Back to list

Results

Trophee Maître Roger Nigon
SUI Basel
January 16, 2016 - January 17, 2016

Epee Men's U20 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 VISMARA Federico 1997 M ITA
2 BANYAI Zsombor 1996 M HUN Vasas (HUN)
3 RISICATO Gabriele 1996 M ITA CS Pisa Di Ciolo (ITA)
3 ESZTERGALYOS Patrik 1997 M HUN OMS-Tata (HUN)
5 BRAUN Rico 1997 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
6 ANDREU ALMANSA Marc 1996 M ESP SEA-T (ESP)
7 TULEN Rafael 1997 M NED
8 BAYARD Alexis 1996 M SUI SES Sion (SUI)
9 SIKLOSI Gergely 1997 M HUN Balaton (HUN)
10 CANZONERI Davide 1998 M ITA TOISE (ITA)
11 MAHRINGER Josef 1997 M AUT FU Linz (AUT)
12 DORIGO Clement 1997 M FRA AMIENS CE (FRA)
13 RICCI Bernardo 1998 M ITA CUS Siena ASD (ITA)
14 SINCLAIR Aml 1997 M GBR
15 FENYVESI Csaba 1996 M HUN Vasas (HUN)
16 KOCH Mate Tamas 1999 M HUN Vasas (HUN)
17 ROUSSEL Thomas 1998 M FRA ESCRIME RODEZ AVEYRON (FRA)
18 FABREGAT Angel 1996 M ESP SEA-T (ESP)
19 ZANCANELLA Amedeo 1998 M ITA AS Marchesa Torino (ITA)
20 NICHOLS Harrison 1996 M GBR
21 NAKAMURA Go 1996 M JPN
22 MARCHUKOV Dmitrij 1996 M SUI ZFC Zürich (SUI)
23 LUBIENIECKI Wojciech 1999 M POL PTG Sokol Mielec (POL)
24 MARTINI Cosimo 1997 M ITA CS Pisa Di Ciolo (ITA)
25 NILSSON Erik 1996 M SWE UF Uppsala (SWE)
26 JORDAN Owen 1998 M GBR
27 UNTERHAUSER Samuel 1997 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
28 SIMMONS Ariel 1996 M USA
29 REBUS Gregory 1997 M FRA PARIS GRP (FRA)
30 PIANFETTI Andric 1998 M FRA PARIS GRP (FRA)
31 GUZHIEV Egor 1998 M RUS Favorit Vyborg (RUS)
32 RASSOLOV Alexey 1997 M RUS
33 SIDOROVICH Yan 1996 M RUS
34 ALLEGRE Paul 1996 M FRA NEVERS CE (FRA)
35 BAKOS Balint 1997 M HUN Szombathely (HUN)
36 OPALKA Michal 1997 M POL KS Szpada Wroclaw (POL)
37 MARCOL Daniel 1997 M POL KS Szpada Wroclaw (POL)
38 SYCH Yan 1996 M UKR Kharkiv (UKR)
39 TRIVELLI Sergio 1996 M ITA C. Pompilio Genova (ITA)
40 DABIJA Adrian 1997 M ROU CS Dinamo Bucuresti (ROU)
41 PECK Harry 1996 M MLT
42 BUTA Levente 1996 M HUN Vasas (HUN)
43 ADEL Abdelrahman 1996 M EGY
44 STYMNE Jakob 1996 M SWE DIF Stockholm (SWE)
45 PISKOVATSKOV Anton 1996 M USA
46 BELLOMI Luca 1996 M ITA MIPIT - Scherma Cariplo Piccolo Teatro Milano (ITA)
47 PIZENBERG Jacob 1999 M ISR Hapoel Ashkelon (ISR)
48 KNYSH Oleg 1997 M RUS
49 PISKOVATSKOV Jonathan 2000 M USA
50 BRUEV Georgiy 1997 M RUS
51 CONRAD Nicolas 1997 M FRA AMIENS CE (FRA)
52 MATTSSON Oliver 1996 M FIN Turun Miekkailijat (FIN)
53 VERVOITTE Louis 1996 M FRA COLMAR SR (FRA)
54 FOUGY Nathan 1996 M FRA NORMANDIE EE (FRA)
54 ONO Masahide 1996 M JPN
56 LERUS ROULEZ Hendrick 1996 M FRA PARIS GRP (FRA)
57 CHICHEV Vladimir 1998 M RUS Favorit Vyborg (RUS)
58 ELSOKKARY Ahmad 1997 M EGY
59 BONFERRONI Gabriel 1999 M SUI SEG Geneve (SUI)
60 JOHANIDES Lukas Jakub 1999 M SVK BSK Bratislava (SVK)
61 HORETSKYY Ivan 1996 M UKR
62 OZTUNC Omer Kaan 1997 M TUR Mersin Buyuksehir Bel SK (TUR)
