Back to list

History

May 21, 2022 - 2022 Deutsche Meisterschaft / Die Finals
Foil Men's Senior Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 N RIEGER Laurenz 2002 M GER TSG Weinheim
2 N SANITA André 1992 M GER OFC Bonn
3 N BRAUN Fabian 1997 M GER FSV Klarenthal
3 N KLEIN Felix 1995 M GER FC Tauberbischofsheim
5 N BRAUN Marius 1989 M GER (Der Fechtverein.Bonn), KTF Luitpold München
6 N RENNER Moritz 2001 M GER TSG Weinheim
7 N SEMBACH Philipp 2003 M GER TSG Weinheim
8 N DIESTELKAMP Niklas 2005 M GER KTF Luitpold München
9 N KAHL Alexander 1993 M GER TG Hanau
10 N FABINGER Nils Alexander 2002 M GER FC Moers
11 N VEITENHEIMER Ciaran 1997 M GER TSG Weinheim
12 N VELLA Rosario 1998 M GER CTG Koblenz
13 N DÖRFER Laurenz 2004 M GER TG Münster
14 N KLEIN Luis 1999 M GER FC Tauberbischofsheim
15 N LIEBSCHER David 2002 M GER FC Moers
16 N FAUL Paul Luca 2002 M GER FC Tauberbischofsheim
17 N FRITSCHE Jan 2001 M GER MTV München
18 N KAPPUS Bastian 2004 M GER FC Tauberbischofsheim
19 N FROHWEIN Moritz 2002 M GER TG Dörnigheim
20 N SCHRAMM Nils Michael SCHRAMM Nils Michael 2000 M GER (Der Fechtverein.Bonn), OFC Bonn
21 N STADLBAUER Florian STADLBAUER Florian 2001 M GER MTV München
22 N FERIZI Florian 2001 M GER TG Frankenthal
23 N HÖFLER Julius 2006 M GER TSG Weinheim
24 N KOLLER Korbinian 2001 M GER KTF Luitpold München
24 N HAMLESCHER Magnus 1998 M GER FC Moers
26 N ZELLER Markus 1999 M GER TG Tuttlingen
27 N RENARD Nolann RENARD Nolann 2004 M GER FSC Jena
28 N OLBRICH Justus 1998 M GER MTV München
29 N POLOTZEK Simon 2006 M GER FC Moers
30 N HEGGE Maurus 2003 M GER TG Münster
31 N HOFFMANN Nils 2005 M GER TG Dörnigheim
32 N BRAUN Noah 2002 M GER KTF Luitpold München
33 N GRÖTEKE Sebastiano 2003 M GER TSG Weinheim
34 N NOWAK Hannes 2003 M GER Fechtclub Radebeul
34 N KOTHIERINGER Michael 2000 M GER KTF Luitpold München
36 N BAPPERT Alexander 1997 M GER TG Frankenthal
37 N LÖHR Tom-Florin 2001 M GER TG Münster
38 N JACOBY Udo 1964 M GER Eintracht Duisburg
39 N ASK Henri 2003 M SWE KTF Luitpold München, ÄFK Stockholm
40 N SCHMITZ-HÜBSCH Gregor 2003 M GER Fechtclub Radebeul
41 N LENK Hendrik Dion 2002 M GER FC Tauberbischofsheim
42 N HAMPO Ole 2001 M GER TV Markkleeberg
43 N DROEGE Oliver 1994 M GER MTV München
44 N WAGNER Vincent 2004 M GER PSV Stuttgart
45 N SAUERMANN Tim 2001 M GER DFC Düsseldorf
46 N PEARCE Martin 2003 M GER MTV München
47 N HANAWA Anthony 2004 M GER Fechtclub Radebeul
48 N MEIER Richard 2001 M GER FS TG Würzburg
49 N REHDA Felix 2003 M GER FG Schwerin
50 N KRUMSTROH Sönke KRUMSTROH Sönke 1998 M GER Walddörfer SV
51 N SCHMIDT Friedrich SCHMIDT Friedrich 2003 M GER USC Magdeburg
52 N LENSCHOW Nick-Malte 2002 M GER FC Moers
53 N MEIER Bernhard MEIER Bernhard 2003 M GER FS TG Würzburg
54 N ZACHER Niklas 2003 M GER FSC Jena
55 N BISCHOF Finn 2005 M GER Bremen 1860 Fechten
56 N GOLLNICK Noah 2000 M GER Eintracht Hildesheim
57 N MEYER Lennard 2001 M GER Walddörfer SV
58 N SEEMANN Paul Leopold 2006 M GER TSV Winsen
59 N KLAUS Felix 2001 M GER TSV Neu-Ulm
60 N STIEREN Niklas 2000 M GER FC Moers
60 N SCHWANNINGER Timi 1999 M GER CTG Koblenz
60 N SCHÄTZKE Christoph 2000 M GER Fechtcentrum Halle
63 N GRANDAUER Christoph 1993 M GER Freiburger TS
63 N GROTE Lukas GROTE Lukas 1997 M GER DFC Düsseldorf
65 N SCHARFENBERG Rasmus 2004 M GER VFL Pinneberg
66 N MAISON Jost 2005 M GER TSV Winsen
67 N MEIER-ECKHOFF Campino 2006 M GER MTV Braunschweig
68 N FÖRSTER Titus 1957 M GER TG Dörnigheim
69 N ENGFER Friedrich ENGFER Friedrich 2004 M GER FG Schwerin
70 N MOGILIN Matvey MOGILIN Matvey 2005 M GER Bremen 1860 Fechten
71 N BARENTHIEN Simon 2002 M GER TV Haueneberstein
71 N VON UXKULL-GYLLENBAND Jan 1996 M GER CTG Koblenz

Nov 27, 2021 - 2021 Deutsche Meisterschaft
Foil Men's Senior Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
0 F SANITA André 1992 M GER OFC Bonn
0 F SCHÄFER Kevin SCHÄFER Kevin 1988 M GER MTV Giessen
0 F REHDA Felix 2003 M GER FG Schwerin
1 N BRAUN Marius 1989 M GER (Der Fechtverein.Bonn), KTF Luitpold München
2 N JOPPICH Peter 1982 M GER CTG Koblenz
3 N FABINGER Nils Alexander 2002 M GER FC Moers
3 N KAHL Alexander 1993 M GER TG Hanau
5 N KLEIN Felix 1995 M GER FC Tauberbischofsheim
6 N RIEGER Laurenz 2002 M GER TSG Weinheim
7 N FAUL Paul Luca 2002 M GER FC Tauberbischofsheim
8 N FROHWEIN Moritz 2002 M GER TG Dörnigheim
9 N KLEIN Luis 1999 M GER FC Tauberbischofsheim
10 N VEITENHEIMER Ciaran 1997 M GER TSG Weinheim
11 N DÖRFER Laurenz 2004 M GER TG Münster
12 N FRITSCHE Jan 2001 M GER MTV München
13 N HAMLESCHER Magnus 1998 M GER FC Moers
14 N KAPPUS Bastian 2004 M GER FC Tauberbischofsheim
15 N SEMBACH Philipp 2003 M GER TSG Weinheim
16 N LENSCHOW Nick-Malte 2002 M GER FC Moers
17 N SCHOPPA Dominik 1995 M GER OFC Bonn
18 N BRAUN Fabian 1997 M GER FSV Klarenthal
19 N LIEBSCHER David 2002 M GER FC Moers
20 N STADLBAUER Florian STADLBAUER Florian 2001 M GER MTV München
21 N RENNER Moritz 2001 M GER TSG Weinheim
22 N VELLA Rosario 1998 M GER CTG Koblenz
23 N LÖHR Tom-Florin 2001 M GER TG Münster
24 N OLBRICH Justus 1998 M GER MTV München
25 N FÖRSTER Tristan 1990 M GER TG Dörnigheim
26 N LINDNER Ruben 2005 M GER FC Tauberbischofsheim
27 N NOWAK Hannes 2003 M GER Fechtclub Radebeul
28 N POLOTZEK Simon 2006 M GER FC Moers
29 N ZELLER Markus 1999 M GER TG Tuttlingen
30 N BRAUN Noah 2002 M GER KTF Luitpold München
31 N HEGGE Maurus 2003 M GER TG Münster
32 N SCHWANNINGER Timi 1999 M GER CTG Koblenz
34 N SCHMITZ-HÜBSCH Gregor 2003 M GER Fechtclub Radebeul
35 N SCHRAMM Nils Michael SCHRAMM Nils Michael 2000 M GER (Der Fechtverein.Bonn), OFC Bonn
36 N EIFRIG Maximilian Johannes 1999 M GER PFC Potsdam
37 N FERIZI Florian 2001 M GER TG Frankenthal
38 N SPIELMANN Richard 2004 M GER Fechtcentrum Halle
39 N SCHMIDT Friedrich SCHMIDT Friedrich 2003 M GER USC Magdeburg
40 N MEIER Richard 2001 M GER FS TG Würzburg
41 N SCHWALB Keno SCHWALB Keno 1995 M GER Walddörfer SV
42 N EHRICH Marlon 2002 M GER SC Berlin
43 N GAASEIDNES Kjell 2004 M GER SC Berlin
44 N BAPPERT Alexander 1997 M GER TG Frankenthal
44 N ZACHER Niklas 2003 M GER FSC Jena
46 N HAMANN Gabriel 2001 M GER FG Schwerin
47 N ZSCHÄTZSCH Daniel ZSCHÄTZSCH Daniel 1993 M GER MTV Giessen
48 N WAGNER Vincent 2004 M GER PSV Stuttgart
49 N FRANKE Tim Ole 2004 M GER TV Haueneberstein
50 N KOLLER Korbinian 2001 M GER KTF Luitpold München
51 N OTT Daniel 2001 M GER TG Münster
52 N SAUERMANN Tim 2001 M GER DFC Düsseldorf
53 N HELLMUND Vincent 2002 M GER PSV Stuttgart
54 N MÄRKLE Felix 2002 M GER PSV Stuttgart
55 N KLAUS Felix 2001 M GER TSV Neu-Ulm
56 N STIEREN Niklas 2000 M GER FC Moers
57 N HAMPO Ole 2001 M GER TV Markkleeberg
58 N MAISON Jost 2005 M GER TSV Winsen
59 N ANDRITZKI Paul 1998 M GER TSV Berlin-Wittenau
60 N DROEGE Oliver 1994 M GER MTV München
61 N KÜHNER Ludwig KÜHNER Ludwig 1990 M GER PSV Stuttgart
62 N RAEKER Hans Martin 1965 M GER Hanseatischer FC Lübeck
63 N KRUMSTROH Sönke KRUMSTROH Sönke 1998 M GER Walddörfer SV
64 N STEPHAN Daniel 1979 M GER (TV Feldkirchen), KTF Luitpold München
65 N MEIER Bernhard MEIER Bernhard 2003 M GER FS TG Würzburg
66 N KOTHIERINGER Michael 2000 M GER KTF Luitpold München
67 N GOLLNICK Noah 2000 M GER Eintracht Hildesheim
68 N GROTE Lukas GROTE Lukas 1997 M GER DFC Düsseldorf
69 N JOCHIMS Felix JOCHIMS Felix 1987 M GER Dürener FC
69 N MEIER-ECKHOFF Campino 2006 M GER MTV Braunschweig

May 29, 2021 - 2021 Deutsche Meisterschaft
Foil Men's Senior Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club

Dec 19, 2020 - 2020 Deutsche Meisterschaft
Foil Men's Senior Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club

Mar 23, 2019 - 2019 Deutsche Meisterschaft
Foil Men's Senior Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
0 F ROSSI Leonardo 2001 M GER TG Dörnigheim
0 F UHL Pascal Bernhard 2000 M GER TV Haueneberstein
1 N KLEIBRINK Benjamin 1985 M GER DFC Düsseldorf
2 N JOPPICH Peter 1982 M GER CTG Koblenz
3 N BRAUN Fabian 1997 M GER FSV Klarenthal
3 N KLEIN Felix 1995 M GER FC Tauberbischofsheim
5 N BRAUN Marius 1989 M GER (Der Fechtverein.Bonn), KTF Luitpold München
6 N SANITA André 1992 M GER OFC Bonn
7 N RENNER Moritz 2001 M GER TSG Weinheim
8 N BOROWIAK Arwen 2002 M GER FC Tauberbischofsheim
9 N KAHL Alexander 1993 M GER TG Hanau
10 N KLEIN Luis 1999 M GER FC Tauberbischofsheim
11 N VEITENHEIMER Ciaran 1997 M GER TSG Weinheim
12 N PERELMANN Mark 1994 M ISR CTG Koblenz
13 N HAMLESCHER Magnus 1998 M GER FC Moers
14 N SCHOPPA Dominik 1995 M GER OFC Bonn
15 N HARTMANN Markus 1992 M GER FC Tauberbischofsheim
16 N ZIEGON Anton 1999 M GER KTF Luitpold München
17 N FABINGER Nils Alexander 2002 M GER FC Moers
18 N PRAUS Markus 2001 M GER SC Berlin
19 N KAUFMANN Florian 1984 M GER
20 N OLBRICH Justus 1998 M GER MTV München
21 N MACHETANZ Arne 1998 M GER Der Fechtverein.Bonn
22 N FAUL Paul Luca 2002 M GER FC Tauberbischofsheim
23 N GRÖTEKE Sebastiano 2003 M GER TSG Weinheim
24 N RIEGER Laurenz 2002 M GER TSG Weinheim
25 N BRAUN Noah 2002 M GER KTF Luitpold München
26 N KÖHLER Joey 2000 M GER SVA Oranienburg
27 N WIEMANN Martin 2000 M GER Eintracht Duisburg
28 N FROHWEIN Moritz 2002 M GER TG Dörnigheim
29 N SAUERMANN Tim 2001 M GER DFC Düsseldorf
30 N MEIER Richard 2001 M GER FS TG Würzburg
31 N MARINO Salvatore 1997 M GER PSV Stuttgart
32 N STADLBAUER Florian STADLBAUER Florian 2001 M GER MTV München
33 N LÖHR Tom-Florin 2001 M GER TG Münster
34 N GOMBOS Tom GOMBOS Tom 1998 M ROU FC Tauberbischofsheim
35 N HELLMUND Vincent 2002 M GER PSV Stuttgart
36 N ZELLER Markus 1999 M GER TG Tuttlingen
37 N SCHRAMM Nils Michael SCHRAMM Nils Michael 2000 M GER (Der Fechtverein.Bonn), OFC Bonn
38 N STIEREN Niklas 2000 M GER FC Moers
39 N DAHMS Noah 2001 M GER SC Berlin
40 N SCHÄTZKE Christoph 2000 M GER Fechtcentrum Halle
41 N KOTHIERINGER Michael 2000 M GER KTF Luitpold München
42 N MOSBACH Dennis 1990 M GER TSV Speyer
43 N VELLA Rosario 1998 M GER CTG Koblenz
44 N EIFRIG Maximilian Johannes 1999 M GER PFC Potsdam
45 N SCHMITZ Levent SCHMITZ Levent 1976 M GER FC Berlin Südwest
46 N SEMPER Leonard 2002 M GER SC Berlin
47 N MÄRKLE Felix 2002 M GER PSV Stuttgart
48 N BAIR Stephan 1975 M GER PSV Stuttgart
49 N FERIZI Florian 2001 M GER TG Frankenthal
50 N OTT Daniel 2001 M GER TG Münster
51 N FÖRSTER Tristan 1990 M GER TG Dörnigheim
52 N FRÖHLICH Moritz 2003 M GER Hanseatischer FC Lübeck
53 N OTTO Fritz Henry OTTO Fritz Henry 2002 M GER ASC Göttingen
54 N FRITSCHE Jan 2001 M GER MTV München
55 N NOWAK Hannes 2003 M GER Fechtclub Radebeul
56 N DROEGE Oliver 1994 M GER MTV München
57 N WOLF Henrik 1992 M GER Walddörfer SV
58 N WATSON Julian 1992 M GER DFC Düsseldorf
59 N VELLMANNS Leonard 2003 M GER (MTV München), TG Münster
60 N TRAAR Christopher TRAAR Christopher 1982 M GER TG Dörnigheim
61 N HÄßLER Arwed 2003 M GER FC Schkeuditz
62 N RAEKER Hans Martin 1965 M GER Hanseatischer FC Lübeck
63 N KRUMSTROH Sönke KRUMSTROH Sönke 1998 M GER Walddörfer SV
63 N KUTSYI Leon 2001 M GER (MTV München), PSV Stuttgart
65 N WIEFEL Cedric 2002 M GER
66 N WAGNER Vincent 2004 M GER PSV Stuttgart
67 N GOLLNICK Noah 2000 M GER Eintracht Hildesheim
68 N NEUMANN Jose Antolin NEUMANN Jose Antolin 2001 M GER FSC Jena
69 N PIELES Miles 1996 M GER TG Dörnigheim
70 N ZEY Jakob ZEY Jakob 1991 M GER

Mar 24, 2018 - Deutsche Meisterschaft
Foil Men's Senior Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 SANITA André 1992 M GER OFC Bonn
2 KAHL Alexander 1993 M GER TG Hanau
3 JOPPICH Peter 1982 M GER CTG Koblenz
3 KLEIBRINK Benjamin 1985 M GER DFC Düsseldorf
5 SCHOPPA Dominik 1995 M GER OFC Bonn
6 BRAUN Marius 1989 M GER (Der Fechtverein.Bonn), KTF Luitpold München
7 KLEIN Luis 1999 M GER FC Tauberbischofsheim
8 GOMBOS Tom GOMBOS Tom 1998 M ROU FC Tauberbischofsheim
9 BRAUN Fabian 1997 M GER FSV Klarenthal
10 KLEIN Felix 1995 M GER FC Tauberbischofsheim
11 VEITENHEIMER Ciaran 1997 M GER TSG Weinheim
12 ERCAN Kerem 2001 M GER
13 HAMLESCHER Magnus 1998 M GER FC Moers
14 PRAUS Markus 2001 M GER SC Berlin
15 ZIEGON Anton 1999 M GER KTF Luitpold München
16 MARINO Salvatore 1997 M GER PSV Stuttgart
17 PERELMANN Mark 1994 M ISR CTG Koblenz
18 WIEMANN Martin 2000 M GER Eintracht Duisburg
19 PICHLER Leonardo 1998 M GER OSC Potsdam
20 RENNER Moritz 2001 M GER TSG Weinheim
21 VELLA Rosario 1998 M GER CTG Koblenz
22 FABINGER Nils Alexander 2002 M GER FC Moers
23 BOROWIAK Arwen 2002 M GER FC Tauberbischofsheim
24 MACHETANZ Arne 1998 M GER Der Fechtverein.Bonn
25 BULLINGER Marino 1991 M GER
26 SCHRAMM Nils Michael SCHRAMM Nils Michael 2000 M GER (Der Fechtverein.Bonn), OFC Bonn
27 KAUFMANN Florian 1984 M GER
28 FÖRSTER Arno FÖRSTER Arno 1992 M GER TG Dörnigheim
29 KÖHLER Joey 2000 M GER SVA Oranienburg
30 TIEMANN Max 1998 M GER Fencing Team Bocholt
31 SAUERMANN Tim 2001 M GER DFC Düsseldorf
32 OLBRICH Justus 1998 M GER MTV München
33 MÄRKLE Felix 2002 M GER PSV Stuttgart
34 BAIR Stephan 1975 M GER PSV Stuttgart
35 BRAUN Noah 2002 M GER KTF Luitpold München
36 FÖRSTER Tristan 1990 M GER TG Dörnigheim
37 CZYCHOLL Patric 1986 M GER OSC Potsdam
38 JANSEN Anton 1999 M GER
39 ZIEGLER Jörn 1994 M GER SV Esslingen
40 OTT Daniel 2001 M GER TG Münster
41 BOY Christian 1997 M GER Eintracht Duisburg
42 SCHÄTZKE Christoph 2000 M GER Fechtcentrum Halle
43 HÖRGER Lukas 1996 M GER TSV Neu-Ulm
44 FROHWEIN Moritz 2002 M GER TG Dörnigheim
45 HUBER Julian 1993 M GER MTV München
46 ZÖLL Christian 1988 M GER MTV Braunschweig
47 LANGHAMMER Tom 1991 M GER Dresdener FC
48 SCHMITZ Levent SCHMITZ Levent 1976 M GER FC Berlin Südwest
49 STADLBAUER Florian STADLBAUER Florian 2001 M GER MTV München
50 NOACK Oliver 1984 M GER TB Burgsteinfurt
51 PFANN Florens 1995 M GER
52 REITZ Lennart 1999 M GER FK Hannover
52 STÖHR Bernd 1983 M GER FSC Jena
54 KOLLER Korbinian 2001 M GER KTF Luitpold München
55 NIKAS Nikolaos 2000 M GER TG Dörnigheim
56 DROEGE Oliver 1994 M GER MTV München
56 RAEKER Hans Martin 1965 M GER Hanseatischer FC Lübeck
58 ZEY Jakob ZEY Jakob 1991 M GER
59 EIFRIG Maximilian Johannes 1999 M GER PFC Potsdam
60 ZELLER Markus 1999 M GER TG Tuttlingen
61 MEISEL Moritz 2000 M GER FG Schwerin
62 HAMANN Gabriel 2001 M GER FG Schwerin
63 DEGLER Maurice 2000 M GER SVA Oranienburg
64 NEUMANN Jose Antolin NEUMANN Jose Antolin 2001 M GER FSC Jena
65 SABLOWSKI Patrick SABLOWSKI Patrick 1997 M GER TSG Bergedorf
66 KUTSYI Leon 2001 M GER (MTV München), PSV Stuttgart
67 KÖTZEL Leonard 1994 M GER TV Villingen
68 LIPPOLD Max 2000 M GER Dresdener FC
69 RÖDER Fridolin 1986 M GER
70 SCHWANNINGER Timi 1999 M GER CTG Koblenz
71 PETERS Peer Uwe 1967 M GER TG Münster

