Back to list

Results

Internationales Jugendfechtturnier
GER Hamburg Volksdorf
September 8, 2007 - September 9, 2007

Foil Women's U11 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 BRESLER Stella 1997 F GER TB Burgsteinfurt (GER)
2 STRUNK Sarah 1998 F GER TB Burgsteinfurt (GER)

Foil Women's U12 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
3 SIEVERT Katrin 1996 F GER Hamburger FC (GER)

Foil Women's U13 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club

Foil Women's U14 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 BRAUN Anna Sophie 1994 F GER TG Neuss (GER)
2 EGGERT Sarah 1995 F GER USC Bochum (GER)
3 DEEG Ann-Christin 1994 F GER Hanseatischer FC Lübeck (GER)
3 GEORGESCU Anda 1994 F GER VFW Oberalster (GER)
5 ALBERS Bauke 1994 F GER TSV Hitzacker (GER)
6 SCHRADER Fenja 1994 F GER VFL Pinneberg (GER)
7 MEXSTORF Denise 1994 F GER VFL Pinneberg (GER)
8 WENDTLAND Lea-Katharina 1994 F GER Walddörfer SV (GER)
9 BERKEMEIER Nora 1994 F GER Walddörfer SV (GER)

Foil Women's U17 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 SCHUYLENBURG Fenja 1993 F GER VFL Pinneberg (GER)
2 BRAUN Anna Sophie 1994 F GER TG Neuss (GER)
3 HAFKE Charlotte 1993 F GER TB Hamburg-Eilbeck (GER)
3 DREYER Lara 1993 F GER FC Bremen-Nord (GER)
5 DABELSTEIN Lena 1993 F GER VFL Pinneberg (GER)
6 SULIMMA Nike 1991 F GER FC Bremen-Nord (GER)
7 MOOR Maria 1992 F GER FC Bremen-Nord (GER)
8 BRETT Lucy 1993 F GER VFL Pinneberg (GER)
9 SCHÖNING Christina 1991 F GER FC Bremen-Nord (GER)
10 RAMME-ADLER Isabelle 1992 F GER Walddörfer SV (GER)
11 KLINCK Nathalie 1991 F GER TB Hamburg-Eilbeck (GER)
12 GEORGESCU Anda 1994 F GER VFW Oberalster (GER)
13 NAZEMI Chantal 1993 F GER VFW Oberalster (GER)
14 RAUSCHNING Marie 1995 F GER VFL Pinneberg (GER)
15 MIRSAIDI Giti 1993 F GER

Foil Men's U11 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 MCFARLANE Tristen 1997 M GBR
2 HINSCH Florian 1997 M GER MTV Lüneburg (GER)
3 WAGNER Dominik 1997 M GER VFW Oberalster (GER)
4 SCHAWALLER DE DIAZ Leandro 1997 M GER VFW Oberalster (GER)
5 DREVS Johannes 1997 M GER Hanseatischer FC Lübeck (GER)
6 AHLQVIST Carl Oskar 1997 M SWE MFFG Malmö (SWE)
7 ERDMANN Timo 1997 M GER TB Burgsteinfurt (GER)
8 DAHLKAMP Paul 1998 M GER Walddörfer SV (GER)
11 KOSANKE Philip 1997 M GER VFL Pinneberg (GER)

Foil Men's U12 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 WEINER Björn Erik 1996 M GER TB Burgsteinfurt (GER)
2 DITTMANN Kirian 1996 M GER TB Burgsteinfurt (GER)
3 BAHNER Lorenz 1996 M GER TSV Hitzacker (GER)
4 TÖBEN Fritz 1996 M GER Walddörfer SV (GER)

Foil Men's U13 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club

Foil Men's U14 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 THOR Proscha 1994 M GER OFC Bonn (GER)
2 POST Patrick 1995 M NED s.v. Pegasus Escrime (NED)
3 HAMACHER Thies 1994 M GER TG Neuss (GER)
3 VAN DE LOO Tim 1994 M GER Hamburger FC (GER)
5 ROMANOVSKIS German 1994 M GER Hanseatischer FC Lübeck (GER)
6 SCHWALB Keno 1995 M GER Walddörfer SV (GER)
7 GERCKENS Daniel 1994 M GER Walddörfer SV (GER)
8 PFITZNER Sören 1995 M GER Walddörfer SV (GER)
9 KOSANKE Niklas 1995 M GER VFL Pinneberg (GER)
10 WOLLENHAUPT Justus 1995 M GER Walddörfer SV (GER)
11 KÜHNE Joachim 1994 M GER TSV Hitzacker (GER)
12 NAGEL Christian 1994 M GER Walddörfer SV (GER)
13 FIETZ Timm 1994 M GER Walddörfer SV (GER)
14 HANSEN Bojan 1995 M GER Walddörfer SV (GER)
15 MANNHARDT Jacob 1995 M GER

