Back to list

Results

2015 World Championships Cadets/Juniors
UZB Tashkent
April 1, 2015 - April 9, 2015

Epee Men's U20 Team History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 GERMANY       GER
1 UNTERHAUSER Samuel 1997 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
1 BELLMANN Lukas 1995 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
1 BITSCH Peter 1996 M GER Darmstädter FC (GER)
1 BRAUN Rico 1997 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
2 FRANCE       FRA
2 LOPEZ POURTIER Nelson 1995 M FRA ST GRATIEN (FRA)
2 CANNONE Romain 1997 M FRA COLMAR SR (FRA)
2 DORIGO Clement 1997 M FRA AMIENS CE (FRA)
2 BOUILLOT Hippolyte 1995 M FRA PARIS GRP (FRA)
3 HUNGARY       HUN
3 BANYAI Zsombor 1996 M HUN Vasas (HUN)
3 CHO TAEUN Sandor 1995 M HUN BHSE (HUN)
3 ESZTERGALYOS Patrik 1997 M HUN OMS-Tata (HUN)
3 SIKLOSI Gergely 1997 M HUN Balaton (HUN)
4 SPAIN       ESP
4 IBANEZ Alvaro 1995 M ESP SAES-BU (ESP)
4 BARGUES Manuel 1995 M ESP SAES-BU (ESP)
4 FABREGAT Angel 1996 M ESP SEA-T (ESP)
4 PEREIRA Yulen 1995 M ESP COE-M (ESP)
5 UKRAINE       UKR
5 STANKEVYCH Volodymyr 1995 M UKR KIEW (UKR)
5 SYCH Yan 1996 M UKR Kharkiv (UKR)
5 MAKHONIN Oleksiy 1996 M UKR Kharkiv (UKR)
5 POTAPENKO Denis 1995 M UKR Kharkiv (UKR)
6 ITALY       ITA
6 MARTINI Cosimo 1997 M ITA CS Pisa Di Ciolo (ITA)
6 VISMARA Federico 1997 M ITA
6 BERGAMINI Enrico 1996 M ITA
6 MAISTO Davide Amodio 1996 M ITA CS Partenopeo (ITA)
7 RUSSIA       RUS
7 BRUEV Georgiy 1997 M RUS
7 NAUMOV Sergey 1995 M RUS
7 LIMAREV Ivan 1998 M RUS
7 FARDZINOV Alan 1995 M RUS
8 POLAND       POL
8 MARCOL Daniel 1997 M POL KS Szpada Wroclaw (POL)
8 MAJGIER Sebastian 1995 M POL Piast Gliwice (POL)
8 NIESTROJ Daniel 1995 M POL Piast Gliwice (POL)
8 BIELEC Maciej 1997 M POL KS Szpada Wroclaw (POL)
9 KOREA       KOR
9 PARK Gyeongho 1997 M KOR
9 HWANG Hyeonil 1995 M KOR
9 SON Taejin 1996 M KOR
10 JAPAN       JPN
10 KOMATA Akira 1998 M JPN
10 MURAYAMA Kentaro 1998 M JPN
10 KANO Koki 1997 M JPN
10 NAKAMURA Go 1996 M JPN
11 EGYPT       EGY
11 ADEL Abdelrahman 1996 M EGY
11 FAYEZ Sherif 1995 M EGY
11 MOHSEN Mahmoud 1995 M EGY
11 ASHRAF Moustafa 1995 M EGY
12 AUSTRIA       AUT
12 KOENIGSWIESER Hubert 1996 M AUT FU Linz (AUT)
12 MAHRINGER Josef 1997 M AUT FU Linz (AUT)
12 KÖNIGSWIESER Justus 1995 M AUT FU Linz (AUT)
12 PUCHACHER Lukas 1996 M AUT KAC Klagenfurt (AUT)
13 ISRAEL       ISR
13 DRIZIN Ariel 1995 M ISR Maccabi Maalot (ISR)
13 FREILICH Yuval Shalom 1995 M ISR Hapoel Kfar-Saba (ISR)
13 POZDNYAKOV Maxim 1997 M ISR Hapoel Ashkelon (ISR)
13 VINNICKY Ariel 1995 M ISR Hapoel Ashkelon (ISR)
14 CANADA       CAN
14 BLAIS-BELANGER Marc-Antoine 1995 M CAN
14 DAMJANOVIC Nikola 1999 M CAN
14 FRENCH Dylan 1997 M CAN
15 FINLAND       FIN
15 KYLLÖNEN Markus 1995 M FIN Habda Helsinki (FIN)
15 MICKWITZ Valter 1996 M FIN Habda Helsinki (FIN)
15 PAAVOLAINEN Jaakko 1996 M FIN Helsingin Miekkailijat (FIN)
16 USA       USA
