Back to list

Results

1999 Deutsche Meisterschaft
GER Moers
December 19, 1998 - December 19, 1998

Foil Women's U20 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 BECKER Bianca 1980 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
2 SCHNORR Hannah 1980 F GER ETUF Essen (GER)
3 DONATH Annekathrin 1981 F GER
3 GRUBE Melanie 1981 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
5 LOTTER Natascha 1979 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
6 SIKE Etelka 1980 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
7 SCHURRAT Christine 1980 F GER
8 GOLEBIEWSKI Martha 1983 F GER OFC Bonn (GER)
9 HERTLEIN Isabell 1979 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
10 TYLSCH Christin 1981 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
11 RHEINFELDER Sabine 1980 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
12 WÄCHTER Katja 1982 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
13 SCHULZ Diana 1979 F GER Fechtcentrum Halle (GER)
14 REDMANN Carolin 1982 F GER OFC Bonn (GER)
15 LANGE Claudia 1979 F GER FSC Jena (GER)
16 DINGLREITER Christine 1982 F GER TV Ingolstadt (GER)
17 MERKL Larissa 1983 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
18 KÖNIG Bianka 1984 F GER TV Feldkirchen (GER)
19 WYRWICH Rabea 1980 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
20 LÜDDECKE Edna 1982 F GER USC Bochum (GER)
21 FALKENBERG Stefanie 1982 F GER FSC Jena (GER)
22 SCHOLZ Annegret 1982 F GER
23 GOLUBYTSKYI Carolin 1985 F GER
24 MARKOVIC Marijana 1982 F GER
25 NECKERMANN Carolin 1982 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
26 KOLLEWE Lea 1981 F GER TG Hanau (GER)
27 ERLER Nora 1980 F GER
28 FRIEßEM Christine 1982 F GER Königsbacher SC (GER)
29 GOLEBIEWSKI Monika 1984 F GER OFC Bonn (GER)
30 GRUHN Katja 1980 F GER Fechtcentrum Halle (GER)
31 WEIL Jennifer 1979 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
32 GERNER Nadine 1982 F GER SC Berlin (GER)
33 BARTKOWSKI Maria 1985 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
34 SCHERER Sandra 1980 F GER
35 MARQUARDT Jana 1981 F GER SC Berlin (GER)
36 ROLAND Maya 1984 F GER OFC Bonn (GER)
37 WEISHAUPT Barbara 1982 F GER FC Mosbach (GER)
38 GÖTZEL Maria 1981 F GER Dresdener FC (GER)
38 SCHWARZLAFF-SASS Bianca 1983 F GER
40 BÜCHEL Lou 1980 F GER FSC Jena (GER)
41 ORTH Christina 1982 F GER
42 MÄRTSCH Kerstin 1981 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
43 KLAUCK Pia 1981 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
44 ZACKE Martina 1984 F GER SC Berlin (GER)
45 HAAG Ramona 1985 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
46 KRÖMKER Katrin 1980 F GER Quernheimer FC (GER)
47 NAGEL Viktoria 1979 F GER TV Homburg (GER)
48 FREUND Kathrin 1983 F GER SC Berlin (GER)
49 LÜDDECKE Pia 1981 F GER
50 TRÜBEL Anna 1983 F GER OSC Potsdam (GER)
51 GREß Gesine 1981 F GER
52 RÜTH Nadine 1980 F MEX TG Hanau (GER)
53 RUPPERT Luisa 1985 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
54 LEITSCHUH Verena 1979 F GER
55 HEIDER Caroline 1982 F GER TV Homburg (GER)
56 MENGS Julia 1983 F GER
57 POMSEL Birgit 1981 F GER Dresdener FC (GER)
58 KURBJUHN Charlotte 1979 F GER
59 GÖRKE Julia 1982 F GER EFG Essen (GER)
60 ARINGER Carmen 1983 F GER SC Reichersbeuern (GER)
61 GOTTSCHLICH Nicole 1984 F GER FSC Jena (GER)
62 HÖRSTER Maren 1979 F GER
63 WUTZ Isabel 1984 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
64 SCHORMAIR Barbara 1979 F GER KTF Luitpold München (GER)
65 KOTHMEIER Claudia 1983 F GER
66 BIEKER Nadine 1980 F GER TSV Hagen (GER)
67 LOEFFLER Silke 1980 F GER Osnabrücker SC (GER)
68 JAMSHIDIAN Tahmine Heidi 1982 F GER [i] UFC Frankfurt (GER)
69 DAVID Juliane 1983 F GER PFC Potsdam (GER)
70 HÜLLER Gordana 1980 F GER Fechtcentrum Halle (GER)
71 BURREY Jennifer 1983 F GER Osnabrücker SC (GER)
72 MOSQUERA Katharina 1980 F GER
73 WANNEMACHER Sigrun 1981 F GER
74 MOISA Stefanie 1984 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
75 MERKERT Mona Lisa 1984 F GER PSV Stuttgart (GER)
76 CONTI FERRARO Marisa 1983 F GER TV Cannstatt (GER)
77 HAUSCHILD Swantje 1983 F GER FA Rheinfelden (GER)
78 KURZ Sarah 1982 F GER KTF Luitpold München (GER)
79 SCHULZ Jannika 1980 F GER Walddörfer SV (GER)
80 KARG Susanne 1983 F GER SC Berlin (GER)
81 OVERMANN Svea 1979 F GER FC Rothenbaum (GER)
82 DÜNHÖLTER Anna 1982 F GER ETUF Essen (GER)
83 KOOB Charlotte 1984 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
84 EGBERTS Mascha 1982 F GER
85 LANG Vanessa 1982 F GER
86 FRIEßEM Martina 1984 F GER Königsbacher SC (GER)
87 JURIC Rebecca 1982 F GER PSV Stuttgart (GER)
88 TREICHEL Munja 1981 F GER
89 GRUNER Gisela 1981 F GER Walddörfer SV (GER)
90 VIETH Kathrin 1982 F GER
91 KRAUSSE Janin 1983 F GER OSC Potsdam (GER)
92 KLEMPP Julia 1981 F GER
93 DRAENERT Alice 1980 F GER VFW Oberalster (GER)
94 DZIWOSZ Sarah 1984 F GER
95 VON MALOTTKY Marina 1981 F GER FC Lütjensee (GER)
96 RIEBLER Andrea 1981 F GER MTV München (GER)

