Back to list

Results

2015 European Championships U17
SLO Maribor
February 24, 2015 - February 28, 2015

Sabre Men's U17 Team History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 RUSSIA       RUS
1 KOSTENKO Anatoliy 1998 M RUS
1 PANTELEEV Arseniy 1999 M RUS CSKA Moscow (RUS)
1 POZDNYAKOV Vladislav 1999 M RUS
1 LOKHANOV Konstantin 1998 M RUS
2 FRANCE       FRA
2 SOLER Hugo 1998 M FRA SALON EC (FRA)
2 BIBI Eliott 1999 M FRA PAU SECTION (FRA)
2 VERVOITTE Quentin 1998 M FRA MEYLAN SE (FRA)
2 HERVY Alexandre 1998 M FRA THIONVILLE (FRA)
3 ITALY       ITA
3 ARPINO Alberto 1998 M ITA SAL Lugano (SUI)
3 MINISCHETTI Raffaele 1998 M ITA
3 TRICARICO Flavio Maria 1998 M ITA
3 NERI Matteo 1999 M ITA
4 HUNGARY       HUN
4 NAGY Martin 1998 M HUN BVSC BUDAPEST (HUN)
4 MESZAROS Balazs 1998 M HUN UTE Budapest (HUN)
4 URBAN Adam 1998 M HUN Debrecen (HUN)
4 DARKO Botond 1998 M HUN VASAS Budapest (HUN)
5 SPAIN       ESP
5 MARCOS Miguel Angel 1998 M ESP CE-M (ESP)
5 VERSTRYNGE Rene 1998 M ESP CE-M (ESP)
5 BRAVO Inaki 1998 M ESP CE-M (ESP)
5 SAIZ Fernando 1998 M ESP SAMA-M (ESP)
6 UKRAINE       UKR
6 YATSYUK Oleksandr 1998 M UKR KIEW (UKR)
6 MELNIK Borys 1998 M UKR KIEW (UKR)
6 TRYFONOV Yevgen 1998 M UKR Nikolaev (UKR)
6 KUKSENKO Roman 1998 M UKR Cherkasy (UKR)
7 POLAND       POL
7 KRUSZEWSKI Jan 1998 M POL AZS AWF Warszawa (POL)
7 BIALECKI Cezary 1999 M POL MUKS VICTOR (POL)
7 LADEMANN Karol 1999 M POL AZS AWF Warszawa (POL)
7 KURZYNA Piotr 1998 M POL UKS 13 Bialystok (POL)
8 GEORGIA       GEO
8 SHENGELIA Nika 1999 M GEO FC Tbilisi (GEO)
8 RETCHIA Vazha 1999 M GEO FC Kutaisi (GEO)
8 GIORGADZE Otar 1999 M GEO FC Tbilisi (GEO)
9 TURKEY       TUR
9 SAHIN Yalin 2000 M TUR Visnelik Tenis Eskrim SK (TUR)
9 ANT Mehmet Fatih 1999 M TUR
9 PEKER Yigit 2000 M TUR Karsiyaka SK (TUR)
9 KOC Alp Ege 1998 M TUR
10 GERMANY       GER
10 KINDLER Frederic 1998 M GER TSG Eislingen (GER)
10 FRANZ-GERSTEIN Joschka 1998 M GER TSG Eislingen (GER)
10 BELLMANN Jonas 1998 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
10 BONAH Raoul 1998 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
11 GREAT BRITAIN       GBR
11 CRAZE Jamie 1999 M GBR Truro Fencing Club (GBR)
11 HOWES Nicholas 1998 M GBR
11 SUDDARDS George 1998 M GBR
11 AMSALEM Eden 1998 M GBR Camden FC (GBR)
12 ROMANIA       ROU
12 ANICULOESEI Petru 1998 M ROU CSA Steaua Bucuresti (ROU)
12 URSACHI Paul 1998 M ROU CSM IASI (ROU)
12 ANICULOESEI Pavel 1998 M ROU CSA Steaua Bucuresti (ROU)
12 ANICULOESEI Matei 2000 M ROU CSA Steaua Bucuresti (ROU)
13 GREECE       GRE
13 PAGKALOS Georgios 1998 M GRE E.KOSTEA GEITONA (GRE)
13 KONTOCHRISTOS Jason 1998 M GRE APOLLON VRILISSION (GRE)
13 KAKARIARIS Vasileios 1998 M GRE APOLLON VRILISSION (GRE)
13 KALOMIRIS Evangelos 1998 M GRE A.E.K. ATHENS (GRE)
14 BELGIUM       BEL
14 HANKENNE Charles 1998 M BEL
14 POIZAT Adrien 1998 M BEL [i] Ecole d'Escrime Sabre noir (EUR)
14 DE RIDDER Arne 2000 M BEL SG de Klauwaerts (BEL)
14 DELTOUR Axel 2000 M BEL [i] Ecole d'Escrime Sabre noir (EUR)
15 ICELAND       ISL
15 MATEEV Andri Nikolaysson 2000 M ISL FC Reykjavik (ISL)
15 SIGURDSSON Atli Bjorn 1999 M ISL FH Hafnarfjordur (ISL)
15 VILLALOBOS Robert Elis 1998 M ISL FH Hafnarfjordur (ISL)