Back to list

Results

32. Int. Zeppelin-Turnier
GER Friedrichshafen
January 16, 2010 - January 17, 2010

Epee Men's U17 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 ELKORD Houssam 1993 M MAR LEVALLOIS (FRA)
2 DEFRANCE Yanael 1993 M FRA LEVALLOIS (FRA)
3 MARSH Philip 1994 M GBR Bath Sword Club (GBR)
3 FROHNMÜLLER Jens 1993 M GER SV Waldkirch (GER)
5 BODOCZI Nikolaus 1993 M GER FC Offenbach (GER)
6 MANGOLD Simon 1994 M GER SV Esslingen (GER)
7 SANNIER Valentin 1993 M FRA GRENOBLE PAR (FRA)
8 KUCHALSKI Tim 1994 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
9 TARANOWSKI Lucas 1993 M FRA NEVERS CE (FRA)
10 BÜRGER Fabian 1993 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
11 LUCANI Quentin 1993 M FRA EPINAL SE (FRA)
12 ADAM Matous 1993 M CZE Dukla Olomouc (CZE)
13 DANILEJKO Maxim 1994 M GER Heidenheimer SB (GER)
14 STYN Robert 1995 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
15 SIEBER Marcel 1994 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
16 CORBION Meeidhy 1993 M FRA LE LAMENTIN (FRA)
17 ZERBIB Ken-Elie 1993 M FRA GRENOBLE PAR (FRA)
18 KÄPPELER Benjamin 1993 M GER Heidenheimer SB (GER)
19 SILLER Niko 1993 M GER Heidenheimer SB (GER)
20 VUJTECH Jakub 1993 M CZE USK Praha (CZE)
21 HEILMANN Falk 1993 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
22 TOVAR Christoph 1994 M GER Osnabrücker SC (GER)
23 RICHTER Arne 1994 M GER FG Segeberg (GER)
24 LAMPERTZ Guillaume 1993 M BEL [i] CE Pommeau d'Or (BEL)
25 KREILEIN Robert 1994 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
26 GABELLI Achille 1993 M FRA PARIS RCF (FRA)
27 GENTY Maximilien 1994 M FRA BEAUMONT OIS (FRA)
28 NOVOTNY Ondrej 1994 M CZE TJ Lokomotiva Karlovy Vary (CZE)
29 BUCHHOLZ Lars 1993 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
30 SCHRIEFERS Johannes 1994 M GER OFC Bonn (GER)
31 PLAJER David 1995 M GER EFG Essen (GER)
32 SWIRIDOW Anton 1995 M GER TSV Berlin-Wittenau (GER)
33 LEPERS Leo 1993 M FRA TOURCOING CIE (FRA)
34 DADABAEW Alischer 1994 M GER Heidenheimer SB (GER)
35 EL HAOUARI Karim 1993 M MAR ESCRIME RODEZ AVEYRON (FRA)
36 CHUPIN Loris 1994 M FRA Masque de fer Lyon (FRA)
37 LOUSTAU Romain 1993 M FRA ORNON ESCR (FRA)
38 BASILA Martin 1993 M FRA Masque de fer Lyon (FRA)
39 RIEDINGER Dirk 1993 M GER FC Mosbach (GER)
40 ROCHER Antonin 1993 M FRA Masque de fer Lyon (FRA)
41 RUBES Martin 1996 M CZE TJ Lokomotiva Karlovy Vary (CZE)
42 SCHMIER Robert 1994 M GER Heidelberger FC/TSG R. (GER)
43 HUDSON Jack 1994 M GBR Aberdeen City FC (GBR)
44 WAGNER Felix 1993 M GER SV Böblingen (GER)
45 MAUNZ Florian 1994 M GER Heidenheimer SB (GER)
46 TOUYET Quentin 1993 M FRA MONT DORE (FRA)
