Back to list

Results

World Cup
EGY Cairo
November 15, 2019 - November 17, 2019

Sabre Men's Senior Individual history
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N ANSTETT Vincent 1982 M FRA SOUFFELWEYE (FRA)
2 N SAMELE Luigi 1987 M ITA
3 N FERJANI Fares 1997 M TUN
3 N KIM Junghwan 1983 M KOR
5 N APITHY Bolade 1985 M FRA DIJON CE (FRA)
6 N FOSCHINI Gabriele 1990 M ITA
6 N AMER Mohamed 1997 M EGY
8 N NUCCIO Riccardo 1991 M ITA
9 N CURATOLI Luca 1994 M ITA
10 N RESHETNIKOV Veniamin 1986 M RUS
11 N SZATMARI Andras 1993 M HUN Vasas (HUN)
12 N HOSHINO Kento 1998 M JPN
13 N REPETTI Giovanni 1988 M ITA
14 N HÜBERS Richard 1993 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
15 N LOKHANOV Konstantin 1998 M RUS
16 N STREETS Kaito 1994 M JPN
17 N OH Sanguk 1996 M KOR
18 N HARTUNG Max 1989 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
19 N BAZADZE Sandro 1993 M GEO FC Kutaisi (GEO)
20 N GU Bongil 1989 M KOR
21 N MONTANO Aldo 1978 M ITA
22 N XU Yingming 1992 M CHN
22 N MACKIEWICZ Andrew 1995 M USA
24 N SZABO Matyas 1991 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
25 N SEITZ Tom 1994 M FRA SOUFFELWEYE (FRA)
25 N BALLORCA Fabien 1993 M FRA TARBES ATE (FRA)
27 N LEE Jonghyun 1995 M KOR
28 N CHUNG Hojin 1994 M KOR
29 N KOSSUTH Balint 1996 M HUN UTE (HUN)
30 N YAN Yinghui 1998 M CHN
31 N HOMER Daryl 1990 M USA
32 N ELSISSY Ziad 1994 M EGY
33 N DERSHWITZ Eli 1995 M USA
34 N ABEDINI Mojtaba 1984 M IRI
35 N KIM Junho 1994 M KOR
36 N HA Hansol 1993 M KOR
37 N BERRE' Enrico 1992 M ITA
38 N PAKDAMAN Ali 1990 M IRI
39 N GEMESI Csanad 1986 M HUN GEAC (HUN)
40 N LUCCHETTI Stefano Ivan 1997 M ARG Svechnikov (BUL)
41 N YAKIMENKO Alexey 1983 M RUS
42 N DOLNICEANU Tiberiu 1988 M ROU CS Dinamo Bucuresti (ROU)
43 N STATSENKO Oleksiy 1994 M UKR KIEW (UKR)
44 A BADEA Alin 1988 M ROU CSA Steaua Bucuresti (ROU)
45 N BONAH Raoul 1998 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
46 N RAHBARI Mohammad 1991 M IRI
47 N GORDON Shaul 1994 M CAN
48 N WANG Shi 1997 M CHN
49 N MOTORIN Ilya 1991 M RUS
50 N TEODOSIU Iulian 1994 M ROU CS Dinamo Bucuresti (ROU)
51 N DANILENKO Dmitriy 1995 M RUS
52 N PATRICE Jean-Philippe 1997 M FRA TARBES ATE (FRA)
53 N TOKUNAN Kenta 1987 M JPN
54 N BRAVO Inaki 1998 M ESP CE-M (ESP)
55 N JUNG Jaeseung 1995 M KOR
55 N DEARY William 1997 M GBR Truro Fencing Club (GBR)
57 N WAGNER Benedikt 1990 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
58 N NERI Matteo 1999 M ITA
59 N YAGODKA Andriy 1988 M UKR Musketeer Odessa (UKR)
60 N SPEAR Jeff 1988 M USA
61 N SKEETE Kamar 2001 M USA
62 N BAZADZE Beka 1989 M GEO FC Kutaisi (GEO)
63 N MIRACCO Luigi 1988 M ITA
64 N YOSHIDA Kento 1992 M JPN
