Förhandsgranskning fördelning av startplatser
last automatic modification of entries from waitinglist: 9 maj 2023 05:00:07
Visa lista
Idrottare / Lag | Tävlingsranking | Status | Lic. | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
BRAMMER Tristan | 2008 |
GER FSV Mülheim/Ruhr
|
R | 2.34 | Anmäld | ||
DEUTSCHER Aaron | 2009 |
GER
|
R | --- | Anmäld | ||
DIECKHÖFER Nicolas | 2010 |
GER KTF Luitpold München
|
R | --- | Anmäld | ||
DONG Anton | 2008 |
GER FR Nürnberg
|
R | --- | Anmäld | ||
EBERHARDT Gero | 2009 |
GER Mainzer TV
|
L | 2.49 | Väntar | ||
ELLEBRECHT Jona | 2008 |
GER CTG Koblenz
|
R | 1.28 | Anmäld | ||
ESS Hendrik | 2008 |
GER TV Wetzlar
|
R | 1.14 | Anmäld | ||
FALK Milo | 2011 |
GER KTF Luitpold München
|
R | --- | Anmäld | ||
GANSE Jascha | 2011 |
GER TSV Bayer Dormagen
|
R | --- | Anmäld | ||
GROHMANN Jannis | 2010 |
GER TSV Bayer Dormagen
|
L | 1.17 | Anmäld | ||
HÄFNER Christopher | 2010 |
GER FR Nürnberg
|
R | 1.25 | Anmäld | ||
KANTE Almamy | 2008 |
GER TSV Bayer Dormagen
|
R | 2.54 | Anmäld | ||
KÖRBER Noah | 2009 |
GER TSV Bayer Dormagen
|
R | 1.31 | Anmäld | ||
KREUTZ Lennart | 2011 |
GER SG Kaarst
|
R | --- | Väntar | ||
LANZMICH Oskar | 2008 |
GER Darmstädter FC
|
R | 1.11 | Anmäld | ||
LEHNERT Tobias | 2008 |
GER TSG Eislingen
|
L | 1.6 | Anmäld | ||
LIU Dominic | 2009 |
GER TSV Bayer Dormagen
|
R | 1.22 | Anmäld | ||
LIU Justin | 2010 |
GER TSV Bayer Dormagen
|
R | 1.20 | Anmäld | ||
LOESENBECK Mael | 2009 |
GER FS Bielefelder TG
|
R | --- | Anmäld | ||
MAKLAKOV Julian | 2008 |
GER FS Bielefelder TG
|
R | 1.1 | Anmäld | ||
MARINO Jona Matteo | 2010 |
GER TSV Kenten
|
R | --- | Anmäld | ||
MATIKKE Matthew | 2010 |
GER TSG Eislingen
|
R | --- | Anmäld | ||
MCMANUS Eric | 2011 |
GER Mainzer TV
|
R | --- | Väntar | ||
MELLINGER DEL CAMPO Noel | 2008 |
GER Mainzer TV
|
R | 1.26 | Anmäld | ||
MÖHLER Lukas | 2011 |
GER FC Würth Künzelsau
|
R | --- | Anmäld | ||
MOHSLER Jakob | 2008 |
GER Darmstädter FC
|
R | 1.30 | Anmäld | ||
NEGRI Jakob Johann | 2011 |
GER TSV Bayer Dormagen
|
R | --- | Anmäld | ||
PALM Leo | 2009 |
GER TV Wetzlar
|
R | --- | Anmäld | ||
PLÜTZER Floyd | 2010 |
GER TSV Bayer Dormagen
|
R | --- | Väntar | ||
POREISZ Hunor David | 2010 |
GER FR Nürnberg
|
R | --- | Anmäld | ||
PROTZ Timon | 2008 |
GER TV Alsfeld
|
R | --- | Anmäld | ||
REINHARDT Felix | 2009 |
GER CTG Koblenz
|
L | --- | Anmäld | ||
ROTH Thomas Michael | 2010 |
GER TV Alsfeld
|
R | --- | Anmäld | ||
SA Kai Xi | 2010 |
GER FR Nürnberg
|
L | --- | Anmäld | ||
SAJTHY Vincent | 2008 |
GER Mainzer TV
|
R | 2.45 | Anmäld | ||
SCHEJNOHA Florian | 2008 |
GER TSV Bayer Dormagen
|
R | 1.21 | Anmäld | ||
SCHIFFER Matti | 2009 |
GER TSV Bayer Dormagen
|
R | 1.16 | Anmäld | ||
SCHILLER Samuel | 2010 |
GER TV Wetzlar
|
R | 1.9 | Anmäld | ||
SCHLEHUBER Marlon | 2010 |
GER TSV Grünwald
|
R | --- | Anmäld | ||
SCHMIDT Michael | 2010 |
GER TV Alsfeld
|
R | --- | Anmäld | ||
SCHMIERER Ben | 2011 |
GER FC Würth Künzelsau
|
R | --- | Anmäld | ||
SCHMIERER Till | 2009 |
GER FC Würth Künzelsau
|
