Back to list

Results

Internationales Säbel-Pokal-Turnier
GER Mülheim an der Ruhr
October 2, 2005 - October 2, 2005

Sabre Women's U14+U13 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 NOLTE Fee 1992 F GER OFC Bonn (GER)
2 RINALDI Selina 1992 F GER OFC Bonn (GER)
3 MÜLLER Anna-Caroline 1992 F GER TSC Eintr. Dortmund (GER)
3 STEINER Lisa 1992 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
5 SPINDELER Hanna 1992 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
6 STÖCKMANN Sarah 1992 F GER TSC Eintr. Dortmund (GER)
7 SAMENDINGER Sarah 1992 F GER TSG Eislingen (GER)
8 HANAFI Muriel Zora 1992 F GER OFC Bonn (GER)
9 GLAS Claudia 1992 F GER CTG Koblenz (GER)
10 STÖCKMANN Lea 1992 F GER TSC Eintr. Dortmund (GER)

Sabre Women's U14+U13 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 LACKS Dorothee 1993 F GER [i] WMTV Solingen (GER)
2 BLERSCH Alexandra 1993 F GER TSG Eislingen (GER)
3 SEHNEM Sophia 1993 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
4 LORENZ Lisa-Marie 1993 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
5 ENACHE-MIJA Bianca 1993 F GER Königsbacher SC (GER)

Sabre Women's U17 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 KUCHCINSKI Paula 1990 F GER CTG Koblenz (GER)
2 LIMBACH Anna 1989 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
3 WAGNER Nadine 1989 F GER CTG Koblenz (GER)
3 STEINSEIFER Sonja 1989 F GER KTF Luitpold München (GER)
5 ERCETIN Melis 1991 F GER TSG Eislingen (GER)
6 BISCHOF Sophia 1990 F GER OFC Bonn (GER)
7 HINZE Stefanie 1989 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
8 PIETROWSKI Sina 1991 F GER FS TG Würzburg (GER)
9 KLEBER Solvejg 1991 F GER TV Alsfeld (GER)
10 HARTUNG Anne 1991 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
11 BORMKE Dana 1991 F GER Fechtzentrum Solingen (GER)
12 SAMENDINGER Sarah 1992 F GER TSG Eislingen (GER)
13 HÜBNER Julia 1992 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
14 MÜLLER Anna-Caroline 1992 F GER TSC Eintr. Dortmund (GER)
15 BOCK Frederieke 1989 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
16 NEUER Katharina 1991 F GER TSC Eintr. Dortmund (GER)
17 WEHMEYER Nadine 1990 F GER TG Herford (GER)
18 THEIS Martina 1991 F GER
19 VAN DONGEREN Jamie 1990 F NED s.v. Surtout (NED)
20 BLERSCH Alexandra 1993 F GER TSG Eislingen (GER)
21 FONTAINE Michaela 1990 F GER OFC Bonn (GER)
22 BOHLKE Denise 1991 F GER
23 SPINDELER Hanna 1992 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
24 KOMODROMOS Anna 1989 F GER TSC Eintr. Dortmund (GER)
25 HERMKES Carina 1991 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
26 BUSSE Riana 1991 F GER TSC Eintr. Dortmund (GER)
27 STEINER Lisa 1992 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
28 KRAUS Daniela 1993 F GER

Sabre Women's U20 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 BLOCK Reija 1988 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
2 DÖPKE Nora 1985 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
3 THOME Nicole 1973 F GER
3 FISCHER Miriam 1986 F GER
5 TSCHOMAKOVA Margarita 1988 F BUL OFC Bonn (GER)
6 LIMBACH Anna 1989 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
7 JANZ Nicolette 1987 F GER Königsbacher SC (GER)
8 MICHALKE Friederike 1986 F GER Königsbacher SC (GER)
9 WAGNER Nadine 1989 F GER CTG Koblenz (GER)
10 BISCHOF Sophia 1990 F GER OFC Bonn (GER)
11 BOCK Frederieke 1989 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
13 GRODDE Nele 1986 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
14 KLÖHN Gunilla 1988 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
15 KLEBER Solvejg 1991 F GER TV Alsfeld (GER)
16 ERCETIN Melis 1991 F GER TSG Eislingen (GER)
17 KUCHCINSKI Paula 1990 F GER CTG Koblenz (GER)
18 LUFT Annika 1988 F GER FSV Mülheim/Ruhr (GER)
19 THEIS Martina 1991 F GER
20 BOEDER Annike 1986 F GER TV Wetzlar (GER)
21 STEINSEIFER Sonja 1989 F GER KTF Luitpold München (GER)
22 PUTZKE Varinia 1988 F GER Königsbacher SC (GER)
22 GRAUDINS Gunilla 1970 F GER MTV Mainz (GER)
24 KLEBER Laiska 1988 F GER Königsbacher SC (GER)
25 HARTUNG Anne 1991 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
26 VERDOUW Floor 1989 F NED s.v. Scaramouche (NED)
27 GERAU Jasmin 1982 F GER USC Bochum (GER)
28 LANTING Anne-Floor 1989 F NED

