ETUF Essen
Florett
Nationella mästerskap | ||
---|---|---|
2 | 0 | 0 |
Distriktsmästerskap | ||
---|---|---|
5 | 1 | 1 |
12 juli 2024 | Athletiktest U13 (Deutscher Fechter-Bund e.V.) | SZABO Reka | |
4 nov. 2021 | Turnierreifeprüfung (Deutscher Fechter-Bund e.V.) | SEMRAU Peer-Jörg |
Plats | Datum | Tävlingsklass | |||
---|---|---|---|---|---|
2 | 2023-12-10 | Ljubljana | Cvetkov memorial | Florett Damer U14 Individuell |
Plats | Datum | Tävlingsklass | |||
---|---|---|---|---|---|
23 | 2024-04-27 / 2024-04-28 | Antalya | European Circuit | Florett Damer U14 Individuell | |
14 | 2024-03-16 | Zagreb | Rapir Cup | Florett Damer U14 Individuell | |
78 | 2024-02-03 / 2024-02-04 | Paris | Challenge CEP - Marathon | Florett Damer U14 Individuell |
Plats | Datum | Tävlingsklass | |||
---|---|---|---|---|---|
1 | 2024-06-08 / 2024-06-09 | Düren | German Championships | Florett Damer U13 Individuell | |
1 | 2024-06-08 / 2024-06-09 | Düren | German Championships | Florett Damer U13 Lag |
Plats | Datum | Tävlingsklass |
---|
Plats | Datum | Tävlingsklass | |||
---|---|---|---|---|---|
3 | 2024-03-16 / 2024-03-17 | Zagreb | Rapir-Cup | Florett Damer U13 Individuell | |
1 | 2023-04-29 / 2023-04-30 | Malmo | Malmo Open | Florett Damer U13 Individuell |
Plats | Datum | Tävlingsklass |
---|
Plats | Datum | Tävlingsklass | |||
---|---|---|---|---|---|
1 | 2024-03-09 / 2024-03-10 | Hagen | Championships of Nordrhein-Westfalen | Florett Damer U13 Individuell | |
1 | 2024-02-24 / 2024-02-25 | Mainz-Gonsenheim | Open Southwest German Championships | Florett Damer U13 Individuell | |
2 | 2024-02-24 / 2024-02-25 | Mainz-Gonsenheim | Open Southwest German Championships | Florett Open U13 Lag | |
3 | 2023-06-03 / 2023-06-04 | Düren | NRW Youth Cup | Florett Open U11 Lag | |
1 | 2023-03-04 / 2023-03-05 | Hagen | Championships of Nordrhein-Westfalen | Florett Damer U11 Individuell | |
1 | 2022-06-12 | Hagen | Championships of Nordrhein-Westfalen | Florett Damer U11 Individuell | |
1 | 2021-12-11 / 2021-12-12 | Bremen | Open State Championship of Bremen | Florett Damer U11 Individuell |
Plats | Datum | Tävlingsklass |
---|
Plats | Datum | Tävlingsklass | |||
---|---|---|---|---|---|
5 | 2024-04-20 / 2024-04-21 | Esslingen | Erika-Salzmann-Kern-Cup | Florett Damer U13 Individuell | |
6 | 2024-03-02 / 2024-03-03 | Maintal-Doernigheim | Golden Mask of Maintal | Florett Damer U13 Individuell | |
2 | 2024-01-20 / 2024-01-21 | Münster | International Tournament | Florett Damer U13 Individuell | |
3 | 2024-01-14 | Berlin | Kleiner Weißer Bär | Florett Damer U13 Individuell | |
2 | 2023-11-11 / 2023-11-12 | Bonn | Foil of Bonn | Florett Damer U13 Individuell | |
2 | 2023-09-16 / 2023-09-17 | Moers | Season opener in Moers | Florett Damer U13 Individuell | |
2 | 2023-09-09 / 2023-09-10 | Zweibrücken | Memoriam Heinrich-Petri | Florett Damer U15 Individuell | |
5 | 2023-04-15 / 2023-04-16 | Charleroi | Circuit Jeunes Lames | Florett Damer U13 Individuell | |
