Back to list

Results

2016 World Championships Cadets/Juniors
FRA Bourges
April 1, 2016 - April 10, 2016

Sabre Men's U20 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 COLLEAU Charles 1996 M FRA TARBES ATE (FRA)
2 KOSTENKO Anatoliy 1998 M RUS
3 GLADKOV Andrey 1997 M RUS
3 FITZ-GERALD Kunihiko 1997 M JPN
5 LUCCHETTI Stefano Ivan 1997 M ARG Svechnikov (BUL)
6 PATRICE Jean-Philippe 1997 M FRA TARBES ATE (FRA)
7 GERT Eduard 1996 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
8 RICCARDI Federico 1997 M ITA
9 FERJANI Fares 1997 M TUN
10 LOKHANOV Konstantin 1998 M RUS
11 KANG Yeonseung 1996 M KOR
12 MACKAY Cameron 1996 M CAN
13 SRINUALNAD Voragun 1999 M THA
14 BRAVO Inaki 1998 M ESP CE-M (ESP)
15 NATANZON Benjamin 1997 M USA
16 KRAUSE Constantin 1996 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
17 KOVACS Istvan 1996 M HUN MTK (HUN)
18 NOVIKAU Artsiom 1996 M BLR
19 PECH Miklos 1996 M HUN MTK (HUN)
20 WAFAEY Mokhtar 1996 M EGY
21 CASTELLO Eugenio 1996 M ITA CS Torino (ITA)
22 LEE Changsung 1999 M KOR
23 CAVALIERE Dario 1997 M ITA
24 PLATONOV Bogdan 1996 M UKR Nikolaev (UKR)
25 QUINTERO Jose 1996 M VEN KKSz Konin (POL)
26 WILLIAMS Grant 1996 M USA
27 GIAKOUMATOS Marios 1997 M GRE ILYSIAKOS A.O. (GRE)
28 HERNANDEZ CABALLERO Andres 1996 M ESP
29 DEARY William 1997 M GBR Truro Fencing Club (GBR)
30 SHUM Lai Tai Nelson 1997 M HKG
31 SEE Daniel Rui En 1999 M SGP
32 TRYFONOV Yevgen 1998 M UKR Nikolaev (UKR)
33 AMER Mohamed 1997 M EGY
34 DREOSSI Leonardo 1997 M ITA
34 BANCSICS Mate 1996 M HUN GEAC Gödöllö (HUN)
36 LIANG Jianhao 1996 M CHN
37 CHIN Edward 1996 M USA
38 KOSSUTH Balint 1996 M HUN UTE Budapest (HUN)
38 VORONOV Kostiantyn 1996 M ISR Maccabi Jerusalem (ISR)
40 HUANG Lulu 1996 M CHN
41 YOON Seongnam 1996 M KOR
42 MAXWELL Joshua 1997 M GBR Truro Fencing Club (GBR)
43 DUBARRY Baptiste 1997 M FRA TARBES ATE (FRA)
44 HERNANDEZ FLORES Javier Alejandro 1997 M MEX
45 LU Yang 1997 M CHN
46 SHIRSHOV Vasiliy 1997 M RUS
47 ROGER Benjamin 1996 M FRA
48 LADEMANN Karol 1999 M POL AZS AWF Warszawa (POL)
49 KARAKAI Oleksandr 1996 M UKR Cherkasy (UKR)
50 DACEY Simon 1997 M GBR MX Fencing Club (GBR)
51 WANG Royce 1997 M TPE
52 SINGH Karan Singh 1999 M IND
53 KINDLER Frederic 1998 M GER TSG Eislingen (GER)
54 GODLEWSKI Mateusz 1997 M POL
55 ROSER Pablo 1996 M ESP CE SAM de Barcelona (ESP)
56 CHAN Cheuk Him 1997 M HKG
57 BIALECKI Cezary 1999 M POL MUKS VICTOR (POL)
58 AYMAN Mostafa 1998 M EGY
59 RETCHIA Vazha 1999 M GEO FC Kutaisi (GEO)
60 CUELLAR Sebastian 1996 M COL
61 DI MARTINO Pietro Jose 1997 M ARG
62 CHUANG Li Jui 1996 M TPE
63 TROCHEZ Pablo 1998 M COL
64 ALQUDIHI Ahmed 1998 M KSA
65 GU Bonkeun 1997 M KOR
66 KACZKOWSKI Krzysztof 1997 M POL TMS Sosnowiec (POL)
67 METRYKA Karol 1997 M USA
68 KENNEDY Falan 1997 M CAN
69 FONG Zheng Jie 1999 M SGP
70 SHAGAEV Bobur 1999 M UZB
71 OLMEDO Carlos Javier 1996 M ESP CE-M (ESP)
72 SAHIN Yalin 2000 M TUR Visnelik Tenis Eskrim SK (TUR)
73 WEBB Jonathan 1996 M GBR Camden FC (GBR)
74 ALHUSSAIN Ali 1996 M KSA