Epee Men's U20 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 PFEIFFER Jens-Steffen 1981 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
2 KNEIP Christoph 1980 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
3 ERNST Florian 1979 M GER Heidenheimer SB (GER)
3 REICH Wolfgang 1979 M GER
5 SCHMITT Martin 1981 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
6 RENSMEYER Dirk 1981 M GER TSV Laupheim (GER)
7 ACKERMANN Norman 1983 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
8 REDL Thomas 1979 M GER
9 SCHNEIDER Achim 1981 M GER SV Böblingen (GER)
10 LOVAS Bojan 1982 M GER TSV Laupheim (GER)
11 REICH Manfred 1980 M GER Heidenheimer SB (GER)
12 BÖTTCHER Mario 1982 M GER
13 BRAND Andreas 1979 M GER
15 FETZER Tillmann 1982 M GER
16 TICHY Michael 1981 M GER
17 ACKERMANN Rouven 1982 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
18 TUSCHE Sebastian 1982 M GER OFC Bonn (GER)
19 SCHÜNKE Rainer 1982 M GER
20 FRÖHLICH Tobias 1979 M GER
21 SCHIFF Robert 1981 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
22 MATRAI David 1979 M GER [i] SG Weinstadt (GER)
23 HAPP Sebastian 1983 M GER SV Böblingen (GER)
24 KÜCHLER Sebastian 1982 M GER SV Böblingen (GER)
25 PFAUS Maximilian 1983 M GER Heidenheimer SB (GER)
26 GREINER Matthias 1979 M GER Heidenheimer SB (GER)
27 RÖDERER Jörg 1979 M GER Heidenheimer SB (GER)
28 REUTER Patrick 1983 M GER SC Berlin (GER)
29 KRAGL Matthias 1979 M GER SV Böblingen (GER)
30 VOGT Marcel 1981 M GER
31 BEHRENDT Thomas 1981 M GER Fechtzentrum Berlin (GER)
32 BLÜMMEL Christian 1981 M GER
33 KLÖPPNER Matthias 1984 M GER Heidelberger FC/TSG R. (GER)
34 JARMER Michael 1979 M GER
35 DRACH Leonhard 1980 M GER
36 CSIRE Patrick 1982 M GER Fecht Club Krefeld (GER)
37 LANGER Frank 1980 M GER
38 PLEIER Philipp 1982 M GER
39 FRÖHLICH Matthias 1983 M GER Heidenheimer SB (GER)
40 SCHMIDT Fabian 1979 M GER Osnabrücker SC (GER)
41 WAWRA Nikolaus 1980 M GER TV Neu Isenburg (GER)
42 GEBHARDT Steffen 1981 M GER SSG Bensheim (GER)
43 HILLEBRECHT Kristian 1982 M GER OFC Bonn (GER)
44 WÖHRLE Thorsten 1979 M GER
45 MAYER Marco 1982 M GER Heidenheimer SB (GER)
46 KELLER Kai-Moritz 1982 M USA
47 LIEBHABER Thilo 1981 M GER
48 REIß Peter 1979 M GER TSV Ansbach (GER)
49 FRANK Bernhard 1981 M GER Heidenheimer SB (GER)
50 SCHÜTTRUMPF Jan Philipp 1981 M GER Osnabrücker SC (GER)
