Back to list

Results

Città di Roma Thophy
ITA Roma
February 15, 2020 - February 16, 2020

Foil Men's Senior Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N GUERRA Filippo 1993 M ITA
2 N VELLUTI FRANZI Pietro 1999 M ITA
3 N ZHURAVLEV Vladislav 1997 M RUS
3 N PANAZZOLO Matteo 2002 M ITA AS Padova (ITA)
5 N LOVYAGIN Maxim 1998 M RUS
6 N PIANTINI Niccolo 1997 M ITA
7 N RESEGOTTI Matteo Claudio 1999 M ITA
8 N GRIDELLI Alessandro 1997 M ITA ASD FRASCATI SCHERMA (ITA)
9 N KURYLOVICH Uladzislau 1999 M BLR Dinamo (BLR)
10 N SALVO Francesco 1998 M ITA
11 N BARMAKOV Bogdan 1999 M RUS
12 N ZECHINI Francesco 2000 M ITA
13 N PARRA COLLAZOS Fabian Andres 1993 M COL
14 N BRETEAU Ignacio 1999 M ESP CCC-M (ESP)
15 N LAHUNOU Uladzislau 1996 M BLR RCOT STAYKI (BLR)
16 N GALVANI Gianmarco 2001 M ITA
17 N LOMTEV Evgeniy 1997 M RUS
18 N COMO Luca 1997 M ITA
19 N SCONZO Daniel 1995 M COL
20 N PALLIER Sebastian 1999 M GBR Club Activ 8 (GBR)
21 N DAL SANTO Alvise 1998 M ITA
22 N LAURIA Enrico Giovanni 2001 M ITA CS Cuneo (ITA)
23 N CORONATI Edoardo 2003 M ITA
24 N ANNICCHIARICO Andrea 2000 M ITA
25 N BIALIAYEV Raman 2000 M BLR MSIT (BLR)
26 N CIABATTI Tommaso 1999 M ITA
27 N NATELLA Emiliano 1997 M ITA
28 N FIORE Francesco 2002 M ITA
29 N ISOLANI Gregorio 2004 M ITA
30 N CHIAPPELLI Tommaso 1999 M ITA
31 N MAZZEGA Tommaso 2000 M ITA
32 N MARINO Nicolas 1999 M ARG ANGERS SCO (FRA)
33 N KHAMZIN Askar 1994 M RUS
34 N LAURIA Lorenz 1999 M ITA CS Bolzano (ITA)
34 N SARDELLI Elia 2002 M ITA
36 N POLKANOV Nikolay 1997 M RUS
37 N SCARASCIA MUGNOZZA Giancarlo 1997 M ITA
38 N DI MARTINO Andrea 1998 M ITA
39 N GABRIELLI Lorenzo 2000 M ITA FU Mödling (AUT)
40 N CLAIRET ROA Dimitri Patrik 1985 M COL
41 N FRANZESE Tommaso 2005 M ITA
42 N AIELLO Tommaso 1999 M ITA
43 N ROSSI Marco 2000 M ITA
44 N QUERTON Victor 1999 M FRA LE VESINET (FRA)
45 N ALVEAR Felipe 1985 M CHI
46 N PANTANETTI Lorenzo 2001 M ITA
47 N FE Jacopo 2002 M ITA
48 N FIORENTINI Leonardo 2000 M ITA
49 N ALARCON Gustavo 1999 M CHI
50 N BARTOZZI Matteo 1999 M ITA
51 N LEMMI Edoardo 1999 M ITA
52 N PARLANTI Lorenzo 1999 M ITA
53 N BALDELLI Gabriele 2004 M ITA
54 N KOZAK Mateusz 1999 M CAN
55 N OTAYAZA Vicente 2000 M CHI
56 N FAEDO Tommaso 2002 M ITA
57 N PROIETTI Marco 2003 M ITA
58 N ADOUL Raian 2003 M ITA CS Ancona (ITA)
59 N NAPOLITANO Isaia 2004 M ITA
60 N VINCIGUERRA Valerio 2003 M ITA
