Back to list

Results

World Cup
LUX Luxembourg
March 6, 2020 - March 8, 2020

Sabre Men's Senior Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N SZILAGYI Aron 1990 M HUN Vasas (HUN)
2 N GU Bongil 1989 M KOR
3 N RESHETNIKOV Veniamin 1986 M RUS
3 N OH Sanguk 1996 M KOR
5 N CURATOLI Luca 1994 M ITA
6 N DERSHWITZ Eli 1995 M USA
7 N SAMELE Luigi 1987 M ITA
8 N ANSTETT Vincent 1982 M FRA SOUFFELWEYE (FRA)
9 N BAZADZE Sandro 1993 M GEO FC Kutaisi (GEO)
10 N FERJANI Fares 1997 M TUN
11 N KIM Junho 1994 M KOR
12 N BERRE' Enrico 1992 M ITA
13 N PAKDAMAN Ali 1990 M IRI
14 N FOTOUHI Mohammad 1990 M IRI
15 N XU Yingming 1992 M CHN
16 N CAVALIERE Dario 1997 M ITA
17 N IBRAGIMOV Kamil 1993 M RUS
18 N KIM Junghwan 1983 M KOR
19 N HOMER Daryl 1990 M USA
20 N AMER Mohamed 1997 M EGY
21 N SAMER Mohab 1995 M EGY
22 N SZABO Matyas 1991 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
23 N NERI Matteo 1999 M ITA
24 N PATRICE Sebastien 2000 M FRA GEMENOS (FRA)
25 N LOKHANOV Konstantin 1998 M RUS
26 N HO Sze Long Aaron 1995 M HKG
27 N ALSHAMLAN Yousef 1998 M KUW MK Musketiri (CRO)
28 N LINDER James 2002 M USA
29 N LAMBERT Maxence 1994 M FRA SOUFFELWEYE (FRA)
30 N HA Hansol 1993 M KOR
31 N HÜBNER-FEHRER Björn 1986 M GER Future Fencing Werbach (GER)
32 N SHIMAMURA Tomohiro 1984 M JPN
33 N HARTUNG Max 1989 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
34 N APITHY Bolade 1985 M FRA DIJON CE (FRA)
35 N SZATMARI Andras 1993 M HUN MTK (HUN)
36 M WAGNER Benedikt 1990 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
37 N MONTANO Aldo 1978 M ITA
38 N LOW Ho Tin 1992 M HKG
39 N KOSTENKO Anatoliy 1998 M RUS
40 N DEARY William 1997 M GBR Truro Fencing Club (GBR)
41 N STREETS Kaito 1994 M JPN
42 N ARPINO Alberto 1998 M ITA SAL Lugano (SUI)
43 N TOKUNAN Kenta 1987 M JPN
44 N RAHBARI Mohammad 1991 M IRI
45 N DUBARRY Baptiste 1997 M FRA TARBES ATE (FRA)
46 N SEITZ Tom 1994 M FRA SOUFFELWEYE (FRA)
47 N PIANFETTI Maxime 1999 M FRA TARBES ATE (FRA)
48 N DANILENKO Dmitriy 1995 M RUS
49 N HOSHINO Kento 1998 M JPN
50 N BAZADZE Beka 1989 M GEO FC Kutaisi (GEO)
51 N BADEA Alin 1988 M ROU CSA Steaua Bucuresti (ROU)
51 N SHAINBERG Jonah 1996 M USA
53 N PATRICE Jean-Philippe 1997 M FRA TARBES ATE (FRA)
53 N PLATONOV Bogdan 1996 M UKR Nikolaev (UKR)
55 N TEODOSIU Iulian 1994 M ROU CS Dinamo Bucuresti (ROU)
56 N HÜBERS Richard 1993 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
