Frankfurter TV
Värja Florett
Nationella mästerskap | ||
---|---|---|
0 | 2 | 1 |
Distriktsmästerskap | ||
---|---|---|
4 | 5 | 1 |
16 juli 2023 | Athletiktest U13 (Deutscher Fechter-Bund e.V.) | JUNGK Carsten Andreas | |
8 juni 2019 | Turnierreifeprüfung (Deutscher Fechter-Bund e.V.) |
Plats | Datum | Tävlingsklass | |||
---|---|---|---|---|---|
2 | 2024-06-15 / 2024-06-16 | Heidenheim | German Championships | Värja Damer U15 Lag | |
3 | 2024-04-27 / 2024-04-28 | Offenbach | German Championships | Värja Damer U17 Lag | |
2 | 2023-06-17 / 2023-06-18 | Elmshorn | German Championships | Värja Damer U13 Lag | |
5 | 2023-05-20 / 2023-05-21 | Waldkirch | German Championships | Värja Damer U15 Lag | |
4 | 2022-05-21 / 2022-05-22 | Heidenheim | German Championships | Värja Damer U13 Lag |
Plats | Datum | Tävlingsklass | |||
---|---|---|---|---|---|
34 | 2024-06-15 / 2024-06-16 | Heidenheim | German Championships | Värja Damer U15 Individuell | |
10 | 2024-05-11 / 2024-05-12 | Tauberbischofsheim | German Championships | Värja Damer U20 Lag | |
27 | 2024-04-27 / 2024-04-28 | Offenbach | German Championships | Värja Damer U17 Individuell | |
17 | 2023-06-17 / 2023-06-18 | Elmshorn | German Championships | Värja Damer U13 Individuell | |
28 | 2023-05-20 / 2023-05-21 | Waldkirch | German Championships | Värja Damer U15 Individuell | |
49 | 2022-05-28 / 2022-05-29 | Reutlingen | German Championships | Värja Damer U15 Individuell | |
15 | 2022-05-21 / 2022-05-22 | Heidenheim | German Championships | Värja Damer U13 Individuell |
Plats | Datum | Tävlingsklass | |||
---|---|---|---|---|---|
4 | 2024-03-02 / 2024-03-03 | Leipzig | Allstar Deutschland Challenge | Värja Damer U15 Individuell |
Plats | Datum | Tävlingsklass | |||
---|---|---|---|---|---|
18 | 2024-04-20 / 2024-04-21 | Frankfurt | Allstar Deutschland Challenge | Värja Damer U15 Individuell | |
87 | 2024-01-20 / 2024-01-21 | Osnabrück | Vienna House Easy Cup | Värja Damer U20 Individuell | |
24 | 2023-12-16 / 2023-12-17 | Leverkusen | Allstar Deutschland Challenge | Värja Damer U15 Individuell | |
99 | 2023-11-11 / 2023-11-12 | Solingen | Cup Windmühlenmesser | Värja Damer U17 Individuell | |
94 | 2023-11-04 / 2023-11-05 | Offenbach | Stefan-Haukler-Memoriam | Värja Damer U20 Individuell | |
34 | 2023-05-13 / 2023-05-14 | Leverkusen | Allstar Deutschland Challenge | Värja Damer U15 Individuell | |
21 | 2023-04-01 / 2023-04-02 | Leipzig | Allstar Deutschland Challenge | Värja Damer U15 Individuell | |
24 | 2023-02-04 / 2023-02-05 | Frankfurt | Allstar Deutschland Challenge | Värja Damer U15 Individuell | |
67 | 2022-05-07 / 2022-05-08 | Leverkusen | Allstar Deutschland Challenge | Värja Damer U15 Individuell | |
43 | 2022-02-05 / 2022-02-06 | Frankfurt | Allstar Deutschland Challenge | Värja Damer U15 Individuell |
Plats | Datum | Tävlingsklass | |||
---|---|---|---|---|---|
6 | 2024-03-16 / 2024-03-17 | Alsfeld | Hessian State Championships | Värja Damer U20 Individuell | |
2 | 2024-03-16 / 2024-03-17 | Alsfeld | Hessian State Championships | Värja Damer U20 Lag | |
1 | 2024-02-03 / 2024-02-04 | Dillenburg | Hessian Youth Championships | Värja Damer U15 Lag | |
5 | 2024-02-03 / 2024-02-04 | Dillenburg | Hessian Youth Championships | Värja Damer U17 Individuell | |
