Bremen 1860 Fechten
Florett
Distriktsmästerskap | ||
---|---|---|
1 | 1 | 0 |
12 nov. 2021 | Turnierreifeprüfung (Deutscher Fechter-Bund e.V.) | THEIß Sebastian |
Plats | Datum | Tävlingsklass | |||
---|---|---|---|---|---|
11 | 2024-06-08 / 2024-06-09 | Düren | German Championships | Florett Damer U13 Lag | |
16 | 2024-05-25 / 2024-05-26 | Schwerin | German Championships | Florett Damer U15 Individuell | |
16 | 2024-05-25 / 2024-05-26 | Schwerin | German Championships | Florett Damer U15 Lag |
Plats | Datum | Tävlingsklass | |||
---|---|---|---|---|---|
43 | 2024-03-21 / 2024-03-25 | Wroclaw | Challenge Wratislavia | Florett Damer U13 Individuell |
Plats | Datum | Tävlingsklass | |||
---|---|---|---|---|---|
7 | 2023-12-09 / 2023-12-10 | Bremen | Open State Championship of Bremen | Florett Damer U13 Individuell | |
1 | 2022-12-10 / 2022-12-11 | Bremen | Open State Championship of Bremen | Florett Damer U11 Individuell | |
6 | 2022-12-10 / 2022-12-11 | Bremen | Open State Championship of Bremen | Florett Open U11 Individuell | |
2 | 2021-12-11 / 2021-12-12 | Bremen | Open State Championship of Bremen | Florett Damer U11 Individuell |
Plats | Datum | Tävlingsklass | |||
---|---|---|---|---|---|
11 | 2023-12-09 / 2023-12-10 | Bremen | Open State Championship of Bremen | Florett Damer U15 Individuell |
Plats | Datum | Tävlingsklass | |||
---|---|---|---|---|---|
7 | 2024-04-20 / 2024-04-21 | Halle | Internationaler König-Pokal | Florett Damer U15 Individuell | |
1 | 2024-02-24 / 2024-02-25 | Schwerin | Cup Petermännchen - International Competition | Florett Damer U13 Individuell | |
3 | 2024-02-24 / 2024-02-25 | Schwerin | Cup Petermännchen - International Competition | Florett Damer U15 Individuell | |
5 | 2024-02-10 / 2024-02-11 | Buchholz in der Nordheide | Buchholzer Wespenstich | Florett Damer U13 Individuell | |
1 | 2024-01-20 / 2024-01-21 | Münster | International Tournament | Florett Damer U13 Individuell | |
3 | 2023-11-18 / 2023-11-19 | Bremen | Youth Tournament | Florett Damer U13 Individuell | |
7 | 2023-11-18 / 2023-11-19 | Bremen | Youth Tournament | Florett Damer U15 Individuell | |
5 | 2023-11-04 / 2023-11-05 | Pinneberg | Drostei 2023 | Florett Damer U15 Individuell | |
7 | 2023-09-30 / 2023-10-01 | Lübeck | Cup Sieben-Türme 2023 | Florett Damer U13 Individuell | |
5 | 2023-09-30 / 2023-10-01 | Lübeck | Cup Sieben-Türme 2023 | Florett Damer U15 Individuell | |
1 | 2023-05-06 / 2023-05-07 | Buchholz in der Nordheide | Buchholzer Bienenstich | Florett Damer U11 Individuell | |
1 | 2023-04-29 / 2023-04-30 | Weimar | Salve-Cup | Florett Damer U11 Individuell | |
2 | 2023-02-04 / 2023-02-05 | Mülheim an der Ruhr | International Tournament | Florett Damer U11 Individuell | |
2 | 2023-01-21 / 2023-01-22 | Münster | International Tournament | Florett Damer U11 Individuell | |
5 | 2023-01-14 / 2023-01-15 | Potsdam | Sanssouci Cup | Florett Damer U11 Individuell | |
3 | 2022-04-30 / 2022-05-01 | Buchholz in der Nordheide | Buchholzer Bienenstich | Florett Damer U11 Individuell |
Plats | Datum | Tävlingsklass | |||
---|---|---|---|---|---|
11 | 2024-04-20 / 2024-04-21 | Halle | Internationaler König-Pokal | Florett Damer U13 Individuell | |
25 | 2024-01-20 / 2024-01-21 | Münster | International Tournament | Florett Damer U15 Individuell | |
14 | 2023-09-16 / 2023-09-17 | Moers | Season opener in Moers | Florett Damer U13 Individuell |
Plats | Datum | Tävlingsklass | |||
---|---|---|---|---|---|
1 | 2024-05-04 / 2024-05-05 | Potsdam | Sanssouci Cup | Florett Damer U13 Individuell | |
1 | 2024-04-13 / 2024-04-14 | Munster | 14. Munsteraner Drachenturnier | Florett Damer U13 Individuell | |
2 | 2024-04-13 / 2024-04-14 | Munster | 14. Munsteraner Drachenturnier | Florett Damer U15 Individuell | |
