Back to list

Results

Internationales Säbel-Pokal-Turnier
GER Mülheim an der Ruhr
October 4, 2003 - October 5, 2003

Sabre Women's U14+U13 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 KUCHCINSKI Paula 1990 F GER CTG Koblenz (GER)
2 BISCHOF Sophia 1990 F GER OFC Bonn (GER)
3 ZOLKE Ilka 1990 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
4 WEHMEYER Nadine 1990 F GER TG Herford (GER)

Sabre Women's U14+U13 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 BORMKE Dana 1991 F GER Fechtzentrum Solingen (GER)
2 GÖRGENS Maire 1991 F GER OFC Bonn (GER)
3 NEUER Katharina 1991 F GER TSC Eintr. Dortmund (GER)
4 KLEBER Solvejg 1991 F GER TV Alsfeld (GER)
5 BORGHOFF Gesa 1991 F GER Herner TC (GER)

Sabre Women's U17 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 KLÖHN Gunilla 1988 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
2 BUJDOSO Alexandra 1990 F GER Königsbacher SC (GER)
3 TSCHOMAKOVA Margarita 1988 F BUL OFC Bonn (GER)
3 WAGNER Nadine 1989 F GER
5 BLOCK Reija 1988 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
6 GOTTHARDT Mirjam 1988 F GER TSG Eislingen (GER)
7 JANZ Nicolette 1987 F GER Königsbacher SC (GER)
8 KUCHCINSKI Paula 1990 F GER CTG Koblenz (GER)
9 STEINSEIFER Sonja 1989 F GER KTF Luitpold München (GER)
10 LUFT Annika 1988 F GER FSV Mülheim/Ruhr (GER)
11 KOROBTCHENKO Eugenia 1989 F GER TV Ratingen (GER)
12 KAHLERT Nadine 1990 F GER OFC Bonn (GER)
13 THELEN Gianna 1987 F GER TV Ratingen (GER)
14 PUTZKE Varinia 1988 F GER Königsbacher SC (GER)
15 WATERMANN Jasmin 1988 F GER OFC Bonn (GER)
16 LAUSTER Charmaine 1987 F GER TSG Eislingen (GER)
17 GERHARDS Donata 1988 F GER CTG Koblenz (GER)
18 PUTZKE Sonja 1989 F GER Königsbacher SC (GER)
19 HIMMLER Eva 1987 F GER FC Sulzbach-Rosenberg (GER)
19 VOGT Sophia 1988 F GER OFC Bonn (GER)
21 BOCK Frederieke 1989 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
22 LIMBACH Anna 1989 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
23 ZOLKE Ilka 1990 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
24 HEINZMANN Gina 1988 F GER TV Ratingen (GER)
24 DOEMENS Carina 1988 F GER

Sabre Women's U20 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 BLOCK Reija 1988 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
2 GERHARDS Anna-Elena 1985 F GER CTG Koblenz (GER)
3 WAGNER Nadine 1989 F GER
3 JANZ Nicolette 1987 F GER Königsbacher SC (GER)
5 THOME Nicole 1973 F GER
6 GRAUDINS Gunilla 1970 F GER MTV Mainz (GER)
7 MICHALKE Friederike 1986 F GER Königsbacher SC (GER)
8 SAUER Eve 1986 F GER
9 APEL Gesa 1975 F GER [i] UFC Frankfurt (GER)
10 GOTTHARDT Mirjam 1988 F GER TSG Eislingen (GER)
11 FRIEßEM Martina 1984 F GER Königsbacher SC (GER)
12 BUJDOSO Alexandra 1990 F GER Königsbacher SC (GER)
13 PAYOME VILLORIA Patricia 1985 F GER FC Augsburg (GER)
14 LUFT Annika 1988 F GER FSV Mülheim/Ruhr (GER)
15 KLÖHN Gunilla 1988 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
16 VOGT Clara 1985 F GER
17 LAUSTER Charmaine 1987 F GER TSG Eislingen (GER)
18 WEINITSCHKE-GÖRGEN Eva 1974 F GER MTV Mainz (GER)
19 STEINSEIFER Sonja 1989 F GER KTF Luitpold München (GER)
20 PUTZKE Varinia 1988 F GER Königsbacher SC (GER)
21 HIMMLER Eva 1987 F GER FC Sulzbach-Rosenberg (GER)
22 SCHMITZ Desiree 1985 F GER OFC Bonn (GER)
23 DE MOL Ellie 1955 F BEL
24 JUNG Britta Yvonne 1983 F GER [i] FC im VfL Bochum (GER)

