Back to list

No guarantee

All calculations on starting positions are made on the basis of the currently reported data and can change up to the registration deadline. Starting places are only final when confirmed by the organizer.

Deutsche Meisterschaft
GER Heidenheim
May 21, 2022 - May 22, 2022
Required: National license

Epee Women's U13 Individual

Display list

  Quota Ranking BE BN BR BS BY HB HE HH MR MV NR NS SA SH SN ST SW TH WE
individual 70 0 4 2 1 3 9 1 8 1 1 1 8 3 3 1 5 1 2 2 3 11
Entries   0 4 2 0 5 2 0 8 0 0 0 13 3 3 2 6 2 2 0 5 9
Quota   0 0 0 -1 2 -7 -1 0 -1 -1 -1 5 0 0 1 1 1 0 -2 2 -2

BE Waitinglist priority 13

Priority Athlete
1 PAULAECK Alma GER Fechtzentrum Berlin
2 GRIMM Evelina GER FC Berlin Südwest
3 HOFFMANN Veronika GER AF Historie Berlin e.V.
4 SINGH SUD Laura GER TSV Berlin-Wittenau

BN Waitinglist priority 11

Priority Athlete
1 PESCHKE Monja GER FC Hardheim-Höpfingen
2 RÖLLE Astrid GER Heidelberger FC/TSG R.

BR Waitinglist priority 7

Priority Athlete

BS Waitinglist priority 15

Priority Athlete
1 MASINDE Mila GER SV Waldkirch
2 GLEICH Lina GER Rastatter TV
3 PFLUGFELDER Nike GER SV Waldkirch
4 ZWICKER Annemarie GER FSF Flawil, FC Konstanz
5 DRAYER Helena GER SV Waldkirch

BY Waitinglist priority 17

Priority Athlete
1 ROLOFF Alexandra GER TV Augsburg
2 NORDMEYER Helene GER TV Augsburg

HB Waitinglist priority 8

Priority Athlete

HE Waitinglist priority 18

Priority Athlete
1 PETROVICI Antonia ROU FC Offenbach
2 STERNBERG Lya GER FC Offenbach
3 NOUR-ELDIN Nelly GER Eintracht Frankfurt
4 GRAF Louisa GER FC Offenbach
5 ENOMA Caroline Omosefe GER FC Offenbach
6 FRUMENTO Emilia GER FC Offenbach
7 MIKA Salome GER VFL Bad Nauheim
8 GLAAS Isabella GER VFL Bad Nauheim

HH Waitinglist priority 4

Priority Athlete

MR Waitinglist priority 9

Priority Athlete

MV Waitinglist priority 3

Priority Athlete

NR Waitinglist priority 12

Priority Athlete
1 KOLDITZ Olivia-Sarah GER TSV Bayer 04 Leverkusen
2 KRAHMER Emely GER Fecht Club Krefeld
3 KOLDITZ Lilian-Fabienne GER TSV Bayer 04 Leverkusen
4 SANDER Tabea GER EFG Essen
5 MINHORST Anni GER Fecht Club Krefeld
6 LUCKENBACH Emilie GER TSV Bayer 04 Leverkusen
7 RIPPERT Amelie GER Fechtzentrum Solingen
8 KOLLOCH Marit GER TSV Bayer 04 Leverkusen
9 GANGEL Martha GER TSV Bayer 04 Leverkusen
10 ROTT Chiara GER OFC Bonn
11 ARI Elizan GER Fechtzentrum Solingen
12 REINARTZ Helena GER Fechtzentrum Solingen
13 SELL Sophia GER Fechtzentrum Solingen

NS Waitinglist priority 14

Priority Athlete
1 LÜERS Juli GER FC Oldenburg
2 CHAMI Maja GER Osnabrücker SC
3 TUCHEN Emily Fay GER Osnabrücker SC