63 KEPPEL Colin 1998 M NED SC Den Bosch (NED)
64 LINNEMANN Christian Schack 1997 M DEN Hellerup FK (DEN)
65 KOLANCZYK Wojciech 1999 M POL UKS PGK Srem Mroz Manieczki (POL)
66 ISLAS FLYGARE Linus 1998 M SWE UF Uppsala (SWE)
67 METRAILLER Clément 1997 M SUI SES Sion (SUI)
68 DIABATE Keletigui Julien 1996 M MLI BONDY AS (FRA)
69 BECKER Olivier 1999 M LUX CE Sud (LUX)
70 DE MOLA Daniel 1999 M ITA AS Marchesa Torino (ITA)
71 KANO Koki 1997 M JPN
72 KONDRING Philipp 1998 M GER Heidenheimer SB (GER)
73 JURKA Tomas 1997 M CZE Dukla Olomouc (CZE)
74 GORBONOS Dmitriy 1996 M RUS
75 DAGANI Elia 1998 M SUI LUG Lugano (SUI)
76 KOMATA Akira 1998 M JPN
77 DEWANDELEER Florian 1996 M BEL
78 YUAN Wesley 1998 M USA
79 CONSTANTINESCU Ioan 1996 M ROU CS UNEFS Bucuresti (ROU)
80 LAPIN Simon 1997 M BEL Confrerie Gent (BEL)
81 GERINI Luca 2000 M SUI SEVM Vevey (SUI)
82 MCDOWALD Curtis 1996 M USA
83 ZAGORUIKO ZYKOV Ivan 1998 M USA
84 BECKER Philipp 1996 M GER Heidelberger FC/TSG R. (GER)
85 KIS Mate 1996 M HUN BVSC (HUN)
86 FERRE Loup-Yann 1997 M CAN
86 PFEIFER Jannik 1998 M SUI CEB Biel/Bienne (SUI)
88 KNECHTL Lukas 1997 M AUT GFU Graz (AUT)
89 ANDRASFI Tibor 1999 M HUN BVSC (HUN)
90 GOTTWALD Mathias 1998 M AUT FU Linz (AUT)
91 JURKA Jakub 1999 M CZE Dukla Olomouc (CZE)
91 FARKAS Csaba 1999 M HUN Balaton (HUN)
93 D'AMICO Kristian 1997 M CZE SC Praha (CZE)
94 PARIZAT Amit 1996 M ISR Maccabi Hod Hasharon (ISR)
95 LIMARDO Jesus 1996 M VEN
96 WEBER Frederik 1997 M SUI SEB Basel (SUI)
97 BIELEC Maciej 1997 M POL KS Szpada Wroclaw (POL)
98 JORDAN René 1998 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
99 CASARO Gianluca 1996 M ITA Scherma Treviso ASD (ITA)
100 RAYNIS Jake 1996 M USA
101 GETS Gleb 1996 M RUS
102 STRNAD Ondrej 1999 M CZE Slavoj Litomerice (CZE)
103 ABED Faisal 1998 M KSA
104 GORBACHUK Yevgeniy 1998 M UKR Kharkiv (UKR)
105 MAKHONIN Oleksiy 1996 M UKR Kharkiv (UKR)
106 FRIDMAN Daniel 1996 M ISR Maccabi Jerusalem (ISR)
107 BITSCH Peter 1996 M GER Darmstädter FC (GER)
108 LUND Leonard 1999 M SWE DIF Stockholm (SWE)
109 YATES Domenic 1999 M AUS
109 MURAYAMA Kentaro 1998 M JPN
111 DUDAS Balazs 1997 M HUN BVSC (HUN)
112 FRENCH Dylan 1997 M CAN
113 ELSAYED Ahmed 1998 M EGY
114 BIANCHI Tiziano 1996 M SUI SES Sion (SUI)
115 VILLALBA Victor 1996 M ESP
116 ABDELKADER Ahmed 1997 M EGY
117 BEAULIEU Loic 1998 M CAN
117 NAGY David 1999 M HUN Vasas (HUN)
117 CIPAR Jan 1997 M SVK BSK Bratislava (SVK)
120 JOHNSON Wesley 1997 M USA
121 ALEXANDERSEN Nicolai 1998 M DEN Hellerup FK (DEN)
122 BALCAR Josef 1998 M CZE TJ Lokomotiva Teplice (CZE)
123 GOLEC Maciej 1997 M POL WKS Kolejarz Wroclaw (POL)
124 ABDELMALAK Daveed 1996 M EGY
124 PIREK Cyril 1996 M SUI SEG Geneve (SUI)
126 BUSCH Max 1997 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
127 SHARLAIMOV Vadim 1996 M KAZ
128 COHEN Bennett 2000 M USA
129 YOO Justin 1997 M USA
130 LACHIANI Tomer 1998 M ISR Club Modiin (ISR)