65 N POZDNYAKOV Vladislav 1999 M RUS
66 N PIANFETTI Maxime 1999 M FRA TARBES ATE (FRA)
67 N LIN Xiao 2000 M CHN
68 N HERNANDEZ CABALLERO Andres 1996 M ESP
69 N HO Sze Long Aaron 1995 M HKG
70 N WEBB Jonathan 1996 M GBR Camden FC (GBR)
71 N CUELLAR Sebastian 1996 M COL
72 N SARON Mitchell 2000 M USA
73 N KOKUBO Mao 2003 M JPN
74 N AYMAN Mostafa 1998 M EGY
75 N LAMBERT Maxence 1994 M FRA TARBES ATE (FRA)
76 N THOMPSON Khalil 1997 M USA
76 N LU Yang 1997 M CHN
78 N COLLEAU Charles 1996 M FRA TARBES ATE (FRA)
79 N HONEYBONE James 1991 M GBR
80 N KAKAURIDZE Goga 2000 M GEO FC Tbilisi (GEO)
81 N ILIASZ Nikolas 1991 M HUN Vasas (HUN)
82 N SCHNEIDER Benno 1994 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
83 N ALSHAMLAN Yousef 1998 M KUW MK Musketiri (CRO)
84 N ARFA Fares 1994 M CAN
85 N FOTOUHI Mohammad 1990 M IRI
86 N SHIRSHOV Vasiliy 1997 M RUS
87 N LIANG Jianhao 1996 M CHN
88 N ZALOMIR Florin 1984 M ROU CS Dinamo Bucuresti (ROU)
89 N DE VISSCHER Jules-Emile 1995 M BEL Confrerie Gent (BEL)
90 N PATRICE Sebastien 2000 M FRA GEMENOS (FRA)
91 N LOW Ho Tin 1992 M HKG
92 N SHAINBERG Jonah 1996 M USA
93 N PUY Sebestyen 1991 M HUN Vasas (HUN)
94 N PLATONOV Bogdan 1996 M UKR Nikolaev (UKR)
95 N DECSI Tamas 1982 M HUN Kertvaros (HUN)
96 N MILLER Curtis 1992 M GBR Camden FC (GBR)
97 N SRINUALNAD Voragun 1999 M THA
98 N YILDIRIM Enver 1995 M TUR Bekir Yilmaz GSK (TUR)
99 N WILLIAMS Grant 1996 M USA
99 N D'ARMIENTO Francesco 1994 M ITA
101 N AMR Ahmed 1992 M EGY
102 N DRAGOMIR George 1999 M ROU CSS Slobozia (ROU)
103 N MOKRETCOV Ilya 1984 M KAZ
104 N URSACHI Razvan 1998 M ROU
105 N KOSTENKO Anatoliy 1998 M RUS
106 N DENG Xiaohao 1992 M CHN
107 N VAN HOLSBEKE Seppe 1988 M BEL Confrerie Gent (BEL)
108 N HÜBNER-FEHRER Björn 1986 M GER Future Fencing Werbach (GER)
109 N BARLOY Edward 1990 M FRA ROUBAIX CE (FRA)
110 N SHIMAMURA Tomohiro 1984 M JPN
111 N WAKATSUKI Koya 1999 M JPN
112 N DE RIDDER Arne 2000 M BEL SG de Klauwaerts (BEL)
113 N DODDO Andrew 1998 M USA
114 N TSUBO Hayato 2003 M JPN
115 N SHIRAI Hiromu 1995 M JPN
116 N KOVACS Istvan 1996 M HUN MTK (HUN)
117 N KEMPF Lorenz 1997 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
117 N RETCHIA Vaja 1999 M GEO FC Kutaisi (GEO)
119 N OCINSKI Jakub 1993 M POL AZS AWF Katowice (POL)
120 N WESTERN REYES Rafael 1990 M PUR
121 N PUNDYK Dmytro 1989 M UKR Netishyn (UKR)
121 N POLOSSIFAKIS Joseph 1990 M CAN
123 N TRUSHAKOV Alexander 1994 M RUS CSKA Moscow (RUS)
124 N SOUDERS Peter 1990 M USA
124 N BIBI Eliott 1999 M FRA PAU SECTION (FRA)
126 N BOTTECCHIA Arnaud 1998 M BEL Confrerie Gent (BEL)
127 N MORI Shoichi 1994 M JPN
128 N LILLO Gerardo 2000 M ESP CEB-M (ESP)
129 N DAVYDZENKA Anton 1995 M BLR
