Back to list

Results

EVF Foil Circuit
FRA Faches
February 2, 2020 - February 2, 2020

Foil Women's V60 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N DEMAILLE Marie Chantal 1941 F FRA MONTEUX EC (FRA)
2 N GLASSER CARETTE Veronique 1958 F FRA REIMS CE (FRA)
3 N AUBAILLY Corinne 1955 F FRA ORLEANS CE (FRA)
3 N PALM Kerstin 1946 F SWE ÄFK Stockholm (SWE)
5 N DE GRAAF-STOEL Mieke 1957 F NED s.v. Scaramouche (NED)
6 N WILLARD Antoinette 1948 F FRA PARIS TA (FRA)
7 N ELIN Dominique 1959 F FRA AMIENS CE (FRA)
8 N OFFERLE Judith 1951 F USA
9 N MARTINOT Claire 1956 F FRA
10 N BEHRMANN Sabine 1958 F DEN FK Mahaut (DEN)
11 N FLEISCHER Flos 1957 F NED
12 N SCHIRMER Martine 1948 F FRA SOUFFELWEYE (FRA)

Foil Women's V50 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N PREAUX Valerie 1969 F FRA EVRY AS (FRA)
2 N CHALON Nathalia 1968 F SUI SEN Neuchâtel (SUI)
3 N JENSEN Lene 1968 F DEN Trekanten København (DEN)
3 N GOEMAERE Mariele 1969 F FRA
5 N BISSON Benedicte 1965 F FRA ROANNE CER (FRA)
6 N BRUNERIE Marie-Jo 1966 F FRA
7 N MICHAUX Murielle 1965 F BEL CE Woluwe (BEL)
8 N ANDRE Barbara 1966 F FRA LAGNY MARNE (FRA)
9 N MARTIN BOUYER Veronique 1966 F FRA CASSEL (FRA)
10 N LAJARDIE Florence 1962 F FRA

Foil Women's V40 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N ENRIGHT Irene 1977 F FIN Helsingin Miekkailijat (FIN)
2 N MAZINA Elena 1973 F RUS
3 N HERCZEG Krisztina 1977 F HUN
3 N FAURE Emmanuelle 1977 F FRA
5 N BARGAIN FERRARI Annaick 1977 F FRA NICE OGC (FRA)
6 N CITERNE Cecile 1972 F FRA
7 N QUESNEL Pascaline 1979 F FRA LE MEE CE (FRA)
8 N MARICHY Isabelle 1973 F FRA QUETIGNY AS (FRA)
9 N TEIL Sophie 1977 F FRA
10 N ILYASHEVA Iryna 1974 F UKR
11 N PLATOV Audra 1971 F FRA
12 N HELLWIG Marion 1972 F GER TV Waldshut (GER)
13 N SEBBANE Virginie 1975 F FRA
14 N LUPINETTI Catiuscha 1971 F GBR
15 N GIRARD Helene 1978 F FRA PARIS EPEE (FRA)
16 N DOBIGNARD Gaelle 1971 F FRA

Foil Men's V70 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N ABDOUKADYROV Socrate 1947 M FRA AUBERVILLIER (FRA)
2 N PINCEMAILLE Benoit 1950 M FRA LAVAL CE (FRA)
3 N KONNES Manfred 1940 M GER Eintracht Duisburg (GER)
3 N ROBERT Jean Francois 1949 M FRA ST MAUR VGA (FRA)
5 N FONTANA Jean-Francois 1947 M FRA MONTPEL UC (FRA)

Foil Men's V60 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N JOLYOT Pascal 1958 M FRA PARIS SCUF (FRA)
2 N DEBRAND Francois 1960 M FRA CRETEIL (FRA)
3 N SHVARTS Yury 1958 M RUS
3 N LEMERRE Hugues 1960 M FRA LIMOGES CE (FRA)
5 N LECUYER Francois 1958 M FRA FONTAINBL CS (FRA)
6 N TROIANO John 1959 M GBR
7 N SOUMAGNE Thierry 1953 M BEL SR Grande Harmonie (BEL)
8 N MONDT Bas 1960 M NED Holland Schermen (NED)
9 N LEE Philip 1957 M IRL
10 N CONTREPOIS Didier 1959 M FRA DIJON ASPTT (FRA)
11 N PENTEK Tamas 1958 M HUN
12 N BARTLETT Anthony 1955 M GBR
13 N SIBERT Paul 1959 M GBR
14 N GROULEZ Christophe 1958 M FRA
15 N MILLET Michel 1952 M FRA ROUEN CE (FRA)
16 N NIZARD Jean Claude 1951 M FRA
17 N DELL Georges 1958 M USA
18 N BAUDOUIN Philippe 1954 M FRA
19 N CIBOIS Patrick 1958 M FRA CHARENTON (FRA)
20 N KISSEL Pierre 1952 M FRA PARIS RCF (FRA)
21 N LEPINOIS Christian 1955 M FRA

