Back to list

Results

Internationales Jugendfechtturnier
GER Hamburg-Volksdorf
September 7, 2013 - September 8, 2013

Foil Women's U14+U13 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 SCHNEEGANS Anne Sophie 2000 F GER VFL Pinneberg (GER)
2 THIES Lena Thea Marie 2000 F GER VFL Pinneberg (GER)
3 MILLER Maxine 2000 F GER VFL Pinneberg (GER)
3 KNAP Sofia 2000 F GER TB Hamburg-Eilbeck (GER)
5 NEUMANN Clara Sophie 2001 F GER Bremen 1860 Fechten (GER)
6 FRANK Julia 2001 F GER Hanseatischer FC Lübeck (GER)
7 LANDAHL Janne Sophie 2001 F GER TB Hamburg-Eilbeck (GER)
8 ARTUS Caroline 2001 F GER TB Hamburg-Eilbeck (GER)
9 TIEDT Anne 2001 F GER TB Hamburg-Eilbeck (GER)
10 NEUTSCH Constanze 2001 F GER VFL Pinneberg (GER)
11 SCHMIDT Sina 2001 F GER FC Blankenese (GER)
12 HEINSOHN Anina 2000 F GER
13 RIECK Samira 2000 F GER FK Reemtsma (GER)
14 HAGENOW Helene 2001 F GER FC Blankenese (GER)

Foil Men's U14+U13 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 NAGEL Stefan 2000 M GER SV Lok Pritzwalk (GER)
2 BODEWIG Hendrik 2000 M GER Walddörfer SV (GER)
3 PFITZNER Tjaard 2001 M GER Walddörfer SV (GER)
3 OFFERMANN Carsten 2000 M GER TB Hamburg-Eilbeck (GER)
5 KRÜGER Gustav 2001 M GER SV Grün-Weiss Delmenhorst (GER)
6 SPECKETER Henrik 2000 M GER FC Bremen-Nord (GER)
7 GRAMMERSTORF Tim 2000 M GER FC Ahrensburg (GER)
8 BRYKSIN Erik 2001 M GER TB Hamburg-Eilbeck (GER)
9 LOGEMANN Florin 2000 M GER VFW Oberalster (GER)
10 WINKELMANN Felix 2001 M GER VFL Pinneberg (GER)
11 HARDER Rasmus 2001 M GER
12 BODZIN Magnus 2001 M GER Bremen 1860 Fechten (GER)
13 REEH Julian 2000 M GER FC Blankenese (GER)
14 KIRK Sönke 2000 M GER FC Ratzeburg (GER)
15 PEARSON Roger 2000 M GER TSV Winsen (GER)
16 MÜLLER-METGE Tim Fabian 2001 M GER SV Preußen Reinfeld (GER)
17 STEGELMEYER Robert 2000 M GER Walddörfer SV (GER)
18 TOMILOV Timofey 2001 M GER
19 VIERLE Tjark 2001 M GER
20 STERNBERG Jonathan 2000 M GER TB Hamburg-Eilbeck (GER)
21 MEYER Lennard 2001 M GER Walddörfer SV (GER)
22 GÖTTSCHE Noah 2001 M GER Walddörfer SV (GER)
23 BIELKE Mats 2000 M GER SV Preußen Reinfeld (GER)
24 HINZMANN Leonard 2000 M GER TB Hamburg-Eilbeck (GER)
25 RUHBERG Laslo 2001 M GER FC Blankenese (GER)

Epee Women's U17 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 LINOW Solveig 1999 F GER SC Itzehoe (GER)
2 EKHOLM Irma 1999 F SWE FKC Karlskrona (SWE)
3 ÖNCEBE Aylin 1998 F GER FG Segeberg (GER)
3 SCHMID Ana Maria 1997 F GER Walddörfer SV (GER)
5 VOGEL Ainhoa 2001 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
6 MÜLLER-BERGH Dorothea 2000 F GER FG Segeberg (GER)
7 ECKERT Svenja 2000 F GER TSV Berlin-Wittenau (GER)
8 SCHÖNROCK Anna Sophie 1998 F GER SC Itzehoe (GER)
9 SCHELLSCHEIDT Annabelle 1998 F GER SC Itzehoe (GER)
10 ROSE Joana Winona 1999 F GER Walddörfer SV (GER)
11 LETSCH Marlene 2001 F GER FG Segeberg (GER)

Epee Men's U17 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 DAHLKAMP Paul 1998 M GER Walddörfer SV (GER)
2 KELPE Henning 1998 M GER FG Segeberg (GER)
3 SABLOWSKI Patrick 1997 M GER TSG Bergedorf (GER)
3 ZIMMERMANN Jonas 1997 M GER SC Itzehoe (GER)
5 BECKER Sascha 1997 M GER SC Itzehoe (GER)
6 MATTSSON Axel 1998 M SWE FKC Karlskrona (SWE)
7 FERMOR Henry 1999 M GER FG Segeberg (GER)
8 MICHEEL Christoph 1997 M GER SC Itzehoe (GER)
9 JORRE Jannis 1999 M GER Walddörfer SV (GER)
10 SCHILLING Lasse 1999 M GER 1.SC Norderstedt (GER)
11 KLINGBEIL Feliks 1997 M GER FG Segeberg (GER)
12 WASZAK Phil 1999 M GER TSV Berlin-Wittenau (GER)
13 HEIN Eric 1999 M GER [i] PSV Berlin (GER)
14 BOEHNKE Joram 2000 M GER 1.SC Norderstedt (GER)
15 SCHELLSCHEIDT Florenz 2001 M GER SC Itzehoe (GER)
15 LINDOW Jost 1999 M GER SC Itzehoe (GER)
17 LINOW Rasmus 2001 M GER SC Itzehoe (GER)

