Nationella mästerskap | ||
---|---|---|
3 | 1 | 1 |
Distriktsmästerskap | ||
---|---|---|
6 | 6 | 4 |
10 juni 2017 | Turnierreifeprüfung (Deutscher Fechter-Bund e.V.) |
Plats | Datum | Tävlingsklass | |||
---|---|---|---|---|---|
74 | 2023-12-02 / 2023-12-03 | Laupheim | Uhlmann-Cup | Värja Damer U20 Individuell |
Plats | Datum | Tävlingsklass | |||
---|---|---|---|---|---|
8 | 2022-12-10 / 2022-12-11 | Heidenheim | Hartmann Cup | Värja Damer U17 Lag | |
8 | 2022-10-28 / 2022-10-29 | Klagenfurt | Trofeo Maestro Dario Codarin | Värja Damer U17 Lag |
Plats | Datum | Tävlingsklass | |||
---|---|---|---|---|---|
73 | 2024-01-12 / 2024-01-14 | Bratislava | Coupe du Danube | Värja Damer U17 Individuell | |
84 | 2023-12-09 / 2023-12-10 | Copenhagen | Copenhagen Cadet Circuit | Värja Damer U17 Individuell | |
24 | 2023-12-09 / 2023-12-10 | Copenhagen | Copenhagen Cadet Circuit | Värja Damer U17 Lag | |
20 | 2023-11-25 / 2023-11-26 | Grenoble | World Challenge | Värja Damer U17 Individuell | |
75 | 2023-10-28 / 2023-10-29 | Klagenfurt | Trofeo Maestro Dario Codarin | Värja Damer U17 Individuell | |
185 | 2023-01-13 / 2023-01-15 | Bratislava | Coupe du Danube | Värja Damer U17 Individuell | |
152 | 2022-12-10 / 2022-12-11 | Heidenheim | Hartmann Cup | Värja Damer U17 Individuell | |
84 | 2022-11-12 / 2022-11-13 | Grenoble | World Challenge | Värja Damer U17 Individuell | |
17 | 2022-11-12 / 2022-11-13 | Grenoble | World Challenge | Värja Damer U17 Lag | |
59 | 2022-10-28 / 2022-10-29 | Klagenfurt | Trofeo Maestro Dario Codarin | Värja Damer U17 Individuell |
Plats | Datum | Tävlingsklass | |||
---|---|---|---|---|---|
2 | 2024-05-11 / 2024-05-12 | Tauberbischofsheim | German Championships | Värja Damer U20 Lag | |
1 | 2024-04-27 / 2024-04-28 | Offenbach | German Championships | Värja Damer U17 Lag | |
3 | 2023-05-06 / 2023-05-07 | Rüsselsheim | German Championships | Värja Damer U20 Lag | |
1 | 2023-04-29 / 2023-04-30 | Bautzen | German Championships | Värja Damer U17 Lag | |
1 | 2022-05-28 / 2022-05-29 | Reutlingen | German Championships | Värja Damer U15 Lag | |
5 | 2022-05-14 / 2022-05-15 | Rüsselsheim | German Championships | Värja Damer U17 Lag | |
4 | 2022-04-30 / 2022-05-01 | Offenbach | German Championships | Värja Damer U20 Lag |
Plats | Datum | Tävlingsklass | |||
---|---|---|---|---|---|
29 | 2024-05-25 / 2024-05-26 | Leverkusen | German Championships | Värja Damer Seniorer Individuell | |
80 | 2024-05-11 / 2024-05-12 | Tauberbischofsheim | German Championships | Värja Damer U20 Individuell | |
19 | 2024-04-27 / 2024-04-28 | Offenbach | German Championships | Värja Damer U17 Individuell | |
58 | 2023-05-06 / 2023-05-07 | Rüsselsheim | German Championships | Värja Damer U20 Individuell | |
12 | 2023-04-29 / 2023-04-30 | Bautzen | German Championships | Värja Damer U17 Individuell | |
11 | 2022-05-28 / 2022-05-29 | Reutlingen | German Championships | Värja Damer U15 Individuell | |
10 | 2022-05-14 / 2022-05-15 | Rüsselsheim | German Championships | Värja Damer U17 Individuell | |
