Dresdener FC
Värja Florett
Distriktsmästerskap | ||
---|---|---|
3 | 2 | 6 |
8 juni 2024 | Athletiktest U17 (Deutscher Fechter-Bund e.V.) | FANKHÄNEL Rico | |
26 juni 2023 | Athletiktest U15 (Deutscher Fechter-Bund e.V.) | FANKHÄNEL Rico | |
2 dec. 2018 | Turnierreifeprüfung (Deutscher Fechter-Bund e.V.) |
Plats | Datum | Tävlingsklass | |||
---|---|---|---|---|---|
173 | 2022-12-10 / 2022-12-11 | Heidenheim | Hartmann Cup | Värja Damer U17 Individuell |
Plats | Datum | Tävlingsklass | |||
---|---|---|---|---|---|
8 | 2024-04-27 / 2024-04-28 | Offenbach | German Championships | Värja Damer U17 Lag | |
4 | 2023-05-20 / 2023-05-21 | Waldkirch | German Championships | Värja Damer U15 Lag | |
5 | 2022-05-28 / 2022-05-29 | Reutlingen | German Championships | Värja Damer U15 Lag |
Plats | Datum | Tävlingsklass | |||
---|---|---|---|---|---|
29 | 2024-05-11 / 2024-05-12 | Tauberbischofsheim | German Championships | Värja Damer U20 Individuell | |
9 | 2024-05-11 / 2024-05-12 | Tauberbischofsheim | German Championships | Värja Damer U20 Lag | |
41 | 2024-04-27 / 2024-04-28 | Offenbach | German Championships | Värja Damer U17 Individuell | |
9 | 2023-05-20 / 2023-05-21 | Waldkirch | German Championships | Värja Damer U15 Individuell | |
38 | 2023-04-29 / 2023-04-30 | Bautzen | German Championships | Värja Damer U17 Individuell | |
10 | 2023-04-29 / 2023-04-30 | Bautzen | German Championships | Värja Damer U17 Lag | |
52 | 2022-05-28 / 2022-05-29 | Reutlingen | German Championships | Värja Damer U15 Individuell |
Plats | Datum | Tävlingsklass | |||
---|---|---|---|---|---|
7 | 2023-11-11 / 2023-11-12 | Solingen | Cup Windmühlenmesser | Värja Damer U17 Lag | |
4 | 2023-04-01 / 2023-04-02 | Leipzig | Allstar Deutschland Challenge | Värja Damer U15 Individuell |
Plats | Datum | Tävlingsklass | |||
---|---|---|---|---|---|
59 | 2024-01-20 / 2024-01-21 | Osnabrück | Vienna House Easy Cup | Värja Damer U20 Individuell | |
44 | 2023-11-11 / 2023-11-12 | Solingen | Cup Windmühlenmesser | Värja Damer U17 Individuell | |
61 | 2023-11-04 / 2023-11-05 | Offenbach | Stefan-Haukler-Memoriam | Värja Damer U20 Individuell | |
31 | 2023-10-21 / 2023-10-22 | Bad Segeberg | Nord-Ostsee Cup | Värja Damer U20 Individuell | |
37 | 2023-10-07 / 2023-10-08 | Heidenheim | International Tournament | Värja Damer U17 Individuell | |
15 | 2023-05-13 / 2023-05-14 | Leverkusen | Allstar Deutschland Challenge | Värja Damer U15 Individuell | |
26 | 2023-02-04 / 2023-02-05 | Frankfurt | Allstar Deutschland Challenge | Värja Damer U15 Individuell | |
67 | 2022-10-22 / 2022-10-23 | Bad Segeberg | Nord Ostsee Pokal | Värja Damer U17 Individuell | |
91 | 2022-10-08 / 2022-10-09 | Offenbach | Stefan-Haukler-Memoriam | Värja Damer U20 Individuell | |
56 | 2022-10-01 / 2022-10-02 | Solingen | Cup Windmühlenmesser | Värja Damer U17 Individuell | |
16 | 2022-06-09 / 2022-06-13 | Wroclaw | Challenge Wratislavia | Värja Damer U15 Individuell | |
11 | 2022-05-07 / 2022-05-08 | Leverkusen | Allstar Deutschland Challenge | Värja Damer U15 Individuell | |
27 | 2022-04-02 / 2022-04-03 | Leipzig | Allstar Deutschland Challenge | Värja Damer U15 Individuell | |
15 | 2022-02-05 / 2022-02-06 | Frankfurt | Allstar Deutschland Challenge | Värja Damer U15 Individuell | |
31 | 2021-06-17 / 2021-06-21 | Wroclaw | Challenge Wratislavia | Värja Damer U13 Individuell |
Plats | Datum | Tävlingsklass | |||
---|---|---|---|---|---|
8 | 2024-03-16 / 2024-03-17 | Aue | Saxonian Championships | Värja Damer Seniorer Individuell | |
3 | 2024-03-16 / 2024-03-17 | Aue | Saxonian Championships | Värja Damer Seniorer Lag | |
