Back to list

Results

EVF Circuit
FRA Faches
January 20, 2024 - January 21, 2024

Foil Women's V60 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N AUBAILLY Corinne 1955 F FRA ORLEANS CE (FRA)
2 N CARETTE Veronique 1958 F FRA REIMS CE (FRA)
3 N HALE Caron 1959 F GBR
3 N WORMAN Gillian 1960 F GBR
5 N FLEISCHER Flos 1957 F NED
6 N OFFERLE Judith 1951 F USA
7 N DELACOUR Brigitte 1952 F FRA ST DENIS HOT (FRA)
8 N BARBIER Beatrice 1964 F FRA CHAMBERY CE (FRA)
9 N MARTINOT Claire 1956 F FRA
10 N WILLARD Antoinette 1948 F FRA PARIS TA (FRA)
11 N ROBINSON Lynette 1959 F GBR

Foil Women's V50 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N ROUSSELOT Bella 1968 F FRA
2 N MARTINI Lavinia 1971 F ITA SC Torino (ITA)
3 N GOEMAERE Mariele 1969 F FRA
3 N PREAUX Valerie 1969 F FRA EVRY AS (FRA)
5 N FOSTIER Veronique 1966 F FRA
6 N THOMAS Marion 1966 F GBR
7 N MOONEY Rebecca 1968 F IRL
8 N CITERNE Cecile 1972 F FRA
9 N BORNE Sylvie 1974 F FRA
10 N DAMMROFF Ursula 1972 F NED
11 N BISSON Benedicte 1965 F FRA ROANNE CER (FRA)
12 N PLATOV Audra 1971 F FRA
13 N MARCAILLOU Lydie 1973 F FRA
14 N MICHAUX Murielle 1965 F BEL CE Woluwe (BEL)
15 N BERNARDO DA SILVA Denise 1969 F FRA
16 N DOOLEY Geraldine 1900 F GBR

Foil Women's V40 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N ENRIGHT Irene 1977 F FIN Helsingin Miekkailijat (FIN)
2 N FERRARI Annaick 1977 F FRA NICE OGC (FRA)
3 N CZEGLEDY Edina 1978 F HUN DFC Düsseldorf (GER)
3 N FOKINA Margarita 1975 F RUS
5 N PAGES Melanie 1986 F FRA
6 N QUADRI Paola 1983 F ITA Scherma Sebino (ITA)
7 N LAROCHE Marie 1982 F FRA
8 N DELORME Carole 1975 F FRA PARIS TA (FRA)
9 N SULLIVAN Annemarie 1900 F GER
10 N KALITINA Svetlana 1984 F RUS
11 N SEBBANE Virginie 1975 F FRA
12 N GERARD Mathilde 1975 F FRA
13 N DOLCE Alexia 1978 F FRA

Foil Men's V70 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N SOUMAGNE Thierry 1953 M BEL SR Grande Harmonie (BEL)
2 N PINCEMAILLE Benoit 1950 M FRA LAVAL CE (FRA)
3 N NIZARD Jean Claude 1951 M FRA
3 N LE MONNIER Claude 1953 M FRA PARIS TA (FRA)
5 N BAUDOUIN Philippe 1954 M FRA
6 N FONTANA Jean-Francois 1947 M FRA MONTPEL UC (FRA)
7 N MARECHAL Didier 1954 M FRA PARIS RCF (FRA)
8 N DELACOUR Patrick 1952 M FRA ST DENIS HOT (FRA)
9 N PAUL Graham 1947 M GBR
10 N KONNES Manfred 1940 M GER Eintracht Duisburg (GER)

Foil Men's V60 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N DEMEER Regis 1964 M FRA
2 N JOLYOT Pascal 1958 M FRA PARIS SCUF (FRA)
3 N SZUBA Francois 1964 M FRA CESSON (FRA)
3 N TROIANO John 1959 M GBR
5 N REYNOLDS Adam 1963 M AUS
6 N HUERTO Stephane 1961 M FRA MUTZIG CE (FRA)
7 N ERMAN Thierry 1964 M FRA QUETIGNY AS (FRA)
8 N ABRAHAMS Paul 1962 M GBR
9 N RIJSENBRIJ Hans 1962 M NED Zaal Amsterdam Zuid (NED)
10 N LAWRENCE John 1956 M USA
11 N MONDT Bas 1960 M NED Holland Schermen (NED)
12 N CONTREPOIS Didier 1959 M FRA DIJON ASPTT (FRA)
13 N GOBYN Luc 1963 M BEL Confrerie Gent (BEL)
14 N ISSARTIER Patrice 1964 M FRA VANDOEUVRE (FRA)
15 N BARTLETT Anthony 1955 M GBR
16 N MISHAGIN Vasiliy 1962 M RUS
17 N JACOBY Udo 1964 M GER Eintracht Duisburg (GER)
18 N CASSORET Denis 1964 M FRA FACHES CE (FRA)
19 N TORTORA Frederic 1963 M FRA PARIS TA (FRA)
20 N BENARD Jean yves 1957 M FRA
21 N DELL Georges 1958 M USA
22 N ALON Eitan 1962 M GBR
23 N SAGE Richard 1959 M GBR Lansdowne Fencing Club (GBR)
24 N GHILARDI Serge 1961 M BEL CE Woluwe (BEL)
25 N COLCHER Martin 1964 M FRA
26 N MULDER Hans 1961 M NED
27 N VAN DER WEIDE Rick 1962 M NED SC Amsterdam (NED)
28 N CREUZE Philippe 1964 M FRA PONT STE MAX (FRA)
29 N CROCHEMORE Laurent 1964 M FRA
30 N THOMAS Cédric 1955 M FRA
31 SHVARTS Yury 1958 M RUS