Sabre Women's Senior Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 DÖPKE Nora 1985 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
2 THOME Nicole 1973 F GER
3 GROE Manuela 1984 F GER CTG Koblenz (GER)
4 GRAUDINS Gunilla 1970 F GER MTV Mainz (GER)
5 GERAU Jasmin 1982 F GER USC Bochum (GER)

Sabre Men's U14+U13 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 LEHNERT Florian 1992 M GER TSG Eislingen (GER)
2 WÜST Carsten 1992 M GER
3 SCHEURICH Simon 1992 M GER
3 RÜNZ Christoph 1992 M GER CTG Koblenz (GER)
5 MOGG Maximilian 1992 M GER CTG Koblenz (GER)
6 DECHER-WAHBY Gabriel 1992 M GER TV Alsfeld (GER)
7 LANGE Philipp 1992 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
8 ZAWADA Martin 1992 M GER Solinger TB (GER)
9 KOCH Philipp 1992 M GER TSC Eintr. Dortmund (GER)
10 KRÄMER Damian-Ivan 1992 M GER TSC Eintr. Dortmund (GER)
11 KÖTTER Lukas 1992 M GER TSC Eintr. Dortmund (GER)
12 OBERACKER Moritz 1992 M GER TSG Eislingen (GER)
13 BLESSING Ralf-Patrik 1992 M GER TSG Eislingen (GER)
14 ARNSWALD Robert 1992 M GER FSV Mülheim/Ruhr (GER)
15 KOCH Eike 1992 M GER TV Wetzlar (GER)
16 STUCKMANN Daniel 1992 M GER TV Jahn Oelde (GER)
17 SPICKHOFF Christopher 1992 M GER TSC Eintr. Dortmund (GER)
18 LEWIN Daniel 1992 M UKR FSV Mülheim/Ruhr (GER)
19 ADRIAN Jan-Niklas 1992 M GER TV Ratingen (GER)
20 HINTERDING Stijn 1992 M NED
21 MEYLERT Robin 1992 M GER
22 HAUPTMANN Justin 1992 M GER CTG Koblenz (GER)
23 GOEDHART Mike 1992 M NED s.v. Surtout (NED)
24 BENTER Christoph 1992 M GER
25 GOOSSENS Robbert 1992 M NED s.v. Surtout (NED)
26 WITTWER Marcel 1992 M GER FSV Mülheim/Ruhr (GER)

Sabre Men's U14+U13 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 HÜBERS Richard 1993 M GER TV Ratingen (GER)
2 KINDLER Maximilian 1993 M GER TSG Eislingen (GER)
3 GOTTLIEB-STROH Tobias 1993 M GER TV Alsfeld (GER)
3 SCHRÖDTER Robin 1993 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
5 ORTH Felix 1993 M GER CTG Koblenz (GER)
6 RIEGERT Jannik 1993 M GER TV Wetzlar (GER)
7 KUHN Alexander 1993 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
8 ADU-APPEAGYEI David 1993 M GER
9 KESSLER Dennis 1993 M GER CTG Koblenz (GER)
10 HÖGERLE Philipp 1993 M GER TSG Eislingen (GER)
11 HAUPT Benedikt 1993 M GER Königsbacher SC (GER)
12 BRACK Michel 1993 M GER TSC Eintr. Dortmund (GER)
13 BACKHAUß Jan 1993 M GER TSC Eintr. Dortmund (GER)
14 WEYEL David 1993 M GER OFC Bonn (GER)
15 TOP Mark 1993 M NED
16 NELLE Alexander 1993 M GER CTG Koblenz (GER)