Foil Men's V50 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N POLOSIN Alexey 1970 M RUS
2 N CHIKIN Vladimir 1965 M RUS
3 N VORONKEVICH Alexander 1965 M RUS
3 N GUENET Jean-Marc 1970 M FRA
5 N RAEKER Hans Martin 1965 M GER Hanseatischer FC Lübeck (GER)
6 N MCKAY Michael 1967 M GBR
7 N PETERS Peer Uwe 1967 M GER TG Münster (GER)
8 N TARASOV Igor 1964 M RUS
9 N JACOBY Udo 1964 M GER Eintracht Duisburg (GER)
10 N DEMEER Regis 1964 M FRA
11 N LEONOV Viktor 1968 M RUS DTU St. Petersburg (RUS)
12 N COZETTE Julien 1965 M FRA
13 N DEWEZ Herve 1970 M FRA PARIS CEFC (FRA)
14 N CASSORET Denis 1964 M FRA FACHES CE (FRA)
15 N BIERLAIRE Joel 1966 M LUX CE Grand Ducal (LUX)
16 N MARCAILLOU Florian 1970 M FRA PARIS TA (FRA)
17 N VAN DER WEIDE Rick 1962 M NED SC Amsterdam (NED)
18 N ERMAN Thierry 1964 M FRA QUETIGNY AS (FRA)
19 N PATRICE William 1968 M FRA
20 N DECHAMPS Olivier 1966 M BEL CE La Dague la prime (BEL)
21 N SZABO Andras 1968 M HUN Szombathely (HUN)
22 N KUNTERMANN Frank-mathias 1969 M FRA
23 N FREISS Daniel 1967 M FRA LE PERREUX (FRA)
24 N SORBER Peter 1969 M NED
25 N BRANDT Jesper 1966 M DEN Trekanten København (DEN)
26 N SZUBA Francois 1964 M FRA CESSON (FRA)
27 N CARRE DE MALBERG Alexandre 1968 M FRA
28 N HEISKARI Mika 1966 M FIN Oulun Miekkailuseura (FIN)
29 N JEINER Simon 1963 M DEN Trekanten København (DEN)
30 N BAILLACHE Paul 1965 M GBR
30 N GOBYN Luc 1963 M BEL Confrerie Gent (BEL)
32 N LASSALE Philippe 1965 M FRA
33 N CREUZE Philippe 1964 M FRA PONT STE MAX (FRA)
34 N COLCHER Martin 1964 M FRA
35 N GELLEZ Dominique 1965 M FRA
36 N GHILARDI Serge 1961 M NED
37 N RUSZKAI Frank 1962 M DEN Trekanten København (DEN)
38 N MOATTI Guillaume 1967 M FRA
39 N GOEMAERE Hervé 1966 M FRA
40 N CAZENAVE Stephane 1964 M FRA PARIS RCF (FRA)
41 N BILANI Nady 1964 M BEL CS La Maison de l'Escrime (BEL)
42 N PFEIL Jörg 1962 M GER TG Münster (GER)

Foil Men's V40 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N BEAURENAULT Bertrand 1973 M FRA LYON SE (FRA)
2 N CAMBON Lionel 1973 M FRA LYON SE (FRA)
3 N RICHAUD Fabrice 1974 M FRA LYON SE (FRA)
3 N PIOFRET Nicolas 1973 M FRA PARIS TA (FRA)
5 N LACROIX Cyril 1972 M FRA PARIS TA (FRA)
6 N ILYASHEV Mikhail 1976 M UKR
7 N GEORGES Henry 1973 M FRA TRAPPES (FRA)
8 N BENTZ Cedric 1978 M FRA BORDEAUX EC (FRA)
9 N LASSELIN Renaud 1978 M FRA
10 N LEQUEMENT Guillaume 1979 M BEL CE Woluwe (BEL)
11 N FOY Sebastian 1971 M GRE A.S.A.O. ATHENS (GRE)
12 N THOMAS Pierre-Albert 1974 M FRA
13 N SIRENKO Dmitrii 1971 M RUS
14 N SIRIU Pascal 1972 M FRA VAL D ORGE (FRA)
15 N ASLANIAN Artashes 1978 M RUS
16 N CARON Vincent 1973 M FRA
17 N MASSET David 1972 M BEL CE Woluwe (BEL)
18 N KOZAKIVSKYI Vasyl 1976 M UKR KIEW (UKR)
19 N LAKATOSH Alexandre 1974 M RUS
20 N VINCENT Hiram 1973 M FRA BEAUNE CE (FRA)
21 N STOCKHAUSEN Thorsten 1979 M GER TB Burgsteinfurt (GER)
22 N DUCASTEL Nathan 1973 M NED
23 N PLIUKHIN Alexandr 1973 M RUS
24 N HRYHORIEV Dmytro 1974 M UKR
25 N MELITA Andrej 1978 M GER FC Gröbenzell (GER)
26 N HUBERT Adrien 1979 M FRA
27 N COPY Samuel 1975 M FRA MEAUX CE (FRA)
28 N CALIXTE Aurelien 1980 M FRA Brussels Fencing Club (BEL)
29 N MICHAUDET Laurent 1975 M FRA PARIS TA (FRA)
30 N TJARKS Lasse 1977 M GER TSG Weinheim (GER)
31 N LEDDA Vincent 1975 M FRA
32 N HENQUINET David 1978 M BEL SR Grande Harmonie (BEL)
33 N CHAZAUD Jean Baptiste 1972 M FRA PARIS TA (FRA)
34 N MELI Fabrice 1971 M FRA
35 N JOSSE Thibaut 1976 M FRA BOURG LA REINE (FRA)
36 N PATARD Thierry 1974 M FRA NANTES NEC (FRA)