61 N RAIMONDI Mattia 2004 M ITA
62 N MAROSTEGA Pedro 1997 M BRA GNU Nautico Uniao (BRA)
63 N SERVELLO Augusto Antonio 1999 M ARG CCC-M (ESP)
64 N LANDI Giovanni 1999 M ITA
65 N FRANCIA Ludovico 2003 M ITA
66 N GANCITANO Giacomo 2001 M ITA
67 N PELLEGRINO Davide 2003 M ITA
68 N GRIDELLI Gianmarco 2004 M ITA
69 N CIABATTI Francesco 2003 M ITA
70 N BONATO Jacopo 2002 M ITA
71 N SARTINI Alfredo 2004 M ITA
72 N GABRIELLI Edoardo 2003 M ITA
73 N SAMBATARO Massimiliano 2004 M ITA
74 N USICCO Leonardo 2000 M ITA
75 N BARTOLUCCI Andrea 1998 M ITA
76 N CARUSO Emanuele 2002 M ITA
77 N NIGOSANTI Andrea 2000 M ITA
78 N VANNUCCI Francesco 2002 M ITA
79 N VITALE Leonardo Tobia 2005 M ITA
80 N PAGE James 1999 M GBR Fencers Club London (GBR)
81 N SAPORITO Matteo 2001 M ITA
82 N 1st round FIGINI Andrea 2001 M ITA
83 N 1st round MADURA Mate 2002 M HUN
84 N 1st round ALNO Andrea 2002 M ITA G. VERNE SCHERMA (ITA)
85 N 1st round PUCA Francesco 2003 M ITA
86 N 1st round LUZI Antonio 2001 M ITA
86 N 1st round CERONI Joseph 2004 M ITA
88 N 1st round BOTTARI Leonardo 2005 M ITA
89 N 1st round SETTEFONTI Giovanni 2004 M ITA
90 N 1st round D'ANNA Alessandro 2004 M ITA
90 N 1st round MASON Nicola 2001 M ITA
92 N 1st round PIERALISI Leonardo 2001 M ITA
93 N 1st round CARAFA Paolo 2003 M ITA
94 N 1st round SBRACIA Simone 2004 M ITA
95 N 1st round LONGONI Ludovico 2000 M ITA
95 N 1st round SARDEGNO Simone 2002 M ITA
97 N 1st round MOROSINI Carlo 1994 M ITA
98 N 1st round SCOGNAMIGLIO Giovanni 2003 M ITA
99 N 1st round GENOVESE Adriano 2005 M ITA
100 N 1st round DE LUCA Jacopo Maria 2003 M ITA
101 N 1st round VARISCO Marco 2002 M ITA
102 N 1st round ANDREOTTOLA Vishweshwar 2004 M ITA
103 N 1st round GIACCHETTI Jetmir 2003 M ITA
104 N 1st round D'ANNA Federico 2002 M ITA
105 N 1st round GALLI Filippo 2005 M ITA
106 N 1st round BROGI Cosimo 2004 M ITA
107 N 1st round BERARDI Emanuele 2005 M ITA
107 N 1st round CORIO Elia 2003 M ITA
109 N 1st round NACCARELLO Federico 2002 M ITA
110 N 1st round LILLI Alessandro 2002 M ITA
111 N 1st round FABRIZI Lorenzo 2005 M ITA
112 N 1st round TAMBORINI Andrea 2003 M ITA AS Gallaratese (ITA)
113 N 1st round SAMBATARO Antonino 2002 M ITA
114 N 1st round ROCCA CHIOCCI Alessandro Tancredi 2004 M ITA
115 N 1st round MUSCO Carlo Salvatore 2000 M ITA

Sabre Women's Senior Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N PASSARO Eloisa 1997 F ITA
