Back to list

Results

SCB Pokal
GER Berlin
October 5, 2019 - October 6, 2019

Foil Men's U20 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N DEGLER Maurice 2000 M GER SC Berlin (GER)
2 N EHRICH Marlon 2002 M GER SC Berlin (GER)
3 N HAMANN Gabriel 2001 M GER FG Schwerin (GER)
3 N PUST Moritz 2002 M GER SC Berlin (GER)
5 N MACHETANZ Jasper 2003 M GER Dresdener FC (GER)
6 N LOESCHE Teo 2002 M GER FSC Jena (GER)
7 N SCHÄTZKE Christoph 2000 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
8 N AHLVERS Philipp 2004 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
9 N DAHMS Noah 2001 M GER SC Berlin (GER)
10 N ZACHER Niklas 2003 M GER FSC Jena (GER)
11 N HARMS Tyler 2004 M GER SC Berlin (GER)
12 N SCHMIDT Friedrich 2003 M GER USC Magdeburg (GER)
13 N RUGE Arthus 2003 M GER FSC Jena (GER)
14 N NEUMANN Jose Antolin 2001 M GER FSC Jena (GER)
15 N WIEFEL Cedric 2002 M GER FSC Jena (GER)
16 N WESTPHAL Erik 2001 M GER SC Berlin (GER)
17 N SCHMIDT Richard 2003 M GER USC Magdeburg (GER)
18 N BECKMANN Benedikt 2000 M GER SV Angern (GER)
19 N JORDAN Moritz 2001 M GER FSC Jena (GER)
20 N BLOECK Daniel 2002 M GER FC Grunewald (GER)
21 N SPIELMANN Richard 2004 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
22 N KUSIAN Andreas 2004 M GER SV Angern (GER)
23 N PUHLMANN Kjell 2004 M GER SC Berlin (GER)
24 N FLÖRICKE Ben 2002 M GER FSC Jena (GER)
25 N NEUBAUER Aaron 2003 M GER FSC Jena (GER)
26 N ZAGORNIK Lucas 2003 M GER FSC Jena (GER)
27 N RENARD Nolann 2004 M GER FSC Jena (GER)
28 N SALUS Hugo 2006 M GER SC Berlin (GER)
29 N GÜTTLER Justin Arnold 2003 M GER FSC Jena (GER)
29 N NEITZEL Finn 2006 M GER SC Berlin (GER)
31 N GERLACH Hannes 2003 M GER FSC Jena (GER)
32 N SZUMODALSKY Emil 2003 M GER FSC Jena (GER)
33 N 1st round PFEIFFER Jonathan 2005 M GER Berliner FC (GER)
34 N 1st round HEMPELMANN Adrian 2000 M GER FG Rotation Berlin (GER)
35 N 1st round STIER Franz 2002 M GER FSC Jena (GER)
36 N 1st round KORTE Thore 2004 M GER FSC Jena (GER)

Foil Women's U20 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N MORANDI Carlotta Sophie 2001 F GER SC Berlin (GER)
2 N BALLE Jennifer 2003 F GER Fechtcentrum Halle (GER)
3 N KUKLA Ann- Sophie 2002 F GER FG Schwerin (GER)
3 N SEMPER Nelly 2004 F GER SC Berlin (GER)
5 N SEIFFERT Veranika 2006 F GER SC Berlin (GER)
6 N FIEDLER Jasmin 2004 F GER Fechtcentrum Halle (GER)
7 N HARTMANN Leonie 2003 F GER SC Berlin (GER)
8 N AMMER Lucy 2002 F GER SC Berlin (GER)
9 N LEWIN Martha Elisabeth 2004 F GER SC Berlin (GER)
10 N ROHNER Emilia 2006 F GER SC Berlin (GER)
11 N KURLUS Carina Kim 2005 F GER TSV Berlin-Wittenau (GER)
12 N BLOECK Elisa 2005 F GER FC Grunewald (GER)
13 N PAVLOVA Eva 2005 F GER SC Berlin (GER)
14 N LÜBEN Clara- Marlene 2006 F GER SC Berlin (GER)
15 N BERGER Julia 2005 F GER SC Berlin (GER)
16 N KUHRING Fanny 2006 F GER SC Berlin (GER)
17 N 1st round RUTZ Antonia 2005 F GER Fechtcentrum Halle (GER)
18 N 1st round HAGEN Helena 2006 F GER SC Berlin (GER)

Epee Men's U20 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N SCHMIDT Wilram 2002 M GER TSV Berlin-Wittenau (GER)
2 N BESKOROVAINYI Anton 2005 M GER FC Berlin Südwest (GER)
3 N BERGER Steven 2004 M GER FC Berlin Südwest (GER)
3 N DITHMAR Benjamin 2003 M GER TSV Berlin-Wittenau (GER)
5 N BERGER Konstantin 2004 M GER USC Magdeburg (GER)
6 N FRENZEL Jakob 2003 M GER SC Bad Saarow (GER)
7 N URBAN Bela 2004 M GER OSC Berlin (GER)
8 N HONEKAMP Jan Josef 2003 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
9 N HENNECKE Leon-Niclas 2000 M GER Fechtzentrum Berlin (GER)
10 N LERCHE Hans-Georg 2001 M GER Fechtzentrum Berlin (GER)
11 N SEUFERT Julian 2004 M GER Fechtzentrum Berlin (GER)
12 N NAD Viktor Matti 2006 M GER FC Grunewald (GER)
13 N KLEINERT Simon 2004 M GER Fechtcentrum Halle (GER)

Epee Women's U20 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N TOMASZEWSKA Natalia 2003 F POL UKS Gryfek Szczecin (POL)
2 N MORCZYNSKI Dagmara 2003 F GER FC Grunewald (GER)
3 N HAASE Leah 2004 F GER FC Berlin Südwest (GER)
3 N HEITHECKER Thora 2000 F GER TSV Berlin-Wittenau (GER)
5 N FRIESER Ruby 2004 F GER OSC Berlin (GER)
6 N HOTZE Jasmin 2001 F GER Fechtzentrum Berlin (GER)
7 N JACOBS LEON Maria Isabella 2005 F GER OSC Berlin (GER)
8 N HELMRATH Emilia 2005 F GER OSC Berlin (GER)
9 N ELSNER Zoe 2001 F GER Fechtzentrum Berlin (GER)
10 N GIESE Victoria 2002 F GER TSV Berlin-Wittenau (GER)
11 N SCHÜLER Emma 2003 F GER TSV Berlin-Wittenau (GER)
12 N MIELKE Lisa Marie 2005 F GER Fechtzentrum Berlin (GER)