2 | 2024-02-03 / 2024-02-04 | Dillenburg | Hessian Youth Championships | Värja Damer U17 Lag | |
2 | 2024-02-03 / 2024-02-04 | Dillenburg | Hessian Youth Championships | Värja Damer U15 Individuell | |
7 | 2023-02-18 / 2023-02-19 | Dillenburg | Hessian Youth Championships | Värja Damer U13 Individuell | |
1 | 2023-02-18 / 2023-02-19 | Dillenburg | Hessian Youth Championships | Värja Damer U13 Lag | |
3 | 2023-02-18 / 2023-02-19 | Dillenburg | Hessian Youth Championships | Värja Damer U15 Individuell | |
1 | 2023-02-18 / 2023-02-19 | Dillenburg | Hessian Youth Championships | Värja Damer U15 Lag | |
1 | 2022-03-05 / 2022-03-06 | Rüsselsheim | Hessian Youth Championships | Värja Damer U13 Lag | |
8 | 2022-03-05 / 2022-03-06 | Rüsselsheim | Hessian Youth Championships | Värja Damer U15 Individuell | |
2 | 2022-03-05 / 2022-03-06 | Rüsselsheim | Hessian Youth Championships | Värja Damer U15 Lag | |
2 | 2022-03-05 / 2022-03-06 | Rüsselsheim | Hessian Youth Championships | Värja Damer U13 Individuell |
Plats | Datum | Tävlingsklass |
---|
Plats | Datum | Tävlingsklass | |||
---|---|---|---|---|---|
3 | 2024-05-04 / 2024-05-05 | Kassel | Cup of Herkules | Värja Damer U15 Individuell | |
5 | 2023-11-25 / 2023-11-26 | Tauberbischofsheim | VS-Möbel-Cup | Värja Damer U15 Individuell | |
3 | 2023-04-22 / 2023-04-23 | Kassel | Cup of Herkules | Värja Damer U13 Individuell | |
3 | 2023-04-22 / 2023-04-23 | Kassel | Cup of Herkules | Värja Damer U15 Individuell | |
3 | 2023-03-25 / 2023-03-26 | Leverkusen | Epee Cup of Leverkusen | Värja Damer U13 Individuell | |
6 | 2022-12-17 / 2022-12-18 | Tauberbischofsheim (BN) | VS-Möbel-Cup | Värja Damer U13 Individuell | |
2 | 2022-09-10 / 2022-09-11 | Frankfurt/Main | FTV Youth Cup | Värja Damer U13 Individuell | |
3 | 2022-03-26 / 2022-03-27 | Kassel | Cup of Herkules | Värja Damer U13 Individuell | |
6 | 2022-01-29 / 2022-01-30 | Leverkusen | Epee Cup of Leverkusen | Värja Damer U13 Individuell | |
1 | 2021-11-27 / 2021-11-28 | Frankfurt/Main | FTV Youth Cup | Värja Damer U13 Individuell | |
6 | 2019-10-19 / 2019-10-20 | Hanau | TFC Youth Cup | Florett Damer U11 Individuell |
Plats | Datum | Tävlingsklass | |||
---|---|---|---|---|---|
27 | 2023-09-16 / 2023-09-17 | Frankfurt/Main | FTV Youth Cup | Värja Damer U17 Individuell | |
21 | 2023-09-16 / 2023-09-17 | Frankfurt/Main | FTV Youth Cup | Värja Damer U20 Individuell | |
23 | 2022-12-17 / 2022-12-18 | Tauberbischofsheim (BN) | VS-Möbel-Cup | Värja Damer U15 Individuell | |
9 | 2022-03-26 / 2022-03-27 | Kassel | Cup of Herkules | Värja Damer U15 Individuell | |
13 | 2019-11-23 | Tauberbischofsheim | VS-Möbel-Cup | Florett Damer U11 Individuell |
Plats | Datum | Tävlingsklass | |||
---|---|---|---|---|---|
1 | 2024-05-04 / 2024-05-05 | Kassel | Cup of Herkules | Värja Damer U15 Lag | |
3 | 2024-02-10 / 2024-02-11 | Darmstadt | Merck Jugend-Pokal | Värja Damer U15 Individuell | |
5 | 2022-11-19 / 2022-11-20 | Marburg | Championships of Marburg | Värja Damer U13 Individuell | |
3 | 2022-10-15 / 2022-10-16 | Darmstadt | Merck Jugend-Pokal | Värja Damer U15 Individuell | |
2 | 2022-10-15 / 2022-10-16 | Darmstadt | Merck Jugend-Pokal | Värja Damer U13 Individuell | |
