Back to list

Results

Neurieder Würmtalturnier
GER Neuried
October 2, 2021 - October 2, 2021

Foil Women's U11 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N CONRAD Elena 2012 F GER SV Wacker Burghausen (GER)

Foil Men's U11 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N WEISS Santiago 2011 M GER TSV Neuried (GER)
2 N MONTI Ludovico 2013 M ITA

Foil Women's U15 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N JABERG Sydney 2007 F SUI CEM Morges (SUI)
2 N ORLENKO Maria Elena 2007 F GER TSV Ottobrunn (GER)
3 N SCHNEIDER Elena 2009 F GER KTF Luitpold München (GER)
3 N KLOSTERMANN Emma 2009 F GER KTF Luitpold München (GER)
5 N SCHULTHEIß Nine 2007 F GER Sportfechten Laim (GER)
6 N AUTHIER Marie-Hélène 2009 F GER KTF Luitpold München (GER)
7 N KELLNER Helena 2010 F GER KTF Luitpold München (GER)
8 N GRASBERGER Brianna 2007 F GER SV Wacker Burghausen (GER)
9 N FUDERHOLZ Clara 2008 F GER FC Fürth (GER)
10 N TRUNZER Hannah 2008 F GER TSV Neu-Ulm (GER)
11 N PREUSSER Laetizia 2008 F GER SV Wacker Burghausen (GER)
12 N POPOV Anna - Sophia 2008 F GER TG Biberach (GER)
13 N MAURER Sophie 2010 F GER TUS Pfarrkirchen (GER)
14 N PAUR Celina 2008 F GER SB DJK Rosenheim (GER)
15 N SCHLAGBAUER Laura 2008 F GER TV Feldkirchen (GER)
16 N BEGASSE Paula 2009 F GER TUS Pfarrkirchen (GER)
17 N 1st round HERSCHBACH Mara 2009 F GER TSV Neuried (GER)

Foil Men's U15 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N NEUSCHAEFER Felix 2008 M GER MTV München (GER)
2 N HAIMERL Lux 2007 M GER MTV München (GER)
3 N FRITZ Johann 2008 M GER TSB Schwäbisch Gmünd (GER)
3 N ERL Sebastian 2009 M AUT ASVÖ FC Salzburg (AUT)
5 N BRENDEL Linus 2007 M GER TUS Pfarrkirchen (GER)
6 N GEßNER Nicolas 2008 M GER KTF Luitpold München (GER)
7 N KIYANENKO Maxim 2008 M AUT ASVÖ FC Salzburg (AUT)
8 N FROHNHOLZER Moritz 2008 M GER Fechtclub München (GER)
9 N MACK Gregor 2009 M AUT ASVÖ FC Salzburg (AUT)
10 N KOLBINGER Moritz 2008 M GER TSV Neuried (GER)
11 N VON ERFFA Leopold 2009 M GER MTV München (GER)
12 N GEBERT Linus 2007 M GER Fechtclub München (GER)
13 N PEDRETTI Lorenzo 2008 M ITA MTV München (GER)
14 N KUEBLER Ferdinand 2008 M GER TSV Neuried (GER)
15 N WEBER Felix 2008 M GER TSV Neuried (GER)
16 N HEUMANN Jona 2006 M GER TSV Neuried (GER)

Epee Women's U15 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N YOOSEFI Daria 2007 F GER TV Augsburg (GER)
2 N WALDMANN Victoria 2008 F GER TV Augsburg (GER)
3 N KRAUSE Leni 2008 F GER TV Augsburg (GER)
3 N PEDRETTI Silvia 2007 F ITA MTV München (GER)
5 N WINKER Paula 2008 F GER TV Augsburg (GER)
6 N CIVAN Tuana 2008 F GER SSV Ettal (GER)
7 N KLAUSER Tizia 2007 F GER TSV Weilheim (GER)
8 N UTZMEIER Frieda 2008 F GER FC Gröbenzell (GER)
9 N NORDMEYER Emma 2007 F GER TV Augsburg (GER)
10 N RINDERER Anna 2007 F GER FC Gröbenzell (GER)
11 N BOS PASCUAL Anne 2008 F GER TSV Weilheim (GER)

Epee Women's U17 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N KINAST Frederike 2005 F GER Fechtclub München (GER)
2 N VON ERFFA Victoria 2005 F GER MTV München (GER)
3 N BADER Mara 2006 F GER TV Augsburg (GER)
3 N MELTERS Elisabeth 2005 F GER Fechtclub München (GER)
5 N REUTHNER Johanna 2005 F GER TSV Weilheim (GER)
6 N HÜBNER Tiffany 2007 F GER TV Kaufbeuren (GER)
7 N GLOCKER Eva 2008 F GER TV Kaufbeuren (GER)

Epee Men's U15 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N WINKER Leonard 2007 M GER TV Augsburg (GER)
2 N REINEKE Franz 2009 M GER SSV Ettal (GER)
3 N KALCH Elias 2007 M GER TV Augsburg (GER)
3 N SCHLICKENRIEDER Florian 2008 M GER FC Gröbenzell (GER)
5 N BOLZONI Daniele 2007 M ITA Sportfechten Laim (GER)
6 N GILG Jakob 2007 M GER TSV Weilheim (GER)
7 N VON SALDERN Niklas 2007 M GER TV Augsburg (GER)
8 N SCHWARTZ Michael 2008 M GER MTV München (GER)
9 KRAUSE Levi 2008 M GER TV Augsburg (GER)
10 N EXNER Lars 2007 M GER Fechtclub München (GER)
11 N MORITZ Dawson Bradley 2008 M GER TSV Neuried (GER)
12 N STARKE Theo 2008 M GER Fechtclub München (GER)
13 N KRANAWETTER Lukas 2008 M GER TSV Weilheim (GER)
14 N BREITENBACH Filip 2008 M GER TSV Neuried (GER)
15 N BOLUARTE PACHEO Etienne 2008 M GER Fechtclub München (GER)
16 N GROENEFELD Sebastian 2008 M GER Fechtclub München (GER)

