Back to list

Results

Pokal der Stadt Solingen
GER Solingen
March 14, 2009 - March 15, 2009

Foil Women's U10 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 ZOONS Myrthe 1999 F NED SC Amsterdam (NED)
2 KROHMER Alice 1999 F GER CTG Koblenz (GER)
3 HEßMANN Hannah 1999 F GER Hasper FC (GER)
4 BASTEN Friederike 1999 F GER ETUF Essen (GER)
5 BIEL Meret 1999 F GER ETUF Essen (GER)

Foil Women's U11 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 RAMDHAN Aruna 1998 F NED s.v. Scaramouche (NED)
2 LUDOLF Julia 1998 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
3 THUBAUVILLE Fabia 1998 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
3 BUCHMANN Lisa 1998 F GER FS Gummersbach (GER)
5 FOERTH Ramona-Vanessa 1998 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
6 BUCHMANN Nicole 1998 F GER FS Gummersbach (GER)
7 SCHRAMM Linda Sophie 1998 F GER OFC Bonn (GER)
8 BRAUN Nina 1998 F GER OFC Bonn (GER)
9 BRIESOVSKY Pauline 1998 F GER CTG Koblenz (GER)
10 ESPENSCHIED Eva Maria 1998 F GER CTG Koblenz (GER)
11 1st round WEIßKIRCHEN Vanessa 1998 F GER OFC Bonn (GER)

Foil Women's U12 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 MOCK Miriam 1997 F GER VFL St. Augustin (GER)
2 MÖLLER Brinja Kira 1997 F GER Hasper FC (GER)
3 SARETZKI Friederike 1997 F GER Remscheider SV (GER)
4 BONGARD Pauline 1997 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
5 TASCI Aybike Nur 1997 F GER FC Moers (GER)
6 BRAUN Julia 1997 F GER OFC Bonn (GER)
7 BÜRGER Isabelle 1997 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
8 WINTERBERG Paula Maria 1997 F GER TSC Eintr. Dortmund (GER)
9 HÖLZER Kyra 1997 F GER FC Moers (GER)
10 SHIGIHARA Jule 1997 F GER OFC Bonn (GER)
11 1st round LEONHARDT Antonia 1997 F GER OFC Bonn (GER)

Foil Women's U13 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 JAHN Svenja 1996 F NED SC Den Bosch (NED)
2 GREIFFER Luise 1996 F GER FC Moers (GER)
3 KOPETZKI Jana 1996 F GER FC Moers (GER)
3 WISKEMANN Tabea 1996 F GER OFC Bonn (GER)
5 ZEKORN Melissa 1996 F GER FC Moers (GER)
6 BADER Elisa 1996 F GER Chemnitzer PSV (GER)
7 GNANN Louisa 1996 F GER OFC Bonn (GER)
8 BALLOCCO Chiara 1996 F GER [i] KTSV Preußen Krefeld (GER)
9 PIETSCH Marlena 1996 F GER FC Moers (GER)
10 HENNEKEN Sophie 1996 F GER ETUF Essen (GER)
11 FROLOVA Anastasija 1996 F GER [i] TG Neuss (GER)
12 SCHOMAKERS Merrit Rebecca 1996 F GER OFC Bonn (GER)
13 BROCKAMP Laura 1996 F GER OFC Bonn (GER)
14 LÖWECKE Melina 1996 F GER ETUF Essen (GER)
15 MUTH Annika-Marie 1996 F GER ETUF Essen (GER)
16 PAFFRATH Mona 1996 F GER Duisburger FK (GER)

Foil Women's U14 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 BRAUN Lara 1995 F GER OFC Bonn (GER)
2 SCHEUCH Ilsa 1995 F GER OFC Bonn (GER)
3 MÜLLER Lea-Katharina 1995 F GER Dürener FC (GER)
3 VAN DE SAND Heike 1995 F GER Dürener FC (GER)
5 LÜBKE Vivien 1995 F GER FC Moers (GER)
6 BRUNSBERG Milena 1995 F GER Remscheider SV (GER)
7 TOSYALI Eda 1995 F GER ETUF Essen (GER)
8 RADEMACHER Sophie 1995 F GER ETUF Essen (GER)
9 1st round ESPENSCHIED Anna Sophie 1995 F GER CTG Koblenz (GER)

