Distriktsmästerskap | ||
---|---|---|
1 | 4 | 3 |
26 jan. 2018 | Turnierreifeprüfung (Deutscher Fechter-Bund e.V.) |
Plats | Datum | Tävlingsklass | |||
---|---|---|---|---|---|
152 | 2022-12-09 / 2022-12-10 | Leipzig | Cadet Circuit | Värja Herrar U17 Individuell |
Plats | Datum | Tävlingsklass | |||
---|---|---|---|---|---|
8 | 2022-05-28 / 2022-05-29 | Reutlingen | German Championships | Värja Herrar U15 Lag |
Plats | Datum | Tävlingsklass | |||
---|---|---|---|---|---|
19 | 2024-05-11 / 2024-05-12 | Tauberbischofsheim | German Championships | Värja Herrar U20 Individuell | |
27 | 2024-04-27 / 2024-04-28 | Offenbach | German Championships | Värja Herrar U17 Individuell | |
9 | 2024-04-27 / 2024-04-28 | Offenbach | German Championships | Värja Herrar U17 Lag | |
32 | 2023-04-29 / 2023-04-30 | Bautzen | German Championships | Värja Herrar U17 Individuell | |
19 | 2022-05-28 / 2022-05-29 | Reutlingen | German Championships | Värja Herrar U15 Individuell |
Plats | Datum | Tävlingsklass | |||
---|---|---|---|---|---|
52 | 2024-01-20 / 2024-01-21 | Osnabrück | Vienna House Easy Cup | Värja Herrar U20 Individuell | |
36 | 2023-11-11 / 2023-11-12 | Solingen | Cup Windmühlenmesser | Värja Herrar U17 Individuell | |
78 | 2023-11-04 / 2023-11-05 | Offenbach | Stefan-Haukler-Memoriam | Värja Herrar U20 Individuell | |
22 | 2023-10-21 / 2023-10-22 | Bad Segeberg | Nord-Ostsee Cup | Värja Herrar U20 Individuell | |
36 | 2023-10-07 / 2023-10-08 | Heidenheim | International Tournament | Värja Herrar U17 Individuell | |
56 | 2022-10-22 / 2022-10-23 | Bad Segeberg | Nord Ostsee Pokal | Värja Herrar U17 Individuell | |
86 | 2022-10-01 / 2022-10-02 | Solingen | Cup Windmühlenmesser | Värja Herrar U17 Individuell | |
24 | 2022-05-07 / 2022-05-08 | Leverkusen | Allstar Deutschland Challenge | Värja Herrar U15 Individuell | |
11 | 2022-02-05 / 2022-02-06 | Frankfurt | Allstar Deutschland Challenge | Värja Herrar U15 Individuell |
Plats | Datum | Tävlingsklass | |||
---|---|---|---|---|---|
7 | 2024-03-16 / 2024-03-17 | Alsfeld | Hessian State Championships | Värja Herrar U20 Individuell | |
2 | 2024-03-16 / 2024-03-17 | Alsfeld | Hessian State Championships | Värja Herrar U20 Lag | |
2 | 2024-02-24 / 2024-02-25 | Mainz-Gonsenheim | Open Southwest German Championships | Värja Herrar U17 Individuell | |
1 | 2024-02-24 / 2024-02-25 | Mainz-Gonsenheim | Open Southwest German Championships | Värja Open U17 Lag | |
3 | 2024-02-03 / 2024-02-04 | Dillenburg | Hessian Youth Championships | Värja Herrar U17 Lag | |
2 | 2024-02-03 / 2024-02-04 | Dillenburg | Hessian Youth Championships | Värja Herrar U17 Individuell | |
8 | 2023-02-18 / 2023-02-19 | Dillenburg | Hessian Youth Championships | Värja Herrar U17 Individuell | |
4 | 2023-02-18 / 2023-02-19 | Dillenburg | Hessian Youth Championships | Värja Herrar U17 Lag | |
5 | 2022-09-24 / 2022-09-25 | Wetzlar | Hessian State Championships | Värja Herrar U20 Lag | |
7 | 2022-03-05 / 2022-03-06 | Rüsselsheim | Hessian Youth Championships | Värja Herrar U15 Individuell | |
