Back to list

Results

Würzburger Stadtwappen
GER Würzburg
June 29, 2019 - June 30, 2019

Epee Men's Senior Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N BITSCH Peter 1996 M GER Darmstädter FC (GER)
2 N TIMOSHENKO Kirill 1990 M RUS Frankfurter TV (GER)
3 N LAUE Richard 2000 M GER HC Bad Dürkheim (GER)
3 N WIESEMANN Johannes 1990 M GER Darmstädter FC (GER)
5 N KULOZIK Julian 1997 M GER MTV München (GER)
6 N KONDRING Philipp 1998 M GER Heidenheimer SB (GER)
7 N KNOOP Christian 1987 M GER FC Offenbach (GER)
8 N BAEDEKER Frank 1966 M GER TV Ingolstadt (GER)
9 N SIEBER Marcel 1994 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
10 N FALCK-YTTER Jan 1961 M NOR Bygdø FK (NOR)
11 N MEYER Sebastian 1983 M GER FS TG Würzburg (GER)
12 N SÄLZER Fabian 1989 M GER VFL Marburg FA (GER)
13 N BAUER Martin 1992 M GER FS TV Langen (GER)
14 N HERZHOFF Julius 1995 M NZL KHC Bad Kreuznach (GER)
15 N MARKUS Daniel 1967 M GER TV Augsburg (GER)
16 N BALZEREIT David 1994 M GER VFL Marburg FA (GER)
17 N TALAN Jan 2000 M GER TV Augsburg (GER)
18 N VOLK Lucien 1998 M GER MTV München (GER)
19 N LEDWA Aljoscha 1989 M GER MTV Ingolstadt (GER)
20 N HARTIG Michael 1967 M GER MTV München (GER)
21 N BURKARDT Michael 1959 M GER Darmstädter FC (GER)
22 N RUSCH Harald 1966 M GER MTV München (GER)
23 N MENZEL Wolfgang 1996 M GER MTV München (GER)
24 N KLUGE Rainer 1958 M GER Darmstädter FC (GER)
25 N HOLICK Stefan 1981 M GER Darmstädter FC (GER)
26 N CLINGSHOFF Christopher 1996 M USA
27 N METZNER Andreas 1962 M GER USV TU Dresden (GER)
28 N ESSIG Randolf 1988 M GER SV Böblingen (GER)
29 N SAUER Sebastian 1981 M GER Fechtclub München (GER)
30 N DERGAY David 2004 M GER FC Offenbach (GER)
31 N HANSEL Thomas 1967 M GER Darmstädter FC (GER)
32 N LÖHNERT Jonas 1994 M GER MTV München (GER)
33 N ROBERT Jan 1970 M GER MTV München (GER)
34 N LONZER Michael 1967 M GER USC München (GER)
35 N FRANZ Vincent 1996 M GER FC Offenbach (GER)
36 N MAY Richard 1959 M GER USC München (GER)
37 N VOLK Rainer 1961 M GER Rastatter TV (GER)
38 N STRUCK Johannes 1955 M GER TS Bayreuth (GER)
39 N 1st round JESKE Philipp 1990 M GER FS TG Würzburg (GER)
40 N 1st round SWADZBA Thaddäus 1987 M GER SGS Erlangen (GER)
41 N 1st round ZYLKA Henryk 1955 M GER TG Landshut (GER)

Epee Women's Senior Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N BRACHERT Denise 1996 F GER MTV München (GER)
2 N MENZEL Marion 1994 F GER USC München (GER)
3 N LOWACK Helena 1982 F GER SGS Erlangen (GER)
3 N SÜVERN Elisa 2003 F GER FC Kassel (GER)
5 N BIEBER Stephanie 1991 F GER MTV München (GER)
6 N DE ANGELIS Alessia Mirela 2002 F GER Frankfurter TV (GER)
7 N SCHULENBURG Patricia Vera 2004 F GER FC Kassel (GER)
8 N HENKELMANN Claudia 1978 F GER MTV München (GER)
9 N HECKEBERG Nicola 1982 F GER FC Gröbenzell (GER)
10 N MÜNZ Kerstin 1998 F GER TSG Füssen (GER)
11 N BRAUN Margret 1966 F GER Darmstädter FC (GER)
12 N VÖLKER Paula 2004 F GER TG Schweinfurt (GER)
13 N 1st round SIMMEN Michelle 1998 F GER SGS Erlangen (GER)
14 N 1st round BALACESCU Livia 1992 F ROU Fechtclub München (GER)
15 N 1st round BAUMGÄRTNER Bianca 1980 F GER MTV München (GER)