24 | 2022-04-30 / 2022-05-01 | Offenbach | German Championships | Värja Damer U20 Individuell |
Plats | Datum | Tävlingsklass | |||
---|---|---|---|---|---|
1 | 2023-11-11 / 2023-11-12 | Solingen | Cup Windmühlenmesser | Värja Damer U17 Lag | |
1 | 2023-10-07 / 2023-10-08 | Heidenheim | International Tournament | Värja Damer U17 Lag | |
8 | 2022-11-05 / 2022-11-06 | Heidenheim | Internationales Turnier | Värja Damer U20 Individuell | |
2 | 2022-10-01 / 2022-10-02 | Solingen | Cup Windmühlenmesser | Värja Damer U17 Individuell | |
6 | 2022-04-02 / 2022-04-03 | Leipzig | Allstar Deutschland Challenge | Värja Damer U15 Individuell | |
2 | 2022-02-05 / 2022-02-06 | Frankfurt | Allstar Deutschland Challenge | Värja Damer U15 Individuell |
Plats | Datum | Tävlingsklass | |||
---|---|---|---|---|---|
24 | 2024-01-20 / 2024-01-21 | Osnabrück | Vienna House Easy Cup | Värja Damer U20 Individuell | |
13 | 2023-11-11 / 2023-11-12 | Solingen | Cup Windmühlenmesser | Värja Damer U17 Individuell | |
34 | 2023-11-04 / 2023-11-05 | Offenbach | Stefan-Haukler-Memoriam | Värja Damer U20 Individuell | |
16 | 2023-10-21 / 2023-10-22 | Bad Segeberg | Nord-Ostsee Cup | Värja Damer U20 Individuell | |
43 | 2023-10-14 / 2023-10-15 | Heidelberg | Rhein Neckar Open | Värja Damer Seniorer Individuell | |
18 | 2023-10-07 / 2023-10-08 | Heidenheim | International Tournament | Värja Damer U17 Individuell | |
9 | 2022-10-22 / 2022-10-23 | Bad Segeberg | Nord Ostsee Pokal | Värja Damer U17 Individuell | |
52 | 2022-10-08 / 2022-10-09 | Offenbach | Stefan-Haukler-Memoriam | Värja Damer U20 Individuell | |
10 | 2022-05-07 / 2022-05-08 | Leverkusen | Allstar Deutschland Challenge | Värja Damer U15 Individuell | |
12 | 2021-10-23 / 2021-10-24 | Solingen | Cup Windmühlenmesser | Värja Damer U17 Individuell | |
38 | 2021-10-09 / 2021-10-10 | Offenbach | Stefan-Haukler-Memoriam | Värja Damer U20 Individuell | |
56A | 2020-02-01 / 2020-02-02 | Heidelberg | Allstar Deutschland Challenge | Värja Damer U15 Individuell |
Plats | Datum | Tävlingsklass | |||
---|---|---|---|---|---|
1 | 2024-03-16 / 2024-03-17 | Alsfeld | Hessian State Championships | Värja Damer U20 Lag | |
1 | 2024-03-16 / 2024-03-17 | Alsfeld | Hessian State Championships | Värja Damer Seniorer Lag | |
3 | 2024-03-16 / 2024-03-17 | Alsfeld | Hessian State Championships | Värja Damer Seniorer Individuell | |
7 | 2024-03-16 / 2024-03-17 | Alsfeld | Hessian State Championships | Värja Damer U20 Individuell | |
1 | 2023-02-18 / 2023-02-19 | Dillenburg | Hessian Youth Championships | Värja Damer U17 Individuell | |
1 | 2022-09-24 / 2022-09-25 | Wetzlar | Hessian State Championships | Värja Damer U20 Individuell | |
1 | 2022-09-24 / 2022-09-25 | Wetzlar | Hessian State Championships | Värja Damer U20 Lag | |
3 | 2022-03-05 / 2022-03-06 | Rüsselsheim | Hessian Youth Championships | Värja Damer U17 Individuell | |
2 | 2022-03-05 / 2022-03-06 | Rüsselsheim | Hessian Youth Championships | Värja Damer U17 Lag | |
2 | 2022-03-05 / 2022-03-06 | Rüsselsheim | Hessian Youth Championships | Värja Damer U15 Individuell | |