131 SERTAY Yerlik 1998 M KAZ
132 LOKAJ Vaclav 1998 M CZE USK Praha (CZE)
132 BERKEL Dominik 1997 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
134 LUSTI Hannes 1999 M SUI ZFC Zürich (SUI)
135 GONELL Gerard 2000 M ESP SEA-T (ESP)
136 PAOLINI Giacomo 1998 M ITA CS Forlivese (ITA)
137 TAMURA Masayuki 1996 M JPN
138 VILLIGER Jori 1997 M SUI ZFC Zürich (SUI)
139 ESKOV Ruslan 1998 M EST Tartu Kalev (EST)
140 VELESTUK Isaac 1996 M CAN
141 BRINKMANN Marco 1997 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
142 GUSAROV Klim 1998 M EST Tallinna Mook (EST)
143 ONOFRE Rafael 1998 M POR
144 VASSEUR Yoran 1998 M FRA GRENOBLE PAR (FRA)
145 MIKKILÄ Max 1998 M FIN Miekkailustudio (FIN)
146 DICKSON Thomas 1998 M GBR Newcastle FC (GBR)
147 KNUDSEN Kenneth 1997 M DEN KFK Kalundborg (DEN)
148 HEMELAERS Robbe 1998 M BEL SC Parcival Leuven (BEL)
149 WEINIUS Gustaf 1997 M SWE DIF Stockholm (SWE)
150 BILLON Maxime 1997 M CAN
150 CANAUX Gabriel 1996 M USA
152 VAZ Andre 1996 M POR
153 HESSLING OSCARSON Simon 1998 M SWE DIF Stockholm (SWE)
154 STASZULONEK Bartosz 1997 M POL Piast Gliwice (POL)
155 PANELIUS Rufus 1997 M FIN Espoon Miekkailijat (FIN)
156 HERNANDEZ Eduardo Nazareth 1996 M VEN
157 SCHOUKER Sacha 1998 M SUI CEFL Florimont (SUI)
158 PEH Kelvin 1998 M AUS
159 JOHANNS Loic 1998 M LUX CE Sud (LUX)
160 SAY Ali Ege 1999 M TUR
161 GYLLENHOFF Anders 1998 M SWE DIF Stockholm (SWE)
162 ROUDBAR Samuel 1998 M BEL
163 KIMFORS Anton 1997 M SWE GFK Göteborg (SWE)
164 PHILIPPE Arthur 1999 M FRA ST GRATIEN (FRA)
165 MICHALAK Damian 1999 M POL Piast Gliwice (POL)
165 MENDOZA Carlos 1997 M VEN
167 SATO Shota 1996 M JPN
168 RAZ Ori 1997 M ISR Hapoel Kfar-Saba (ISR)
169 RECLO Martin 1998 M SVK Akademia sermu (SVK)
170 MASSEREY Cyrille 1997 M SUI CEB Biel/Bienne (SUI)
171 SCHLESSER Gregory 1996 M LUX CE Luxembourg (LUX)
172 ALDOSSARI Abdullah K 1996 M KSA
172 HAYOZ Emilio 1996 M SUI SEN Neuchâtel (SUI)
174 WORMAN Craig 1996 M GBR
174 DUDUC Alex 1997 M SVK BSK Bratislava (SVK)
176 HUNGERBÜHLER Nicolas 1996 M SUI CAL Lausanne (SUI)
177 MORRIS Mark 1999 M AUS
178 CROOK Lachlan 1998 M AUS
178 ALHUSSAIN Ahmad Abbas I. 1996 M KSA
180 1st round TIAN John 1999 M AUS
180 1st round THEIJSSEN Rik 1997 M NED s.v. Scaramouche (NED)
182 1st round WALTER Noe 1996 M GER Osnabrücker SC (GER)
182 1st round ELIOT David 1997 M CAN
184 1st round SELLS Alexander 2000 M AUS
185 1st round ABATE Riccardo 1999 M ITA CS IVREA (ITA)
186 1st round GUTMAN Adi 1997 M ISR Maccabi Jerusalem (ISR)
186 1st round LUPRANO Victor 1997 M SUI CAL Lausanne (SUI)
188 1st round ARTIUKHOV Viktor 1997 M RUS
189 1st round KOCK Joachim 1998 M FIN Helsingin Miekkailijat (FIN)
189 1st round MCGLADE Daniel 1996 M GBR
191 1st round SZURLEJ Bartlomiej 2000 M POL WKS Kolejarz Wroclaw (POL)
192 1st round BUDEK Karol 1996 M POL KKS Krakow (POL)
192 1st round LOZANO Michael 1996 M COL
194 1st round HOROWITZ Charles 1998 M USA