2 | 2022-03-05 / 2022-03-06 | Rüsselsheim | Hessian Youth Championships | Värja Herrar U15 Lag | |
5 | 2022-03-05 / 2022-03-06 | Rüsselsheim | Hessian Youth Championships | Värja Herrar U17 Lag |
Plats | Datum | Tävlingsklass | |||
---|---|---|---|---|---|
11 | 2022-09-24 / 2022-09-25 | Wetzlar | Hessian State Championships | Värja Herrar U20 Individuell | |
15 | 2022-03-05 / 2022-03-06 | Rüsselsheim | Hessian Youth Championships | Värja Herrar U17 Individuell | |
3 | 2019-03-23 / 2019-03-24 | Frankfurt | Hessian Youth Championships | Värja Herrar U12 Individuell | |
3 | 2018-02-24 / 2018-02-25 | Bensheim | Hessische Jugend-Meisterschaft | Värja Herrar U11 Individuell |
Plats | Datum | Tävlingsklass | |||
---|---|---|---|---|---|
5 | 2023-09-02 / 2023-09-03 | Arnsberg | International Etienne-Onderbeke Tournament | Värja Herrar U17 Individuell | |
8 | 2023-03-04 / 2023-03-05 | Hagen | Ruhr-Volme-Cup | Värja Herrar U17 Individuell | |
6 | 2022-03-26 / 2022-03-27 | Kassel | Cup of Herkules | Värja Herrar U15 Individuell | |
8 | 2020-02-22 / 2020-02-23 | Wetzlar | Youth Tournament | Värja Herrar U13 Individuell | |
8 | 2020-01-25 / 2020-01-26 | Solingen | Solinger Klinge | Värja Herrar U13 Individuell | |
3 | 2019-10-27 | Kassel | Cup of Herkules | Värja Herrar U13 Individuell |
Plats | Datum | Tävlingsklass | |||
---|---|---|---|---|---|
12 | 2024-05-04 / 2024-05-05 | Kassel | Cup of Herkules | Värja Herrar Seniorer Individuell | |
11 | 2023-09-16 / 2023-09-17 | Frankfurt/Main | FTV Youth Cup | Värja Herrar U17 Individuell | |
17 | 2023-09-02 / 2023-09-03 | Arnsberg | International Etienne-Onderbeke Tournament | Värja Herrar U20 Individuell | |
22 | 2023-03-18 / 2023-03-19 | Bonn | Bonn Epee Cup | Värja Herrar U17 Individuell | |
26 | 2022-09-10 / 2022-09-11 | Frankfurt/Main | FTV Youth Cup | Värja Herrar U17 Individuell | |
22 | 2022-09-10 / 2022-09-11 | Frankfurt/Main | FTV Youth Cup | Värja Herrar U20 Individuell | |
11 | 2022-02-05 / 2022-02-06 | Solingen | Solinger Klinge | Värja Herrar U15 Individuell | |
9 | 2021-11-27 / 2021-11-28 | Frankfurt/Main | FTV Youth Cup | Värja Herrar U17 Individuell | |
3 | 2019-05-05 | Kassel | Cup of Herkules | Värja Herrar U12 Individuell | |
8 | 2018-03-10 / 2018-03-11 | Bonn | Bonn Visio Cup | Värja Herrar U11 Individuell | |
6 | 2018-02-10 | Kassel | Cup of Herkules | Värja Herrar U11 Individuell |
Plats | Datum | Tävlingsklass | |||
---|---|---|---|---|---|
1 | 2022-11-19 / 2022-11-20 | Marburg | Championships of Marburg | Värja Herrar U17 Individuell | |
6 | 2021-11-06 / 2021-11-07 | Leverkusen | Bayer-Challenge | Värja Herrar U15 Individuell |
Plats | Datum | Tävlingsklass | |||
---|---|---|---|---|---|
16 | 2019-11-16 / 2019-11-17 | Marburg | international Championships of Marburg | Värja Herrar U13 Individuell | |
2 | 2019-02-23 / 2019-02-24 | Wetzlar | Youth Tournament | Värja Herrar U12 Individuell | |
5 | 2018-12-01 / 2018-12-02 | Marburg | international Championships of Marburg | Värja Herrar U12 Individuell | |
15 | 2018-06-16 / 2018-06-17 | Paderborn | Drei-Hasen-Turnier | Värja Herrar U12-U10 Individuell | |
