Back to list

Results

Olympic Qualification Tournament
ESP Madrid
April 24, 2021 - April 25, 2021

Foil Men's Senior Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N CHOUPENITCH Alexander 1994 M CZE Sokol Brno (CZE)
2 N TOFALIDES Alex 1993 M CYP ZFW Fencing Club (GBR)
3 N YUNES Klod 1989 M UKR Lviv (UKR)
3 N CUK Veljko 2000 M SRB MK Vojvodina (SRB)
5 N SIESS Michal 1994 M POL Fundacja Gdańska Szkola Floretu (POL)
6 N TSORONIS Alexander 1993 M DEN Trekanten København (DEN)
7 N MINUTO Martino 1988 M TUR
8 N SERRI Cedrik 1991 M SVK
9 N FILES Petar 1997 M CRO MK Dubrava (CRO)
10 N GRONNINGSATER Eoin 1998 M IRL
11 N KONTOCHRISTOPOULOS Nikolaos 1992 M GRE A.O.X. EGALEO (GRE)
12 N DOSA Daniel 1996 M HUN Torekves (HUN)
13 N KUCEBA Vitalijs 1997 M LAT Rigas 3. BJSS (LAT)
14 N GAGANIDZE Luka 1996 M GEO
15 N BIALIAYEV Raman 2000 M BLR MSIT (BLR)
16 N POSCHARNIG Johannes 1990 M AUT FU Mödling (AUT)
17 N ROSU Silviu 2000 M ROU CSA Steaua Bucuresti (ROU)
18 N MOORE Robert 1993 M POR
19 N 1st round VAN CAMPENHOUT Stef 1998 M BEL Brussels Fencing Club (BEL)
20 N 1st round VADANIUC Eugeniu 1994 M MDA CSPLN (MDA)
21 N 1st round WESTESSON Malte 2001 M SWE GFK Göteborg (SWE)
22 N 1st round CZUCKERMANN Matan 1997 M ISR
23 N 1st round SIGURDSSON Daniel Thor Lindal 2001 M ISL FC Reykjavik (ISL)
24 N 1st round MLADENOV Lyuboslav 2004 M BUL Shumen (BUL)

Epee Women's Senior Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N KRYVYTSKA Olena 1987 F UKR
2 N NDOLO Alexandra 1986 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
3 N PASHARNEVA Katsiaryna 1992 F BLR
3 N SICA Susan Maria 1998 F GBR SS Lazio Scherma Ariccia (ITA)
5 N JUKIC Paula 1998 F CRO MK Split (CRO)
6 N KUN Anna 1995 F HUN OMS-Tata (HUN)
7 N GRIJAK Jana 1999 F SRB MK Silni (SRB)
8 N POGHOSOVA Emma 1997 F ARM
9 N BOTVINIK Yana 1998 F ISR Club Modiin (ISR)
10 N SCHMIDL Paula 1996 F AUT OÖ Landesfechtklub (AUT)
11 N MÅRTENSSON Elvira 1999 F SWE FFF Stockholm (SWE)
12 N MOESCHLIN Noemi 1996 F SUI ZFC Zürich (SUI)
13 N SALMINEN Anna 1995 F FIN Habda Helsinki (FIN)
14 N ROTTLER-FAUTSCH Lis 1987 F LUX CE Sud (LUX)
15 N AZUKAITE Vikte 1996 F LTU Gaja-Dvikova (LTU)
16 N FERNANDEZ CALLEJA Sara 1993 F ESP [i] CELC-MA (ESP)
17 N MAVRIKIOU Irina 1984 F CYP AKRITES (GRE)
18 N 1st round DE PESTEL Amber 1988 F BEL Confrerie Gent (BEL)
19 N 1st round PECHOVOVA Michala 1990 F CZE USK Praha (CZE)
20 N 1st round DE WIJN Day 1998 F NED SC Den Bosch (NED)
21 N 1st round MADEIRA Catarina 2000 F POR
22 N 1st round VARVERI Fani 1986 F GRE G.E.FLORINAS (GRE)
F 1st round DVININA Valeriia 1993 F GEO

Sabre Men's Senior Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N TEODOSIU Iulian 1994 M ROU CS Dinamo Bucuresti (ROU)
2 N YAGODKA Andriy 1988 M UKR Musketeer Odessa (UKR)
3 N YILDIRIM Enver 1995 M TUR Bekir Yilmaz GSK (TUR)
3 N DEARY William 1997 M GBR Truro Fencing Club (GBR)
5 N BRAVO Inaki 1998 M ESP CE-M (ESP)
6 N DE RIDDER Arne 2000 M BEL SG de Klauwaerts (BEL)
7 N MANDOV Ivan 1998 M BUL
8 N MATEEV Andri Nikolaysson 2000 M ISL FC Reykjavik (ISL)
9 N KISEL Siarhei 1995 M BLR SCAF RB (BLR)
10 N DE ROBBIO Francesco 1996 M CRO Gemina Scherma (ITA)
11 N GIAKOUMATOS Marios 1997 M GRE ILYSIAKOS A.O. (GRE)
12 N KNEZ Mateusz 1997 M POL OS AZS Poznan (POL)
13 N WOOG Alexandre 1984 M ISR Hapoel Kfar-Saba (ISR)
14 N 1st round ZUMENTS Evgeniy 1986 M LAT
15 N 1st round WACHSBERGER Petr 1992 M CZE Sokol Brno (CZE)
16 N 1st round GODINHO Jose 1994 M POR
17 N 1st round KIRIMLIDIS Michalis 1986 M IRL