2 | 2023-04-15 / 2023-04-16 | Charleroi | Circuit Jeunes Lames | Florett Open U11 Individuell | |
5 | 2023-03-18 / 2023-03-19 | Uccle | Circuit Jeunes Lames | Florett Damer U13 Individuell | |
1 | 2023-03-18 / 2023-03-19 | Uccle | Circuit Jeunes Lames | Florett Open U11 Individuell | |
5 | 2023-02-11 / 2023-02-12 | Huy | Circuit Jeunes Lames | Florett Open U11 Individuell | |
2 | 2023-02-11 / 2023-02-12 | Huy | Circuit Jeunes Lames | Florett Damer U13 Individuell | |
5 | 2023-01-21 / 2023-01-22 | Watermael-Boitsfort | Circuit Jeunes Lames | Florett Damer U13 Individuell | |
2 | 2023-01-21 / 2023-01-22 | Watermael-Boitsfort | Circuit Jeunes Lames | Florett Open U11 Individuell | |
1 | 2022-12-10 / 2022-12-11 | Bonn | Foil of Bonn | Florett Damer U11 Individuell | |
2 | 2022-11-19 / 2022-11-20 | Hasselt | Jeugdcup Herckenrode | Florett Damer U13 Individuell | |
1 | 2022-10-15 / 2022-10-16 | Embourg | Chaudfontaine's International Tournament | Florett Open U11 Individuell | |
5 | 2022-05-14 / 2022-05-15 | Charleroi | Circuit Jeunes Lames | Florett Open U11 Individuell | |
1 | 2022-04-30 / 2022-05-01 | Buchholz in der Nordheide | Buchholzer Bienenstich | Florett Damer U11 Individuell | |
1 | 2022-04-02 / 2022-04-03 | Maintal-Doernigheim | Golden Mask of Maintal | Florett Damer U11 Individuell | |
5 | 2022-03-13 | Huy | Circuit Jeunes Lames | Florett Open U11 Individuell | |
6 | 2022-01-29 / 2022-01-30 | Baden-Baden | Cup of Sparkasse | Florett Damer U11 Individuell | |
3 | 2021-11-20 / 2021-11-21 | Moers | BRENDOW-CUP | Florett Damer U11 Individuell |
Plats | Datum | Tävlingsklass | |||
---|---|---|---|---|---|
12 | 2024-04-20 / 2024-04-21 | Esslingen | Erika-Salzmann-Kern-Cup | Florett Damer U15 Individuell | |
18 | 2024-03-09 / 2024-03-10 | Weinheim | Bergstraßen Tournament | Florett Damer U15 Individuell | |
10 | 2022-01-22 / 2022-01-23 | Watermael-Boitsfort | Circuit Jeunes Lames | Florett Damer U11 Individuell | |
10 | 2022-01-22 / 2022-01-23 | Watermael-Boitsfort | Circuit Jeunes Lames | Florett Herrar U11 Individuell |
Plats | Datum | Tävlingsklass | |||
---|---|---|---|---|---|
2 | 2024-05-11 / 2024-05-12 | Purmerend | EnCavant Fencing Tournament | Florett Damer U12 Individuell | |
2 | 2024-05-11 / 2024-05-12 | Purmerend | EnCavant Fencing Tournament | Florett Herrar U12 Individuell | |
3 | 2024-05-11 / 2024-05-12 | Purmerend | EnCavant Fencing Tournament | Florett Damer U14 Individuell | |
3 | 2024-05-11 / 2024-05-12 | Purmerend | EnCavant Fencing Tournament | Florett Herrar U14 Individuell | |
5 | 2024-01-27 / 2024-01-28 | Gothenburg | West Coast Challenge | Florett Open U13 Individuell | |
2 | 2023-12-02 / 2023-12-03 | Düren | DFC-Solartiger-Cup | Florett Damer U13 Individuell | |
6 | 2023-11-04 / 2023-11-05 | Alkmaar | Ludus et Gladius | Florett Open U14 Individuell | |
1 | 2023-09-09 / 2023-09-10 | Zweibrücken | Memoriam Heinrich-Petri | Florett Damer U13 Individuell | |
2 | 2023-05-20 / 2023-05-21 | Purmerend | EnCavant Fencing Tournament | Florett Open U12 Individuell | |