Mar 25, 2017 - 2017 Deutsche Samsung Meisterschaft
Foil Men's Senior Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 BRAUN Fabian 1997 M GER FSV Klarenthal
2 SANITA André 1992 M GER OFC Bonn
3 DÖRR Georg 1994 M GER FSV Mülheim/Ruhr
3 KLEIBRINK Benjamin 1985 M GER DFC Düsseldorf
5 BRAUN Marius 1989 M GER (Der Fechtverein.Bonn), KTF Luitpold München
6 UFTRING Niklas 1993 M GER (FS TG Würzburg), FC Tauberbischofsheim
7 PERELMANN Mark 1994 M ISR CTG Koblenz
8 KLEIN Luis 1999 M GER FC Tauberbischofsheim
9 JOPPICH Peter 1982 M GER CTG Koblenz
10 KAHL Alexander 1993 M GER TG Hanau
11 SCHOPPA Dominik 1995 M GER OFC Bonn
12 KLEIN Felix 1995 M GER FC Tauberbischofsheim
13 VEITENHEIMER Ciaran 1997 M GER TSG Weinheim
14 GOMBOS Tom GOMBOS Tom 1998 M ROU FC Tauberbischofsheim
15 HAMLESCHER Magnus 1998 M GER FC Moers
16 TIEMANN Max 1998 M GER Fencing Team Bocholt
17 MARINO Salvatore 1997 M GER PSV Stuttgart
18 PRAUS Markus 2001 M GER SC Berlin
18 KRÜGER Konstantin 1997 M GER TG Münster
20 TENBERGEN Paul 1997 M GER FSV Mülheim/Ruhr
21 KAUFMANN Florian 1984 M GER
22 HARTMANN Markus 1992 M GER FC Tauberbischofsheim
23 VESPER Marian Alexander 1993 M GER ETUF Essen
24 VELLA Rosario 1998 M GER CTG Koblenz
25 PIETSCH Lewis 1996 M GER FC Schkeuditz
26 BULLINGER Marino 1991 M GER
27 STIENHENSER Dominik 1996 M GER
28 MACHETANZ Arne 1998 M GER Der Fechtverein.Bonn
29 PICHLER Leonardo 1998 M GER OSC Potsdam
30 OLBRICH Justus 1998 M GER MTV München
31 ZELLER Markus 1999 M GER TG Tuttlingen
32 CHRISTEN Hendrik 1996 M GER FC Tauberbischofsheim
33 ZIEGON Anton 1999 M GER KTF Luitpold München
34 NEUHAUS Matthias 1995 M GER FC Moers
35 WIEMANN Martin 2000 M GER Eintracht Duisburg
36 GERLOFF Robert GERLOFF Robert 1987 M GER
37 ROSSI Leonardo 2001 M GER TG Dörnigheim
38 HODAK Phillip 2000 M GER PSV Stuttgart
39 MOOR Justian 1997 M GER
40 FÖRSTER Tristan 1990 M GER TG Dörnigheim
41 CHRISTEN Roman 1966 M GER FC Tauberbischofsheim
42 SABLOWSKI Patrick SABLOWSKI Patrick 1997 M GER TSG Bergedorf
43 SCHRAMM Nils Michael SCHRAMM Nils Michael 2000 M GER (Der Fechtverein.Bonn), OFC Bonn
43 FABINGER Nils Alexander 2002 M GER FC Moers
45 BAIR Stephan 1975 M GER PSV Stuttgart
46 PETERS Richard-Francis PETERS Richard-Francis 1997 M GER FSC Jena
47 KOTHIERINGER Michael 2000 M GER KTF Luitpold München
48 FEY Henrik 1996 M GER Hanseatischer FC Lübeck
49 MOSBACH Dennis 1990 M GER TSV Speyer
50 HENNINGER Kevin 1991 M GER TSV Speyer
51 LANGHAMMER Tom 1991 M GER Dresdener FC
52 LECHNER Oliver 1987 M GER SV Esslingen
53 PRACKWIESER Frederic 1991 M GER FG Rotation Berlin
54 HOFFMANN Henry 1997 M GER
55 KROHMER Maxim 1990 M GER CTG Koblenz
56 STEPHAN Daniel 1979 M GER (TV Feldkirchen), KTF Luitpold München
57 SCHMITZ Levent SCHMITZ Levent 1976 M GER FC Berlin Südwest
58 HÖRGER Lukas 1996 M GER TSV Neu-Ulm
59 RIEKEN Felix RIEKEN Felix 1999 M GER
60 RAEKER Hans Martin 1965 M GER Hanseatischer FC Lübeck
61 KRAFT Alexander 1996 M GER
62 PLECHINGER Christian 1975 M GER TSV Speyer
63 TRAAR Christopher TRAAR Christopher 1982 M GER TG Dörnigheim
64 WOLSFELD Matthias 1997 M GER FSG Dillingen
65 DROEGE Oliver 1994 M GER MTV München
66 ZÖLL Christian 1988 M GER MTV Braunschweig
67 LOESCHE Toni LOESCHE Toni 1998 M GER FSC Jena
68 EIFRIG Maximilian Johannes 1999 M GER PFC Potsdam
69 EVENIUS Jonathan 1992 M GER MTV Giessen
70 FRENZ Philipp FRENZ Philipp 1988 M GER
71 MAYER Patrick MAYER Patrick 1981 M GER FA Rheinfelden
71 KANNENGIEßER Jonathan 1999 M GER TV Haueneberstein

Mar 19, 2016 - 2016 Deutsche Samsung Meisterschaft
Foil Men's Senior Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 JOPPICH Peter 1982 M GER CTG Koblenz
2 SANITA André 1992 M GER OFC Bonn
3 BRAUN Marius 1989 M GER (Der Fechtverein.Bonn), KTF Luitpold München
3 HAMLESCHER Magnus 1998 M GER FC Moers
5 KLEIN Felix 1995 M GER FC Tauberbischofsheim
6 KAHL Alexander 1993 M GER TG Hanau
7 PERELMANN Mark 1994 M ISR CTG Koblenz
8 UFTRING Niklas 1993 M GER (FS TG Würzburg), FC Tauberbischofsheim
9 DÖRR Georg 1994 M GER FSV Mülheim/Ruhr
10 VEITENHEIMER Ciaran 1997 M GER TSG Weinheim
11 SCHOPPA Dominik 1995 M GER OFC Bonn
12 PICHLER Leonardo 1998 M GER OSC Potsdam
13 TENBERGEN Paul 1997 M GER FSV Mülheim/Ruhr
14 MARINO Salvatore 1997 M GER PSV Stuttgart
15 LEHMANN Lucas 1989 M GER
16 NEUHAUS Matthias 1995 M GER FC Moers
17 GOMBOS Tom GOMBOS Tom 1998 M ROU FC Tauberbischofsheim
18 KAUFMANN Florian 1984 M GER
19 BRAUN Fabian 1997 M GER FSV Klarenthal
20 KLEIN Luis 1999 M GER FC Tauberbischofsheim
21 KOLBINGER Nils KOLBINGER Nils 1987 M GER OSC Berlin
22 STIENHENSER Dominik 1996 M GER
23 ZIEGON Anton 1999 M GER KTF Luitpold München
24 HÜLSEY Marius 1994 M GER FK Hannover
25 BAIR Stephan 1975 M GER PSV Stuttgart
26 MOOR Justian 1997 M GER
27 FARK Frederic 1991 M GER
28 HENNINGER Kevin 1991 M GER TSV Speyer
29 LERCH Lukas LERCH Lukas 1990 M GER
30 JUNGHANNS Richard JUNGHANNS Richard 1990 M GER FSV Mülheim/Ruhr
31 CHRISTEN Hendrik 1996 M GER FC Tauberbischofsheim
32 KRÖGER Philipp 1998 M GER Quernheimer FC
33 WEINER Björn Erik 1996 M GER TB Burgsteinfurt
34 LECHNER Oliver 1987 M GER SV Esslingen
35 BRÜGGEMANN Mirko 1990 M GER TFC Hanau
36 FÖRSTER Tristan 1990 M GER TG Dörnigheim
37 HEINDL Jonas 1996 M GER FC Fürth
38 RAEKER Hans Martin 1965 M GER Hanseatischer FC Lübeck
39 HOFFMANN Henry 1997 M GER
40 MOSBACH Dennis 1990 M GER TSV Speyer
41 SABLOWSKI Patrick SABLOWSKI Patrick 1997 M GER TSG Bergedorf
42 GASSAN Tim 1997 M GER FSC Cottbus
43 AMREIN Jan-Marco 1997 M GER PSV Stuttgart
44 PIETSCH Lewis 1996 M GER FC Schkeuditz
45 LOESCHE Toni LOESCHE Toni 1998 M GER FSC Jena
45 VESPER Marian Alexander 1993 M GER ETUF Essen
47 PFANN Florens 1995 M GER
48 GONZALEZ Lorenzo 1997 M GER
49 WOLF Henrik 1992 M GER Walddörfer SV
50 OLBRICH Justus 1998 M GER MTV München
51 GANZ Axel 1987 M GER SV Esslingen
52 BERNERT Ramon 1990 M GER
53 TRAAR Christopher TRAAR Christopher 1982 M GER TG Dörnigheim
54 GERLOFF Robert GERLOFF Robert 1987 M GER
55 WOLSFELD Matthias 1997 M GER FSG Dillingen
56 WINKLER Tim 1998 M GER SC Berlin
56 KOSSIWAKIS Nikolas 1997 M GER
58 MACHETANZ Arne 1998 M GER Der Fechtverein.Bonn
59 KLAGES Axel 1968 M GER TC Hameln
60 TÜRKIS Daniel 1986 M GER Darmstädter FC
61 LANGHAMMER Tom 1991 M GER Dresdener FC
62 HUFNAGL Johannes HUFNAGL Johannes 1983 M GER FSC Jena
63 GOLOD Vassili 1993 M GER TC Hameln
64 SCHMITZ Levent SCHMITZ Levent 1976 M GER FC Berlin Südwest
65 DROEGE Oliver 1994 M GER MTV München
66 KRAMP Michael 1966 M GER FC Regensburg
67 KOCH Florian KOCH Florian 1986 M GER VFL Wolfsburg
68 HORNE Lukas 1997 M GER CTG Koblenz
69 JÜRGES Pascal 1992 M GER ETUF Essen, ETUF Essen

Mar 28, 2015 - 2015 Deutsche Samsung Meisterschaft
Foil Men's Senior Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 JOPPICH Peter 1982 M GER CTG Koblenz
2 SANITA André 1992 M GER OFC Bonn
3 BACHMANN Sebastian 1986 M GER
3 DÖRR Georg 1994 M GER FSV Mülheim/Ruhr
5 BRAUN Marius 1989 M GER (Der Fechtverein.Bonn), KTF Luitpold München
6 KAHL Alexander 1993 M GER TG Hanau
7 GUSTINELLI Johann 1987 M GER
8 PERELMANN Mark 1994 M ISR CTG Koblenz
9 KRÖPLIN Moritz 1991 M GER
10 UFTRING Niklas 1993 M GER (FS TG Würzburg), FC Tauberbischofsheim
11 VEITENHEIMER Ciaran 1997 M GER TSG Weinheim
12 BRÜGGEMANN Mirko 1990 M GER TFC Hanau
13 RAISCH Andrej 1994 M GER
14 ELSNER Dan ELSNER Dan 1979 M GER Heidenheimer SB
15 HARTMANN Markus 1992 M GER FC Tauberbischofsheim
16 GSCHING Alexander 1989 M GER FSC Jena
17 TENBERGEN Paul 1997 M GER FSV Mülheim/Ruhr
18 PICHLER Leonardo 1998 M GER OSC Potsdam
19 JUNGHANNS Richard JUNGHANNS Richard 1990 M GER FSV Mülheim/Ruhr
19 FARK Frederic 1991 M GER
21 WEINER Björn Erik 1996 M GER TB Burgsteinfurt
22 KAUFMANN Florian 1984 M GER
23 VESPER Marian Alexander 1993 M GER ETUF Essen
24 MITTELFARWICK Thierry 1987 M GER OFC Bonn
25 MOSBACH Dennis 1990 M GER TSV Speyer
26 BRAUN Fabian 1997 M GER FSV Klarenthal
27 MOOR Justian 1997 M GER
28 KLEIN Felix 1995 M GER FC Tauberbischofsheim
29 STIENHENSER Dominik 1996 M GER
30 BAIR Stephan 1975 M GER PSV Stuttgart
31 BULLINGER Marino 1991 M GER
32 KROHMER Maxim 1990 M GER CTG Koblenz
33 SCHOPPA Dominik 1995 M GER OFC Bonn
34 HAMLESCHER Magnus 1998 M GER FC Moers
35 FÖRSTER Tristan 1990 M GER TG Dörnigheim
36 MARINO Salvatore 1997 M GER PSV Stuttgart
37 BRAUN Pascal BRAUN Pascal 1995 M GER FC Tauberbischofsheim
38 MACHETANZ Arne 1998 M GER Der Fechtverein.Bonn
39 MEINHARD Nils MEINHARD Nils 1998 M GER TG Dörnigheim
40 ZIEGLER Jörn 1994 M GER SV Esslingen
41 AMREIN Jan-Marco 1997 M GER PSV Stuttgart
42 CHRISTEN Hendrik 1996 M GER FC Tauberbischofsheim
43 PFANN Florens 1995 M GER
44 ZÖLL Christian 1988 M GER MTV Braunschweig
45 WINKLER Tim 1998 M GER SC Berlin
45 PIETSCH Lewis 1996 M GER FC Schkeuditz
45 OLBRICH Justus 1998 M GER MTV München
48 HÜLSEY Marius 1994 M GER FK Hannover
49 MÄRKLE Clemens 1997 M GER PSV Stuttgart
50 BRAATZ Eric 1990 M GER Fechtcentrum Halle
51 NEUHAUS Matthias 1995 M GER FC Moers
52 KOTHIERINGER Michael 2000 M GER KTF Luitpold München
53 WOLF Henrik 1992 M GER Walddörfer SV
53 PINTO DOMINGUEZ Enrique 1997 M GER
55 WESTPHAL Nils WESTPHAL Nils 1986 M GER FSC Jena
55 ZSCHÄTZSCH Daniel ZSCHÄTZSCH Daniel 1993 M GER MTV Giessen
57 LERCH Lukas LERCH Lukas 1990 M GER
58 GROTHKLAUS Dennis 1989 M GER Quernheimer FC
59 SCHMITZ Levent SCHMITZ Levent 1976 M GER FC Berlin Südwest
60 GONZALEZ Lorenzo 1997 M GER
61 HEINDL Jonas 1996 M GER FC Fürth
62 KÖTZEL Leonard 1994 M GER TV Villingen
63 DROEGE Oliver 1994 M GER MTV München
64 TÜRKIS Daniel 1986 M GER Darmstädter FC
65 RAEKER Hans Martin 1965 M GER Hanseatischer FC Lübeck
66 KRÖGER Philipp 1998 M GER Quernheimer FC
67 PLAGEMANN Florian PLAGEMANN Florian 1982 M GER
68 MÜLLER Robert 1991 M GER MTV Braunschweig
69 ZIEGON Anton 1999 M GER KTF Luitpold München
70 LÜHR Jan Hendrik LÜHR Jan Hendrik 1994 M GER
71 KLETSCHKOWSKI Thomas KLETSCHKOWSKI Thomas 1974 M GER VFW Oberalster
72 FLEIG Daniel FLEIG Daniel 1991 M GER TV Villingen

May 10, 2014 - 2014 Deutsche Samsung Meisterschaft
Foil Men's Senior Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 KRÖPLIN Moritz 1991 M GER
2 JOPPICH Peter 1982 M GER CTG Koblenz
3 BACHMANN Sebastian 1986 M GER
3 GUSTINELLI Johann 1987 M GER
5 BRAUN Marius 1989 M GER (Der Fechtverein.Bonn), KTF Luitpold München
6 UFTRING Niklas 1993 M GER (FS TG Würzburg), FC Tauberbischofsheim
7 ELSNER Dan ELSNER Dan 1979 M GER Heidenheimer SB
8 BRÜGGEMANN Mirko 1990 M GER TFC Hanau
9 PERELMANN Mark 1994 M ISR CTG Koblenz
10 DÖRR Georg 1994 M GER FSV Mülheim/Ruhr
11 RAISCH Andrej 1994 M GER
12 KAHL Alexander 1993 M GER TG Hanau
13 GOLLAN Aljoscha 1989 M GER
14 GSCHING Alexander 1989 M GER FSC Jena
15 SCHOPPA Dominik 1995 M GER OFC Bonn
16 PIETSCH Lewis 1996 M GER FC Schkeuditz
17 FARK Frederic 1991 M GER
18 WEINER Björn Erik 1996 M GER TB Burgsteinfurt
19 CHRISTEN Hendrik 1996 M GER FC Tauberbischofsheim
20 NEUHAUS Matthias 1995 M GER FC Moers
20 HARTMANN Markus 1992 M GER FC Tauberbischofsheim
22 BAIR Stephan 1975 M GER PSV Stuttgart
23 LERCH Lukas LERCH Lukas 1990 M GER
24 MOSBACH Dennis 1990 M GER TSV Speyer
25 JUNGHANNS Richard JUNGHANNS Richard 1990 M GER FSV Mülheim/Ruhr
26 KAUFMANN Florian 1984 M GER
27 KLEIN Felix 1995 M GER FC Tauberbischofsheim
28 BRAUN Fabian 1997 M GER FSV Klarenthal
29 BRAATZ Eric 1990 M GER Fechtcentrum Halle
30 FÖRSTER Arno FÖRSTER Arno 1992 M GER TG Dörnigheim
31 BLASCZYK Florian 1994 M GER
32 HAMLESCHER Magnus 1998 M GER FC Moers
33 MITTELFARWICK Thierry 1987 M GER OFC Bonn
34 WESTPHAL Nils WESTPHAL Nils 1986 M GER FSC Jena
35 WOLF Henrik 1992 M GER Walddörfer SV
36 HÜLSEY Marius 1994 M GER FK Hannover
37 OSSA Benedict OSSA Benedict 1996 M GER
38 MARINO Salvatore 1997 M GER PSV Stuttgart
39 STIENHENSER Dominik 1996 M GER
40 MICHALCZIK Jan Christopher 1996 M GER
41 TÜRKIS Daniel 1986 M GER Darmstädter FC
42 MOOR Justian 1997 M GER
43 ZIEGLER Jörn 1994 M GER SV Esslingen
44 NOACK Oliver 1984 M GER TB Burgsteinfurt
45 MAGERKURTH Malte 1989 M GER TC Hameln
46 KLETSCHKOWSKI Thomas KLETSCHKOWSKI Thomas 1974 M GER VFW Oberalster
47 HENNINGER Kevin 1991 M GER TSV Speyer
48 GONZALEZ Lorenzo 1997 M GER
49 LEHMANN Lucas 1989 M GER
50 HEIDENREICH Silas 1997 M GER Quernheimer FC
51 PRECHT Michel 1991 M GER
52 ZSCHÄTZSCH Daniel ZSCHÄTZSCH Daniel 1993 M GER MTV Giessen
53 FÖRSTER Tristan 1990 M GER TG Dörnigheim
54 MOLDENHAUER Marian MOLDENHAUER Marian 1989 M GER FC Grunewald
55 HEINDL Jonas 1996 M GER FC Fürth
56 CHRISTEL Felix 1994 M GER FSV Mülheim/Ruhr
56 GROTHKLAUS Dennis 1989 M GER Quernheimer FC
58 GOLOD Vassili 1993 M GER TC Hameln
59 SCHMITZ Levent SCHMITZ Levent 1976 M GER FC Berlin Südwest
59 JACOBY Udo 1964 M GER Eintracht Duisburg
61 GEIS Glenn 1999 M GER
62 LEHMANN Frank 1986 M GER Eintracht Frankfurt
63 KÖTZEL Leonard 1994 M GER TV Villingen
64 HÖFFNER Norbert HÖFFNER Norbert 1963 M GER
65 HAMACHER Thies 1994 M GER
66 GASPER Christian 1982 M GER ATSV Saarbrücken
67 LÜHR Jan Hendrik LÜHR Jan Hendrik 1994 M GER
68 PRACKWIESER Frederic 1991 M GER FG Rotation Berlin
69 DEES Adrian DEES Adrian 1986 M GER FS TG Würzburg
70 KLEIN Holger 1964 M GER KTF Luitpold München
71 FEY Henrik 1996 M GER Hanseatischer FC Lübeck
72 HÖLLER Fabian 1988 M GER TV Villingen