SA Waitinglist priority 19

Priority Athlete
1 MARX Finja GER Fechterring Hochwald
2 PRISON Sisilia Jenai GER TV Homburg
3 BIESEMANN Leni GER Fechterring Hochwald

SH Waitinglist priority 5

Priority Athlete
1 VON WOLFF Emma GER Elmshorner MTV
2 ROSENOW Luise GER FG Segeberg

SN Waitinglist priority 10

Priority Athlete
1 MERSEBURGER Paula GER Dresdener FC
2 SIMON Lena GER Dresdener FC
3 PARSCHIN Michelle GER FC Leipzig
4 SEIDEL Seraphina Aglaia GER FC Leipzig
5 ILLMANN Selma GER Dresdener FC
6 RITZOW Livia GER FC Leipzig

ST Waitinglist priority 6

Priority Athlete
1 VOIGT Karla GER FG Merseburger Raben
2 HOPPE Lilly Emma GER FG Merseburger Raben

SW Waitinglist priority 20

Priority Athlete
1 MULAWA Maja GER Fechtzentrum Maxdorf
2 SCHALLERT Anna- Helena GER Fechtzentrum Maxdorf

TH Waitinglist priority 1

Priority Athlete

WE Waitinglist priority 16

Priority Athlete
1 SIEMER Annika Clara GER FSG Warendorf
2 SCHEELE Charlotte GER FS Bielefelder TG
3 RUTKOWSKY Lena-Marie GER Herner TC
4 RAUER Christina GER Herner TC
6 COLAK Nisa GER Fechtzentrum TSV Hagen

Waitinglist priority 2

Priority Athlete
1 SÜNDERHAUF Anna GER Heidenheimer SB
2 GRÄßLE Sophia GER Heidenheimer SB
3 SCHMUTZ Kim GER SSV Ulm 1846
4 HERZ Maria GER Heidenheimer SB
5 HERZ Elisabeth GER Heidenheimer SB
6 NEUMEISTER Julia GER FSF Flawil, TSV Tettnang
7 NIKIFOROV Viktoria GER TSF Ditzingen
8 WERNER Sophia GER Heidenheimer SB
9 KLAUS Nele GER TSF Ditzingen

Epee Women's U13 Team

Display list

  Quota Ranking BE BN BR BS BY HB HE HH MR MV NR NS SA SH SN ST SW TH WE
individual 24 0 3 1 1 1 1 1 1 1 1 1 2 1 1 1 1 1 1 1 1 2
Entries   0 1 1 0 1 0 0 2 0 0 0 3 0 1 0 2 0 0 0 0 1
Quota   0 -2 0 -1 0 -1 -1 1 -1 -1 -1 1 -1 0 -1 1 -1 -1 -1 -1 -1

BE Waitinglist priority 6

Priority Athlete
1

BN Waitinglist priority 10

Priority Athlete
1

BR Waitinglist priority 18

Priority Athlete

BS Waitinglist priority 11

Priority Athlete
1

BY Waitinglist priority 1

Priority Athlete

HB Waitinglist priority 19

Priority Athlete

HE Waitinglist priority 3

Priority Athlete
1
2

HH Waitinglist priority 15

Priority Athlete

MR Waitinglist priority 20

Priority Athlete

MV Waitinglist priority 14

Priority Athlete

NR Waitinglist priority 4

Priority Athlete
1
2
3

NS Waitinglist priority 7

Priority Athlete

SA Waitinglist priority 12

Priority Athlete
1

SH Waitinglist priority 16

Priority Athlete

SN Waitinglist priority 5

Priority Athlete
1
2

ST Waitinglist priority 17

Priority Athlete

SW Waitinglist priority 13

Priority Athlete

TH Waitinglist priority 9

Priority Athlete

WE Waitinglist priority 8

Priority Athlete

Waitinglist priority 2

Priority Athlete
1

Epee Men's U13 Individual

Display list

  Quota Ranking BE BN BR BS BY HB HE HH MR MV NR NS SA SH SN ST SW TH WE
individual 70 0 3 2 1 4 8 1 7 1 1 1 10 4 4 1 3 1 2 2 4 10
Entries   0 3 1 0 2 7 0 7 0 0 0 13 2 5 1 4 1 4 0 4 16
Quota   0 0 -1 -1 -2 -1 -1 0 -1 -1 -1 3 -2 1 0 1 0 2 -2 0 6

