FC Leipzig
Värja Florett
Nationella mästerskap | ||
---|---|---|
0 | 0 | 2 |
Distriktsmästerskap | ||
---|---|---|
8 | 5 | 5 |
8 juni 2024 | Athletiktest U17 (Deutscher Fechter-Bund e.V.) | FANKHÄNEL Rico | |
26 juni 2023 | Athletiktest U15 (Deutscher Fechter-Bund e.V.) | FANKHÄNEL Rico | |
30 apr. 2017 | Turnierreifeprüfung (Deutscher Fechter-Bund e.V.) |
Plats | Datum | Tävlingsklass | |||
---|---|---|---|---|---|
126 | 2024-02-10 / 2024-02-11 | Krakow | Wawel Dragon Trophy | Värja Damer U17 Individuell | |
132 | 2024-01-12 / 2024-01-14 | Bratislava | Coupe du Danube | Värja Damer U17 Individuell | |
37 | 2023-12-09 / 2023-12-10 | Copenhagen | Copenhagen Cadet Circuit | Värja Damer U17 Individuell | |
17 | 2023-12-09 / 2023-12-10 | Copenhagen | Copenhagen Cadet Circuit | Värja Damer U17 Lag | |
139 | 2023-11-25 / 2023-11-26 | Grenoble | World Challenge | Värja Damer U17 Individuell | |
23 | 2023-10-28 / 2023-10-29 | Klagenfurt | Trofeo Maestro Dario Codarin | Värja Damer U17 Individuell | |
150 | 2022-12-10 / 2022-12-11 | Heidenheim | Hartmann Cup | Värja Damer U17 Individuell | |
157 | 2022-10-28 / 2022-10-29 | Klagenfurt | Trofeo Maestro Dario Codarin | Värja Damer U17 Individuell | |
143 | 2021-10-30 / 2021-10-31 | Heidenheim | Hartmann Cup | Värja Damer U17 Individuell |
Plats | Datum | Tävlingsklass | |||
---|---|---|---|---|---|
3 | 2024-05-11 / 2024-05-12 | Tauberbischofsheim | German Championships | Värja Damer U20 Lag | |
7 | 2024-04-27 / 2024-04-28 | Offenbach | German Championships | Värja Damer U17 Lag | |
4 | 2023-05-20 / 2023-05-21 | Waldkirch | German Championships | Värja Damer U15 Lag | |
5 | 2023-04-29 / 2023-04-30 | Bautzen | German Championships | Värja Damer U17 Lag | |
5 | 2022-05-28 / 2022-05-29 | Reutlingen | German Championships | Värja Damer U15 Lag | |
3 | 2022-05-14 / 2022-05-15 | Rüsselsheim | German Championships | Värja Damer U17 Lag |
Plats | Datum | Tävlingsklass | |||
---|---|---|---|---|---|
39 | 2024-05-11 / 2024-05-12 | Tauberbischofsheim | German Championships | Värja Damer U20 Individuell | |
14 | 2024-04-27 / 2024-04-28 | Offenbach | German Championships | Värja Damer U17 Individuell | |
33 | 2023-05-20 / 2023-05-21 | Waldkirch | German Championships | Värja Damer U15 Individuell | |
37 | 2023-04-29 / 2023-04-30 | Bautzen | German Championships | Värja Damer U17 Individuell | |
10 | 2022-05-28 / 2022-05-29 | Reutlingen | German Championships | Värja Damer U15 Individuell | |
32 | 2022-05-14 / 2022-05-15 | Rüsselsheim | German Championships | Värja Damer U17 Individuell |
Plats | Datum | Tävlingsklass | |||
---|---|---|---|---|---|
5 | 2023-11-11 / 2023-11-12 | Solingen | Cup Windmühlenmesser | Värja Damer U17 Lag | |
3 | 2023-10-07 / 2023-10-08 | Heidenheim | International Tournament | Värja Damer U17 Lag | |
5 | 2023-05-13 / 2023-05-14 | Leverkusen | Allstar Deutschland Challenge | Värja Damer U15 Individuell | |
5 | 2023-02-04 / 2023-02-05 | Frankfurt | Allstar Deutschland Challenge | Värja Damer U15 Individuell | |
