Back to list

Results

World Cup
EGY Cairo
November 22, 2019 - November 24, 2019

Foil Women's Senior Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N ERRIGO Arianna 1988 F ITA
2 N SHI Yue 1999 F CHN
3 N THIBUS Ysaora 1991 F FRA BOURG LA REINE (FRA)
3 N DI FRANCISCA Elisa 1982 F ITA
5 N DERIGLAZOVA Inna 1990 F RUS
6 N KIEFER Lee 1994 F USA
7 N AZUMA Rio 1998 F JPN
8 N BATINI Martina 1989 F ITA
9 N IVANOVA Anastasia 1990 F RUS
10 N KOROBEYNIKOVA Larisa 1987 F RUS
11 N AZUMA Sera 1999 F JPN
12 N JEON Hee Sook 1984 F KOR
13 N UENO Yuka 2001 F JPN
14 N PIRIEVA Leyla 1993 F RUS
15 N CHEN Qingyuan 1997 F CHN
16 N DIAZ ESCALONA Maria Teresa 1997 F ESP CCC-M (ESP)
17 N PALUMBO Francesca 1994 F ITA
18 N GUYART Astrid 1983 F FRA CE MELUN VAL DE SEINE (FRA)
19 N WALCZYK Julia 1997 F POL KU AZS UAM Poznan (POL)
20 N WU Peilin 1996 F CHN
21 N HONG Seo In 1988 F KOR
22 N SCRUGGS Lauren 2003 F USA
23 N MARINO Maria 1993 F ESP CEO-PO (ESP)
23 N BLOW Iman 1997 F USA
25 N MONACO Beatrice 1992 F ITA
26 N SAMSONOVA Kristina 1995 F RUS CSKA Moscow (RUS)
27 N SINIGALIA Martina 1995 F ITA CS Mestre (ITA)
28 N MASSIALAS Sabrina 1997 F USA Massialas Foundation (USA)
29 N TIEU May 2001 F USA
30 N CATARZI Constance 1998 F FRA NICE OGC (FRA)
31 N TSUJI Sumire 1999 F JPN
32 N HARVEY Eleanor 1995 F CAN
33 N VOLPI Alice 1992 F ITA
34 N EBERT Leonie 1999 F GER Future Fencing Werbach (GER)
35 N RANVIER Pauline 1994 F FRA CE MELUN VAL DE SEINE (FRA)
36 N ZAGIDULLINA Adelina 1993 F RUS
37 N ROSS Nicole 1989 F USA
38 N HUO Xingxin 1996 F CHN Nanjing (CHN)
38 N MARTYANOVA Marta 1998 F RUS
40 N CHAE Song Oh 1989 F KOR
41 N FAVARETTO Martina 2001 F ITA
42 N CIPRESSA Erica 1996 F ITA Scherma Mogliano (ITA)
43 N BOUBAKRI Ines 1988 F TUN BOURG LA REINE (FRA)
44 N GUO Jessica Zi Jia 2005 F CAN
45 N JUBENOT Chloe 1995 F FRA BOURG LA REINE (FRA)
45 N DLUGOSZ Martyna 1996 F POL MKS Kusy Szczecin (POL)
47 N GOLDIE Alanna 1994 F CAN
48 N BLAZE Anita 1991 F FRA AUBERVILLIER (FRA)
49 N VARDARO Elisa 1988 F ITA
50 N TRIPAPINA Svetlana 1994 F RUS
51 N SAUER Anne 1991 F GER Future Fencing Werbach (GER)
52 N KIKUCHI Komaki 1997 F JPN
53 N LYCZBINSKA Hanna 1990 F POL KU AZS UAM Poznan (POL)
54 N KANO Minami 1996 F JPN
55 N RYAN Kelleigh 1987 F CAN
56 N CHEUNG Kimberley Vanessa 1994 F HKG
57 N SENYUTA Alexandra 1991 F UKR Lviv (UKR)
58 N WEINTRAUB Maia Mei 2002 F USA
59 N KIRSCHEN Kim 1996 F GER SC Berlin (GER)
60 N BROT Coralie 1995 F FRA Masque de fer Lyon (FRA)
61 N DUBROVICH Jacqueline 1994 F USA
62 N SYNORADZKA Martyna 1988 F POL AZS AWF Poznan (POL)
63 N CAI Yuanting 1996 F CHN
64 N MANCINI Camilla 1994 F ITA
65 N FU Yiting 1996 F CHN
