Back to list

Results

1. FFSA National Open 1 2021
RSA Soweto
May 8, 2021 - May 9, 2021

Foil Women's U17 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club

Foil Women's Senior Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N VAN MANEN Anokha 2002 F RSA Sello Maduma Fencing Academy (RSA)
2 N MBATHA Nomvula Mahlodi 1997 F RSA Soweto FC (RSA)
3 N AGRELLA Susan 1960 F RSA Garden Route FA (RSA)
3 N TUKU Aphiwe 1995 F RSA Soweto FC (RSA)
5 N LAMBREVA Melani 2001 F RSA IKSAFA Johannesburg (RSA)
6 N LANCASTER Alexandra 1997 F RSA UCT Cape Town (RSA)
7 N CASSIM Imaan 2005 F RSA IKSAFA Johannesburg (RSA)
8 N MCCABE SACHA 2002 F RSA TFS Johannesburg (RSA)
9 N CASSIM Farhana 1980 F RSA IKSAFA Johannesburg (RSA)
10 N 1st round KUKOLJ Veressa 1964 F RSA TFS Johannesburg (RSA)

Epee Men's U17 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N BESTER Migael 2007 M RSA Pro-Motion Training Facility (RSA)
2 N RICHARDS Daniel 2005 M RSA Bishops FC (RSA)
3 N JORDAAN Chris 2006 M RSA Free State Modern Pentathlon Fencing Club (RSA)
3 N VAN EIJK Robert 2005 M RSA TUKS Pretoria (RSA)
5 N RICHARDS Aidan 2005 M RSA Bishops FC (RSA)
6 N VAN DER MERWE Mynhardt Gerhardus 2005 M RSA
7 N KRUGER Ewan 2007 M RSA Blues Cape Town (RSA)
8 N AUSTIN Sebastian 2005 M RSA Sello Maduma Fencing Academy (RSA)
9 N RIBEIRO Miguel 2007 M RSA VASK Bloemfontein (RSA)
10 N COMBRINCK Jaco 2007 M RSA
11 N 1st round TOKOTA Axole 2006 M RSA Nemato (RSA)
12 N 1st round SONDEVU Lebu 2007 M RSA Nemato (RSA)
13 N 1st round MTSATSE Emihle 2005 M RSA

Foil Women's U20 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N VAN MANEN Anokha 2002 F RSA Sello Maduma Fencing Academy (RSA)
2 N LAMBREVA Melani 2001 F RSA IKSAFA Johannesburg (RSA)
3 N MCCABE SACHA 2002 F RSA TFS Johannesburg (RSA)
3 N CASSIM Imaan 2005 F RSA IKSAFA Johannesburg (RSA)
0 F 1st round GREENWOOD Sarah-Paige 2004 F RSA IKSAFA Johannesburg (RSA)

Epee Men's U20 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N BESTER Christiaan 2002 M RSA Pro-Motion Training Facility (RSA)
2 N JORDAAN Jaco 2004 M RSA Free State Modern Pentathlon Fencing Club (RSA)
3 N VISSER Jason 2004 M RSA TUKS Pretoria (RSA)
3 N VAN MANEN Rahul 2004 M RSA Sello Maduma Fencing Academy (RSA)
5 N NSUA Joshua 2000 M RSA Excelsior EC (RSA)
6 N TAFUR Alexander Leroy 2004 M RSA TFS Johannesburg (RSA)
7 N STEENKAMP Werner 2002 M RSA TUKS Pretoria (RSA)
8 N MOGOTSI Refilwe 2002 M RSA Soweto FC (RSA)
9 N RICHARDS Aidan 2005 M RSA Bishops FC (RSA)
10 N PHAKISI Tshepo 2002 M RSA Soweto FC (RSA)
11 N VAN DER MERWE Mynhardt Gerhardus 2005 M RSA
12 N VAN EIJK Robert 2005 M RSA TUKS Pretoria (RSA)
13 N NORVAL George Murray James 2001 M RSA Firebird FC (RSA)
14 N AUSTIN Sebastian 2005 M RSA Sello Maduma Fencing Academy (RSA)
15 N SMITH Theon 2001 M RSA UCT Cape Town (RSA)
16 N GIBSON James 2001 M RSA Hillcrest FC (RSA)
17 N RICHARDS Daniel 2005 M RSA Bishops FC (RSA)
18 N JORDAAN Chris 2006 M RSA Free State Modern Pentathlon Fencing Club (RSA)
19 N 1st round BESTER Migael 2007 M RSA Pro-Motion Training Facility (RSA)
20 N 1st round FOWLIS William 2001 M RSA UCT Cape Town (RSA)
21 N 1st round MALULEKE Ntshovelo Ernest 2002 M RSA Soweto FC (RSA)
22 N 1st round PLANT James 2003 M RSA PBHS Pretoria (RSA)
23 N 1st round YENGENI Aphiwe 2002 M RSA Nemato (RSA)