Foil Men's U17 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
2 HEITMÜLLER Hannes 1993 M GER Hanseatischer FC Lübeck (GER)
3 CLAUß Fabian 1992 M GER FC Bremen-Nord (GER)
3 KRETZMANN Tobias Malte 1992 M GER VFW Oberalster (GER)
5 TÖBEN Moritz 1993 M GER Walddörfer SV (GER)
6 KUHLMANN Lasse 1993 M GER VFL Pinneberg (GER)
7 WOLF Henrik 1992 M GER Walddörfer SV (GER)
8 WOLLENHAUPT Lennart 1993 M GER Walddörfer SV (GER)
9 LILIENTHAL Tristan 1993 M GER FC Bremen-Nord (GER)
10 HAMACHER Thies 1994 M GER TG Neuss (GER)
11 HÜLSEY Marius 1994 M GER TB Burgsteinfurt (GER)
12 LAARMANN Benedikt 1991 M GER FC Ahrensburg (GER)
13 BÖRGMANN Lennart 1993 M GER USC Viadrina Frankfurt (GER)
14 STUDENT Martin 1991 M GER FC Ahrensburg (GER)
15 FITTKAU Christian 1993 M GER VfL Uetze (GER)
16 BREESE Hannes 1993 M GER TSV Hitzacker (GER)
17 THOR Proscha 1994 M GER OFC Bonn (GER)
18 KÖNIG Marius 1993 M GER ASC Göttingen (GER)
19 ERDMANN Marcel 1992 M GER TB Burgsteinfurt (GER)
19 MÖLLER Christoph 1991 M GER VFW Oberalster (GER)
21 DE BELSUNCE Roger 1993 M GER Hamburger FC (GER)
22 ZWARTEK Paul 1992 M GER SFV Oschatz (GER)
22 MALASCHITZ Vincent 1993 M GER Walddörfer SV (GER)
24 HENKE Tjark 1993 M GER VFW Oberalster (GER)
25 ROTHFUCHS Finn Georg 1993 M GER TB Hamburg-Eilbeck (GER)
26 CLAUSBERG Philipp 1993 M GER Hamburger FC (GER)

Epee Women's U11 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club

Epee Women's U12 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club

Epee Women's U13 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club

Epee Women's U14 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 SÜVERKRÖBBE Svantje 1994 F GER 1.SC Norderstedt (GER)

Epee Women's U17 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 ZAHIR Ariana 1994 F GER 1.SC Norderstedt (GER)
2 STADTER Ronja 1993 F GER FG Segeberg (GER)
3 SCHMACKA Jeaninne 1993 F GER 1.SC Norderstedt (GER)
4 NIEBER Alessa 1993 F GER 1.SC Norderstedt (GER)

Epee Men's U11 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club

Epee Men's U12 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club

Epee Men's U13 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club

Epee Men's U14 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 ROSE Leon 1994 M GER 1.SC Norderstedt (GER)
2 GERCKENS Daniel 1994 M GER Walddörfer SV (GER)
3 NAGEL Christian 1994 M GER Walddörfer SV (GER)
4 DRECKMANN Nils 1995 M GER FG Segeberg (GER)
5 WOLLENHAUPT Justus 1995 M GER Walddörfer SV (GER)
6 STAHL Cedric 1994 M GER Elmshorner MTV (GER)

Epee Men's U17 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 WELSCH Wladimir 1991 M GER FC Bremen-Nord (GER)
2 LEHMANN Lutz 1992 M GER SSV Ulm 1846 (GER)
3 FRÜHLING Carl 1991 M GER Hamburger FC (GER)
3 TÖBEN Moritz 1993 M GER Walddörfer SV (GER)
5 ZWARTEK Paul 1992 M GER SFV Oschatz (GER)
6 CELINDER Maximilian 1993 M GER Bremen 1860 Fechten (GER)
7 WOLLENHAUPT Lennart 1993 M GER Walddörfer SV (GER)
8 LILIENTHAL Tristan 1993 M GER FC Bremen-Nord (GER)
9 HÖFT Lukas 1993 M GER Bremen 1860 Fechten (GER)
10 SCHREIBER Milan 1993 M GER Bremen 1860 Fechten (GER)
11 WOLF Henrik 1992 M GER Walddörfer SV (GER)
12 ROSE Leon 1994 M GER 1.SC Norderstedt (GER)
13 MANKE Arne 1992 M GER MTV Lüneburg (GER)
14 KUTSCHALE Nils 1992 M GER Walddörfer SV (GER)