Back to list

Results

5. Esslinger Burg-Cup
GER Esslingen
December 8, 2018 - December 8, 2018

Foil Men's Senior Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N KLEIN Felix 1995 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
2 N BRAUN Marius 1989 M GER KTF Luitpold München (GER)
3 N REICHETZER Tobias 1994 M AUT FU Mödling (AUT)
3 N HECHER Benoit 1998 M FRA PARIS CEP (FRA)
5 N RENNER Moritz 2001 M GER TSG Weinheim (GER)
6 N VEITENHEIMER Ciaran 1997 M GER TSG Weinheim (GER)
7 N VAN CAMPENHOUT Stef 1998 M BEL Brussels Fencing Club (BEL)
8 N BOROWIAK Arwen 2002 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
9 N GIACON Daniel 2000 M NED SC Amsterdam (NED)
10 N KLEIN Luis 1999 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
11 N HAMLESCHER Magnus 1998 M GER OFC Bonn (GER)
12 N KAHL Alexander 1993 M GER TG Hanau (GER)
13 N PERELMANN Mark 1994 M ISR TSG Weinheim (GER)
14 N HARTMANN Markus 1992 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
15 N DUALEH Quincy 2001 M NED s.v. Ter Weer (NED)
15 N MOORE Robert 1993 M POR
17 N ZIEGON Anton 1999 M GER KTF Luitpold München (GER)
18 N RIEGER Laurenz 2002 M GER TSG Weinheim (GER)
19 N BRAUN Noah 2002 M GER OFC Bonn (GER)
19 N FABINGER Nils Alexander 2002 M GER FC Moers (GER)
21 N SCHOPPA Dominik 1995 M GER OFC Bonn (GER)
22 N PRAUS Markus 2001 M GER SC Berlin (GER)
23 N YUNO Elisha 1997 M NED Holland Schermen (NED)
24 N BRAUN Fabian 1997 M GER FSV Klarenthal (GER)
25 N TIEMANN Max 1998 M GER Fencing Team Bocholt (GER)
26 A LÖHR Tom-Florin 2001 M GER TG Münster (GER)
26 N VELLA Rosario 1998 M GER TSG Weinheim (GER)
28 N PETRINI Felix 2001 M SWE ÄFK Stockholm (SWE)
29 N MARINO Salvatore 1997 M GER PSV Stuttgart (GER)
30 N MOTTIAT Lucas 1999 M BEL Maison de l Escrime (BEL)
31 N ETTELT Maximilian 1995 M AUT FU Mödling (AUT)
32 N OLBRICH Justus 1998 M GER MTV München (GER)
33 N JANS KOHNEKE Teun 2000 M NED SC Amsterdam (NED)
34 N SPLIT Olivier 1999 M NED SC Noord (NED)
35 N KÖHLER Joey 2000 M GER SC Berlin (GER)
36 N HOLLAND Niklas 2002 M CAN
36 N COMO Luca 1997 M ITA
38 N LEHNER Kilian 2000 M AUT FK Vöcklabruck (AUT)
39 N BORST Sebastiaan 1984 M NED s.v. O.K.K. (NED)
40 N KOTHIERINGER Michael 2000 M GER KTF Luitpold München (GER)
41 N KAUFMANN Florian 1984 M GER Heidenheimer SB (GER)
42 N SCHRAMM Nils Michael 2000 M GER OFC Bonn (GER)
43 N SCHAUER Moritz 2000 M AUT StLFC Graz (AUT)
44 N SEMPER Leonard 2002 M GER SC Berlin (GER)
45 N VOILET Sylvain 1998 M FRA PARIS CEP (FRA)
46 N RASTEGAR Rastin Linus 1999 M AUT Dynamo Wien (AUT)
47 N SAUERMANN Tim 2001 M GER DFC Düsseldorf (GER)
48 N CRNJAK Tom 1998 M BEL
48 N LECHNER Moritz 2000 M AUT StLFC Graz (AUT)
48 N SEMBACH Philipp 2003 M GER TSG Weinheim (GER)
51 N STADLBAUER Florian 2001 M GER MTV München (GER)
52 N CHEN Tse Yuan 1996 M TPE
52 N NAVAS Timothy 1999 M BEL CE Les 3 Armes (BEL)
54 N HELLMUND Vincent 2002 M GER PSV Stuttgart (GER)
55 N POST Patrick 1995 M NED s.v. Pegasus Escrime (NED)
56 N FRITSCHE Jan 2001 M GER MTV München (GER)
57 N LIEBSCHER David 2002 M GER OFC Bonn (GER)
58 N FROHWEIN Moritz 2002 M GER TG Dörnigheim (GER)
58 N FAUL Paul-Luca 2002 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
60 N DE GREEF Stef 1998 M BEL
61 N ZOONS Axel 2001 M NED SC Amsterdam (NED)
62 N GOMBOS Tom 1998 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
63 N KAPPUS Bastian 2004 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
64 N BAUKNECHT Maurice-Leon 2004 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
65 N GRÖTEKE Sebastiano 2003 M GER TSG Weinheim (GER)
66 N DU PONT DE ROMEMONT Edgar 2000 M FRA
67 N KAIN Martin 1999 M AUT AFC Salzburg (AUT)