66 N CHRZANOWSKA Marika 1995 F POL KU AZS UAM Poznan (POL)
67 N LYCZBINSKA Marta 1990 F POL
68 N KARAMETE Irem 1993 F TUR Istanbul Hasal (TUR)
69 N PRESCOD Nzingha 1992 F USA
70 N SUNDUCHKOVA Alexandra 2000 F RUS
71 N YUSOVA Victoria 1998 F RUS
72 N HAN Areum 1992 F KOR
73 N CHENTSOVA Kateryna 1991 F UKR Nikolaev (UKR)
74 N KANO Arisa 2000 F JPN
75 N PATRU Morgane 1998 F FRA Masque de fer Lyon (FRA)
76 N HAMPEL Eva 1992 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
77 N NOH Garam 1986 F KOR
78 N BUTRUILLE Solene 1997 F FRA NICE OGC (FRA)
79 N MOHAMED Noura 1998 F EGY Police Club (EGY)
80 N BULCAO Ana Beatriz 1993 F BRA ECP Pinheiros (BRA)
81 N LUPKOVICS Dora 1993 F HUN BHSE (HUN)
82 N SCHREIBER Ester 1997 F SWE GFK Göteborg (SWE)
83 N MARECHAL Jade 2000 F FRA
84 N WOHLGEMUTH Olivia 1992 F AUT AFC Salzburg (AUT)
85 N GOLUBYTSKYI Carolin 1985 F GER Future Fencing Werbach (GER)
86 N JELINSKA Martyna 1992 F POL Budowlani Torun (POL)
87 N ALBOROVA Yana 1994 F RUS CSKA Moscow (RUS)
88 N KONDRICZ Kata 1998 F HUN BHSE (HUN)
89 N JEONG Ji Seong 1991 F KOR
90 N PASZTOR Flora 1998 F HUN Torekves (HUN)
91 N MICHEL Nataly 1990 F MEX
92 N KREISS Fanny 1989 F HUN UTE (HUN)
93 N SHI Yanan 1996 F CHN
94 N CHENG Hsin 1996 F TPE
95 N MOHAMED Aida 1976 F HUN UTE (HUN)
96 N BOLDOR Maria 1996 F ROU CSA Steaua Bucuresti (ROU)
97 N MESTERI Viktoria 1996 F HUN UTE (HUN)
98 N PUSTILNIK Nicole 2002 F ISR
99 N NISHIOKA Shiho 1989 F JPN
99 N BOLDOR Ana 1997 F ROU CSU Timisoara (ROU)
101 N BERTHIER Amita 2000 F SGP Z Fencing (SGP)
102 N LACHMAN Katarzyna 1996 F POL AZS AWF Poznan (POL)
103 N FLORES Alejandra 1991 F CHI
104 N DAJCIC Marcela 1993 F CRO MK Dubrava (CRO)
105 N HAUSMAN Marta 1992 F POL Budowlani Torun (POL)
105 N CHENG Hiu Wai Valerie 1995 F HKG
107 N RHODES Zander 2003 F USA
108 N GROSLAMBERT Delphine 1989 F BEL Brussels Fencing Club (BEL)
109 N BIANCHIN Elisabetta 1997 F ITA Scherma Treviso ASD (ITA)
110 N YANAOKA Haruka 1995 F JPN
111 N BINDER Sylvie 1999 F USA
112 N KO Christelle Joy 2002 F HKG
113 N WANG Yuting 2001 F CHN Nanjing (CHN)
114 N CALUGAREANU Malina 1996 F ROU CSA Steaua Bucuresti (ROU)
115 N ELSHARKAWY Yara 1999 F EGY
116 N TOMCZAK Renata 1999 F POL IKS Leszno (POL)
117 N CASTANIE Rozene 1997 F FRA HENIN BEAUMONT (FRA)
118 N BEHR Leandra 1996 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
119 N GU Jun 2002 F CHN
120 N MARTINES HAUREGI Oksana 1995 F RUS
121 N BRAUN Julia 1997 F GER OFC Bonn (GER)
122 N JØRGENSEN Laeticia 1999 F DEN Trekanten København (DEN)
123 N BRETEAU Andrea 1998 F ESP CCC-M (ESP)
124 N LEE Hee Jin 1999 F KOR