Sabre Men's U17 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 SCHRÖDTER Sebastian 1990 M GER TV Ratingen (GER)
2 LAVRADOR Ricardo Vieira 1989 M GER TV Ratingen (GER)
3 KUPFER Daniel 1990 M GER TSC Eintr. Dortmund (GER)
3 SZABO Matyas 1991 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
5 PREßMAR Stefan 1990 M GER TSG Eislingen (GER)
6 HARTUNG Max 1989 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
7 PIKOS Tobias 1990 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
8 WESSELING Frederik 1991 M GER TV Ratingen (GER)
9 WEBER Alexander 1991 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
10 KORNBERGER Florian 1991 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
11 RÜLLER Lukas 1991 M GER Herner TC (GER)
12 KUTILOV Peter 1990 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
13 GEBHARDT Alexander 1989 M GER OFC Bonn (GER)
14 EIFLER Nils 1991 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
15 GARTHE Michael 1990 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
16 BRETTSCHNEIDER Julius 1989 M GER TSG Eislingen (GER)
17 METTLER Lucas 1989 M GER CTG Koblenz (GER)
18 FERNANDEZ-SCHMIDT Leandro 1991 M GER TV Ratingen (GER)
19 RIEGER Paul 1989 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
20 YILDIRIM Timur 1990 M GER TSC Eintr. Dortmund (GER)
21 SCHRÖDTER Robin 1993 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
22 REUTHER Christian 1989 M GER TSG Eislingen (GER)
23 KINDLER Maximilian 1993 M GER TSG Eislingen (GER)
24 MOHR Rene 1990 M GER CTG Koblenz (GER)
25 WALEKA Oliver 1989 M GER CTG Koblenz (GER)
26 ACHSTETTER Tobias 1990 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
27 SCHEURICH Simon 1992 M GER
28 MÜNSTER Marc 1991 M GER KTF Luitpold München (GER)
29 BAUER Timmy 1990 M GER KTF Luitpold München (GER)
30 UBEDA RODRIGUEZ Joan 1991 M GER FC Fürth (GER)
31 KRÄMER Damian-Ivan 1992 M GER TSC Eintr. Dortmund (GER)
32 LANGERBEINS Mats 1991 M GER OFC Bonn (GER)
33 STOTZEM Christian 1991 M GER OFC Bonn (GER)
34 HEINRICH Dominik 1990 M GER TSG Eislingen (GER)
35 WINDHÄUSER Martin 1990 M GER CTG Koblenz (GER)
36 LANGE Philipp 1992 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
37 RUNKEL Julius 1990 M GER OFC Bonn (GER)
38 FREDIKIND Thomas 1991 M GER FSV Mülheim/Ruhr (GER)
39 KLEINHENZ Sebastian 1991 M GER OFC Bonn (GER)
40 BLESSING Ralf-Patrik 1992 M GER TSG Eislingen (GER)
41 RUDA Josef 1991 M GER CTG Koblenz (GER)
42 BAILHE Clemens 1991 M GER TV Ratingen (GER)
43 BÖHM Alexander 1989 M GER FSV Mülheim/Ruhr (GER)
44 GROCHAU Christian 1990 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
44 MOGG Maximilian 1992 M GER CTG Koblenz (GER)
46 KLEIN Niklas 1991 M GER Königsbacher SC (GER)
47 SCHNEIDER Daniel 1991 M GER OFC Bonn (GER)
48 ARNSWALD Robert 1992 M GER FSV Mülheim/Ruhr (GER)
49 OBERACKER Moritz 1992 M GER TSG Eislingen (GER)
49 MALCHAREK Thomas 1990 M GER FSV Mülheim/Ruhr (GER)
51 BÖNN Alexander 1991 M GER TSC Eintr. Dortmund (GER)
52 RÜNZ Christoph 1992 M GER CTG Koblenz (GER)
53 HEROLD Nils-Arne 1991 M GER TV Wetzlar (GER)
54 HÖGERLE Philipp 1993 M GER TSG Eislingen (GER)
55 SCHREIBER Martin 1991 M GER Solinger TB (GER)
56 BERGNER Sebastian 1991 M GER TV Ratingen (GER)
57 WÜST Carsten 1992 M GER
57 GOBS Lucas-Johannes 1990 M GER FSV Mülheim/Ruhr (GER)
59 LEHNERT Florian 1992 M GER TSG Eislingen (GER)
60 WIESENER Pascal 1991 M GER OFC Bonn (GER)
61 KICKUTH Jonathan 1992 M GER Herner TC (GER)
62 NACIMIENTO Manuel 1991 M GER FSV Mülheim/Ruhr (GER)
63 KOCH Philipp 1992 M GER TSC Eintr. Dortmund (GER)
64 GLEIß Julian 1990 M GER Königsbacher SC (GER)