2 | 2022-03-05 / 2022-03-06 | Rüsselsheim | Hessian Youth Championships | Värja Damer U15 Lag | |
4 | 2021-09-11 / 2021-09-12 | Rüsselsheim | Hessian State Championships | Värja Damer U20 Lag | |
6 | 2021-09-11 / 2021-09-12 | Rüsselsheim | Hessian State Championships | Värja Damer U20 Individuell | |
3 | 2020-02-29 / 2020-03-01 | Bensheim | Hessian Youth Championships | Värja Damer U13 Individuell | |
2 | 2020-02-29 / 2020-03-01 | Bensheim | Hessian Youth Championships | Värja Damer U13 Lag | |
3 | 2020-02-29 / 2020-03-01 | Bensheim | Hessian Youth Championships | Värja Damer U15 Individuell | |
2 | 2020-02-29 / 2020-03-01 | Bensheim | Hessian Youth Championships | Värja Damer U15 Lag |
Plats | Datum | Tävlingsklass | |||
---|---|---|---|---|---|
2 | 2019-03-23 / 2019-03-24 | Frankfurt | Hessian Youth Championships | Värja Damer U12 Individuell | |
1 | 2018-02-24 / 2018-02-25 | Bensheim | Hessische Jugend-Meisterschaft | Värja Damer U11 Individuell |
Plats | Datum | Tävlingsklass | |||
---|---|---|---|---|---|
1 | 2024-05-04 / 2024-05-05 | Kassel | Cup of Herkules | Värja Damer Seniorer Individuell | |
6 | 2023-09-16 / 2023-09-17 | Frankfurt/Main | FTV Youth Cup | Värja Damer U20 Individuell | |
8 | 2022-09-10 / 2022-09-11 | Frankfurt/Main | FTV Youth Cup | Värja Damer U17 Individuell | |
3 | 2022-03-26 / 2022-03-27 | Kassel | Cup of Herkules | Värja Damer U15 Individuell | |
5 | 2021-11-27 / 2021-11-28 | Frankfurt/Main | FTV Youth Cup | Värja Damer U17 Individuell | |
2 | 2020-02-22 / 2020-02-23 | Wetzlar | Youth Tournament | Värja Damer U13 Individuell | |
8 | 2020-01-25 / 2020-01-26 | Solingen | Solinger Klinge | Värja Damer U15 Individuell | |
3 | 2020-01-25 / 2020-01-26 | Solingen | Solinger Klinge | Värja Damer U13 Individuell | |
3 | 2020-01-04 / 2020-01-05 | Heidelberg | Heidelberger Schlossturnier | Värja Damer U13 Individuell | |
2 | 2019-10-27 | Kassel | Cup of Herkules | Värja Damer U13 Individuell | |
6A | 2019-10-27 | Kassel | Cup of Herkules | Värja Damer U15 Individuell | |
3 | 2019-10-05 / 2019-10-06 | Essen | Essener Degen Cup | Värja Damer U13 Individuell |
Plats | Datum | Tävlingsklass | |||
---|---|---|---|---|---|
16 | 2023-09-16 / 2023-09-17 | Frankfurt/Main | FTV Youth Cup | Värja Damer U17 Individuell | |
15 | 2022-09-10 / 2022-09-11 | Frankfurt/Main | FTV Youth Cup | Värja Damer U20 Individuell | |
13 | 2021-11-27 / 2021-11-28 | Frankfurt/Main | FTV Youth Cup | Värja Damer U20 Individuell | |
3 | 2019-05-05 | Kassel | Cup of Herkules | Värja Damer U12 Individuell | |
1 | 2019-03-30 / 2019-03-31 | Schefflenz (Unterschefflenz) | Qualification Tournament Baden-Württemberg | Värja Damer U12 Individuell | |
1 | 2019-02-09 / 2019-02-10 | Bonn | Bonn Visio Cup | Värja Damer U12 Individuell | |
1 | 2019-01-12 | Heidelberg | Heidelberger Schlossturnier | Värja Damer U12 Individuell | |
2 | 2018-12-08 / 2018-12-09 | Leverkusen | Epee Cup of Leverkusen | Värja Damer U12 Individuell | |
