Back to list

No guarantee

All calculations on starting positions are made on the basis of the currently reported data and can change up to the registration deadline. Starting places are only final when confirmed by the organizer.

Deutsche Meisterschaft
GER Reutlingen
May 28, 2022 - May 29, 2022
Required: National license

Epee Women's U15 Individual

Display list

  Quota Ranking BE BN BR BS BY HB HE HH MR MV NR NS SA SH SN ST SW TH WE
individual 98 16 5 3 1 3 11 1 9 1 1 2 9 4 3 1 6 1 2 3 3 13
Entries   16 5 5 0 2 9 0 13 0 0 0 9 0 3 3 6 0 1 1 3 16
Quota   0 0 2 -1 -1 -2 -1 4 -1 -1 -2 0 -4 0 2 0 -1 -1 -2 0 3

by national ranking

Seeding Athlete
1 NÜSSELER Lisa-Marie GER Heidenheimer SB
2 YOOSEFI Daria GER TV Augsburg
3 FRICKE Fiona GER FC Offenbach
4 KUNISCH Matilda GER FC Offenbach
5 STERNBERG Ina GER FC Offenbach
6 STUMPF Lea Marie GER OFC Bonn
7 BUSCH Katie GER Heidenheimer SB
8 LEBRENZ Mia GER OFC Bonn
9 DÖRING Antonia GER TV Markkleeberg
10 OLSEN Nora GER TV Markkleeberg
11 HEINRICH Svenja GER FC Hardheim-Höpfingen
12 WALDMANN Victoria GER TV Augsburg
13 ZOBEL Emilia GER Dresdener FC
14 HELMRATH Antonia GER OSC Berlin
15 NEUBER Greta GER Heidenheimer SB
16 REIHS Meika GER Fechtzentrum Solingen

BE Waitinglist priority 17

Priority Athlete
2 ABOUBAKAR Jamila GER OSC Berlin
3 KLÖTZER Hanna GER OSC Berlin
4 PAULAECK Alma GER Fechtzentrum Berlin
5 REDLICH Marlene GER Fechtzentrum Berlin
6 GRIMM Evelina GER FC Berlin Südwest

BN Waitinglist priority 14

Priority Athlete
2 BARTH Jenna GER Heidelberger FC/TSG R.
3 PETERS Nina GER Heidelberger FC/TSG R.
4 SCHUBERT Lina GER FC Tauberbischofsheim
5 BUCK Marlene GER Heidelberger FC/TSG R.
6 PESCHKE Monja GER FC Hardheim-Höpfingen

BR Waitinglist priority 4

Priority Athlete

BS Waitinglist priority 8

Priority Athlete
1 HUBERICH Lisa GER SV Waldkirch
4 DOLLCI Lendita GER FC Immendingen

BY Waitinglist priority 19

Priority Athlete
3 CIVAN Tuana GER SSV Ettal
4 KLAUSER Tizia GER TSV Weilheim
5 WINKER Paula GER TV Augsburg
6 KRAUSE Leni GER TV Augsburg
7 BOS PASCUAL Anne GER TSV Weilheim
9 FRIEDEMANN Clara GER MTV München
10 UTZMEIER Frieda GER FC Gröbenzell
11 RINDERER Anna GER FC Gröbenzell
12 PREUSSER Laetizia GER SV Wacker Burghausen

HB Waitinglist priority 5

Priority Athlete

HE Waitinglist priority 13

Priority Athlete
4 CEVIKOL Eda GER Eintracht Frankfurt
5 HAUK Eva GER Frankfurter TV
6 GLASER Pauline GER FC Kassel
7 SHA Chuyi GER Eintracht Frankfurt
8 BECKER Jorinde GER TSV Korbach
9 NOUR-ELDIN Nelly GER Eintracht Frankfurt
11 STERNBERG Lya GER FC Offenbach
12 RÜHL Emma GER FC Kassel
13 MORGEN Daria GER VFL Bad Nauheim
14 LORR Clara GER VFL Bad Nauheim
15 PETREANU Andrada-Mihaela GER Eintracht Frankfurt
16 GLAAS Alwina GER VFL Bad Nauheim
17 KORB Charlotte GER VFL Bad Nauheim

HH Waitinglist priority 1

Priority Athlete

MR Waitinglist priority 6

Priority Athlete

MV Waitinglist priority 20

Priority Athlete

NR Waitinglist priority 7

Priority Athlete
4 LIBRALATO Sara GER Fechtzentrum Solingen
5 MEHLHAFF Maria GER Fechtzentrum Solingen
6 KOLDITZ Lilian-Fabienne GER TSV Bayer 04 Leverkusen
7 LÜTZENKIRCHEN Sara GER TSV Bayer 04 Leverkusen
8 KOLDITZ Olivia-Sarah GER TSV Bayer 04 Leverkusen
9 DICKS Hannah GER Neusser SV
10 KLOETER Frederika GER OFC Bonn
11 RIPPERT Amelie GER Fechtzentrum Solingen
14 LUCKENBACH Emilie GER TSV Bayer 04 Leverkusen

