER)
19 FARK Frederic 1991 M GER OFC Bonn (GER)
21 WEINER Björn Erik 1996 M GER OFC Bonn (GER)
22 KAUFMANN Florian 1984 M GER Heidenheimer SB (GER)
23 VESPER Marian Alexander 1993 M GER OFC Bonn (GER)
24 MITTELFARWICK Thierry 1987 M GER OFC Bonn (GER)
25 MOSBACH Dennis 1990 M GER TSV Speyer (GER)
26 BRAUN Fabian 1997 M GER FSV Klarenthal (GER)
27 MOOR Justian 1997 M GER TB Burgsteinfurt (GER)
28 KLEIN Felix 1995 M GER TSG Weinheim (GER)
29 STIENHENSER Dominik 1996 M GER TB Burgsteinfurt (GER)
30 BAIR Stephan 1975 M GER PSV Stuttgart (GER)
31 BULLINGER Marino 1991 M GER Heidenheimer SB (GER)
32 KROHMER Maxim 1990 M GER CTG Koblenz (GER)
33 SCHOPPA Dominik 1995 M GER OFC Bonn (GER)
34 HAMLESCHER Magnus 1998 M GER OFC Bonn (GER)
35 FÖRSTER Tristan 1990 M GER TG Dörnigheim (GER)
36 MARINO Salvatore 1997 M GER PSV Stuttgart (GER)
37 BRAUN Pascal 1995 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
38 MACHETANZ Arne 1998 M GER OFC Bonn (GER)
39 MEINHARD Nils 1998 M GER TG Dörnigheim (GER)
40 ZIEGLER Jörn 1994 M GER Heidenheimer SB (GER)
41 AMREIN Jan-Marco 1997 M GER PSV Stuttgart (GER)
42 CHRISTEN Hendrik 1996 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
43 PFANN Florens 1995 M GER OFC Bonn (GER)
44 ZÖLL Christian 1988 M GER MTV Braunschweig (GER)
45 WINKLER Tim 1998 M GER SC Berlin (GER)
45 PIETSCH Lewis 1996 M GER FC Schkeuditz (GER)
45 OLBRICH Justus 1998 M GER MTV München (GER)
48 HÜLSEY Marius 1994 M GER TB Burgsteinfurt (GER)
49 MÄRKLE Clemens 1997 M GER PSV Stuttgart (GER)
50 BRAATZ Eric 1990 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
51 NEUHAUS Matthias 1995 M GER FC Moers (GER)
52 KOTHIERINGER Michael 2000 M GER FC Sulzbach-Rosenberg (GER)
53 WOLF Henrik 1992 M GER Walddörfer SV (GER)
53 PINTO DOMINGUEZ Enrique 1997 M GER Eintracht Hildesheim (GER)
55 WESTPHAL Nils 1986 M GER FSC Jena (GER)
55 ZSCHÄTZSCH Daniel 1993 M GER MTV Giessen (GER)
57 LERCH Lukas 1990 M GER Heidenheimer SB (GER)
58 GROTHKLAUS Dennis 1989 M GER Quernheimer FC (GER)
59 SCHMITZ Levent 1976 M GER FC Berlin Südwest (GER)
60 GONZALEZ Lorenzo 1997 M GER OFC Bonn (GER)
61 HEINDL Jonas 1996 M GER FC Fürth (GER)
62 KÖTZEL Leonard 1994 M GER TV Villingen (GER)
63 DROEGE Oliver 1994 M GER MTV München (GER)
64 TÜRKIS Daniel 1986 M GER Darmstädter FC (GER)
65 1st round RAEKER Hans Martin 1965 M GER Hanseatischer FC Lübeck (GER)
66 1st round KRÖGER Philipp 1998 M GER Quernheimer FC (GER)
67 1st round PLAGEMANN Florian 1982 M GER FG Rotation Berlin (GER)
68 1st round MÜLLER Robert 1991 M GER FSC Jena (GER)
69 1st round ZIEGON Anton 1999 M GER KTF Luitpold München (GER)
70 1st round LÜHR Jan Hendrik 1994 M GER Hanseatischer FC Lübeck (GER)
71 1st round KLETSCHKOWSKI Thomas 1974 M GER VFW Oberalster (GER)
72 1st round FLEIG Daniel 1991 M GER TV Villingen (GER)

Foil Men's Senior Team
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 OFC BONN       GER OFC Bonn (GER)
1 SCHOPPA Dominik 1995 M GER OFC Bonn (GER)