Apr 20, 2013 - 2013 Deutsche Samsung Meisterschaft
Foil Men's Senior Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 JOPPICH Peter 1982 M GER CTG Koblenz
2 BACHMANN Sebastian 1986 M GER
3 N GUSTINELLI Johann 1987 M GER
3 N BRAUN Marius 1989 M GER (Der Fechtverein.Bonn), KTF Luitpold München
5 N KRÖPLIN Moritz 1991 M GER
6 N RAISCH Andrej 1994 M GER
7 N UFTRING Niklas 1993 M GER (FS TG Würzburg), FC Tauberbischofsheim
8 N VEITENHEIMER Ciaran 1997 M GER TSG Weinheim
9 N SANITA André 1992 M GER OFC Bonn
10 N MAXEM Matthias 1992 M GER
11 N DÖRR Georg 1994 M GER FSV Mülheim/Ruhr
12 N GOLLAN Aljoscha 1989 M GER
13 N KAHL Alexander 1993 M GER TG Hanau
14 N VESPER Marian Alexander 1993 M GER ETUF Essen
15 ELSNER Dan ELSNER Dan 1979 M GER Heidenheimer SB
16 N JUNGHANNS Richard JUNGHANNS Richard 1990 M GER FSV Mülheim/Ruhr
17 N HARTMANN Markus 1992 M GER FC Tauberbischofsheim
18 N PARCHATKA Niklas 1993 M GER
19 N SCHOPPA Dominik 1995 M GER OFC Bonn
20 N GSCHING Alexander 1989 M GER FSC Jena
20 N FÖRSTER Tristan 1990 M GER TG Dörnigheim
22 N BULLINGER Marino 1991 M GER
23 TÜRKIS Daniel 1986 M GER Darmstädter FC
24 N MICHALCZIK Jan Christopher 1996 M GER
25 N MOSBACH Dennis 1990 M GER TSV Speyer
26 N CHRISTEL Felix 1994 M GER FSV Mülheim/Ruhr
27 N KEHSE Hermann 1987 M GER SC Berlin
28 N PERELMANN Mark 1994 M ISR CTG Koblenz
29 N FÖRSTER Arno FÖRSTER Arno 1992 M GER TG Dörnigheim
30 LOMBERG Stefan 1985 M GER TB Burgsteinfurt
31 N WEINER Björn Erik 1996 M GER TB Burgsteinfurt
32 N BÄHREN Tobias 1994 M GER Rheydter TV
33 N FARK Frederic 1991 M GER
34 N AHRENS Bert 1994 M GER SC Berlin
35 N KLEIN Felix 1995 M GER FC Tauberbischofsheim
36 N ZIEGLER Jörn 1994 M GER SV Esslingen
37 N HAMACHER Thies 1994 M GER
38 KOSSEL Klas-Moritz 1987 M GER TB Burgsteinfurt
39 N RAFFIN Sven RAFFIN Sven 1995 M GER TSV Neu-Ulm
40 N BRAATZ Eric 1990 M GER Fechtcentrum Halle
41 N KLEPZIG Philipp 1996 M GER FC Schkeuditz
42 HOFBAUR Tobias HOFBAUR Tobias 1984 M GER FC Augsburg
43 MAJER Benjamin 1982 M GER FS Geisingen
44 N BLASCZYK Florian 1994 M GER
45 NOACK Oliver 1984 M GER TB Burgsteinfurt
46 N MITTELFARWICK Thierry 1987 M GER OFC Bonn
47 N PRECHT Michel 1991 M GER
48 N BRAUN Fabian 1997 M GER FSV Klarenthal
49 N WOLF Henrik 1992 M GER Walddörfer SV
50 N KLEIN Holger 1964 M GER KTF Luitpold München
51 N ZSCHÄTZSCH Daniel ZSCHÄTZSCH Daniel 1993 M GER MTV Giessen
52 N KROHMER Maxim 1990 M GER CTG Koblenz
53 BAIR Stephan 1975 M GER PSV Stuttgart
54 N REICHERT Florian 1988 M GER SC Berlin
54 N KARMANN Johannes KARMANN Johannes 1990 M GER FSC Jena
56 JACOBY Udo 1964 M GER Eintracht Duisburg
57 N GOLOD Vassili 1993 M GER TC Hameln
58 SCHMITZ Levent SCHMITZ Levent 1976 M GER FC Berlin Südwest
59 N POTRATZ Ricardo POTRATZ Ricardo 1991 M GER Fechtcentrum Halle
60 GASPER Christian 1982 M GER ATSV Saarbrücken
61 N NEUHAUS Matthias 1995 M GER FC Moers
62 N PIETSCH Lewis 1996 M GER FC Schkeuditz
63 N HENNINGER Kevin 1991 M GER TSV Speyer
64 KLETSCHKOWSKI Thomas KLETSCHKOWSKI Thomas 1974 M GER VFW Oberalster
65 RÖDER Fridolin 1986 M GER
66 N VON UXKULL-GYLLENBAND Jan 1996 M GER CTG Koblenz
66 N HEINDL Jonas 1996 M GER FC Fürth
66 N LÜHR Jan Hendrik LÜHR Jan Hendrik 1994 M GER
69 N OSWALD Björn 1987 M GER FG Rotation Berlin
70 N HOFBAUR Stefan HOFBAUR Stefan 1986 M GER FC Augsburg
71 N MEINERT Viktor 1996 M GER
72 N KÖTZEL Leonard 1994 M GER TV Villingen

Jan 14, 2012 - 2012 Deutsche Meisterschaft
Foil Men's Senior Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
F WOLF Philipp 1991 M GER CTG Koblenz
1 KRÖPLIN Moritz 1991 M GER
2 BACHMANN Sebastian 1986 M GER
3 JOPPICH Peter 1982 M GER CTG Koblenz
3 KLEIBRINK Benjamin 1985 M GER DFC Düsseldorf
5 BRAUN Marius 1989 M GER (Der Fechtverein.Bonn), KTF Luitpold München
6 WEßELS André 1981 M GER
7 SANITA André 1992 M GER OFC Bonn
8 RAISCH Andrej 1994 M GER
9 FARK Frederic 1991 M GER
10 GOLLAN Aljoscha 1989 M GER
11 LEHMANN Lucas 1989 M GER
12 HARTMANN Markus 1992 M GER FC Tauberbischofsheim
13 PERELMANN Mark 1994 M ISR CTG Koblenz
14 DÖRR Georg 1994 M GER FSV Mülheim/Ruhr
15 MITTELFARWICK Thierry 1987 M GER OFC Bonn
16 UFTRING Niklas 1993 M GER (FS TG Würzburg), FC Tauberbischofsheim
17 GUSTINELLI Johann 1987 M GER
18 ELSNER Dan ELSNER Dan 1979 M GER Heidenheimer SB
19 SCHARF Wilhelm 1992 M GER FC Tauberbischofsheim
20 STIENHENSER Dominik 1996 M GER
21 KAHL Alexander 1993 M GER TG Hanau
22 CHRISTEN Roman 1966 M GER FC Tauberbischofsheim
23 SCHLECHTWEG Christian 1976 M GER
24 NOACK Oliver 1984 M GER TB Burgsteinfurt
25 KOSSEL Klas-Moritz 1987 M GER TB Burgsteinfurt
26 VESPER Marian Alexander 1993 M GER ETUF Essen
27 PARCHATKA Niklas 1993 M GER
28 REICHERT Florian 1988 M GER SC Berlin
29 MOSBACH Dennis 1990 M GER TSV Speyer
30 BACHMANN Alexander 1983 M GER
31 BAIR Stephan 1975 M GER PSV Stuttgart
32 BRAATZ Eric 1990 M GER Fechtcentrum Halle
33 GSCHING Alexander 1989 M GER FSC Jena
34 BUNDSCHUH Martin 1990 M GER
35 MAXEM Matthias 1992 M GER
36 BULLINGER Marino 1991 M GER
37 URBAN Andreas 1976 M GER SC Berlin
38 HÜLSEY Marius 1994 M GER FK Hannover
39 KROHMER Maxim 1990 M GER CTG Koblenz
40 SCHOPPA Dominik 1995 M GER OFC Bonn
41 FÖRSTER Arno FÖRSTER Arno 1992 M GER TG Dörnigheim
42 FÖRSTER Tristan 1990 M GER TG Dörnigheim
43 SCHMITZ Levent SCHMITZ Levent 1976 M GER FC Berlin Südwest
44 JUNGHANNS Richard JUNGHANNS Richard 1990 M GER FSV Mülheim/Ruhr
45 BÄHREN Tobias 1994 M GER Rheydter TV
46 LOSERT Jan 1985 M GER Fechtcentrum Halle
47 KARMANN Johannes KARMANN Johannes 1990 M GER FSC Jena
48 MAGERKURTH Malte 1989 M GER TC Hameln
49 WOLF Henrik 1992 M GER Walddörfer SV
50 HENNINGER Kevin 1991 M GER TSV Speyer
51 STÖHR Bernd 1983 M GER FSC Jena
52 KOLBINGER Nils KOLBINGER Nils 1987 M GER OSC Berlin
53 LERCH Lukas LERCH Lukas 1990 M GER
54 STIENHENSER Maximilian 1994 M GER Hasper FC
55 AHRENS Konstantin 1990 M GER
56 BLASCZYK Florian 1994 M GER
57 CZYCHOLL Patric 1986 M GER OSC Potsdam
58 LÜHR Jan Hendrik LÜHR Jan Hendrik 1994 M GER
59 ZIEGLER Jörn 1994 M GER SV Esslingen
60 PRECHT Michel 1991 M GER
61 SCHNEIDER Felix 1985 M GER (MTV München), USC München
62 TÜRKIS Daniel 1986 M GER Darmstädter FC
63 GOLOD Vassili 1993 M GER TC Hameln
64 BRANDSTÄTTER Julian 1994 M GER Heidenheimer SB
65 JACOBY Udo 1964 M GER Eintracht Duisburg
66 ERDMANN Pascal 1994 M GER
66 WIEDMANN Anton 1975 M GER ETV Hamburg
68 KNOPP Thomas 1973 M GER Eintracht Duisburg
69 KLAGES Axel 1968 M GER TC Hameln
70 BERNERT Ramon 1990 M GER
70 KÖTZEL Leonard 1994 M GER TV Villingen

Jan 15, 2011 - 2011 Deutsche Meisterschaft
Foil Men's Senior Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 KLEIBRINK Benjamin 1985 M GER DFC Düsseldorf
2 BRAUN Marius 1989 M GER (Der Fechtverein.Bonn), KTF Luitpold München
3 GOLLAN Aljoscha 1989 M GER
3 BEHR Dominik 1981 M GER FC Würth Künzelsau
5 WEßELS André 1981 M GER
6 BACHMANN Sebastian 1986 M GER
7 KRÖPLIN Moritz 1991 M GER
8 GUSTINELLI Johann 1987 M GER
9 LEHMANN Lucas 1989 M GER
10 SANITA André 1992 M GER OFC Bonn
11 ZORC Boris 1985 M GER
12 CHRISTEN Roman 1966 M GER FC Tauberbischofsheim
13 BARSCH Friedrich 1987 M GER
14 FARK Frederic 1991 M GER
15 MITTELFARWICK Thierry 1987 M GER OFC Bonn
16 ELSNER Dan ELSNER Dan 1979 M GER Heidenheimer SB
17 BREUTNER Richard 1979 M GER (MTV München), KTF Luitpold München
18 SCHLECHTWEG Christian 1976 M GER
19 PERELMANN Mark 1994 M ISR CTG Koblenz
20 KOSSEL Klas-Moritz 1987 M GER TB Burgsteinfurt
21 JUNGHANNS Richard JUNGHANNS Richard 1990 M GER FSV Mülheim/Ruhr
22 FLECK David 1992 M GER FC Tauberbischofsheim
23 HENNINGER Kevin 1991 M GER TSV Speyer
24 KAUFMANN Florian 1984 M GER
25 HARTMANN Markus 1992 M GER FC Tauberbischofsheim
26 GSCHING Alexander 1989 M GER FSC Jena
27 KAHL Alexander 1993 M GER TG Hanau
28 PARCHATKA Niklas 1993 M GER
29 MÜLLER Nils-Christian MÜLLER Nils-Christian 1992 M GER TSV Buchholz 08
30 DÖRR Georg 1994 M GER FSV Mülheim/Ruhr
31 SCHARF Wilhelm 1992 M GER FC Tauberbischofsheim
32 LOMBERG Stefan 1985 M GER TB Burgsteinfurt
33 MAXEM Matthias 1992 M GER
34 BULLINGER Marino 1991 M GER
35 UFTRING Niklas 1993 M GER (FS TG Würzburg), FC Tauberbischofsheim
36 KARMANN Johannes KARMANN Johannes 1990 M GER FSC Jena
37 TÜRKIS Daniel 1986 M GER Darmstädter FC
38 THALMANN Steffen 1992 M GER TG Dörnigheim
39 FÖRSTER Arno FÖRSTER Arno 1992 M GER TG Dörnigheim
40 MOSBACH Dennis 1990 M GER TSV Speyer
41 URBAN Andreas 1976 M GER SC Berlin
42 HERMANN Rasmus 1990 M GER VFB Friedrichshafen
43 KAUFER Kevin 1992 M GER SC Berlin
44 HUBER Julian 1993 M GER MTV München
45 DILCHER Eric DILCHER Eric 1991 M GER
46 WIDHAMMER Florian 1994 M GER
47 CZYCHOLL Patric 1986 M GER OSC Potsdam
48 STÖHR Bernd 1983 M GER FSC Jena
49 VESPER Marian Alexander 1993 M GER ETUF Essen
50 SCHMITZ Levent SCHMITZ Levent 1976 M GER FC Berlin Südwest
51 BRAATZ Eric 1990 M GER Fechtcentrum Halle
52 LERCH Lukas LERCH Lukas 1990 M GER
52 PRECHT Michel 1991 M GER
54 FÖRSTER Tristan 1990 M GER TG Dörnigheim
55 NAGLER Sebastian 1988 M GER TG Münster
56 FÖRSTER Titus 1957 M GER TG Dörnigheim
57 WOLF Henrik 1992 M GER Walddörfer SV
58 HENTSCHEL Aaron 1992 M GER
59 STIENHENSER Maximilian 1994 M GER Hasper FC
60 KÖTZEL Leonard 1994 M GER TV Villingen
61 KOLBINGER Nils KOLBINGER Nils 1987 M GER OSC Berlin
62 KLAGES Axel 1968 M GER TC Hameln
63 SCHNEIDER Fabian SCHNEIDER Fabian 1992 M GER TSV Buchholz 08
64 HOPFNER Felix HOPFNER Felix 1993 M GER FA Rheinfelden
65 RIECKMANN Nels RIECKMANN Nels 1991 M GER Hamburger FC
66 BERNERT Ramon 1990 M GER
67 BÄHREN Tobias 1994 M GER Rheydter TV
68 MAYER Patrick MAYER Patrick 1981 M GER FA Rheinfelden

Jan 9, 2010 - 2010 Deutsche Meisterschaft
Foil Men's Senior Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 KLEIBRINK Benjamin 1985 M GER DFC Düsseldorf
2 SCHLECHTWEG Christian 1976 M GER
3 WEßELS André 1981 M GER
3 BREUTNER Richard 1979 M GER (MTV München), KTF Luitpold München
5 GUSTINELLI Johann 1987 M GER
6 BEHR Dominik 1981 M GER FC Würth Künzelsau
7 BIßDORF Ralf 1971 M GER Heidenheimer SB
8 BARSCH Friedrich 1987 M GER
9 BACHMANN Sebastian 1986 M GER
10 BRAUN Marius 1989 M GER (Der Fechtverein.Bonn), KTF Luitpold München
11 ZORC Boris 1985 M GER
12 CHRISTEN Roman 1966 M GER FC Tauberbischofsheim
13 ELSNER Dan ELSNER Dan 1979 M GER Heidenheimer SB
14 GOLLAN Aljoscha 1989 M GER
15 KRÖPLIN Moritz 1991 M GER
16 LOMBERG Stefan 1985 M GER TB Burgsteinfurt
17 SANITA André 1992 M GER OFC Bonn
18 GSCHING Alexander 1989 M GER FSC Jena
19 ESCHRICH Phil 1988 M GER
20 LEHMANN Lucas 1989 M GER
21 PRECHT Michel 1991 M GER
22 FARK Frederic 1991 M GER
23 UFTRING Niklas 1993 M GER (FS TG Würzburg), FC Tauberbischofsheim
24 BUNDSCHUH Martin 1990 M GER
25 BETZ Eric 1991 M GER
26 KOSSEL Klas-Moritz 1987 M GER TB Burgsteinfurt
27 BULLINGER Marino 1991 M GER
28 MAXEM Matthias 1992 M GER
29 FENGER Lucas 1989 M GER FC Moers
30 FÖRSTER Arno FÖRSTER Arno 1992 M GER TG Dörnigheim
31 KROHMER Maxim 1990 M GER CTG Koblenz
32 HARTMANN Markus 1992 M GER FC Tauberbischofsheim
33 THALMANN Steffen 1992 M GER TG Dörnigheim
34 KAHL Sascha 1992 M GER
35 PANCZUK Klemens 1990 M GER
36 KAUFMANN Florian 1984 M GER
37 TÜRKIS Daniel 1986 M GER Darmstädter FC
38 STRUTH Benjamin STRUTH Benjamin 1990 M GER
39 BECHMANN Nils BECHMANN Nils 1987 M GER
40 MITTELFARWICK Thierry 1987 M GER OFC Bonn
41 CZYCHOLL Patric 1986 M GER OSC Potsdam
42 SCHMITZ Levent SCHMITZ Levent 1976 M GER FC Berlin Südwest
43 AHRENS Konstantin 1990 M GER
44 MANN Patrick MANN Patrick 1990 M GER
45 KUMMER Maximilian 1987 M GER
46 BRAATZ Eric 1990 M GER Fechtcentrum Halle
47 JACOBY Udo 1964 M GER Eintracht Duisburg
48 SÜß Tobias 1989 M GER
48 FÖRSTER Tristan 1990 M GER TG Dörnigheim
50 URBAN Andreas 1976 M GER SC Berlin
51 POTRATZ Ricardo POTRATZ Ricardo 1991 M GER Fechtcentrum Halle
52 KLAGES Axel 1968 M GER TC Hameln
53 RÖDER Fridolin 1986 M GER
54 JUNGHANNS Richard JUNGHANNS Richard 1990 M GER FSV Mülheim/Ruhr
54 VESPER Marian Alexander 1993 M GER ETUF Essen
56 MOSBACH Dennis 1990 M GER TSV Speyer
57 WOLF Henrik 1992 M GER Walddörfer SV
58 KAUFER Kevin 1992 M GER SC Berlin
59 FISCHER Bernhard 1991 M GER
60 OZWIRK Felix 1991 M GER
61 NAGLER Sebastian 1988 M GER TG Münster
62 KAHL Alexander 1993 M GER TG Hanau
63 PORZIG Christian Friederich PORZIG Christian Friederich 1986 M GER
64 WOLF Leon 1993 M GER
65 WIDHAMMER Florian 1994 M GER
66 MÜLLER Nils-Christian MÜLLER Nils-Christian 1992 M GER TSV Buchholz 08
67 KNOPP Thomas 1973 M GER Eintracht Duisburg
68 HOPFNER Felix HOPFNER Felix 1993 M GER FA Rheinfelden
69 STEPHAN Daniel 1979 M GER (TV Feldkirchen), KTF Luitpold München
70 WEBER-SIEB Andreas WEBER-SIEB Andreas 1980 M GER
71 MÜLLER Philipp MÜLLER Philipp 1995 M GER
72 KARITTER Pascal KARITTER Pascal 1995 M GER

Jan 10, 2009 - 2009 Deutsche SAMSUNG Meisterschaft
Foil Men's Senior Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 BIßDORF Ralf 1971 M GER Heidenheimer SB
2 SCHLECHTWEG Christian 1976 M GER
3 BRAUN Marius 1989 M GER (Der Fechtverein.Bonn), KTF Luitpold München
3 BEHR Dominik 1981 M GER FC Würth Künzelsau
5 BREUTNER Richard 1979 M GER (MTV München), KTF Luitpold München
6 WEßELS André 1981 M GER
7 ZORC Boris 1985 M GER
8 GOLLAN Aljoscha 1989 M GER
9 JOPPICH Peter 1982 M GER CTG Koblenz
10 BACHMANN Sebastian 1986 M GER
11 GUSTINELLI Johann 1987 M GER
12 CHRISTEN Roman 1966 M GER FC Tauberbischofsheim
13 ELSNER Dan ELSNER Dan 1979 M GER Heidenheimer SB
14 FENGER Lucas 1989 M GER FC Moers
15 ESCHRICH Phil 1988 M GER
16 ENGERT Joseph 1986 M GER
17 FARK Frederic 1991 M GER
18 KRÖPLIN Moritz 1991 M GER
19 LEHMANN Lucas 1989 M GER
20 LÖBEL Janek 1988 M GER FSC Jena
21 BUNDSCHUH Martin 1990 M GER
22 MITTELFARWICK Thierry 1987 M GER OFC Bonn
23 HARTMANN Markus 1992 M GER FC Tauberbischofsheim
24 STRUTH Benjamin STRUTH Benjamin 1990 M GER
25 BARSCH Friedrich 1987 M GER
26 GSCHING Alexander 1989 M GER FSC Jena
27 CZYCHOLL Patric 1986 M GER OSC Potsdam
28 JACOBY Udo 1964 M GER Eintracht Duisburg
29 SZYSZKA Arne-Patric 1986 M GER ETUF Essen
30 KROHMER Maxim 1990 M GER CTG Koblenz
31 HEIN Florian 1991 M GER FSC Jena
32 BULLINGER Marino 1991 M GER
33 LOMBERG Stefan 1985 M GER TB Burgsteinfurt
34 AGUILAR-DURAN Martin 1988 M GER
35 RICK Sven-Niclas 1988 M GER
36 AHRENS Konstantin 1990 M GER
37 BETZ Eric 1991 M GER
38 THALMANN Steffen 1992 M GER TG Dörnigheim
39 JUNGHANNS Richard JUNGHANNS Richard 1990 M GER FSV Mülheim/Ruhr
40 TÜRKIS Daniel 1986 M GER Darmstädter FC
41 TATUSCH Lucas 1992 M GER
42 LANG Henning 1989 M GER
43 SEILER Jan-Hendrik 1988 M GER Eintracht Hildesheim
44 SANITA André 1992 M GER OFC Bonn
45 BAIR Stephan 1975 M GER PSV Stuttgart
46 GROßMANN Alexander 1988 M GER FC Fürth
47 PAPE Andreas 1969 M GER Eintracht Duisburg
48 KOSSEL Klas-Moritz 1987 M GER TB Burgsteinfurt
49 ARNDT Frederick ARNDT Frederick 1981 M GER
50 TRAAR Christopher TRAAR Christopher 1982 M GER TG Dörnigheim
51 POTRATZ Ricardo POTRATZ Ricardo 1991 M GER Fechtcentrum Halle
52 FÖRSTER Tristan 1990 M GER TG Dörnigheim
53 REICHERT Florian 1988 M GER SC Berlin
54 BROSCHEID Frederik 1991 M GER FG Segeberg
54 FÖRSTER Titus 1957 M GER TG Dörnigheim
56 PANCZUK Klemens 1990 M GER
57 HENTSCHEL Aaron 1992 M GER
58 SÜß Tobias 1989 M GER
59 SCHOBER Valentin 1966 M GER PSV Stuttgart
60 SCHMITZ Levent SCHMITZ Levent 1976 M GER FC Berlin Südwest
61 WIECZOREK Christian WIECZOREK Christian 1981 M GER
62 PLECHINGER Christian 1975 M GER TSV Speyer
63 BRAATZ Eric 1990 M GER Fechtcentrum Halle
64 BECHMANN Nils BECHMANN Nils 1987 M GER
65 GERLOFF Robert GERLOFF Robert 1987 M GER
66 HOFBAUR Stefan HOFBAUR Stefan 1986 M GER FC Augsburg
67 URBAN Andreas 1976 M GER SC Berlin
68 GRUNDLER Jonas 1991 M GER
69 SOMMER Felix SOMMER Felix 1990 M GER Eintracht Hildesheim
69 MOSBACH Dennis 1990 M GER TSV Speyer
71 ZORNDT Adrian ZORNDT Adrian 1979 M GER
72 RATHMANN Jonas RATHMANN Jonas 1990 M GER