NS Waitinglist priority 18

Priority Athlete

SA Waitinglist priority 15

Priority Athlete
1 MARX Finja GER Fechterring Hochwald
2 SCHMITZ Alina GER Fechterring Hochwald
3 KELLER Magdalena GER Fechterring Hochwald

SH Waitinglist priority 2

Priority Athlete
1 BREHMER Mia GER Elmshorner MTV
2 BACHMANN Victoria Charlotte GER FG Segeberg
3 FÜRSTENAU Lea GER Elmshorner MTV

SN Waitinglist priority 10

Priority Athlete
4 BUßMANN Janna GER FC Leipzig
5 HENSE Jolina GER FC Leipzig
6 JANA Marlene GER FC Leipzig
7 PIWARZ Anna Charlotte GER Dresdener FC
8 DREßLER Henriette GER Dresdener FC
9 SEIDEL Lavinia Lucina GER FC Leipzig

ST Waitinglist priority 3

Priority Athlete

SW Waitinglist priority 16

Priority Athlete
1 OBERTHÜR Emma GER TSG Friesenheim

TH Waitinglist priority 12

Priority Athlete
1 BODE Josephine GER MTV Saalfeld

WE Waitinglist priority 9

Priority Athlete
1 GEEF Tessa GER Fechtzentrum TSV Hagen
2 EINENCKEL Charlotte GER FS Bielefelder TG
3 ESCOBAR Cristina Bernad GER TV Paderborn

Waitinglist priority 11

Priority Athlete
4 HERZ Maria GER Heidenheimer SB
5 GANZ Celina GER TSV Pliezhausen
6 NIKIFOROV Viktoria GER TSF Ditzingen
7 SCHACHERBAUER Madeleine GER TSG Reutlingen
8 AMLER Maike GER TSF Ditzingen
9 IHLN Sara GER TSB Ravensburg
10 GRÄßLE Sophia GER Heidenheimer SB
11 SCHMUTZ Kim GER SSV Ulm 1846
12 KLAUS Nele GER TSF Ditzingen
14 HERZ Elisabeth GER Heidenheimer SB
15 BERR Zahra GER SportVg Feuerbach
16 HERBST Larissa GER Fechtakademie Ravensburg
17 ENGLERT Celina GER TSG Reutlingen
18 BIRKEN Smilla GER SportVg Feuerbach
19 SÜNDERHAUF Anna GER Heidenheimer SB
20 MAUCH Fabienne GER Heidenheimer SB

Epee Women's U15 Team

Display list

  Quota Ranking BE BN BR BS BY HB HE HH MR MV NR NS SA SH SN ST SW TH WE
individual 24 0 3 1 1 1 1 1 1 1 1 1 2 1 1 1 1 1 1 1 1 2
Entries   0 2 1 0 0 2 0 2 0 0 0 2 0 1 1 2 0 0 0 1 2
Quota   0 -1 0 -1 -1 1 -1 1 -1 -1 -1 0 -1 0 0 1 -1 -1 -1 0 0

BE Waitinglist priority 6

Priority Athlete
1
2

BN Waitinglist priority 10

Priority Athlete
1

BR Waitinglist priority 18

Priority Athlete

BS Waitinglist priority 11

Priority Athlete

BY Waitinglist priority 1

Priority Athlete
1
2

HB Waitinglist priority 19

Priority Athlete

HE Waitinglist priority 3

Priority Athlete
1
2

HH Waitinglist priority 15

Priority Athlete

MR Waitinglist priority 20

Priority Athlete

MV Waitinglist priority 14

Priority Athlete

NR Waitinglist priority 4

Priority Athlete
1
2

NS Waitinglist priority 7

Priority Athlete

SA Waitinglist priority 12

Priority Athlete
2

SH Waitinglist priority 16

Priority Athlete
1

SN Waitinglist priority 5

Priority Athlete
1
2

ST Waitinglist priority 17

Priority Athlete

SW Waitinglist priority 13

Priority Athlete

TH Waitinglist priority 9

Priority Athlete

WE Waitinglist priority 8

Priority Athlete
1

Waitinglist priority 2

Priority Athlete
1
2

Epee Men's U15 Individual

Display list

  Quota Ranking BE BN BR BS BY HB HE HH MR MV NR NS SA SH SN ST SW TH WE
individual 98 16 4 3 1 4 10 1 8 1 1 2 11 5 4 1 4 1 2 3 4 12
Entries   16 6 5 0 4 7 1 9 0 0 0 10 4 2 3 6 0 2 2 5 18
Quota   0 2 2 -1 0 -3 0 1 -1 -1 -2 -1 -1 -2 2 2 -1 0 -1 1 6