57 N KISEL Siarhei 1995 M BLR SCAF RB (BLR)
58 N NUCCIO Riccardo 1991 M ITA
59 N ELSISSY Ziad 1994 M EGY
60 N YAN Yinghui 1998 M CHN
61 N DREOSSI Leonardo 1997 M ITA
62 N SCHNEIDER Benno 1994 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
63 N THOMPSON Khalil 1997 M USA
64 N YAKIMENKO Alexey 1983 M RUS
65 N YAGODKA Andriy 1988 M UKR Musketeer Odessa (UKR)
65 N COLLEAU Charles 1996 M FRA TARBES ATE (FRA)
67 N PETROVSKIY Oleg 1997 M RUS
68 N FERJANI Ahmed 2000 M TUN
69 N URSACHI Razvan 1998 M ROU
70 N TRUSHAKOV Alexander 1994 M RUS CSKA Moscow (RUS)
71 N DECSI Tamas 1982 M HUN Kertvaros (HUN)
72 N YILDIRIM Enver 1995 M TUR Bekir Yilmaz GSK (TUR)
72 N MILLER Curtis 1992 M GBR Camden FC (GBR)
72 N LEE Jonghyun 1995 M KOR
75 N FOSCHINI Gabriele 1990 M ITA
76 N CHUNG Hojin 1994 M KOR
77 N PALACIOS MURILLO Mario Alberto 1995 M COL
77 N MOTORIN Ilya 1991 M RUS
77 N ILIASZ Nikolasz 1991 M HUN MTK (HUN)
80 N BONAH Raoul 1998 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
81 N POLOSSIFAKIS Joseph 1990 M CAN
82 N LOSS Geoffrey 1994 M USA
83 N WANG Shi 1997 M CHN
84 N KAKAURIDZE Goga 2000 M GEO FC Tbilisi (GEO)
85 N DENG Xiaohao 1992 M CHN
86 N ANNIC Edern 1995 M FRA DINARD LAMES (FRA)
87 N REPETTI Giovanni 1988 M ITA
88 N PINCHUK Maksim 1999 M BLR SCAF RB (BLR)
89 N SPEAR Jeff 1988 M USA
89 N KINDLER Frederic 1998 M GER TSG Eislingen (GER)
91 N GEMESI Csanad 1986 M HUN GEAC (HUN)
91 N CUELLAR Sebastian 1996 M COL
93 N HONEYBONE James 1991 M GBR
94 N JUNG Jaeseung 1995 M KOR
95 N SHIRSHOV Vasiliy 1997 M RUS
96 N YOSHIDA Kento 1992 M JPN
97 N AYMAN Mostafa 1998 M EGY
98 N POZDNYAKOV Vladislav 1999 M RUS
99 N DI TELLA Pascual Maria 1995 M ARG
100 N GORDON Shaul 1994 M CAN
101 N NOVIKAU Artsiom 1996 M BLR
102 N KIRPICHOU Kiryl 1998 M BLR SCAF RB (BLR)
103 N DRAGOMIR George 1999 M ROU CSS Slobozia (ROU)
104 N CHOW Chung Hei 2002 M HKG
105 N MESSICA Lucas Maurice Andre 1996 M TUN CHARENTON (FRA)
106 N HOWES Nicholas 1998 M GBR
107 M BARLOY Edward 1990 M FRA ROUBAIX CE (FRA)
108 N STATSENKO Oleksiy 1994 M UKR KIEW (UKR)
109 N SULAMANIDZE Saba 1996 M GEO
110 N PECH Miklos 1996 M HUN MTK (HUN)
111 N ARFA Fares 1994 M CAN
112 N LUCCHETTI Stefano Ivan 1997 M ARG Svechnikov (BUL)
113 N IGOE Benjamin 1985 M USA
114 N GALGOCZY Tamas 1997 M HUN Vasas (HUN)
114 N NAGY Martin 1998 M HUN Vasas (HUN)
116 N WEBB Jonathan 1996 M GBR Camden FC (GBR)