Jan 19, 2008 - 2008 Deutsche BKK Essanelle Meisterschaft
Foil Men's Senior Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 KLEIBRINK Benjamin 1985 M GER DFC Düsseldorf
2 WEßELS André 1981 M GER
3 SCHLECHTWEG Christian 1976 M GER
3 BEHR Dominik 1981 M GER FC Würth Künzelsau
5 JOPPICH Peter 1982 M GER CTG Koblenz
6 BIßDORF Ralf 1971 M GER Heidenheimer SB
7 BREUTNER Richard 1979 M GER (MTV München), KTF Luitpold München
8 STANEK Michael 1982 M GER FSC Jena
9 BACHMANN Sebastian 1986 M GER
10 SCHOLZ-MAREICH Robert SCHOLZ-MAREICH Robert 1982 M GER StLFC Graz
11 STANEK Thomas 1987 M GER FSC Jena
12 GUSTINELLI Johann 1987 M GER
13 ZORC Boris 1985 M GER
14 KAUFMANN Florian 1984 M GER
15 BRAUN Marius 1989 M GER (Der Fechtverein.Bonn), KTF Luitpold München
16 CHRISTEN Roman 1966 M GER FC Tauberbischofsheim
17 MITTELFARWICK Thierry 1987 M GER OFC Bonn
18 ELSNER Dan ELSNER Dan 1979 M GER Heidenheimer SB
19 KUSCHEL Tim 1986 M GER
20 GOLLAN Aljoscha 1989 M GER
21 BARSCH Friedrich 1987 M GER
22 LÖBEL Janek 1988 M GER FSC Jena
23 RICK Sven-Niclas 1988 M GER
24 ESCHRICH Phil 1988 M GER
25 LOMBERG Stefan 1985 M GER TB Burgsteinfurt
26 REICHERT Florian 1988 M GER SC Berlin
27 KRÖPLIN Moritz 1991 M GER
28 FENGER Lucas 1989 M GER FC Moers
29 BRÜGGEMANN Mirko 1990 M GER TFC Hanau
30 HERZBERG Fabian 1988 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen
31 HEIN Florian 1991 M GER FSC Jena
32 BETZ Eric 1991 M GER
33 LEHMANN Lucas 1989 M GER
34 GSCHING Alexander 1989 M GER FSC Jena
35 FARK Frederic 1991 M GER
36 KROHMER Maxim 1990 M GER CTG Koblenz
36 STRUTH Benjamin STRUTH Benjamin 1990 M GER
38 CZYCHOLL Patric 1986 M GER OSC Potsdam
39 TÜRKIS Daniel 1986 M GER Darmstädter FC
40 HENNINGER Christian 1988 M GER TSV Speyer
41 GROßMANN Alexander 1988 M GER FC Fürth
42 BECHMANN Nils BECHMANN Nils 1987 M GER
43 BROSCHEID Frederik 1991 M GER FG Segeberg
44 LABISCH Holger LABISCH Holger 1984 M GER FSC Jena
45 UFTRING Niklas 1993 M GER (FS TG Würzburg), FC Tauberbischofsheim
46 KREBS Alexander 1990 M GER
47 HENNEBERG Julius HENNEBERG Julius 1989 M GER
48 AHRENS Konstantin 1990 M GER
49 MIKA Steffen 1989 M GER
50 PIETRUS Lutz 1989 M GER
50 MAJER Benjamin 1982 M GER FS Geisingen
52 STÖHR Bernd 1983 M GER FSC Jena
53 SZYSZKA Arne-Patric 1986 M GER ETUF Essen
54 PANCZUK Klemens 1990 M GER
55 BULLINGER Marino 1991 M GER
56 SÜß Tobias 1989 M GER
57 RÖDER Fridolin 1986 M GER
58 HEIN Julian HEIN Julian 1988 M GER
59 SEILER Jan-Hendrik 1988 M GER Eintracht Hildesheim
60 BRINKMANN Frederik BRINKMANN Frederik 1989 M GER
61 BRAATZ Eric 1990 M GER Fechtcentrum Halle
62 HOFBAUR Tobias HOFBAUR Tobias 1984 M GER FC Augsburg
63 OZWIRK Felix 1991 M GER
64 HOCK Leander HOCK Leander 1989 M GER
65 LERCH Lukas LERCH Lukas 1990 M GER
66 KAMRATOWSKY Philipp KAMRATOWSKY Philipp 1983 M GER
67 MAGERKURTH Malte 1989 M GER TC Hameln
68 HOFBAUR Stefan HOFBAUR Stefan 1986 M GER FC Augsburg
69 KOLBINGER Nils KOLBINGER Nils 1987 M GER OSC Berlin
70 RIEMANN Alexander RIEMANN Alexander 1987 M GER FSV Görlitz
71 ROSE Maximilian 1988 M GER FC Fürth
72 SEEGER Martin SEEGER Martin 1983 M GER SC Berlin

Jan 19, 2007 - 2007 Deutsche EXPOCAMP Meisterschaft
Foil Men's Senior Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 JOPPICH Peter 1982 M GER CTG Koblenz
2 KLEIBRINK Benjamin 1985 M GER DFC Düsseldorf
3 BIßDORF Ralf 1971 M GER Heidenheimer SB
3 BEHR Dominik 1981 M GER FC Würth Künzelsau
5 BREUTNER Richard 1979 M GER (MTV München), KTF Luitpold München
6 WEßELS André 1981 M GER
7 SCHLECHTWEG Christian 1976 M GER
8 SCHOLZ-MAREICH Robert SCHOLZ-MAREICH Robert 1982 M GER StLFC Graz
9 BACHMANN Sebastian 1986 M GER
10 KAUFMANN Florian 1984 M GER
11 STANEK Thomas 1987 M GER FSC Jena
12 SCHACHE Lars 1976 M GER TV Markkleeberg
13 GUSTINELLI Johann 1987 M GER
14 STANEK Michael 1982 M GER FSC Jena
15 LEHMANN Lucas 1989 M GER
16 KOSSEL Klas-Moritz 1987 M GER TB Burgsteinfurt
17 ZORC Boris 1985 M GER
18 MITTELFARWICK Thierry 1987 M GER OFC Bonn
19 CHRISTEN Roman 1966 M GER FC Tauberbischofsheim
20 LÖBEL Janek 1988 M GER FSC Jena
21 ELSNER Dan ELSNER Dan 1979 M GER Heidenheimer SB
22 BARSCH Friedrich 1987 M GER
23 BRAUN Marius 1989 M GER (Der Fechtverein.Bonn), KTF Luitpold München
24 MANN Michael MANN Michael 1987 M GER
25 KUSCHEL Tim 1986 M GER
26 MIKA Steffen 1989 M GER
27 RICK Sven-Niclas 1988 M GER
28 LOMBERG Stefan 1985 M GER TB Burgsteinfurt
29 HERZBERG Fabian 1988 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen
30 SÜß Tobias 1989 M GER
31 HOCK Leander HOCK Leander 1989 M GER
32 ESCHRICH Phil 1988 M GER
33 KRÖPLIN Moritz 1991 M GER
34 GOLLAN Aljoscha 1989 M GER
35 KÖHLER Stefan 1987 M GER PSV Stuttgart
36 KROHMER Maxim 1990 M GER CTG Koblenz
37 BULLINGER Marino 1991 M GER
38 STÖHR Bernd 1983 M GER FSC Jena
39 PIETRUS Lutz 1989 M GER
40 WÜST Hendrik 1989 M GER
41 HEIN Julian HEIN Julian 1988 M GER
42 GERLOFF Robert GERLOFF Robert 1987 M GER
43 RENDER Dustin RENDER Dustin 1987 M GER
44 REICHERT Florian 1988 M GER SC Berlin
45 MANN Patrick MANN Patrick 1990 M GER
46 BRÜGGEMANN Mirko 1990 M GER TFC Hanau
47 PANCZUK Klemens 1990 M GER
48 BROSCHEID Frederik 1991 M GER FG Segeberg
49 WIEDNER Jonas 1982 M GER FC Moers
50 FENGER Lucas 1989 M GER FC Moers
51 SEILER Jan-Hendrik 1988 M GER Eintracht Hildesheim
52 GSCHING Alexander 1989 M GER FSC Jena
53 LANG Henning 1989 M GER
54 KOLBINGER Nils KOLBINGER Nils 1987 M GER OSC Berlin
55 RÖDER Fridolin 1986 M GER
56 KISCHA Christian 1988 M GER FSC Berlin
57 BETZ Eric 1991 M GER
58 HEIDL Dirk HEIDL Dirk 1977 M GER
59 NOWAK Yannick NOWAK Yannick 1990 M GER MTV Giessen
60 SCHNEIDER Simon SCHNEIDER Simon 1989 M GER TSV Winsen
61 WESTPHAL Nils WESTPHAL Nils 1986 M GER FSC Jena
62 AGUILAR-DURAN Martin 1988 M GER
63 SCHUBERT Marc-Philipp 1990 M GER
63 LERCH Lukas LERCH Lukas 1990 M GER
65 BECHMANN Nils BECHMANN Nils 1987 M GER
66 SEEGER Martin SEEGER Martin 1983 M GER SC Berlin
67 BEILHARDT Steve 1991 M GER
68 AHRENS Konstantin 1990 M GER
69 SCHMITZ Levent SCHMITZ Levent 1976 M GER FC Berlin Südwest
70 KUMMER Maximilian 1987 M GER
71 BRINKMANN Frederik BRINKMANN Frederik 1989 M GER
72 HOFBAUR Stefan HOFBAUR Stefan 1986 M GER FC Augsburg
73 BACHMANN Alexander 1983 M GER
74 FARK Frederic 1991 M GER
75 RUBIN Sebastian RUBIN Sebastian 1975 M GER SV Wacker Burghausen
76 TÜRKIS Daniel 1986 M GER Darmstädter FC
77 WAGNER Reinhard 1967 M GER TV Neu Isenburg
78 REUTER Eric REUTER Eric 1989 M GER
79 CUBRA Joachim CUBRA Joachim 1990 M GER
80 FÖRSTER Tristan 1990 M GER TG Dörnigheim
81 KLETSCHKOWSKI Thomas KLETSCHKOWSKI Thomas 1974 M GER VFW Oberalster
82 HENNINGER Christian 1988 M GER TSV Speyer
83 BRÜGGEMANN Ekkehard 1961 M GER TFC Hanau
84 ZYBER Johannes ZYBER Johannes 1982 M GER FC Moers
85 KREBS Alexander 1990 M GER
86 LUTTERMANN Patrik LUTTERMANN Patrik 1987 M GER
87 MÜLLER Norbert MÜLLER Norbert 1953 M GER TSV Buchholz 08

Apr 21, 2006 - 2006 Deutsche Meisterschaft
Foil Men's Senior Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 JOPPICH Peter 1982 M GER CTG Koblenz
2 BREUTNER Richard 1979 M GER (MTV München), KTF Luitpold München
3 BIßDORF Ralf 1971 M GER Heidenheimer SB
3 KLEIBRINK Benjamin 1985 M GER DFC Düsseldorf
5 BEHR Dominik 1981 M GER FC Würth Künzelsau
6 SCHACHE Lars 1976 M GER TV Markkleeberg
7 SCHLECHTWEG Christian 1976 M GER
8 BACHMANN Sebastian 1986 M GER
9 WEßELS André 1981 M GER
10 CHRISTEN Roman 1966 M GER FC Tauberbischofsheim
11 FRANK Tobias FRANK Tobias 1978 M GER
12 KUSCHEL Tim 1986 M GER
13 STANEK Michael 1982 M GER FSC Jena
14 KOBSIK Johannes KOBSIK Johannes 1983 M GER FC Schkeuditz
15 LOMBERG Stefan 1985 M GER TB Burgsteinfurt
16 BRAUN Marius 1989 M GER (Der Fechtverein.Bonn), KTF Luitpold München
17 SENFT Jan-Simon 1982 M GER
18 SCHOLZ-MAREICH Robert SCHOLZ-MAREICH Robert 1982 M GER StLFC Graz
19 ELSNER Dan ELSNER Dan 1979 M GER Heidenheimer SB
20 SCHNEIDER Simon SCHNEIDER Simon 1989 M GER TSV Winsen
21 BACHMANN Alexander 1983 M GER
22 MITTELFARWICK Thierry 1987 M GER OFC Bonn
23 RICK Sven-Niclas 1988 M GER
24 LEHMANN Lucas 1989 M GER
25 GUSTINELLI Johann 1987 M GER
26 ESCHRICH Phil 1988 M GER
27 REICHERT Christian REICHERT Christian 1979 M GER
28 KEHSE Hermann 1987 M GER SC Berlin
29 ENGERT Joseph 1986 M GER
30 GSCHING Alexander 1989 M GER FSC Jena
31 WESTPHAL Malte 1984 M GER
32 RENDER Dustin RENDER Dustin 1987 M GER
33 REICHERT Florian 1988 M GER SC Berlin
34 BARSCH Friedrich 1987 M GER
35 SCHMITT Andre SCHMITT Andre 1984 M GER
36 HERZBERG Fabian 1988 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen
37 DAERR Moritz DAERR Moritz 1980 M GER
38 MARQUARDT Patrick MARQUARDT Patrick 1983 M GER
39 CZYCHOLL Patric 1986 M GER OSC Potsdam
40 KROHMER Maxim 1990 M GER CTG Koblenz
41 BAIR Stephan 1975 M GER PSV Stuttgart
42 KOSSEL Klas-Moritz 1987 M GER TB Burgsteinfurt
43 TAKATS Istvan 1986 M GER MTV München
44 FENGER Lucas 1989 M GER FC Moers
45 HOFFMANN Yves 1987 M GER
46 LÖBEL Janek 1988 M GER FSC Jena
47 PIETRUS Lutz 1989 M GER
48 GANZ Axel 1987 M GER SV Esslingen
49 AGUILAR-DURAN Martin 1988 M GER
50 MEHLISS Folker MEHLISS Folker 1967 M GER Osnabrücker SC
51 PANCZUK Klemens 1990 M GER
52 HOCK Leander HOCK Leander 1989 M GER
53 WIEDNER Jonas 1982 M GER FC Moers
54 KRÖPLIN Moritz 1991 M GER
55 WAWRA Nikolaus WAWRA Nikolaus 1980 M GER
56 BRÜGGEMANN Mirko 1990 M GER TFC Hanau
57 SCHWEIKERT Florian SCHWEIKERT Florian 1988 M GER
58 STÖHR Bernd 1983 M GER FSC Jena
59 PFISTERER Jonas PFISTERER Jonas 1989 M GER
60 GOMBOS Erich GOMBOS Erich 1987 M GER
61 KOLBINGER Nils KOLBINGER Nils 1987 M GER OSC Berlin
61 PHILIPPI Johannes PHILIPPI Johannes 1989 M GER
63 MAJER Benjamin 1982 M GER FS Geisingen
64 NEUBERT Arne NEUBERT Arne 1977 M GER Osnabrücker SC
65 MANN Michael MANN Michael 1987 M GER
65 BULLINGER Marino 1991 M GER
67 GERLOFF Robert GERLOFF Robert 1987 M GER
68 MACHETANZ Gerrit MACHETANZ Gerrit 1988 M GER
69 LAABS Martin 1970 M GER VFL Pinneberg
70 BARDENHAGEN Tim Claus 1988 M GER FC Bremen-Nord
71 WANDER Boris WANDER Boris 1973 M GER
71 KÖHLER Stefan 1987 M GER PSV Stuttgart
73 WAGNER Reinhard 1967 M GER TV Neu Isenburg
74 BIEBER Sven BIEBER Sven 1972 M GER Kölner FK
75 TÜRKIS Daniel 1986 M GER Darmstädter FC
76 MAJER Bernd MAJER Bernd 1985 M GER FS Geisingen
77 SCHMITZ Levent SCHMITZ Levent 1976 M GER FC Berlin Südwest
78 PEETZ Robert 1986 M GER
79 HESS Florian HESS Florian 1985 M GER
79 GROßMANN Alexander 1988 M GER FC Fürth
81 RUBIN Sebastian RUBIN Sebastian 1975 M GER SV Wacker Burghausen
82 HEIN Julian HEIN Julian 1988 M GER
83 LERCH Lukas LERCH Lukas 1990 M GER
84 KIRCHHOFF Benjamin KIRCHHOFF Benjamin 1986 M GER FC Lütjensee
85 SCHUBERT Martin SCHUBERT Martin 1987 M GER
86 BRÜGGEMANN Ekkehard 1961 M GER TFC Hanau
87 PLECHINGER Ralf 1975 M GER TSV Speyer
88 PLECHINGER Christian 1975 M GER TSV Speyer
89 THALAU Janis THALAU Janis 1988 M GER FC Bremen-Nord

Apr 15, 2005 - 2005 Deutsche Meisterschaft
Foil Men's Senior Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 KLEIBRINK Benjamin 1985 M GER DFC Düsseldorf
2 BIßDORF Ralf 1971 M GER Heidenheimer SB
3 BEHR Dominik 1981 M GER FC Würth Künzelsau
3 WEßELS André 1981 M GER
5 JOPPICH Peter 1982 M GER CTG Koblenz
6 BACHMANN Sebastian 1986 M GER
7 STANEK Michael 1982 M GER FSC Jena
8 SCHLECHTWEG Christian 1976 M GER
9 BREUTNER Richard 1979 M GER (MTV München), KTF Luitpold München
10 ZORC Boris 1985 M GER
11 SCHACHE Lars 1976 M GER TV Markkleeberg
12 CHRISTEN Roman 1966 M GER FC Tauberbischofsheim
13 MITTELFARWICK Thierry 1987 M GER OFC Bonn
14 GSCHING Alexander 1989 M GER FSC Jena
15 SCHOLZ-MAREICH Robert SCHOLZ-MAREICH Robert 1982 M GER StLFC Graz
16 KRÜGER Johannes 1979 M GER
17 LOMBERG Stefan 1985 M GER TB Burgsteinfurt
18 BARSCH Friedrich 1987 M GER
19 TAKATS Istvan 1986 M GER MTV München
20 REICHERT Florian 1988 M GER SC Berlin
21 KOBSIK Johannes KOBSIK Johannes 1983 M GER FC Schkeuditz
22 ENGERT Joseph 1986 M GER
23 KAUFMANN Florian 1984 M GER
24 DAERR Moritz DAERR Moritz 1980 M GER
25 STANEK Thomas 1987 M GER FSC Jena
26 PEETZ Robert 1986 M GER
27 SENFT Jan-Simon 1982 M GER
28 SCHMITT Andre SCHMITT Andre 1984 M GER
29 WIEDNER Jonas 1982 M GER FC Moers
30 LÖBEL Janek 1988 M GER FSC Jena
31 REICHERT Christian REICHERT Christian 1979 M GER
32 NOACK Oliver 1984 M GER TB Burgsteinfurt
33 ESCHRICH Phil 1988 M GER
34 WAWRA Nikolaus WAWRA Nikolaus 1980 M GER
35 KUSCHEL Tim 1986 M GER
36 GHIONE Leo GHIONE Leo 1984 M GER
36 SCHOBER Valentin 1966 M GER PSV Stuttgart
38 KOSSEL Klas-Moritz 1987 M GER TB Burgsteinfurt
39 GUSTINELLI Johann 1987 M GER
40 BLUM Benjamin David BLUM Benjamin David 1979 M GER
41 HOFFMANN Yves 1987 M GER
42 CZYCHOLL Patric 1986 M GER OSC Potsdam
43 ELSNER Dan ELSNER Dan 1979 M GER Heidenheimer SB
44 FORSTNER Marc FORSTNER Marc 1987 M GER
45 RENDER Dustin RENDER Dustin 1987 M GER
46 MIKA Steffen 1989 M GER
47 BIEBER Sven BIEBER Sven 1972 M GER Kölner FK
48 PORZIG Christian Friederich PORZIG Christian Friederich 1986 M GER
49 WESTPHAL Malte 1984 M GER
50 HERZBERG Fabian 1988 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen
51 URBAN Andreas 1976 M GER SC Berlin
52 KIRCHHOFF Benjamin KIRCHHOFF Benjamin 1986 M GER FC Lütjensee
53 RICK Sven-Niclas 1988 M GER
54 KUMMER Maximilian 1987 M GER
55 BACHMANN Alexander 1983 M GER
56 FÖRSTER Titus 1957 M GER TG Dörnigheim
57 SCHMITZ Levent SCHMITZ Levent 1976 M GER FC Berlin Südwest
58 TÜRKIS Daniel 1986 M GER Darmstädter FC
59 GRUNDLER Thomas GRUNDLER Thomas 1982 M GER
60 FRAIN Thomas Alexander 1977 M GER Frankfurter TV
61 GOMBOS Erich GOMBOS Erich 1987 M GER
62 GEHRMANN Tim GEHRMANN Tim 1986 M GER
63 PETERS Ulrich PETERS Ulrich 1968 M GER TB Burgsteinfurt
64 HEISLER Matthias HEISLER Matthias 1984 M GER Heidenheimer SB
65 STEGMANN Benjamin STEGMANN Benjamin 1984 M GER
65 GANZ Axel 1987 M GER SV Esslingen
67 HESS Florian HESS Florian 1985 M GER
68 LOSERT Jan 1985 M GER Fechtcentrum Halle
69 HEIN Julian HEIN Julian 1988 M GER
70 HOFBAUR Stefan HOFBAUR Stefan 1986 M GER FC Augsburg
71 KRAATZ Ingvar KRAATZ Ingvar 1982 M GER
72 RÖDER Fridolin 1986 M GER
72 MAJER Benjamin 1982 M GER FS Geisingen
74 BECHMANN Nils BECHMANN Nils 1987 M GER
75 SCHUBERT Martin SCHUBERT Martin 1987 M GER
76 SCHWEIKERT Florian SCHWEIKERT Florian 1988 M GER
77 MAJER Bernd MAJER Bernd 1985 M GER FS Geisingen
77 ZYBER Johannes ZYBER Johannes 1982 M GER FC Moers