1 BRAUN Marius 1989 M GER KTF Luitpold München (GER)
1 KRÖPLIN Moritz 1991 M GER OFC Bonn (GER)
1 SANITA André 1992 M GER OFC Bonn (GER)
2 TSG WEINHEIM       GER TSG Weinheim (GER)
2 VEITENHEIMER Ciaran 1997 M GER TSG Weinheim (GER)
2 KLEIN Felix 1995 M GER TSG Weinheim (GER)
2 DÖRR Georg 1994 M GER TSG Weinheim (GER)
2 KLEIN Luis 1999 M GER TSG Weinheim (GER)
3 FC TAUBERBISCHOFSHEIM       GER FC Tauberbischofsheim (GER)
3 BACHMANN Sebastian 1986 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
3 GUSTINELLI Johann 1987 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
3 KAHL Alexander 1993 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
3 UFTRING Niklas 1993 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
4 CTG KOBLENZ       GER CTG Koblenz (GER)
4 KROHMER Maxim 1990 M GER CTG Koblenz (GER)
4 SCHWANNINGER Timi 1999 M GER CTG Koblenz (GER)
4 VON UXKULL-GYLLENBAND Jan 1996 M GER CTG Koblenz (GER)
4 JOPPICH Peter 1982 M GER CTG Koblenz (GER)
5 HEIDENHEIMER SB       GER Heidenheimer SB (GER)
5 ELSNER Dan 1979 M GER Heidenheimer SB (GER)
5 BULLINGER Marino 1991 M GER Heidenheimer SB (GER)
5 GSCHING Alexander 1989 M GER Heidenheimer SB (GER)
5 KAUFMANN Florian 1984 M GER Heidenheimer SB (GER)
6 PSV STUTTGART       GER PSV Stuttgart (GER)
6 AMREIN Jan-Marco 1997 M GER PSV Stuttgart (GER)
6 MARINO Salvatore 1997 M GER PSV Stuttgart (GER)
6 STRAUB Jona 1989 M GER PSV Stuttgart (GER)
6 BAIR Stephan 1975 M GER PSV Stuttgart (GER)
7 TG DORNIGHEIM       GER TG Dörnigheim (GER)
7 FÖRSTER Tristan 1990 M GER TG Dörnigheim (GER)
7 FÖRSTER Arno 1992 M GER TG Dörnigheim (GER)
7 MEINHARD Nils 1998 M GER TG Dörnigheim (GER)
7 TRAAR Christopher 1982 M GER TG Dörnigheim (GER)
8 EINTRACHT DUISBURG       GER Eintracht Duisburg (GER)
8 GORRAY Philipp 1985 M GER Eintracht Duisburg (GER)
8 WIEMANN Martin 2000 M GER Eintracht Duisburg (GER)
8 BOY Christian 1997 M GER Eintracht Duisburg (GER)
8 JACOBY Udo 1964 M GER Eintracht Duisburg (GER)
9 FECHTCENTRUM HALLE       GER Fechtcentrum Halle (GER)
9 1st round RICHTER Tilman 1998 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
9 1st round BRAATZ Eric 1990 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
9 1st round LOSERT Jan 1985 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
10 TSV SPEYER       GER TSV Speyer (GER)
10 1st round MOSBACH Dennis 1990 M GER TSV Speyer (GER)
10 1st round PLECHINGER Ralf 1975 M GER TSV Speyer (GER)
10 1st round PLECHINGER Christian 1975 M GER TSV Speyer (GER)
10 1st round HENNINGER Kevin 1991 M GER TSV Speyer (GER)
11 SV ESSLINGEN       GER SV Esslingen (GER)
11 1st round KRUSCHE Janes 1996 M GER SV Esslingen (GER)
11 1st round GANZ Axel 1987 M GER SV Esslingen (GER)
11 1st round LECHNER Oliver 1987 M GER SV Esslingen (GER)
12 MTV MUNCHEN       GER MTV München (GER)
12 1st round DROEGE Oliver 1994 M GER MTV München (GER)
12 1st round PANCZUK Klemens 1990 M GER
12 1st round OLBRICH Justus 1998 M GER MTV München (GER)