117 N PUNDYK Dmytro 1989 M UKR Netishyn (UKR)
118 N HAMILTON Zachary 1999 M GBR Shakespeare Swords (GBR)
119 N RODRIGUEZ Abraham 1987 M VEN
120 N D'ARMIENTO Francesco 1994 M ITA
121 N WILLIAMS Grant 1996 M USA
122 N COZMULEANU Codrin 1996 M ROU CSM IASI (ROU)
123 N BRAVO Inaki 1998 M ESP CE-M (ESP)
124 N BOOTH Zaheer 1995 M USA
125 N CONTRERAS Victor 1990 M CHI Avulso (BRA)
126 N KALTER Felix 2001 M GER CTG Koblenz (GER)
127 N BAHAMONDE Manuel 1994 M CHI Avulso (BRA)
128 N QUINTERO Jose 1996 M VEN KKSz Konin (POL)
129 N FRIEDHEIM Stefan 2000 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
129 N CHOY Yu Yong 1997 M SGP
131 N WESTERN REYES Rafael 1990 M PUR
132 N CHANG Chi Hin Cyrus 1992 M HKG
133 N DE RIDDER Arne 2000 M BEL SG de Klauwaerts (BEL)
133 N MORI Shoichi 1994 M JPN
133 N HERNANDEZ CABALLERO Andres 1996 M ESP
136 N 1st round DAVYDZENKA Anton 1995 M BLR
137 N 1st round FIRAT Caglayan Nehir 1992 M TUR TED SK (TUR)
138 N 1st round WOOG Alexandre 1984 M ISR Hapoel Kfar-Saba (ISR)
138 N 1st round FERNANDEZ BLANCO Oscar 1998 M ESP SAMA-M (ESP)
140 N 1st round MATEEV Andri Nikolaysson 2000 M ISL FC Reykjavik (ISL)
141 N 1st round RETCHIA Vaja 1999 M GEO FC Kutaisi (GEO)
142 N 1st round WAKATSUKI Koya 1999 M JPN
143 N 1st round MACKIEWICZ Andrew 1995 M USA
144 N 1st round WENNEMAR Bas 1999 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
145 N 1st round KAFATARIDIS Dimitrios 1990 M GRE A.E.K. ATHENS (GRE)
146 N 1st round SCHLAFFER Leon 2000 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
147 N 1st round AYALA Julian 1992 M MEX
148 N 1st round CHAN Cheuk Him 1997 M HKG
149 N 1st round ALVAREZ Ricardo 1998 M CHI
149 N 1st round ROMERO Eliecer 1994 M VEN
151 N 1st round GLENADEL Duncan 2001 M FRA PAU SECTION (FRA)
151 N 1st round LILLO Gerardo 2000 M ESP CEB-M (ESP)
153 N 1st round GYORGY Lehel 1999 M HUN UTE (HUN)
154 N 1st round GELLETT Charles 1996 M GBR MX Fencing Club (GBR)
155 N 1st round ZEA ARMENTA Gibran 1997 M MEX
156 N 1st round KURVERS Lester 2002 M BEL Confrerie Gent (BEL)
157 N 1st round VAN DYCK Jasper 2001 M BEL SG de Klauwaerts (BEL)
158 N 1st round MIYAYAMA Ryo 1988 M JPN
159 N 1st round BOTTECCHIA Arnaud 1998 M BEL Confrerie Gent (BEL)
160 N 1st round WELLER Teddy 1990 M ISV
160 N 1st round RIOS Matias 2002 M ARG
162 N 1st round MANCHENO Guillermo 1990 M ESP CEL-M (ESP)
163 N 1st round OYAMA Keishi 1998 M JPN