Sabre Women's Senior Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 THOME Nicole 1973 F GER
2 GRAUDINS Gunilla 1970 F GER MTV Mainz (GER)
3 APEL Gesa 1975 F GER [i] UFC Frankfurt (GER)
4 WEINITSCHKE-GÖRGEN Eva 1974 F GER MTV Mainz (GER)
5 DE MOL Ellie 1955 F BEL
6 JUNG Britta Yvonne 1983 F GER [i] FC im VfL Bochum (GER)

Sabre Men's U14+U13 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 MERLE Pascal 1990 M GER TV Alsfeld (GER)
2 SCHRÖDTER Sebastian 1990 M GER TV Ratingen (GER)
3 YILDIRIM Timur 1990 M GER TSC Eintr. Dortmund (GER)
3 PIKOS Tobias 1990 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
5 FLOHR Bastian 1990 M GER TV Ratingen (GER)
6 PUTZKE Christoph 1990 M GER Königsbacher SC (GER)
7 BOCK Fabian 1990 M GER TSG Eislingen (GER)
8 GARTHE Michael 1990 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
9 DÖRINGER Jan 1990 M GER TV Ratingen (GER)
10 WINDHÄUSER Martin 1990 M GER CTG Koblenz (GER)
11 LACKS Tobias 1990 M GER Solinger TB (GER)
12 BRACK Oliver 1990 M GER OFC Bonn (GER)
13 KNOTH Alexander 1990 M GER CTG Koblenz (GER)
14 WAGNER Benedikt 1990 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
15 RUNKEL Julius 1990 M GER OFC Bonn (GER)
16 HEINRICH Dominik 1990 M GER TSG Eislingen (GER)
17 UHLEMANN Dennis 1990 M GER TSV Kenten (GER)
18 GROCHAU Christian 1990 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
19 DENNIS Sebastian 1990 M GER CTG Koblenz (GER)
20 KNAUER Leif-Jannis 1990 M GER TG Herford (GER)
21 RENNER Konstantin 1990 M GER FC Sulzbach-Rosenberg (GER)

Sabre Men's U14+U13 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 CHOJNACKI Maciej 1991 M GER Solinger TB (GER)
2 RÜLLER Lukas 1991 M GER
3 WESSELING Frederik 1991 M GER TV Ratingen (GER)
3 PAUS Markus 1991 M GER Solinger TB (GER)
5 FERNANDEZ-SCHMIDT Leandro 1991 M GER TV Ratingen (GER)
6 KLEINHENZ Sebastian 1991 M GER OFC Bonn (GER)
7 BAILHE Clemens 1991 M GER TV Ratingen (GER)
8 SEYBOLD Simon 1991 M GER
9 BRENNEIS Roman 1991 M GER TV Alsfeld (GER)
10 REISGIES Christopher 1991 M GER TV Ratingen (GER)
11 BORN Lars 1991 M GER TSC Eintr. Dortmund (GER)
12 HERMES Arne 1991 M GER Solinger TB (GER)
13 FARK Frederic 1991 M GER OFC Bonn (GER)
14 PAPE Etienne 1991 M GER TV Ratingen (GER)
15 HICK Timor 1991 M GER OFC Bonn (GER)
16 SCHNEIDER Daniel 1991 M GER OFC Bonn (GER)
17 FREDIKIND Thomas 1991 M GER FSV Mülheim/Ruhr (GER)
17 BÖNN Alexander 1991 M GER TSC Eintr. Dortmund (GER)
17 LANGERBEINS Mats 1991 M GER OFC Bonn (GER)