2 N CIARAGLIA Sofia 1995 F ITA
3 N FONDI Camilla 1994 F ITA SS Lazio Scherma Ariccia (ITA)
3 N PETRAGLIA Martina 1992 F ITA
5 N KOCHETOVA Anastasiya 1997 F RUS
6 N SCHINA Camilla 1997 F ITA
7 N KOROLEVA Anna 1999 F RUS
8 N CROVARI Chiara 1997 F ITA
9 N MOSEYKO Alina 1997 F RUS
10 N PODPASKOVA Evgenia 1998 F RUS
11 N PAGANO FUSCO Chiara 1999 F ITA
12 N MORMILE Chiara 1995 F ITA
13 N BLANCO NARVAEZ Maria Angelica 1987 F COL
14 N BALDINI Benedetta 1993 F ITA
15 N PREARO Flaminia 1996 F ITA
16 N MORALES LINARES Jessica Yolima 2001 F COL
17 N SMIRNOVA Anna 2000 F RUS
18 N AVALLONE Camilla 2001 F ITA
19 N VANKOVA Anna 2000 F RUS
20 N GUARINO Emma 2002 F ITA
21 N GONZALEZ CASTELLANOS Linda Ibeth 1996 F COL
22 N KLIMOVA Alexandra 1998 F RUS
23 N GARGANO Giorgia 2000 F ITA
24 N BONANNI Flavia 2000 F ITA
25 N PETRONE Elisa 2003 F ITA
26 N MANTEGNA Siria 1998 F ITA
27 N MISURELLI Rosa Carmen 1998 F ITA
28 N TESTASECCA Ginevra 2004 F ITA
29 N RESCINITI Chiara 2005 F ITA
30 N ISANI Maria Ludovica 2001 F ITA
31 N VIALE Mariella 2005 F ITA
32 N VEGA LOZANO Evelyn Carolina 1995 F COL
33 N FRENNA Carolyn 2002 F ITA
34 N MUNOZ Alejandra 1994 F CHI
35 N PASTORELLI Emilia 1997 F ITA
36 N ILARI Arianna 2001 F ITA
37 N ALDERETE CHAVEZ Ana Maria 2001 F COL
38 N HANZLIKOVA Klara 1989 F CZE CSK Riegel (CZE)
39 N MAZZAROTTO Livia 2000 F ITA
40 N PICCOLI Alessia 2004 F ITA
41 N ALVARANO Daniela 1982 F ITA
42 N PANELLA Ginevra 2002 F ITA
42 N SILVA Paula 1988 F CHI Avulso (BRA)
44 N PETROLO Viola 2003 F ITA GIARDINO MILANO (ITA)
45 N BLANDINO Arianna 2004 F ITA
46 N SIMONELLI Giulia 2001 F ITA
47 N COTOLONI Martina 2002 F ITA
48 N MEASSO Eleonora 1999 F ITA Scherma Treviso ASD (ITA)
49 N FANTOZZI Elena 2000 F ITA
50 N DOTOLI Mariachiara 2002 F ITA
51 N ESPOSITI Maxime 2005 F ITA
52 N MORRETTA Beatrice 2003 F ITA
53 N ARCARI Giorgia 2002 F ITA
54 N MARZIALI Angelica 1999 F ITA
55 N SECCHI Giulia Benedetta 2003 F ITA
56 N RAMPINI Sara 2005 F ITA
57 N 1st round VITALE Sara 1998 F ITA
58 N 1st round HOHENADEL Cecile 2002 F ITA
59 N 1st round FAMBRINI Benedetta 2003 F ITA
60 N 1st round LEYVA VANEGAS Maria 2003 F COL
61 N 1st round MAZZANTI Cecilia 1998 F ITA
62 N 1st round JAHIER Letizia 2000 F ITA
63 N 1st round DI CHIO Gaia 1997 F ITA
64 N 1st round CALABRESI Alice 2005 F ITA
65 N 1st round CANDIDA DE MATTEO Sara 2001 F ITA
66 N 1st round OLIVIERI Alessia 2004 F ITA