47 GARRUCHO Mathieu 1995 M FRA Masque de fer Lyon (FRA)
48 HOEFFEL Benjamin 1993 M FRA COLMAR SR (FRA)
49 WEITBRECHT Moritz-Arnim 1993 M GER Eintracht Frankfurt (GER)
50 SIMON Pierre Clement 1993 M FRA RENNES CSG (FRA)
51 CLOT Nicolas 1993 M FRA ST GRATIEN (FRA)
52 RIDLEY Sam 1994 M GBR
53 AMMANN Max 1994 M SUI FCB Bern (SUI)
54 PHILIS Robin 1993 M FRA BONDY AS (FRA)
55 FREWIN James 1993 M GBR Redhill and Reigate EC (GBR)
56 SCHMITT Marc-André 1993 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
56 HANSCHKE Samuel 1994 M GER Heidenheimer SB (GER)
58 SMIDT Frederik 1994 M GER MTG Wangen (GER)
59 LITTLER Joe 1993 M GBR Sheffield Buccaneers (GBR)
60 REZNICEK Stepan 1993 M CZE TJ Lokomotiva Karlovy Vary (CZE)
61 CADE Maxime Ichem 1994 M ALG EPINAL SE (FRA)
62 REGINSTER Gregoire 1994 M BEL CE Braine l'Alleud (BEL)
63 LEHNER Valentin 1994 M GER SV Esslingen (GER)
64 STUMPF Janek 1995 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
65 KOMAN Robert 1993 M SLO SS Tabor (SLO)
66 GARNIER Benoit 1993 M FRA LE CREUSOT (FRA)
67 GEORGES Guillaume 1993 M BEL CE Braine l'Alleud (BEL)
68 FRANK Julius 1995 M GER [i] UFC Frankfurt (GER)
69 SANDTEN Matthias 1993 M GER OFC Bonn (GER)
70 BÖSCH Alexander 1995 M GER TV Gladbeck (GER)
71 SCHUKHARDT Volker 1993 M GER VFL Kirchheim (GER)
72 OEHM Jonas 1994 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
73 RIEMANN Niklas 1993 M GER Osnabrücker SC (GER)
74 WEITBRECHT Luis Emanuel 1994 M GER
74 RUDZEWITZ Björn 1993 M GER Fechterring Ebingen (GER)
76 PORTMANN Ken 1993 M SUI FCB Bern (SUI)
77 BELLMANN Lukas 1995 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
77 RIEDEL Alexander 1995 M GER SV Waldkirch (GER)
79 PLATZER Dominik 1994 M GER FC Mosbach (GER)
80 LEMAIGRE Guillaume 1993 M BEL CE Braine l'Alleud (BEL)
81 SIMPSON James 1994 M IRL Imperial College UFC (GBR)
82 SCHNEIDER Philipp 1994 M GER FA Rheinfelden (GER)
83 MÜLLER Moritz 1995 M GER FC Hardheim-Höpfingen (GER)
84 REBOLJ Jan 1994 M SLO SS Tabor (SLO)
84 STURM Thorsten 1995 M GER Heidenheimer SB (GER)
84 BÜTTNER Christian 1993 M GER TV Kaufbeuren (GER)
87 PINKERTON Steven 1994 M GBR Truro Fencing Club (GBR)
88 CAPERN-BURGESS Aubrey 1994 M GBR Hymers (GBR)
89 SANDER Yannick 1996 M GER TSV Laupheim (GER)
90 GAPP Simon 1994 M GER OFC Bonn (GER)
91 RADELET Kevin 1993 M BEL CE Braine l'Alleud (BEL)
92 ALBERT James 1993 M GBR Harrogate FC (GBR)
93 CROSS Dominic 1993 M GBR West Lancs FC (GBR)
94 BRÜLL Tobias 1994 M GER SV Böblingen (GER)
95 FAERBER Stephan 1993 M SUI FCB Bern (SUI)
96 SCHUMACHER Laurin 1993 M GER FC Kassel (GER)
97 POWELL Thomas 1993 M GBR Warwick School FC (GBR)
98 RIVIC Filip 1995 M GER FC Offenbach (GER)
