Back to list

Results

2013 Deutsche Meisterschaft
GER Ulm
May 4, 2013 - May 5, 2013

Epee Men's U17 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 WALTER Noe 1996 M GER Osnabrücker SC (GER)
2 KNECHTL Lukas 1997 M AUT GFU Graz (AUT)
3 BITSCH Peter 1996 M GER Darmstädter FC (GER)
3 BRINKMANN Marco 1997 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
5 STADTER Kilian 1996 M GER FG Segeberg (GER)
6 BRAUN Rico 1997 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
7 PALTZ Raphael 1997 M GER Fechterring Hochwald (GER)
8 ROOT Lukas 1996 M GER SV Böblingen (GER)
9 BECKER Philipp 1996 M GER Heidelberger FC/TSG R. (GER)
10 HORSTMANN Manuel-Stephen 1997 M GER Fechtzentrum Berlin (GER)
11 KONDRING Philipp 1998 M GER Heidenheimer SB (GER)
12 SANDER Yannick 1996 M GER TSV Laupheim (GER)
13 UNTERHAUSER Samuel 1997 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
14 KELPE Henning 1998 M GER FG Segeberg (GER)
15 SALIMO Emilio 1996 M GER Dresdener FC (GER)
16 STRUZYNA Marcel 1996 M GER TG Schwenningen (GER)
17 BAUMANN Silvio 1996 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
18 PFANDER Linus 1997 M GER TSG Reutlingen (GER)
19 GEHLES Maximilian 1996 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
20 BOTT Wulf 1996 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
21 MENZEL Wolfgang 1996 M GER MTV München (GER)
22 CHROMKO Marcel 1996 M GER Dresdener FC (GER)
23 GREUL Simon 1998 M GER TSF Ditzingen (GER)
24 SONTHEIMER Marc 1996 M GER SSV Ulm 1846 (GER)
25 OCHS Vincent 1996 M GER SV Waldkirch (GER)
26 HOMILIUS Alexander 1996 M GER SSG Bensheim (GER)
27 HART Florian 1996 M GER TSV Speyer (GER)
28 HOCH André 1998 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
29 BUSCH Max 1997 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
30 JOHNSRUD Alexander 1997 M GER
31 HEUER Fabian Patrick 1997 M GER TSF Ditzingen (GER)
32 GOMBERT Daniel 1997 M GER VFL Marburg FA (GER)
33 MESZAROS Maximilian 1998 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
34 TSOCHANTARIDIS Julius 1997 M GER Fechtverein Heidelberg (GER)
35 FRÖSCHL Lucas 1998 M GER Heidenheimer SB (GER)
36 MODROK Johannes 1996 M GER FA Rheinfelden (GER)
37 RETLER Lukas 1997 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
38 FARRELL Killian 1996 M GER [i] UFC Frankfurt (GER)
39 HOPPE Alexander 1997 M GER FC Berlin Südwest (GER)
40 JÄGER Leon 1998 M GER Heidenheimer SB (GER)
41 BEYRLE Joshua 1999 M GER Heidenheimer SB (GER)
42 SCHILDERINK Jan 1998 M GER Fencing Team Bocholt (GER)
43 SCHÜLING Niels 1997 M GER TG Münster (GER)
44 LINCK Jonas 1996 M GER FC Bremen-Nord (GER)
45 SITTER Daniel 1998 M GER SV Waldkirch (GER)
46 BUSCH Paul 1997 M GER Lüdenscheider TV (GER)
47 BIRKENMAIER Marco 1999 M GER VFB Friedrichshafen (GER)
48 SCHÄFER Philipp 1997 M GER OFC Bonn (GER)
49 BERKEL Dominik 1997 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
50 HAUSCHILD Klaas-Clemens 1996 M GER Dresdener FC (GER)
51 HAASE Jan Paul 1997 M GER Dresdener FC (GER)
52 JAREK Filip 1996 M GER FC Grunewald (GER)
53 MÜLLER Clemens 1996 M GER [i] UFC Frankfurt (GER)
54 BECKER Johannes 1996 M GER Fecht Club Krefeld (GER)
55 KRUGMANN Valentin 1997 M GER TSV Berlin-Wittenau (GER)
56 SCHMIDT Leander 1997 M GER OFC Bonn (GER)
57 JESKE Thomas 1996 M GER ASV Ortenburg (GER)
58 SCHOTH Thorben 1998 M GER SV Waldkirch (GER)
59 BERNER Daniel 1997 M GER SV Waldkirch (GER)
60 JOCKEL Laurent 1997 M GER TSV Buchholz 08 (GER)
61 PETERSEN Cornelius 1998 M GER SV Einheit Altenburg (GER)
62 RIETDORF Clemens Johann 1996 M GER FC Leipzig (GER)
63 LEENDERS Tom 1996 M GER Lohausener SV (GER)
64 HÜNNIGER Nico 1999 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
65 1st round STAHL David 1997 M GER TSV Neu-Ulm (GER)
66 1st round WAGOROWSKI Alexander 1997 M GER Fecht Club Krefeld (GER)
67 1st round JORDAN René 1998 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
67 1st round HENZE Marcel 1997 M GER TSG Kaiserslautern (GER)
69 1st round ASCHENBRENNER Maximilian 1996 M GER OSC München (GER)
70 1st round STEUERLE Alexej 1997 M GER Heidelberger FC/TSG R. (GER)
70 1st round SCHAEFER Julius 1997 M GER FC Grunewald (GER)
72 1st round SEUTHE Adrian 1997 M GER Fechtzentrum TSV Hagen (GER)
73 1st round FRENSCH Marco 1997 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
74 1st round DRESSLER Lukas 1998 M GER TV Kaufbeuren (GER)
74 1st round STUDINGER Lucien 1997 M GER Heidelberger FC/TSG R. (GER)
74 1st round PLEITZ Benjamin 1999 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
77 1st round FRICKE Felix 1996 M GER MTV München (GER)
77 1st round HEIDELBACH Johann 1996 M GER TSC Eintr. Dortmund (GER)
79 1st round BAUMERICH Jonas 1997 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
80 1st round SCHULEIT Fabian 1998 M GER KTF Luitpold München (GER)
81 1st round RIEBLINGER Manuel 1999 M GER TV Augsburg (GER)
82 1st round DOLLING Arved 1997 M GER FG Segeberg (GER)
83 1st round PYSCHIK Paul-Philipp 1999 M GER Frankfurter TV (GER)
84 1st round HÖFTMANN Robert 1997 M GER MTV Braunschweig (GER)
85 1st round FREESE Christopher 1996 M GER SC Itzehoe (GER)
86 1st round GEORGE Marlon 1997 M GER MTV Braunschweig (GER)
87 1st round WIESNER Michael 1997 M GER TSV Schwaben Augsburg (GER)
87 1st round DENZ Tim 1996 M GER OFC Bonn (GER)
89 1st round KNÖPPER Leonard 1997 M GER TSC Eintr. Dortmund (GER)
90 1st round ZIMMERMANN Jonas 1997 M GER SC Itzehoe (GER)
91 1st round WERNER Erik 1996 M GER MTV Braunschweig (GER)
92 1st round FRITSCHLER Philipp-Leander 1999 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
93 1st round HAAN Luis 1996 M GER
94 1st round TWENT Manuel 1998 M GER Osnabrücker SC (GER)
95 1st round SCHMID Felix 1997 M GER Heidenheimer SB (GER)
96 1st round SCHIER Pascal 1999 M GER MTV Saalfeld (GER)