5 | 2024-02-10 / 2024-02-11 | Buchholz in der Nordheide | Buchholzer Wespenstich | Florett Damer U15 Individuell | |
3 | 2024-02-03 / 2024-02-04 | Lübeck | Türmchenturnier | Florett Damer U13 Individuell | |
2 | 2023-11-25 / 2023-11-26 | Winsen Luhe | Winsener Luhe Tournament | Florett Damer U13 Individuell | |
3 | 2023-11-25 / 2023-11-26 | Winsen Luhe | Winsener Luhe Tournament | Florett Damer U15 Individuell | |
7 | 2023-11-04 / 2023-11-05 | Pinneberg | Drostei 2023 | Florett Damer U13 Individuell | |
2 | 2023-09-02 | Hamburg | Hamburger Hansepokal | Florett Damer U13 Individuell | |
2 | 2023-04-22 / 2023-04-23 | Munster | 13. Munsteraner Drachenturnier | Florett Damer U11 Individuell | |
5 | 2023-02-25 | Schwerin | Cup Petermännchen - International Competition | Florett Damer U11 Individuell | |
3 | 2023-02-18 / 2023-02-19 | Buchholz in der Nordheide | Buchholzer Wespenstich | Florett Damer U11 Individuell | |
3 | 2022-11-12 | Bremen | Youth Tournament | Florett Damer U11 Individuell | |
2 | 2022-11-05 / 2022-11-06 | Pinneberg | Drostei International | Florett Damer U11 Individuell | |
1 | 2022-10-30 | Cottbus | Brandenburg-Cup | Florett Damer U11 Individuell | |
1 | 2022-09-24 / 2022-09-25 | Lübeck | Cup Sieben-Türme | Florett Damer U11 Individuell | |
2 | 2022-09-03 | Hamburg | Hamburger Hansepokal | Florett Damer U11 Individuell | |
3 | 2022-06-25 / 2022-06-26 | Munster | Munsteraner Drachenturnier 2.0 | Florett Damer U11 Individuell | |
5 | 2022-03-05 / 2022-03-06 | Braunschweig | Till-Eulenspiegel-Turnier | Florett Damer U11 Individuell | |
5 | 2022-02-12 / 2022-02-13 | Moers | Das Einhorn von Moers 2022 | Florett Damer U11 Individuell | |
6 | 2021-11-13 | Bremen | Youth Tournament | Florett Damer U11 Individuell |
Plats | Datum | Tävlingsklass | |||
---|---|---|---|---|---|
17 | 2024-05-04 / 2024-05-05 | Potsdam | Sanssouci Cup | Florett Damer U15 Individuell | |
14 | 2024-02-03 / 2024-02-04 | Lübeck | Türmchenturnier | Florett Damer U15 Individuell | |
11 | 2022-04-09 / 2022-04-10 | Schwerin | Cup Petermännchen 2 - International Tournament | Florett Damer U11 Individuell | |
14 | 2021-11-13 | Bremen | Youth Tournament | Florett Mixed U11 Individuell |
Säsong | 2023/2024 | 2022/2023 | 2021/2022 |
---|---|---|---|
Vinster Poule | 120 | 45 | 6 |
Förluster Poule | 50 | 6 | 15 |
Vinster Direkteliminering | 48 | 22 | 1 |
Förluster Direkteliminering | 23 | 7 | 2 |
Antal träffar | 1455 | 489 | 69 |
Genomsnittligt antal träffar i vinstmatcher Poule | 4.98 (4.97 / 5) | 5 (5 / 5) | 5 (5 / 5) |
Genomsnittligt antal träffar i förlustmatcher Poule | 2.54 (2.62 / 2.46) | 2.33 (1.75 / 3.5) | 0.93 (1.13 / 0.71) |
Genomsnittligt antal träffar i vinstmatcher Direkteliminering | 11.56 (11.85 / 11.19) | 10 (10 / 10) | 10 (10 / 0) |
Genomsnittligt antal träffar i förlustmatcher Direkteliminering | 7.61 (8 / 7.1) | 4.29 (2.5 / 6.67) | 7.5 (7 / 8) |
Plats | Poäng | Säsong | Titel | Tävlingsklass | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
4 | 1.0000 | 2024 | Deutsche Rangliste | Florett U15 Individuell | |||||
16 | 1.0000 | 2023 | Deutsche Rangliste | Florett U15 Individuell |
Plats | Poäng | Säsong | Titel | Tävlingsklass | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2 | 96.0000 | 2023 | Bremer Rangliste | Florett U15 Individuell | |||||
2 | 147.0000 | 2023 | Bremer Rangliste | Florett U13 Individuell |
Säsong | Grupp | Klass | Förbund | Träningscenter | Tränare |
---|
Klubb | Typ | Start | Slut | |
---|---|---|---|---|
Bremen 1860 Fechten (GER) | Klubb | 9 nov. 2021 | Primärt medlemskap |
All information tillhandahålls utan ansvar och skyldigheter. Tävlingsresultat är endast tillgängliga för evenemang som tillhandahåller digital resultatinformation till Ophardt Online.