7 | 2022-04-02 / 2022-04-03 | Leipzig | Allstar Deutschland Challenge | Värja Damer U15 Individuell |
Plats | Datum | Tävlingsklass | |||
---|---|---|---|---|---|
28 | 2024-01-20 / 2024-01-21 | Osnabrück | Vienna House Easy Cup | Värja Damer U20 Individuell | |
20 | 2023-11-11 / 2023-11-12 | Solingen | Cup Windmühlenmesser | Värja Damer U17 Individuell | |
54 | 2023-11-04 / 2023-11-05 | Offenbach | Stefan-Haukler-Memoriam | Värja Damer U20 Individuell | |
12 | 2023-10-21 / 2023-10-22 | Bad Segeberg | Nord-Ostsee Cup | Värja Damer U20 Individuell | |
11 | 2023-10-07 / 2023-10-08 | Heidenheim | International Tournament | Värja Damer U17 Individuell | |
14 | 2023-04-01 / 2023-04-02 | Leipzig | Allstar Deutschland Challenge | Värja Damer U15 Individuell | |
22 | 2023-03-16 / 2023-03-20 | Wroclaw | Challenge Wratislavia | Värja Damer U15 Individuell | |
36 | 2023-01-21 / 2023-01-22 | Tauberbischofsheim | Berndt-Peltzer-Gedächtnisturnier | Värja Damer U20 Individuell | |
85 | 2022-11-05 / 2022-11-06 | Heidenheim | Internationales Turnier | Värja Damer U20 Individuell | |
49 | 2022-10-22 / 2022-10-23 | Bad Segeberg | Nord Ostsee Pokal | Värja Damer U17 Individuell | |
10 | 2022-10-01 / 2022-10-02 | Solingen | Cup Windmühlenmesser | Värja Damer U17 Individuell | |
76 | 2022-06-09 / 2022-06-13 | Wroclaw | Challenge Wratislavia | Värja Damer U15 Individuell | |
21 | 2022-05-07 / 2022-05-08 | Leverkusen | Allstar Deutschland Challenge | Värja Damer U15 Individuell | |
14 | 2022-02-05 / 2022-02-06 | Frankfurt | Allstar Deutschland Challenge | Värja Damer U15 Individuell | |
53 | 2021-10-23 / 2021-10-24 | Solingen | Cup Windmühlenmesser | Värja Damer U17 Individuell | |
44 | 2021-09-25 / 2021-09-26 | Heidenheim | International Tournament | Värja Damer U17 Individuell | |
17 | 2021-06-17 / 2021-06-21 | Wroclaw | Challenge Wratislavia | Värja Damer U13 Individuell | |
19 | 2019-10-05 / 2019-10-06 | Liberec | Babylon Cup | Värja Damer U14 Individuell | |
19 | 2019-10-05 / 2019-10-06 | Liberec | Babylon Cup | Florett Damer U14 Individuell | |
16 | 2019-03-21 / 2019-03-24 | Wroclaw | Challenge Wratislavia | Florett Damer U11 Individuell | |
24 | 2018-10-06 / 2018-10-07 | Liberec | Babylon Cup | Florett Damer U14 Individuell | |
103 | 2018-03-21 / 2018-03-25 | Wroclaw | Challenge Wratislavia | Florett Damer U11 Individuell |
Plats | Datum | Tävlingsklass | |||
---|---|---|---|---|---|
6 | 2024-04-06 / 2024-04-07 | Bautzen | Open Central European Championships | Värja Damer U17 Individuell | |
1 | 2024-03-16 / 2024-03-17 | Aue | Saxonian Championships | Värja Damer Seniorer Lag | |
2 | 2024-03-16 / 2024-03-17 | Aue | Saxonian Championships | Värja Damer U17 Individuell | |
1 | 2024-03-16 / 2024-03-17 | Aue | Saxonian Championships | Värja Damer U17 Lag | |
3 | 2024-03-16 / 2024-03-17 | Aue | Saxonian Championships | Värja Damer Seniorer Individuell | |
