Back to list

Deutsche Meisterschaft
GER Weinheim
May 14, 2022 - May 15, 2022
Required: National license

Starting place allocation by quotas

All entries are made by the deadline for the waiting list. After the entry deadline, it is decided on the basis of the performance and license quota on the basis of the announced order, who in accordance with. the quota system may start. Messages can be changed and ranking list positions changed by the deadline.

Preview of the allocation of starting places


Last automatic modification of entries from waitinglist: May 10, 2022, 5:00:06 AM

Foil Men's U20 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
AHLVERS Philipp 2004 GER Fechtcentrum Halle
R 36 waiting
ALTENRIEDER Simon 2004 GER MTV München
R --- inscribed
ALYOKHIN Fyodor 2005 GER KTF Luitpold München
R 55 inscribed
ARNDT Justin 2003 GER Quernheimer FC
L 11 inscribed
BAPPERT Felix 2006 GER TG Frankenthal
R --- inscribed
BAPPERT Maxim 2004 GER TG Frankenthal
R --- inscribed
BARBY Henrik 2007 GER FC Moers
L 68 inscribed
BARENTHIEN Simon 2002 GER TV Haueneberstein
R --- inscribed
BENEDIX Carl 2004 GER Fechtclub Radebeul
R --- waiting
BERGERT Michael 2007 GER Fechtclub Radebeul
R 42 waiting
BISCHOF Finn 2005 GER Bremen 1860 Fechten
R --- inscribed
BOSSERHOFF Nils 2005 GER FC Tauberbischofsheim
R 36 inscribed
BRAUN Noah 2002 GER TG Münster
R 21 inscribed
DIESTELKAMP Niklas 2005 GER KTF Luitpold München
R 12 inscribed
DÖRFER Laurenz 2004 GER TG Münster
R 10 inscribed
EBERT Tillmann 2005 GER TV Markkleeberg
R 48 inscribed
EHRICH Marlon 2002 GER SC Berlin
R 45 inscribed
ENGFER Friedrich 2004 GER FG Schwerin
R 53 inscribed
ENGL Fabian 2005 GER TV Haueneberstein
R --- waiting
FABINGER Nils Alexander 2002 GER FC Moers
L 1 inscribed
FAßMANN Moritz 2003 GER FC Schkeuditz
R 17 inscribed
FAUL Paul Luca 2002 GER FC Tauberbischofsheim
R 5 inscribed
FRANKE Tim Ole 2004 GER TV Haueneberstein
R 64 inscribed
FRÖHLICH Moritz 2003 GER Hanseatischer FC Lübeck
R 41 inscribed
FROHWEIN Moritz 2002 GER TG Dörnigheim
R 15 inscribed
GAASEIDNES Kjell 2004 GER SC Berlin
R 27 inscribed
GAUSS Neil 2005 GER PSV Stuttgart
L 47 inscribed
GESSNER Christoph 2002 GER MTV Giessen
L --- inscribed
GRÖTEKE Sebastiano 2003 GER TSG Weinheim
R 7 inscribed
HAGENE Emmanuel 2005 GER FC Moers
R --- inscribed
HANAWA Anthony 2004 GER Fechtclub Radebeul
R --- inscribed
HARMS Tyler 2004 GER SC Berlin
L --- inscribed
HASSE Malte 2002 GER SV Alfeld
R --- inscribed
HEGGE Maurus 2003 GER TG Münster
L 19 inscribed
HEITMANN Leander 2005 GER TG Münster
L 63 inscribed
HEITZ Noah 2005 GER FC Tauberbischofsheim
R 13 inscribed
HELM Leander 2003 GER SC Berlin
R 46 inscribed
HERMANNS Julius 2005 GER SC Korb
R --- inscribed
HOFFMANN Nils 2005 GER FC Tauberbischofsheim
L 16 inscribed
HÖFLER Julius 2006 GER TSG Weinheim
R 31 inscribed
JANSON Moritz 2005 GER TV Haueneberstein
R --- waiting
JOBST Alexander 2008 GER FC Moers
R --- inscribed
KAPPUS Bastian 2004 GER FC Tauberbischofsheim
R 4 inscribed
KLOSTERMANN Max 2004 GER KTF Luitpold München
R --- inscribed
LENK Hendrik Dion 2002 GER FC Tauberbischofsheim
R 23 inscribed
LENSCHOW Nick-Malte 2002 GER FC Moers
L 26 inscribed
LEUSCHKE Jakob 2005 GER Dresdener FC
R 69 inscribed
LIEBSCHER David 2002 GER OFC Bonn
R 8 inscribed
LINDNER Ruben 2005 GER FC Tauberbischofsheim
L 9 inscribed
