Back to list

Results

2017 Deutsche Meisterschaft
GER Leverkusen
April 29, 2017 - April 30, 2017

Epee Men's U20 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 BRINKMANN Marco 1997 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
2 KNECHTL Lukas 1997 M AUT GFU Graz (AUT)
3 KULOZIK Julian 1997 M GER Heidelberger FC/TSG R. (GER)
3 EßER Lennart 2000 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
5 UNTERHAUSER Samuel 1997 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
6 MÜLLER Dean 2000 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
7 BRAUN Rico 1997 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
8 BIRKENMAIER Marco 1999 M GER VFB Friedrichshafen (GER)
9 KONDRING Philipp 1998 M GER Heidenheimer SB (GER)
10 SCHÜLING Niels 1997 M GER Osnabrücker SC (GER)
11 HOCH André 1998 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
12 ENZMANN Jonas 2000 M GER FC Leipzig (GER)
13 SEYD Julian Dominic 1999 M GER Heidenheimer SB (GER)
14 KÄMEREIT Maximilian Rubens 2001 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
15 GUDERA Jonas 1999 M GER Fechtverein Heidelberg (GER)
16 PALTZ Raphael 1997 M GER Fechterring Hochwald (GER)
17 WECKERLE Tobias 2000 M GER SV Böblingen (GER)
18 MESZAROS Maximilian 1998 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
19 BOROWSKI Ben-Nicolas 2001 M GER FG Segeberg (GER)
20 ZUR MÜHLEN Lars 1998 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
21 BUSCH Max 1997 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
22 SEIDEL Rudger 1998 M GER Heidenheimer SB (GER)
22 WEISE Max 2001 M GER TSG Reutlingen (GER)
24 LOTTER Hugo 1999 M GER SV Waldkirch (GER)
25 FISCHER Artur 2000 M GER FC Leipzig (GER)
26 VELTRUP Paul 2001 M GER Fecht Club Krefeld (GER)
27 KOIOS Christos 1999 M GER SV Böblingen (GER)
28 FOLZ Etienne 1998 M GER Heidenheimer SB (GER)
29 RIEBLINGER Fabian 1999 M GER TV Augsburg (GER)
30 TALAN Jan 2000 M GER TV Augsburg (GER)
31 VOLK Gabriel 2000 M GER Päd. Baden Baden (GER)
32 RIEBLINGER Manuel 1999 M GER TV Augsburg (GER)
33 HELBIG Niclas 2000 M GER FC Leipzig (GER)
34 KETZER Maximilian 1999 M GER KSZU Meiningen (GER)
35 PYSCHIK Paul-Philipp 1999 M GER Frankfurter TV (GER)
36 HEIMSOETH Clemens 2000 M GER Fecht Club Krefeld (GER)
37 SCHWEIZER Franz 1997 M GER Heidelberger FC/TSG R. (GER)
38 HAAS Luca 2001 M GER Fechterring Hochwald (GER)
39 BONGARD Louis 2000 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
40 KOVAL Anton 2001 M GER FC Leipzig (GER)
41 FENDT Lucas 1999 M GER Heidenheimer SB (GER)
42 FRÖSCHL Lucas 1998 M GER Heidenheimer SB (GER)
43 STAGE Tobias 1998 M GER Blau-Weiss Buchholz (GER)
44 FLEISCHER Sandro-Leon 1998 M GER FC Grunewald (GER)
45 HEUER Fabian Patrick 1997 M GER TSF Ditzingen (GER)
46 ENDERS Valentin 1997 M GER FC Greifswald (GER)
47 BECKER Sascha 1997 M GER SC Itzehoe (GER)
48 WESTERDORF Moritz 2000 M GER Fecht Club Krefeld (GER)
49 SCHIER Pascal 1999 M GER MTV Saalfeld (GER)