BE Waitinglist priority 13

Priority Athlete
1 JOUANI Zakharia GER FC Grunewald
2 LÓPEZ GERNER Alex Paul GER TSV Berlin-Wittenau
3 SCHATTENFROH Theodor GER FC Berlin Südwest

BN Waitinglist priority 11

Priority Athlete
1 JACOB Louis GER FC Hardheim-Höpfingen

BR Waitinglist priority 7

Priority Athlete

BS Waitinglist priority 15

Priority Athlete
1 FRANZ Sonnwin Huidi GER Rastatter TV
2 HAMM Florian Julius GER FC Konstanz

BY Waitinglist priority 17

Priority Athlete
1 REINEKE Franz GER SSV Ettal
2 VON SALDERN Felix GER TV Augsburg
3 LUTZENBERGER Marcos GER TV Kaufbeuren
4 EULER Jakob GER TV Kaufbeuren
5 KÜNZE Sebastian GER Sportfechten Gauting e.V.
6 BAUMGARTL Matti GER SSV Ettal
7 SCHREIBER Luis GER SSV Ettal

HB Waitinglist priority 8

Priority Athlete

HE Waitinglist priority 18

Priority Athlete
1 BAYER Mighty Maitian GER Frankfurter TV
2 FEY Tom GER SSG Bensheim
3 HEUSER Tobias GER Wiesbadener FC
4 TATAROV Arseny GER TV Dillenburg
5 BRÜCKMANN Bjarne GER FC Offenbach
7 RUMMLER Jean GER Darmstädter FC
8 GIERSBACH Leonard GER TV Dillenburg

HH Waitinglist priority 4

Priority Athlete

MR Waitinglist priority 9

Priority Athlete

MV Waitinglist priority 3

Priority Athlete

NR Waitinglist priority 12

Priority Athlete
1 WEBER Henning GER Lohausener SV
2 STREIT Mauritz GER BFC Rösrath
3 MEIER Benno GER Fechtzentrum Solingen
4 VOGEL Caspar GER OFC Bonn
5 PRINZ Jaron Linus GER Fechtzentrum Solingen
6 VOGEL Linus GER TSV Bayer 04 Leverkusen
7 SCHÜTZ Eric GER Fechtzentrum Solingen
8 HÄNSCH Anton GER TSV Bayer 04 Leverkusen
9 NICK Moritz GER TSV Bayer 04 Leverkusen
10 MARCHET Bruno GER TSV Bayer 04 Leverkusen
11 TELL Luis GER Fechtzentrum Solingen
12 NASSAR Adham GER Fechtzentrum Solingen
13 PÜTTMANN Hannes Jasper GER Fechtzentrum Solingen

NS Waitinglist priority 14

Priority Athlete
1 HELLMICH Richard GER Osnabrücker SC
2 MIDDENDORF Theo GER Osnabrücker SC

SA Waitinglist priority 19

Priority Athlete
1 RUPPERT Paul GER Fechterring Hochwald
2 BANOWITZ Constantin GER TV Homburg
3 STRAUB Ben GER ATSV Saarbrücken
4 TCHANG Emil GER ATSV Saarbrücken
5 MEISBERGER Remo GER ATSV Saarbrücken