Foil Women's Senior Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N JELINSKA Martyna 1992 F POL Budowlani Torun (POL)
2 N MARINO Maria 1993 F ESP CEO-PO (ESP)
3 N PUSTILNIK Nicole 2002 F ISR
3 N SCHREIBER Ester 1997 F SWE GFK Göteborg (SWE)
5 N ANDREYENKA Hanna 2000 F BLR SCAF RB (BLR)
6 N CAMPBELL Yasmin 2000 F GBR Fighting Fit FC (GBR)
7 N BIMOVA Andrea 1993 F CZE USK Praha (CZE)
8 N CHENTSOVA Kateryna 1991 F UKR Nikolaev (UKR)
9 N CALUGAREANU Malina 1996 F ROU CSA Steaua Bucuresti (ROU)
10 N BITTEROVA Kitti 1997 F SVK KS Samorin (SVK)
11 N JØRGENSEN Laeticia 1999 F DEN Trekanten København (DEN)
12 N WOHLGEMUTH Olivia 1992 F AUT AFC Salzburg (AUT)
13 N KOVACEVIC Marija 1995 F SRB MK Crvena Zvezda (SRB)
14 N CHALDAIOU Maria-Eleni 2000 F GRE A.X.I.A. ATHENS (GRE)
15 N 1st round ENRIGHT Irene 1977 F FIN Helsingin Miekkailijat (FIN)
16 N 1st round OLIVEIRA Carolina 1999 F POR
17 N 1st round DAJCIC Marcela 1993 F CRO MK Dubrava (CRO)
18 N 1st round GOROBET Ecaterina 2001 F MDA Scoala de Scrima (MDA)
19 N 1st round STOYKOVA Kalina 2002 F BUL Escalibur (BUL)

Epee Men's Senior Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N JURKA Jakub 1999 M CZE Dukla Olomouc (CZE)
2 N SVENSSON Jonathan 1999 M SWE DIF Stockholm (SWE)
3 N PRIINITS Sten 1987 M EST En Garde Haapsalu (EST)
3 N ZAWROTNIAK Radoslaw 1981 M POL AZS AWF Krakow (POL)
5 N FREILICH Yuval Shalom 1995 M ISR Hapoel Kfar-Saba (ISR)
6 N PEREIRA Yulen 1995 M ESP COE-M (ESP)
7 N TSOKAS Asterios 1999 M GRE O.X.I.FLORINAS (GRE)
8 N VON DER OSTEN Frederik 1993 M DEN Hellerup FK (DEN)
9 N MAHRINGER Josef 1997 M AUT FU Linz (AUT)
10 N REIN Stephan 1988 M GER Heidenheimer SB (GER)
11 N PAULOUSKI Dzianis 1996 M BLR SCAF RB (BLR)
12 N CORDEIRO Joao 1987 M POR CAE (POR)
13 N SOLA Jakov 1999 M CRO MK Split (CRO)
14 N GIANNOTTE Flavio 1995 M LUX CE Sud (LUX)
15 N VUORINEN Niko 1989 M FIN Helsingin Miekkailijat (FIN)
16 N LOYOLA Neisser 1998 M BEL CE Gaumais (BEL)
17 N KUDRIAVTSEV Georgii 1999 M UKR
18 N MARSH Philip 1994 M GBR Bath Sword Club (GBR)
19 N SZALAY Jan 1992 M SVK BA - M.P.C. Slovakia (SVK)
20 N PERSU Mario 1995 M ROU CSU Craiova (ROU)
21 N 1st round TALIOTIS Alexandros 2002 M CYP A.X.I.A Fencing Academy (CYP)
22 N 1st round MAKAROVAS Tomas 1985 M LTU
23 N 1st round ALIYEV Kanan 1993 M AZE
24 N 1st round ISKROV Svetlozar 1998 M BUL
25 N 1st round REZNIKOVICH Leonid 1968 M MLT Chelsea Fencing Club (GBR)
26 N 1st round RISTIC Ognjen 2002 M SRB MK Silni (SRB)

Sabre Women's Senior Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N BASHTA Anna 1996 F AZE
2 N LIMBACH Anna 1989 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
3 N MATUSZAK Sylwia 1997 F POL KKSz Konin (POL)
3 N ILIEVA Yoana 2001 F BUL Svechnikov (BUL)
5 N KAKHIANI Teodora 1993 F GEO FC Tbilisi (GEO)
6 N MAXWELL Caitlin 1999 F GBR Truro Fencing Club (GBR)
7 N UNLUDAG Deniz Selin 2001 F TUR Izmir Buyuksehir Bel SK (TUR)
8 N PASCU Bianca 1988 F ROU CS Dinamo Bucuresti (ROU)
9 N NAVARRO Araceli 1989 F ESP CE-M (ESP)
10 N IVANISHCHANKA Hanna 1996 F BLR RCPhES (BLR)
11 N 1st round CORTEYN Jolien 2001 F BEL SG de Klauwaerts (BEL)
12 N 1st round BUITENHUIS Marleen 2001 F NED s.v. Porthos (NED)
13 N 1st round DVORKIN Mary 1996 F ISR
14 N 1st round BUGAEVSKI Natalia 2000 F MDA CSTA Bucuresti (ROU)