Sabre Men's U17 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 BEISHEIM Benedikt 1987 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
2 BOCK Benedikt 1987 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
3 SCHNEIDER Manuel 1987 M GER OFC Bonn (GER)
3 GRÜNEBOOM Sören 1987 M GER FSV Mülheim/Ruhr (GER)
5 HUCHWAJDA Martin 1987 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
6 EPPINGER Peter 1987 M GER TSG Eislingen (GER)
7 BELL Andreas 1988 M GER TSV Kenten (GER)
8 GANTHALER Roman 1987 M GER TSG Eislingen (GER)
9 KOLBE Julian 1987 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
10 BAUMTROK Jewgenij 1988 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
11 SCHÜTZ Jakob 1988 M GER OFC Bonn (GER)
12 LAVRADOR Ricardo Vieira 1989 M GER TV Ratingen (GER)
13 HIRZMANN Marlon 1989 M GER TV Alsfeld (GER)
14 BIELENBERG Julian 1988 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
15 ROSENDAHL Kevin 1989 M GER FSV Mülheim/Ruhr (GER)
16 VAN HOLSBEKE Seppe 1988 M BEL Confrerie Gent (BEL)
17 KARAKAYA Harun 1988 M GER TV Alsfeld (GER)
18 LORENZ Lukas 1989 M GER TV Alsfeld (GER)
19 NUSS Artur 1988 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
20 FELDMEIER Marius 1988 M GER TSC Eintr. Dortmund (GER)
21 MAGALHAES Julian 1989 M GER TV Ratingen (GER)
22 SMET Bo 1987 M BEL
23 WALEKA Oliver 1989 M GER
24 ESSER Marc 1989 M GER
25 GUTTROFF Steffen 1988 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
26 SCHNELLE Simon 1989 M GER TSC Eintr. Dortmund (GER)
27 BACKHAUS Dirk 1987 M GER Herner TC (GER)
28 GREIPEL Fabian 1988 M GER FC Sulzbach-Rosenberg (GER)
29 GEBHARDT Alexander 1989 M GER OFC Bonn (GER)
30 BRÜCHER Benedikt 1988 M GER TG Herford (GER)
31 BRETTSCHNEIDER Julius 1989 M GER TSG Eislingen (GER)
32 FELIX Ernst 1987 M BEL
33 PIKOS Tobias 1990 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
34 ACHTELIK Christian 1988 M GER TSV Kenten (GER)
35 GARTHE Michael 1990 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
36 SZABO Matyas 1991 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
37 WINDHÄUSER Martin 1990 M GER CTG Koblenz (GER)
38 BOCK Fabian 1990 M GER TSG Eislingen (GER)
38 METTLER Lucas 1989 M GER CTG Koblenz (GER)
40 WAGNER Benedikt 1990 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
41 KÖRNER Tobias 1988 M GER TSV Kenten (GER)
42 PUTZKE Christoph 1990 M GER Königsbacher SC (GER)
43 RADL Johannes 1989 M GER FC Sulzbach-Rosenberg (GER)
44 SIMOEN Frederik 1989 M BEL
45 HÜBERS Maximilian 1988 M GER TV Ratingen (GER)
46 SCHOLZ Stefan 1988 M GER FSV Mülheim/Ruhr (GER)
46 SEYBOLD Simon 1991 M GER
48 SANDER Jens 1989 M GER
49 LAUSTER Cedric 1989 M GER TSG Eislingen (GER)
50 BÖHM Alexander 1989 M GER FSV Mülheim/Ruhr (GER)
51 KNOTH Alexander 1990 M GER CTG Koblenz (GER)
51 WEDEL Thorsten 1987 M GER FC Sulzbach-Rosenberg (GER)
53 YILDIRIM Timur 1990 M GER TSC Eintr. Dortmund (GER)
54 HEINRICH Dominik 1990 M GER TSG Eislingen (GER)
55 FRITSCH Eike 1988 M GER FSV Mülheim/Ruhr (GER)
56 RENNER Konstantin 1990 M GER FC Sulzbach-Rosenberg (GER)