Foil Men's V50 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N BEAURENAULT Bertrand 1973 M FRA LYON SE (FRA)
2 N LACROIX Cyril 1972 M FRA PARIS TA (FRA)
3 N PETERS Peer Uwe 1967 M GER TG Münster (GER)
3 N PATARD Thierry 1974 M FRA NANTES NEC (FRA)
5 N POLOSIN Alexey 1970 M RUS
6 N VORONKEVICH Alexander 1965 M RUS
7 N NICOLI Giovanni 1972 M ITA Scherma Sebino (ITA)
8 N SIRIU Pascal 1972 M FRA VAL D ORGE (FRA)
9 N TROBOE Bruno 1970 M FRA PARIS TA (FRA)
10 N PESCE Filippo 1972 M ITA Udinese Scherma (ITA)
11 N MCKAY Michael 1967 M GBR
12 N ASSELOT Vincent 1972 M FRA RUEIL MALMAI (FRA)
13 N BIERLAIRE Joel 1966 M LUX CGDEL Luxembourg (LUX)
14 N ALI Xavier 1974 M FRA PARIS TA (FRA)
15 N RICHAUD Fabrice 1974 M FRA LYON SE (FRA)
16 N JOLLY Mathieu 1973 M FRA
17 N ABIDOGUN Kola 1966 M GBR
18 N CARON Vincent 1973 M FRA
19 N LIMER Miguel Jose 1970 M FRA
20 N MASSET David 1972 M BEL CE Woluwe (BEL)
21 N FOY Sebastien 1971 M GRE A.S.A.O. ATHENS (GRE)
22 N REID Graham 1972 M GBR
23 N GEORGES Henry 1973 M FRA TRAPPES (FRA)
24 N MARCAILLOU Florian 1970 M FRA PARIS TA (FRA)
25 N RAEKER Hans Martin 1965 M GER Hanseatischer FC Lübeck (GER)
26 N CHIKIN Vladimir 1965 M RUS
27 N CHEVIGNARD Donald 1974 M FRA
28 N GAUDIN Eric 1971 M FRA ST DOULCHARD (FRA)
29 N CARRE DE MALBERG Alexandre 1968 M FRA
30 N BUCQUET David 1970 M FRA NANTES NEC (FRA)
31 N PATRICE William 1968 M FRA
32 N BLAKE Daniel 1971 M GBR
33 N BAILLACHE Paul 1965 M GBR
34 N LIENART Thiebaud 1971 M FRA PARIS CEFC (FRA)
35 N MORT Nicholas 1972 M GBR
36 N BONOMO Frederic 1973 M FRA
37 N LASSALE Philippe 1965 M FRA
38 N BERKE Daniel 1971 M USA
39 N DREIJKLUFFT Rob 1972 M NED Holland Schermen (NED)
40 N REGNIEZ Nicolas 1971 M FRA