Apr 16, 2004 - 2004 Deutsche Meisterschaft
Foil Men's Senior Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 JOPPICH Peter 1982 M GER CTG Koblenz
2 SCHACHE Lars 1976 M GER TV Markkleeberg
3 BIßDORF Ralf 1971 M GER Heidenheimer SB
3 BEHR Dominik 1981 M GER FC Würth Künzelsau
5 SENFT Jan-Simon 1982 M GER
6 BREUTNER Richard 1979 M GER (MTV München), KTF Luitpold München
7 KLEIBRINK Benjamin 1985 M GER DFC Düsseldorf
8 HAUSMANN David HAUSMANN David 1979 M GER
9 WEßELS André 1981 M GER
10 FRANK Tobias FRANK Tobias 1978 M GER
11 KRÜGER Johannes 1979 M GER
12 KOBSIK Johannes KOBSIK Johannes 1983 M GER FC Schkeuditz
13 WEINKAUF Benjamin WEINKAUF Benjamin 1983 M GER
14 SCHLECHTWEG Christian 1976 M GER
15 CHRISTEN Roman 1966 M GER FC Tauberbischofsheim
16 BACHMANN Sebastian 1986 M GER
17 LOMBERG Stefan 1985 M GER TB Burgsteinfurt
18 TAKATS Istvan 1986 M GER MTV München
19 STANEK Michael 1982 M GER FSC Jena
20 BLUM Benjamin David BLUM Benjamin David 1979 M GER
21 ELSNER Dan ELSNER Dan 1979 M GER Heidenheimer SB
22 KAUFMANN Florian 1984 M GER
23 PEETZ Robert 1986 M GER
24 CZYCHOLL Patric 1986 M GER OSC Potsdam
25 MARQUARDT Patrick MARQUARDT Patrick 1983 M GER
26 SCHOLZ-MAREICH Robert SCHOLZ-MAREICH Robert 1982 M GER StLFC Graz
27 STANEK Thomas 1987 M GER FSC Jena
28 KUMMER Maximilian 1987 M GER
29 ADLER Rene ADLER Rene 1984 M GER
30 ENGERT Joseph 1986 M GER
31 JUDA Stefan JUDA Stefan 1984 M GER
32 NOACK Oliver 1984 M GER TB Burgsteinfurt
33 RAPP Christoph RAPP Christoph 1983 M GER
34 MANN Michael MANN Michael 1987 M GER
35 HARTMANN Max HARTMANN Max 1988 M GER
36 LEIBENGUTH Peter LEIBENGUTH Peter 1979 M GER TUS Neunkirchen
37 TÜRKIS Daniel 1986 M GER Darmstädter FC
38 SEEGER Martin SEEGER Martin 1983 M GER SC Berlin
39 HEISLER Matthias HEISLER Matthias 1984 M GER Heidenheimer SB
40 BUTTSCHARDT Stefan BUTTSCHARDT Stefan 1985 M GER
41 SCHMITT Andre SCHMITT Andre 1984 M GER
42 WAGNER Andre 1982 M GER
43 URBAN Andreas 1976 M GER SC Berlin
44 HOPPEN Norman HOPPEN Norman 1970 M GER
45 WAGNER Axel 1985 M GER SC Berlin
46 VOß Jan Henrik VOß Jan Henrik 1985 M GER
47 STÖHR Bernd 1983 M GER FSC Jena
48 WESTPHAL Malte 1984 M GER
49 BAIR Stephan 1975 M GER PSV Stuttgart
50 REICHERT Christian REICHERT Christian 1979 M GER
51 WAWRA Nikolaus WAWRA Nikolaus 1980 M GER
52 VETTER Jörg VETTER Jörg 1978 M GER VFW Oberalster
53 KUSCHEL Tim 1986 M GER
53 BIEBER Sven BIEBER Sven 1972 M GER Kölner FK
55 SCHOBER Valentin 1966 M GER PSV Stuttgart
56 STEGMANN Benjamin STEGMANN Benjamin 1984 M GER
57 PETERS Ulrich PETERS Ulrich 1968 M GER TB Burgsteinfurt
58 EBBING Jan EBBING Jan 1978 M GER
59 HARTENAUER Friedrich 1985 M GER
60 PETRI Tobias 1977 M GER VT Zweibrücken
61 HOFBAUR Stefan HOFBAUR Stefan 1986 M GER FC Augsburg
62 KRAATZ Ingvar KRAATZ Ingvar 1982 M GER
63 KIRCHHOFF Benjamin KIRCHHOFF Benjamin 1986 M GER FC Lütjensee
64 BERINGER Daniel BERINGER Daniel 1983 M GER
65 ESCHRICH Phil 1988 M GER
66 PLEß Sebastian PLEß Sebastian 1979 M GER
66 TEITGE Jesko TEITGE Jesko 1971 M GER
68 SAUTTER Johannes SAUTTER Johannes 1985 M GER
69 ZIEGLER Daniel ZIEGLER Daniel 1982 M GER FS TG Würzburg
70 FLASSPÖHLER Simon FLASSPÖHLER Simon 1980 M GER
71 MAJER Bernd MAJER Bernd 1985 M GER FS Geisingen
72 SCHMITZ Levent SCHMITZ Levent 1976 M GER FC Berlin Südwest
73 MAJER Benjamin 1982 M GER FS Geisingen
73 PALM Harald 1960 M GER FC Fürth
75 BRÜGGEMANN Ekkehard 1961 M GER TFC Hanau
76 LOSERT Jan 1985 M GER Fechtcentrum Halle
77 KLETSCHKOWSKI Thomas KLETSCHKOWSKI Thomas 1974 M GER VFW Oberalster
77 PORZIG Christian Friederich PORZIG Christian Friederich 1986 M GER
77 GABEL Nils-Joris GABEL Nils-Joris 1986 M GER
77 RÖDER Fridolin 1986 M GER
81 PLECHINGER Ralf 1975 M GER TSV Speyer
82 KLAMANN Jacobus 1986 M GER
83 LUTTERMANN Patrik LUTTERMANN Patrik 1987 M GER
84 KLEIN Holger 1964 M GER KTF Luitpold München

Apr 25, 2003 - 2003 Deutsche Meisterschaft
Foil Men's Senior Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 JOPPICH Peter 1982 M GER CTG Koblenz
2 WEßELS André 1981 M GER
3 KRÜGER Johannes 1979 M GER
3 SENFT Jan-Simon 1982 M GER
5 SCHACHE Lars 1976 M GER TV Markkleeberg
6 FRANK Tobias FRANK Tobias 1978 M GER
7 WARZYCHA Pawel 1971 M GER
8 HAUSMANN David HAUSMANN David 1979 M GER
9 BIßDORF Ralf 1971 M GER Heidenheimer SB
10 BEHR Dominik 1981 M GER FC Würth Künzelsau
11 BREUTNER Richard 1979 M GER (MTV München), KTF Luitpold München
12 DAERR Moritz DAERR Moritz 1980 M GER
13 SCHLECHTWEG Christian 1976 M GER
14 KLEIBRINK Benjamin 1985 M GER DFC Düsseldorf
14 ZORC Boris 1985 M GER
16 WEINKAUF Benjamin WEINKAUF Benjamin 1983 M GER
17 CHRISTEN Roman 1966 M GER FC Tauberbischofsheim
18 BAIR Stephan 1975 M GER PSV Stuttgart
19 KRANZ Joscha 1984 M GER
20 WAGNER Axel 1985 M GER SC Berlin
21 KOBSIK Johannes KOBSIK Johannes 1983 M GER FC Schkeuditz
22 ELSNER Dan ELSNER Dan 1979 M GER Heidenheimer SB
23 BIEBER Sven BIEBER Sven 1972 M GER Kölner FK
24 STANEK Thomas 1987 M GER FSC Jena
25 ENGERT Joseph 1986 M GER
26 JUDA Stefan JUDA Stefan 1984 M GER
27 URBAN Andreas 1976 M GER SC Berlin
28 KAUFMANN Michael 1981 M GER
29 JACOBY Stephan 1976 M GER
30 HOPPEN Norman HOPPEN Norman 1970 M GER
31 BLUM Benjamin David BLUM Benjamin David 1979 M GER
32 NOACK Oliver 1984 M GER TB Burgsteinfurt
33 HARTENAUER Friedrich 1985 M GER
34 HEISLER Matthias HEISLER Matthias 1984 M GER Heidenheimer SB
35 MARQUARDT Patrick MARQUARDT Patrick 1983 M GER
36 GHIONE Leo GHIONE Leo 1984 M GER
37 ADLER Rene ADLER Rene 1984 M GER
38 WAWRA Nikolaus WAWRA Nikolaus 1980 M GER
39 HUFNAGL Johannes HUFNAGL Johannes 1983 M GER FSC Jena
40 LOMBERG Stefan 1985 M GER TB Burgsteinfurt
41 RAPP Christoph RAPP Christoph 1983 M GER
42 LAUN Frederik LAUN Frederik 1979 M GER
43 STEGMANN Benjamin STEGMANN Benjamin 1984 M GER
44 WESTPHAL Malte 1984 M GER
45 KAUFMANN Florian 1984 M GER
46 TRUBEL Johannes TRUBEL Johannes 1986 M GER OSC Potsdam
47 SEEGER Martin SEEGER Martin 1983 M GER SC Berlin
48 FLASSPÖHLER Simon FLASSPÖHLER Simon 1980 M GER
49 SCHOLZ-MAREICH Robert SCHOLZ-MAREICH Robert 1982 M GER StLFC Graz
50 BACHMANN Sebastian 1986 M GER
51 SCHAUER Alexander 1985 M GER
52 BERINGER Daniel BERINGER Daniel 1983 M GER
53 ENGEL Maximilian 1985 M GER
54 VOß Jan Henrik VOß Jan Henrik 1985 M GER
55 WOLFF Ophir WOLFF Ophir 1985 M GER
56 VETTER Jörg VETTER Jörg 1978 M GER VFW Oberalster
57 BUTTSCHARDT Stefan BUTTSCHARDT Stefan 1985 M GER
58 PEETZ Robert 1986 M GER
59 KLAMANN Jacobus 1986 M GER
60 SCHMITZ Levent SCHMITZ Levent 1976 M GER FC Berlin Südwest
61 WAGNER Andre 1982 M GER
62 FRANK Dietmar FRANK Dietmar 1983 M GER
63 LOSERT Jan 1985 M GER Fechtcentrum Halle
64 PETERS Ulrich PETERS Ulrich 1968 M GER TB Burgsteinfurt
65 PLATZER Christoph PLATZER Christoph 1985 M GER FC Mosbach
66 STANEK Michael 1982 M GER FSC Jena
67 GREß Gregor GREß Gregor 1984 M GER FC Offenbach
67 MAJER Benjamin 1982 M GER FS Geisingen
69 ZIBELL Stefan ZIBELL Stefan 1985 M GER Fechtcentrum Halle
70 ADERJAHN Claudio ADERJAHN Claudio 1983 M GER Bremen 1860 Fechten
71 MITSCHANG Thomas MITSCHANG Thomas 1982 M GER
72 SCHOBER Valentin 1966 M GER PSV Stuttgart
72 TRAME Andreas TRAME Andreas 1984 M GER Osnabrücker SC
74 STÖLZGEN Tobias STÖLZGEN Tobias 1986 M GER
75 KLETSCHKOWSKI Thomas KLETSCHKOWSKI Thomas 1974 M GER VFW Oberalster
76 SZYSZKA Arne-Patric 1986 M GER ETUF Essen
77 PALM Harald 1960 M GER FC Fürth
78 BERKMANN Manuel BERKMANN Manuel 1985 M GER
79 FRANKENBERGER Detlef FRANKENBERGER Detlef 1965 M GER
80 CZYCHOLL Patric 1986 M GER OSC Potsdam
80 KUTSYI Ilja KUTSYI Ilja 1964 M GER SV Esslingen
82 MAJER Bernd MAJER Bernd 1985 M GER FS Geisingen
83 LUTTERMANN Patrik LUTTERMANN Patrik 1987 M GER
83 GUSTINELLI Johann 1987 M GER
85 BALTZER Jonathan 1983 M GER
86 MUSCHAWECK Moritz 1985 M GER
87 PLECHINGER Ralf 1975 M GER TSV Speyer
88 BRÜGGEMANN Ekkehard 1961 M GER TFC Hanau
89 KÖLLING Christoph KÖLLING Christoph 1983 M GER Fechterring Hochwald
90 PLECHINGER Christian 1975 M GER TSV Speyer
91 KRAMP Michael 1966 M GER FC Regensburg
92 BAEDEKER Frank BAEDEKER Frank 1966 M GER (MTV München), TV Ingolstadt
93 ZIEGLER Daniel ZIEGLER Daniel 1982 M GER FS TG Würzburg
94 SERVATIUS Helge SERVATIUS Helge 1977 M GER
94 HERRIGT Heiko HERRIGT Heiko 1975 M GER
94 KIRCHHOFF Benjamin KIRCHHOFF Benjamin 1986 M GER FC Lütjensee

Mar 16, 2002 - 2002 Deutsche Meisterschaft
Foil Men's Senior Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 BIßDORF Ralf 1971 M GER Heidenheimer SB
2 JOPPICH Peter 1982 M GER CTG Koblenz
3 WEßELS André 1981 M GER
3 SENFT Jan-Simon 1982 M GER
5 SCHACHE Lars 1976 M GER TV Markkleeberg
6 WARZYCHA Pawel 1971 M GER
7 DAERR Moritz DAERR Moritz 1980 M GER
8 BREUTNER Richard 1979 M GER (MTV München), KTF Luitpold München
9 SCHLECHTWEG Christian 1976 M GER
10 FRANK Tobias FRANK Tobias 1978 M GER
11 BEHR Dominik 1981 M GER FC Würth Künzelsau
12 ZORC Boris 1985 M GER
13 KOBSIK Johannes KOBSIK Johannes 1983 M GER FC Schkeuditz
14 KRÜGER Johannes 1979 M GER
15 GHIONE Leo GHIONE Leo 1984 M GER
16 CHRISTEN Roman 1966 M GER FC Tauberbischofsheim
17 SCHOLZ-MAREICH Robert SCHOLZ-MAREICH Robert 1982 M GER StLFC Graz
18 ELSNER Dan ELSNER Dan 1979 M GER Heidenheimer SB
19 JUDA Stefan JUDA Stefan 1984 M GER
20 STANEK Michael 1982 M GER FSC Jena
21 CEDRONE Fabio CEDRONE Fabio 1973 M GER
22 IDE Steffen IDE Steffen 1979 M GER
23 KLEIBRINK Benjamin 1985 M GER DFC Düsseldorf
24 BAIR Stephan 1975 M GER PSV Stuttgart
25 LINK Sebastian 1980 M GER
26 ENGERT Joseph 1986 M GER
27 ROTTHAUS Axel ROTTHAUS Axel 1978 M GER
28 HEISLER Matthias HEISLER Matthias 1984 M GER Heidenheimer SB
29 RÄPPLE Johannes RÄPPLE Johannes 1984 M GER
30 REICHERT Christian REICHERT Christian 1979 M GER
31 WAWRA Nikolaus WAWRA Nikolaus 1980 M GER
32 KRANZ Joscha 1984 M GER
33 BLUM Benjamin David BLUM Benjamin David 1979 M GER
34 HENSOLD Julian HENSOLD Julian 1983 M GER
35 MITSCHANG Thomas MITSCHANG Thomas 1982 M GER
36 WAGNER Andre 1982 M GER
37 SCHRAMM Christoph 1982 M GER
38 NOACK Oliver 1984 M GER TB Burgsteinfurt
39 KAUFMANN Michael 1981 M GER
40 GREß Gregor GREß Gregor 1984 M GER FC Offenbach
41 TRAME Andreas TRAME Andreas 1984 M GER Osnabrücker SC
42 PEETZ Robert 1986 M GER
43 PLATZER Christoph PLATZER Christoph 1985 M GER FC Mosbach
44 STEGMANN Benjamin STEGMANN Benjamin 1984 M GER
45 HUFNAGL Johannes HUFNAGL Johannes 1983 M GER FSC Jena
46 PFISTERER Nicolai PFISTERER Nicolai 1985 M GER
47 ENGEL Maximilian 1985 M GER
48 PALM Harald 1960 M GER FC Fürth
49 URBAN Andreas 1976 M GER SC Berlin
50 MARQUARDT Patrick MARQUARDT Patrick 1983 M GER
51 WAGNER Axel 1985 M GER SC Berlin
52 LOMBERG Stefan 1985 M GER TB Burgsteinfurt
53 WECKWERT Adrian 1984 M GER
54 FLASSPÖHLER Simon FLASSPÖHLER Simon 1980 M GER
55 WENGER Walter WENGER Walter 1967 M GER
56 GUSTINELLI Johann 1987 M GER
57 ZYBER Johannes ZYBER Johannes 1982 M GER FC Moers
58 SCHMITT Andre SCHMITT Andre 1984 M GER
59 WAGNER Reinhard 1967 M GER TV Neu Isenburg
60 GRUNDLER Thomas GRUNDLER Thomas 1982 M GER
61 PÄGLER Philipp PÄGLER Philipp 1982 M GER
62 KÄMPER Phillip KÄMPER Phillip 1977 M GER
63 SCHOBER Valentin 1966 M GER PSV Stuttgart
64 SCHMITZ Levent SCHMITZ Levent 1976 M GER FC Berlin Südwest
65 KUNERT Christian KUNERT Christian 1982 M GER
66 ZIMMERMANN Kai Peter ZIMMERMANN Kai Peter 1981 M GER TSV Speyer
67 MAJER Benjamin 1982 M GER FS Geisingen
68 HARTENAUER Friedrich 1985 M GER
69 BERNDT Marcel BERNDT Marcel 1975 M GER
70 BÜHLER Tilo BÜHLER Tilo 1968 M GER FS Geisingen
71 EITEL Markus 1967 M GER
71 TRUBEL Johannes TRUBEL Johannes 1986 M GER OSC Potsdam
73 BALTZER Jonathan 1983 M GER
73 HAAK Björn HAAK Björn 1979 M GER
75 PLECHINGER Ralf 1975 M GER TSV Speyer
76 KLETSCHKOWSKI Thomas KLETSCHKOWSKI Thomas 1974 M GER VFW Oberalster
76 RINDERMANN Marco RINDERMANN Marco 1983 M GER
78 HERRIGT Heiko HERRIGT Heiko 1975 M GER
79 LOSERT Jan 1985 M GER Fechtcentrum Halle
80 BERINGER Daniel BERINGER Daniel 1983 M GER
81 BUTTSCHARDT Stefan BUTTSCHARDT Stefan 1985 M GER
82 PLECHINGER Christian 1975 M GER TSV Speyer
83 ZIEGLER Daniel ZIEGLER Daniel 1982 M GER FS TG Würzburg
84 RAKOW Maximilian 1984 M GER
85 GRINDL Wolfgang GRINDL Wolfgang 1970 M GER USC München

May 12, 2001 - 2001 Deutsche Meisterschaft
Foil Men's Senior Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 WEßELS André 1981 M GER
2 BREUTNER Richard 1979 M GER (MTV München), KTF Luitpold München
3 SCHACHE Lars 1976 M GER TV Markkleeberg
3 HAUSMANN David HAUSMANN David 1979 M GER
5 SCHLECHTWEG Christian 1976 M GER
6 BIßDORF Ralf 1971 M GER Heidenheimer SB
7 JOPPICH Peter 1982 M GER CTG Koblenz
8 BEHR Dominik 1981 M GER FC Würth Künzelsau
9 SENFT Jan-Simon 1982 M GER
10 TINKLOH Jann 1977 M GER
11 CHRISTEN Roman 1966 M GER FC Tauberbischofsheim
12 JASPERS Nico 1981 M GER
13 FRANK Tobias FRANK Tobias 1978 M GER
14 WARZYCHA Pawel 1971 M GER
15 WENDEL Christian 1977 M GER
15 REICHERT Dennis 1978 M GER
17 DAERR Moritz DAERR Moritz 1980 M GER
18 REICHERT Ben 1981 M GER
18 LINK Sebastian 1980 M GER
20 CEDRONE Fabio CEDRONE Fabio 1973 M GER
21 KOBSIK Johannes KOBSIK Johannes 1983 M GER FC Schkeuditz
22 STANEK Michael 1982 M GER FSC Jena
23 JACOBY Stephan 1976 M GER
24 BAIR Stephan 1975 M GER PSV Stuttgart
25 KRÜGER Johannes 1979 M GER
26 DEBERLING Andreas DEBERLING Andreas 1980 M GER
27 WERK Cory 1982 M GER
28 DAERR Heiner 1980 M GER
29 IDE Steffen IDE Steffen 1979 M GER
30 WEINIG Arne WEINIG Arne 1975 M GER FC Tauberbischofsheim
31 KAUFMANN Michael 1981 M GER
32 TRUBEL Johannes TRUBEL Johannes 1986 M GER OSC Potsdam
33 SCHOLZ-MAREICH Robert SCHOLZ-MAREICH Robert 1982 M GER StLFC Graz
34 REICHERT Christian REICHERT Christian 1979 M GER
35 HEISLER Matthias HEISLER Matthias 1984 M GER Heidenheimer SB
36 LOMBERG Stefan 1985 M GER TB Burgsteinfurt
37 LAUN Frederik LAUN Frederik 1979 M GER
38 WAGNER Andre 1982 M GER
39 STEGMANN Benjamin STEGMANN Benjamin 1984 M GER
40 ZORC Boris 1985 M GER
41 WESTPHAL Malte 1984 M GER
42 ELSNER Dan ELSNER Dan 1979 M GER Heidenheimer SB
43 WIEDNER Jonas 1982 M GER FC Moers
44 PETERS Ulrich PETERS Ulrich 1968 M GER TB Burgsteinfurt
45 WAGNER Axel 1985 M GER SC Berlin
46 FAßBACH Malte FAßBACH Malte 1983 M GER
47 URBAN Andreas 1976 M GER SC Berlin
48 KLEIBRINK Benjamin 1985 M GER DFC Düsseldorf
49 SPAHN Benjamin SPAHN Benjamin 1984 M GER TG Dörnigheim
50 HUFNAGL Johannes HUFNAGL Johannes 1983 M GER FSC Jena
51 JUDA Stefan JUDA Stefan 1984 M GER
52 SCHAEFER Heinrich SCHAEFER Heinrich 1967 M GER FS Geisingen
53 VETTER Jörg VETTER Jörg 1978 M GER VFW Oberalster
54 GHIONE Leo GHIONE Leo 1984 M GER
55 GRUNDLER Thomas GRUNDLER Thomas 1982 M GER
56 HENSOLD Julian HENSOLD Julian 1983 M GER
57 PLATZER Christoph PLATZER Christoph 1985 M GER FC Mosbach
58 HERRIGT Heiko HERRIGT Heiko 1975 M GER
59 WAWRA Nikolaus WAWRA Nikolaus 1980 M GER
60 PISCHKE Philipp 1982 M GER
61 PALM Harald 1960 M GER FC Fürth
62 MÜLLER Oliver MÜLLER Oliver 1973 M GER ETUF Essen
63 BLUM Benjamin David BLUM Benjamin David 1979 M GER
64 ZIEGLER Daniel ZIEGLER Daniel 1982 M GER FS TG Würzburg
65 PLEß Stephan 1977 M GER
66 HARTENAUER Friedrich 1985 M GER
67 GREß Gregor GREß Gregor 1984 M GER FC Offenbach
68 BERINGER Daniel BERINGER Daniel 1983 M GER
69 MITSCHANG Thomas MITSCHANG Thomas 1982 M GER
70 MAJER Benjamin 1982 M GER FS Geisingen
71 METZELDER Sebastian METZELDER Sebastian 1978 M GER
72 SIMON Maik SIMON Maik 1978 M GER
73 BERNHARDT Joachim 1900 M GER
74 MARKFORT Andreas 1969 M GER
75 BERNDT Marcel BERNDT Marcel 1975 M GER
76 NOACK Oliver 1984 M GER TB Burgsteinfurt
77 LOSERT Jan 1985 M GER Fechtcentrum Halle
78 GALEONE Christofaro 1983 M GER
78 TRAME Andreas TRAME Andreas 1984 M GER Osnabrücker SC
80 SERVATIUS Helge SERVATIUS Helge 1977 M GER
81 PLECHINGER Christian 1975 M GER TSV Speyer
81 MARQUARDT Patrick MARQUARDT Patrick 1983 M GER
81 RÄPPLE Johannes RÄPPLE Johannes 1984 M GER
84 TÖRÖK Attila Jun. 1978 M GER FC TuS Stuttgart
85 GRINDL Wolfgang GRINDL Wolfgang 1970 M GER USC München
86 KUNERT Christian KUNERT Christian 1982 M GER
87 EBERT Anselm 1975 M GER
88 WOLLIN Roman 1970 M GER FK Hannover
89 RICHTER Uwe RICHTER Uwe 1963 M GER FSG Greppin
90 PLECHINGER Ralf 1975 M GER TSV Speyer
91 EITEL Markus 1967 M GER
92 BIRKENHOLZ Alescha 1996 M GER
93 WAGNER Reinhard 1967 M GER TV Neu Isenburg
94 BAEDEKER Frank BAEDEKER Frank 1966 M GER (MTV München), TV Ingolstadt
95 DORSCH Alexander 1980 M GER
96 KLETSCHKOWSKI Thomas KLETSCHKOWSKI Thomas 1974 M GER VFW Oberalster