by national ranking

Seeding Athlete
1 PETERSEN Ole GER SV Einheit Altenburg
2 WINKER Leonard GER TV Augsburg
3 ZIMMERMANN Frederik GER Heidenheimer SB
4 WILLERS Colten GER TSF Ditzingen
5 MIKES Julian GER Eintracht Frankfurt
6 PURAT Christian GER TSV Bayer 04 Leverkusen
7 HEINECKE Max-Julius GER TV Dillenburg
8 BAUMGÄRTNER Tim GER SportVg Feuerbach
9 DENG Levi GER Eintracht Frankfurt
10 MARTIN Jasper GER Eintracht Frankfurt
11 MÜLLER Benno GER TSV Bayer 04 Leverkusen
12 ZWICKER Theodor GER FC Konstanz, FSF Flawil
13 MORLANG Kim GER Lohausener SV
14 GOEDEJOHANN Anselm Maria GER TSV Bayer 04 Leverkusen
15 KARNAGEL Leopold GER TV Markkleeberg
16 REICH Paul GER Heidenheimer SB

BE Waitinglist priority 17

Priority Athlete
3 FREUND Julian GER OSC Berlin
4 SINGH SUD Sebastian GER TSV Berlin-Wittenau
5 DUDA Denis Wolfgang GER Fechtzentrum Berlin
6 NICKEL Simon GER OSC Berlin
8 CHUENNOK Flynn GER FC Berlin Südwest
9 SCHATTENFROH Theodor GER FC Berlin Südwest

BN Waitinglist priority 14

Priority Athlete
1 NOE Louis GER FC Tauberbischofsheim
2 BLASER Leonard GER FC Tauberbischofsheim
3 BLOHM Kai GER FC Tauberbischofsheim
4 JACOB Louis GER FC Hardheim-Höpfingen
7 KLASSEN Jonathan GER PSV Karlsruhe

BR Waitinglist priority 4

Priority Athlete

BS Waitinglist priority 8

Priority Athlete
2 HENTSCHEL Sebastian GER SV Waldkirch
4 PATZ Valentin GER SV Waldkirch
6 FRANZ Sonnwin Huidi GER Rastatter TV
7 BOULAY David GER FC Immendingen

BY Waitinglist priority 19

Priority Athlete
2 REINEKE Franz GER SSV Ettal
3 SCHLICKENRIEDER Florian GER FC Gröbenzell
4 KRAUSE Levi GER TV Augsburg
5 EXNER Lars GER Fechtclub München
7 KALCH Elias GER TV Augsburg
9 GILG Jakob GER TSV Weilheim
10 HEISSIG Nikolas GER TSV Weilheim

HB Waitinglist priority 5

Priority Athlete
1 GARNATZ Ryan Philip GER FC Bremen-Nord

HE Waitinglist priority 13

Priority Athlete
5 HERTWECK Andri GER Eintracht Frankfurt
6 TATAROV Viktor GER TV Dillenburg
7 GIANNOLO Valerio GER Frankfurter TV
8 GERNDT Jan GER TV Dillenburg
9 BARBAS Sebastian GER VFL Bad Nauheim
10 OTTO Bo GER Frankfurter TV
11 GÜTTLER Maximilian GER Eintracht Frankfurt
12 FEY Tom GER SSG Bensheim
15 KRAUSE Noah Zacharias GER VFL Bad Nauheim

HH Waitinglist priority 1

Priority Athlete

MR Waitinglist priority 6

Priority Athlete

MV Waitinglist priority 20

Priority Athlete

NR Waitinglist priority 7

Priority Athlete
2 KOLDITZ Gideon-Lucien GER TSV Bayer 04 Leverkusen
5 ADAM Moritz Mats GER Neusser SV
6 HEIMANN Anton GER Fechtzentrum Solingen
8 BÜTZLER Paul GER EFG Essen
9 LENNARTZ Daan GER OFC Bonn
10 HAUGK Laurenz Alexander GER Fecht Club Krefeld
12 KINDINGER Oliver GER TSV Bayer 04 Leverkusen
13 MACCHIANO Leandro GER Fechtzentrum Solingen
14 BAKKER Till Marten GER TSV Bayer 04 Leverkusen
15 SCHMIDT Julian GER Fechtzentrum Solingen