67 N 1st round PICCIONI Chiara 2005 F ITA
68 N 1st round MONTANARO Asia Karol 2005 F ITA
69 N 1st round SCARSELLI Caterina 2004 F ITA
70 N 1st round MARGUCCIO Alice 2002 F ITA
71 N 1st round CASTELLACCI Flavia 2005 F ITA
72 N 1st round FRASCONI Alessandra 2000 F ITA
73 N 1st round BRANDT Inga 1981 F GER TSG Bergedorf (GER)
73 N 1st round FRACCARO Anita 2003 F ITA
75 N 1st round LA ROVERE Martina 2005 F ITA
76 N 1st round MAGNATI Sara 2005 F ITA
77 N 1st round MONTANARO Marika 2001 F ITA
78 N 1st round BIANCHI ALBRICI Irene 2003 F ITA
79 N 1st round PAGLIALUNGA Giorgia 2005 F ITA

Foil Women's Senior Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N CALISSI Olga Rachele 1992 F ITA CS Livorno (ITA)
2 N BORELLA Claudia 1997 F ITA
3 N MONACO Beatrice 1992 F ITA
3 N TANGHERLINI Elena 1998 F ITA
5 N PACELLI Maria Teresa 1998 F ITA
6 N MELNIKOVA Maria 1997 F RUS
7 N BORELLA Laura 2001 F ITA
8 N RAGGIO Sofia 2004 F ITA
9 N BERNO Eleonora 2001 F ITA
10 N TERNI Maria Ludmila 1988 F ARG
11 N BULCAO Ana Beatriz 1993 F BRA ECP Pinheiros (BRA)
12 N GRIMALDI Lucrezia Andrea 1999 F ITA
13 N INOSTROZA Arantza 2000 F CHI
14 N CINOTTI Alessandra Doralice Futura 2002 F ITA
15 N MANZONI Michelle 2002 F ITA
16 N FLORES Alejandra 1991 F CHI
17 N STAINO Alison 2002 F ITA
18 N PISTOIA Mariana 1998 F BRA GNU Nautico Uniao (BRA)
19 N BIMOVA Andrea 1993 F CZE USK Praha (CZE)
20 N DONATELLI Teresa 2000 F ITA
21 N SPAZZI Giorgia 2001 F ITA
22 N BATENINA Olga 1998 F RUS
23 N GAMBINO Flaminia 1999 F ITA
24 N PROESTAKIS Katina 2002 F CHI
25 N BERTINI Irene 2004 F ITA
26 N TOFFOLON Giuditta Camilla 1999 F ITA
27 N TSIBIROVA Kamilla 1998 F RUS CSKA Moscow (RUS)
28 N TOLDO Ana 1997 F BRA GNU Nautico Uniao (BRA)
29 N PUGLIA Serena 1999 F ITA
30 N PIANELLA Giada 2003 F ITA
31 N KULAEVA Bella 1997 F RUS CSKA Moscow (RUS)
32 N DI RUSSO Guia 2004 F ITA
33 N VITALE Sara 1998 F ITA
34 N BECUCCI Sabrina 2002 F ITA
35 N GENOVESE Ludovica 2001 F ITA
36 N FERRARA Valentina 2000 F ITA CS Montebelluna (ITA)
37 N IERVASI Ylenia Maurizia 2001 F ITA
38 N PERINI Camilla 2002 F ITA CS Mestre (ITA)
39 N SCARASCIA MUGNOZZA Agnese 2000 F ITA
40 N CONTI Alessandra 1998 F ITA
41 N ROTELLA Claudia 2005 F ITA
42 N CRESTA Alessandra 2002 F ITA
43 N CALABRO Chiara 2000 F ITA
44 N CANNATA Marta 2002 F ITA
45 N VACCARINI Camilla 2004 F ITA
46 N BURICELLI Ilaria 1999 F ITA