Foil Women's U10 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club

Foil Women's U11 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 DRESCHER Lea Sophie 2003 F GER Hanseatischer FC Lübeck (GER)
2 GODAU Frauke 2003 F GER Hanseatischer FC Lübeck (GER)
3 BEHRENS Nora 2003 F GER ETV Hamburg (GER)

Foil Women's U12 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 DÜNKEL Gesa 2002 F GER Fechtclub Soltau (GER)
2 SCHWANKE Virginia Angelina 2002 F GER VFL Pinneberg (GER)
3 RÖPKE Greta 2002 F GER FG Segeberg (GER)
4 MAUL Xenia 2002 F GER TB Hamburg-Eilbeck (GER)
5 BÖLK Hanna 2002 F GER TB Hamburg-Eilbeck (GER)
6 DEPKEN Katharina 2002 F GER Bremen 1860 Fechten (GER)

Foil Women's U17 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 SEIDEL Anna 1998 F GER TB Hamburg-Eilbeck (GER)
2 SCHNEEGANS Anne Sophie 2000 F GER VFL Pinneberg (GER)
3 STEINMEYER Lucy 1999 F GER Hanseatischer FC Lübeck (GER)
3 MUSTAFAEVA Dillshodahon 1998 F SWE MFFG Malmö (SWE)
5 LINCK Johanna 1999 F GER FC Bremen-Nord (GER)
6 BILGIN Esma 1998 F GER FK Hannover (GER)
7 SCHOLZE Pia Sophie 1997 F GER TB Hamburg-Eilbeck (GER)
8 KNAP Barbara 1997 F GER TB Hamburg-Eilbeck (GER)
9 RAVINA Rahel 1999 F GER FK Reemtsma (GER)
10 KNAP Sofia 2000 F GER TB Hamburg-Eilbeck (GER)
11 HORKY Leonie 1997 F GER VFW Oberalster (GER)
12 SCHMID Ana Maria 1997 F GER Walddörfer SV (GER)
13 KIRSCHSTEIN Josephine 1998 F GER Hanseatischer FC Lübeck (GER)
14 BEER Johanne-Sophie 1999 F GER Walddörfer SV (GER)
15 DLUGI Annabell 2000 F GER SV Preußen Reinfeld (GER)
16 MICHALLEK Felicia 1999 F GER
17 DREWS Lina 1999 F GER TB Hamburg-Eilbeck (GER)
18 STOLLE Hannah 1999 F GER FC Lütjensee (GER)
19 STEGLICH Lea 1998 F GER SV Preußen Reinfeld (GER)
20 NOLTE Henriette 1999 F GER TB Hamburg-Eilbeck (GER)
21 ISAACS Nina 1999 F GER TB Hamburg-Eilbeck (GER)
22 GODAU Swantje 1998 F GER Hanseatischer FC Lübeck (GER)
23 ROSE Joana Winona 1999 F GER Walddörfer SV (GER)
24 LUTZ Esther 1997 F GER Walddörfer SV (GER)
25 CASTELLO Lola 2001 F GER ETV Hamburg (GER)

Foil Men's U10 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club

Foil Men's U11 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 FRÖHLICH Moritz 2003 M GER Hanseatischer FC Lübeck (GER)
2 RIEDEL David 2003 M GER FC Lütjensee (GER)
3 BRUNS Fredrik 2004 M GER Bremen 1860 Fechten (GER)
4 SCHMID Andreas 2003 M GER Walddörfer SV (GER)
5 IGNATZI Constantin 2003 M GER
6 OTTO Louis 2004 M GER TB Hamburg-Eilbeck (GER)
7 STARK Valentin 2003 M GER FC Rothenbaum (GER)
8 GUTHÖHRLEIN Fabian 2003 M GER
9 BUCHHOLTZ Carl 2004 M GER TB Hamburg-Eilbeck (GER)
10 JÜRGENSEN Carl 2003 M GER TB Hamburg-Eilbeck (GER)
11 REICHENSDÖRFER Lorenz 2004 M GER TB Hamburg-Eilbeck (GER)