Epee Men's Senior Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N BESTER Christiaan 2002 M RSA Pro-Motion Training Facility (RSA)
2 N TYCHLER Pavel 1998 M RSA TFS Johannesburg (RSA)
3 N SEFULARO Keith Manyaneyane 1993 M RSA Soweto FC (RSA)
3 N SANER Harry 2000 M RSA TFS Johannesburg (RSA)
5 N STEENKAMP Werner 2002 M RSA TUKS Pretoria (RSA)
6 N WOOD Michael 1971 M RSA TFS Johannesburg (RSA)
7 N VAN MANEN Rahul 2004 M RSA Sello Maduma Fencing Academy (RSA)
8 N VUNTU Athi 1993 M RSA Blues Cape Town (RSA)
9 N KOZMA Kalman 1995 M RSA University of Tswane (RSA)
10 N MADUMA Sello Given 1987 M RSA Sello Maduma Fencing Academy (RSA)
11 N SINCLAIR Emil 2000 M RSA Pro-Motion Training Facility (RSA)
12 N VEITCH Renier 2000 M RSA VASK Bloemfontein (RSA)
13 N NSUA Joshua 2000 M RSA Excelsior EC (RSA)
14 N JORDAAN Jaco 2004 M RSA Free State Modern Pentathlon Fencing Club (RSA)
15 N PHAKISI Tshepo 2002 M RSA Soweto FC (RSA)
16 N SANER Jeremy 1998 M RSA TFS Johannesburg (RSA)
17 N RAPER Jon-Paul 1988 M RSA Excelsior EC (RSA)
18 N HARRILALL Mikesh 1989 M RSA Blues Cape Town (RSA)
19 N MATHEBULA Mashudu 1983 M RSA Soweto FC (RSA)
20 N NORVAL George Murray James 2001 M RSA Firebird FC (RSA)
21 N MOGOTSI Refilwe 2002 M RSA Soweto FC (RSA)
22 N WALLACE Connor 2000 M RSA UCT Cape Town (RSA)
23 N HILLEBRAND Darien 1998 M RSA UCT Cape Town (RSA)
24 N TUKU Ayanda 2000 M RSA Wits Johannesburg (RSA)
25 N SMITH Theon 2001 M RSA UCT Cape Town (RSA)
26 N FORBES-WILKINSON Dylan 1997 M RSA UCT Cape Town (RSA)
27 N GIBSON James 2001 M RSA Hillcrest FC (RSA)
28 N JANSE VAN RENSBURG Ado 1959 M RSA TUKS Pretoria (RSA)
28 N PLANT James 2003 M RSA PBHS Pretoria (RSA)
30 N VISSER Jason 2004 M RSA TUKS Pretoria (RSA)
31 N YENGENI Aphiwe 2002 M RSA Nemato (RSA)
32 N TAFUR Alexander Leroy 2004 M RSA TFS Johannesburg (RSA)
33 N 1st round FOWLIS William 2001 M RSA UCT Cape Town (RSA)
34 N 1st round THOMPSON Ryan 2000 M RSA UCT Cape Town (RSA)
35 N 1st round NDOLOTHI Anelisa 1997 M RSA
36 N 1st round FERNANDES Filipe 1993 M RSA Wits Johannesburg (RSA)
37 N 1st round VENTER Jaco-Louis 1998 M RSA
38 N 1st round LATIEF Yusuf 1995 M RSA UCT Cape Town (RSA)
39 N 1st round HATTINGH Edmund 1999 M RSA Wits Johannesburg (RSA)
39 N 1st round VAN DER WALT Michael 1995 M RSA TUKS Pretoria (RSA)
0 F 1st round POTO Olerato 1998 M RSA Tshwane University of Technology (RSA)