LOESCHE Teo 2002 GER FSC Jena
R 76 inscribed
MÄDER Finian 2005 GER Freiburger TS
L --- waiting
MAISON Jost 2005 GER TSV Winsen
R --- inscribed
MÄRKLE Felix 2002 GER PSV Stuttgart
R 50 inscribed
MAYER Leonard 2006 GER Quernheimer FC
R --- inscribed
MEHNER Laureano 2007 GER FC Moers
R 52 inscribed
MEIER Bernhard 2003 GER FS TG Würzburg
R 33 inscribed
MEIER-ECKHOFF Campino 2006 GER MTV Braunschweig
R --- inscribed
MICHEL Fabian 2004 GER FC Tauberbischofsheim
L 20 inscribed
MIRBACH Maximilian 2006 GER DFC Düsseldorf
R 57 inscribed
MOGILIN Matvey 2005 GER Bremen 1860 Fechten
R --- waiting
MOTA-HEHN Mateus 2007 GER FC Lauda-Königshofen
L --- inscribed
MÜLLER Len 2005 GER PSV Stuttgart
R 72 inscribed
NEEB Jakob 2003 GER FS TG Würzburg
R 61 inscribed
NOWAK Hannes 2003 GER Fechtclub Radebeul
L 14 inscribed
PEARCE Martin 2003 GER MTV München
R 60 inscribed
POLOTZEK Simon 2006 GER FC Moers
R 24 inscribed
PUND Tammo 2006 GER TG Münster
R --- waiting
REHDA Felix 2003 GER FG Schwerin
R --- inscribed
RENARD Nolann 2004 GER FSC Jena
R 22 inscribed
RIDDER Norwin 2002 GER Dürener FC
R --- inscribed
RIEGER Laurenz 2002 GER TSG Weinheim
L 2 inscribed
SCHARFENBERG Rasmus 2004 GER VFL Pinneberg
L 58 waiting
SCHMIDT Friedrich 2003 GER USC Magdeburg
R 29 inscribed
SCHMITZ-HÜBSCH Gregor 2003 GER Fechtclub Radebeul
L 27 inscribed
SCHULTZ Milan 2006 GER FG Schwerin
R --- waiting
SCHUSTER Leon Emanuel 2006 GER KTF Luitpold München
R --- inscribed
SEE Benedikt 2002 GER FC Tauberbischofsheim
R 32 inscribed
SEEMANN Paul Leopold 2006 GER TSV Winsen
L --- inscribed
SEMBACH Philipp 2003 GER TSG Weinheim
R 6 inscribed
SPIELMANN Richard 2004 GER Fechtcentrum Halle
L 39 inscribed
STRASHEIM Philipp 2007 GER TSG Weinheim
R --- inscribed
STRELOW Alexander 2006 GER Dresdener FC
R --- inscribed
STUDENT Mika 2005 GER FG Recklinghausen
L 38 inscribed
VELLMANNS Leonard 2003 GER TG Münster
R 30 inscribed
VESTI Lucien 2007 GER TFC Hanau
L --- inscribed
WAGNER Louis 2006 GER SC Berlin
R 71 inscribed
WAGNER Vincent 2004 GER PSV Stuttgart
R 59 inscribed
WEIMANN Dorian 2005 GER Walddörfer SV
L --- inscribed
WENZ Francesco 2005 GER MTV München
R --- inscribed
WILMSMEYER Tom 2006 GER TG Münster
R --- waiting
WOHLMACHER Simon 2004 GER FS TG Würzburg
L --- inscribed
WOLF Julien 2005 GER Dresdener FC
R 34 inscribed
WUNDLING Ivo 2006 GER FC Tauberbischofsheim
L 73 inscribed
ZACHER Niklas 2003 GER FSC Jena
R 49 inscribed
ZAGORNIK Lucas 2003 GER FSC Jena
R 74 inscribed
ASK Henri 2003 SWE KTF Luitpold München, ÄFK Stockholm
R 40 inscribed
BAIR Marlon - GER PSV Stuttgart R --- cancelled  
BAUKNECHT Maurice-Leon - GER FC Tauberbischofsheim L 44 cancelled  
BOROWIAK Arwen - GER FC Tauberbischofsheim R 3 cancelled  
KLÖTZER Maximilian - GER Hanseatischer FC Lübeck R --- cancelled  
LUDWIG Daniel - GER VFL Marburg FA L --- cancelled  
OBERREßL Jannis - GER PSV Stuttgart R --- cancelled  
SAUTNER Marcel - GER FC Tauberbischofsheim R 62 cancelled  
SCHNELLER Emil - GER FS TG Würzburg R --- cancelled  
SCHULZ Linus - GER OSC Potsdam R 65 cancelled  
SCHWABE Markus - GER Bremen 1860 Fechten R --- cancelled  
VON QUAST Maximilian - GER TG Dörnigheim R --- cancelled  
WALTER Lennard - GER FC Tauberbischofsheim L 25 cancelled  
WILLEMS Tom - GER Bremen 1860 Fechten R --- cancelled  
ZANNER Raoul - GER TG Dörnigheim R --- cancelled  

