Back to list

Results

2019 Internationales Pinneberger Drostei
GER Pinneberg
November 2, 2019 - November 3, 2019

Foil Women's U20 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N SCHWANKE Virginia Angelina 2002 F GER VFL Pinneberg (GER)
2 N MOSA Maike 2002 F GER Walddörfer SV (GER)
3 N BEHRENS Nora 2003 F GER TB Hamburg-Eilbeck (GER)
4 N NEUTSCH Constanze 2001 F GER VFL Pinneberg (GER)
5 N ROSE Charlotte 2004 F GER Hanseatischer FC Lübeck (GER)
6 N HACK Marlin 2004 F GER FC Ratzeburg (GER)
6 N PULVER Beate 2004 F GER Kieler MTV (GER)
8 N MARTINIUS Charlotte 2004 F GER TB Hamburg-Eilbeck (GER)

Foil Men's U20 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N OFFERMANN Carsten 2000 M GER TB Hamburg-Eilbeck (GER)
2 N VOIGT Lennart 2004 M GER Hanseatischer FC Lübeck (GER)
3 N SCHARFENBERG Rasmus 2004 M GER VFL Pinneberg (GER)
4 N GUTHÖHRLEIN Fabian 2003 M GER Walddörfer SV (GER)
5 N GARZON AMADEI Antonio 2003 M ITA TB Hamburg-Eilbeck (GER)
6 N BUCHHOLTZ Carl 2004 M GER TB Hamburg-Eilbeck (GER)
7 N WEIMANN Dorian 2005 M GER Walddörfer SV (GER)
8 N VOGEL Linus 2001 M GER Hamburger FC (GER)
9 N TCHORZ Paul 2003 M GER Hanseatischer FC Lübeck (GER)
10 N GARBERS Matthias 2003 M GER TSG Bergedorf (GER)
11 N MEYER Mattis 2003 M GER Hanseatischer FC Lübeck (GER)
12 N SCHNITZLER Kalle 2004 M GER VFW Oberalster (GER)

Foil Women's U9 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club

Foil Women's U11 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club

Foil Women's U13 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N FISCHER Marie 2007 F GER OSC Berlin (GER)
2 N WEIßHUHN Julia 2007 F GER Walddörfer SV (GER)
3 N BACH Helena Franziska 2007 F GER Hanseatischer FC Lübeck (GER)
4 N TEMUR Duru 2007 F GER Walddörfer SV (GER)
5 N KIRSCHSTEIN Oona 2008 F GER VFL Pinneberg (GER)
6 N GINAEVA Ines 2007 F GER TB Hamburg-Eilbeck (GER)

Foil Men's U9 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N LAABS Alexander Raphael 2011 M GER VFL Pinneberg (GER)

Foil Men's U11 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N EL EBRASHI Junes 2009 M GER Walddörfer SV (GER)
2 N MANIA Christoph 2009 M GER VFL Marburg FA (GER)
3 N SCHULZ Rasmus 2009 M GER TB Hamburg-Eilbeck (GER)
4 N RISSMANN Joel-Hendrik 2009 M GER TB Hamburg-Eilbeck (GER)
5 N LOCAYEF Luiz 2009 M GER VFL Marburg FA (GER)
6 N MARIUS Bach 2009 M GER Hanseatischer FC Lübeck (GER)
7 N LANGE Jakob 2009 M GER VFL Pinneberg (GER)
8 N ANDERS Anton 2009 M GER Hanseatischer FC Lübeck (GER)
9 N THORNS Max-Johannes 2010 M GER Hanseatischer FC Lübeck (GER)
10 N HANSEN Willem 2010 M GER Hanseatischer FC Lübeck (GER)

Foil Men's U13 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N RÄTHEL Werner 2008 M GER FC Greifswald (GER)
2 N RANCK Christoffer 2007 M GER Walddörfer SV (GER)
3 N MARTINIUS Onno 2007 M GER TB Hamburg-Eilbeck (GER)
4 N MIECHIELSEN Piet 2007 M GER Hamburger FC (GER)
5 N MARKS Florian 2008 M GER FC Rothenbaum (GER)
6 N BRENNECKE Johannes 2007 M GER Walddörfer SV (GER)
7 N PAULSEN Jeppe Emil 2007 M GER Kieler MTV (GER)
8 N GUTHÖHRLEIN Christoph 2007 M GER Walddörfer SV (GER)
9 N SCHARFENBERG Stig Sixten 2007 M GER VFL Pinneberg (GER)
10 N VON DER HEYDE Serafin 2008 M GER FC Ratzeburg (GER)
11 N GLÄSER Lasse 2007 M GER Hanseatischer FC Lübeck (GER)
12 N STENGEL Fabio 2008 M GER Walddörfer SV (GER)
13 N LUFT Vincent 2008 M GER SV Lok Pritzwalk (GER)

Foil Women's U15 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N GRÜNERT Clara Luise 2005 F GER Hamburger FC (GER)
2 N GOGLIN Kim 2005 F GER Hanseatischer FC Lübeck (GER)
3 N KRAUSE Frida 2005 F GER FC Rothenbaum (GER)
4 N NÖRENBERG Julia 2005 F GER FC Ratzeburg (GER)

Foil Men's U15 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N WEIMANN Dorian 2005 M GER Walddörfer SV (GER)
2 N AMRHEIN Leo 2006 M GER Walddörfer SV (GER)
3 N KLÖTZER Maximilian 2006 M GER Hanseatischer FC Lübeck (GER)
4 N LÖFFLER Samuel 2006 M GER VFL Pinneberg (GER)
5 N ESPELAGE Casper 2006 M GER VFL Pinneberg (GER)
6 N SALZ Paul Alexander 2005 M GER Hanseatischer FC Lübeck (GER)
7 N KNEBEL Carl 2006 M GER Walddörfer SV (GER)
8 N CHIAM Andrew 2006 M SGP Fechtteam Hamburger Hochschulen (GER)
9 N BÖHM Finn 2006 M GER VFL Pinneberg (GER)
10 N SKIBA Finn 2006 M GER VFW Oberalster (GER)
11 N LÜTKE VOLKSBECK Yohann 2006 M GER VFW Oberalster (GER)
12 N KÖRNER Hans 2005 M GER Hamburger FC (GER)
13 N GUERRA-GEISLER Matteo 2005 M GER Hamburger FC (GER)
14 N BALCK Florian 2006 M GER TB Hamburg-Eilbeck (GER)
15 N GRIEM Ole 2006 M GER Hamburger FC (GER)
16 N PAIKIN Dennis 2006 M GER Walddörfer SV (GER)