Fechtclub Radebeul
Florett
Nationella mästerskap | ||
---|---|---|
1 | 3 | 3 |
Distriktsmästerskap | ||
---|---|---|
1 | 5 | 2 |
24 juni 2024 | Athletiktest U15 (Deutscher Fechter-Bund e.V.) | FANKHÄNEL Rico | |
7 feb. 2019 | Turnierreifeprüfung (Deutscher Fechter-Bund e.V.) |
Plats | Datum | Tävlingsklass | |||
---|---|---|---|---|---|
215 | 2023-11-25 / 2023-11-26 | Nürnberg | Cadet Ciruit | Florett Damer U17 Individuell |
Plats | Datum | Tävlingsklass | |||
---|---|---|---|---|---|
3 | 2024-05-25 / 2024-05-26 | Schwerin | German Championships | Florett Damer U15 Individuell | |
2 | 2024-05-25 / 2024-05-26 | Schwerin | German Championships | Florett Damer U15 Lag | |
7 | 2024-05-11 / 2024-05-12 | Moers | German Championships | Florett Damer U17 Lag | |
3 | 2023-03-18 / 2023-03-19 | Schwerin | German Championships | Florett Damer U15 Individuell | |
2 | 2023-03-18 / 2023-03-19 | Schwerin | German Championships | Florett Damer U15 Lag | |
3 | 2022-06-18 / 2022-06-19 | Würzburg | German Championships | Florett Damer U13 Individuell | |
1 | 2022-06-18 / 2022-06-19 | Würzburg | German Championships | Florett Damer U13 Lag | |
2 | 2022-05-28 / 2022-05-29 | Moers | German Championships | Florett Damer U15 Lag |
Plats | Datum | Tävlingsklass | |||
---|---|---|---|---|---|
27 | 2024-05-11 / 2024-05-12 | Moers | German Championships | Florett Damer U17 Individuell | |
51 | 2022-05-28 / 2022-05-29 | Moers | German Championships | Florett Damer U15 Individuell |
Plats | Datum | Tävlingsklass | |||
---|---|---|---|---|---|
46 | 2024-03-21 / 2024-03-25 | Wroclaw | Challenge Wratislavia | Florett Damer U15 Individuell | |
40 | 2023-09-30 / 2023-10-01 | Tauberbioschofsheim | International Cup of Tauberfranken | Florett Damer U17 Individuell | |
61 | 2023-09-23 / 2023-09-24 | Jena | International Tournament | Florett Damer U20 Individuell | |
63 | 2021-06-17 / 2021-06-21 | Wroclaw | Challenge Wratislavia | Florett Damer U13 Individuell |
Plats | Datum | Tävlingsklass | |||
---|---|---|---|---|---|
5 | 2024-01-20 / 2024-01-21 | Radebeul | Saxonian Championships | Florett Damer U15 Individuell | |
2 | 2024-01-20 / 2024-01-21 | Radebeul | Saxonian Championships | Florett Damer U15 Lag | |
1 | 2023-07-01 / 2023-07-02 | Dresden | Landesjugendspiele | Florett Damer U15 Lag | |
2 | 2023-06-17 / 2023-06-18 | Weißwasser | Saxonian Championships | Florett Damer U17 Lag | |
3 | 2023-06-17 / 2023-06-18 | Weißwasser | Saxonian Championships | Florett Damer U17 Individuell | |
2 | 2022-07-02 / 2022-07-03 | Weißwasser | Landesmeisterschaften U9/U11/U13 | Florett Damer U13 Individuell | |
2 | 2022-07-02 / 2022-07-03 | Weißwasser | Landesmeisterschaften U9/U11/U13 | Florett Damer U13 Lag | |
7 | 2022-03-12 / 2022-03-13 | Görlitz | Saxonian Championships | Florett Damer U15 Individuell | |
2 | 2022-03-12 / 2022-03-13 | Görlitz | Saxonian Championships | Florett Damer U15 Lag | |
3 | 2020-01-19 | Bitterfeld | Championships Sachsen-Anhalt | Florett Damer U11 Individuell |
Plats | Datum | Tävlingsklass |
---|
Plats | Datum | Tävlingsklass | |||
