Back to list

Results

2016 Deutsche Meisterschaft
GER Heidenheim
May 28, 2016 - May 29, 2016

Epee Men's U20 Team History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 FC TAUBERBISCHOFSHEIM       GER FC Tauberbischofsheim (GER)
1 BRAUN Rico 1997 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
1 KNECHTL Lukas 1997 M AUT GFU Graz (AUT)
1 UNTERHAUSER Samuel 1997 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
1 MESZAROS Maximilian 1998 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
2 BAYER LEVERKUSEN       GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
2 JORDAN René 1998 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
2 BERKEL Dominik 1997 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
2 BRINKMANN Marco 1997 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
2 ZUR MÜHLEN Lars 1998 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
3 HEIDENHEIMER SB       GER Heidenheimer SB (GER)
3 KONDRING Philipp 1998 M GER Heidenheimer SB (GER)
3 SEYD Julian Dominic 1999 M GER Heidenheimer SB (GER)
3 SEIDEL Rudger 1998 M GER Heidenheimer SB (GER)
3 FRÖSCHL Lucas 1998 M GER Heidenheimer SB (GER)
4 HEIDELBERGER FC/TSG R.       GER Heidelberger FC/TSG R. (GER)
4 BECKER Philipp 1996 M GER Heidelberger FC/TSG R. (GER)
4 KULOZIK Julian 1997 M GER Heidelberger FC/TSG R. (GER)
4 SCHWEIZER Franz 1997 M GER Heidelberger FC/TSG R. (GER)
5 OSNABRÜCKER SC       GER Osnabrücker SC (GER)
5 TWENT Manuel 1998 M GER Osnabrücker SC (GER)
5 WALTER Noe 1996 M GER Osnabrücker SC (GER)
5 SCHÜLING Niels 1997 M GER Osnabrücker SC (GER)
5 STADTER Kilian 1996 M GER Osnabrücker SC (GER)
6 SOLINGER TB       GER Solinger TB (GER)
6 BUSCH Max 1997 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
6 KOCH Maximilian 1997 M GER Solinger TB (GER)
6 STANGE Simon 1999 M GER Solinger TB (GER)
6 WINKLER Sebastian 2001 M GER Solinger TB (GER)
7 FC LEIPZIG       GER FC Leipzig (GER)
7 FISCHER Artur 2000 M GER FC Leipzig (GER)
7 NÖLLER Lucas 1997 M GER FC Leipzig (GER)
7 PETERSEN Cornelius 1998 M GER FC Leipzig (GER)
7 SCHWARZ Jacob 1996 M GER FC Leipzig (GER)
8 SV WALDKIRCH       GER SV Waldkirch (GER)
8 FOLZ Etienne 1998 M GER SV Waldkirch (GER)
8 LOTTER Hugo 1999 M GER SV Waldkirch (GER)
8 SITTER Daniel 1998 M GER SV Waldkirch (GER)
9 TV AUGSBURG       GER TV Augsburg (GER)
9 RIEBLINGER Fabian 1999 M GER TV Augsburg (GER)
9 RIEBLINGER Manuel 1999 M GER TV Augsburg (GER)
9 TALAN Tin 1998 M CRO TV Augsburg (GER)
9 TALAN Jan 2000 M GER TV Augsburg (GER)
10 STG MEININGEN/SAALFELD       GER
10 SCHIER Pascal 1999 M GER MTV Saalfeld (GER)
10 REIN Anton 1999 M GER MTV Saalfeld (GER)
10 KETZER Maximilian 1999 M GER KSZU Meiningen (GER)
10 OLEAK Sebastian 1999 M GER KSZU Meiningen (GER)
11 FR HOCHWALD WADERN       GER Fechterring Hochwald (GER)
11 ZENS Philipp 2001 M LUX Fechterring Hochwald (GER)
11 PALTZ Raphael 1997 M GER Fechterring Hochwald (GER)
11 HAAS Luca 2001 M GER Fechterring Hochwald (GER)
12 SV BOEBLINGEN       GER SV Böblingen (GER)
12 KOIOS Christos 1999 M GER SV Böblingen (GER)
12 KARLE Daniel 1997 M GER SV Böblingen (GER)
12 DENK Jared 2000 M GER SV Böblingen (GER)
12 WECKERLE Tobias 2000 M GER SV Böblingen (GER)
13 SC ITZEHOE       GER SC Itzehoe (GER)
13 LINOW Rasmus 2001 M GER SC Itzehoe (GER)
13 BECKER Sascha 1997 M GER SC Itzehoe (GER)
13 ESKILDSEN Mads 1998 M GER SC Itzehoe (GER)
13 ZIMMERMANN Jonas 1997 M GER SC Itzehoe (GER)
14 TSG REUTLINGEN       GER TSG Reutlingen (GER)
14 GECKELER Dominik 2000 M GER TSG Reutlingen (GER)
14 VON LAUE Gerrit 2001 M GER TSG Reutlingen (GER)
14 WEISE Max 2001 M GER TSG Reutlingen (GER)
14 REMPFER Fabio 2000 M GER TSG Reutlingen (GER)
A STG WITTENAU/PSV BERLIN       GER
A HORSTMANN Manuel-Stephen 1997 M GER
A WASZAK Phil 1999 M GER TSV Berlin-Wittenau (GER)
A LIBEDINSKY Manuel 1998 M GER TSV Berlin-Wittenau (GER)