2 | 2024-03-16 / 2024-03-17 | Aue | Saxonian Championships | Värja Damer U17 Lag | |
1 | 2023-07-01 / 2023-07-02 | Dresden | Landesjugendspiele | Värja Damer U15 Lag | |
2 | 2023-06-17 / 2023-06-18 | Weißwasser | Saxonian Championships | Värja Damer U17 Lag | |
3 | 2023-06-17 / 2023-06-18 | Weißwasser | Saxonian Championships | Värja Damer U17 Individuell | |
1 | 2023-04-22 / 2023-04-23 | Bautzen | Open Central European Championships | Värja Damer U15 Individuell | |
1 | 2023-03-05 | Altenburg | Championships of Thüringen | Värja Damer U15 Individuell | |
6 | 2022-04-09 / 2022-04-10 | Bautzen | Open Central European Championships | Värja Damer U15 Individuell | |
3 | 2022-03-12 / 2022-03-13 | Görlitz | Saxonian Championships | Värja Damer U17 Lag | |
3 | 2022-03-12 / 2022-03-13 | Görlitz | Saxonian Championships | Värja Damer U15 Individuell | |
3 | 2022-03-12 / 2022-03-13 | Görlitz | Saxonian Championships | Värja Damer U15 Lag | |
7 | 2020-02-08 / 2020-02-09 | Görlitz | Championships of Saxonian | Värja Damer U15 Individuell | |
4 | 2020-02-08 / 2020-02-09 | Görlitz | Championships of Saxonian | Värja Damer U15 Lag | |
3 | 2020-01-19 | Bitterfeld | Championships Sachsen-Anhalt | Värja Damer U13 Individuell |
Plats | Datum | Tävlingsklass | |||
---|---|---|---|---|---|
9 | 2024-04-06 / 2024-04-07 | Bautzen | Open Central European Championships | Värja Damer U17 Individuell | |
12 | 2024-03-16 / 2024-03-17 | Aue | Saxonian Championships | Värja Damer U17 Individuell | |
10 | 2023-04-22 / 2023-04-23 | Bautzen | Open Central European Championships | Värja Damer U17 Individuell | |
15 | 2022-04-09 / 2022-04-10 | Bautzen | Open Central European Championships | Värja Damer U17 Individuell | |
14 | 2022-03-12 / 2022-03-13 | Görlitz | Saxonian Championships | Värja Damer U17 Individuell | |
7 | 2019-06-29 | Dresden | Sächsische Meisterschaft | Florett Damer U12+U11 Individuell |
Plats | Datum | Tävlingsklass | |||
---|---|---|---|---|---|
5 | 2023-09-30 / 2023-10-01 | Stollberg/Sa. | Erzgebirgs-Cup | Värja Damer U17 Individuell | |
3 | 2023-03-11 / 2023-03-12 | Aue | Erzgebirgs-Cup | Värja Damer U17 Individuell | |
1 | 2023-01-21 / 2023-01-22 | Chemnitz | Chemnitz Youth Tournament | Värja Damer U13 Individuell | |
1 | 2023-01-21 / 2023-01-22 | Chemnitz | Chemnitz Youth Tournament | Värja Damer U15 Individuell | |
4 | 2022-11-05 / 2022-11-06 | Saalfeld | Stadtwerke Cup | Värja Damer U15 Individuell | |
6 | 2021-10-30 / 2021-10-31 | Aue | Erzgebirgs-Cup | Florett Damer U15 Individuell | |
4 | 2021-10-30 / 2021-10-31 | Aue | Erzgebirgs-Cup | Värja Damer U15 Individuell | |
2 | 2020-02-29 / 2020-03-01 | Kraftsdorf | Cup Osterburg | Värja Damer U13 Individuell | |
3 | 2019-11-16 | Saalfeld | Stadtwerke Cup | Värja Damer U13 Individuell |
Plats | Datum | Tävlingsklass | |||
---|---|---|---|---|---|
16 | 2024-03-24 | Leipzig | Tournament of Leipzig | Värja Damer U20 Individuell | |
20 | 2023-11-25 | Leipzig | Cup of Epee | Värja Damer Seniorer Individuell | |
19 | 2023-01-07 | Leipzig | Tournament of Leipzig | Värja Damer U17 Individuell | |
19 | 2023-01-07 | Leipzig | Tournament of Leipzig | Värja Damer U20 Individuell | |
11 | 2022-09-25 | Oschatz | Epee Cup of Oschatz | Värja Damer U17 Individuell | |
22 | 2019-04-27 / 2019-04-28 | Weimar | Salve-Cup | Florett Damer U12+U11 Individuell | |
18 | 2019-01-12 | Leipzig | Youth Tournament | Florett Damer U12+U11 Individuell |
Plats | Datum | Tävlingsklass | |||
---|---|---|---|---|---|
8 | 2021-07-16 / 2021-07-18 | Dresden | SFV Season end Tournament | Värja Damer U15 Individuell | |