Foil Men's Senior Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N MEIER Richard 2001 M GER FS TG Würzburg (GER)
2 N PIELES Miles 1996 M GER Eintracht Hildesheim (GER)
3 N HOFFMANN Nils 2005 M GER TG Dörnigheim (GER)
3 N OHREM Laurin 1998 M GER MTV Giessen (GER)
5 N STEPHAN Daniel 1979 M GER KTF Luitpold München (GER)
6 N MEIER Bernhard 2003 M GER FS TG Würzburg (GER)
7 N STADLBAUER Florian 2001 M GER MTV München (GER)
8 N MOSBACH Dennis 1990 M GER TSV Speyer (GER)
9 N KOTHIERINGER Michael 2000 M GER KTF Luitpold München (GER)
10 N DROEGE Oliver 1994 M GER MTV München (GER)
11 N FÖRSTER Tristan 1990 M GER TG Dörnigheim (GER)
12 N KAUFMANN Florian 1984 M GER Heidenheimer SB (GER)
13 N MEYBERG Juan Felipe 1995 M COL KTF Luitpold München (GER)
14 N KOLLER Korbinian 2001 M GER KTF Luitpold München (GER)
15 N ZSCHÄTZSCH Daniel 1993 M GER MTV Giessen (GER)
16 N PLECHINGER Christian 1975 M GER TSV Speyer (GER)
17 N RAFFIN Sven 1995 M GER TSV Neu-Ulm (GER)
18 N KLOSTERMANN Max 2004 M GER KTF Luitpold München (GER)
19 N NEEB Jakob 2003 M GER FS TG Würzburg (GER)
20 N PEARCE Martin 2003 M GER MTV München (GER)
21 N FLACH Peter 1979 M GER FC Fürth (GER)
22 N KAPPL Arwin-Tobias 2003 M GER TSV Neu-Ulm (GER)
23 N ASK Henri 2003 M SWE ÄFK Stockholm (SWE)
24 N KLAUS Felix 2001 M GER TSV Neu-Ulm (GER)
25 N LIEBIG Torsten 1988 M GER MTV Ludwigsburg (GER)
26 N DRESCHER Jonathan 1997 M GER FS TG Würzburg (GER)
0 F 1st round BAUER Maximilian 1997 M GER TSG Bamberg (GER)
0 F 1st round FRITSCHE Jan 2001 M GER MTV München (GER)
0 F 1st round KRAMP Michael 1966 M GER FC Regensburg (GER)
0 F 1st round LO IACONO Christoph 1978 M GER TSG Bamberg (GER)
0 F 1st round OLBRICH Justus 1998 M GER MTV München (GER)
0 F 1st round RUCK Günther 1960 M GER FC Fürth (GER)
0 F 1st round RUCK Jan-Steffen 1999 M GER FC Fürth (GER)
0 F 1st round HARMAN Patrick 1998 M GER TSG Bamberg (GER)

Foil Women's Senior Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N KOTHIERINGER Anna Sophie 2003 F GER KTF Luitpold München (GER)
2 N KINZEL Jessica 1996 F GER OSC Berlin (GER)
3 N HAAS Lisa Camille 1999 F GER TV Neu Isenburg (GER)
3 N ZIEGON Laura 1997 F GER KTF Luitpold München (GER)
5 N RUSTLER Aline 2003 F GER SC Korb (GER)
6 N STASCHEK Svenja 2002 F GER FS TG Würzburg (GER)
7 N SCHORMAIR Barbara 1979 F GER KTF Luitpold München (GER)
8 N JOHA Cora 2002 F GER FSC Cottbus (GER)
9 N BURKHARDT Katja 1977 F GER MTV München (GER)
10 N WELTZIEN Silke 1967 F GER KTF Luitpold München (GER)
11 N RUCK Sabina 2002 F GER FC Fürth (GER)
12 N ÖTTL Lea 2003 F GER SC Korb (GER)
13 N SCHMIDT Marie 2002 F GER TFC Hanau (GER)
14 N BUCHHOLTZ Charlotte 2004 F GER VT Zweibrücken (GER)
15 N ERK Lara 2000 F GER FC Fürth (GER)
16 N GRÖNINGER Malina 2002 F GER TFC Hanau (GER)
17 N 1st round SCHLÜTER Amelie 2004 F GER Darmstädter FC (GER)
18 N 1st round THOME Esther 2001 F GER FS TG Würzburg (GER)
19 N 1st round METZ Rike 2003 F GER TFC Hanau (GER)
20 N 1st round CRUSTEWITZ Katja 1976 F GER FC Fürth (GER)
20 N 1st round REUTHER Kerstin 1984 F GER FC Fürth (GER)
22 N 1st round HEINRICH Alina 2001 F GER TFC Hanau (GER)