Back to list

Results

2019 Solinger Klinge
GER Solingen
January 26, 2019 - January 27, 2019

Epee Men's U20 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N PRINZ Niklas 2001 M LUX TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
2 N SATURNO Luca 2003 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
3 N IXKES Tassilo Che Maria 2001 M GER Frankfurter TV (GER)
3 N SCHULZ Tobias 2004 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
5 N FISCHER Marcel 2000 M GER BW Schneidhain (GER)
6 N SPEKER Oskar 2004 M GER EFG Essen (GER)
7 N KOLDITZ Ian-Etienne 2004 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
8 N HAPPE Philipp 2001 M GER EFG Essen (GER)
9 N SCHULZE-STEINEN Eino 2000 M GER Eintracht Frankfurt (GER)
10 N BREKER Henri 2003 M GER Lohausener SV (GER)
11 N NAGEL Keanu 2003 M GER Fecht Club Krefeld (GER)
12 N EHRINGHAUS Mika 2004 M GER TV Dillenburg (GER)
13 N WARREMAN Daan 2004 M NED s.v. RobbSchermen (NED)
14 N KIRCHNER Tim 2003 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
15 N ENDLÉ Filip 2003 M FRA Eintracht Frankfurt (GER)
16 N EITNER Dominik 2001 M GER Wuppertaler FC (GER)
17 N KERSTEN Thies Peer 2001 M GER Soester TV (GER)
18 N OLDENBURG Finn 2002 M GER SSG Bensheim (GER)
19 N KLEINE Julius 2003 M GER EFG Essen (GER)
20 N MEIER Kassian 2004 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
21 N KOLDITZ Hendrik-Kilian 2002 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
22 N GERHARTZ Benedict 2003 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
23 N IXKES Tibór Leander 2004 M GER Frankfurter TV (GER)
24 N DJORDJEVIC Stefan 2001 M GER Rheydter TV (GER)
25 N BRYCHCY Jakob 2004 M GER Fecht Club Krefeld (GER)
26 N EICHER Tristan 2004 M GER Fecht Club Krefeld (GER)
27 N KRAUSE Julius Friedrich 2003 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
28 N THOMAS Samuel 2002 M GER Wuppertaler FC (GER)
29 N 1st round DERGAY David 2004 M GER FC Offenbach (GER)
30 N 1st round RIEGER Joshua 2004 M GER Eintracht Frankfurt (GER)
31 N 1st round DETEMBLE Alexander 2003 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
32 N 1st round IXKES Andór Bélà 2004 M GER Frankfurter TV (GER)
33 N 1st round WITTENBERG Cai 2003 M GER Rheydter TV (GER)
34 N 1st round LI Zongji 2004 M CHN Düsseldorfer FV (GER)

Epee Women's U20 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N GÖDDE Ella 2001 F GER OFC Bonn (GER)
2 N JÜTTEN Svenja 2004 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
3 N DE ANGELIS Alessia Mirela 2002 F GER Frankfurter TV (GER)
3 N RIPPERT Ariane 2001 F GER Fechtzentrum Solingen (GER)
5 N SCHNEIDER Pia 1999 F GER Fecht Club Krefeld (GER)
6 N PFEIFFER Nina 2003 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
7 N LANGER Mia Sophie 2000 F GER Fechtzentrum Solingen (GER)
8 N NEUER Julia 1999 F GER OFC Bonn (GER)
9 N PRINZ Nele 2004 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
10 N DICK Carina 2000 F GER Wuppertaler FC (GER)
11 N BENABBOU Shirin 2003 F GER Düsseldorfer FV (GER)
12 N AMUSER Janina 2003 F GER Fechtzentrum Solingen (GER)
13 N MAUEL Johanna 2001 F GER Fechtzentrum Solingen (GER)
14 N MÜLLER Fiona 2004 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
15 N LEBRENZ Hannah 2001 F GER OFC Bonn (GER)
16 N VON PRONDZINSKI Maja 2001 F GER Wuppertaler FC (GER)
17 N PAULSFELD Alexia 2002 F GER FC Kassel (GER)
18 N KOTTUSCH Constanze 2003 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
19 N LANGER Franziska 2003 F GER Fechtzentrum Solingen (GER)
20 N BERNSTEIN Katharina 2003 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
21 N SCHICKER Maike 2002 F GER Fechtzentrum Solingen (GER)
22 N GONANO Svea 2003 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
23 N SCHAEFER Lisa Marie 2003 F GER Fechtzentrum Solingen (GER)
24 N SAUER Jamie 2000 F GER FC Mosbach (GER)
25 N 1st round GARSTMANN Jule 2000 F GER Rheydter TV (GER)
26 N 1st round NAGLER Julia 2002 F GER Lüdenscheider TV (GER)
27 N 1st round BECKER Lilly 2001 F GER FC Kassel (GER)