May 27, 2000 - 2000 Deutsche Meisterschaft
Foil Men's Senior Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 WEßELS André 1981 M GER
2 SCHACHE Lars 1976 M GER TV Markkleeberg
3 BIßDORF Ralf 1971 M GER Heidenheimer SB
3 FRANK Tobias FRANK Tobias 1978 M GER
5 BREUTNER Richard 1979 M GER (MTV München), KTF Luitpold München
6 HAUSMANN David HAUSMANN David 1979 M GER
7 WARZYCHA Pawel 1971 M GER
8 REICHERT Dennis 1978 M GER
9 CHRISTEN Roman 1966 M GER FC Tauberbischofsheim
10 SCHLECHTWEG Christian 1976 M GER
11 WEINKAUF Benjamin WEINKAUF Benjamin 1983 M GER
12 BEHR Dominik 1981 M GER FC Würth Künzelsau
13 KRÜGER Johannes 1979 M GER
14 WIENAND Wolfgang 1972 M GER
15 BIEBER Sven BIEBER Sven 1972 M GER Kölner FK
16 DAERR Moritz DAERR Moritz 1980 M GER
17 WENDEL Christian 1977 M GER
18 TINKLOH Jann 1977 M GER
19 WERK Cory 1982 M GER
20 N REICHERT Ben 1981 M GER
21 N REICHLING Florian 1979 M GER
22 IDE Steffen IDE Steffen 1979 M GER
23 KOBSIK Johannes KOBSIK Johannes 1983 M GER FC Schkeuditz
24 JOPPICH Peter 1982 M GER CTG Koblenz
25 SENFT Jan-Simon 1982 M GER
26 DAERR Heiner 1980 M GER
27 LINK Sebastian 1980 M GER
28 URBAN Andreas 1976 M GER SC Berlin
29 ELSNER Dan ELSNER Dan 1979 M GER Heidenheimer SB
30 JASPERS Nico 1981 M GER
31 REICHERT Christian REICHERT Christian 1979 M GER
32 MESSER Beda 1977 M GER
33 WEINIG Arne WEINIG Arne 1975 M GER FC Tauberbischofsheim
34 STANEK Michael 1982 M GER FSC Jena
35 WAGNER Axel 1985 M GER SC Berlin
36 GHIONE Leo GHIONE Leo 1984 M GER
37 ZORC Boris 1985 M GER
38 GREß Gregor GREß Gregor 1984 M GER FC Offenbach
39 LAUN Frederik LAUN Frederik 1979 M GER
40 CEDRONE Fabio CEDRONE Fabio 1973 M GER
41 BAIR Stephan 1975 M GER PSV Stuttgart
42 BEHRENS Christian 1977 M GER
43 ROTH Peter ROTH Peter 1969 M GER Heidenheimer SB
44 DÄRR Roland 1980 M GER
45 WAGNER Andre 1982 M GER
46 DÜMPELMANN Daniel DÜMPELMANN Daniel 1981 M GER
47 WIEDNER Jonas 1982 M GER FC Moers
48 PALM Harald 1960 M GER FC Fürth
49 RINDERMANN Marco RINDERMANN Marco 1983 M GER
50 MITSCHANG Thomas MITSCHANG Thomas 1982 M GER
51 HOPPEN Norman HOPPEN Norman 1970 M GER
52 MOLL Hubertus 1982 M GER
53 SCHMITZ Levent SCHMITZ Levent 1976 M GER FC Berlin Südwest
54 MARKFORT Andreas 1969 M GER
55 SCHOLZ-MAREICH Robert SCHOLZ-MAREICH Robert 1982 M GER StLFC Graz
56 DIETRICH Marc 1981 M GER
57 WOLLIN Roman 1970 M GER FK Hannover
58 TJARKS Lasse TJARKS Lasse 1977 M GER TSG Weinheim
59 MAJER Benjamin 1982 M GER FS Geisingen
60 PLEß Stephan 1977 M GER
61 HELLEKES Michael HELLEKES Michael 1981 M GER
62 HEISLER Matthias HEISLER Matthias 1984 M GER Heidenheimer SB
63 PISCHKE Philipp 1982 M GER
64 UNGERER Sascha 1971 M GER FK Hannover
65 PETRI Tobias 1977 M GER VT Zweibrücken
66 LAUN Christopher 1981 M GER
67 KRAMP Michael 1966 M GER FC Regensburg
68 BERNDT Marcel BERNDT Marcel 1975 M GER
69 JACOBY Udo 1964 M GER Eintracht Duisburg
70 VETTER Jörg VETTER Jörg 1978 M GER VFW Oberalster
71 GROTHOFF Volker 1977 M GER
72 WOLTERSDORF Fritz WOLTERSDORF Fritz 1975 M GER
73 LASCHEWSKI Gregor 1975 M GER
74 HEDKE Marco HEDKE Marco 1972 M GER
75 ZIEGLER Udo 1964 M GER SV Esslingen
76 PLECHINGER Ralf 1975 M GER TSV Speyer
77 PLECHINGER Christian 1975 M GER TSV Speyer
78 ZIEGLER Daniel ZIEGLER Daniel 1982 M GER FS TG Würzburg
78 SCHÄFER Klaus 1964 M GER

May 29, 1999 - 1999 Deutsche Meisterschaft
Foil Men's Senior Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 BIßDORF Ralf 1971 M GER Heidenheimer SB
2 WEßELS André 1981 M GER
3 WIENAND Wolfgang 1972 M GER
3 SCHACHE Lars 1976 M GER TV Markkleeberg
5 WARZYCHA Pawel 1971 M GER
6 BREUTNER Richard 1979 M GER (MTV München), KTF Luitpold München
7 RÖMER Uwe 1969 M GER
8 TINKLOH Jann 1977 M GER
9 KRÜGER Johannes 1979 M GER
10 SCHLECHTWEG Christian 1976 M GER
11 WEINKAUF Benjamin WEINKAUF Benjamin 1983 M GER
12 FRANK Tobias FRANK Tobias 1978 M GER
13 WENDEL Christian 1977 M GER
14 REICHERT Dennis 1978 M GER
15 DAERR Moritz DAERR Moritz 1980 M GER
16 SENFT Jan-Simon 1982 M GER
17 CHRISTEN Roman 1966 M GER FC Tauberbischofsheim
18 BEHR Dominik 1981 M GER FC Würth Künzelsau
19 KAUFMANN Michael 1981 M GER
20 BAIR Stephan 1975 M GER PSV Stuttgart
21 SEIDER Uwe 1980 M GER
22 LAUN Frederik LAUN Frederik 1979 M GER
23 STIEF Stefan 1974 M GER
24 BLUM Benjamin David BLUM Benjamin David 1979 M GER
25 REICHERT Christian REICHERT Christian 1979 M GER
26 REICHLING Florian 1979 M GER
27 ROTH Peter ROTH Peter 1969 M GER Heidenheimer SB
28 WAGNER Andre 1982 M GER
29 SENFT Daniel 1978 M GER
30 LAUX Holger LAUX Holger 1971 M GER
31 UNGERER Sascha 1971 M GER FK Hannover
32 PETERS Peer Uwe 1967 M GER TG Münster
33 LINK Sebastian 1980 M GER
34 JACOBY Stephan 1976 M GER
35 URBAN Andreas 1976 M GER SC Berlin
36 LAUN Christopher 1981 M GER
37 RAUHAUS Jan Eric RAUHAUS Jan Eric 1973 M GER
38 REICHERT Ben 1981 M GER
39 SLABY Oliver 1981 M GER
40 TORSIGLIERI Manuel 1978 M GER
41 GEHRING Marco GEHRING Marco 1973 M GER SC Berlin
42 ZYMARA Thomas ZYMARA Thomas 1978 M GER
43 REIS David REIS David 1979 M GER
44 ELSNER Dan ELSNER Dan 1979 M GER Heidenheimer SB
44 CEDRONE Fabio CEDRONE Fabio 1973 M GER
46 TRENZ Joachim TRENZ Joachim 1975 M GER FSG Dillingen
47 DEBERLING Andreas DEBERLING Andreas 1980 M GER
49 WEINIG Arne WEINIG Arne 1975 M GER FC Tauberbischofsheim
50 RIEDEL Karsten 1971 M GER
51 HOFFMEISTER Alexander HOFFMEISTER Alexander 1977 M GER
52 JOPPICH Peter 1982 M GER CTG Koblenz
53 DÜMPELMANN Daniel DÜMPELMANN Daniel 1981 M GER
53 BEHRENS Christian 1977 M GER
55 JASPERS Nico 1981 M GER
56 BIEBER Sven BIEBER Sven 1972 M GER Kölner FK
57 ZWINGENBERGER-JANIK Michael 1970 M GER HSG Uni Rostock
58 SÄCKEL Christian 1979 M GER
59 RADLBECK Vincent 1961 M GER
60 LORENZ Volker LORENZ Volker 1992 M GER
61 WENGER Walter WENGER Walter 1967 M GER
62 EGNER Alexander EGNER Alexander 1974 M GER TSV Neu-Ulm
63 SCHMID Gunar 1975 M GER
63 SIMON Fabian 1977 M GER
65 MARKFORT Andreas 1969 M GER
66 BERGER Svend 1968 M GER MTV Mainz
67 RICHTER Uwe RICHTER Uwe 1963 M GER FSG Greppin
68 PLEß Stephan 1977 M GER
69 RINDERMANN Marco RINDERMANN Marco 1983 M GER
70 JANSSEN-WEETS Oliver JANSSEN-WEETS Oliver 1972 M GER FC Bremen-Nord
71 HÖRGER Jens 1981 M GER
72 MUIC Daniel MUIC Daniel 1981 M GER
73 VETTER Jörg VETTER Jörg 1978 M GER VFW Oberalster
74 KOCH Jan 1982 M GER
75 STECK Markus STECK Markus 1972 M GER TSV Neu-Ulm
76 LINOW Holger 1968 M GER SC Itzehoe
77 NEUBERT Arne NEUBERT Arne 1977 M GER Osnabrücker SC
78 RAUCH Rainer 1975 M GER TK Hannover
79 STOIBER Christian 1977 M GER
80 PETERS Ulrich PETERS Ulrich 1968 M GER TB Burgsteinfurt
81 JACOBY Udo 1964 M GER Eintracht Duisburg
82 ROTTHAUS Axel ROTTHAUS Axel 1978 M GER
83 WAGNER Reinhard 1967 M GER TV Neu Isenburg
84 JACOBY Daniel JACOBY Daniel 1980 M GER
85 HARTMANN Holger HARTMANN Holger 1969 M GER FS Geisingen
86 PLECHINGER Ralf 1975 M GER TSV Speyer
87 PLECHINGER Christian 1975 M GER TSV Speyer
88 KEESEN Florian 1981 M GER
89 LAABS Martin 1970 M GER VFL Pinneberg
90 HAMANN Ulrich HAMANN Ulrich 1968 M GER
91 BAEDEKER Frank BAEDEKER Frank 1966 M GER (MTV München), TV Ingolstadt
92 WESTPHAL Malte 1984 M GER
93 SERVATIUS Helge SERVATIUS Helge 1977 M GER
94 SPECK Michael SPECK Michael 1978 M GER
94 ZIMMERMANN Kai Peter ZIMMERMANN Kai Peter 1981 M GER TSV Speyer
96 DEUTSCHER Hans-Wilhelm DEUTSCHER Hans-Wilhelm 1946 M GER FSG Dillingen

Jun 6, 1998 - 1998 Deutsche Meisterschaft
Foil Men's Senior Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 WARZYCHA Pawel 1971 M GER
2 WIENAND Wolfgang 1972 M GER
3 RÖMER Uwe 1969 M GER
3 BIßDORF Ralf 1971 M GER Heidenheimer SB
5 CHRISTEN Roman 1966 M GER FC Tauberbischofsheim
6 LAUX Holger LAUX Holger 1971 M GER
7 SCHACHE Lars 1976 M GER TV Markkleeberg
8 KOCH Alexander KOCH Alexander 1969 M GER ETUF Essen
9 KRÜGER Johannes 1979 M GER
10 SCHLECHTWEG Christian 1976 M GER
11 CEDRONE Fabio CEDRONE Fabio 1973 M GER
12 JACOBY Stephan 1976 M GER
13 SENFT Daniel 1978 M GER
14 WEINIG Arne WEINIG Arne 1975 M GER FC Tauberbischofsheim
15 REICHLING Felix 1977 M GER
16 SENFT Jan-Simon 1982 M GER
17 BREUTNER Richard 1979 M GER (MTV München), KTF Luitpold München
18 REICHERT Dennis 1978 M GER
19 FRANK Tobias FRANK Tobias 1978 M GER
20 WEßELS André 1981 M GER
21 REICHERT Christian REICHERT Christian 1979 M GER
22 KAUFMANN Michael 1981 M GER
23 TINKLOH Jann 1977 M GER
24 GEINITZ André 1979 M GER
25 REICHLING Florian 1979 M GER
26 KÜPPER Sebastian 1979 M GER
27 BAIR Stephan 1975 M GER PSV Stuttgart
28 MESSER Beda 1977 M GER
29 ELSNER Dan ELSNER Dan 1979 M GER Heidenheimer SB
30 PETERS Ulrich PETERS Ulrich 1968 M GER TB Burgsteinfurt
31 JORDAN Philipp 1976 M GER
32 ROTTHAUS Axel ROTTHAUS Axel 1978 M GER
33 STIEF Stefan 1974 M GER
34 LINK Sebastian 1980 M GER
35 DARNSTÄDT Tobias 1973 M GER
36 RAUHAUS Jan Eric RAUHAUS Jan Eric 1973 M GER
37 BEHRENS Christian 1977 M GER
38 VETTER Jörg VETTER Jörg 1978 M GER VFW Oberalster
39 SLABY Oliver 1981 M GER
40 ROTH Peter ROTH Peter 1969 M GER Heidenheimer SB
41 MARKFORT Andreas 1969 M GER
42 JOPPICH Peter 1982 M GER CTG Koblenz
43 LAUN Frederik LAUN Frederik 1979 M GER
44 STECK Markus STECK Markus 1972 M GER TSV Neu-Ulm
45 GEHRING Marco GEHRING Marco 1973 M GER SC Berlin
46 REIS David REIS David 1979 M GER
47 ZYMARA Thomas ZYMARA Thomas 1978 M GER
48 KÖNIG Andreas 1982 M GER MTV Braunschweig
49 MAHUTKA Klaus-Peter MAHUTKA Klaus-Peter 1976 M GER
50 BLUM Benjamin David BLUM Benjamin David 1979 M GER
51 MÜLLER Dirk MÜLLER Dirk 1968 M GER
52 LAUN Christopher 1981 M GER
53 STOCKHAUSEN Thorsten 1979 M GER TB Burgsteinfurt
54 BUCHTERKIRCHEN Lutz BUCHTERKIRCHEN Lutz 1962 M GER
55 NEUBERT Arne NEUBERT Arne 1977 M GER Osnabrücker SC
56 SÄCKEL Christian 1979 M GER
57 SIMON Maik SIMON Maik 1978 M GER
58 FREIER-ZSCHÖTTCHE Falko FREIER-ZSCHÖTTCHE Falko 1968 M GER TSV Neu-Ulm
59 HEIDBRINK Johannes 1980 M GER
60 HERRMANN Björn HERRMANN Björn 1971 M GER
61 DÜMPELMANN Daniel DÜMPELMANN Daniel 1981 M GER
62 URBAN Andreas 1976 M GER SC Berlin
63 HARTMANN Holger HARTMANN Holger 1969 M GER FS Geisingen
64 BUJARA Matthias 1980 M GER
65 DAERR Moritz DAERR Moritz 1980 M GER
66 IDE Steffen IDE Steffen 1979 M GER
67 TRENZ Joachim TRENZ Joachim 1975 M GER FSG Dillingen
68 KÜHN Secundus 1973 M GER
69 ZWINGENBERGER-JANIK Michael 1970 M GER HSG Uni Rostock
70 MUIC Daniel MUIC Daniel 1981 M GER
71 MOLL Hubertus 1982 M GER
72 LEDERER Tim LEDERER Tim 1979 M GER TG Hanau
73 SCHMID Gunar 1975 M GER
74 HERRIGT Heiko HERRIGT Heiko 1975 M GER
75 SONNTAG Soeren 1970 M GER
75 VOGEL Achim 1967 M GER PSV Stuttgart
77 GRÖNINGER Peter GRÖNINGER Peter 1980 M GER FC Offenbach
78 SIMON Fabian 1977 M GER
79 STREHLER Alexander STREHLER Alexander 1975 M GER FC Gröbenzell, FCZN Zürich
80 HÖRGER Jens 1981 M GER
81 JACOBY Daniel JACOBY Daniel 1980 M GER
81 MEY Marten 1979 M GER USV Jena
83 HEDKE Marco HEDKE Marco 1972 M GER
84 SCHWICKERATH Rainer SCHWICKERATH Rainer 1968 M GER FSG Dillingen
85 SCHAEFER Heinrich SCHAEFER Heinrich 1967 M GER FS Geisingen
86 FABIAN Arthur 1967 M GER
87 EGNER Alexander EGNER Alexander 1974 M GER TSV Neu-Ulm
88 PETRI Tobias 1977 M GER VT Zweibrücken
89 REDL Matthias 1976 M GER
90 DAERR Heiner 1980 M GER
90 SERVATIUS Helge SERVATIUS Helge 1977 M GER
90 STOIBER Christian 1977 M GER
93 BACHMANN Alexander 1983 M GER
93 SCHULZ Christoph SCHULZ Christoph 1973 M GER MTV Giessen
95 ZWICKER Felix ZWICKER Felix 1978 M GER FC Konstanz, FSF Flawil
96 LINOW Holger 1968 M GER SC Itzehoe

Dec 7, 1996 - 1997 Deutsche Meisterschaft
Foil Men's Senior Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 RÖMER Uwe 1969 M GER
2 CHRISTEN Roman 1966 M GER FC Tauberbischofsheim
3 WEINIG Arne WEINIG Arne 1975 M GER FC Tauberbischofsheim
3 WIENAND Wolfgang 1972 M GER
5 KOCH Alexander KOCH Alexander 1969 M GER ETUF Essen
6 SCHLECHTWEG Christian 1976 M GER
7 LAUX Holger LAUX Holger 1971 M GER
8 EGGERS Michael 1973 M GER
9 WARZYCHA Pawel 1971 M GER
10 ENDRES Thomas 1969 M GER
11 FRANK Tobias FRANK Tobias 1978 M GER
12 KRÜGER Johannes 1979 M GER
13 JACOBY Stephan 1976 M GER
14 VON LEPEL Christian 1973 M GER
15 REICHLING Felix 1977 M GER
16 JORDAN Philipp 1976 M GER
17 BIßDORF Ralf 1971 M GER Heidenheimer SB
18 WEIDNER Thorsten 1967 M GER
19 RIEDEL Karsten 1971 M GER
20 DARNSTÄDT Tobias 1973 M GER
21 REICHERT Dennis 1978 M GER
21 ROTTHAUS Axel ROTTHAUS Axel 1978 M GER
23 CEDRONE Fabio CEDRONE Fabio 1973 M GER
24 STIEF Stefan 1974 M GER
25 SCHACHE Lars 1976 M GER TV Markkleeberg
26 MÜLLER Dirk MÜLLER Dirk 1968 M GER
27 ROTH Peter ROTH Peter 1969 M GER Heidenheimer SB
28 BEHR Dominik 1981 M GER FC Würth Künzelsau
29 ULBRICH Frank 1968 M GER SC Berlin
30 GEIGER Lars GEIGER Lars 1975 M GER
31 GEISSLER Axel 1973 M GER
32 SENFT Daniel 1978 M GER
33 KÜHN Secundus 1973 M GER
34 HAUSMANN David HAUSMANN David 1979 M GER
35 STREHLER Alexander STREHLER Alexander 1975 M GER FC Gröbenzell, FCZN Zürich
36 URBAN Andreas 1976 M GER SC Berlin
36 HAMANN Ulrich HAMANN Ulrich 1968 M GER
38 LAUN Frederik LAUN Frederik 1979 M GER
39 MESSER Beda 1977 M GER
40 BAUNACH Tobias 1977 M GER
41 WOLLIN Roman 1970 M GER FK Hannover
42 SARAY Daniel SARAY Daniel 1974 M GER
43 WILL Danilo 1978 M GER
44 SCHÄFER Klaus 1964 M GER
45 BIEBER Sven BIEBER Sven 1972 M GER Kölner FK
46 BREUTNER Richard 1979 M GER (MTV München), KTF Luitpold München
47 RAUHAUS Jan Eric RAUHAUS Jan Eric 1973 M GER
48 WEßELS André 1981 M GER
49 TINKLOH Jann 1977 M GER
50 SIMON Maik SIMON Maik 1978 M GER
51 SCHWAGER Dennis 1979 M GER
52 GEINITZ André 1979 M GER
53 BAIR Stephan 1975 M GER PSV Stuttgart
54 REIS David REIS David 1979 M GER
55 SÄCKEL Christian 1979 M GER
56 IDE Steffen IDE Steffen 1979 M GER
57 SEELIGER Holger SEELIGER Holger 1976 M GER
58 ZYMARA Thomas ZYMARA Thomas 1978 M GER
59 ULLRICH Jörn 1974 M GER TG Münster
60 STECK Markus STECK Markus 1972 M GER TSV Neu-Ulm
60 ZWICKER Felix ZWICKER Felix 1978 M GER FC Konstanz, FSF Flawil
62 WEIß Florian 1966 M GER TSV Neuried
63 NEUBERT Arne NEUBERT Arne 1977 M GER Osnabrücker SC
64 BÜHLER Tilo BÜHLER Tilo 1968 M GER FS Geisingen
65 WENDEL Christian 1977 M GER
66 SIMON Fabian 1977 M GER
67 REICHERT Christian REICHERT Christian 1979 M GER
67 SCHAEFER Heinrich SCHAEFER Heinrich 1967 M GER FS Geisingen
69 KIRSCHBAUM Reiner 1966 M GER TG Tuttlingen
70 WESSELS Marc 1977 M GER
71 PETERS Ulrich PETERS Ulrich 1968 M GER TB Burgsteinfurt
72 HEDKE Marco HEDKE Marco 1972 M GER
73 TWARZ Ronny TWARZ Ronny 1977 M GER
74 SCHULZ Christoph SCHULZ Christoph 1973 M GER MTV Giessen
75 BOHNENKAMP Jesko 1979 M GER
76 GEHRING Marco GEHRING Marco 1973 M GER SC Berlin
77 FLASSPÖHLER Simon FLASSPÖHLER Simon 1980 M GER
78 MAHUTKA Klaus-Peter MAHUTKA Klaus-Peter 1976 M GER
79 NUSS Georg 1978 M GER
80 KRAMP Michael 1966 M GER FC Regensburg
81 KLETSCHKOWSKI Thomas KLETSCHKOWSKI Thomas 1974 M GER VFW Oberalster
82 PETRI Tobias 1977 M GER VT Zweibrücken
83 SONNTAG Soeren 1970 M GER
84 WEINHOLD René 1978 M GER
85 MARKFORT Andreas 1969 M GER
86 HERRIGT Heiko HERRIGT Heiko 1975 M GER
87 JANSSEN-WEETS Oliver JANSSEN-WEETS Oliver 1972 M GER FC Bremen-Nord
88 REDL Matthias 1976 M GER
89 EGNER Alexander EGNER Alexander 1974 M GER TSV Neu-Ulm
90 PLECHINGER Ralf 1975 M GER TSV Speyer
91 BAUHOFFER Kai BAUHOFFER Kai 1977 M GER