Epee Men's U17 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N REINEKE Nepomuk 2006 M GER SSV Ettal (GER)
2 N HARTWIG Albert 2005 M GER FC Gröbenzell (GER)
3 N LEITL Johannes 2005 M GER TSV Weilheim (GER)
3 N QUAST Christopher 2006 M GER FC Gröbenzell (GER)
5 N GROLLITSCH Atilla 2006 M GER TV Augsburg (GER)
6 N REINECKE Jonas 2006 M GER MTV München (GER)
7 N TAVA CUTILLO Christian 2006 M ITA MTV München (GER)
8 N HEINDL Hagen 2007 M GER TV Kaufbeuren (GER)

Epee Women's U11 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N STEUERER Lena 2011 F GER ASV Ortenburg (GER)
2 N GAO Felicia Yixuan 2011 F GER Fechtclub München (GER)
3 N REINEKE Ida 2011 F GER SSV Ettal (GER)
4 N HÖCK Valentina 2012 F GER SSV Ettal (GER)
5 N BURKHARD Jasmin 2012 F GER TV Augsburg (GER)

Epee Men's U11 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N SCHIEßLER Xaver 2011 M GER TSV Weilheim (GER)
2 N RICHTER Ferdinand 2011 M GER SSV Ettal (GER)
3 N ERNST David 2011 M GER TV Augsburg (GER)
4 N EHLERS Torben 2011 M GER TV Augsburg (GER)

Foil Women's U13 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N CONRAD Alessia 2010 F GER SV Wacker Burghausen (GER)
2 N CONRAD Elena 2012 F GER SV Wacker Burghausen (GER)
3 N HABIB Alessandra 2010 F GER Nürnberger FC (GER)
0 F HERSCHBACH Mara 2009 F GER TSV Neuried (GER)

Foil Men's U13 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N ERL Sebastian 2009 M AUT ASVÖ FC Salzburg (AUT)
2 N MACK Gregor 2009 M AUT ASVÖ FC Salzburg (AUT)
3 N VON ERFFA Leopold 2009 M GER MTV München (GER)
3 N BÖHME David 2010 M GER TSV Neu-Ulm (GER)
5 N KUHL Albert 2009 M POL KTF Luitpold München (GER)
6 N SCHOSSER Finn Jakob 2009 M GER MTV München (GER)
7 N HAFT Frederik 2010 M GER Fechtclub München (GER)
8 N MADER Mads 2010 M GER MTV München (GER)
9 N SARBIA Kiran 2009 M GER Fechtclub München (GER)
10 N WIESER Dominik 2010 M GER SV Wacker Burghausen (GER)
11 N BECK János 2010 M GER Nürnberger FC (GER)

Foil Women's U17 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N SELMAYR Sarah 2006 F GER TV Feldkirchen (GER)
2 N POPOV Maria 2005 F GER TSV Neu-Ulm (GER)
3 N JABERG Sydney 2007 F SUI CEM Morges (SUI)
3 N GRASBERGER Brianna 2007 F GER SV Wacker Burghausen (GER)
5 N CONRAD Diana 2005 F GER SV Wacker Burghausen (GER)

Foil Men's U17 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N FRITZ Johann 2008 M GER TSB Schwäbisch Gmünd (GER)
2 N HEIß Andreas 2005 M GER SB DJK Rosenheim (GER)
3 N NEUSCHAEFER Felix 2008 M GER MTV München (GER)
3 N RASCHKE Simon 2006 M GER Fechtclub München (GER)
5 N TAKACS Vince 2006 M HUN SV Wacker Burghausen (GER)
6 N KOLBINGER Moritz 2008 M GER TSV Neuried (GER)
7 N HEUMANN Jona 2006 M GER TSV Neuried (GER)
8 N WEBER Felix 2008 M GER TSV Neuried (GER)

Epee Women's U13 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N SVETEC Gabriela 2009 F CRO TSV Trudering (GER)
2 N NORDMEYER Helene 2010 F GER TV Augsburg (GER)
3 N ROLOFF Alexandra 2009 F GER TV Augsburg (GER)
4 N LAQUAI Klara 2010 F GER TV Augsburg (GER)

Epee Men's U13 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N FAILENSCHMID Moritz 2010 M GER SV Böblingen (GER)
2 N REINEKE Franz 2009 M GER SSV Ettal (GER)
3 N MAZRAANI Vincent 2009 M GER MTV München (GER)
3 N VON SALDERN Felix 2009 M GER TV Augsburg (GER)
5 N SCHNURR Frederik 2009 M GER TV Augsburg (GER)
6 N BAUMGARTL Matti 2010 M GER SSV Ettal (GER)
7 N KÜNZE Sebastian 2009 M GER Sportfechten Laim (GER)
8 N EULER Jakob 2010 M GER TV Kaufbeuren (GER)
9 N LUTZENBERGER Marcos 2010 M GER TV Kaufbeuren (GER)
10 N BURKHARD Collin 2010 M GER TV Augsburg (GER)
11 N ZIMMERT Philipp 2010 M GER SSV Ettal (GER)