2 | 2018-11-17 / 2018-11-18 | Pliezhausen | Neckar-Schönbuch-Cup | Värja Damer U12 Individuell | |
3 | 2018-09-15 / 2018-09-16 | Hoffnungsthal | Int. Youth Tournament | Värja Damer U12 Individuell | |
2 | 2018-03-10 / 2018-03-11 | Bonn | Bonn Visio Cup | Värja Damer U11 Individuell | |
3 | 2018-02-10 | Kassel | Cup of Herkules | Värja Damer U11 Individuell | |
3 | 2018-01-27 / 2018-01-28 | Solingen | Sword of Solingen | Värja Damer U11 Individuell |
Plats | Datum | Tävlingsklass | |||
---|---|---|---|---|---|
1 | 2021-07-24 / 2021-07-25 | Neu-Ulm | Donau-Iller-Cup | Värja Damer U15 Individuell | |
3 | 2020-02-08 / 2020-02-09 | Darmstadt | Merck Youth Cup | Värja Damer U13 Individuell | |
3 | 2019-11-16 / 2019-11-17 | Marburg | international Championships of Marburg | Värja Damer U13 Individuell | |
6 | 2019-10-12 | Backnang | Youth Epee of Backnang | Värja Damer U13 Individuell |
Plats | Datum | Tävlingsklass | |||
---|---|---|---|---|---|
1 | 2019-07-28 | Reutlingen | allstar trophy | Värja Damer U12-U10 Individuell | |
3 | 2019-03-02 / 2019-03-03 | Darmstadt | Merck Youth Cup | Värja Damer U12 Individuell | |
2 | 2019-02-23 / 2019-02-24 | Wetzlar | Youth Tournament | Värja Damer U12 Individuell | |
1 | 2019-01-26 / 2019-01-27 | Ludwigshafen - Friesenheim | Little Owl Cup | Värja Damer U12 Individuell | |
2 | 2019-01-19 | Recklinghausen | Recklinghäuser Schneeballschlacht | Värja Damer U12 Individuell | |
5 | 2018-12-01 / 2018-12-02 | Marburg | international Championships of Marburg | Värja Damer U12 Individuell | |
2 | 2018-10-06 | Ingolstadt | Epee of Ingolstadt | Värja Damer U12-U10 Individuell | |
3 | 2018-07-29 | Reutlingen | allstar trophy | Värja Damer U12-U10 Individuell | |
1 | 2018-05-05 | Pforzheim | Musketierpokal | Värja Damer U11 Individuell | |
2 | 2018-04-14 | Backnang | Youth Epee of Backnang | Värja Damer U11 Individuell | |
1 | 2018-04-14 | Backnang | Youth Epee of Backnang | Värja Damer U12-U10 Lag | |
1 | 2018-04-07 / 2018-04-08 | Bochum | Tournament Graf Engelbert | Värja Damer U11 Individuell | |
6 | 2018-02-17 / 2018-02-18 | Wetzlar | Youth Tournament | Värja Damer U11 Individuell | |
2 | 2017-11-25 / 2017-11-26 | Marburg | Championships of Marburg | Värja Damer U11 Individuell |
Säsong | 2023/2024 | 2022/2023 | 2021/2022 |
---|---|---|---|
Vinster Poule | 65 | 50 | 47 |
Förluster Poule | 26 | 26 | 6 |
Vinster Direkteliminering | 19 | 17 | 29 |
Förluster Direkteliminering | 16 | 14 | 15 |
Antal träffar | 835 | 717 | 829 |
Genomsnittligt antal träffar i vinstmatcher Poule | 4.89 (4.89 / 4.89) | 4.92 (4.92 / 4.92) | 4.94 (5 / 4.88) |
Genomsnittligt antal träffar i förlustmatcher Poule | 2.69 (2.33 / 3) | 2.5 (2.08 / 2.92) | 3.17 (3.5 / 2.5) |
Genomsnittligt antal träffar i vinstmatcher Direkteliminering | 14.16 (13.33 / 14.9) | 14.82 (15 / 14.67) | 15 (15 / 15) |
Genomsnittligt antal träffar i förlustmatcher Direkteliminering | 11.13 (10.67 / 11.71) | 11 (11 / 11) | 9.53 (8 / 11.29) |
Plats | Poäng | Säsong | Titel | Tävlingsklass | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