130 N MANCHENO Guillermo 1990 M ESP CEL-M (ESP)
131 N SATTARKHAN Nazarbay 1998 M KAZ
131 N DAI Rui 2000 M CHN
133 N PETROVSKIY Oleg 1997 M RUS
134 N PANGMOON Kanisorn 1998 M THA
135 N NOVIKAU Artsiom 1996 M BLR
136 N KIRPICHOU Kiryl 1998 M BLR SCAF RB (BLR)
137 N SAMER Mohab 1995 M EGY
138 N GALGOCZY Tamas 1997 M HUN BVSC (HUN)
139 N KISEL Siarhei 1995 M BLR SCAF RB (BLR)
140 N BONAH Luis 1997 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
141 N DI TELLA Pascual Maria 1995 M ARG
142 N 1st round METRYKA Karol 1997 M USA
143 N 1st round VAN DYCK Jasper 2001 M BEL SG de Klauwaerts (BEL)
144 N 1st round YOSHIDA Tamon 2000 M JPN
145 N 1st round ALQUDIHI Ahmed 1998 M KSA
146 N 1st round TCHEISHVILI Nikoloz 2000 M GEO FC Tbilisi (GEO)
147 N 1st round HAEKERD Ruangrit 1992 M THA
148 N 1st round DE ROBBIO Federico 1998 M CRO
149 N 1st round GELLETT Charles 1996 M GBR MX Fencing Club (GBR)
150 N 1st round DICK Jadryn 1995 M AUS
151 N 1st round PECH Miklos 1996 M HUN MTK (HUN)
151 N 1st round KINDLER Frederic 1998 M GER TSG Eislingen (GER)
153 N 1st round HAMILTON Zachary 1999 M GBR Shakespeare Swords (GBR)
154 N 1st round TROCHEZ Pablo 1998 M COL
155 N 1st round ANNIC Edern 1995 M FRA DINARD LAMES (FRA)
156 N 1st round SULAMANIDZE Saba 1996 M GEO
157 N 1st round KAYA Umut 2001 M TUR Ankara Kilic GSK (TUR)
158 N 1st round CHAN Cheuk Him 1997 M HKG
159 N 1st round GELINAS Marc 1996 M CAN Seigneurs Rive-Nord (CAN)
160 N 1st round ALMUTAIRI Adel 1998 M KSA
161 N 1st round KURALBEKULY Bakdaulet 1999 M KAZ
162 N 1st round MIGNUZZI Giacomo 1999 M ITA
163 N 1st round MATEEV Andri Nikolaysson 2000 M ISL FC Reykjavik (ISL)
164 N 1st round LEE Chak Fung Terence 2000 M HKG
165 N 1st round DE ROBBIO Francesco 1996 M CRO Gemina Scherma (ITA)
166 N 1st round ALHUSSAIN Ali 1996 M KSA
166 N 1st round KARAKAI Oleksandr 1996 M UKR Cherkasy (UKR)
168 N 1st round KACZKOWSKI Krzysztof 1997 M POL TMS Sosnowiec (POL)
168 N 1st round FANG VALBUENA Mario Daniel 1998 M COL
168 N 1st round WELLER Teddy 1990 M ISV
171 N 1st round BAHER Ahmed 2001 M EGY
172 N 1st round ALAMRI Ahmed 1998 M KSA
172 N 1st round CORREA VILA Luis 1996 M COL
174 N 1st round WIRIYATANGSAKUL Panachai 2000 M THA
175 N 1st round MOATAZ Medhat 2000 M EGY
176 N 1st round MIYAYAMA Ryo 1988 M JPN
176 N 1st round KURVERS Lester 2002 M BEL Confrerie Gent (BEL)
178 N 1st round IBRAHIM Yassin 2003 M EGY
179 N 1st round GODLEWSKI Mateusz 1997 M POL
180 N 1st round SARKISSYAN Artyom 1999 M KAZ
181 N 1st round MAIRI Yanis 1998 M ALG Mouloudia Club d'Alger (ALG)
182 N 1st round KAFATARIDIS Dimitrios 1990 M GRE A.E.K. ATHENS (GRE)
183 N 1st round BIALECKI Cezary 1999 M POL MUKS VICTOR (POL)