2 | 2023-07-01 / 2023-07-02 | Dresden | Landesjugendspiele | Värja Damer U15 Lag | |
2 | 2023-06-17 / 2023-06-18 | Weißwasser | Saxonian Championships | Värja Damer U17 Individuell | |
1 | 2023-06-17 / 2023-06-18 | Weißwasser | Saxonian Championships | Värja Damer U17 Lag | |
3 | 2023-04-22 / 2023-04-23 | Bautzen | Open Central European Championships | Värja Damer U17 Individuell | |
6 | 2023-04-22 / 2023-04-23 | Bautzen | Open Central European Championships | Värja Damer U15 Individuell | |
8 | 2022-04-09 / 2022-04-10 | Bautzen | Open Central European Championships | Värja Damer U17 Individuell | |
3 | 2022-04-09 / 2022-04-10 | Bautzen | Open Central European Championships | Värja Damer U15 Individuell | |
1 | 2022-03-12 / 2022-03-13 | Görlitz | Saxonian Championships | Värja Damer U15 Lag | |
3 | 2022-03-12 / 2022-03-13 | Görlitz | Saxonian Championships | Värja Damer U17 Individuell | |
1 | 2022-03-12 / 2022-03-13 | Görlitz | Saxonian Championships | Värja Damer U17 Lag | |
2 | 2022-03-12 / 2022-03-13 | Görlitz | Saxonian Championships | Värja Damer U15 Individuell | |
2 | 2020-01-19 | Bitterfeld | Championships Sachsen-Anhalt | Värja Damer U13 Individuell |
Plats | Datum | Tävlingsklass | |||
---|---|---|---|---|---|
5 | 2019-06-29 | Dresden | Sächsische Meisterschaft | Florett Damer U12+U11 Individuell | |
1 | 2019-06-29 | Dresden | Sächsische Meisterschaft | Florett Damer U12-U10 Lag | |
1 | 2018-06-23 | N.N. | Sächsische Meisterschaft | Florett Damer U10 Individuell | |
1 | 2018-06-23 | N.N. | Sächsische Meisterschaft | Florett Damer U12-U10 Lag | |
9 | 2018-01-27 / 2018-01-28 | Bitterfeld | Championships Sachsen-Anhalt | Florett Damer U10 Individuell | |
3 | 2017-06-17 | Dresden | Sächsische Meisterschaft | Florett Damer U10 Individuell |
Plats | Datum | Tävlingsklass | |||
---|---|---|---|---|---|
6 | 2024-03-24 | Leipzig | Tournament of Leipzig | Värja Damer U20 Individuell | |
3 | 2023-09-30 / 2023-10-01 | Stollberg/Sa. | Erzgebirgs-Cup | Värja Damer Seniorer Individuell | |
1 | 2023-09-30 / 2023-10-01 | Stollberg/Sa. | Erzgebirgs-Cup | Värja Damer U17 Individuell | |
1 | 2023-03-11 / 2023-03-12 | Aue | Erzgebirgs-Cup | Värja Damer U17 Individuell | |
6 | 2023-01-07 | Leipzig | Tournament of Leipzig | Värja Damer U17 Individuell | |
6 | 2023-01-07 | Leipzig | Tournament of Leipzig | Värja Damer U20 Individuell | |
2 | 2022-09-25 | Oschatz | Epee Cup of Oschatz | Värja Damer U17 Individuell | |
3 | 2020-03-07 | Altenburg | Cup Wenzel | Florett Damer U13 Individuell | |
3 | 2020-02-29 / 2020-03-01 | Berlin | Steglitzer Bär | Värja Damer U13 Individuell | |
1 | 2019-11-16 | Saalfeld | Stadtwerke Cup | Värja Damer U13 Individuell | |
2 | 2019-11-09 | Bischofswerda | Epee of Lusatia | Värja Damer U13 Individuell |
Plats | Datum | Tävlingsklass | |||
---|---|---|---|---|---|
12 | 2019-11-30 | Schkeuditz | Sächsisches Wichtel Cup | Florett Damer U13 Individuell | |
12 | 2019-04-27 / 2019-04-28 | Weimar | Salve-Cup | Florett Damer U12+U11 Individuell | |