268 | 1.0000 | 2024 | FIE (unofficial) | Värja U20 Individuell | |||||
351 | 1.0000 | 2023 | FIE (unofficial) | Värja U20 Individuell |
Plats | Poäng | Säsong | Titel | Tävlingsklass | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
117 | 21.0000 | 2023 | EFC (unofficial) | Värja U17 Individuell | |||||
264 | 9.0000 | 2022 | EFC (unofficial) | Värja U17 Individuell |
Plats | Poäng | Säsong | Titel | Tävlingsklass | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
16 | 1.3000 | 2024 | Deutsche Rangliste | Värja U20 Individuell | |||||
38 | 2.0000 | 2024 | Deutsche Rangliste | Värja Seniorer Individuell | |||||
13 | 26.0000 | 2023 | Nominierungs-Rangliste EM/WM | Värja U17 Individuell | |||||
23 | 15.0000 | 2023 | Deutsche Rangliste | Värja U20 Individuell | |||||
38 | 2.0000 | 2023 | Deutsche Rangliste | Värja Seniorer Individuell | |||||
17 | 2.0000 | 2023 | Nominierungs-Rangliste EM/WM | Värja U20 Individuell | |||||
11 | 37.6000 | 2023 | Deutsche Rangliste | Värja U17 Individuell | |||||
9 | 32.0000 | 2022 | Nominierungs-Rangliste EM/WM | Värja U17 Individuell | |||||
28 | 10.8000 | 2022 | Deutsche Rangliste | Värja U20 Individuell | |||||
8 | 40.4000 | 2022 | Deutsche Rangliste | Värja U17 Individuell | |||||
4 | 238.0000 | 2021 | Deutsche Rangliste | Värja U15 Individuell | |||||
22 | 12.0000 | 2021 | Deutsche Rangliste | Värja U17 Individuell | |||||
39 | 4.0000 | 2021 | Deutsche Rangliste | Värja U20 Individuell | |||||
22 | 12.0000 | 2021 | Nominierungs-Rangliste EM/WM | Värja U17 Individuell | |||||
52 | 9.0000 | 2019 | Deutsche Rangliste | Värja U15 Individuell |
Plats | Poäng | Säsong | Titel | Tävlingsklass | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
5 | 82.1600 | 2023 | Hessische Rangliste | Värja U17 Individuell | |||||
4 | 75.0000 | 2023 | Hessische Rangliste | Värja U20 Individuell | |||||
4 | 34.0000 | 2023 | Hessische Rangliste | Värja Seniorer Individuell | |||||
3 | 70.0000 | 2022 | Hessische Rangliste | Värja U20 Individuell | |||||
1 | 116.5300 | 2022 | Hessische Rangliste | Värja U17 Individuell | |||||
3 | 53.0000 | 2021 | Hessische Rangliste | Värja U17 Individuell | |||||
2 | 122.0000 | 2021 | Hessische Rangliste | Värja U15 Individuell | |||||
8 | 25.0000 | 2021 | Hessische Rangliste | Värja U20 Individuell | |||||
3 | 0.4200 | 2020 | Hessische Rangliste | Värja U15 Individuell |
Säsong | Grupp | Klass | Förbund | Träningscenter | Tränare |
---|---|---|---|---|---|
2023/2024 | Nachwuchskader 2 | Värja | Deutscher Fechter-Bund e.V. | ||
2022/2023 | Landeskader | Värja | Hessischer Fechterverband e.V. | ||
2021/2022 | Landeskader | Värja | Hessischer Fechterverband e.V. | Landesstützpunkt Offenbach |
Klubb | Typ | Start | Slut | |
---|---|---|---|---|
Eintracht Frankfurt (GER) | Klubb | 1 aug. 2022 | Primärt medlemskap | |
FC Offenbach (GER) | Klubb | 8 dec. 2016 | 1 aug. 2022 | Ej aktiv |
All information tillhandahålls utan ansvar och skyldigheter. Tävlingsresultat är endast tillgängliga för evenemang som tillhandahåller digital resultatinformation till Ophardt Online.