68 N GANZ Axel 1987 M GER SV Esslingen (GER)
69 N KLAUS Felix 2001 M GER TSV Neu-Ulm (GER)
70 N FENS Julian 1998 M NED s.v. Pallas (NED)
71 N VELLMANNS Leonard 2003 M GER TG Münster (GER)
72 N HÄßLER Arwed 2003 M GER FC Schkeuditz (GER)
73 N SCHMITZ Levent 1976 M GER FC Berlin Südwest (GER)
74 N ZOONS Edo 1999 M NED SC Amsterdam (NED)
75 N OTT Daniel 2001 M GER TG Münster (GER)
76 N BÜTOW Leander 2001 M GER OFC Bonn (GER)
77 A BOROWIAK Merlin 1999 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
78 N PENZ Leonard 2003 M GER PSV Stuttgart (GER)
79 N DEGLER Maurice 2000 M GER SC Berlin (GER)
80 A MACHETANZ Arne 1998 M GER OFC Bonn (GER)
81 N SCHWANNINGER Timi 1999 M GER CTG Koblenz (GER)
82 N EIDENMÜLLER Aaron 2002 M GER TSG Weinheim (GER)
83 N SCHÄTZKE Christoph 2000 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
84 N HAMANN Gabriel 2001 M GER FG Schwerin (GER)
85 N MEIER Richard 2001 M GER FS TG Würzburg (GER)
86 N AUBOCK Sebastian 1998 M AUT FU Mödling (AUT)
87 N MÄRKLE Felix 2002 M GER PSV Stuttgart (GER)
88 N NEUMANN Jose Antolin 2001 M GER FSC Jena (GER)
88 N SEE Benedikt 2002 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
88 N DROEGE Oliver 1994 M GER MTV München (GER)
91 N SCHMIDT Friedrich 2003 M GER USC Magdeburg (GER)
92 N DAHMS Noah 2001 M GER SC Berlin (GER)
93 N STIEREN Niklas 2000 M GER FC Moers (GER)
94 N BRANSCHEID Gregor 2001 M GER FC Moers (GER)
95 N ZIEGLER Jörn 1994 M GER SV Esslingen (GER)
96 N MEISEL Moritz 2000 M GER FG Schwerin (GER)
97 N PIELES Miles 1996 M GER Eintracht Hildesheim (GER)
98 N HUYBRECHT Gijs 1995 M BEL SC Parcival (BEL)
99 N ANDRITZKI Paul 1998 M GER TSV Berlin-Wittenau (GER)
99 N RAFFIN Sven 1995 M GER TSV Neu-Ulm (GER)
101 N KNERR Emil 2001 M GER VT Zweibrücken (GER)
102 N BECKMANN Benedikt 2000 M GER SV Angern (GER)
103 N PUST Moritz 2002 M GER SC Berlin (GER)
104 N PROMMEL Wouter 2000 M NED SC Amsterdam (NED)
105 N JANSEN Anton 1999 M GER FC Moers (GER)
106 N 1st round MITTELFARWICK Thierry 1987 M GER OFC Bonn (GER)
106 N 1st round REHDA Felix 2003 M GER FG Schwerin (GER)
108 N 1st round AHLVERS Philipp 2004 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
109 N 1st round ZELLER Markus 1999 M GER TG Tuttlingen (GER)
110 N 1st round FAßMANN Moritz 2003 M GER FC Schkeuditz (GER)
111 N 1st round ENGELN Elias 2001 M GER OFC Bonn (GER)
112 N 1st round LECHNER Oliver 1987 M GER SV Esslingen (GER)
113 N 1st round PRACKWIESER Frederic 1991 M GER FG Rotation Berlin (GER)
114 N 1st round SNIJDER Ivo 2000 M NED
114 N 1st round WIEFEL Cedric 2002 M GER FSC Jena (GER)
116 N 1st round STIER Franz 2002 M GER FSC Jena (GER)
117 N 1st round VALLICOTTI Daniel 1988 M GER SC Korb (GER)
118 N 1st round MEINERT Viktor 1996 M GER TSV Neu-Ulm (GER)
119 N 1st round FERIZI Florian 2001 M GER TG Frankenthal (GER)
120 N 1st round PUPPATTI Pierre 1988 M FRA SV Esslingen (GER)
121 N 1st round MAINKA Stefan 1981 M GER KTF Luitpold München (GER)
122 N 1st round WATSON Julian 1992 M GER DFC Düsseldorf (GER)
123 N 1st round EIFRIG Maximilian Johannes 1999 M GER PFC Potsdam (GER)
123 N 1st round MEIER Bernhard 2003 M GER FS TG Würzburg (GER)
125 N 1st round TJARKS Lasse 1977 M GER TSG Weinheim (GER)
126 N 1st round LOESCHE Teo 2002 M GER FSC Jena (GER)
127 N 1st round JORDAN Moritz 2001 M GER FSC Jena (GER)
128 N 1st round MUSCHE Paul 2002 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
129 N 1st round KUTSYI Leon 2001 M GER PSV Stuttgart (GER)
130 N 1st round GEIGER Niels 1987 M GER SC Korb (GER)
131 N 1st round VALENTIN Thibaut 1996 M FRA
132 N 1st round FLÖRICKE Ben 2002 M GER FSC Jena (GER)