SH Waitinglist priority 5

Priority Athlete
1 FISCHER Tim GER SC Itzehoe

SN Waitinglist priority 10

Priority Athlete
1 LÜDEMANN Neo Maxim GER TV Markkleeberg
2 KOCH Franz GER Dresdener FC
3 HOLLBURG Karl GER TV Markkleeberg
4 TRILLITZSCH Stanislavs Marceli GER TV Markkleeberg

ST Waitinglist priority 6

Priority Athlete
1 AHLVERS Max GER Fechtcentrum Halle

SW Waitinglist priority 20

Priority Athlete
1 NAMEK Aran GER TSG Friesenheim
2 CORBIE Mika GER TSG Friesenheim
3 STROHSCHEIN Leo GER Fechtzentrum Maxdorf
4 POLLEY Elias GER Fechtzentrum Maxdorf

TH Waitinglist priority 1

Priority Athlete

WE Waitinglist priority 16

Priority Athlete
1 HOFSOMMER Tristan GER Fechtzentrum TSV Hagen
2 ZIMMERMANN Maxim GER FSG Warendorf
3 WECKER Benjamin GER TV Paderborn
4 JANKE David GER FSG Warendorf

Waitinglist priority 2

Priority Athlete
1 KUMMER Rainald GER Heidenheimer SB
3 KUMMER Eilert GER Heidenheimer SB
4 ZUCCHINI Matteo GER TSF Ditzingen
5 SCHWARZ Julian GER Heidenheimer SB
6 SAUR Julian Joel GER Heidenheimer SB
7 SCHÜNKE Hendrik GER Heidenheimer SB
8 FAILENSCHMID Moritz GER SV Böblingen
9 EICHHORN Sebastian GER Heidenheimer SB
10 HIKEL Benjamin Lukas GER SV Böblingen
11 GREWER Tobias GER Heidenheimer SB
12 BÖRNER Leon GER TSV Pliezhausen
13 BERTELE Lars GER Heidenheimer SB
14 BOLLENDORF Tim GER SV Böblingen
15 SCHIELKE Jan-Luca GER SV Böblingen
16 HÄBERLE Max GER Heidenheimer SB
17 MESSERSCHMIDT Linus GER TSG Reutlingen

Epee Men's U13 Team

Display list

  Quota Ranking BE BN BR BS BY HB HE HH MR MV NR NS SA SH SN ST SW TH WE
individual 24 0 1 1 1 2 1 1 2 1 1 1 2 1 1 1 1 1 1 1 1 2
Entries   0 1 1 0 0 2 0 2 0 0 0 3 0 1 0 1 0 0 0 0 2
Quota   0 0 0 -1 -2 1 -1 0 -1 -1 -1 1 -1 0 -1 0 -1 -1 -1 -1 0

BE Waitinglist priority 6

Priority Athlete
1

BN Waitinglist priority 10

Priority Athlete
1

BR Waitinglist priority 18

Priority Athlete

BS Waitinglist priority 11

Priority Athlete

BY Waitinglist priority 1

Priority Athlete
1
2

HB Waitinglist priority 19

Priority Athlete

HE Waitinglist priority 3

Priority Athlete
1
2

HH Waitinglist priority 15

Priority Athlete

MR Waitinglist priority 20

Priority Athlete

MV Waitinglist priority 14

Priority Athlete

NR Waitinglist priority 4

Priority Athlete
1
2
3

NS Waitinglist priority 7

Priority Athlete

SA Waitinglist priority 12

Priority Athlete
1

SH Waitinglist priority 16

Priority Athlete

SN Waitinglist priority 5

Priority Athlete
1

ST Waitinglist priority 17

Priority Athlete

SW Waitinglist priority 13

Priority Athlete

TH Waitinglist priority 9

Priority Athlete

WE Waitinglist priority 8

Priority Athlete

Waitinglist priority 2

Priority Athlete
1
2

Legend

Safe starting place
Within the ranking quotation, but may change as a result of further entries
Within the quotation, but may change as a result of further entries
Currently not within the quota, optional, followers if other associations do not exhaust the quota