Dec 9, 1995 - 1996 Deutsche Meisterschaft
Foil Men's Senior Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 WAGNER Udo WAGNER Udo 1963 M GER
2 SCHLECHTWEG Christian 1976 M GER
3 THEUERKAUFF Thomas 1961 M GER
3 WIENAND Wolfgang 1972 M GER
5 RÖMER Uwe 1969 M GER
6 KOCH Alexander KOCH Alexander 1969 M GER ETUF Essen
7 WEIDNER Thorsten 1967 M GER
8 WARZYCHA Pawel 1971 M GER
9 RIEDEL Karsten 1971 M GER
10 VON LEPEL Christian 1973 M GER
11 FRANK Tobias FRANK Tobias 1978 M GER
12 KRÜGER Johannes 1979 M GER
13 REICHLING Felix 1977 M GER
14 MÜLLER Dirk MÜLLER Dirk 1968 M GER
15 WENDEL Christian 1977 M GER
16 EGGERS Michael 1973 M GER
17 WEIßENBORN Ingo 1963 M GER
18 BIßDORF Ralf 1971 M GER Heidenheimer SB
19 LAUX Holger LAUX Holger 1971 M GER
20 DARNSTÄDT Tobias 1973 M GER
21 BAIR Stephan 1975 M GER PSV Stuttgart
22 BLUM Benjamin David BLUM Benjamin David 1979 M GER
23 JORDAN Philipp 1976 M GER
24 GEISSLER Axel 1973 M GER
25 JACOBY Stephan 1976 M GER
26 BIEBER Sven BIEBER Sven 1972 M GER Kölner FK
27 PETERS Peer Uwe 1967 M GER TG Münster
27 SARAY Daniel SARAY Daniel 1974 M GER
29 YADLAPALLI Anil 1975 M GER
30 ROTTHAUS Axel ROTTHAUS Axel 1978 M GER
31 GEINITZ André 1979 M GER
32 WEINIG Arne WEINIG Arne 1975 M GER FC Tauberbischofsheim
33 CHRISTEN Roman 1966 M GER FC Tauberbischofsheim
34 ERDÖS Daniel 1970 M GER
35 MÜLLER Kay 1972 M GER
36 ROTH Peter ROTH Peter 1969 M GER Heidenheimer SB
37 MESSER Beda 1977 M GER
38 SCHWANNINGER Jörg 1971 M GER CTG Koblenz
39 WELLMANN Torsten 1969 M GER
39 FRIEDRICH Oliver 1970 M GER
41 ENGELHARDT Dimitri ENGELHARDT Dimitri 1964 M GER VFW Oberalster
42 CEDRONE Fabio CEDRONE Fabio 1973 M GER
43 HELLERICH Ralph 1974 M GER
43 SIMON Fabian 1977 M GER
45 SCHACHE Lars 1976 M GER TV Markkleeberg
46 RAUHAUS Jan Eric RAUHAUS Jan Eric 1973 M GER
47 BAUNACH Tobias 1977 M GER
48 SCHAEFER Heinrich SCHAEFER Heinrich 1967 M GER FS Geisingen
49 KIRSCHBAUM Reiner 1966 M GER TG Tuttlingen
50 HOPPEN Norman HOPPEN Norman 1970 M GER
50 VOSSENBERG Markus VOSSENBERG Markus 1970 M GER
52 KETHERS Ronald 1978 M GER
53 STECK Markus STECK Markus 1972 M GER TSV Neu-Ulm
54 HENKEL Jan Steffen 1973 M GER
54 KÜHN Secundus 1973 M GER
56 ULBRICH Frank 1968 M GER SC Berlin
57 ZYMARA Thomas ZYMARA Thomas 1978 M GER
58 STIEF Stefan 1974 M GER
59 REICHERT Christian REICHERT Christian 1979 M GER
60 WOLLIN Roman 1970 M GER FK Hannover
61 GEHRING Marco GEHRING Marco 1973 M GER SC Berlin
61 HARTMANN Holger HARTMANN Holger 1969 M GER FS Geisingen
63 SENFT Daniel 1978 M GER
63 FREIER-ZSCHÖTTCHE Falko FREIER-ZSCHÖTTCHE Falko 1968 M GER TSV Neu-Ulm
65 NEUBERT Arne NEUBERT Arne 1977 M GER Osnabrücker SC
66 URBAN Andreas 1976 M GER SC Berlin
67 VOGEL Achim 1967 M GER PSV Stuttgart
68 ASMUSSEN Per ASMUSSEN Per 1977 M GER
68 MARKFORT Andreas 1969 M GER
70 SCHMIDT Ralph SCHMIDT Ralph 1966 M GER SC Korb
70 HERRIGT Heiko HERRIGT Heiko 1975 M GER
72 SONNTAG Soeren 1970 M GER
73 RUTSCH Jan-Hendrik 1976 M GER
74 EGNER Alexander EGNER Alexander 1974 M GER TSV Neu-Ulm
75 KRAMER Kristian 1972 M GER
76 PUTSCHLI Daniel 1975 M GER
77 REDL Matthias 1976 M GER
78 BREUTNER Richard 1979 M GER (MTV München), KTF Luitpold München
79 TINKLOH Jann 1977 M GER
79 PETERS Ulrich PETERS Ulrich 1968 M GER TB Burgsteinfurt
81 LINOW Holger 1968 M GER SC Itzehoe
81 EISENKOLB Tino 1977 M GER
83 BÜHLER Tilo BÜHLER Tilo 1968 M GER FS Geisingen
84 ZWINGENBERGER-JANIK Michael 1970 M GER HSG Uni Rostock
85 ESSER Ulrich 1959 M GER
86 PETRI Tobias 1977 M GER VT Zweibrücken
87 SCHWICKERATH Rainer SCHWICKERATH Rainer 1968 M GER FSG Dillingen
88 HILT Holger 1978 M GER
89 BIEBER Thomas BIEBER Thomas 1961 M GER
90 WENGER Walter WENGER Walter 1967 M GER
91 TRENZ Joachim TRENZ Joachim 1975 M GER FSG Dillingen
92 SIWIK Roman 1979 M GER

Dec 10, 1994 - 1995 Deutsche Meisterschaft
Foil Men's Senior Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 BIßDORF Ralf 1971 M GER Heidenheimer SB
2 WAGNER Udo WAGNER Udo 1963 M GER
3 ENDRES Thomas 1969 M GER
3 WEIßENBORN Ingo 1963 M GER
5 RÖMER Uwe 1969 M GER
6 WEIDNER Thorsten 1967 M GER
7 WIENAND Wolfgang 1972 M GER
8 THEUERKAUFF Thomas 1961 M GER
9 JACOBY Stephan 1976 M GER
10 VON LEPEL Christian 1973 M GER
11 BECKER Thorsten 1971 M GER
12 MÜLLER Kay 1972 M GER
13 WARZYCHA Pawel 1971 M GER
14 ERDÖS Daniel 1970 M GER
15 SCHLECHTWEG Christian 1976 M GER
16 SCHMITT Ulrich 1968 M GER
17 RIEDEL Karsten 1971 M GER
18 CHRISTEN Roman 1966 M GER FC Tauberbischofsheim
19 MAYR Alexander 1972 M GER
20 GUSEK Jens 1965 M GER
21 BECKER Kai 1974 M GER
22 REICHLING Felix 1977 M GER
23 WEINIG Arne WEINIG Arne 1975 M GER FC Tauberbischofsheim
24 WOLLIN Roman 1970 M GER FK Hannover
25 LAUX Holger LAUX Holger 1971 M GER
26 WELLMANN Torsten 1969 M GER
27 SCHACHE Lars 1976 M GER TV Markkleeberg
28 SCHINK Torsten SCHINK Torsten 1966 M GER
29 REICHERT Dennis 1978 M GER
30 FRANK Tobias FRANK Tobias 1978 M GER
31 TINKLOH Jann 1977 M GER
32 HERRMANN Björn HERRMANN Björn 1971 M GER
33 KOCH Alexander KOCH Alexander 1969 M GER ETUF Essen
34 MÜLLER Dirk MÜLLER Dirk 1968 M GER
35 HILD Rüdiger 1974 M GER
36 DARNSTÄDT Tobias 1973 M GER
37 JOOSS Thomas JOOSS Thomas 1971 M GER
38 ORSCHEL Mathias 1971 M GER
39 TAFEL Ulrich TAFEL Ulrich 1967 M GER
40 HENKEL Jan Steffen 1973 M GER
41 VOSSENBERG Markus VOSSENBERG Markus 1970 M GER
42 EGGERS Michael 1973 M GER
43 WENDEL Christian 1977 M GER
44 BAIR Stephan 1975 M GER PSV Stuttgart
44 STIEF Stefan 1974 M GER
46 SONNTAG Soeren 1970 M GER
47 BIEBER Sven BIEBER Sven 1972 M GER Kölner FK
48 REDL Matthias 1976 M GER
49 ROTH Peter ROTH Peter 1969 M GER Heidenheimer SB
50 BÜHLER Tilo BÜHLER Tilo 1968 M GER FS Geisingen
51 HELLERICH Ralph 1974 M GER
52 STECK Markus STECK Markus 1972 M GER TSV Neu-Ulm
53 ZIMMER Ulrich 1975 M GER
54 GEIER Gunnar 1976 M GER
55 CEDRONE Fabio CEDRONE Fabio 1973 M GER
56 CZERMAK Holger 1965 M GER
57 HOPPEN Norman HOPPEN Norman 1970 M GER
58 KÜHN Secundus 1973 M GER
59 HERRIGT Heiko HERRIGT Heiko 1975 M GER
60 MÜLLER Falk 1968 M GER
61 ULBRICH Frank 1968 M GER SC Berlin
62 UNGERER Sascha 1971 M GER FK Hannover
63 PUTSCHLI Daniel 1975 M GER
64 BROUTSCHEK Daniel 1975 M GER
65 SCHAEFER Heinrich SCHAEFER Heinrich 1967 M GER FS Geisingen
66 LENGERT Lars 1977 M GER
67 WAGNER Hans-Joachim WAGNER Hans-Joachim 1957 M GER
68 ZYMARA Thomas ZYMARA Thomas 1978 M GER
69 PABST Karsten 1972 M GER
70 URBAN Andreas 1976 M GER SC Berlin
71 BREUTNER Richard 1979 M GER (MTV München), KTF Luitpold München
72 WEBER Henner WEBER Henner 1960 M GER FSG Dillingen
73 RUTSCH Jan-Hendrik 1976 M GER
73 GRADINGER Robert GRADINGER Robert 1975 M GER
75 KRAMER Kristian 1972 M GER
76 MARKFORT Andreas 1969 M GER
77 EISENKOLB Tino 1977 M GER
78 SCHMOLKE Claas 1965 M GER VFW Oberalster
79 HARTMANN Holger HARTMANN Holger 1969 M GER FS Geisingen
80 HOPPEN Gunnar 1969 M GER
81 BAUNACH Tobias 1977 M GER
82 HEIN Sven 1974 M GER
83 BIEBER Thomas BIEBER Thomas 1961 M GER
83 JORDAN Philipp 1976 M GER
85 KOESTER Olaf 1967 M GER
86 ULLRICH Jörn 1974 M GER TG Münster
87 WESSELS Marc 1977 M GER
88 SEIDLER Joachim SEIDLER Joachim 1970 M GER
89 WEIß Florian 1966 M GER TSV Neuried
90 GÖTZ Thomas GÖTZ Thomas 1963 M GER TSV Schwandorf
91 PETER Robert 1970 M GER
92 KLETSCHKOWSKI Thomas KLETSCHKOWSKI Thomas 1974 M GER VFW Oberalster
93 GEHRING Marco GEHRING Marco 1973 M GER SC Berlin
94 MÜLLER-LISSE Jan MÜLLER-LISSE Jan 1968 M GER
95 TRENZ Joachim TRENZ Joachim 1975 M GER FSG Dillingen
96 ZÄHRINGER Christian 1973 M GER

Dec 11, 1993 - 1994 Deutsche Meisterschaft
Foil Men's Senior Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 RÖMER Uwe 1969 M GER
2 WEIDNER Thorsten 1967 M GER
3 WAGNER Udo WAGNER Udo 1963 M GER
3 KOCH Alexander KOCH Alexander 1969 M GER ETUF Essen
5 CHRISTEN Roman 1966 M GER FC Tauberbischofsheim
6 WIENAND Wolfgang 1972 M GER
7 LAUX Holger LAUX Holger 1971 M GER
8 THEUERKAUFF Thomas 1961 M GER
9 RIEDEL Karsten 1971 M GER
10 ENDRES Thomas 1969 M GER
11 RAUHAUS Jan Eric RAUHAUS Jan Eric 1973 M GER
12 GEY Matthias GEY Matthias 1960 M GER
13 BIßDORF Ralf 1971 M GER Heidenheimer SB
14 ERDÖS Daniel 1970 M GER
15 HILD Rüdiger 1974 M GER
16 BIEBER Sven BIEBER Sven 1972 M GER Kölner FK
17 WARZYCHA Pawel 1971 M GER
18 BECKER Thorsten 1971 M GER
19 EGGERS Michael 1973 M GER
20 DARNSTÄDT Tobias 1973 M GER
21 STIEF Stefan 1974 M GER
22 ORSCHEL Mathias 1971 M GER
23 BROUTSCHEK Daniel 1975 M GER
24 CEDRONE Fabio CEDRONE Fabio 1973 M GER
25 VON LEPEL Christian 1973 M GER
26 JAROSCH Uwe 1962 M GER
27 PETERS Peer Uwe 1967 M GER TG Münster
28 SCHACHE Lars 1976 M GER TV Markkleeberg
29 JAHNKE Gregor 1970 M GER
30 WEINIG Arne WEINIG Arne 1975 M GER FC Tauberbischofsheim
31 SCHMITT Ulrich 1968 M GER
32 JACOBY Stephan 1976 M GER
33 ENKELMANN Aris 1964 M GER SC Berlin
34 REITER Markus 1971 M GER
35 STAFEHL Ingo 1964 M GER ETUF Essen
36 MAYR Alexander 1972 M GER
37 SAVEANU Andreas 1970 M GER
38 FRIEDRICH Oliver 1970 M GER
39 ULLRICH Jörn 1974 M GER TG Münster
40 TEITGE Jesko TEITGE Jesko 1971 M GER
41 GEHRING Marco GEHRING Marco 1973 M GER SC Berlin
42 WOLLIN Roman 1970 M GER FK Hannover
43 HEIN Sven 1974 M GER
44 HEDKE Marco HEDKE Marco 1972 M GER
45 HENKEL Jan Steffen 1973 M GER
46 VOSSENBERG Markus VOSSENBERG Markus 1970 M GER
47 FABIAN Martin 1965 M GER
48 MÜLLER Kay 1972 M GER
49 SONNTAG Soeren 1970 M GER
50 HERRMANN Björn HERRMANN Björn 1971 M GER
51 HOPPEN Norman HOPPEN Norman 1970 M GER
52 SEELIGER Holger SEELIGER Holger 1976 M GER
53 SCHLECHTWEG Christian 1976 M GER
54 FRANK Tobias FRANK Tobias 1978 M GER
54 KLINGEL Werner KLINGEL Werner 1970 M GER SC Korb
56 BIEBER Thomas BIEBER Thomas 1961 M GER
57 TINKLOH Jann 1977 M GER
58 PETERS Ulrich PETERS Ulrich 1968 M GER TB Burgsteinfurt
59 YADLAPALLI Anil 1975 M GER
60 STECK Markus STECK Markus 1972 M GER TSV Neu-Ulm
61 BAIR Stephan 1975 M GER PSV Stuttgart
62 BIERNATH Ralf BIERNATH Ralf 1972 M GER
63 SCHMIDT Ralph SCHMIDT Ralph 1966 M GER SC Korb
64 THELEMANN Silvio 1972 M GER OSC Berlin
65 RIEGER Uz 1973 M GER
66 EGNER Alexander EGNER Alexander 1974 M GER TSV Neu-Ulm
67 REICHERT Klaus REICHERT Klaus 1947 M GER
68 HOPPEN Gunnar 1969 M GER
69 MARKFORT Andreas 1969 M GER
70 BAUNACH Tobias 1977 M GER
71 SCHAEFER Heinrich SCHAEFER Heinrich 1967 M GER FS Geisingen
72 WAGNER Hans-Joachim WAGNER Hans-Joachim 1957 M GER
73 GEIER Gunnar 1976 M GER
74 HANSCHMANN Uwe 1967 M GER SB DJK Rosenheim
75 GEISSLER Axel 1973 M GER
76 SCHOBER Valentin 1966 M GER PSV Stuttgart
77 SCHULZE-VELTRUP Torsten 1969 M GER
78 ROTH Peter ROTH Peter 1969 M GER Heidenheimer SB
78 WENGER Walter WENGER Walter 1967 M GER
80 STÜBER Joachim 1973 M GER
81 KAMBERG Matthias KAMBERG Matthias 1977 M GER
82 GÖTZ Thomas GÖTZ Thomas 1963 M GER TSV Schwandorf
83 KRAMER Kristian 1972 M GER
84 SCHMOLKE Claas 1965 M GER VFW Oberalster
85 BÜHLER Tilo BÜHLER Tilo 1968 M GER FS Geisingen
86 FOERSTER Andreas 1964 M GER
87 BERGER Matthias 1969 M GER USC Magdeburg
88 HANKE Sven HANKE Sven 1975 M GER KSV Weißwasser
89 TAFEL Ulrich TAFEL Ulrich 1967 M GER
90 GRADINGER Robert GRADINGER Robert 1975 M GER
91 HARTMANN Holger HARTMANN Holger 1969 M GER FS Geisingen
92 SIEBERNS Christian SIEBERNS Christian 1967 M GER SC Itzehoe
92 WENZEL Steffen 1976 M GER