1 | 2019-02-23 | Kraftsdorf | Cup Osterburg | Florett Damer U11 Individuell | |
7 | 2019-01-12 | Leipzig | Youth Tournament | Florett Damer U12+U11 Individuell | |
16 | 2018-12-01 | Schkeuditz | Sächsisches Wichtel Cup | Florett Damer U12+U11 Individuell | |
6 | 2018-11-24 / 2018-11-25 | Berlin | Int. Wittenauer Fuchs | Florett Damer U11 Individuell | |
3 | 2018-09-22 / 2018-09-23 | Bitterfeld | Bitterfelder Schwert | Florett Damer U11 Individuell | |
13 | 2018-05-26 | Jena | Jenaer Schülercup | Florett Damer U10 Individuell | |
6 | 2018-04-28 / 2018-04-29 | Weimar | Salve-Cup | Florett Damer U10+U9 Individuell | |
3 | 2018-04-07 / 2018-04-08 | Schwerin | Cup Petermännchen | Florett Damer U10 Individuell | |
7 | 2018-03-17 | Altenburg | Cup Wenzel | Florett Damer U10 Individuell | |
3 | 2018-02-24 | Kraftsdorf | Cup Osterburg | Florett Damer U10 Individuell | |
10 | 2018-01-13 | Leipzig | Youth Tournament | Florett Damer U10 Individuell | |
9 | 2017-11-25 | Schkeuditz | Sächsisches Wichtel Cup | Florett Damer U10 Individuell | |
3 | 2017-09-30 | Nordhausen | Roland Cup | Florett Damer U10 Individuell | |
2 | 2017-09-09 | Chemnitz | Youth compeititon | Florett Damer U12+U11 Individuell | |
9 | 2017-09-09 | Chemnitz | Youth compeititon | Florett Damer U10 Individuell | |
6 | 2017-05-20 | Jena | Jenaer Schülercup | Florett Damer U10 Individuell |
Plats | Datum | Tävlingsklass | |||
---|---|---|---|---|---|
6 | 2024-04-06 / 2024-04-07 | Bautzen | Open Championships of East Saxonia | Värja Damer U20 Individuell | |
3 | 2023-07-01 / 2023-07-02 | Dresden | Landesjugendspiele | Värja Damer U15 Individuell | |
7 | 2021-07-16 / 2021-07-18 | Dresden | SFV Season end Tournament | Värja Damer U15 Individuell | |
2 | 2021-07-16 / 2021-07-18 | Dresden | SFV Season end Tournament | Florett Damer U13 Individuell | |
1 | 2021-07-16 / 2021-07-18 | Dresden | SFV Season end Tournament | Värja Damer U13 Individuell | |
5 | 2019-12-07 / 2019-12-08 | Spremberg | Lauermann-Cup | Florett Damer U13 Individuell | |
6 | 2019-11-09 / 2019-11-10 | Meißen | Cup of Elbland | Florett Damer U13 Individuell |
Plats | Datum | Tävlingsklass | |||
---|---|---|---|---|---|
3 | 2019-06-16 | Dresden | Cup Karl May | Florett Damer U12+U11 Individuell | |
8 | 2019-06-01 | Spremberg | The last fight of the season | Florett Damer U12+U11 Individuell | |
9 | 2018-11-03 / 2018-11-04 | Radebeul | Cup of Elbland | Florett Damer U12+U11 Individuell | |
3 | 2018-06-10 | Dresden | Cup Karl May | Florett Damer U10 Individuell | |
2 | 2017-06-11 | Dresden | Cup Karl May | Florett Damer U10 Individuell |
Säsong | 2023/2024 | 2022/2023 | 2021/2022 |
---|---|---|---|
Vinster Poule | 82 | 103 | 45 |
Förluster Poule | 24 | 31 | 17 |
Vinster Direkteliminering | 28 | 38 | 26 |
Förluster Direkteliminering | 15 | 20 | 16 |
Antal träffar | 1018 | 1343 | 812 |
Genomsnittligt antal träffar i vinstmatcher Poule | 4.77 (4.76 / 4.78) | 4.8 (4.81 / 4.78) | 4.91 (4.95 / 4.88) |