---|---|---|---|---|---|
2 | 2024-04-20 / 2024-04-21 | Halle | Internationaler König-Pokal | Florett Damer U17 Individuell | |
3 | 2024-04-13 / 2024-04-14 | Schkeuditz | Tournament of the Airport | Florett Damer U17 Individuell | |
1 | 2024-02-24 / 2024-02-25 | Schwerin | Cup Petermännchen - International Competition | Florett Damer U15 Individuell | |
1 | 2024-01-13 / 2024-01-14 | Chemnitz | Chemnitz Youth Tournament | Florett Damer U15 Individuell | |
7 | 2023-04-29 / 2023-04-30 | Weimar | Salve-Cup | Florett Damer U15 Individuell | |
3 | 2023-03-11 / 2023-03-12 | Aue | Erzgebirgs-Cup | Florett Damer U17 Individuell | |
5 | 2022-04-30 / 2022-05-01 | Weimar | Salve-Cup | Florett Damer U13 Individuell | |
3 | 2022-04-09 / 2022-04-10 | Schwerin | Cup Petermännchen 2 - International Tournament | Florett Damer U13 Individuell | |
7 | 2022-03-26 | Altenburg | Cup Wenzel | Florett Damer U13 Individuell | |
5 | 2021-10-30 / 2021-10-31 | Aue | Erzgebirgs-Cup | Florett Damer U15 Individuell | |
6 | 2021-10-09 | Nordhausen | Roland Cup | Florett Damer U13 Individuell | |
2 | 2020-03-07 | Altenburg | Cup Wenzel | Florett Damer U11 Individuell |
Plats | Datum | Tävlingsklass | |||
---|---|---|---|---|---|
15 | 2023-02-11 / 2023-02-12 | Halle | Internationaler König-Pokal | Florett Damer U15 Individuell | |
9 | 2023-01-21 / 2023-01-22 | Chemnitz | Chemnitz Youth Tournament | Florett Damer U15 Individuell | |
9 | 2023-01-21 / 2023-01-22 | Chemnitz | Chemnitz Youth Tournament | Florett Damer U13 Individuell | |
9 | 2022-12-10 / 2022-12-11 | Spremberg | Lauermann-Cup | Florett Damer U15 Individuell | |
12 | 2022-04-30 / 2022-05-01 | Weimar | Salve-Cup | Florett Damer U15 Individuell | |
9 | 2022-04-02 / 2022-04-03 | Schkeuditz | Tournament of the Airport | Florett Damer U15 Individuell | |
11 | 2019-11-30 | Schkeuditz | Sächsisches Wichtel Cup | Florett Damer U11 Individuell | |
17 | 2019-11-16 / 2019-11-17 | Berlin | Int. Wittenauer Fuchs | Florett Damer U11 Individuell | |
9 | 2019-04-27 / 2019-04-28 | Weimar | Salve-Cup | Florett Damer U10+U9 Individuell |
Plats | Datum | Tävlingsklass | |||
---|---|---|---|---|---|
1 | 2024-03-16 / 2024-03-17 | Cottbus | Brandenburg Cup | Florett Damer U15 Individuell | |
2 | 2023-11-11 / 2023-11-12 | Meissen | Cup of Elbland | Florett Damer U15 Individuell | |
3 | 2023-07-01 / 2023-07-02 | Dresden | Landesjugendspiele | Florett Damer U15 Individuell | |
5 | 2022-11-12 / 2022-11-13 | Radebeul | Cup of Elbland | Florett Damer U15 Individuell | |
1 | 2022-10-30 | Cottbus | Brandenburg-Cup | Florett Damer U15 Individuell | |
3 | 2022-02-12 / 2022-02-13 | Moers | Das Einhorn von Moers 2022 | Florett Damer U13 Individuell | |
6 | 2021-07-16 / 2021-07-18 | Dresden | SFV Season end Tournament | Florett Damer U13 Individuell | |
2 | 2020-02-01 / 2020-02-02 | Marburg | Lahn Cup | Florett Damer U11 Individuell | |
1 | 2019-12-07 / 2019-12-08 | Spremberg | Lauermann-Cup | Florett Damer U11 Individuell | |
8 | 2019-11-09 / 2019-11-10 | Meißen | Cup of Elbland | Florett Damer U11 Individuell | |