50 BOPP Eduard 1998 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
51 TSIAGKANAS Athanasios 2001 M GER TG Schwenningen (GER)
52 HELMKE Christopher 1998 M GER Wiesbadener FC (GER)
52 VOLK Lucien 1998 M GER MTV München (GER)
52 MURRU Fabio 2002 M GER OFC Bonn (GER)
55 BAKAY Sedat 2002 M GER Heidelberger FC/TSG R. (GER)
56 BERKEL Dominik 1997 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
57 BOEHNKE Joram 2000 M GER 1.SC Norderstedt (GER)
58 VANDIEKEN Enrik 1999 M GER TSV Berlin-Wittenau (GER)
59 NÖLLER Lucas 1997 M GER FC Leipzig (GER)
60 HORSTMANN Manuel-Stephen 1997 M GER Fechtzentrum Berlin (GER)
61 JORDAN René 1998 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
62 BAYER Sebastian 1997 M GER HC Bad Dürkheim (GER)
63 PETERSEN Cornelius 1998 M GER FC Leipzig (GER)
63 KOPPENHOFER Stefan 1998 M GER MTV Ingolstadt (GER)
65 KLEINER Lukas 2000 M GER FC Hardheim-Höpfingen (GER)
66 LAUE Richard 2000 M GER HC Bad Dürkheim (GER)
67 BLUM Jakob 2001 M GER Heidenheimer SB (GER)
68 SCHUMACHER Moritz 1999 M GER Fechtzentrum TSV Hagen (GER)
69 LUCAS Tim 1999 M GER OFC Bonn (GER)
69 BOSCH Kadvan 1999 M GER TSG Reutlingen (GER)
71 MORGENSTERN Eric 1999 M GER FC Oelsnitz (GER)
71 ZIPPELIUS Leo 1998 M GER Heidelberger FC/TSG R. (GER)
73 LIBEDINSKY Manuel 1998 M GER TSV Berlin-Wittenau (GER)
74 ETTENGRUBER Marcel 1998 M GER [i] TSV Oberammergau (GER)
75 DEHN Julius 2000 M GER EFG Essen (GER)
76 1st round PLEITZ Benjamin 1999 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
76 1st round JOCKEL Laurent 1997 M GER TSV Buchholz 08 (GER)
78 1st round HELLINGER Yannic 1998 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
79 1st round OLEAK Sebastian 1999 M GER KSZU Meiningen (GER)
80 1st round WINKLER Sebastian 2001 M GER Solinger TB (GER)
81 1st round PFANDER Emil 2002 M GER TSG Reutlingen (GER)
82 1st round BOPP Dietrich 2001 M GER PST Trier (GER)
83 1st round SPÖTHE Maximilian 1999 M GER Blau-Weiss Buchholz (GER)
84 1st round ULMER Nicholas 1999 M GER FC Offenbach (GER)
85 1st round MEZES Christian 2000 M GER Heidenheimer SB (GER)
86 1st round PONCE HENRICH Sebastian 2001 M GER FC Grunewald (GER)
87 1st round NOETZEL Nico 1998 M GER Quernheimer FC (GER)
88 1st round MAYER Vinzenz 1999 M GER Wiesbadener FC (GER)
89 1st round SIEVERS Tassilo 1999 M GER TSV Berlin-Wittenau (GER)
90 1st round KRAUCH Carl Sebastian 2000 M GER Fechtverein Heidelberg (GER)
91 1st round DICK Timon 1998 M GER HC Bad Dürkheim (GER)
92 1st round DRIEGER Arthur 1997 M GER Blau-Weiss Buchholz (GER)
93 1st round HOLLÄNDER Leonhard 2000 M GER TSC Eintr. Dortmund (GER)
94 1st round ZIMMERMANN Lucas 1997 M GER SV Waldkirch (GER)
95 1st round AUERSWALD Marius 1999 M GER Fechtzentrum TSV Hagen (GER)
95 1st round WIßKIRCHEN Moritz 1999 M GER TV Hoffnungsthal (GER)
97 1st round SCHULZE-STEINEN Eino 2000 M GER Eintracht Frankfurt (GER)
98 1st round GÖBHARD Simon 2000 M GER MTV Giessen (GER)