125 N 1st round BIMOVA Andrea 1993 F CZE USK Praha (CZE)
126 N 1st round LACHERAY Eva 2000 F FRA SOCHAUX MONT (FRA)
126 N 1st round BEARDMORE Kate 1997 F GBR Fighting Fit FC (GBR)
128 N 1st round ABDRAKHMANOVA Adelya 1997 F RUS
129 N 1st round POLOZIUK Alina 2002 F UKR Nikolaev (UKR)
130 N 1st round MIYAWAKI Karin 1997 F JPN AS Padova (ITA)
130 N 1st round OH Hye Mi 1985 F KOR
132 N 1st round CECCHINI Gabriela 1997 F BRA GNU Nautico Uniao (BRA)
133 N 1st round HANY Noha 2001 F EGY
134 N 1st round MATYSIAK Katarzyna 1998 F POL Warta-Muszkieterowie Poznan (POL)
135 N 1st round LEI Yu Ru 1998 F TPE
136 N 1st round MAGERAS Finnula 1998 F IRL
137 N 1st round TERNI Maria Ludmila 1988 F ARG
138 N 1st round GIMENEZ Isis 1990 F VEN
139 N 1st round PROESTAKIS Katina 2002 F CHI
140 N 1st round CARIDE Marta 2001 F POR SCP (POR)
141 N 1st round BITTEROVA Kitti 1997 F SVK KS Samorin (SVK)
142 N 1st round OJEDA Barbara 1993 F ESP CE SAM de Barcelona (ESP)
143 N 1st round WU Sophia 2002 F HKG
144 N 1st round ZEISS Madison 1994 F USA
145 N 1st round KIM Mina 1987 F KOR
146 N 1st round LIU Yan Wai 1989 F HKG
147 N 1st round OLIVEIRA Carolina 1999 F POR
148 N 1st round YANG Chin Man 1999 F TPE
149 N 1st round OROSHAZI Csilla 1975 F HUN Budakalasz (HUN)
150 N 1st round KO Chaeyeong 1996 F KOR
151 N 1st round SIRBU Teodora 1999 F ROU CSU Timisoara (ROU)
152 N 1st round GONG Yu 1996 F CHN
152 N 1st round KURACHI Miho 1993 F JPN
154 N 1st round TARANENKO Anna 2000 F UKR KIEW (UKR)
155 N 1st round MOHAMED Gehan 2000 F EGY
156 N 1st round CHART Yvonne 1996 F GBR Truro Fencing Club (GBR)
156 N 1st round ELZOHEIRY Mariam 1999 F EGY
158 N 1st round NEZAR Shahd 2002 F EGY
159 N 1st round DEGERMAN Ruusa 1989 F FIN Oulun Miekkailuseura (FIN)
159 N 1st round SEDKY Mariam 2002 F EGY
159 N 1st round MAHMOUD Shahd 2001 F EGY
162 N 1st round ENRIGHT Irene 1977 F FIN Helsingin Miekkailijat (FIN)
163 N 1st round HANY Salma 2005 F EGY
164 N 1st round WARRENDER Emily 1986 F GBR
164 N 1st round MAHMOUD Jana 2003 F EGY
164 N 1st round KWOK Rachel 1989 F GBR Academy (GBR)
167 N 1st round RADWAN Alia 2002 F EGY
167 N 1st round SMITH Katie 1996 F GBR Edinburgh FC (GBR)
169 N 1st round KARMAOUI Manal 1985 F MAR
170 N 1st round AMIR Joumana 2003 F EGY

Foil Women's Senior Team
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N ITALY       ITA
1 N VOLPI Alice 1992 F ITA
1 N ERRIGO Arianna 1988 F ITA
1 N DI FRANCISCA Elisa 1982 F ITA
1 N PALUMBO Francesca 1994 F ITA
2 N RUSSIA       RUS
2 N KOROBEYNIKOVA Larisa 1987 F RUS
2 N DERIGLAZOVA Inna 1990 F RUS
2 N IVANOVA Anastasia 1990 F RUS
2 N ZAGIDULLINA Adelina 1993 F RUS
3 N FRANCE       FRA