Sabre Men's U20 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 KRUCHEN David 1985 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
2 RINK Linus 1985 M GER TSG Eislingen (GER)
3 PREIS Daniel 1984 M GER
3 BOGHICEV Franz 1985 M GER Königsbacher SC (GER)
5 STAHLECKER Kai 1985 M GER TSG Eislingen (GER)
6 KOLBE Julian 1987 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
7 BEISHEIM Benedikt 1987 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
8 JACKLIN Jan 1986 M GER TSG Eislingen (GER)
9 BOCK Benedikt 1987 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
10 HUCHWAJDA Martin 1987 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
11 SCHIFFERS Alexander 1986 M GER FSV Mülheim/Ruhr (GER)
12 RANG Felix 1985 M GER FSV Mülheim/Ruhr (GER)
13 ZEIGER Paul 1986 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
14 SCHÜTZ Jakob 1988 M GER OFC Bonn (GER)
15 THELEN Rico 1985 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
16 DE FALCO Daniel 1984 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
17 EPPINGER Peter 1987 M GER TSG Eislingen (GER)
18 SCHNEIDER Manuel 1987 M GER OFC Bonn (GER)
19 BAUMTROK Jewgenij 1988 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
20 GRÜNEBOOM Sören 1987 M GER FSV Mülheim/Ruhr (GER)
21 NEUDORF Florian 1985 M GER OFC Bonn (GER)
22 GANTHALER Roman 1987 M GER TSG Eislingen (GER)
23 DE WILDE Thomas 1985 M BEL
24 STROHMAIER Andreas 1984 M GER
25 BELL Andreas 1988 M GER TSV Kenten (GER)
26 BABAEV Anar 1986 M GER TSC Eintr. Dortmund (GER)
27 NUSS Artur 1988 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
28 VAN HOLSBEKE Seppe 1988 M BEL Confrerie Gent (BEL)
29 BUJDOSO Gergö 1986 M GER
30 GUTTROFF Steffen 1988 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
31 ROSENDAHL Kevin 1989 M GER FSV Mülheim/Ruhr (GER)
32 BACKHAUS Dirk 1987 M GER Herner TC (GER)
33 LAVRADOR Ricardo Vieira 1989 M GER TV Ratingen (GER)
34 BIELENBERG Julian 1988 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
35 FELDMEIER Marius 1988 M GER TSC Eintr. Dortmund (GER)
36 LAUSTER Cedric 1989 M GER TSG Eislingen (GER)
37 BRETTSCHNEIDER Julius 1989 M GER TSG Eislingen (GER)
38 PUTZKE Roland 1986 M GER Königsbacher SC (GER)
39 WEDEL Thorsten 1987 M GER FC Sulzbach-Rosenberg (GER)
40 GEBHARDT Alexander 1989 M GER OFC Bonn (GER)
41 BÖHM Alexander 1989 M GER FSV Mülheim/Ruhr (GER)
41 RADL Johannes 1989 M GER FC Sulzbach-Rosenberg (GER)
43 SIMOEN Frederik 1989 M BEL
44 BERGER Michael 1986 M GER
45 GREIPEL Fabian 1988 M GER FC Sulzbach-Rosenberg (GER)
46 PANTER Emanuel 1900 M GER FSV Mülheim/Ruhr (GER)
47 SCHOLZ Stefan 1988 M GER FSV Mülheim/Ruhr (GER)
48 FRITSCH Eike 1988 M GER FSV Mülheim/Ruhr (GER)
48 SCHMEINK Simon 1987 M GER

Sabre Men's Senior Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 LIMBACH Nicolas 1985 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
2 BAUER Steven 1981 M GER Königsbacher SC (GER)
3 BOGHICEV Franz 1985 M GER Königsbacher SC (GER)
3 PREIS Daniel 1984 M GER
5 RINK Linus 1985 M GER TSG Eislingen (GER)
6 DE FALCO Daniel 1984 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
6 DE TROG Laurent 1986 M BEL Confrerie Gent (BEL)
8 THELEN Rico 1985 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
9 JACKLIN Jan 1986 M GER TSG Eislingen (GER)
10 RANG Felix 1985 M GER FSV Mülheim/Ruhr (GER)
10 KRUCHEN David 1985 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
12 INGELBRECHT Kevin 1983 M BEL
13 SCHIFFERS Alexander 1986 M GER FSV Mülheim/Ruhr (GER)
14 STAHLECKER Kai 1985 M GER TSG Eislingen (GER)
15 ZEIGER Paul 1986 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
16 BABAEV Anar 1986 M GER TSC Eintr. Dortmund (GER)
17 NEUDORF Florian 1985 M GER OFC Bonn (GER)
18 BUJDOSO Gergö 1986 M GER
19 HOLLAND Tristan 1985 M GER
20 DE TROG Mathieu 1984 M BEL
21 STROHMAIER Andreas 1984 M GER
22 OCHMANN Patrick 1970 M GER TV Refrath (GER)
23 DE WILDE Thomas 1985 M BEL
24 FÖRSTER Christian 1972 M GER TV Refrath (GER)
25 FUCHS Markus 1971 M GER KTF Luitpold München (GER)
26 BERGER Michael 1986 M GER
27 BOEKE Marcel 1981 M GER FS Bielefelder TG (GER)
28 WOHLFAHRT Daniel 1984 M GER FS Bielefelder TG (GER)
29 MERGLER Christian 1968 M GER FS TG Würzburg (GER)