184 N 1st round ZEA ARMENTA Gibran 1997 M MEX TSG Eislingen (GER)
185 N 1st round ELARABY Mazen 2001 M EGY
185 N 1st round POLIAKOV Alexandros 1995 M GRE APOLLON VRILISSION (GRE)
187 N 1st round HOWES Nicholas 1998 M GBR
188 N 1st round BOUNABI Akram 1999 M ALG Mouloudia Club d'Alger (ALG)
189 N 1st round BRAJDIC Josip 1996 M CRO
189 N 1st round MOSQUERA BELTRAN Camilo Alfonso 1999 M COL
191 N 1st round ALMUTAIRI Rashed 2002 M KSA
192 N 1st round BONIFACIO Gustavo 1990 M POR
193 N 1st round BOUNACEUR Mohammed Belsem 2004 M ALG CSA Formation d'Oran (ALG)
A 1st round CAVALIERE Dario 1997 M ITA

Sabre Men's Senior Team history
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N KOREA       KOR
1 N KIM Junghwan 1983 M KOR
1 N GU Bongil 1989 M KOR
1 N OH Sanguk 1996 M KOR
1 N KIM Junho 1994 M KOR
2 N HUNGARY       HUN
2 N GEMESI Csanad 1986 M HUN GEAC (HUN)
2 N DECSI Tamas 1982 M HUN Kertvaros (HUN)
2 N SZATMARI Andras 1993 M HUN Vasas (HUN)
2 N ILIASZ Nikolas 1991 M HUN Vasas (HUN)
3 N ITALY       ITA
3 N BERRE' Enrico 1992 M ITA
3 N CURATOLI Luca 1994 M ITA
3 N MONTANO Aldo 1978 M ITA
3 N SAMELE Luigi 1987 M ITA
4 N RUSSIA       RUS
4 N YAKIMENKO Alexey 1983 M RUS
4 N RESHETNIKOV Veniamin 1986 M RUS
4 N DANILENKO Dmitriy 1995 M RUS
4 N LOKHANOV Konstantin 1998 M RUS
5 N GERMANY       GER
5 N HARTUNG Max 1989 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
5 N HÜBERS Richard 1993 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
5 N SZABO Matyas 1991 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
5 N WAGNER Benedikt 1990 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
6 N IRAN       IRI
6 N RAHBARI Mohammad 1991 M IRI
6 N PAKDAMAN Ali 1990 M IRI
6 N FOTOUHI Mohammad 1990 M IRI
6 N ABEDINI Mojtaba 1984 M IRI
7 N CHINA       CHN
7 N DENG Xiaohao 1992 M CHN
7 N XU Yingming 1992 M CHN
7 N YAN Yinghui 1998 M CHN
7 N WANG Shi 1997 M CHN
8 N FRANCE       FRA
8 N APITHY Bolade 1985 M FRA DIJON CE (FRA)
8 N ANSTETT Vincent 1982 M FRA SOUFFELWEYE (FRA)
8 N SEITZ Tom 1994 M FRA SOUFFELWEYE (FRA)
8 N LAMBERT Maxence 1994 M FRA TARBES ATE (FRA)
9 N USA       USA
9 N THOMPSON Khalil 1997 M USA
9 N HOMER Daryl 1990 M USA
9 N DERSHWITZ Eli 1995 M USA
9 N MACKIEWICZ Andrew 1995 M USA
10 N ROMANIA       ROU
10 N DRAGOMIR George 1999 M ROU CSS Slobozia (ROU)
10 N DOLNICEANU Tiberiu 1988 M ROU CS Dinamo Bucuresti (ROU)
10 N URSACHI Razvan 1998 M ROU
10 N TEODOSIU Iulian 1994 M ROU CS Dinamo Bucuresti (ROU)
11 N JAPAN       JPN
11 N YOSHIDA Kento 1992 M JPN
11 N HOSHINO Kento 1998 M JPN
11 N STREETS Kaito 1994 M JPN
11 N TOKUNAN Kenta 1987 M JPN
12 N UKRAINE       UKR
12 N PLATONOV Bogdan 1996 M UKR Nikolaev (UKR)
12 N STATSENKO Oleksiy 1994 M UKR KIEW (UKR)