164 N 1st round ABUSHENKA Kiryl 1989 M BLR
164 N 1st round KIRIMLIDIS Michalis 1986 M IRL
164 N 1st round GELINAS Marc 1996 M CAN Seigneurs Rive-Nord (CAN)
167 N 1st round DICK Jadryn 1995 M AUS
168 N 1st round BERAN Pavel 1984 M CZE CSK Riegel (CZE)
169 N 1st round DE LA PARRA Joaquin 1992 M CHI
170 N 1st round HOSCHNA Jan 1977 M CZE TJ Slezan Opava (CZE)
0 D 1st round KRAJNC Peter 2003 M SLO SAB Kamnik (SLO)
0 D 1st round MITCHELL-ROWE Decordoba 1995 M JAM
0 D 1st round ARIAS Juan Gaspar 1999 M URU

Sabre Men's Senior Team
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N KOREA       KOR
1 N KIM Junghwan 1983 M KOR
1 N GU Bongil 1989 M KOR
1 N OH Sanguk 1996 M KOR
1 N KIM Junho 1994 M KOR
2 N ITALY       ITA
2 N MONTANO Aldo 1978 M ITA
2 N SAMELE Luigi 1987 M ITA
2 N CURATOLI Luca 1994 M ITA
2 N BERRE' Enrico 1992 M ITA
3 N GERMANY       GER
3 N HÜBNER-FEHRER Björn 1986 M GER Future Fencing Werbach (GER)
3 N HARTUNG Max 1989 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
3 N HÜBERS Richard 1993 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
3 N SZABO Matyas 1991 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
4 N HUNGARY       HUN
4 N GEMESI Csanad 1986 M HUN GEAC (HUN)
4 N DECSI Tamas 1982 M HUN Kertvaros (HUN)
4 N SZATMARI Andras 1993 M HUN MTK (HUN)
4 N SZILAGYI Aron 1990 M HUN Vasas (HUN)
5 N FRANCE       FRA
5 N ANSTETT Vincent 1982 M FRA SOUFFELWEYE (FRA)
5 N SEITZ Tom 1994 M FRA SOUFFELWEYE (FRA)
5 N LAMBERT Maxence 1994 M FRA SOUFFELWEYE (FRA)
5 N APITHY Bolade 1985 M FRA DIJON CE (FRA)
6 N RUSSIA       RUS
6 N DANILENKO Dmitriy 1995 M RUS
6 N RESHETNIKOV Veniamin 1986 M RUS
6 N IBRAGIMOV Kamil 1993 M RUS
6 N LOKHANOV Konstantin 1998 M RUS
7 N USA       USA
7 N DERSHWITZ Eli 1995 M USA
7 N THOMPSON Khalil 1997 M USA
7 N MACKIEWICZ Andrew 1995 M USA
7 N HOMER Daryl 1990 M USA
8 N IRAN       IRI
8 N RAHBARI Mohammad 1991 M IRI
8 N FOTOUHI Mohammad 1990 M IRI
8 N PAKDAMAN Ali 1990 M IRI
9 N GEORGIA       GEO
9 N BAZADZE Sandro 1993 M GEO FC Kutaisi (GEO)
9 N RETCHIA Vaja 1999 M GEO FC Kutaisi (GEO)
9 N BAZADZE Beka 1989 M GEO FC Kutaisi (GEO)
9 N KAKAURIDZE Goga 2000 M GEO FC Tbilisi (GEO)
10 N CHINA       CHN
10 N WANG Shi 1997 M CHN
10 N YAN Yinghui 1998 M CHN
10 N XU Yingming 1992 M CHN
10 N DENG Xiaohao 1992 M CHN
11 N EGYPT       EGY
11 N SAMER Mohab 1995 M EGY
11 N AMER Mohamed 1997 M EGY
11 N ELSISSY Ziad 1994 M EGY