51 PRASKI Christian 1982 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
52 WEICKEL Marcus 1979 M GER Bremen 1860 Fechten (GER)
53 POMMERENKE Mathias 1979 M GER Heidenheimer SB (GER)
54 SCHIFFELS Sebastian 1981 M GER SV Waldkirch (GER)
55 DIRTING Jesko 1979 M GER
56 MÜLLER Tobias 1982 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
57 RAMFORTH Tobias 1981 M GER TSV Hagen (GER)
58 KARCZEWSKI Philipp 1981 M GER OFC Bonn (GER)
59 KNEIST Toni 1984 M GER
60 BAIER Thorsten 1980 M GER SV Waldkirch (GER)
61 HOYER Moritz 1980 M GER MTV München (GER)
62 ENGEL Joachim 1980 M GER TSG Kaiserslautern (GER)
63 LUDWIKOWSKI Sascha 1984 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
64 LANG Andreas 1979 M GER OFC Bonn (GER)
65 ALDENHOFF Kai 1980 M GER
66 STEINBACH Matthias 1983 M GER
66 RESS Sören 1982 M GER SV Böblingen (GER)
68 RUPPERT Manuel 1984 M GER Fechterring Hochwald (GER)
69 KRECH Till 1979 M GER Osnabrücker SC (GER)
70 SCHMITT Andre 1984 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
71 HUNGER Tobias 1981 M GER FSC Jena (GER)
71 ROTTGARDT Philipp 1981 M GER
73 LAU Simon 1983 M GER TSG Reutlingen (GER)
74 ADOLF Frank 1980 M GER
74 KÖHNEN Frank 1980 M GER TSV Laupheim (GER)
76 KRIPS Tobias 1981 M GER FC im VfL Bochum (GER)
77 MOTZKI Felix 1983 M GER ATSV Saarbrücken (GER)
78 BAYER Thorsten 1984 M GER FC Offenbach (GER)
79 ECKE Christian 1981 M GER FSC Jena (GER)
80 STANGENBERG Lars 1979 M GER [i] SFG Krefeld (GER)
81 RUSSWINKEL Arnd-Felix 1981 M GER Osnabrücker SC (GER)
82 DRAENERT Marcelino 1981 M GER MTV München (GER)
83 KOCH Jan 1982 M GER Königsbacher SC (GER)
84 TURI Georg 1980 M GER Frankfurter TV (GER)
85 ADERJAHN Claudio 1983 M GER Königsbacher SC (GER)
86 DIAFONIDIS Apostolos 1983 M GRE O.X.I.FLORINAS (GRE)
87 FABER Michael 1981 M GER [i] TUS Chlodwig Zülpich (GER)
88 ABTS Marcel 1980 M GER FC im VfL Bochum (GER)
89 JAMSHIDIAN Arash 1985 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
90 BACHMANN Alexander 1983 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
91 HOFFMANN Matthias 1982 M GER
92 SCHMIDT Michael 1979 M GER
93 BLÜMKE Toni 1983 M GER SSV PCK Schwedt (GER)
94 BERINGER Daniel 1983 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
94 LORBACH Marcus 1982 M GER
96 DETERMANN Marius 1984 M GER Hamburger FC (GER)

Epee Men's U20 Team
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club