12 N PUNDYK Dmytro 1989 M UKR Netishyn (UKR)
12 N YAGODKA Andriy 1988 M UKR Musketeer Odessa (UKR)
13 N GEORGIA       GEO
13 N BAZADZE Sandro 1993 M GEO FC Kutaisi (GEO)
13 N KAKAURIDZE Goga 2000 M GEO FC Tbilisi (GEO)
13 N BAZADZE Beka 1989 M GEO FC Kutaisi (GEO)
13 N RETCHIA Vaja 1999 M GEO FC Kutaisi (GEO)
14 N EGYPT       EGY
14 N ELSISSY Ziad 1994 M EGY
14 N SAMER Mohab 1995 M EGY
14 N AMER Mohamed 1997 M EGY
14 N AYMAN Mostafa 1998 M EGY
15 N GREAT BRITAIN       GBR
15 N MILLER Curtis 1992 M GBR Camden FC (GBR)
15 N HONEYBONE James 1991 M GBR
15 N WEBB Jonathan 1996 M GBR Camden FC (GBR)
15 N DEARY William 1997 M GBR Truro Fencing Club (GBR)
16 N CANADA       CAN
16 N GELINAS Marc 1996 M CAN Seigneurs Rive-Nord (CAN)
16 N ARFA Fares 1994 M CAN
16 N GORDON Shaul 1994 M CAN
16 N POLOSSIFAKIS Joseph 1990 M CAN
17 N COLOMBIA       COL
17 N FANG VALBUENA Mario Daniel 1998 M COL
17 N CORREA VILA Luis 1996 M COL
17 N CUELLAR Sebastian 1996 M COL
17 N TROCHEZ Pablo 1998 M COL
18 N HONG KONG, CHINA       HKG
18 N LEE Chak Fung Terence 2000 M HKG
18 N HO Sze Long Aaron 1995 M HKG
18 N LOW Ho Tin 1992 M HKG
18 N CHAN Cheuk Him 1997 M HKG
19 N KAZAKHSTAN       KAZ
19 N SATTARKHAN Nazarbay 1998 M KAZ
19 N MOKRETCOV Ilya 1984 M KAZ
19 N KURALBEKULY Bakdaulet 1999 M KAZ
19 N SARKISSYAN Artyom 1999 M KAZ
20 N BELGIUM       BEL
20 N VAN HOLSBEKE Seppe 1988 M BEL Confrerie Gent (BEL)
20 N DE RIDDER Arne 2000 M BEL SG de Klauwaerts (BEL)
20 N DE VISSCHER Jules-Emile 1995 M BEL Confrerie Gent (BEL)
20 N BOTTECCHIA Arnaud 1998 M BEL Confrerie Gent (BEL)
21 N THAILAND       THA
21 N PANGMOON Kanisorn 1998 M THA
21 N SRINUALNAD Voragun 1999 M THA
21 N WIRIYATANGSAKUL Panachai 2000 M THA
21 N HAEKERD Ruangrit 1992 M THA
22 N SPAIN       ESP
22 N BRAVO Inaki 1998 M ESP CE-M (ESP)
22 N HERNANDEZ CABALLERO Andres 1996 M ESP
22 N MANCHENO Guillermo 1990 M ESP CEL-M (ESP)
22 N LILLO Gerardo 2000 M ESP CEB-M (ESP)
23 N BELARUS       BLR
23 N KISEL Siarhei 1995 M BLR SCAF RB (BLR)
23 N DAVYDZENKA Anton 1995 M BLR
23 N KIRPICHOU Kiryl 1998 M BLR SCAF RB (BLR)
23 N NOVIKAU Artsiom 1996 M BLR
24 N ALGERIA       ALG
24 N BOUNABI Akram 1999 M ALG Mouloudia Club d'Alger (ALG)
24 N MAIRI Yanis 1998 M ALG Mouloudia Club d'Alger (ALG)
24 N BOUNACEUR Mohammed Belsem 2004 M ALG CSA Formation d'Oran (ALG)
25 N POLAND       POL
25 N OCINSKI Jakub 1993 M POL AZS AWF Katowice (POL)
25 N GODLEWSKI Mateusz 1997 M POL
25 N KACZKOWSKI Krzysztof 1997 M POL TMS Sosnowiec (POL)
25 N BIALECKI Cezary 1999 M POL MUKS VICTOR (POL)
26 N CROATIA       CRO
26 N DE ROBBIO Francesco 1996 M CRO Gemina Scherma (ITA)
26 N BRAJDIC Josip 1996 M CRO
26 N DE ROBBIO Federico 1998 M CRO