Foil Men's U12 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 RAFALZYK Valentin 2002 M GER Fechtclub Soltau (GER)
2 STRÄTZ Finn 2002 M GER OFC Bonn (GER)
3 MATYS Timo 2002 M GER MTV Soltau (GER)
4 BAUMANN Philipp 2002 M GER
5 MORDHORST Lars 2002 M GER
6 WOLFF Tom 2002 M GER
7 STERNBERG Jacob 2002 M GER TB Hamburg-Eilbeck (GER)
8 MICHEL David 2002 M GER TB Hamburg-Eilbeck (GER)
9 FRANZKE Felix 2002 M GER ETV Hamburg (GER)
10 SCHMIDT Michel 2002 M GER
11 BALZER Moritz 2002 M GER

Foil Men's U17 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 SABLOWSKI Patrick 1997 M GER TSG Bergedorf (GER)
2 SCHOLZ Sebastian 1998 M GER TSV Hitzacker (GER)
3 AHLQVIST Carl Oskar 1997 M SWE MFFG Malmö (SWE)
3 DAHLKAMP Paul 1998 M GER Walddörfer SV (GER)
5 KRUMSTROH Sönke 1998 M GER Walddörfer SV (GER)
6 MILLER Moritz 1998 M GER VFL Pinneberg (GER)
7 BUCHHEISTER Jens 1997 M GER FC Bremen-Nord (GER)
8 PFITZNER Bjarne 1997 M GER Walddörfer SV (GER)
9 JANETZKE Jan 1997 M GER Walddörfer SV (GER)
10 YUN Ji Yong 1997 M KOR FC Grunewald (GER)
11 WOLYNIEC Jacob 1997 M GER FC Bremen-Nord (GER)
12 GÖTTSCHE Nick 1998 M GER Walddörfer SV (GER)
13 ECKERT-GOSSLER Tom-Oskar 1999 M GER FC Blankenese (GER)
14 EISENMANN Julius 1999 M GER TSV Trudering (GER)
15 MILITZER Malte 1999 M GER FC Blankenese (GER)
16 CZECH Johannes 1999 M GER Hanseatischer FC Lübeck (GER)
17 DLUGI Frederic 1997 M GER SV Preußen Reinfeld (GER)
18 WASZAK Phil 1999 M GER TSV Berlin-Wittenau (GER)
19 TURNBULL Jacob 1999 M GER Walddörfer SV (GER)
20 HEYDORN Eike 1997 M GER VFL Pinneberg (GER)
21 SCHUPP Tim Benjamin 1999 M GER FC Bremen-Nord (GER)
22 HIMMELSBACH Philipp 1998 M GER Walddörfer SV (GER)
23 BODEWIG Hendrik 2000 M GER Walddörfer SV (GER)
24 VOLKMANN Lucas 1998 M GER SV Preußen Reinfeld (GER)
25 RIEKEN Felix 1999 M GER TB Hamburg-Eilbeck (GER)
26 RÖPKE Jonas 1998 M GER Hanseatischer FC Lübeck (GER)
27 FISCHER Moritz 1998 M GER
28 WALTER Anton 1999 M GER VFW Oberalster (GER)
29 KLEIN Henri 1998 M GER VFL Pinneberg (GER)
30 FRANK Johannes 1999 M GER Hanseatischer FC Lübeck (GER)
31 GERSTMANN Lorin 1997 M GER TB Hamburg-Eilbeck (GER)
32 OFFERMANN Carsten 2000 M GER TB Hamburg-Eilbeck (GER)
33 JORRE Jannis 1999 M GER Walddörfer SV (GER)
34 MELBY Frederik Lars 1900 M GER Walddörfer SV (GER)

Epee Women's U14+U13 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 ECKERT Svenja 2000 F GER TSV Berlin-Wittenau (GER)
2 HAIDA Malija 2001 F GER SC Itzehoe (GER)
3 SCHMIDT Sina 2001 F GER FC Blankenese (GER)
3 HAMEL Mascha 2001 F GER FG Segeberg (GER)
5 SCHILLING Lara 2002 F GER 1.SC Norderstedt (GER)

Epee Men's U14+U13 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 GRANEVIK Gunnar 2000 M SWE FKC Karlskrona (SWE)
2 FREDRIKSSON Marcus 2000 M SWE FKC Karlskrona (SWE)
3 BOEHNKE Joram 2000 M GER 1.SC Norderstedt (GER)
3 PLETTENBERG, VON Valentin 2001 M GER Charlottenburger FC (GER)
5 SCHELLSCHEIDT Florenz 2001 M GER SC Itzehoe (GER)
6 SPECKETER Henrik 2000 M GER FC Bremen-Nord (GER)
7 REEH Julian 2000 M GER FC Blankenese (GER)
8 LINOW Rasmus 2001 M GER SC Itzehoe (GER)
9 HEITMANN Felix 2000 M GER [i] PSV Berlin (GER)
10 JACOBSEN Finn Ole 2000 M GER Elmshorner MTV (GER)
11 LERCHE Hans-Georg 2001 M GER Fechtzentrum Berlin (GER)
12 POETSCH Oskar 2001 M GER Charlottenburger FC (GER)
13 RAMCKE Max 2000 M GER Elmshorner MTV (GER)
14 ZSCHIEDRICH Tilman 2001 M GER Charlottenburger FC (GER)
15 LUST Henry 2001 M GER SC Itzehoe (GER)