Back to list

Results

Nordrhein-Westfalen Meisterschaft
GER Bonn
August 22, 2015 - August 23, 2015

Epee Men's Senior Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 SPAUTZ Falk 1990 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
2 BELLMANN Lukas 1995 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
3 STEINBERGER Raphael 1985 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
3 HERZBERG Fabian 1988 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
5 STYN Robert 1995 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
6 BELLMANN Achim 1957 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
7 GURSKI John 1990 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
8 MARCHET Alexander 1967 M GER Herner TC (GER)
9 PLAJER David 1995 M GER EFG Essen (GER)
9 STAND Thomas 1986 M GER Neusser SV (GER)
11 HESSE Jonas 1989 M GER OFC Bonn (GER)
11 BÜRGER Fabian 1993 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
13 WAGOROWSKI Eugen 1972 M GER Fecht Club Krefeld (GER)
14 BÄHREN Jonas 1995 M GER Rheydter TV (GER)
15 BRINKMANN Marco 1997 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
16 BAUM Stephan 1981 M GER OFC Bonn (GER)
17 MUSCHENICH Carsten 1976 M GER Dürener FC (GER)
18 ERKENS Roman 2000 M GER Solinger TB (GER)
19 WAGOROWSKI Alexander 1997 M GER Fecht Club Krefeld (GER)
20 GROTHKLAUS Dennis 1989 M GER Quernheimer FC (GER)
21 BACHMANN Michael 1962 M GER Herner TC (GER)
22 HERRMANN Maximilian 1993 M GER Fechtzentrum TSV Hagen (GER)
23 HUSEMANN Luca 1999 M GER EFG Essen (GER)
24 HESS Alexander 1966 M GER Aachener FC (GER)
25 VOß Thilo 1987 M GER Solinger TB (GER)
26 BEHR Peter Christian 1966 M GER Solinger TB (GER)
27 LEYENDECKER Frank 1966 M GER Eintracht Duisburg (GER)
27 ZUR MÜHLEN Lars 1998 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
29 BERKEL Dominik 1997 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
30 LEYK Christian 1989 M GER DFC Düsseldorf (GER)
31 NEUMANN David 1979 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
32 DENZ Tim 1996 M GER
33 1st round MÜLLER Henrik 1970 M GER FS Bielefelder TG (GER)
34 1st round BUSCH Max 1997 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
35 1st round JORDAN René 1998 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
36 1st round SCHMIDT Timo 1987 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
37 1st round STORK Christian 1980 M GER OFC Bonn (GER)
38 1st round SCHUBA David 1994 M GER Solinger TB (GER)
39 1st round TÜRKIS Yannic-Christopher 1992 M GER Quernheimer FC (GER)
39 1st round GEFFROY Stefan 1990 M GER Aachener FC (GER)
41 1st round DOROSCHEWSKI Johannes 1985 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
42 1st round FRESE Luis-Sebastian 1995 M GER TSC Eintr. Dortmund (GER)
43 1st round NOETZEL Nico 1998 M GER Quernheimer FC (GER)
44 1st round STANGE Simon 1999 M GER Solinger TB (GER)
44 1st round MÜNNIX Jens 1985 M GER Aachener FC (GER)
46 1st round EVSENIN Egor 1995 M GER TSC Eintr. Dortmund (GER)
47 1st round LUCAS Tim 1999 M GER OFC Bonn (GER)
48 1st round HEMPELMANN Tim 1985 M GER Quernheimer FC (GER)
49 1st round KOCH Maximilian 1997 M GER Solinger TB (GER)
50 1st round ROSENBAUM Florian 1993 M GER OFC Bonn (GER)
51 1st round BIRTH Tobias 1998 M GER Fechtzentrum TSV Hagen (GER)
52 1st round ENDERS Valentin 1997 M GER FC Greifswald (GER)
53 1st round REINHARDT Ole 1997 M GER TSC Eintr. Dortmund (GER)
54 1st round FRUH Simon 1996 M GER Rheydter TV (GER)
55 1st round KATSILIERIS Fotios 1983 M GRE MTV Ingolstadt (GER)
56 1st round MÖSTA Nils 1997 M GER TSC Eintr. Dortmund (GER)
57 1st round BÄHREN Tobias 1994 M GER Rheydter TV (GER)
58 1st round DONKE Richard 1952 M GER Düsseldorfer FV (GER)
59 1st round SONNEK Kevin Frank 1979 M GER OFC Castrop-Rauxel (GER)
60 1st round EISENBERG Paul 1981 M GER EFG Essen (GER)
61 1st round MASTHOFF Bruno 1998 M GER EFG Essen (GER)