5 | 2021-07-16 / 2021-07-18 | Dresden | SFV Season end Tournament | Florett Damer U13 Individuell | |
2 | 2021-07-16 / 2021-07-18 | Dresden | SFV Season end Tournament | Värja Damer U13 Individuell |
Plats | Datum | Tävlingsklass | |||
---|---|---|---|---|---|
10 | 2024-04-06 / 2024-04-07 | Bautzen | Open Championships of East Saxonia | Värja Damer U20 Individuell | |
9 | 2023-07-01 / 2023-07-02 | Dresden | Landesjugendspiele | Värja Damer U15 Individuell | |
8 | 2019-06-16 | Dresden | Cup Karl May | Florett Damer U12+U11 Individuell |
Säsong | 2023/2024 | 2022/2023 | 2021/2022 |
---|---|---|---|
Vinster Poule | 50 | 89 | 39 |
Förluster Poule | 38 | 46 | 20 |
Vinster Direkteliminering | 8 | 42 | 21 |
Förluster Direkteliminering | 13 | 20 | 21 |
Antal träffar | 571 | 1379 | 731 |
Genomsnittligt antal träffar i vinstmatcher Poule | 4.7 (5 / 4.52) | 4.85 (4.87 / 4.84) | 5 (5 / 5) |
Genomsnittligt antal träffar i förlustmatcher Poule | 2.74 (2.52 / 3.07) | 2.98 (2.86 / 3.08) | 2.55 (2.64 / 2.44) |
Genomsnittligt antal träffar i vinstmatcher Direkteliminering | 15 (15 / 15) | 14.33 (13.89 / 14.7) | 14.67 (15 / 12.67) |
Genomsnittligt antal träffar i förlustmatcher Direkteliminering | 8.62 (9.14 / 8) | 10.4 (9.78 / 10.91) | 8.43 (8.92 / 7.78) |
Plats | Poäng | Säsong | Titel | Tävlingsklass | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
662 | 0.0000 | 2022 | EFC (unofficial) | Värja U17 Individuell |
Plats | Poäng | Säsong | Titel | Tävlingsklass | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
29 | 0.7000 | 2024 | Deutsche Rangliste | Värja U20 Individuell | |||||
19 | 0.6000 | 2024 | Deutsche Rangliste | Värja U17 Individuell | |||||
33 | 6.4000 | 2023 | Deutsche Rangliste | Värja U17 Individuell | |||||
39 | 3.0000 | 2023 | Nominierungs-Rangliste EM/WM | Värja U17 Individuell | |||||
42 | 7.0000 | 2023 | Deutsche Rangliste | Värja U20 Individuell | |||||
61 | 2.0000 | 2022 | Nominierungs-Rangliste EM/WM | Värja U17 Individuell | |||||
149 | 0.0000 | 2022 | Deutsche Rangliste | Värja U20 Individuell | |||||
7 | 192.0000 | 2022 | Deutsche Rangliste | Värja U15 Individuell | |||||
61 | 2.0000 | 2022 | Deutsche Rangliste | Värja U17 Individuell | |||||
14 | 171.0000 | 2021 | Deutsche Rangliste | Värja U15 Individuell |
Plats | Poäng | Säsong | Titel | Tävlingsklass | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
11 | 56.0000 | 2023 | Sächsische Rangliste | Värja U20 Individuell | |||||
6 | 72.0000 | 2023 | Sächsische Rangliste | Värja U17 Individuell | |||||
18 | 20.0000 | 2023 | Sächsische Rangliste | Värja Seniorer Individuell | |||||
18 | 5.0000 | 2022 | Sächsische Rangliste | Värja U20 Individuell | |||||
6 | 89.0000 | 2022 | Sächsische Rangliste | Värja U17 Individuell | |||||
1 | 268.0000 | 2022 | Sächsische Rangliste | Värja U15 Individuell | |||||
11 | 24.0000 | 2021 | Sächsische Rangliste | Värja U17 Individuell | |||||
2 | 235.0000 | 2021 | Sächsische Rangliste | Värja U15 Individuell | |||||
12 | 16.0000 | 2021 | Sächsische Rangliste | Florett U15 Individuell | |||||
6 | 8.0000 | 2019 | Sächsische Rangliste | Värja U13 Individuell | |||||
14 | 16.0000 | 2019 | Sächsische Rangliste | Värja U15 Individuell |
Säsong | Grupp | Klass | Förbund | Träningscenter | Tränare |
---|
Klubb | Typ | Start | Slut | |
---|---|---|---|---|
Dresdener FC (GER) | Klubb | 4 sep. 2020 | Primärt medlemskap | |
SFV Oschatz (GER) | Klubb | 28 mars 2017 | 3 sep. 2020 | Ej aktiv |
All information tillhandahålls utan ansvar och skyldigheter. Tävlingsresultat är endast tillgängliga för evenemang som tillhandahåller digital resultatinformation till Ophardt Online.