Foil Men's U10 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 VAN DER KOELEN Marco 1999 M GER Eintracht Duisburg (GER)
2 PURPS Philipp Maarten 1999 M GER Hasper FC (GER)
4 JANSEN Anton 1999 M GER FC Moers (GER)
5 MÜLLER Luis Noah 1999 M GER FC Moers (GER)
6 EBIGT Lars 1999 M GER Eintracht Duisburg (GER)
7 WERGEN Lukas 1999 M GER ETUF Essen (GER)
8 STEGEMANN Benedikt 1999 M GER Hasper FC (GER)
9 DROSTE Marvin 1999 M GER ETUF Essen (GER)
9 BUDACH Lennart Maurice 1999 M GER ETUF Essen (GER)
11 1st round KREHUT Lukas 1999 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)

Foil Men's U11 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 DICKEL Justus Felix 1998 M GER FC Moers (GER)
2 STROTE Julius 1998 M GER FC Moers (GER)
4 HEINE Nils Owe 1998 M GER FS Gummersbach (GER)
5 GROENEWOUD Nick 1998 M NED
6 HÖHR Niklas 1998 M GER FC Moers (GER)
7 TIEMANN Max 1998 M GER Fencing Team Bocholt (GER)
8 KMIECINSKI Josef 1998 M GER FC Moers (GER)
9 GREGOROWIUS Lucca 1998 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
10 PLATT Jan Niklas 1998 M GER [i] PSV Duisburg (GER)
11 1st round BUCHMANN Hermann 1998 M GER FS Gummersbach (GER)
12 1st round GRANTHAM Jess 1998 M GER Fencing Team Bocholt (GER)
13 1st round KOEHN Joris 1998 M GER ETUF Essen (GER)

Foil Men's U12 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 BASTEN Peter 1997 M GER ETUF Essen (GER)
2 KIRSCHNER Elias 1997 M GER Solinger TB (GER)
3 TENBERGEN Paul 1997 M GER FC Moers (GER)
4 STEINFORT Michael 1997 M GER Eintracht Duisburg (GER)
5 COSGUN Muhemmed Ege 1997 M TUR
6 GLASMACHER Julius 1997 M GER [i] TG Neuss (GER)
7 MARGARITIDIS Timo 1997 M GER DFC Düsseldorf (GER)
8 PLÖTZ Linus 1997 M GER [i] FC im VfL Bochum (GER)
8 BIENDARA Raphael Noël 1997 M GER VFL St. Augustin (GER)
10 BAUMERICH Jonas 1997 M GER TV Refrath (GER)
11 BUBALO Jonas 1997 M GER
12 HORNE Lukas 1997 M GER CTG Koblenz (GER)
13 FEYKES Robin 1997 M GER Duisburger FK (GER)
14 CZERWINSKE Philip 1997 M GER
15 1st round LUFT Frederik 1997 M GER Fecht-Akademie Oberhausen (GER)
16 1st round BECKER Ben 1997 M GER Fecht-Akademie Oberhausen (GER)
17 1st round PROCH Yunus 1997 M GER Fecht-Akademie Oberhausen (GER)
18 1st round WEGENAER Erik 1997 M GER Duisburger FK (GER)
19 1st round MANNEBACH Paul 1997 M GER