6 | 2018-02-17 / 2018-02-18 | Wetzlar | Youth Tournament | Värja Herrar U11 Individuell |
Säsong | 2023/2024 | 2022/2023 | 2021/2022 |
---|---|---|---|
Vinster Poule | 57 | 24 | 28 |
Förluster Poule | 29 | 29 | 7 |
Vinster Direkteliminering | 12 | 3 | 15 |
Förluster Direkteliminering | 14 | 6 | 16 |
Antal träffar | 696 | 300 | 549 |
Genomsnittligt antal träffar i vinstmatcher Poule | 4.95 (4.94 / 4.96) | 4.67 (4.83 / 4.5) | 4.89 (5 / 4.81) |
Genomsnittligt antal träffar i förlustmatcher Poule | 3.1 (3.25 / 3) | 2.59 (2.79 / 2.4) | 2.29 (1.67 / 2.75) |
Genomsnittligt antal träffar i vinstmatcher Direkteliminering | 14.5 (13.75 / 14.88) | 15 (15 / 15) | 15 (15 / 15) |
Genomsnittligt antal träffar i förlustmatcher Direkteliminering | 10.71 (12.22 / 8) | 11.33 (11.25 / 11.5) | 10.69 (9.67 / 12) |
Plats | Poäng | Säsong | Titel | Tävlingsklass | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
633 | 0.0000 | 2022 | EFC (unofficial) | Värja U17 Individuell |
Plats | Poäng | Säsong | Titel | Tävlingsklass | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
31 | 0.7000 | 2024 | Deutsche Rangliste | Värja U20 Individuell | |||||
35 | 5.8000 | 2023 | Deutsche Rangliste | Värja U17 Individuell | |||||
35 | 5.0000 | 2023 | Nominierungs-Rangliste EM/WM | Värja U17 Individuell | |||||
39 | 7.0000 | 2023 | Deutsche Rangliste | Värja U20 Individuell | |||||
43 | 4.0000 | 2022 | Deutsche Rangliste | Värja U17 Individuell | |||||
42 | 4.0000 | 2022 | Nominierungs-Rangliste EM/WM | Värja U17 Individuell | |||||
21 | 113.0000 | 2021 | Deutsche Rangliste | Värja U15 Individuell |
Plats | Poäng | Säsong | Titel | Tävlingsklass | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
7 | 60.4200 | 2023 | Hessische Rangliste | Värja U17 Individuell | |||||
8 | 37.0000 | 2023 | Hessische Rangliste | Värja U20 Individuell | |||||
32 | 4.0000 | 2023 | Hessische Rangliste | Värja Seniorer Individuell | |||||
14 | 14.0000 | 2022 | Hessische Rangliste | Värja U20 Individuell | |||||
9 | 42.1000 | 2022 | Hessische Rangliste | Värja U17 Individuell | |||||
6 | 58.5000 | 2021 | Hessische Rangliste | Värja U15 Individuell | |||||
16 | 10.0000 | 2021 | Hessische Rangliste | Värja U17 Individuell |
Säsong | Grupp | Klass | Förbund | Träningscenter | Tränare |
---|---|---|---|---|---|
2023/2024 | Landeskader | Värja | Hessischer Fechterverband e.V. | Landesleistungsstützpunkt Rhein-Main | |
2022/2023 | Landeskader | Värja | Hessischer Fechterverband e.V. | ||
2021/2022 | Grundlagenkader | Värja | Hessischer Fechterverband e.V. | Landesstützpunkt Frankfurt |
Klubb | Typ | Start | Slut | |
---|---|---|---|---|
TV Dillenburg (GER) | Klubb | 21 juli 2021 | 31 juli 2024 | Primärt medlemskap |
Eintracht Frankfurt (GER) | Klubb | 1 aug. 2024 | Ej aktiv | |
FC Kassel (GER) | Klubb | 29 dec. 2017 | 29 juni 2021 | Ej aktiv |
All information tillhandahålls utan ansvar och skyldigheter. Tävlingsresultat är endast tillgängliga för evenemang som tillhandahåller digital resultatinformation till Ophardt Online.