85 Entries, 11 pending, 14 cancelled

Athlete Federation lic N R
DOYSCHER Vincent 2003 GER Dresdener FC R GER SN - 11
JÜRGENSEN Johannes 2005 GER Dresdener FC R GER SN - 10
MACHETANZ Jasper 2003 GER Dresdener FC R GER SN 54 -
WENZ Francesco 2005 GER MTV München R GER BY - -

0 Pre-entries

Referees

Category Name Nation Inscribed by
B ALY Sherif EGY Bayerischer Fechterverband e.V.
CN BECKER Lukas Marius GER Hessischer Fechterverband e.V.
CN GOLLNICK Noah GER Fechtverband Niedersachsen e.V.
B GSCHING Alexander GER Thüringer Fechtverband e.V.
CN HERZHOFF Julius GER Rheinischer Fechter-Bund e.V.
CN HOSE Christian GER Rheinischer Fechter-Bund e.V.
CN KOTHIERINGER Michael GER Bayerischer Fechterverband e.V.
CN LIPPOLD Max GER Sächsischer Fechtverband e.V.
B MOHAMED Ibraheem EGY Westfälischer Fechter Bund e.V.
CN POTRATZ Ricardo GER Sächsischer Fechtverband e.V.
CN SEMPER Leonard GER Berliner Fechterbund e.V.
CN VOGEL Achim GER Württembergischer Fechterbund e.V.
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Confirmed invitations

Official   ANSORGE Marcel GER Ophardt Team Sportevent
Official   SOURISSEAUX Enrico GER Deutscher Fechter-Bund e.V.
Referee CN BECKER Lukas Marius GER Deutscher Fechter-Bund e.V.
Referee B CATHALAN Dominique GER Deutscher Fechter-Bund e.V.
Referee B KOSACK Maik GER Deutscher Fechter-Bund e.V.
Referee B KOSACK Maik GER Fechterbund Sachsen-Anhalt e.V.

Foil Men's U20 Team

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
BREMEN 1860 FECHTEN
Bremen 1860 Fechten (GER)
GER --- inscribed  
PSV STUTTGART
PSV Stuttgart (GER)
GER --- inscribed  
STG HALLE/MAGDEBURG
AHLVERS Philipp (2004 R)
SCHMIDT Friedrich (2003 R)
SPIELMANN Richard (2004 L)
GER --- inscribed  
KTF MUENCHEN
KTF Luitpold München (GER)
GER --- inscribed  
TG WUERZBURG
FS TG Würzburg (GER)
MEIER Bernhard (2003 R)
NEEB Jakob (2003 R)
WOHLMACHER Simon (2004 L)
SCHNELLER Emil (2005 R)
GER --- waiting  
FSC JENA
FSC Jena (GER)
RENARD Nolann (2004 R)
ZACHER Niklas (2003 R)
LOESCHE Teo (2002 R)
ZAGORNIK Lucas (2003 R)
GER --- inscribed  
FC TAUBERBISCHOFSHEIM
FC Tauberbischofsheim (GER)
GER --- inscribed  
TSG WEINHEIM
TSG Weinheim (GER)
GER --- inscribed  
TV HAUENEBERSTEIN
TV Haueneberstein (GER)
GER --- inscribed  
FC RADEBEUL
Fechtclub Radebeul (GER)
GER --- inscribed  
SC BERLIN
SC Berlin (GER)
GER --- inscribed  
FC MOERS
FC Moers (GER)
GER --- inscribed  
FC SCHWERIN
REHDA Felix (2003 R)
ENGFER Friedrich (2004 R)
SCHULTZ Milan (2006 R)
GER --- inscribed  
TG FRANKENTHAL
TG Frankenthal (GER)
GER --- inscribed  
TG MUENSTER
TG Münster (GER)
GER --- inscribed  
STG TSV WINSEN/MTV BRAUNSCHWEIG
GER --- inscribed  
MTV MUENCHEN
MTV München (GER)
- --- cancelled  
DRESDENER FC
Dresdener FC (GER)
- --- cancelled  
TG MUENSTER 2
TG Münster (GER)
- --- cancelled  