Sabre Women's Senior Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 STAMMNITZ Nadine 1995 F GER TV Jahn Oelde (GER)
2 FRÖSE Lisann 2000 F GER Fechtzentrum Solingen (GER)
3 PETER Katharina 1999 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
3 MEKA Marietta 1999 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
5 STEIGER Annika 1997 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
6 KOCH Lara Katharina 1998 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
7 WAGNER Katharina 1998 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
8 DERKUM Liska 1998 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
9 TROMPETA Clara 2000 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
10 POLENSKE Sofia 2000 F GER TV Ratingen (GER)
11 BISPING Lea 1996 F GER TV Jahn Oelde (GER)
12 LIEBIG Anna 1999 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
13 RÜTGERS Lisa 2000 F GER TV Ratingen (GER)
14 TOMALIK Lena 1999 F GER [i] WMTV Solingen (GER)
15 ALEFS Julia 1995 F GER FSV Mülheim/Ruhr (GER)
16 PAPENDICK Sarah 2001 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
17 ROTH Katrin 1997 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
18 FRICKE Anna 2000 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
19 KURTH Emily 2001 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
20 DI MARTINO Katalin 1982 F GER OFC Bonn (GER)
21 FÖRSTER Evi 2000 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
22 SEEFELD Lena Marie 2000 F GER [i] WMTV Solingen (GER)
23 ESPENSCHIED Anna Sophie 1995 F GER OFC Bonn (GER)

Sabre Men's Senior Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 GERT Eduard 1996 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
2 HÜLSHÖRSTER Jan Ole 1996 M GER OFC Bonn (GER)
3 HERBON Nick 1996 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
3 BONAH Luis 1997 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
5 KEMPF Lorenz 1997 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
6 CAMUS Jan Patrick 1996 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
7 BONAH Raoul 1998 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
8 DUBINSKY Lorenz 1998 M GER OFC Bonn (GER)
9 KÜHN Thorsten 1973 M GER TSC Eintr. Dortmund (GER)
10 SCHYMCZYK Finn 1998 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
11 SMOLJANOW Alexej 1985 M GER OFC Bonn (GER)
12 BUJDOSO Gergö 1986 M GER [i] WMTV Solingen (GER)
13 WRASE Hartmut 1966 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
14 HAMELMANN Martin 1996 M GER TSC Eintr. Dortmund (GER)
15 NALEWAJA Tim 2000 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
16 WIEDEKAMP Philipp 1994 M GER FSV Mülheim/Ruhr (GER)
17 GROTH Sören 1995 M GER FSV Mülheim/Ruhr (GER)
18 DISLER Julian 2001 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
19 FABIAN André 1998 M GER TV Jahn Oelde (GER)
20 BRÜGGENTHIES Till 1997 M GER TSC Eintr. Dortmund (GER)
21 WENNEMAR Bas 1999 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
22 HILGER Jakob 1998 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
23 BILLE Mark 2000 M GER TV Ratingen (GER)
24 SEEFELD Eric Simon 2001 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
25 KLUGER Vincent 1995 M GER FSV Mülheim/Ruhr (GER)
26 MÜLLER Jan Ole 2001 M GER TV Ratingen (GER)

Epee Men's U20 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 JORDAN René 1998 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
2 BRINKMANN Marco 1997 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
3 ERKENS Roman 2000 M GER Solinger TB (GER)
3 ENDERS Valentin 1997 M GER FC Greifswald (GER)
5 BERKEL Dominik 1997 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
6 BONGARD Louis 2000 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
7 VELTRUP Paul 2001 M GER Fecht Club Krefeld (GER)
8 WAGOROWSKI Alexander 1997 M GER Fecht Club Krefeld (GER)
9 ZUR MÜHLEN Lars 1998 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
10 MÜLLER Dean 2000 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
11 EßER Lennart 2000 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
12 BECKER Johannes 1996 M GER Fecht Club Krefeld (GER)
13 STANGE Simon 1999 M GER Solinger TB (GER)
14 HUSEMANN Luca 1999 M GER EFG Essen (GER)
15 WIßKIRCHEN Moritz 1999 M GER TV Hoffnungsthal (GER)
16 MASTHOFF Bruno 1998 M GER EFG Essen (GER)
17 KOCH Maximilian 1997 M GER Solinger TB (GER)
18 WINKLER Sebastian 2001 M GER Solinger TB (GER)
19 BUSCH Max 1997 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
20 BUSCH Paul 1997 M GER Lüdenscheider TV (GER)
21 SEUTHE Adrian 1997 M GER Fechtzentrum TSV Hagen (GER)
22 SCHUMACHER Moritz 1999 M GER Fechtzentrum TSV Hagen (GER)
23 PRINZ Niklas 2001 M LUX TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
24 DEHN Julius 2000 M GER EFG Essen (GER)
25 WESTERDORF Moritz 2000 M GER Fecht Club Krefeld (GER)
26 HEIMSOETH Clemens 2000 M GER Fecht Club Krefeld (GER)
27 LUCAS Tim 1999 M GER OFC Bonn (GER)
28 KERPER Simon 2001 M GER Fechtzentrum TSV Hagen (GER)
29 SCHMIDT Lucas 2001 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
30 TRAUTMANN Christopher 2000 M GER Fecht Club Krefeld (GER)
31 HAPPE Philipp 2001 M GER EFG Essen (GER)
32 AUERSWALD Marius 1999 M GER Fechtzentrum TSV Hagen (GER)
33 1st round BIRTH Tobias 1998 M GER Fechtzentrum TSV Hagen (GER)
34 1st round BEHRENS Levin Ole 2001 M GER Fechtzentrum TSV Hagen (GER)
35 1st round OLSTOWSKI Maximilian 1997 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)