3 N BUTRUILLE Solene 1997 F FRA NICE OGC (FRA)
3 N RANVIER Pauline 1994 F FRA CE MELUN VAL DE SEINE (FRA)
3 N THIBUS Ysaora 1991 F FRA BOURG LA REINE (FRA)
3 N BLAZE Anita 1991 F FRA AUBERVILLIER (FRA)
4 N USA       USA
4 N ROSS Nicole 1989 F USA
4 N KIEFER Lee 1994 F USA
4 N DUBROVICH Jacqueline 1994 F USA
4 N BLOW Iman 1997 F USA
5 N CANADA       CAN
5 N GOLDIE Alanna 1994 F CAN
5 N HARVEY Eleanor 1995 F CAN
5 N GUO Jessica Zi Jia 2005 F CAN
5 N RYAN Kelleigh 1987 F CAN
6 N HUNGARY       HUN
6 N PASZTOR Flora 1998 F HUN Torekves (HUN)
6 N KONDRICZ Kata 1998 F HUN BHSE (HUN)
6 N LUPKOVICS Dora 1993 F HUN BHSE (HUN)
6 N KREISS Fanny 1989 F HUN UTE (HUN)
7 N CHINA       CHN
7 N CHEN Qingyuan 1997 F CHN
7 N SHI Yue 1999 F CHN
7 N FU Yiting 1996 F CHN
7 N CAI Yuanting 1996 F CHN
8 N GERMANY       GER
8 N EBERT Leonie 1999 F GER Future Fencing Werbach (GER)
8 N HAMPEL Eva 1992 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
8 N GOLUBYTSKYI Carolin 1985 F GER Future Fencing Werbach (GER)
8 N SAUER Anne 1991 F GER Future Fencing Werbach (GER)
9 N POLAND       POL
9 N SYNORADZKA Martyna 1988 F POL AZS AWF Poznan (POL)
9 N WALCZYK Julia 1997 F POL KU AZS UAM Poznan (POL)
9 N DLUGOSZ Martyna 1996 F POL MKS Kusy Szczecin (POL)
9 N LYCZBINSKA Marta 1990 F POL
10 N KOREA       KOR
10 N CHAE Song Oh 1989 F KOR
10 N HAN Areum 1992 F KOR
10 N HONG Seo In 1988 F KOR
10 N JEON Hee Sook 1984 F KOR
11 N JAPAN       JPN
11 N AZUMA Sera 1999 F JPN
11 N UENO Yuka 2001 F JPN
11 N TSUJI Sumire 1999 F JPN
11 N AZUMA Rio 1998 F JPN
12 N SPAIN       ESP
12 N MARINO Maria 1993 F ESP CEO-PO (ESP)
12 N OJEDA Barbara 1993 F ESP CE SAM de Barcelona (ESP)
12 N BRETEAU Andrea 1998 F ESP CCC-M (ESP)
12 N DIAZ ESCALONA Maria Teresa 1997 F ESP CCC-M (ESP)
13 N UKRAINE       UKR
13 N SENYUTA Alexandra 1991 F UKR Lviv (UKR)
13 N POLOZIUK Alina 2002 F UKR Nikolaev (UKR)
13 N CHENTSOVA Kateryna 1991 F UKR Nikolaev (UKR)
13 N TARANENKO Anna 2000 F UKR KIEW (UKR)
14 N HONG KONG CHINA       HKG
14 N LIU Yan Wai 1989 F HKG
14 N CHENG Hiu Wai Valerie 1995 F HKG
14 N CHEUNG Kimberley Vanessa 1994 F HKG
14 N WU Sophia 2002 F HKG
15 N ROMANIA       ROU
15 N CALUGAREANU Malina 1996 F ROU CSA Steaua Bucuresti (ROU)
15 N BOLDOR Ana 1997 F ROU CSU Timisoara (ROU)
15 N SIRBU Teodora 1999 F ROU CSU Timisoara (ROU)
15 N BOLDOR Maria 1996 F ROU CSA Steaua Bucuresti (ROU)
16 N CHINESE TAIPEI       TPE
16 N YANG Chin Man 1999 F TPE
16 N CHENG Hsin 1996 F TPE
16 N LEI Yu Ru 1998 F TPE
17 N EGYPT       EGY
17 N MOHAMED Noura 1998 F EGY Police Club (EGY)
17 N HANY Noha 2001 F EGY
17 N ELSHARKAWY Yara 1999 F EGY
17 N MAHMOUD Shahd 2001 F EGY