Sabre Women's Senior Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N LAMBREVA Melani 2001 F RSA IKSAFA Johannesburg (RSA)
2 N MCCABE SACHA 2002 F RSA TFS Johannesburg (RSA)
3 N TUKU Aphiwe 1995 F RSA Soweto FC (RSA)
3 N MBATHA Nomvula Mahlodi 1997 F RSA Soweto FC (RSA)
5 N AGRELLA Susan 1960 F RSA Garden Route FA (RSA)
6 N RAMSHAW Nicolette 1995 F RSA Maestro FC (RSA)
7 N BEUKES Berne 2005 F RSA VASK Bloemfontein (RSA)
8 N 1st round DA SILVA Kathryn 2001 F RSA TFS Johannesburg (RSA)
9 N 1st round DA SILVA Nicola 1969 F RSA TFS Johannesburg (RSA)

Foil Men's U20 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N VAN MANEN Rahul 2004 M RSA Sello Maduma Fencing Academy (RSA)
2 N TAFUR Alexander Leroy 2004 M RSA TFS Johannesburg (RSA)
3 N SAMPSON Caden 2003 M RSA Cape Fencing Academy (RSA)
0 F 1st round MOGOTSI Refilwe 2002 M RSA Soweto FC (RSA)
0 F 1st round PHAKISI Tshepo 2002 M RSA Soweto FC (RSA)

Epee Women's U17 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N GHABRIAL Sarah 2007 F RSA TUKS Pretoria (RSA)
2 N CASSIM Aaliyah 2007 F RSA IKSAFA Johannesburg (RSA)
3 N VAN DEN BERG Cara 2006 F RSA TUKS Pretoria (RSA)
3 N MOHLALA Mpho 2006 F RSA Soweto FC (RSA)
5 N CASSIM Imaan 2005 F RSA IKSAFA Johannesburg (RSA)
6 N ADONIS Britney 2005 F RSA Garden Route FA (RSA)
7 N MNGUNI Azile 2005 F RSA CHSA Cape Town (RSA)
8 N BEUKES Berne 2005 F RSA VASK Bloemfontein (RSA)
9 N VAN AARDE Keishia 2005 F RSA CHSA Cape Town (RSA)
10 N MAGODA Aliziwe 2005 F RSA CHSA Cape Town (RSA)
11 N NICHOLAS Ashlyn 2005 F RSA CHSA Cape Town (RSA)
12 N 1st round MILLER Taryn 2005 F RSA CHSA Cape Town (RSA)
13 N 1st round SESETHU Qavane 2005 F RSA CHSA Cape Town (RSA)
14 N 1st round FAKIER Taaliah 2005 F RSA CHSA Cape Town (RSA)

Epee Women's U20 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N VAN DER MERWE Alida 2003 F RSA Free State Modern Pentathlon Fencing Club (RSA)
2 N VAN MANEN Anokha 2002 F RSA Sello Maduma Fencing Academy (RSA)
3 N KLOPPER Alexandra 2004 F RSA Free State Modern Pentathlon Fencing Club (RSA)
3 N MOHLALA Mpho 2006 F RSA Soweto FC (RSA)
5 N MNGUNI Azile 2005 F RSA CHSA Cape Town (RSA)
6 N MCCABE SACHA 2002 F RSA TFS Johannesburg (RSA)
7 N ADONIS Britney 2005 F RSA Garden Route FA (RSA)
8 N VAN DEN BERG Cara 2006 F RSA TUKS Pretoria (RSA)
9 N BEUKES Berne 2005 F RSA VASK Bloemfontein (RSA)
10 N GREENWOOD Sarah-Paige 2004 F RSA IKSAFA Johannesburg (RSA)
11 N GHABRIAL Sarah 2007 F RSA TUKS Pretoria (RSA)
12 N RAMOS Jessica 2004 F RSA TFS Johannesburg (RSA)
13 N MILLER Taryn 2005 F RSA CHSA Cape Town (RSA)
14 N CASSIM Aaliyah 2007 F RSA IKSAFA Johannesburg (RSA)
15 N MAGODA Aliziwe 2005 F RSA CHSA Cape Town (RSA)
16 N SESETHU Qavane 2005 F RSA CHSA Cape Town (RSA)
17 N 1st round VAN AARDE Keishia 2005 F RSA CHSA Cape Town (RSA)
18 N 1st round FAKIER Taaliah 2005 F RSA CHSA Cape Town (RSA)
18 N 1st round CASSIM Imaan 2005 F RSA IKSAFA Johannesburg (RSA)
20 N 1st round NICHOLAS Ashlyn 2005 F RSA CHSA Cape Town (RSA)