3 | 2023-02-04 / 2023-02-05 | Marburg | Lahn Cup | Florett Damer U13 Individuell | |
7 | 2022-11-19 / 2022-11-20 | Hasselt | Jeugdcup Herckenrode | Florett Open U11 Individuell | |
1 | 2022-11-12 | Bremen | Youth Tournament | Florett Damer U11 Individuell | |
1 | 2022-09-10 / 2022-09-11 | Zweibrücken | Memoriam Heinrich-Petri | Florett Damer U11 Individuell | |
1 | 2022-09-10 / 2022-09-11 | Moers | Das Einhorn von Moers | Florett Damer U11 Individuell | |
1 | 2022-09-03 | Hamburg | Hamburger Hansepokal | Florett Damer U11 Individuell | |
2 | 2022-03-12 / 2022-03-13 | Moers | Moerser Flohrett Turnier | Florett Damer U11 Individuell | |
4 | 2022-03-05 / 2022-03-06 | Braunschweig | Till-Eulenspiegel-Turnier | Florett Damer U11 Individuell | |
2 | 2022-02-12 / 2022-02-13 | Moers | Das Einhorn von Moers 2022 | Florett Damer U11 Individuell | |
2 | 2021-11-13 | Bremen | Youth Tournament | Florett Damer U11 Individuell | |
7 | 2021-11-13 | Bremen | Youth Tournament | Florett Mixed U11 Individuell |
Plats | Datum | Tävlingsklass | |||
---|---|---|---|---|---|
10 | 2024-02-10 / 2024-02-11 | Amsterdam | Sista Cup | Florett Open U14 Individuell |
Säsong | 2023/2024 | 2022/2023 | 2021/2022 |
---|---|---|---|
Vinster Poule | 155 | 101 | 35 |
Förluster Poule | 31 | 33 | 34 |
Vinster Direkteliminering | 47 | 29 | 6 |
Förluster Direkteliminering | 21 | 6 | 4 |
Antal träffar | 1499 | 861 | 294 |
Genomsnittligt antal träffar i vinstmatcher Poule | 4.85 (4.86 / 4.83) | 4.61 (4.64 / 4.59) | 4.69 (4.64 / 4.71) |
Genomsnittligt antal träffar i förlustmatcher Poule | 2.39 (2.4 / 2.36) | 1.79 (2.11 / 1.4) | 1.82 (1.71 / 2) |
Genomsnittligt antal träffar i vinstmatcher Direkteliminering | 11.36 (13 / 10.92) | 10.52 (10.45 / 10.56) | 8.5 (10 / 7.75) |
Genomsnittligt antal träffar i förlustmatcher Direkteliminering | 6.67 (6.7 / 6.64) | 5.17 (5.33 / 5) | 4.25 (4 / 4.5) |
Plats | Poäng | Säsong | Titel | Tävlingsklass | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 1.0000 | 2024 | Deutsche Rangliste | Florett U13 Individuell | |||||
1 | 1.0000 | 2023 | Deutsche Rangliste | Florett U13 Individuell |
Plats | Poäng | Säsong | Titel | Tävlingsklass | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 62.0000 | 2023 | Rheinische Rangliste | Florett U13 Individuell | |||||
1 | 62.0000 | 2023 | NRW-Rangliste | Florett U13 Individuell | |||||
140 | 0.0000 | 2023 | England Fencing Ranking | Florett U14 Individuell | |||||
3 | 376.8800 | 2022 | Circuit Jeunes Lames | Florett U13 Individuell | |||||
2 | 463.2600 | 2022 | Circuit Jeunes Lames | Florett U11 Individuell | |||||
3 | 192.6700 | 2021 | Circuit Jeunes Lames | Florett U11 Individuell |
Säsong | Grupp | Klass | Förbund | Träningscenter | Tränare |
---|
Klubb | Typ | Start | Slut | |
---|---|---|---|---|
ETUF Essen (GER) | Klubb | 2 okt. 2021 | Primärt medlemskap |
All information tillhandahålls utan ansvar och skyldigheter. Tävlingsresultat är endast tillgängliga för evenemang som tillhandahåller digital resultatinformation till Ophardt Online.