99 MING Daniel 1994 M GBR Hymers (GBR)
100 SHETTY Joshua 1994 M GER TSV Berlin-Wittenau (GER)
100 SANCHEZ-LETHEM Paul James 1994 M GBR Brixton FC (GBR)
102 MORIK Marco 1993 M GER TSV Berlin-Wittenau (GER)
103 BILASH Denis 1993 M SLO SS Tabor (SLO)
104 BLANK Jannis 1995 M GER Heidenheimer SB (GER)
105 HACK Maximilian 1995 M GER FC Hardheim-Höpfingen (GER)
106 HAMOLINE Gautier 1995 M BEL CE Braine l'Alleud (BEL)
107 PITTET Alexandre 1995 M SUI CEB Biel/Bienne (SUI)
108 PAIGE Alexander 1994 M GBR Egham FC (GBR)
109 BEGON Maxence 1995 M BEL CE Braine l'Alleud (BEL)
110 KÄPPELER Dominik 1995 M GER Heidenheimer SB (GER)
111 CURRAN JONES Tomas 1995 M GBR Brixton FC (GBR)
112 THIVES-KURENBACH Felix 1994 M GER [i] WMTV Solingen (GER)
113 SACK Christof 1993 M GER SV Böblingen (GER)
114 HANSMANN Sascha 1993 M GER SV Esslingen (GER)
115 ZMAUC-KVAR Ziga 1995 M SLO SK BRANIK (SLO)
116 FLORU Mathias 1993 M BEL [i] VSB (EUR)
117 BEER Florian 1994 M GER Frankfurter TV (GER)
118 SCHEERER Philipp 1994 M GER SSV Ulm 1846 (GER)
119 SCHMID Axel 1994 M GER Heidenheimer SB (GER)
119 BACHEM Christian 1994 M GER OFC Bonn (GER)
121 SCHUHMANN Julian 1995 M GER EFG Essen (GER)
122 CHIEFFO Daniel 1993 M GER SV Esslingen (GER)
123 SCHUBA David 1994 M GER [i] TUS Chlodwig Zülpich (GER)
123 WEBER Michael 1995 M GER SSV Ulm 1846 (GER)
125 HUNT-HANEY Brian 1996 M GER FC Mosbach (GER)
126 ERDMENGER Sascha 1995 M GER TG Schwenningen (GER)
126 WEIDLICH Christoph 1995 M GER Frankfurter TV (GER)
128 OCHS Vincent 1996 M GER SV Waldkirch (GER)
128 JÄCKLE Jonathan 1994 M GER TG Schwenningen (GER)
130 HANKEL Tim 1996 M GER TSV Schwaben Augsburg (GER)
131 BURGER Kevin 1994 M GER TG Schwenningen (GER)
132 HANSCHKE Lucian 1995 M GER PSV Weimar (GER)
133 TRESKATIS Erik 1997 M GER SV Esslingen (GER)
134 PONNET Robin 1994 M BEL Confrerie Gent (BEL)
135 MATHIS Robin 1995 M GER TG Schwenningen (GER)
136 GERMANY William 1994 M GBR Newcastle FC (GBR)
137 REHBERGER Maximilian 1995 M GER TG Schweinfurt (GER)
138 JEßBERGER Luca Leon 1996 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
138 DRESCHER Samuel 1995 M GER TG Schweinfurt (GER)
140 ZAVRTANIK Vitjan 1900 M SLO
141 1st round PARISSE Olivier 1993 M BEL CRE Arlon (BEL)
141 1st round GEHLES Maximilian 1996 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
143 1st round BLANK Tobias 1993 M GER Heidenheimer SB (GER)
144 1st round SCHMITZ Fabian 1995 M GER Fecht Club Krefeld (GER)
145 1st round RENNER Benjamin 1997 M GER Fechtverein Heidelberg (GER)
146 1st round OEHM Niclas 1994 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
147 1st round HOPPERMANN Mewes 1994 M GER Fecht Club Krefeld (GER)