Epee Men's Senior Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N DEHN Julius 2000 M GER EFG Essen (GER)
2 N QUANZ Guido 1966 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
3 N HESS Alexander 1966 M GER Aachener FC (GER)
3 N HESSE Jonas 1989 M GER OFC Bonn (GER)
5 N GEFFROY Stefan 1990 M GER Aachener FC (GER)
6 N BUSCH Max 1997 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
7 N DOROSCHEWSKI Johannes 1985 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
8 N FREUND Sebastian 1986 M GER Wuppertaler FC (GER)
9 N STAND Thomas 1986 M GER Neusser SV (GER)
10 N HUSEMANN Luca 1999 M GER EFG Essen (GER)
11 N HECK Janosch 1996 M GER TV Refrath (GER)
12 N DEUTSCH Wolfram 1967 M GER Solinger TB (GER)
13 N VOß Thilo 1987 M GER TV Paderborn (GER)
14 N BEHR Peter Christian 1966 M GER Solinger TB (GER)
15 N ZIMMERMANN Michael 1959 M GER FSG Warendorf (GER)
16 N MATTERN Oliver 1990 M GER Duisburger FK (GER)
17 N VORMWEG Elias 1997 M GER TV Neheim (GER)
18 N FAYAD Sam 1998 M GER GSV Porz (GER)
19 N BAUM Stephan 1981 M GER OFC Bonn (GER)
20 N HEIN Hartmut 1966 M GER Rheydter TV (GER)
21 N LUNCZ Thomas 1971 M GER DFC Düsseldorf (GER)
22 N HERDEGEN Matthias 1957 M GER OFC Bonn (GER)
23 N SCHÜßLER Thomas 1967 M GER Düsseldorfer FV (GER)
24 N GERHARDT Günther 1956 M GER FS Germania Solingen (GER)

Epee Women's Senior Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N LÖHR Lisa-Marie 2000 F GER Fechtzentrum Solingen (GER)
2 N GOLDMANN Lara 2002 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
3 N HOHLBEIN Frauke 1962 F GER EFG Essen (GER)
3 N TREUDT-GÖSSER Kim 1998 F GER Fechtzentrum Solingen (GER)
5 N GOEDEJOHANN Noa Cosima 1999 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
6 N FICHTEL Bettina 1966 F GER TSG Friesenheim (GER)
7 N DICK Carina 2000 F GER Wuppertaler FC (GER)
8 N REINHOLD Charlotte 1999 F GER EFG Essen (GER)
9 N SPIERZAK Luisa Emilia 1999 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
10 N WEINHOLZ Shari 1998 F GER Fechtzentrum Solingen (GER)
11 N LIEBING Jana 1993 F GER GSV Porz (GER)
12 N MASTHOFF Emma 2000 F GER EFG Essen (GER)
13 N GÖDDE Ella 2001 F GER OFC Bonn (GER)
14 N WEINHOLTZ Martina 1966 F GER Aachener FC (GER)
15 N SCHNEIDER Pia 1999 F GER Fecht Club Krefeld (GER)
16 N RIPPERT Ariane 2001 F GER Fechtzentrum Solingen (GER)
17 N WIßKIRCHEN Johanna Marie 1995 F GER BFC Rösrath (GER)
18 N SAUER Jamie 2000 F GER FC Mosbach (GER)
19 N GIMPLE Sophia 1998 F GER Aachener FC (GER)
20 N MÜLLER Jule Hanna 2000 F GER EFG Essen (GER)
21 N KREUZAHLER Rosa 1998 F GER Aachener FC (GER)
22 N GROPPER Johanna 1985 F GER EFG Essen (GER)
23 N BERTRAM Susanne 1990 F GER FS Bielefelder TG (GER)

Epee Men's U13 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N STÖCKER Paul 2006 M GER BFC Rösrath (GER)
2 N TACHRIFET Safouane 2006 M GER Düsseldorfer FV (GER)
3 N HÖLLER Vincent Maurice 2006 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
3 N KRAHMER Eryk 2006 M GER Fecht Club Krefeld (GER)
5 N POHL Marc Arthur 2006 M GER OFC Bonn (GER)
6 N MÜLLER-GEBEL Arik 2006 M GER BW Schneidhain (GER)
7 N FRANCO Jacopo Samuele 2006 M GER TSV Hagen (GER)
8 N BIGGA Leandro 2006 M GER FS Bielefelder TG (GER)
9 N NOUR-ELDIN Ahmed 2006 M GER Eintracht Frankfurt (GER)
10 N SPANIER Vincent 2006 M GER BW Schneidhain (GER)
11 N PRINZ Jonathan Luis 2006 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
12 N IXKES Tamino Gabriel Che Maria 2006 M GER Frankfurter TV (GER)
13 N JI Jiayi 2006 M GER Lohausener SV (GER)
14 N GLASER Moritz 2006 M GER FC Kassel (GER)
15 N PHILIPPI Matteo 2006 M GER FC Kassel (GER)
16 N EHRENBERG Theo 2006 M GER SSG Bensheim (GER)
17 N Round BAERSCH Henri Anton 2006 M GER Solinger TB (GER)
17 N Round GROTKAMP Paul 2006 M GER FS Bielefelder TG (GER)
19 N Round HAMACHER Leo 2006 M GER TV Hoffnungsthal (GER)
19 N Round CEFERINO MARX Daniel 2006 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
21 N 1st round STEFFENS Leander 2006 M GER Solinger TB (GER)
22 N 1st round LANGER Maximilian 2006 M GER SSG Bensheim (GER)
23 N 1st round FREUDHOFEN Ole Erik 2006 M GER TSC Eintr. Dortmund (GER)
24 N 1st round VON LÜNINCK Ludwig 2006 M GER TV Hoffnungsthal (GER)
25 N 1st round WINKLER Fabian 2006 M GER SSG Bensheim (GER)