47 N ZUIN Anna 1999 F ITA
48 N ORIZIO Elena 1999 F ITA
49 N VISENTIN Emma 2004 F ITA
50 N PETRINI Federica 2002 F ITA PGSPO - ACCADEMIA SCHERMA SPOLETO (ITA)
51 N MADRIGNANI Benedetta 2005 F ITA
51 N PAGNIN Stella 2005 F ITA
53 N CANTUCCI Gaia 2001 F SVK Slavia STU Bratislava (SVK)
54 N FORNASIER Alessia 2001 F ITA
55 N PIACENTINI Alessia 2005 F ITA
56 N MAGNI Chiara 2005 F ITA
57 N SCIMONE Elisa 2002 F ITA
58 N PERRONE Elisa 2003 F ITA
59 N 1st round D'ANGELO Rebecca 2005 F ITA
60 N 1st round VARISCO Elena 2005 F ITA
61 N 1st round CIFERRI Chiara 2003 F ITA
62 N 1st round CURTI Ludovica 2003 F ITA
63 N 1st round DAJCIC Marcela 1993 F CRO MK Dubrava (CRO)
64 N 1st round LORITO Lucia Virginia 2001 F ITA
65 N 1st round AMABILI Lavinia 1993 F ITA
66 N 1st round KIRSTEN Ines 1999 F AUT StLFC Graz (AUT)
67 N 1st round CONTI Martina 2004 F ITA
67 N 1st round CRISTOFOLETTO Allegra 2005 F ITA
69 N 1st round GRISANTI Ludovica 2003 F ITA
70 N 1st round PAOLI Alessia 2000 F ITA
71 N 1st round CARAFA Vittoria 2005 F ITA G. VERNE SCHERMA (ITA)
72 N 1st round LEOTTA Francesca 2002 F ITA
73 N 1st round VALACCHI Maddalena 1998 F ITA
73 N 1st round KUNSTEK MEJIA Dragica Alejandra 1996 F BOL
75 N 1st round SAMBATARO Elisabetta 2001 F ITA
76 N 1st round GUERRAZZI Lucrezia 2003 F ITA
77 N 1st round RAVAGLI Rebecca 2000 F ITA
78 N 1st round VIELE Michela 2002 F ITA
79 N 1st round LEHNERT Antonia 2001 F ITA
80 N 1st round DALESSANDRI Giulia 2003 F ITA
81 N 1st round TOSCANINI Emma 2005 F ITA
82 N 1st round CARBONE Gaia 2001 F ITA

Sabre Men's Senior Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N DREOSSI Leonardo 1997 M ITA
2 N SCEPI Stefano 1992 M ITA
3 N AFFEDE Leonardo 1994 M ITA
3 N PETROVSKIY Oleg 1997 M RUS
5 N BONSANTO Francesco 1995 M ITA
5 A ARPINO Alberto 1998 M ITA SAL Lugano (SUI)
7 N CEDERLE Matteo 1999 M ITA
8 N COLTORTI Mario 1999 M ITA
9 N PELLEGRINI Alberto 1988 M ITA
10 N STIGLIANO Marco 2005 M ITA
11 N TSELYSHEV Artem 1999 M RUS
12 N KISHCHENKOV Mikhail 1997 M RUS
13 N CORREA VILA Luis 1996 M COL
14 N STEPANOV Mark 1998 M RUS CSKA Moscow (RUS)
15 N DI GIANVITO Pietro 2002 M ITA
16 N BENEDETTO Enrico-Maria 1989 M ITA
17 N RICCARDI Federico 1997 M ITA
18 N TKACHEV Andrey 1999 M RUS
19 N CONTRERAS Victor 1990 M CHI Avulso (BRA)
20 N BERTOLA Pietro 2002 M ITA
21 N BAHAMONDE Manuel 1994 M CHI Avulso (BRA)
22 N SIBILLO Alfredo 2004 M ITA