11 N AYMAN Mostafa 1998 M EGY
12 N ROMANIA       ROU
12 N TEODOSIU Iulian 1994 M ROU CS Dinamo Bucuresti (ROU)
12 N DRAGOMIR George 1999 M ROU CSS Slobozia (ROU)
12 N URSACHI Razvan 1998 M ROU
12 N BADEA Alin 1988 M ROU CSA Steaua Bucuresti (ROU)
13 N UKRAINE       UKR
13 N STATSENKO Oleksiy 1994 M UKR KIEW (UKR)
13 N PUNDYK Dmytro 1989 M UKR Netishyn (UKR)
13 N PLATONOV Bogdan 1996 M UKR Nikolaev (UKR)
13 N YAGODKA Andriy 1988 M UKR Musketeer Odessa (UKR)
14 N GREAT BRITAIN       GBR
14 N MILLER Curtis 1992 M GBR Camden FC (GBR)
14 N DEARY William 1997 M GBR Truro Fencing Club (GBR)
14 N WEBB Jonathan 1996 M GBR Camden FC (GBR)
14 N HONEYBONE James 1991 M GBR
15 N BELARUS       BLR
15 N KISEL Siarhei 1995 M BLR SCAF RB (BLR)
15 N DAVYDZENKA Anton 1995 M BLR
15 N KIRPICHOU Kiryl 1998 M BLR SCAF RB (BLR)
15 N PINCHUK Maksim 1999 M BLR SCAF RB (BLR)
16 N CANADA       CAN
16 N ARFA Fares 1994 M CAN
16 N GELINAS Marc 1996 M CAN Seigneurs Rive-Nord (CAN)
16 N GORDON Shaul 1994 M CAN
16 N POLOSSIFAKIS Joseph 1990 M CAN
17 N JAPAN       JPN
17 N HOSHINO Kento 1998 M JPN
17 N SHIMAMURA Tomohiro 1984 M JPN
17 N TOKUNAN Kenta 1987 M JPN
17 N STREETS Kaito 1994 M JPN
18 N HONG KONG, CHINA       HKG
18 N CHAN Cheuk Him 1997 M HKG
18 N LOW Ho Tin 1992 M HKG
18 N HO Sze Long Aaron 1995 M HKG
18 N CHANG Chi Hin Cyrus 1992 M HKG
19 N CHILE       CHI
19 N CONTRERAS Victor 1990 M CHI Avulso (BRA)
19 N DE LA PARRA Joaquin 1992 M CHI
19 N BAHAMONDE Manuel 1994 M CHI Avulso (BRA)
19 N ALVAREZ Ricardo 1998 M CHI
20 N ARGENTINA       ARG
20 N LUCCHETTI Stefano Ivan 1997 M ARG Svechnikov (BUL)
20 N DI TELLA Pascual Maria 1995 M ARG
20 N RIOS Matias 2002 M ARG
21 N SPAIN       ESP
21 N HERNANDEZ CABALLERO Andres 1996 M ESP
21 N MANCHENO Guillermo 1990 M ESP CEL-M (ESP)
21 N LILLO Gerardo 2000 M ESP CEB-M (ESP)
21 N BRAVO Inaki 1998 M ESP CE-M (ESP)
22 N BELGIUM       BEL
22 N VAN DYCK Jasper 2001 M BEL SG de Klauwaerts (BEL)
22 N BOTTECCHIA Arnaud 1998 M BEL Confrerie Gent (BEL)
22 N DE RIDDER Arne 2000 M BEL SG de Klauwaerts (BEL)
22 N KURVERS Lester 2002 M BEL Confrerie Gent (BEL)
23 N VENEZUELA       VEN
23 N ROMERO Eliecer 1994 M VEN
23 N QUINTERO Jose 1996 M VEN KKSz Konin (POL)
23 N RODRIGUEZ Abraham 1987 M VEN
0 F CROATIA       CRO
0 F DE ROBBIO Francesco 1996 M CRO Gemina Scherma (ITA)
0 F BRAJDIC Josip 1996 M CRO
0 F DE ROBBIO Federico 1998 M CRO