Sabre Women's Senior Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 JEMAYEVA Elena 1971 F RUS
2 WIESINGER Susanne 1974 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
3 GHEORGHITOAIA Catalina 1975 F ROU
3 BIESINGER Tamara 1987 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
5 SCHIFFER Stefanie 1985 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
6 HIRZMANN Davina 1985 F GER TV Alsfeld (GER)
7 PELEI Andreea 1975 F ROU
8 SIUKAYEVA Janna 1977 F AZE
9 MIHAI Dorina 1981 F ROU
10 KLEMM Sibylle 1984 F GER TSG Eislingen (GER)
11 MANGOLD Sandra 1973 F GER TSG Eislingen (GER)
12 BLOCK Reija 1988 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
13 CHRISTIAN Diana 1981 F GER TSG Eislingen (GER)
14 HÄNTZSCH Doreen 1982 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
15 THIELTGES Sabine 1981 F GER Königsbacher SC (GER)
16 DÖPKE Nora 1985 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
17 COVALIU Irina 1974 F ROU
18 AMIROVA Elena 1976 F AZE
19 DIACHENKO Tatiana 1979 F AZE
20 COSAR Martha 1986 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
21 TSCHOMAKOVA Margarita 1988 F BUL OFC Bonn (GER)
22 PREßMAR Julia 1988 F GER
23 JANZ Nicolette 1987 F GER Königsbacher SC (GER)
24 1st round BUJDOSO Alexandra 1990 F GER Königsbacher SC (GER)
25 GROE Manuela 1984 F GER CTG Koblenz (GER)
26 WAGNER Nadine 1989 F GER
27 GERHARDS Anna-Elena 1985 F GER CTG Koblenz (GER)
28 MICHALKE Friederike 1986 F GER Königsbacher SC (GER)
29 GEBERT Marline 1988 F GER
30 GOTTHARDT Mirjam 1988 F GER TSG Eislingen (GER)
31 PASCU Bianca 1988 F ROU CS Dinamo Bucuresti (ROU)
32 POTSCHKA Susanne 1985 F GER TSV Bad Kissingen (GER)
33 SAUER Eve 1986 F GER
34 ZERFASS Amélie 1985 F GER Fechtzentrum Berlin (GER)
35 FRIEßEM Christine 1982 F GER Königsbacher SC (GER)
36 IONESCU Ioana 1988 F ROU
37 GRAUDINS Gunilla 1970 F GER MTV Mainz (GER)
38 OPREA Gabriela 1987 F ROU
39 WOSCHEK Janina 1989 F GER TSG Eislingen (GER)
40 APEL Gesa 1975 F GER [i] UFC Frankfurt (GER)
41 MUNZ Lisa 1987 F GER
42 FISCHER Miriam 1986 F GER
43 SCHAUB Anke-Theresa 1974 F GER
44 DONOSE Felicia 1987 F ROU
45 SCHORMAIR Barbara 1979 F GER KTF Luitpold München (GER)
46 KLÖHN Gunilla 1988 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
47 STEINSEIFER Sonja 1989 F GER KTF Luitpold München (GER)
48 PUTZKE Varinia 1988 F GER Königsbacher SC (GER)
49 BODOCAN Ioana Gabriela 1982 F ROU
50 HERMANN Wiebke 1989 F GER TSG Eislingen (GER)
51 BULICA Mihaela 1990 F ROU CSA Steaua Bucuresti (ROU)
52 HELL Katherina 1985 F GER FC Göppingen (GER)
53 WEINITSCHKE-GÖRGEN Eva 1974 F GER MTV Mainz (GER)
54 SCHMITZ Desiree 1985 F GER OFC Bonn (GER)
55 FRIES Imke 1975 F GER MTV Mainz (GER)
56 BUCHHORN Jutta 1989 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
57 KUCHCINSKI Paula 1990 F GER CTG Koblenz (GER)
58 GÖRZEN Sandra 1990 F GER FC Göppingen (GER)
59 KARL Stefanie 1976 F GER MTV München (GER)
60 WEINDL Catherine 1985 F GER KTF Luitpold München (GER)
61 LUFT Annika 1988 F GER FSV Mülheim/Ruhr (GER)
62 FASZL Viktoria 1989 F GER FC Göppingen (GER)
63 RINGEL Martina 1977 F GER MTV Braunschweig (GER)
64 WALZ Larissa 1988 F GER FC Göppingen (GER)
65 LAUSTER Charmaine 1987 F GER TSG Eislingen (GER)
65 FORZANO Basilia 1989 F GER TSG Eislingen (GER)
67 PUTZKE Sonja 1989 F GER Königsbacher SC (GER)
68 JUNG Britta Yvonne 1983 F GER [i] FC im VfL Bochum (GER)
69 MÜLLER Susanne 1965 F GER [i] FC im VfL Bochum (GER)