Foil Men's V40 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N TREPO Eric 1981 M FRA LYON SE (FRA)
2 N GINZERY Tomas 1980 M SVK ASC Wien (AUT)
3 N LOMBARD Yann 1982 M FRA
3 N BOULLIAT Francois 1982 M FRA CABRIES OC (FRA)
5 N CAZILHAC Jean Paul 1982 M FRA MEAUX CE (FRA)
6 N PERRIER Benoit 1977 M FRA PARIS CEP (FRA)
7 N ROUSSEL Alexandre 1984 M FRA NANTES NEC (FRA)
8 N LEQUEMENT Guillaume 1979 M BEL CE Woluwe (BEL)
9 N BESSET Jean-Charles 1982 M FRA TRAPPES (FRA)
10 N HANQUINET Julien 1979 M BEL SR Grande Harmonie (BEL)
11 N BAIR Stephan 1975 M GER PSV Stuttgart (GER)
12 N FROMBAUM Matthieu 1983 M FRA
13 N D'ATTELIS Pietro 1982 M ITA
14 N LASSELIN Renaud 1978 M FRA
15 N SEEGER Martin 1983 M GER Fechtzentrum Berlin (GER)
16 N BOURVEN Pierre yves 1982 M FRA LILLE UC (FRA)
17 N COPY Samuel 1975 M FRA MEAUX CE (FRA)
18 N NIZARD David 1979 M FRA PARIS RCF (FRA)
19 N VEAZEY Paul 1979 M GBR
20 N GHITTI Michele 1979 M ITA Scherma Sebino (ITA)
21 N HUBERT Adrien 1979 M FRA
22 N BEAUVAIS Olivier 1983 M FRA
23 N ALLARD Cyrille 1984 M FRA
24 N MEVEL Francois 1980 M FRA
25 N VINCENT Nicolas 1978 M BEL RCSC CEE Charleroi (BEL)
26 N GRAVES SMITH Geoffrey 1975 M CAN PARIS RCF (FRA)
27 N THOMAS Michel 1977 M FRA
28 N DE BETTIGNIES Philippe 1980 M FRA
29 N PIERRE Yannick 1980 M FRA
30 N CHEF Emmanuel 1976 M FRA
31 N GMEREK Marcel 1976 M GER OSC Berlin (GER)
1st round HERAULT Guillaume 1981 M FRA
A 1st round KOSAKIVSKYI Vasyl 1984 M UKR

Sabre Women's V60 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N HUTCHISON Jane S 1957 F GBR
2 N ZINI Sylvie 1959 F FRA NOISY CE (FRA)
3 N NAREY Michele 1964 F GBR Bath Sword Club (GBR)
3 N WEIMAR Agnes 1960 F FRA
5 N WILLIAMS Lynn 1964 F GBR Stort Valley Sabre Club (GBR)
6 N ROBINSON Lynette 1959 F GBR
7 N RUTHERFORD Agnes 1954 F FRA
8 N OLIER Therese 1964 F FRA
9 N GREEN Linda 1955 F GBR Edinburgh Fencing Club (GBR)
10 N OFFERLE Judith 1951 F USA
11 N PARPAIOLA Antonella 1955 F ITA Petrarca Scherma (ITA)
12 N DRESEN-KUCHALSKI Margaretha 1959 F GER DFC Düsseldorf (GER)

Sabre Women's V50 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N LEVEQUE Isabelle 1969 F FRA DIJON ASPTT (FRA)
2 N THOME Nicole 1973 F GER Mainzer TV (GER)
3 N BARBIER Anne Laure 1965 F FRA PARIS USM (FRA)
3 N ESIMAJE-HEATH Jacqueline 1969 F GBR
5 N CRANSTON-SELBY Beth 1900 F GBR
6 N MARTIN Caroline 1969 F GBR Truro Fencing Club (GBR)
7 N SIRACUSANO Donatella 1974 F ITA SC Roma (ITA)
8 N FOSTIER Veronique 1966 F FRA
9 N CAVERON Catherine 1974 F FRA
10 N CHIARI Astrid 1967 F AUT Wiener SC (AUT)
11 N STOKKERMANS-STAM Jean-Marie 1966 F NED s.v. Vívás (NED)
12 N GOEMAERE Mariele 1969 F FRA
13 N BAXTER Claudia 1969 F GBR
14 N HORI Catherine 1966 F FRA TSG Eislingen (GER)
15 N BISSON Benedicte 1965 F FRA ROANNE CER (FRA)
16 N ROUSSELOT Bella 1968 F FRA
17 N BERNARDO DA SILVA Denise 1969 F FRA
18 N KETS Kathleen 1970 F BEL Confrerie Gent (BEL)
19 N DOMAREFF Stéphanie 1971 F FRA

Sabre Women's V40 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N COLAIACOMO Daniela 1975 F ITA Acc. D Armi Musumeci Greco (ITA)
2 N DE MORAIS Jessica 1982 F FRA JOUE TOURS (FRA)
3 N GIANECCHINI Martina 1976 F ITA Petrarca Scherma (ITA)
3 N FERRARI Annaick 1977 F FRA NICE OGC (FRA)
5 N DI MARTINO Katalin 1982 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
6 N DE CICCO Veronica 1977 F ITA Petrarca Scherma (ITA)
7 N BRAHIMI Zohra 1981 F FRA
8 N BRISSON Claire 1982 F FRA
9 N HUET-HENAULT Marie-Pierre 1978 F FRA