7 | 2020-02-08 / 2020-02-09 | Darmstadt | Merck Youth Cup | Florett Damer U11 Individuell | |
4 | 2019-11-07 | Offenbach | Hessenliga Foil 2 | Florett Open U11 Individuell | |
2 | 2019-09-14 / 2019-09-15 | Speyer | Cup Salierkrone | Florett Damer U11 Individuell |
Plats | Datum | Tävlingsklass | |||
---|---|---|---|---|---|
18 | 2020-02-01 / 2020-02-02 | Marburg | Lahn Cup | Florett Damer U11 Individuell |
Säsong | 2023/2024 | 2022/2023 | 2021/2022 |
---|---|---|---|
Vinster Poule | 27 | 41 | 24 |
Förluster Poule | 15 | 17 | 15 |
Vinster Direkteliminering | 19 | 26 | 17 |
Förluster Direkteliminering | 14 | 17 | 17 |
Antal träffar | 603 | 741 | 477 |
Genomsnittligt antal träffar i vinstmatcher Poule | 4.96 (5 / 4.93) | 4.95 (4.91 / 5) | 4.96 (5 / 4.92) |
Genomsnittligt antal träffar i förlustmatcher Poule | 2.4 (2.63 / 2.14) | 3 (3 / 3) | 2.67 (2.6 / 2.8) |
Genomsnittligt antal träffar i vinstmatcher Direkteliminering | 14.21 (13.9 / 14.56) | 13.08 (12.5 / 13.44) | 10.53 (10.75 / 10) |
Genomsnittligt antal träffar i förlustmatcher Direkteliminering | 11.64 (11 / 12.29) | 8.65 (7.78 / 9.63) | 8.18 (8 / 8.3) |
Plats | Poäng | Säsong | Titel | Tävlingsklass | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
32 | 0.3000 | 2024 | Deutsche Rangliste | Värja U17 Individuell | |||||
50 | 3.0000 | 2023 | Nominierungs-Rangliste EM/WM | Värja U17 Individuell | |||||
125 | 0.0000 | 2023 | Deutsche Rangliste | Värja U20 Individuell | |||||
6 | 187.0000 | 2023 | Deutsche Rangliste | Värja U15 Individuell | |||||
54 | 3.0000 | 2023 | Deutsche Rangliste | Värja U17 Individuell | |||||
19 | 133.0000 | 2022 | Deutsche Rangliste | Värja U15 Individuell | |||||
17 | 1.0000 | 2022 | Deutsche Rangliste | Värja U13 Individuell | |||||
64 | 25.0000 | 2021 | Deutsche Rangliste | Värja U15 Individuell | |||||
15 | 1.0000 | 2021 | Deutsche Rangliste | Värja U13 Individuell |
Plats | Poäng | Säsong | Titel | Tävlingsklass | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
11 | 24.0000 | 2023 | Hessische Rangliste | Värja U17 Individuell | |||||
14 | 15.0000 | 2023 | Hessische Rangliste | Värja U20 Individuell | |||||
2 | 86.6200 | 2023 | Hessische Rangliste | Värja U15 Individuell | |||||
3 | 62.3000 | 2022 | Hessische Rangliste | Värja U15 Individuell | |||||
3 | 62.5800 | 2022 | Hessische Rangliste | Värja U13 Individuell | |||||
2 | 58.0000 | 2021 | Hessische Rangliste | Värja U13 Individuell | |||||
12 | 30.0000 | 2021 | Hessische Rangliste | Värja U15 Individuell | |||||
1 | 0.2200 | 2020 | Hessische Rangliste | Florett U11 Individuell | |||||
11 | 5.0000 | 2019 | Hessenliga | Florett U11 Individuell |
Säsong | Grupp | Klass | Förbund | Träningscenter | Tränare |
---|---|---|---|---|---|
2023/2024 | Landeskader | Värja | Hessischer Fechterverband e.V. | Landesleistungsstützpunkt Rhein-Main | |
2022/2023 | Grundlagenkader | Värja | Hessischer Fechterverband e.V. |
Klubb | Typ | Start | Slut | |
---|---|---|---|---|
Frankfurter TV (GER) | Klubb | 1 aug. 2024 | Primärt medlemskap | |
FC Offenbach (GER) | Klubb | 17 mars 2019 | 1 aug. 2024 | Ej aktiv |
All information tillhandahålls utan ansvar och skyldigheter. Tävlingsresultat är endast tillgängliga för evenemang som tillhandahåller digital resultatinformation till Ophardt Online.