NS Waitinglist priority 18

Priority Athlete
2 HELLMICH Konrad GER Osnabrücker SC
3 RHIEMEIER Vincent GER FC Oldenburg
4 HELLMICH Richard GER Osnabrücker SC
5 HÖWEKENMEIER Jakob GER Osnabrücker SC

SA Waitinglist priority 15

Priority Athlete
1 WEINGÄRTNER Alexander GER Fechterring Hochwald
2 BALLER Joshua GER Fechterring Hochwald

SH Waitinglist priority 2

Priority Athlete
1 LANGE Magnus GER FG Segeberg
2 LANGE Jesper GER FG Segeberg
3 ADAMS Henry GER 1.SC Norderstedt

SN Waitinglist priority 10

Priority Athlete
2 RÖSELER Felix GER FC Leipzig
3 VON SONNTAG Julius Fridolin GER FC Leipzig
4 REICHE Korbinian GER SV Medizin Bautzen
5 GEBHARD Tobias GER SV Medizin Bautzen
6 FRIEDRICH Nils GER FSV Görlitz
7 HÜBNER Nils GER FC Oelsnitz

ST Waitinglist priority 3

Priority Athlete

SW Waitinglist priority 16

Priority Athlete
1 GRÖGER Christoph GER Fechtzentrum Maxdorf
2 KOSER Daniel GER Fechtzentrum Maxdorf

TH Waitinglist priority 12

Priority Athlete
1 BERGNER Niklas GER MTV Saalfeld
3 RIEMANN Fabian GER SV Einheit Altenburg

WE Waitinglist priority 9

Priority Athlete
1 CLUSEN Henri GER TV Paderborn
2 ARENHÖVEL Paul GER FSG Warendorf
3 SCHULDT Moritz GER FSG Warendorf
4 RILLI Josuel GER TV Paderborn
5 BAHNERS Max GER TV Paderborn

Waitinglist priority 11

Priority Athlete
5 KÖPF Johannes GER Heidenheimer SB
6 IDLER Lucas GER SV Böblingen
7 SCHMUTZ Kilian GER Heidenheimer SB
8 GANZ David GER TSV Pliezhausen
9 HUMMEL Rudy GER TSV Pliezhausen
10 KUMMER Rainald GER Heidenheimer SB
11 SCHULLER Stephan GER Heidenheimer SB
12 KÖPF Cornelius GER Heidenheimer SB
14 BUCHHOLTZ Jannek GER TSF Ditzingen
15 KASDORFF Marius GER Heidenheimer SB
16 KREß Noah GER Heidenheimer SB
17 SAUR Julian Joel GER Heidenheimer SB
18 MUTZKE Jonah GER TSG Reutlingen
19 RIFFEL Finn Niklas GER Heidenheimer SB
20 SCHWARZ Julian GER Heidenheimer SB
21 DREYER Malte GER TSG Backnang
22 MARQUARDT Deniz GER SV Böblingen
23 SCHÜNKE Hendrik GER Heidenheimer SB

Epee Men's U15 Team

Display list

  Quota Ranking BE BN BR BS BY HB HE HH MR MV NR NS SA SH SN ST SW TH WE
individual 24 0 1 1 1 2 1 1 2 1 1 1 2 1 1 1 1 1 1 1 1 2
Entries   0 1 1 0 1 2 0 2 0 0 0 3 0 1 1 2 0 0 1 1 2
Quota   0 0 0 -1 -1 1 -1 0 -1 -1 -1 1 -1 0 0 1 -1 -1 0 0 0

BE Waitinglist priority 6

Priority Athlete
1

BN Waitinglist priority 10

Priority Athlete
1

BR Waitinglist priority 18

Priority Athlete

BS Waitinglist priority 11

Priority Athlete
1

BY Waitinglist priority 1

Priority Athlete
1
2

HB Waitinglist priority 19

Priority Athlete

HE Waitinglist priority 3

Priority Athlete
1
2

HH Waitinglist priority 15

Priority Athlete

MR Waitinglist priority 20

Priority Athlete

MV Waitinglist priority 14

Priority Athlete

NR Waitinglist priority 4

Priority Athlete
1
2
3

NS Waitinglist priority 7

Priority Athlete

SA Waitinglist priority 12

Priority Athlete
2

SH Waitinglist priority 16

Priority Athlete
1

SN Waitinglist priority 5

Priority Athlete
1
2

ST Waitinglist priority 17

Priority Athlete

SW Waitinglist priority 13

Priority Athlete

TH Waitinglist priority 9

Priority Athlete
1

WE Waitinglist priority 8

Priority Athlete
2

Waitinglist priority 2

Priority Athlete
1
2

Legend

Safe starting place
Within the ranking quotation, but may change as a result of further entries
Within the quotation, but may change as a result of further entries
Currently not within the quota, optional, followers if other associations do not exhaust the quota