Epee Men's U14 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N STANGE Jakob 2005 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
2 N SCHMIDT Jann-Rouven 2005 M GER TV Dillenburg (GER)
3 N BUSCH Max 2005 M GER Eintracht Frankfurt (GER)
3 N VELTRUP Ole 2005 M GER Fecht Club Krefeld (GER)
5 N SCHUMACHER Rafael 2005 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
6 N RYAPOV Kaloyan 2005 M BUL Eintracht Frankfurt (GER)
7 N GLOWACZ Laurin 2005 M GER TSV Hagen (GER)
8 N KUNISCH Henri 2005 M GER FC Offenbach (GER)
9 N WIENANDS Jeremy 2005 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
10 N FRIES Maximilian 2005 M GER BW Schneidhain (GER)
11 N MORLANG Nick 2005 M GER Lohausener SV (GER)
12 N WOLFERTZ Marius 2005 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
13 N QUABECK Julian 2005 M GER FC Rüsselsheim (GER)
14 N WIESEMANN Thorben 2005 M GER SSG Bensheim (GER)
15 N KNABENREICH Julian 2005 M GER FS Bielefelder TG (GER)
16 N CONRADS Henri 2005 M GER OFC Bonn (GER)
17 N KURR Moritz 2005 M GER Eintracht Frankfurt (GER)
18 N FROHNE Christopher 2005 M GER EFG Essen (GER)
19 N MÜLLER David 2005 M GER EFG Essen (GER)
20 N NIEZOLDT Kim 2005 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
21 N BORNEMANN Hans Christian 2005 M GER FS Bielefelder TG (GER)
22 N Round FRESEN Benedikt 2005 M GER FS Bielefelder TG (GER)
23 N Round HOFFMANN Anton 2005 M GER FC Offenbach (GER)
23 N Round MEILWES Lukas 2005 M GER TSV Hagen (GER)
25 N Round ZYUMBYULEV Ognyan 2005 M BUL Eintracht Frankfurt (GER)
26 N 1st round SCHOLZ Louis 2005 M GER Lüdenscheider TV (GER)

Epee Women's U13 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N STEFFENS Eva 2006 F GER SSG Bensheim (GER)
2 N BERNSTEIN Viktoria 2006 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
3 N LIETO Alyssia 2006 F GER Fechtzentrum Solingen (GER)
3 N BLUMENSTEIN Allegra 2006 F GER FC Kassel (GER)
5 N LAUERWALD Mathilda 2006 F GER FC Kassel (GER)
6 N BLÖMER Ladina 2006 F GER Fechtzentrum Solingen (GER)
7 N HUSMANN Lena 2006 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
8 N GRASSEWITZ Franziska 2006 F GER FC Kassel (GER)
9 N HENRICH Lillian Charlize 2006 F GER TV Dillenburg (GER)
10 N KLAUTZSCH Emma 2006 F GER Fechtzentrum Solingen (GER)
11 N GRUPE Mia 2006 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
12 N MENKE Hannah 2006 F GER FC Offenbach (GER)
13 N 1st round ESEN Acelya Sahra 2006 F GER TSV Hagen (GER)

Epee Women's U14 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N TUTTLA Jennifer 2005 F GER Fecht Club Krefeld (GER)
2 N AMIAN Laura 2005 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
3 N GONANO Juna 2005 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
3 N RANK Marie Leonore 2005 F GER FS Pforzheim (GER)
5 N BORGHS Louise 2005 F GER EFG Essen (GER)
6 N MAIER Mara 2005 F GER FSG Warendorf (GER)
7 N DICKS Sarah 2005 F GER Neusser SV (GER)
8 N SECER Lara 2005 F GER Fechtzentrum Solingen (GER)
9 N BIENEFELD Maya 2005 F GER Fechtzentrum Solingen (GER)
10 N DÖRR Mailin 2005 F GER FC Offenbach (GER)
11 N LÜTZENKIRCHEN Lina 2005 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
12 N RÖHRIG Felicitas 2005 F GER FC Kassel (GER)
13 N MAAßEN Alice 2005 F GER Fecht Club Krefeld (GER)
14 N STEINER Greta 2005 F GER FC Offenbach (GER)
15 N LICHTL Darlene 2005 F GER Eintracht Frankfurt (GER)