Sabre Women's U20 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 ALEFS Luisa Katharina 1997 F GER FSV Mülheim/Ruhr (GER)
2 TROMPETA Clara 2000 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
3 TOMALIK Lena 1999 F GER [i] WMTV Solingen (GER)
3 PETER Katharina 1999 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
5 FRÖSE Lisann 2000 F GER Fechtzentrum Solingen (GER)
6 DERKUM Liska 1998 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
7 KOCH Lara Katharina 1998 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
8 LAUSCH Lara 2000 F GER FSV Mülheim/Ruhr (GER)
9 MEKA Marietta 1999 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
10 POLENSKE Sofia 2000 F GER TV Ratingen (GER)
11 FRICKE Anna 2000 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
12 FÖRSTER Evi 2000 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
13 KURTH Emily 2001 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
14 SEEFELD Lena Marie 2000 F GER [i] WMTV Solingen (GER)
15 LIEBIG Anna 1999 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
16 WAGNER Katharina 1998 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
17 HELLWIG Kay Marie 1999 F GER FSV Mülheim/Ruhr (GER)
18 BUDDE Marlene 2001 F GER Herner TC (GER)
19 RÜTGERS Lisa 2000 F GER TV Ratingen (GER)
20 ALEFS Sophie Carlotta 2001 F GER FSV Mülheim/Ruhr (GER)
21 PAPENDICK Sarah 2001 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
22 LANGGUTH Rahel 1999 F GER TV Ratingen (GER)
23 PHILIPPI Lea 2000 F GER TV Ratingen (GER)
24 SINORADZKI Paula 2001 F GER FSV Mülheim/Ruhr (GER)

Sabre Men's U20 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 HÜLSHÖRSTER Jan Ole 1996 M GER OFC Bonn (GER)
2 FABIAN André 1998 M GER TV Jahn Oelde (GER)
3 BECHER Pascal 2000 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
3 DUBINSKY Lorenz 1998 M GER OFC Bonn (GER)
5 HAMELMANN Martin 1996 M GER TSC Eintr. Dortmund (GER)
6 NALEWAJA Tim 2000 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
7 DISLER Julian 2001 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
8 BUDDE Leonard 1998 M GER Herner TC (GER)
9 ROSEN Daniel 1999 M GER TV Jahn Siegen (GER)
10 BRÜGGENTHIES Till 1997 M GER TSC Eintr. Dortmund (GER)
11 NEKHILI Younes-Guenael 2000 M GER OFC Bonn (GER)
12 WENNEMAR Bas 1999 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
13 ALBERS Siebo 2000 M GER OFC Bonn (GER)
14 BILLE Mark 2000 M GER TV Ratingen (GER)
15 TOMALIK Tobias 2001 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
16 SCHMITZ Peter 2001 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
17 USOV Leon 1999 M GER TSC Eintr. Dortmund (GER)
18 UFERT Erik 2000 M GER TSC Eintr. Dortmund (GER)
19 SEEFELD Eric Simon 2001 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
20 EßER Manuel 2001 M GER OFC Bonn (GER)
21 SCHRÖM Lukas Jan 2000 M GER [i] WMTV Solingen (GER)
22 HAUSCHILDT Natan 1999 M GER OFC Bonn (GER)
23 SCHULZ Florian 2000 M GER FSV Mülheim/Ruhr (GER)
24 KEMMLING Finn 1999 M GER OFC Bonn (GER)
25 NICKEL Sebastian 1996 M GER TV Jahn Siegen (GER)
26 MÜLLER Jan Ole 2001 M GER TV Ratingen (GER)
27 BECKMANN Philip 1997 M GER FSV Mülheim/Ruhr (GER)
28 HILDEBRAND Henning 2001 M GER FSV Mülheim/Ruhr (GER)