Foil Men's U13 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 MICHALCZIK Jan Christopher 1996 M GER ETUF Essen (GER)
2 KRAFT Alexander 1996 M GER MTV Braunschweig (GER)
3 KÜHNEMUND Jonas 1996 M GER CTG Koblenz (GER)
3 DULDHARDT Jan 1996 M GER VFL St. Augustin (GER)
5 ACHENBACH Julius 1996 M GER ETUF Essen (GER)
6 TURCK Frederick 1996 M GER OFC Bonn (GER)
7 LEONHARDT Johannes 1996 M GER OFC Bonn (GER)
8 HAVER Jonathan 1996 M GER ETUF Essen (GER)
9 VON UXKULL-GYLLENBAND Jan 1996 M GER CTG Koblenz (GER)
10 STENNES Yannick 1996 M GER ETUF Essen (GER)
11 LÜNENSTRAß Jens 1996 M GER FC Moers (GER)
12 ZUCKMANTEL Valentin 1996 M GER [i] RFK Düsseldorf (GER)

Foil Men's U14 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 GLUMA Felix 1995 M GER FC Moers (GER)
2 NEUHAUS Matthias 1995 M GER FC Moers (GER)
3 SCHOLZ Alexander 1995 M GER Eintracht Duisburg (GER)
3 GOLUBETS Aleksander 1995 M UKR Rheydter TV (GER)
5 PFANN Florens 1995 M GER OFC Bonn (GER)
6 BRÜMMER Fabian Marten 1995 M GER Dürener FC (GER)
7 FIDDER Kris 1995 M NED
8 KIRSCHNER Nicolas 1995 M GER Solinger TB (GER)
9 1st round FRIESEN Peter 1995 M GER [i] TG Neuss (GER)

Sabre Women's U10 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 PETER Katharina 1999 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
2 TOMALIK Lena 1999 F GER [i] WMTV Solingen (GER)
3 BARTH Eva 1999 F GER [i] Königsbacher SC (GER)
4 FIGGE Johanna 1999 F GER FSV Mülheim/Ruhr (GER)
5 SCHIFFER Jennifer 1999 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)

Sabre Women's U11 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 DERKUM Liska 1998 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
2 KOCH Lara Katharina 1998 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
3 HALBAUER Kay Helen 1998 F GER

Sabre Women's U12 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 STEIGER Annika 1997 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
2 ALEFS Luisa Katharina 1997 F GER FSV Mülheim/Ruhr (GER)
3 BARTH Julia 1997 F GER [i] Königsbacher SC (GER)
4 OTRZONSEK Jennifer 1997 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
5 ROTH Katrin 1997 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
6 KOSEL Antonia 1997 F GER TSC Eintr. Dortmund (GER)
7 KASPERS Maren 1997 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
8 HUMM Regina 1997 F GER [i] Königsbacher SC (GER)
9 GIELING Lena 1997 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
10 DAUN Elena Antonia 1997 F GER [i] WMTV Solingen (GER)
11 1st round STRÖMER Céline 1997 F GER OFC Bonn (GER)
12 1st round KOSLOWSKI Jessica 1997 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)

Sabre Women's U13 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 HENZE Beatrice 1996 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
2 GÖRG Marie 1996 F GER [i] Königsbacher SC (GER)
3 KRAUS Anja 1996 F GER TSV Kenten (GER)
3 REDWANZ Rabea 1996 F GER [i] Königsbacher SC (GER)
5 PAPENDICK Sophie 1996 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
6 REDETZKE Annika 1996 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
8 MROHS Kira 1996 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
9 MICHELS Lea 1996 F GER [i] Königsbacher SC (GER)
10 TAUSCH Rebecca 1996 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
11 REDWANZ Rowena 1996 F GER [i] Königsbacher SC (GER)

Sabre Women's U14 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 KUSIAN Judith 1995 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
2 RENN Sandra 1995 F GER OFC Bonn (GER)
3 GUDRA Jodie 1995 F GER OFC Bonn (GER)
3 NEMIROVSKA Alexandra 1995 F GER [i] WMTV Solingen (GER)
5 ALEFS Julia 1995 F GER FSV Mülheim/Ruhr (GER)
6 GEHRKE Jessica 1995 F GER [i] Königsbacher SC (GER)
7 STEIN Alice 1995 F GER OFC Bonn (GER)
8 1st round JANSSEN Rachel 1995 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
9 1st round EWERS Alexandra 1995 F GER FSV Mülheim/Ruhr (GER)