Sabre Men's V60 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N BEM Michel 1961 M FRA MAISONS ALF (FRA)
2 N FEIRA CHIOS Alberto 1959 M ITA Fides Livorno (ITA)
3 N DOROSH Dale 1964 M CAN ANTIBES (FRA)
3 N RAMIER Thierry 1956 M FRA MAISONS ALF (FRA)
5 N LUZZO Antonio 1962 M ITA Acc. D Armi Musumeci Greco (ITA)
6 N KAS Geza 1958 M FRA
7 N GHOSH Julian 1962 M GBR
8 N SCHIELL Philippe 1963 M FRA FACHES CE (FRA)
9 N ROSEN Juri 1963 M GER TV Jahn Siegen (GER)
10 N TAILLANDIER Jean Francois 1956 M FRA
11 N VAN STERKENBURG Nico 1964 M NED
12 N GOBYN Luc 1963 M BEL Confrerie Gent (BEL)
13 N FALASCHI Luca 1960 M ITA SC Roma (ITA)
14 N LEONE Patrice 1964 M FRA LOUVIERS CE (FRA)
15 N VAN DER WEIDE Rick 1962 M NED SC Amsterdam (NED)
16 N CRANSTON-SELBY Christopher 1955 M GBR
17 N BENARD Jean yves 1957 M FRA
18 N NAGY Andras 1959 M HUN
19 N ALLAIN Marc 1949 M FRA PARIS PRIME (FRA)
20 N ZINI Roland 1947 M FRA NOISY CE (FRA)
20 N PAUL Graham 1947 M GBR

Sabre Men's V50 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N GIORGIANI Frederic 1973 M FRA BESANCON UC (FRA)
2 N GUIGNAT Olivier 1972 M FRA
3 N LANCIOTTI Stefano 1967 M ITA SC Roma (ITA)
3 N POIZAT Renaud 1967 M BEL Sabre Noir (BEL)
5 N LASCHEK Sef 1967 M NED Delft Fencing Club (NED)
6 N QUENTIN Frederic 1968 M FRA
7 N LEORAT Guillaume 1970 M ESP
8 N OSKAMP Anton 1965 M NED SC Amsterdam (NED)
9 N ESQUERRE Olivier 1968 M FRA GISORS 3A (FRA)
10 N THIELEMANS Alain 1970 M BEL Confrerie Gent (BEL)
11 N TORI Emmanuel 1972 M FRA
12 N MARGETICH Gerhard 1970 M AUT FUM Mödling (AUT)
13 N ADINOLFI Antonio 1972 M ITA SC Roma (ITA)
14 N JOUANNET David 1968 M FRA PARIS UC (FRA)
15 N MORETTA Lorenzo 1900 M ITA
16 N REDONDO Jose Luis 1966 M ESP
17 N REBENOK Andrej 1965 M POL
18 N NEVEUX Bertrand 1969 M FRA LE CHESNAY (FRA)
19 N ALEXANDER Kevin 1968 M GBR
20 N KREISCHER Viktor 1965 M GER TSG Eislingen (GER)
21 N RENAULT Olivier 1970 M FRA JOUE TOURS (FRA)
22 N DEMRY Franck 1969 M FRA CESSON CE (FRA)
23 N BIANCO Alberto 1900 M FRA
24 N DUBROUKIN Oleg 1900 M ISR
25 N REGNIEZ Nicolas 1971 M FRA
26 N MACASSO Cyrille 1972 M FRA
27 N CROSSON Ronan 1968 M FRA BORDEAUX CAM (FRA)

Sabre Men's V40 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N ANDREU DEDEU Marc 1978 M ESP SEA-T (ESP)
2 N BLOIN Bertrand 1978 M FRA MAISONS ALF (FRA)
3 N DAVYDOV Leonid 1900 M RUS
3 N MATHIS François 1979 M BEL SR Grande Harmonie (BEL)
5 N ANTONIS Olivier 1976 M BEL Confrerie Gent (BEL)
6 N HURDUBAI Paul Bogdan 1984 M ROU POITIERS (FRA)
7 N REY HERMIDA Juan 1977 M ESP
8 N BELLET Cyrille 1975 M FRA JOUE TOURS (FRA)
9 N BELLET Mathieu 1978 M FRA JOUE TOURS (FRA)
10 N MOULINIER Jean 1976 M FRA
11 N MANGE Amaury 1982 M FRA GUYANCOURT (FRA)
12 N FREMONT Eric 1977 M FRA VINCENNES CE (FRA)
13 N ZIPPER Thomas 1980 M FRA
14 N LECOMTE Etienne 1975 M FRA MONTS ESC (FRA)
15 N CHARREAU Anthony 1984 M FRA STRASBOURG UC (FRA)
16 N DECAIX Sébastien 1976 M FRA
17 N HUBER Jean michel 1977 M FRA STRASBOURG UC (FRA)
18 N JACOB Antoine 1983 M FRA
19 N DEFIEZ Julien 1981 M FRA LILLE VAUBAN (FRA)
20 N NEMORIN Jonathan 1983 M FRA