75 HERBON Nick 1996 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
76 ACUNA RAMIREZ Adrian 1996 M MEX
77 ESCOBAR Jonal 1997 M VEN KKSz Konin (POL)
78 RECINTO Jose Emmanuel Rosendo 1996 M PHI
79 SATTARKHAN Nazarbay 1998 M KAZ
80 KITSIRIBOON Soravit 1998 M THA
81 OYAMA Keishi 1998 M JPN
82 ECHEVERRIA CABRERA Pedro Daniel 1997 M MEX
83 MACRI Tomas 1997 M ARG
84 FLORENCIA Hector 1996 M MEX
85 SHENGELIA Nika 1999 M GEO FC Tbilisi (GEO)
86 HEROUI Zin Eddine 1997 M ALG
87 HOSHINO Kento 1998 M JPN
88 ALVAREZ Ricardo 1998 M CHI
89 CORREA VILA Luis 1996 M COL
90 YOSHIDA Tamon 2000 M JPN
91 MAAZIZ Acyl 1998 M ALG MAISONS ALF (FRA)
92 RZAZADE Elvin 1997 M AZE
92 HSIEH Mu Kai 2001 M TPE
94 DE RIDDER Arne 2000 M BEL SG de Klauwaerts (BEL)
95 CORREA VILA Carlos 1996 M COL
96 COZMULEANU Codrin 1996 M ROU CSM IASI (ROU)
97 TADROS Matthew 1997 M AUS
98 ALAMRI Ahmed 1998 M KSA
99 KANEV Atanas 1999 M BUL
100 MAIRI Yanis 1998 M ALG
101 CHAN Kwong Kiu 1996 M HKG
102 MORICZ Hunter 1999 M CAN
102 ULUSALOGLU Umut 1997 M TUR
104 SULAMANIDZE Saba 1996 M GEO
105 HEZER Atakan Islam 1999 M TUR
106 ER Fellini You Di 1999 M SGP
107 CHANG Hoi Chun 2000 M HKG
108 TAI Jung-Ching 1996 M TPE
109 PANGMOON Kanisorn 1998 M THA
110 CONCEPCION Christian Jhester 1997 M PHI
111 BALLO Boubacar 1996 M MLI
112 RAKHMONOV Sultan 1998 M KAZ
113 1st round ALSAEDI Ali 2001 M IRQ
114 1st round BOUNABI Akram 1999 M ALG
115 1st round MOJAAT Aymen 1999 M TUN
116 1st round SUMARLIDASON Emil Isleifur 1996 M ISL FC Reykjavik (ISL)
117 1st round FERJANI Ahmed 2000 M TUN
118 1st round NIKITIN Iurii 1996 M UKR Cherkasy (UKR)
119 1st round BRAJDIC Josip 1996 M CRO
120 1st round BULDEEV Stefan 1999 M BUL Trakiya (BUL)
121 1st round EFIMOV Hristo 2001 M BUL
122 1st round RODRIGUEZ Hector 1997 M PUR
123 1st round NOURELDIN Noureldin 1999 M EGY
124 1st round MURRAY Brian 1997 M IRL
125 1st round DOUGLAS Alexandre 1998 M AUS
126 1st round IRAZOQUI Dario 1996 M URU
127 1st round AL YAZEEDI Khalifa 1999 M QAT
128 1st round GARRIGOS Henrique 1996 M BRA CAP Paulistano (BRA)
129 1st round LOHADSIRICHAI Alexander 1999 M THA
130 1st round LOH Ron Ken Yang 1999 M SGP
131 1st round SIU James 2000 M AUS
131 1st round BROWN David 1997 M CAN
131 1st round CAMPBELL William 1996 M AUS
134 1st round ASADOV Khalid 1999 M AZE
135 1st round MAFTOUH Ali 1998 M MAR
135 1st round HOWITT Andrew 1996 M RSA Ere Sabel Mokopane (RSA)
137 1st round GARBA MANOU Mahamane Salim 1996 M NIG
138 1st round SANER Jeremy 1998 M RSA TFS Johannesburg (RSA)
139 1st round VILLALOBOS Robert Elis 1998 M ISL FH Hafnarfjordur (ISL)
139 1st round LOMBARDI Rafael 1998 M BRA APE Paulista (BRA)
141 1st round KARUNARATHNA Chalitha 1996 M SRI
142 1st round DUSEK Jindrich 1998 M CZE SK Houstka (CZE)
143 1st round HUMAN Alexander 2000 M RSA Jeppe Fencing Club (RSA)
144 1st round CHACON URDININEA Carlos Fernando 2001 M BOL
145 1st round GIORGADZE Otar 1999 M GEO FC Tbilisi (GEO)
F ALEBRI Khalifa 1999 M UAE Bani Yas SCC (UAE)
F MAHAJAN Vansh 1998 M IND
F CHOWDHARY Javed Ahmed 1996 M IND
F AMOUSSOU Alphonse Carlos 1997 M BEN