Back to list

Results

Salzburger MuskeStier
AUT Salzburg
October 19, 2019 - October 20, 2019

Foil Women's Senior Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N KLÖPPER Ulrike 1977 F GER SB DJK Rosenheim (GER)
2 N SOULEMEZI Eleftheria 2005 F GER Fechtclub München (GER)
3 N HINTERSEER Ursula 1957 F AUT AFC Salzburg (AUT)
4 N MAIER Johanna 1999 F GER TG Landshut (GER)
5 N VALINA Luzia 2003 F GER TG Landshut (GER)
6 N BURKHANOVA Ekaterina 2003 F RUS Sportfechten Laim (GER)
7 N MAIER Margarete 1997 F GER TG Landshut (GER)

Foil Men's Senior Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N BARTLING Renaldo 1959 M GER SV Medizin Bautzen (GER)
2 N KRAUS Harald 1998 M GER TG Landshut (GER)
3 N ECK Konstantin 1972 M GER SV Wacker Burghausen (GER)
4 N YANG Cheng Yuan 1988 M CHN TG Landshut (GER)
5 N HAASE Tjark 1992 M GER TG Landshut (GER)
6 N ROßNER Markus 1986 M GER VFL Kaufering (GER)
7 N FALLWICKL Armin 1956 M AUT AFC Salzburg (AUT)
8 N ZYLKA Henryk 1955 M GER TG Landshut (GER)

Epee Women's Senior Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N TANZMEISTER Dorothea 1968 F AUT ASC Wien (AUT)
2 N ULM Anna-Lea 1993 F GER
3 N ROSSKOPF Tina Maria 1992 F AUT KAC Klagenfurt (AUT)
3 N NEHIBA Barbara 1988 F AUT ASC Wien (AUT)
5 N GLAC Margarethe 1980 F AUT ASC Wien (AUT)
6 N LIEBMINGER Jasmin 1900 F AUT FC Hallein (AUT)
7 N JESKE Julia 1991 F GER ASV Ortenburg (GER)
8 N LESOINE Stella 1900 F AUT UFC Wien (AUT)

Epee Men's Senior Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N LECHNER Sebastian 1980 M AUT AFC Salzburg (AUT)
2 N ZIELINSKI-LICK Jürgen 1962 M AUT Kapfenberger SV (AUT)
3 N MARTIN Daniel 1993 M GER TSV Weilheim (GER)
3 N JESKE Thomas 1996 M GER ASV Ortenburg (GER)
5 N HIRNER Wolfgang 1967 M AUT AFC Salzburg (AUT)
6 N RICHTER Friedemann 1900 M GER
7 N ROßNER Markus 1986 M GER VFL Kaufering (GER)
8 N FALLWICKL Armin 1956 M AUT AFC Salzburg (AUT)
9 N SPANNLANG Reinhold 1972 M AUT ASC Wien (AUT)
10 N MARTIN Armin 1967 M GER TSV Weilheim (GER)
11 N ROSSKOPF Fabian 1996 M AUT AFC Salzburg (AUT)
12 N PAVIC Johannes 2004 M AUT FC Hallein (AUT)
13 N HILLEBRAND Arian 1998 M AUT AFC Salzburg (AUT)
14 N JESKE Peter 1964 M GER ASV Ortenburg (GER)
15 N SCHWARZENBACHER Vinzenz 1900 M AUT FC Hallein (AUT)
16 N OBERMEYER Florian 1984 M GER ASV Ortenburg (GER)
17 A KÜHNEL Sven 1987 M GER ASC Wien (AUT)

Sabre Women's Senior Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N TANZMEISTER Dorothea 1968 F AUT ASC Wien (AUT)
2 N SELTENHAMMER Enrica 1960 F AUT FC Wels (AUT)
3 N KLÖPPER Ulrike 1977 F GER SB DJK Rosenheim (GER)
4 N NEHIBA Barbara 1988 F AUT ASC Wien (AUT)
5 N KAISER Michaela 1973 F AUT En Garde FC (AUT)
6 N BAUMGARTNER Lorena 1900 F AUT

Sabre Men's Senior Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N FRASIN Philip 1998 M AUT En Garde FC (AUT)
2 N HOFFER Ralph 1994 M AUT Wiener SC (AUT)
3 N BAUMGARTNER Erwin 1974 M AUT Wiener SC (AUT)
4 N JAMES Butler 1900 M AUT
5 N BOSWORTH Darius 2005 M AUT En Garde FC (AUT)
6 N KASSIN Nicolas 2004 M AUT UFC Wien (AUT)
7 N HOFINGER Vinzent 2005 M AUT En Garde FC (AUT)
8 N ZIELINSKI-LICK Jürgen 1962 M AUT Kapfenberger SV (AUT)
9 N HÄUSLER Moritz 2005 M AUT En Garde FC (AUT)
10 N ELSCHEK Severin 2005 M AUT En Garde FC (AUT)