3 | 2019-10-27 | Cottbus | Cup of Brandenburg | Florett Damer U11 Individuell |
Plats | Datum | Tävlingsklass | |||
---|---|---|---|---|---|
9 | 2022-02-12 / 2022-02-13 | Moers | Das Einhorn von Moers 2022 | Florett Damer U15 Individuell | |
3 | 2019-06-16 | Dresden | Cup Karl May | Florett Damer U10 Individuell | |
6 | 2019-03-30 | Görlitz | Görlitzer Hoppel-Poppel-Turnier | Florett Damer U10+U9 Individuell | |
6 | 2019-03-30 | Görlitz | Görlitzer Hoppel-Poppel-Turnier | Florett Herrar U10+U9 Individuell |
Säsong | 2023/2024 | 2022/2023 | 2021/2022 |
---|---|---|---|
Vinster Poule | 71 | 75 | 81 |
Förluster Poule | 19 | 19 | 30 |
Vinster Direkteliminering | 35 | 24 | 25 |
Förluster Direkteliminering | 9 | 10 | 15 |
Antal träffar | 983 | 841 | 880 |
Genomsnittligt antal träffar i vinstmatcher Poule | 4.97 (4.94 / 5) | 4.96 (5 / 4.93) | 4.96 (5 / 4.92) |
Genomsnittligt antal träffar i förlustmatcher Poule | 2 (2.07 / 1.8) | 2.42 (2.47 / 2) | 2.17 (1.82 / 2.37) |
Genomsnittligt antal träffar i vinstmatcher Direkteliminering | 14.74 (14.69 / 14.79) | 14.75 (15 / 14.54) | 12.32 (12.09 / 12.5) |
Genomsnittligt antal träffar i förlustmatcher Direkteliminering | 8.44 (8.8 / 8) | 6.9 (8 / 5.25) | 7 (7.3 / 6.4) |
Plats | Poäng | Säsong | Titel | Tävlingsklass | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
536 | 0.0000 | 2023 | EFC (unofficial) | Florett U17 Individuell |
Plats | Poäng | Säsong | Titel | Tävlingsklass | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
71 | 0.1000 | 2024 | Deutsche Rangliste | Florett U20 Individuell | |||||
25 | 0.5500 | 2024 | Deutsche Rangliste | Florett U17 Individuell | |||||
78 | 1.0000 | 2023 | Deutsche Rangliste | Florett U20 Individuell | |||||
38 | 5.5000 | 2023 | Deutsche Rangliste | Florett U17 Individuell | |||||
3 | 1.0000 | 2023 | Deutsche Rangliste | Florett U15 Individuell | |||||
3 | 1.0000 | 2022 | Deutsche Rangliste | Florett U15 Individuell | |||||
51 | 1.0000 | 2021 | Deutsche Rangliste | Florett U15 Individuell | |||||
3 | 1.0000 | 2021 | Deutsche Rangliste | Florett U13 Individuell |
Plats | Poäng | Säsong | Titel | Tävlingsklass | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 140.0000 | 2023 | Sächsische Rangliste | Florett U15 Individuell | |||||
8 | 5.0000 | 2023 | Sächsische Rangliste | Florett U20 Individuell | |||||
6 | 90.0000 | 2023 | Sächsische Rangliste | Florett U17 Individuell | |||||
7 | 48.0000 | 2022 | Sächsische Rangliste | Florett U17 Individuell | |||||
5 | 72.0000 | 2022 | Sächsische Rangliste | Florett U15 Individuell | |||||
4 | 56.0000 | 2021 | Sächsische Rangliste | Florett U15 Individuell | |||||
3 | 30.0000 | 2021 | Sächsische Rangliste | Florett U13 Individuell |
Säsong | Grupp | Klass | Förbund | Träningscenter | Tränare |
---|
Klubb | Typ | Start | Slut | |
---|---|---|---|---|
Fechtclub Radebeul (GER) | Klubb | 23 jan. 2019 | Primärt medlemskap |
All information tillhandahålls utan ansvar och skyldigheter. Tävlingsresultat är endast tillgängliga för evenemang som tillhandahåller digital resultatinformation till Ophardt Online.