L | 1.8 | Anmäld | ||
SCHUMACHER Liam | 2009 |
GER TSV Grünwald
|
R | --- | Anmäld | ||
SEELMANN Friedrich | 2009 |
GER Mainzer TV
|
L | 1.23 | Anmäld | ||
SEIPEL Lucas | 2009 |
GER
|
R | --- | Anmäld | ||
SICHWARDT Viktor | 2009 |
GER TG Herford
|
R | 2.55 | Anmäld | ||
SIMONS Gereon | 2009 |
GER TV Ratingen
|
R | 1.19 | Anmäld | ||
SPANIOL Julius | 2008 |
GER
|
R | --- | Anmäld | ||
SPIELBERG Severin | 2009 |
GER FR Nürnberg
|
R | 1.10 | Anmäld | ||
STAHMANN Hendrik | 2008 |
GER FSV Mülheim/Ruhr
|
R | --- | Anmäld | ||
STANNEK Tim | 2009 |
GER TSV Bayer Dormagen
|
R | --- | Anmäld | ||
STEINBERG Jesko | 2009 |
GER TSV Bayer Dormagen
|
R | 1.5 | Anmäld | ||
STEINRATHS Lennart | 2009 |
GER TV Wetzlar
|
L | --- | Anmäld | ||
THIEL Alexander | 2009 |
GER TSG Eislingen
|
L | 1.15 | Anmäld | ||
THIEL Philipp | 2009 |
GER TSG Eislingen
|
L | 2.37 | Anmäld | ||
WALD Simon Alexander | 2010 |
GER FR Nürnberg
|
R | 1.28 | Anmäld | ||
WEBER Leonard | 2008 |
GER TSV Bayer Dormagen
|
L | 1.4 | Anmäld | ||
WEIDE Timo Caspar | 2008 |
GER ETV Hamburg
|
R | 1.24 | Anmäld | ||
WEISER Tim | 2008 |
GER TSG Eislingen
|
R | 1.2 | Anmäld | ||
WIEKHORST Kajetan | 2008 |
GER TSG Eislingen
|
R | 1.3 | Anmäld | ||
WIESNET Kilian | 2011 |
GER FR Nürnberg
|
R | --- | Anmäld | ||
AUDI Vincent | - | GER TSV Grünwald | L | --- | Annullerad | ||
GEPP Matti | - | GER FS Bielefelder TG | L | --- | Annullerad | ||
GOLLY Leonard | - | GER TV Ratingen | R | --- | Annullerad | ||
GORDON Linus | - | GER | L | --- | Annullerad | ||
KÖRNER Adrian | - | GER TSG Eislingen | R | --- | Annullerad | ||
KREUDER Ben | - | GER CTG Koblenz | L | --- | Annullerad | ||
PHILIPP Wenzel | - | GER TS Göppingen | R | --- | Annullerad | ||
REIMER Leopold | - | GER KTF Luitpold München | R | 1.13 | Annullerad | ||
SCHALL Patrick | - | GER CTG Koblenz | L | 1.7 | Annullerad | ||
STOLZ Vincent | - | GER FC Würth Künzelsau | R | --- | Annullerad |
57 Anmälningar, 4 Bearbetas, 10 Annullerad
Idrottare | Förbund | Lic. | N | R | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
KREUDER Ben | 2008 | GER CTG Koblenz | L | GER MR | - | - | ||
REINHARDT Felix | 2009 | GER CTG Koblenz | L | GER MR | - | - |
2 Föranmälan
Kategori | Namn | Nation | Anmäld av | ||
---|---|---|---|---|---|
CN | BRANDT Florian | GER | Bayerischer Fechterverband e.V. | ||
B | BUJDOSO Gergö | GER | Südwestdeutscher Fechtverband e.V. | ||
CN | HELL Tobias | GER | Bayerischer Fechterverband e.V. | ||
CN | KÜRBIS Jarl | GER | Rheinischer Fechter-Bund e.V. | ||
CN | LOHMANN Nico | GER | Rheinischer Fechter-Bund e.V. | ||
CN | NEUHÄUSER Marc | GER | Hessischer Fechterverband e.V. | ||
CN | SOKOLOWSKI Niklas | GER | Westfälischer Fechter Bund e.V. |
Namn | Nation | Anmäld av | Roll |
---|---|---|---|
Domare | |||
Funktionärer |
Funktionär | MARIEN Isabell | GER | fencingworldwide | |
Funktionär | MARIEN Isabell | GER | Deutscher Fechter-Bund e.V. | |
Funktionär | MÜLLER Andreas | GER | Deutscher Fechter-Bund e.V. | |
Domare | CN | BRANDT Florian | GER | Deutscher Fechter-Bund e.V. |