23 N PELLEGRINO Michele 2001 M ITA
24 N COLAUTTI Christian 2002 M ITA
25 N GAROFALO Andrea 2002 M ITA
26 N ZEA Gibran 1997 M MEX
27 N VINCENZI Zaccaria 2005 M ITA
28 N PALACIOS MURILLO Mario Alberto 1995 M COL
29 N AIELLO Mattia 2000 M ITA
30 N DOCAVO Antonio 1999 M ESP CEB-M (ESP)
31 N MARIGO Andrea 2002 M ITA
32 N MORICONI Niccolo 2003 M ITA
33 N SPADARI Stefano 2002 M ITA
34 N TESTA Giosue 2001 M ITA
35 N BONANNO Alessio 1999 M ITA
36 N RICCITELLI Paolo 1991 M ITA
37 N PUCCI Lapo Jacopo 2005 M ITA
38 N LAZZARO Salvatore 2005 M ITA
39 N CUCCIOLETTA Federico 2004 M ITA
40 N MAIONE Francesco 2004 M ITA
41 N PANCONI Niccolo 2003 M ITA
42 N DI QUATTRO Stefano 2001 M ITA
43 N BOUNABI Akram 1999 M ALG Mouloudia Club d'Alger (ALG)
44 N CUELLAR Sebastian 1996 M COL
45 N GATTI Adriano 2002 M ITA
46 N VINCI Flavio 2004 M ITA
47 N SERRONE Alessio 1998 M ITA
48 N ACCORSI Niccolo 1999 M ITA
49 N MIGNUCCI Andrea 2004 M ITA
50 N SIVIERO Giorgio 2004 M ITA
51 N DE LA PARRA Joaquin 1992 M CHI
52 N ROMANI Rocco Oleg 2003 M ITA
53 N SOROKIN Dmitriy 1997 M RUS
54 N MIGLIACCIO Matteo 2004 M ITA
55 N TALLARICO Antonio 2004 M ITA
56 N KHOROV Mikhail 1997 M RUS
56 N SALZANO Antonio 2004 M ITA
56 N VESPIGNANI Tommaso 2003 M ITA
59 N 1st round LAZZARO Giuseppe 2000 M ITA
60 N 1st round PERUGINI Alessandro 2003 M ITA
61 N 1st round BERAN Pavel 1984 M CZE CSK Riegel (CZE)
62 N 1st round PETRIN Edoardo 2003 M ITA
63 N 1st round PICCININI Aryan 2004 M ITA
64 N 1st round REMSTEDT Leo Christopher 1998 M GER FC Lütjensee (GER)
65 N 1st round MARTIN-TOLEDANO Alonso 1999 M ESP CE-M (ESP)
66 N 1st round MAIURINO Giuseppe 2002 M ITA
67 N 1st round ALVAREZ Ricardo 1998 M CHI
68 N 1st round BIGONI Jacopo 2003 M ITA
69 N 1st round GAGLIARDI Riccardo 2003 M ITA
70 N 1st round PETRUZZIELLO Michele 2005 M ITA
71 N 1st round BARIONOVI Roberto 2002 M ITA
72 N 1st round CATAPANO Giuseppe 2004 M ITA
73 N 1st round TRANCHIDA Nicolo 2001 M ITA
74 N 1st round ZAVIRSEK ZORZ Tei 2001 M SLO SAB Kamnik (SLO)
75 N 1st round SIPOLA Elmeri 2002 M FIN Tapanilan Erä Miekkailujaosto (FIN)
76 N 1st round DI MEO Leonardo 2005 M ITA
77 N 1st round FERRARA Francesco Paolo 2003 M ITA
78 N 1st round BIAVARDI Massimo 2004 M ITA
79 N 1st round BERTIN Gianluca 2003 M ITA
80 N 1st round PRIGNANO Mario 2004 M ITA
81 N 1st round FORMICONI Angelo 1900 M ITA
81 N 1st round MARINUCCI Giuseppe 2005 M ITA