16 SIMMONS Ariel 1996 M USA
16 FREIMAN Samuel 1995 M USA
16 PISKOVATSKOV Anton 1996 M USA
16 YOO Justin 1997 M USA
17 SWITZERLAND       SUI
17 PITTET Alexandre 1995 M SUI CEB Biel/Bienne (SUI)
17 WEBER Frederik 1997 M SUI SEB Basel (SUI)
17 BAYARD Alexis 1996 M SUI SES Sion (SUI)
17 MALCOTTI Lucas 1995 M SUI SES Sion (SUI)
18 GREAT BRITAIN       GBR
18 SINCLAIR Aml 1997 M GBR
18 NICHOLS Harrison 1996 M GBR
18 CURRAN JONES Tomas 1995 M GBR Brixton FC (GBR)
19 CZECH REPUBLIC       CZE
19 RUBES Martin 1996 M CZE TJ Lokomotiva Karlovy Vary (CZE)
19 MIROVSKY Vojtech 1995 M CZE USK Praha (CZE)
19 D'AMICO Kristian 1997 M CZE SC Praha (CZE)
20 KUWAIT       KUW
20 ALAJMI Abdulhadi 1996 M KUW
20 AL-AHMED Mohammad 1999 M KUW
20 AL-KHRASHAAN Yousef 2000 M KUW
20 ABBAS Haidar 1999 M KUW
21 QATAR       QAT
21 AL-BADER Yousef 2001 M QAT
21 AL SULAITI Ali 2001 M QAT
21 AL-MULLA Khalid 2000 M QAT
22 SAUDI ARABIA       KSA
22 ALHUSSAIN Ahmad Abbas I. 1996 M KSA
22 ALDAWOOD Jawad 1999 M KSA
22 ABED Faisal 1998 M KSA
22 ALDOSSARI Abdullah K 1996 M KSA
23 KAZAKHSTAN       KAZ
23 KELLERMAN Alexandr 1996 M KAZ
23 BARYSH Vladislav 1995 M KAZ
23 AKENTYEV Sergey 1995 M KAZ
23 SHARLAIMOV Vadim 1996 M KAZ
24 MEXICO       MEX
24 LIZARRAGA Juan Carlos 1998 M MEX
24 DIAZ Jorge 1998 M MEX
24 DIAZ Alejandro 1997 M MEX
25 HONG KONG, CHINA       HKG
25 POON Kai Yuen 1995 M HKG
25 HO Wai Hang 1996 M HKG
25 NG Ho Tin 1996 M HKG
25 WONG Kevin 1996 M HKG
26 DENMARK       DEN
26 KNUDSEN Kenneth 1997 M DEN KFK Kalundborg (DEN)
26 LINNEMANN Christian Schack 1997 M DEN Hellerup FK (DEN)
26 BREMS Alexander 1997 M DEN Hellerup FK (DEN)
27 BRAZIL       BRA
27 AJNSZTAJN Alec 1996 M BRA CMIL Rio de Janeiro (BRA)
27 CAMARGO Alexandre 1999 M BRA AMK Mestre Kato (BRA)
27 MILLER Malcolm 1998 M BRA CMIL Rio de Janeiro (BRA)
28 VENEZUELA       VEN
28 LIMARDO Jesus 1996 M VEN
28 HERNANDEZ Eduardo Nazareth 1996 M VEN
28 GASCON Willian 1995 M VEN
29 KYRGYZSTAN       KGZ
29 KHRIPCHENKO Radion 1998 M KGZ ROUBAIX CE (FRA)
29 MATKERIMOV Nazarbek 1996 M KGZ
29 MIAGKIKH Ilia 1998 M KGZ
29 ABDRAKHMAN UULU Kubatbek 1996 M KGZ
30 NORWAY       NOR
30 LUND Jonas 1995 M NOR Bygdø FK (NOR)
30 AAGENAES Haakon 1995 M NOR Bygdø FK (NOR)
30 RAEDER Anton 1999 M NOR Bygdø FK (NOR)
30 ELIASSEN Ferdinand 1998 M NOR Bygdø FK (NOR)
31 UZBEKISTAN       UZB
31 USANOV Farkhodjon 1995 M UZB
31 NASIRDINOV Abdulbosid 1997 M UZB
31 ABDUVALIEV Temurbek 1996 M UZB
31 NURMATOV Javokhirbek 1997 M UZB
32 CHINA       CHN
32 ZHU Haiyu 1997 M CHN
32 XUE Yangdong 1996 M CHN
32 SUN Jiajie 1996 M CHN
33 CHINESE TAIPEI       TPE
33 WU Yu Ting 1995 M TPE
33 HSU Chieh Wei 1997 M TPE
33 CHUANG Po Yu 1997 M TPE
34 AUSTRALIA       AUS
34 HAYES Isaac 1998 M AUS
34 OERMAN Lachlan 1998 M AUS
34 BUNNEY Lachlan 1999 M AUS
35 MONGOLIA       MGL
35 TUVSHINJARGAL Anarsaikhan 1998 M MGL
35 ENKHBAATAR Enkhtulga 1998 M MGL
35 BATSUREN Amarbold 1999 M MGL
35 ERDENEBAT Bat-Erdene 1998 M MGL