2022 | Nordbadische Rangliste U15 Herrar Sabel | Nordbadischer Fechterbund e.V. |
2022 | Mecklenburg-Vorpommern Rangliste U15 Herrar Sabel | Landesfechtverband Mecklenburg-Vorpommern e.V. |
2022 | Württembergische Rangliste U15 Herrar Sabel | Württembergischer Fechterbund e.V. |
2023 | Deutsche Rangliste U15 Herrar Sabel | Deutscher Fechter-Bund e.V. |
2022 | Deutsche Rangliste U15 Herrar Sabel | Deutscher Fechter-Bund e.V. |
Visa lista
Idrottare / Lag | Tävlingsranking | Status | Lic. | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
BAYERN |
GER | --- | Anmäld | ||||
BAYERN 2 |
GER | --- | Anmäld | ||||
BAYERN 3 |
GER | --- | Väntar | ||||
BAYERN 4 |
GER | --- | Väntar | ||||
SÜD-WEST |
SEELMANN Friedrich (2009 L) EBERHARDT Gero (2009 L) MELLINGER DEL CAMPO Noel (2008 R) |
GER | --- | Anmäld | |||
HESSEN |
GER | --- | Anmäld | ||||
HESSEN 2 |
GER | --- | Väntar | ||||
WÜRTTEMBERG |
GER | --- | Anmäld | ||||
WÜRTTEMBERG 2 |
GER | --- | Anmäld | ||||
NORDRHEIN |
GER | --- | Anmäld | ||||
NORDRHEIN 2 |
GER | --- | Anmäld | ||||
NORDRHEIN 3 |
GER | --- | Väntar | ||||
NORDRHEIN 4 |
GER | --- | Väntar | ||||
WESTFALEN |
GER | --- | Anmäld | ||||
SÜD-WEST 2 |
SAJTHY Konstantin (2011 R) SAJTHY Vincent (2008 R) MCMANUS Eric (2011 R) |
GER | --- | Väntar | |||
CTG KOBLENZ CTG Koblenz (GER) |
- | --- | Annullerad |
9 Anmälningar, 6 Bearbetas, 1 Annullerad
Idrottare | Förbund | Lic. | N | R | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
STG DARMSTÄDTER FC / TV ALSFELD Darmstädter FC (GER) |
- | GER | - | GER HE Avböjda | ||||
FR NÜRNBERG FR Nürnberg (GER) |
- | GER | - | GER BY Avböjda | ||||
FS BIELEFELDER TG FS Bielefelder TG (GER) |
- | GER | - | GER WE Avböjda | ||||
MAINZER TV Mainzer TV (GER) |
- | GER | - | GER SW | ||||
STG TV ALSFELD / MTV GIESSEN / TV WETZLAR TV Alsfeld (GER) |
- | GER | - | GER HE Avböjda | ||||
TV WETZLAR TV Wetzlar (GER) |
- | GER | - | GER HE Avböjda |
1 Föranmälan
Kategori | Namn | Nation | Anmäld av | ||
---|---|---|---|---|---|
CN | BRANDT Florian | GER | Bayerischer Fechterverband e.V. | ||
B | BUJDOSO Gergö | GER | Südwestdeutscher Fechtverband e.V. | ||
CN | HELL Tobias | GER | Bayerischer Fechterverband e.V. | ||
CN | KÜRBIS Jarl | GER | Rheinischer Fechter-Bund e.V. | ||
CN | LOHMANN Nico | GER | Rheinischer Fechter-Bund e.V. | ||
CN | NEUHÄUSER Marc | GER | Hessischer Fechterverband e.V. | ||
CN | SOKOLOWSKI Niklas | GER | Westfälischer Fechter Bund e.V. |
Namn | Nation | Anmäld av | Roll |
---|---|---|---|
Domare | |||
Funktionärer |
Funktionär | MARIEN Isabell | GER | fencingworldwide | |
Funktionär | MARIEN Isabell | GER | Deutscher Fechter-Bund e.V. | |
Funktionär | MÜLLER Andreas | GER | Deutscher Fechter-Bund e.V. | |
Domare | CN | BRANDT Florian | GER | Deutscher Fechter-Bund e.V. |
BUJDOSO Imre | GER | Tränare | Rheinischer Fechter-Bund e.V. | ||
CONNEMANN Maik | GER | Tränare | Rheinischer Fechter-Bund e.V. | ||
MÖLLER Tom | GER | Tränare | Rheinischer Fechter-Bund e.V. | ||
SEMRAU Peer-Jörg | GER | Tränare | Rheinischer Fechter-Bund e.V. |