Genomsnittligt antal träffar i förlustmatcher Poule | 3.13 (3.33 / 2.92) | 2.52 (2.38 / 2.67) | 2.76 (2.44 / 3.13) |
Genomsnittligt antal träffar i vinstmatcher Direkteliminering | 15 (15 / 15) | 14.82 (14.89 / 14.75) | 14.81 (14.5 / 15) |
Genomsnittligt antal träffar i förlustmatcher Direkteliminering | 8.8 (8.88 / 8.71) | 10.4 (11.54 / 8.29) | 9.94 (9.22 / 10.86) |
Plats | Poäng | Säsong | Titel | Tävlingsklass | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
110 | 24.0000 | 2023 | EFC (unofficial) | Värja U17 Individuell | |||||
608 | 0.0000 | 2022 | EFC (unofficial) | Värja U17 Individuell | |||||
510 | 0.0000 | 2021 | EFC (unofficial) | Värja U17 Individuell |
Plats | Poäng | Säsong | Titel | Tävlingsklass | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
20 | 1.0000 | 2024 | Deutsche Rangliste | Värja U20 Individuell | |||||
4 | 3.4000 | 2024 | Deutsche Rangliste | Värja U17 Individuell | |||||
12 | 35.8000 | 2023 | Deutsche Rangliste | Värja U17 Individuell | |||||
11 | 31.0000 | 2023 | Nominierungs-Rangliste EM/WM | Värja U17 Individuell | |||||
28 | 10.2000 | 2023 | Deutsche Rangliste | Värja U20 Individuell | |||||
27 | 8.0000 | 2022 | Nominierungs-Rangliste EM/WM | Värja U17 Individuell | |||||
86 | 1.0000 | 2022 | Deutsche Rangliste | Värja U20 Individuell | |||||
6 | 218.0000 | 2022 | Deutsche Rangliste | Värja U15 Individuell | |||||
29 | 10.0000 | 2022 | Deutsche Rangliste | Värja U17 Individuell | |||||
39 | 5.0000 | 2021 | Nominierungs-Rangliste EM/WM | Värja U17 Individuell | |||||
10 | 189.0000 | 2021 | Deutsche Rangliste | Värja U15 Individuell | |||||
39 | 5.0000 | 2021 | Deutsche Rangliste | Värja U17 Individuell |
Plats | Poäng | Säsong | Titel | Tävlingsklass | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 172.0000 | 2023 | Sächsische Rangliste | Värja U17 Individuell | |||||
12 | 48.0000 | 2023 | Sächsische Rangliste | Värja Seniorer Individuell | |||||
3 | 140.0000 | 2023 | Sächsische Rangliste | Värja U20 Individuell | |||||
12 | 27.0000 | 2022 | Sächsische Rangliste | Värja U20 Individuell | |||||
2 | 196.0000 | 2022 | Sächsische Rangliste | Värja U17 Individuell | |||||
2 | 256.0000 | 2022 | Sächsische Rangliste | Värja U15 Individuell | |||||
4 | 71.0000 | 2021 | Sächsische Rangliste | Värja U17 Individuell | |||||
3 | 217.0000 | 2021 | Sächsische Rangliste | Värja U15 Individuell | |||||
4 | 12.0000 | 2019 | Sächsische Rangliste | Florett U13 Individuell | |||||
1 | 30.0000 | 2019 | Sächsische Rangliste | Värja U13 Individuell |
Säsong | Grupp | Klass | Förbund | Träningscenter | Tränare |
---|
Klubb | Typ | Start | Slut | |
---|---|---|---|---|
FC Leipzig (GER) | Klubb | 1 aug. 2022 | Primärt medlemskap | |
TV Markkleeberg (GER) | Klubb | 17 mars 2017 | 31 juli 2022 | Ej aktiv |
All information tillhandahålls utan ansvar och skyldigheter. Tävlingsresultat är endast tillgängliga för evenemang som tillhandahåller digital resultatinformation till Ophardt Online.