Sabre Men's U10 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 STRATMANN Sven Tibor 1999 M GER TSV Kenten (GER)
2 HAHN Fabian 1999 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
3 NONNINGER Gergö 1999 M GER [i] Königsbacher SC (GER)
4 MÖLLER Maximilian 1999 M GER TSC Eintr. Dortmund (GER)
5 MICHEL Niklas 1999 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
6 MICHEL Leon 1999 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
7 LÖHR Jannis 1999 M GER [i] Königsbacher SC (GER)

Sabre Men's U11 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 BONAH Raoul 1998 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
2 SCHYMCZYK Finn 1998 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
3 LORENZEN DA SILVA Valentin 1998 M GER CTG Koblenz (GER)
4 FABIAN André 1998 M GER TV Jahn Oelde (GER)
5 MENNINGEN Mathis 1998 M GER [i] Königsbacher SC (GER)
6 RATH Elias 1998 M GER OFC Bonn (GER)
7 HILGER Jakob 1998 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
8 KOSTKA Gabriel 1998 M GER [i] WMTV Solingen (GER)
9 DERKSEN Jochem 1998 M NED s.v. Scaramouche (NED)
10 VOß Martin 1998 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
11 LONGERICH Sven 1998 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
12 DEBUS Oskar 1998 M GER TSV Kenten (GER)
13 1st round ALBRECHT Marius 1998 M GER FSV Mülheim/Ruhr (GER)
14 1st round PETERMANN Vincenz 1998 M GER TSV Kenten (GER)
15 1st round SIEBERT Hendrik 1998 M GER Herner TC (GER)
16 1st round VOß Niklas Maximilian 1998 M GER TSC Eintr. Dortmund (GER)

Sabre Men's U12 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 BONAH Luis 1997 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
2 MÖLLER Moritz Leonard M. 1997 M GER TSC Eintr. Dortmund (GER)
3 KEMPF Robert 1997 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
4 STELLMACHER Lars 1997 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
5 KÜCHLER Gian-Luca 1997 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
6 KEMPF Lorenz 1997 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
7 SCHNEIDER Arno 1997 M GER TSV Kenten (GER)
8 BRÜGGENTHIES Till 1997 M GER TSC Eintr. Dortmund (GER)
9 PALM Jan 1997 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
10 FIGGE Maximilian 1997 M GER FSV Mülheim/Ruhr (GER)
11 1st round NOTHEIS Max 1997 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
12 1st round CHAVET Dominik 1997 M GER OFC Bonn (GER)
13 1st round BECKER Simon 1997 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
14 1st round BIENERT Daniel 1997 M GER TSV Kenten (GER)

Sabre Men's U13 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 GERT Eduard 1996 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
2 DOMNICK-KÜPER Robby 1996 M GER FSV Mülheim/Ruhr (GER)
3 HERBON Nick 1996 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
3 WIEFHOFF Martin 1996 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
5 PAPP Bence-Aron 1996 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
6 KOST Philipp-Marius 1996 M GER MTV Giessen (GER)
7 SCHULTEN Benedkt 1996 M GER FSV Mülheim/Ruhr (GER)

Sabre Men's U14 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 ZADOW Frederick 1995 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
2 MÜNCH Dominik 1995 M GER MTV Giessen (GER)
3 REDWANZ Rouven 1995 M GER TSG Eislingen (GER)
3 KOCH Domenik 1995 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
5 WALDI Nils 1995 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
6 DEJA Nikolas 1995 M GER TV Ratingen (GER)
7 GROTH Sören 1995 M GER FSV Mülheim/Ruhr (GER)
8 FRANK Christian 1995 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
9 ABEL Gian Luca 1995 M GER TV Ratingen (GER)
10 NEUMAYER Christian 1995 M GER TV Ratingen (GER)
11 KLUGER Vincent 1995 M GER FSV Mülheim/Ruhr (GER)