Sabre Men's U20 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 BEISHEIM Benedikt 1987 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
2 BIELENBERG Julian 1988 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
3 SCHIFFERS Alexander 1986 M GER FSV Mülheim/Ruhr (GER)
3 HARTUNG Max 1989 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
5 JACKLIN Jan 1986 M GER TSG Eislingen (GER)
6 SCHNEIDER Manuel 1987 M GER OFC Bonn (GER)
7 BOCK Benedikt 1987 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
8 ZEIGER Paul 1986 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
9 KARAKAYA Harun 1988 M GER TV Alsfeld (GER)
10 HIRZMANN Marlon 1989 M GER TV Alsfeld (GER)
11 BUJDOSO Gergö 1986 M GER Königsbacher SC (GER)
12 YILDIRIM Timur 1990 M GER TSC Eintr. Dortmund (GER)
13 GANTHALER Roman 1987 M GER TSG Eislingen (GER)
14 PUTZKE Christoph 1990 M GER Königsbacher SC (GER)
15 SCHRÖDTER Sebastian 1990 M GER TV Ratingen (GER)
16 MERLE Pascal 1990 M GER TV Alsfeld (GER)
17 PREßMAR Stefan 1990 M GER TSG Eislingen (GER)
18 LAVRADOR Ricardo Vieira 1989 M GER TV Ratingen (GER)
19 KUPFER Daniel 1990 M GER TSC Eintr. Dortmund (GER)
20 RÜLLER Lukas 1991 M GER Herner TC (GER)
21 GEBHARDT Alexander 1989 M GER OFC Bonn (GER)
22 HÜBERS Maximilian 1988 M GER TV Ratingen (GER)
23 BRETTSCHNEIDER Julius 1989 M GER TSG Eislingen (GER)
24 WESSELING Frederik 1991 M GER TV Ratingen (GER)
25 EPPINGER Peter 1987 M GER TSG Eislingen (GER)
26 BAUER Timmy 1990 M GER KTF Luitpold München (GER)
27 BORN Lars 1991 M GER TSC Eintr. Dortmund (GER)
28 REUTHER Christian 1989 M GER TSG Eislingen (GER)
29 KORNBERGER Florian 1991 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
30 PIKOS Tobias 1990 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
30 SZABO Matyas 1991 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
32 WEBER Alexander 1991 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
33 RIEGER Paul 1989 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
34 BABAEV Anar 1986 M GER TSC Eintr. Dortmund (GER)
35 EIFLER Nils 1991 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
35 SIMON Robert 1988 M GER TV Ratingen (GER)
37 ACHSTETTER Tobias 1990 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
37 MÜNSTER Marc 1991 M GER KTF Luitpold München (GER)
39 KUTILOV Peter 1990 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
40 UBEDA RODRIGUEZ Joan 1991 M GER FC Fürth (GER)
41 LINKE Steffen 1991 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
41 CRAMER Marnix 1988 M NED
43 ADEMA Richard 1988 M NED Delft Fencing Club (NED)
44 HEINRICH Dominik 1990 M GER TSG Eislingen (GER)

Sabre Men's Senior Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 BOCK Benedikt 1987 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
2 BEISHEIM Benedikt 1987 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
3 JACKLIN Jan 1986 M GER TSG Eislingen (GER)
3 PREIS Daniel 1984 M GER CTG Koblenz (GER)
5 ZEIGER Paul 1986 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
6 SCHNEIDER Manuel 1987 M GER OFC Bonn (GER)
7 GANTHALER Roman 1987 M GER TSG Eislingen (GER)
8 BIELENBERG Julian 1988 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
9 DE FALCO Daniel 1984 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
10 BABAEV Anar 1986 M GER TSC Eintr. Dortmund (GER)
11 EPPINGER Peter 1987 M GER TSG Eislingen (GER)
12 BERGER Michael 1986 M GER Herner TC (GER)
13 KÜHN Thorsten 1973 M GER TSC Eintr. Dortmund (GER)
14 CLAEYS Rodolphe 1978 M BEL
15 SCHIFFERS Alexander 1986 M GER FSV Mülheim/Ruhr (GER)
16 HOLLAND Tristan 1985 M GER Herner TC (GER)
17 FÖRSTER Christian 1972 M GER TV Refrath (GER)
18 FUCHS Markus 1971 M GER KTF Luitpold München (GER)
19 RANG Felix 1985 M GER FSV Mülheim/Ruhr (GER)
20 NEUDORF Florian 1985 M GER OFC Bonn (GER)
21 GROBELNY Jens 1978 M GER Herner TC (GER)
22 OCHMANN Patrick 1970 M GER TV Refrath (GER)
23 KSHEVINSKY Alexander 1985 M GER TV Wetzlar (GER)
25 TODOROV Vassil 1982 M GER KTF Luitpold München (GER)
26 PETERS Jens 1968 M GER TV Wetzlar (GER)
27 KRUCHEN David 1985 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
27 BUSJAN Marcus 1975 M GER Darmstädter FC (GER)