Back to list

Results

2016 European Championships U17
SRB Novi Sad
February 29, 2016 - March 4, 2016

Sabre Men's U17 Team History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 RUSSIA       RUS
1 POZDNYAKOV Vladislav 1999 M RUS
1 TSELYSHEV Artem 1999 M RUS
1 PANTELEEV Arseniy 1999 M RUS CSKA Moscow (RUS)
1 TKACHEV Andrey 1999 M RUS
2 ITALY       ITA
2 STIGLIANO Stefano 1999 M ITA
2 FORNASIR Alberto 2000 M ITA
2 NERI Matteo 1999 M ITA
2 MIGNUZZI Giacomo 1999 M ITA
3 FRANCE       FRA
3 RIVET Matthias 1999 M FRA MEYLAN SE (FRA)
3 BIBI Eliott 1999 M FRA PAU SECTION (FRA)
3 BELKESSAM Mathieu 1999 M FRA GEMENOS (FRA)
3 PIANFETTI Maxime 1999 M FRA TARBES ATE (FRA)
4 POLAND       POL
4 PROKOPOWICZ Mateusz 1999 M POL UKS 13 Bialystok (POL)
4 BIALECKI Cezary 1999 M POL MUKS VICTOR (POL)
4 LADEMANN Karol 1999 M POL AZS AWF Warszawa (POL)
4 DZIUBLEWSKI Maurycy 1999 M POL KKSz Konin (POL)
5 HUNGARY       HUN
5 SZLAMA Vilmos 1999 M HUN DVSZ Szigetszentmiklos (HUN)
5 MILASSIN Mor 2000 M HUN NTE Nagykanizsa (HUN)
5 GYORGY Lehel 1999 M HUN UTE Budapest (HUN)
5 KOZMANOVICS Gabor 1999 M HUN UTE Budapest (HUN)
6 TURKEY       TUR
6 ANT Mehmet Fatih 1999 M TUR
6 ANASIZ Muhammed 1999 M TUR
6 HEZER Atakan Islam 1999 M TUR
6 SAHIN Yalin 2000 M TUR Visnelik Tenis Eskrim SK (TUR)
7 SPAIN       ESP
7 LILLO Gerardo 2000 M ESP CEB-M (ESP)
7 ANDREU Pere 1999 M ESP CE SAM de Barcelona (ESP)
7 SLAWOMIRSKY Mateu 1999 M ESP CEEH-B (ESP)
7 SANTAMARIA Diego 1999 M ESP CEB-M (ESP)
8 ROMANIA       ROU
8 ALUPEI Alexie 1999 M ROU CS RIPOSTA (ROU)
8 GRADISTEANU Vlad 2000 M ROU CSA Steaua Bucuresti (ROU)
8 ANICULOESEI Matei 2000 M ROU CSA Steaua Bucuresti (ROU)
8 DRAGOMIR George 1999 M ROU CSS Slobozia (ROU)
9 UKRAINE       UKR
9 DANYLIUK Volodymyr 1999 M UKR Khmelnitskiy (UKR)
9 PYSARENKO Ivan 2000 M UKR KIEW (UKR)
9 KUMPANSKYI Oleksandr 1999 M UKR Cherkasy (UKR)
9 SHATAILO Dmytro 1999 M UKR Cherkasy (UKR)
10 GEORGIA       GEO
10 GIORGADZE Otar 1999 M GEO FC Tbilisi (GEO)
10 RETCHIA Vazha 1999 M GEO FC Kutaisi (GEO)
10 SHENGELIA Nika 1999 M GEO FC Tbilisi (GEO)
10 TCHEISHVILI Nikoloz 2000 M GEO FC Tbilisi (GEO)
11 GERMANY       GER
11 BLATZ Sebastian 1999 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
11 BECHER Pascal 2000 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
11 HAAG Louis 2000 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
11 DEGEN Adrian 1999 M GER TSG Eislingen (GER)
12 GREAT BRITAIN       GBR
12 CRAZE Jamie 1999 M GBR Truro Fencing Club (GBR)
12 EDWARDS James 2000 M GBR
12 HOLDSWORTH Bertie 2000 M GBR Truro Fencing Club (GBR)
12 JACKSON Thomas 1999 M GBR Shakespeare Swords (GBR)
13 BELGIUM       BEL
13 BOSSCHEM Mattice 1999 M BEL Confrerie Gent (BEL)
13 DE RIDDER Arne 2000 M BEL SG de Klauwaerts (BEL)
13 TOCH Karel 1999 M BEL Confrerie Gent (BEL)
14 BELARUS       BLR
14 SHAIMARDANAU Uladzislau 2001 M BLR MSIT (BLR)
14 PINCHUK Maksim 1999 M BLR SCAF RB (BLR)
14 LUKYANTSOU Viachaslau 1999 M BLR SCAF RB (BLR)
15 GREECE       GRE
15 ALTIPARMAKIS Stavros 2000 M GRE ARKTEIA (GRE)
15 KYRTSIAS Konstantinos 1999 M GRE A.E.K. ATHENS (GRE)
15 SIALTSIS Michail 1999 M GRE A.E.K. ATHENS (GRE)
15 FRAGKOZIDIS Nikolaos 2000 M GRE A.E.K. ATHENS (GRE)
16 SERBIA       SRB
16 MILIVOJEV Nikola 1999 M SRB MK Vojvodina (SRB)
16 JOVANOVIC Nikola 1999 M SRB BMK Beograd (SRB)
16 MARINKO Luka Mateja 1999 M SRB GFK Göteborg (SWE)
16 JOVANOVIC Aleksa 1999 M SRB MK Vojvodina (SRB)