15 Entries, 1 pending, 3 cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by
B ALY Sherif EGY Bayerischer Fechterverband e.V.
CN BAPPERT Alexander GER Südwestdeutscher Fechtverband e.V.
CN BECKER Lukas Marius GER Hessischer Fechterverband e.V.
C CHRISTEN Roman GER Südbadischer Fechterbund e.V.
B GSCHING Alexander GER Thüringer Fechtverband e.V.
CN HASSE Malte GER Fechtverband Niedersachsen e.V.
CN HERZHOFF Julius GER Rheinischer Fechter-Bund e.V.
CN HOSE Christian GER Rheinischer Fechter-Bund e.V.
CN KHACHATRYAN Harutyun GER Landesfechtverband Mecklenburg-Vorpommern e.V.
CN KOTHIERINGER Michael GER Bayerischer Fechterverband e.V.
CN LIPPOLD Max GER Sächsischer Fechtverband e.V.
B MOHAMED Ibraheem EGY Westfälischer Fechter Bund e.V.
CN POTRATZ Ricardo GER Sächsischer Fechtverband e.V.
CN SEMPER Leonard GER Berliner Fechterbund e.V.
CN VOGEL Achim GER Württembergischer Fechterbund e.V.
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Confirmed invitations

Official   ANSORGE Marcel GER Ophardt Team Sportevent
Official   SOURISSEAUX Enrico GER Deutscher Fechter-Bund e.V.
Referee CN BECKER Lukas Marius GER Deutscher Fechter-Bund e.V.
Referee B CATHALAN Dominique GER Deutscher Fechter-Bund e.V.
Referee B KOSACK Maik GER Deutscher Fechter-Bund e.V.
Referee B KOSACK Maik GER Fechterbund Sachsen-Anhalt e.V.

Officials

JUNGHANNS Richard GER Coach Sat Sun Deutscher Fechter-Bund e.V.
KLEIBRINK Benjamin GER Coach Sat Sun Deutscher Fechter-Bund e.V.
JANSSEN Nele GER Coach Sat Sun Fechtverband Niedersachsen e.V.
KENTESH Sergei GER Coach Sat Sun Fechtverband Niedersachsen e.V.
SEEMANN Sibille GER Coach Sat Sun Fechtverband Niedersachsen e.V.
FROHWEIN Christoph GER Coach Hessischer Fechterverband e.V.
HOFFMANN Peter GER Parents Hessischer Fechterverband e.V.
VESTI Herbert GER Parents Hessischer Fechterverband e.V.
VON QUAST Yung Mi USA Parents Hessischer Fechterverband e.V.
ZANNER Michael GER Parents Hessischer Fechterverband e.V.
RODE Christina GER Coach Sat Sun Landesfechtverband Mecklenburg-Vorpommern e.V.
SCHULZ Maik GER Coach Sat Sun Landesfechtverband Mecklenburg-Vorpommern e.V.
FOLGORI Marco ITA Coach Sat Sun Nordbadischer Fechterbund e.V.
WEIßENBORN Ingo GER Coach Sat Sun Nordbadischer Fechterbund e.V.
BLOCK Matthias GER Coach Rheinischer Fechter-Bund e.V.
KOTCHETKOV Nikolai GER Coach Rheinischer Fechter-Bund e.V.
MUSCHENICH Carsten GER Coach Rheinischer Fechter-Bund e.V.
NEUHAUS Matthias GER Coach Rheinischer Fechter-Bund e.V.
VAN DER KOELEN Marco GER Coach Rheinischer Fechter-Bund e.V.
PECHE Hubert GER Coach Sächsischer Fechtverband e.V.
PECHE Robert GER Coach Sächsischer Fechtverband e.V.
FRANKE Ilsabé GER Coach Sat Sun Südbadischer Fechterbund e.V.
MÄDER Anke GER Parents Sat Südbadischer Fechterbund e.V.
MÄDER Marko GER Parents Sat Südbadischer Fechterbund e.V.
MÄDER Michel GER Coach Sat Südbadischer Fechterbund e.V.
BAPPERT Dirk GER Parents Südwestdeutscher Fechtverband e.V.
ENGELHARD Ralph GER Coach Südwestdeutscher Fechtverband e.V.
FRITZLAR Uwe GER Coach Sat Sun Thüringer Fechtverband e.V.
GEHR Mischa GER Parents Westfälischer Fechter Bund e.V.
GROTHKLAUS Dennis GER Coach Westfälischer Fechter Bund e.V.
MAYER Wolfgang GER Parents Westfälischer Fechter Bund e.V.
NOWAKOWSKI Jerzy GER Coach Westfälischer Fechter Bund e.V.
SCHÄFER Waldemar GER Parents Westfälischer Fechter Bund e.V.
STUDENT Anke GER Parents Westfälischer Fechter Bund e.V.
KÜHNER Bettina GER Coach Sat Sun Württembergischer Fechterbund e.V.
KÜHNER Michael GER Coach Sat Sun Württembergischer Fechterbund e.V.
WEBER Chris GER Coach Sat Sun Württembergischer Fechterbund e.V.