148 1st round WOODLAND James 1996 M GBR SSV Ulm 1846 (GER)
149 1st round ZSCHALER Frederick 1995 M GER Osnabrücker SC (GER)
150 1st round SOTOSEK David 1995 M SLO SS Tabor (SLO)
151 1st round ROOT Lukas 1996 M GER SV Böblingen (GER)
152 1st round GAECHTER Flurin 1995 M SUI CEB Biel/Bienne (SUI)
153 1st round WALTER Noe 1996 M GER Osnabrücker SC (GER)
154 1st round MATTHEß Bastian 1994 M GER FA Rheinfelden (GER)
154 1st round STRUZYNA Marcel 1996 M GER TG Schwenningen (GER)
156 1st round TRAUTWEIN Denis 1993 M GER SV Esslingen (GER)
157 1st round HENZE Dominic 1995 M GER TSG Kaiserslautern (GER)
158 1st round DELFS Lennart 1994 M GER Elmshorner MTV (GER)
159 1st round BOTT Wulf 1996 M GER TG Schweinfurt (GER)
160 1st round KLUG Johannes 1994 M GER SV Böblingen (GER)
161 1st round HUG Jan 1993 M GER SV Waldkirch (GER)
162 1st round SCHÄFER Tim 1995 M GER VFL Kirchheim (GER)
163 1st round KOEHLER Tillmann 1995 M GER EFG Essen (GER)
163 1st round PEUYN Miguel 1995 M GER Fecht Club Krefeld (GER)
165 1st round ERBACHER Dominik 1996 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
165 1st round BÜSCHGENS Lutz Otto 1995 M GER Fecht Club Krefeld (GER)
167 1st round MÜLLER Wilhelm 1997 M GER FC Hardheim-Höpfingen (GER)
167 1st round ERTEL Lukas 1997 M GER TSG Reutlingen (GER)
169 1st round SCHMIDT Leander 1997 M GER [i] TUS Chlodwig Zülpich (GER)
170 1st round BAUMGARTL Tim 1994 M GER FC Mosbach (GER)
170 1st round HANKEL Dennis 1994 M GER TSV Schwaben Augsburg (GER)
172 1st round LEERS Immanuel 1996 M GER SV Waldkirch (GER)
173 1st round KROPP Paolo 1995 M GER Heidelberger FC/TSG R. (GER)
174 1st round EDOM Jordan 1994 M FRA HAGUENAU CE (FRA)
175 1st round SONTHEIMER Marc 1996 M GER SSV Ulm 1846 (GER)
176 1st round NUSSBAUMER Nikolai 1996 M GER TSG Friesenheim (GER)
177 1st round MÖLLENKAMP Lars 1996 M GER Osnabrücker SC (GER)
178 1st round VIETZE Daniel 1994 M GER MTV München (GER)
179 1st round REINHARDT Matthias 1993 M GER TG Biberach (GER)
179 1st round BRANDSTETTER Gregor 1994 M GER SV Illingen (GER)
181 1st round RIEDINGER Timo 1995 M GER FC Mosbach (GER)
182 1st round SCHMIDT Moritz 1996 M GER SSV Ulm 1846 (GER)
183 1st round TAMASI Jonas 1995 M GER TSG Reutlingen (GER)
184 1st round JÄCKLE Daniel 1995 M GER TG Schwenningen (GER)
185 1st round WINTERHALTER Felix 1997 M GER TSG Reutlingen (GER)
186 1st round WILMS Dominik 1997 M GER TSG Reutlingen (GER)
187 1st round NÜBEL Johannes 1997 M GER TSG Reutlingen (GER)
188 1st round GLÜCK Hannes 1997 M GER TSG Reutlingen (GER)
188 1st round PFANDER Linus 1997 M GER TSG Reutlingen (GER)
190 1st round BERNER Daniel 1997 M GER SV Waldkirch (GER)