195 1st round LALOR Matson 1997 M CAN
196 1st round SAAVALAINEN Ellis 1998 M FIN Espoon Miekkailijat (FIN)
197 1st round PEETERS Kamiel 1996 M BEL
197 1st round BRADAC Petr 1996 M CZE Lokomotiva Pilsen (CZE)
199 1st round PAULOUSKI Dzianis 1996 M BLR SCAF RB (BLR)
200 1st round KELLERMAN Alexandr 1996 M KAZ
201 1st round ALOMIRI Sultan 2001 M KSA
202 1st round CHU Sum Wai 1997 M HKG
203 1st round KAWAKITA Shinkai 1997 M JPN
204 1st round THEWANGER Emil 1999 M AUT OÖ Landesfechtklub (AUT)
204 1st round CANNONE Romain 1997 M FRA COLMAR SR (FRA)
206 1st round OSWALD Charles-Eric 1996 M SUI CEB Biel/Bienne (SUI)
206 1st round CERRUTI Stefan 1999 M SUI SES Sion (SUI)
208 1st round SCHNEIDER Benjamin 1998 M GBR
209 1st round ANTONYUK Pavlo 1996 M UKR Khmelnitskiy (UKR)
209 1st round ALVES Goncalo 1998 M POR
211 1st round EL CHOUEIRY Antoine 1999 M LBN
211 1st round PUCHACHER Lukas 1996 M AUT KAC Klagenfurt (AUT)
213 1st round HORSTMANN Manuel-Stephen 1997 M GER Fechtzentrum Berlin (GER)
214 1st round PAAVOLAINEN Jaakko 1996 M FIN Helsingin Miekkailijat (FIN)
215 1st round RAPPE Bastien 1998 M BEL
216 1st round FERRARIN Franky 1998 M LUX CE Luxembourg (LUX)
217 1st round BOYLE Samuel 1996 M GBR Sheffield Buccaneers (GBR)
218 1st round HASSUM Joshua 1998 M AUS
219 1st round CIMENLI Muhammet Haluk 1997 M TUR
220 1st round TKACHUK Leontii 1996 M UKR Nikolaev (UKR)
221 1st round LEWIN Johan 1998 M SWE DIF Stockholm (SWE)
222 1st round ARAUJO Francisco 1997 M POR
223 1st round SATO Yasuhiro 1996 M JPN
224 1st round BLOMMAERT Felix 1998 M BEL Confrerie Gent (BEL)
224 1st round NORMAN Riley 1999 M CAN
226 1st round GAUTHIER Guilhem 1998 M SUI SESAF Fribourg (SUI)
226 1st round PONCIN Nicolas 1998 M BEL
228 1st round GUVENC Ahmet 1997 M TUR
228 1st round KRAHER Martin 1998 M AUT OÖ Landesfechtklub (AUT)
230 1st round GUIOT Aymeric 1997 M BEL ARDENNES 3A (FRA)
231 1st round ILLE Simon 1997 M SVK Akademia sermu (SVK)
232 1st round HOSS Moritz 1998 M GER CE Sud (LUX)
233 1st round LUTIN Antoine 2000 M SUI SES Sion (SUI)
234 1st round KOPRA Henri 1997 M EST Tallinna Mook (EST)
235 1st round STOLAR Samuel 1998 M SVK Akademia sermu (SVK)
236 1st round CUCOS Alex 1998 M CAN
237 1st round ENGLISH Alexander 2000 M AUS
238 1st round HORVATH Matyi 1998 M SVK Slovensky Kord (SVK)
239 1st round WALLA Aaron 1996 M AUT FTS Dornbirn (AUT)
239 1st round CHEUNG Shu Sum 1997 M HKG
239 1st round ZLACKY Filip 1997 M SVK Akademia sermu (SVK)
242 1st round KORS Alec 1999 M AUS
243 1st round HAYES Isaac 1998 M AUS
244 1st round WOLTER Laurian 1996 M LUX CE Sud (LUX)
245 1st round ALASMAKH Hassan 2000 M KSA
246 1st round RAMAGE Jasper 1999 M AUS
247 1st round ZENG William 2001 M AUS
248 1st round ALAKKAS Omar 2002 M KSA
E GELMAN Roni 1998 M ISR Club Modiin (ISR)
E GAVALDA Eugeni 1996 M ESP SEA-T (ESP)
E ALDAWOOD Jawad 1999 M KSA
E SZABO Karol 1998 M SVK Slovensky Kord (SVK)