Foil Men's Senior Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N VILJOEN Jacques 1988 M RSA Cape Fencing Academy (RSA)
2 N TYCHLER Pavel 1998 M RSA TFS Johannesburg (RSA)
3 N SANER Jeremy 1998 M RSA TFS Johannesburg (RSA)
3 N SAMPSON Caden 2003 M RSA Cape Fencing Academy (RSA)
5 N VAN MANEN Rahul 2004 M RSA Sello Maduma Fencing Academy (RSA)
6 N SANER Harry 2000 M RSA TFS Johannesburg (RSA)
7 N PHAKISI Tshepo 2002 M RSA Soweto FC (RSA)
8 N NORVAL George Murray James 2001 M RSA Firebird FC (RSA)
9 N MATHEBULA Mashudu 1983 M RSA Soweto FC (RSA)
10 N VUNTU Athi 1993 M RSA Blues Cape Town (RSA)
11 N TAFUR Alexander Leroy 2004 M RSA TFS Johannesburg (RSA)
12 N GIBSON James 2001 M RSA Hillcrest FC (RSA)
13 N 1st round MOGOTSI Refilwe 2002 M RSA Soweto FC (RSA)
14 N 1st round HILLEBRAND Darien 1998 M RSA UCT Cape Town (RSA)
15 N 1st round TUKU Ayanda 2000 M RSA Wits Johannesburg (RSA)

Foil Men's U17 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club

Epee Women's Senior Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N YANTOLO Phumza 2000 F RSA Blues Cape Town (RSA)
2 N VAN MANEN Anokha 2002 F RSA Sello Maduma Fencing Academy (RSA)
3 N TUKU Aphiwe 1995 F RSA Soweto FC (RSA)
3 N YANTOLO Phakama 2000 F RSA Blues Cape Town (RSA)
5 N VAN DER MERWE Alida 2003 F RSA Free State Modern Pentathlon Fencing Club (RSA)
6 N JOZANA Zinhle Onako 1996 F RSA Soweto FC (RSA)
7 N LANCASTER Alexandra 1997 F RSA UCT Cape Town (RSA)
8 N MBATHA Nomvula Mahlodi 1997 F RSA Soweto FC (RSA)
9 N VAN DEN BERG Janale 1997 F RSA TUKS Pretoria (RSA)
10 N KLOPPER Alexandra 2004 F RSA Free State Modern Pentathlon Fencing Club (RSA)
11 N BURGER Mieke 2001 F RSA USSK Stellenbosch (RSA)
12 N GREENWOOD Sarah-Paige 2004 F RSA IKSAFA Johannesburg (RSA)
13 N RAMSHAW Nicolette 1995 F RSA Maestro FC (RSA)
14 N RAMOS Jessica 2004 F RSA TFS Johannesburg (RSA)
15 N LEBOILE Kate 1992 F BOT
16 N AGRELLA Susan 1960 F RSA Garden Route FA (RSA)
17 N MACHIKA Beauty 1999 F RSA Refilwe FC (RSA)
18 N LAMBREVA Melani 2001 F RSA IKSAFA Johannesburg (RSA)
19 N 1st round VAN DEN BERG Mieke 2001 F RSA TUKS Pretoria (RSA)
20 N 1st round NSUA Benedict 2000 F RSA Excelsior EC (RSA)
21 N 1st round RAMROOP Renuka Suekiah 1967 F RSA Sello Maduma Fencing Academy (RSA)
22 N 1st round MCCABE SACHA 2002 F RSA TFS Johannesburg (RSA)
23 N 1st round KUKOLJ Veressa 1964 F RSA TFS Johannesburg (RSA)

Sabre Men's Senior Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N SANER Jeremy 1998 M RSA TFS Johannesburg (RSA)
2 N SANER Harry 2000 M RSA TFS Johannesburg (RSA)
3 N SEFULARO Keith Manyaneyane 1993 M RSA Soweto FC (RSA)
3 N VEITCH Renier 2000 M RSA VASK Bloemfontein (RSA)
5 N ELLIS Ethan 2002 M RSA Blues Cape Town (RSA)
6 N TYCHLER Pavel 1998 M RSA TFS Johannesburg (RSA)
7 N BLAKEMAN Mitchum 1988 M RSA Maestro FC (RSA)
8 N NORVAL George Murray James 2001 M RSA Firebird FC (RSA)
9 N RIBEIRO Miguel 2007 M RSA VASK Bloemfontein (RSA)
10 N MOGOTSI Refilwe 2002 M RSA Soweto FC (RSA)
11 N 1st round TUKU Ayanda 2000 M RSA Wits Johannesburg (RSA)
12 N 1st round SINCLAIR Emil 2000 M RSA Pro-Motion Training Facility (RSA)
13 N 1st round MALULEKE Ntshovelo Ernest 2002 M RSA Soweto FC (RSA)