Back to list

Results

2016 Deutsche Meisterschaft
GER Nürnberg
November 21, 2015 - November 22, 2015

Sabre Men's U20 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 GERT Eduard 1996 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
2 KRAUSE Constantin 1996 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
3 BONAH Luis 1997 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
3 BONAH Raoul 1998 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
5 KINDLER Frederic 1998 M GER TSG Eislingen (GER)
6 SAUER Jonathan 1996 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
7 RAPP Simon 1997 M GER TSG Eislingen (GER)
8 HÜLSHÖRSTER Jan Ole 1996 M GER OFC Bonn (GER)
9 HERBON Nick 1996 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
10 ROMMELSPACHER Ralph 1999 M GER TSG Eislingen (GER)
11 KEMPF Lorenz 1997 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
12 PAUL Nils-Ole 1997 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
13 SCHAICH Thomas 1997 M GER TSG Eislingen (GER)
14 FRANZ-GERSTEIN Joschka 1998 M GER TSG Eislingen (GER)
15 CAMUS Jan Patrick 1996 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
16 DEGEN Adrian 1999 M GER TSG Eislingen (GER)
17 KÖCK Lars Benedikt 1998 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
18 KRAUS Leon 1998 M GER FR Nürnberg (GER)
19 BLATZ Sebastian 1999 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
20 WENNEMAR Bas 1999 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
21 DUBINSKY Lorenz 1998 M GER OFC Bonn (GER)
22 HAAG Louis 2000 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
23 STITZ Marius 2001 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
24 HOLTMANN Alexander 1998 M GER TSG Eislingen (GER)
25 BELLMANN Jonas 1998 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
26 SAWATZKY Fynn-Lukas 1997 M GER TG Herford (GER)
27 USOV Leon 1999 M GER TSC Eintr. Dortmund (GER)
28 BERGER David 1998 M GER FR Nürnberg (GER)
29 HOLZ Tom 1998 M GER TV Wetzlar (GER)
30 FABIAN André 1998 M GER TV Jahn Oelde (GER)
31 HAMELMANN Martin 1996 M GER TSC Eintr. Dortmund (GER)
32 HARTMANN Lukas 1998 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
33 BECHER Pascal 2000 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
34 BUDDE Leonard 1998 M GER Herner TC (GER)
35 HILGER Jakob 1998 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
36 SCHYMCZYK Finn 1998 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
37 RASIC Stefan 1997 M GER CTG Koblenz (GER)
38 BRÜGGENTHIES Till 1997 M GER TSC Eintr. Dortmund (GER)
39 SEEFELD Eric Simon 2001 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
40 WINTERGOLLER Eduard 2000 M GER FC Würth Künzelsau (GER)
41 BROMMER Daniel 1999 M GER FC Würth Künzelsau (GER)
42 BARBA Cesare 2000 M GER FC Würth Künzelsau (GER)
43 ENDL Christian 1996 M GER MTV Giessen (GER)
44 SCHWEIGERT Luca 1999 M GER FC Würth Künzelsau (GER)
45 LANDWEHR Fabian 1999 M GER FC Würth Künzelsau (GER)
46 FALB Moritz 1999 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
47 TOMALIK Tobias 2001 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
48 NALEWAJA Tim 2000 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
49 PAN Yang 2000 M GER KTF Luitpold München (GER)
50 A HOFMANN Björn 2001 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
51 WAGNER Levin 2000 M GER FC Würth Künzelsau (GER)
52 DISLER Julian 2001 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
53 STARKE Aaron 1998 M GER MMX Fecht Club Pforzheim (GER)
54 SCHLAFFER Leon 2000 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
55 MAUZ Jim 2001 M GER FC Lütjensee (GER)
56 SCHLICHT Julius Wilhelm 1999 M GER FSV Mülheim/Ruhr (GER)
57 BRANDT Florian 1996 M GER TSV Grünwald (GER)
58 SCHMITZ Peter 2001 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
59 BILLE Mark 2000 M GER TV Ratingen (GER)
60 CARSTEN Fabian 1999 M GER FC Lütjensee (GER)
61 NEKHILI Younes-Guenael 2000 M GER OFC Bonn (GER)
62 HEINS Michel 2000 M GER FC Würth Künzelsau (GER)
63 DEMKE Paul-Louis 2000 M GER PSV Rostock (GER)
64 MERLE Noël 2000 M GER TV Alsfeld (GER)
65 1st round ALBERS Siebo 2000 M GER OFC Bonn (GER)
66 1st round ENDLICHER Erik 1997 M GER PSV Rostock (GER)
67 1st round EVENIUS Noah 1997 M GER MTV Giessen (GER)
68 1st round JANTZEN Erik 1999 M GER PSV Rostock (GER)
68 1st round KALTER Felix 2001 M GER CTG Koblenz (GER)
70 1st round KRAUS Jakob 2001 M GER FR Nürnberg (GER)
70 1st round WAGNER Pascal 2001 M GER TSG Eislingen (GER)
72 1st round OLSCHANEZKI Devid 2001 M GER CTG Koblenz (GER)
72 1st round JOHN David 2001 M GER FR Nürnberg (GER)
74 1st round ZECEVIC Antonijo 2000 M GER FC Würth Künzelsau (GER)
75 1st round MEMMLER Friedrich 2000 M GER PSV Rostock (GER)
75 1st round BÜHLMEIER Florian 1997 M GER FR Nürnberg (GER)
77 1st round MÄSCHKE Niklas 1999 M GER MMX Fecht Club Pforzheim (GER)
78 1st round MEYER Paul Lorenz 1998 M GER Blau-Weiss Buchholz (GER)