Dec 12, 1992 - 1993 Deutsche Meisterschaft
Foil Men's Senior Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 WAGNER Udo WAGNER Udo 1963 M GER
2 RIEDEL Karsten 1971 M GER
3 WEIßENBORN Ingo 1963 M GER
4 WIENAND Wolfgang 1972 M GER
5 SCHRECK Ulrich 1962 M GER OFC Bonn
6 BIßDORF Ralf 1971 M GER Heidenheimer SB
7 EGGERS Michael 1973 M GER
8 RÖMER Uwe 1969 M GER
9 KOCH Alexander KOCH Alexander 1969 M GER ETUF Essen
10 CHRISTEN Roman 1966 M GER FC Tauberbischofsheim
11 BECKER Thorsten 1971 M GER
12 WARZYCHA Pawel 1971 M GER
13 WEIDNER Thorsten 1967 M GER
14 ERDÖS Daniel 1970 M GER
15 LAUX Holger LAUX Holger 1971 M GER
16 FRIEDRICH Oliver 1970 M GER
17 TEITGE Jesko TEITGE Jesko 1971 M GER
18 ENDRES Thomas 1969 M GER
19 ENKELMANN Aris 1964 M GER SC Berlin
20 STAFEHL Ingo 1964 M GER ETUF Essen
21 STEINBACH Nils 1971 M GER
22 THEUERKAUFF Thomas 1961 M GER
23 CEDRONE Fabio CEDRONE Fabio 1973 M GER
24 MAYR Alexander 1972 M GER
25 GUSEK Jens 1965 M GER
26 PETERS Peer Uwe 1967 M GER TG Münster
27 HEIN Sven 1974 M GER
28 ENGEL Thomas 1974 M GER Kölner FK
29 JACOBY Stephan 1976 M GER
30 ROTH Peter ROTH Peter 1969 M GER Heidenheimer SB
31 SCHMOLKE Claas 1965 M GER VFW Oberalster
32 RAUHAUS Jan Eric RAUHAUS Jan Eric 1973 M GER
33 SONNTAG Soeren 1970 M GER
34 BIEBER Sven BIEBER Sven 1972 M GER Kölner FK
35 SCHÄFFNER Kai-Uwe 1966 M GER
36 SCHMITT Ulrich 1968 M GER
37 JOOSS Alexander JOOSS Alexander 1969 M GER
38 BIERNATH Ralf BIERNATH Ralf 1972 M GER
38 BIEBER Thomas BIEBER Thomas 1961 M GER
40 ENGELHARDT Dimitri ENGELHARDT Dimitri 1964 M GER VFW Oberalster
41 WOLLIN Roman 1970 M GER FK Hannover
42 PUTSCHLI Daniel 1975 M GER
43 BAIR Stephan 1975 M GER PSV Stuttgart
44 HOWE Jens 1961 M GER
45 MÜLLER Falk 1968 M GER
46 WELLMANN Torsten 1969 M GER
47 YADLAPALLI Anil 1975 M GER
48 WEINIG Arne WEINIG Arne 1975 M GER FC Tauberbischofsheim
48 VOSSENBERG Markus VOSSENBERG Markus 1970 M GER
48 PROCHOTTA Jörg PROCHOTTA Jörg 1955 M GER
48 EGNER Alexander EGNER Alexander 1974 M GER TSV Neu-Ulm
52 MITTENDORF Thommy 1967 M GER
53 MÜLLER Oliver MÜLLER Oliver 1973 M GER ETUF Essen
54 SCHIFFLER Dirk 1967 M GER Fechtzentrum Solingen
55 BROUTSCHEK Daniel 1975 M GER
56 FÖRSTER Oliver 1964 M GER
57 HILD Rüdiger 1974 M GER
57 REITER Markus 1971 M GER
59 KUSKE Stephan KUSKE Stephan 1976 M GER
59 SEELIGER Holger SEELIGER Holger 1976 M GER
61 LANGEHEIN Matthias LANGEHEIN Matthias 1961 M GER
62 SCHAEFER Heinrich SCHAEFER Heinrich 1967 M GER FS Geisingen
62 DARNSTÄDT Tobias 1973 M GER
64 OTTO Guido 1975 M GER
65 FRANK Tobias FRANK Tobias 1978 M GER
66 GEIER Gunnar 1976 M GER
67 SCHACHE Lars 1976 M GER TV Markkleeberg
68 SCHWANNINGER Jörg 1971 M GER CTG Koblenz
69 PFRANG Michael 1974 M GER
70 MARKFORT Andreas 1969 M GER
71 GÖTZ Thomas GÖTZ Thomas 1963 M GER TSV Schwandorf
72 RIEGER Uz 1973 M GER
73 PETERS Ulrich PETERS Ulrich 1968 M GER TB Burgsteinfurt
74 KLINGEL Werner KLINGEL Werner 1970 M GER SC Korb
74 VOGEL Achim 1967 M GER PSV Stuttgart
76 BERGER Svend 1968 M GER MTV Mainz
76 MELLER Holger MELLER Holger 1968 M GER
78 FABIAN Martin 1965 M GER
78 HEIN Hartmut HEIN Hartmut 1966 M GER Rheydter TV
80 ZÄHRINGER Christian 1973 M GER
81 HANELT Andreé 1968 M GER
81 HOPPEN Norman HOPPEN Norman 1970 M GER
83 TAFEL Ulrich TAFEL Ulrich 1967 M GER
84 BÜHLER Tilo BÜHLER Tilo 1968 M GER FS Geisingen
85 SCHULZE-VELTRUP Torsten 1969 M GER
86 KLETSCHKOWSKI Thomas KLETSCHKOWSKI Thomas 1974 M GER VFW Oberalster
86 GEHRING Marco GEHRING Marco 1973 M GER SC Berlin
86 FEHR Marc 1976 M GER
89 HOPPE Andreas 1975 M GER
89 CZERMAK Holger 1965 M GER
91 ZIMMER Ulrich 1975 M GER
92 HANKE Sven HANKE Sven 1975 M GER KSV Weißwasser

Dec 7, 1991 - 1992 Deutsche Meisterschaft
Foil Men's Senior Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 WAGNER Udo WAGNER Udo 1963 M GER
2 ENDRES Thomas 1969 M GER
3 GEY Matthias GEY Matthias 1960 M GER
4 GUSEK Jens 1965 M GER
5 CHRISTEN Roman 1966 M GER FC Tauberbischofsheim
6 KOCH Alexander KOCH Alexander 1969 M GER ETUF Essen
7 RÖMER Uwe 1969 M GER
8 WEIßENBORN Ingo 1963 M GER
9 RIEDEL Karsten 1971 M GER
10 BECKER Thorsten 1971 M GER
11 MAYR Alexander 1972 M GER
12 SCHRECK Ulrich 1962 M GER OFC Bonn
13 WARZYCHA Pawel 1971 M GER
14 HOWE Jens 1961 M GER
15 WEIDNER Thorsten 1967 M GER
16 HEIN Sven 1974 M GER
17 THEUERKAUFF Thomas 1961 M GER
18 HILD Rüdiger 1974 M GER
19 BEHR Matthias BEHR Matthias 1955 M GER FC Tauberbischofsheim
20 MÜLLER Falk 1968 M GER
21 WIENAND Wolfgang 1972 M GER
22 STIEF Stefan 1974 M GER
23 VON LEPEL Christian 1973 M GER
24 SCHIFFLER Dirk 1967 M GER Fechtzentrum Solingen
25 CEDRONE Fabio CEDRONE Fabio 1973 M GER
26 JOOSS Thomas JOOSS Thomas 1971 M GER
27 SCHWANNINGER Jörg 1971 M GER CTG Koblenz
28 ROTH Peter ROTH Peter 1969 M GER Heidenheimer SB
29 ENKELMANN Aris 1964 M GER SC Berlin
30 BIßDORF Ralf 1971 M GER Heidenheimer SB
31 SAVEANU Andreas 1970 M GER
32 HOPPEN Norman HOPPEN Norman 1970 M GER
33 BALINT Andreas 1969 M GER
34 ZILM Carsten ZILM Carsten 1961 M GER
35 HOLLERBACH Rainer 1972 M GER
36 STEINBACH Nils 1971 M GER
36 RAUCHUT Alexander 1974 M GER
38 JAHNKE Gregor 1970 M GER
39 QUISKE Moritz QUISKE Moritz 1966 M GER
40 DARNSTÄDT Tobias 1973 M GER
41 LAUX Holger LAUX Holger 1971 M GER
42 STECK Markus STECK Markus 1972 M GER TSV Neu-Ulm
43 FRIEDRICH Oliver 1970 M GER
44 SCHAEFER Heinrich SCHAEFER Heinrich 1967 M GER FS Geisingen
45 JAROSCH Uwe 1962 M GER
46 GÜNTHER Elmar 1965 M GER
46 VOSSENBERG Markus VOSSENBERG Markus 1970 M GER
48 PUTSCHLI Daniel 1975 M GER
49 RAUHAUS Jan Eric RAUHAUS Jan Eric 1973 M GER
50 PETERS Peer Uwe 1967 M GER TG Münster
51 SCHMITT Ulrich 1968 M GER
51 PAULUS Michael 1972 M GER
53 EGGERS Michael 1973 M GER
54 TAFEL Ulrich TAFEL Ulrich 1967 M GER
55 KIRSCHBAUM Reiner 1966 M GER TG Tuttlingen
56 MOLL Markus 1970 M GER
57 SCHWICKERATH Rainer SCHWICKERATH Rainer 1968 M GER FSG Dillingen
57 STÜBER Joachim 1973 M GER
57 BÜHLER Tilo BÜHLER Tilo 1968 M GER FS Geisingen
57 MÜLLER Dirk MÜLLER Dirk 1968 M GER
61 SCHLACHETZKI Jürgen 1968 M GER
61 SIEBERNS Wolf SIEBERNS Wolf 1964 M GER
63 NIEBLING Stephan 1971 M GER
63 ZINNER Burkhart 1972 M GER
65 KUHL Stephan 1962 M GER
66 VATTER Joachim VATTER Joachim 1951 M GER
67 SEELIGER Holger SEELIGER Holger 1976 M GER
67 MÜLLER Kay 1972 M GER
67 FÖRSTER Oliver 1964 M GER
70 NAGEL Dominik NAGEL Dominik 1964 M GER FC Gröbenzell
71 MÜLLER Carsten 1962 M GER
72 BIERNATH Ralf BIERNATH Ralf 1972 M GER
73 SCHMOLKE Claas 1965 M GER VFW Oberalster
74 BERGER Svend 1968 M GER MTV Mainz
75 ZÄHRINGER Christian 1973 M GER
75 GEHRING Marco GEHRING Marco 1973 M GER SC Berlin
77 DIETRICH Dirk 1971 M GER
78 ENGELHARDT Dimitri ENGELHARDT Dimitri 1964 M GER VFW Oberalster
79 SONNTAG Soeren 1970 M GER
80 COMTESSE Patrice 1965 M GER
80 PROCHOTTA Jörg PROCHOTTA Jörg 1955 M GER
82 HANKE Sven HANKE Sven 1975 M GER KSV Weißwasser
83 JANSSEN-WEETS Oliver JANSSEN-WEETS Oliver 1972 M GER FC Bremen-Nord
84 DORT Martin 1966 M GER
85 MARKFORT Andreas 1969 M GER
86 RIEDEL Peter RIEDEL Peter 1964 M GER
87 HERRIG Manfred 1958 M GER FC Leverkusen
88 FLAMENT Marco 1971 M GER
89 PETERS Ulrich PETERS Ulrich 1968 M GER TB Burgsteinfurt
90 SEIFRIED Dieter SEIFRIED Dieter 1961 M GER
91 RIEGER Uz 1973 M GER
92 BLOCK Matthias 1973 M GER FC Moers
93 SCHACHE Lars 1976 M GER TV Markkleeberg
93 KLAUS Stephan 1971 M GER
93 BIELER Axel 1964 M GER
96 FEES Stephan FEES Stephan 1970 M GER

Jan 19, 1991 - 1991 Deutsche Meisterschaft
Foil Men's Senior Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 SCHRECK Ulrich 1962 M GER OFC Bonn
2 WAGNER Udo WAGNER Udo 1963 M GER
3 BECKER Thorsten 1971 M GER
4 ERDÖS Daniel 1970 M GER
5 ENDRES Thomas 1969 M GER
6 GEY Matthias GEY Matthias 1960 M GER
7 THEUERKAUFF Thomas 1961 M GER
8 WARZYCHA Pawel 1971 M GER
9 BALINT Andreas 1969 M GER
10 ZILM Carsten ZILM Carsten 1961 M GER
11 WEIDNER Thorsten 1967 M GER
12 SCHIFFLER Dirk 1967 M GER Fechtzentrum Solingen
13 BEHR Matthias BEHR Matthias 1955 M GER FC Tauberbischofsheim
14 WIENAND Wolfgang 1972 M GER
15 RAUHAUS Jan Eric RAUHAUS Jan Eric 1973 M GER
16 CHRISTEN Roman 1966 M GER FC Tauberbischofsheim
17 WEIßENBORN Ingo 1963 M GER
18 JAROSCH Uwe 1962 M GER
19 JAHNKE Gregor 1970 M GER
20 KOCH Alexander KOCH Alexander 1969 M GER ETUF Essen
21 WELLMANN Torsten 1969 M GER
22 HEIN Sven 1974 M GER
23 QUISKE Moritz QUISKE Moritz 1966 M GER
24 SCHRAMM Thomas 1971 M GER
25 LASER Martin 1967 M GER
26 HOWE Jens 1961 M GER
27 GÜNTHER Elmar 1965 M GER
28 BIßDORF Ralf 1971 M GER Heidenheimer SB
30 MÜLLER Falk 1968 M GER
31 RÖMER Uwe 1969 M GER
32 STEINBACH Nils 1971 M GER
33 REICHERT Klaus REICHERT Klaus 1947 M GER
33 TAFEL Ulrich TAFEL Ulrich 1967 M GER
34 VOSSENBERG Markus VOSSENBERG Markus 1970 M GER
35 REITER Markus 1971 M GER
36 POERSCHKE Jürgen POERSCHKE Jürgen 1964 M GER FC Mosbach
37 KARL Markus 1969 M GER
38 MÜLLER Roy 1964 M GER
38 PETERS Ulrich PETERS Ulrich 1968 M GER TB Burgsteinfurt
40 JOOSS Thomas JOOSS Thomas 1971 M GER
41 RICHTER Andre 1971 M GER
42 STIEF Stefan 1974 M GER
43 RIEDEL Karsten 1971 M GER
44 ORSCHEL Mathias 1971 M GER
45 VON LEPEL Christian 1973 M GER
46 LANGNER Mario 1969 M GER
47 KNIERIM Chris 1972 M GER
48 LAUX Holger LAUX Holger 1971 M GER
49 MÜLLER Dirk MÜLLER Dirk 1968 M GER
50 WENIGER Thomas 1965 M GER
51 CEDRONE Fabio CEDRONE Fabio 1973 M GER
52 SCHMIDT Bernd 1966 M GER
53 MELLER Holger MELLER Holger 1968 M GER
53 FRIEDRICH Oliver 1970 M GER
53 SCHMITT Ulrich 1968 M GER
56 ROTH Peter ROTH Peter 1969 M GER Heidenheimer SB
57 BIEBER Sven BIEBER Sven 1972 M GER Kölner FK
58 PAULUS Michael 1972 M GER
58 MAYR Alexander 1972 M GER
60 HAFERKORN Matthias HAFERKORN Matthias 1964 M GER
60 PROCHOTTA Jörg PROCHOTTA Jörg 1955 M GER
60 FISCHER Marc 1965 M GER
63 RODERMUND Dirk 1966 M GER
63 SIEBERNS Wolf SIEBERNS Wolf 1964 M GER
65 ZINNER Burkhart 1972 M GER
66 BROUTSCHEK Daniel 1975 M GER
67 HEES Ortwin 1970 M GER
67 BIERNATH Ralf BIERNATH Ralf 1972 M GER
69 HILD Rüdiger 1974 M GER
70 RIEGER Thomas 1965 M GER
71 DIETRICH Dirk 1971 M GER
72 HOPPEN Norman HOPPEN Norman 1970 M GER
72 HOLLERBACH Rainer 1972 M GER
72 JOOSS Alexander JOOSS Alexander 1969 M GER
75 THELEMANN Silvio 1972 M GER OSC Berlin
76 EGGERS Michael 1973 M GER
77 SIEBERT Jörg 1960 M GER TV Alsfeld
77 ULBRICH Frank 1968 M GER SC Berlin
79 RIEGER Uz 1973 M GER
80 KOTSERONIS Peter 1967 M GER
81 BÜHLER Tilo BÜHLER Tilo 1968 M GER FS Geisingen
82 ENKELMANN Aris 1964 M GER SC Berlin
82 VAN BASSHUYSEN Jan 1967 M GER
82 HEIDENESCHER Thomas 1960 M GER
85 SCHMOLKE Claas 1965 M GER VFW Oberalster
86 LOHOFF Falk 1974 M GER
87 EMCK Paul 1967 M GER
88 BERGER Svend 1968 M GER MTV Mainz
89 LÖFFLER Sanjo 1973 M GER
89 WEINIG Arne WEINIG Arne 1975 M GER FC Tauberbischofsheim
91 WEICHERT Holger 1969 M GER
92 METZE Wolfgang METZE Wolfgang 1967 M GER OSC Berlin
93 WAGNER Tilo 1971 M GER
94 PETERS Peer Uwe 1967 M GER TG Münster
95 MÜLLER Oliver MÜLLER Oliver 1973 M GER ETUF Essen
96 SCHAEFER Heinrich SCHAEFER Heinrich 1967 M GER FS Geisingen
97 FÖRSTER Oliver 1964 M GER
98 MOLL Markus 1970 M GER
98 MÜLLER Kay 1972 M GER
100 ALFTER Jan 1971 M GER
101 BIEBER Thomas BIEBER Thomas 1961 M GER
102 KIRSCHBAUM Reiner 1966 M GER TG Tuttlingen
103 HERRMANN Björn HERRMANN Björn 1971 M GER
104 RAEKER Hans Martin 1965 M GER Hanseatischer FC Lübeck
105 TEITGE Jesko TEITGE Jesko 1971 M GER
105 MÄHL Thorwald MÄHL Thorwald 1967 M GER
107 FABIAN Martin 1965 M GER
108 LESCHE Carsten 1971 M GER TFC Hanau
109 HANELT Andreé 1968 M GER
110 JANSSEN-WEETS Oliver JANSSEN-WEETS Oliver 1972 M GER FC Bremen-Nord
110 HEIN Hartmut HEIN Hartmut 1966 M GER Rheydter TV
112 RAUCHUT Alexander 1974 M GER
113 KELLER Maximilian 1972 M GER
113 KLAUS Stephan 1971 M GER
115 FRANKENBERGER Detlef FRANKENBERGER Detlef 1965 M GER
115 UNGERER Sascha 1971 M GER FK Hannover
117 BLAU Andreas BLAU Andreas 1965 M GER TG Dörnigheim
118 BLOCK Matthias 1973 M GER FC Moers
119 EHRESMANN Jochen 1967 M GER
119 NAGEL Dominik NAGEL Dominik 1964 M GER FC Gröbenzell
121 SCHMIDT Ralph SCHMIDT Ralph 1966 M GER SC Korb
121 MARKFORT Andreas 1969 M GER
121 BECKER Kai 1974 M GER
124 KITZING Thomas KITZING Thomas 1964 M GER Hasper FC
124 PETER Robert 1970 M GER
124 REITZ Markus 1964 M GER
124 ERHARD Ingo 1969 M GER
128 MOHR Christian MOHR Christian 1973 M GER FC Landau im ASV

Jan 20, 1990 - 1990 Deutsche Meisterschaft
Foil Men's Senior Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 GEY Matthias GEY Matthias 1960 M GER
2 SCHRECK Ulrich 1962 M GER OFC Bonn
3 ENDRES Thomas 1969 M GER
4 BALINT Andreas 1969 M GER
5 CHRISTEN Roman 1966 M GER FC Tauberbischofsheim
6 LASER Martin 1967 M GER
7 WIENAND Wolfgang 1972 M GER
8 BECKER Thorsten 1971 M GER
9 STEINBACH Nils 1971 M GER
10 ERDÖS Daniel 1970 M GER
11 BEHR Matthias BEHR Matthias 1955 M GER FC Tauberbischofsheim
12 GÜNTHER Elmar 1965 M GER
13 REICHERT Klaus REICHERT Klaus 1947 M GER
14 REITER Markus 1971 M GER
15 HOLLERBACH Rainer 1972 M GER
16 KOCH Alexander KOCH Alexander 1969 M GER ETUF Essen
17 WEIDNER Thorsten 1967 M GER
18 BIßDORF Ralf 1971 M GER Heidenheimer SB
19 JOOSS Alexander JOOSS Alexander 1969 M GER
20 HEIN Hartmut HEIN Hartmut 1966 M GER Rheydter TV
21 MESSLER Stefan 1968 M GER
22 MÜLLER Dirk MÜLLER Dirk 1968 M GER
23 WENIGER Thomas 1965 M GER
24 PETER Robert 1970 M GER
24 SCHIFFLER Dirk 1967 M GER Fechtzentrum Solingen
26 LAMMER Dieter 1960 M GER FC Tauberbischofsheim
27 RODERMUND Dirk 1966 M GER
28 QUISKE Moritz QUISKE Moritz 1966 M GER
29 FISCHER Marc 1965 M GER
29 JAHNKE Gregor 1970 M GER
31 REITH Markus 1968 M GER
32 WELLMANN Torsten 1969 M GER
33 CEDRONE Fabio CEDRONE Fabio 1973 M GER
34 ROTH Peter ROTH Peter 1969 M GER Heidenheimer SB
35 FRIEDRICH Oliver 1970 M GER
36 PETERS Peer Uwe 1967 M GER TG Münster
37 REISS Karsten 1968 M GER
38 PROCHOTTA Jörg PROCHOTTA Jörg 1955 M GER
39 TAFEL Ulrich TAFEL Ulrich 1967 M GER
40 N FABIAN Martin 1965 M GER
41 GERULL Michael 1962 M GER
42 SCHMITT Ulrich 1968 M GER
43 HAMANN Ulrich HAMANN Ulrich 1968 M GER
44 TEITGE Jesko TEITGE Jesko 1971 M GER
45 MAURITZ Merten 1965 M AUT
46 DIETRICH Dirk 1971 M GER
47 SIEBERT Jörg 1960 M GER TV Alsfeld
47 FRANKENBERGER Detlef FRANKENBERGER Detlef 1965 M GER
49 SCHOBER Florian SCHOBER Florian 1967 M GER TSG Schwäbisch Hall
50 RAUHAUS Jan Eric RAUHAUS Jan Eric 1973 M GER
51 BIEBER Thomas BIEBER Thomas 1961 M GER
51 SCHAEFER Heinrich SCHAEFER Heinrich 1967 M GER FS Geisingen
53 CORINTH Chris-Robin 1970 M GER
54 SCHULZE-VELTRUP Torsten 1969 M GER
54 SCHWANNINGER Jörg 1971 M GER CTG Koblenz
54 HERRMANN Björn HERRMANN Björn 1971 M GER
57 EGGERS Michael 1973 M GER
58 RIEDEL Karsten 1971 M GER
59 EISELE Martin 1961 M GER
60 SCHMOLKE Claas 1965 M GER VFW Oberalster
60 HEIN Sven 1974 M GER
62 N JAHN Wolfgang 1959 M GER
63 BIEBERLE Stefan 1965 M GER
64 KELLERMANN Thorsten 1965 M GER
65 N FIERHAUSER Eric 1965 M GER
66 MERKLE Claus MERKLE Claus 1968 M GER Heidenheimer SB
67 N WEIß Florian 1966 M GER TSV Neuried
68 HOPPEN Norman HOPPEN Norman 1970 M GER
69 SCHLICHTING Gregor 1964 M GER
70 MÜLLER Kay 1972 M GER
71 N VAN BASSHUYSEN Jan 1967 M GER
71 N LÖSCHEL Klaus 1963 M GER TG Schwenningen
73 N MARKFORT Andreas 1969 M GER
74 SCHRAMM Thomas 1971 M GER
75 LIMBERGER Fabian 1973 M GER
76 HANELT Andreé 1968 M GER
77 UNGERER Sascha 1971 M GER FK Hannover
78 N GÖTZ Walter 1959 M GER
79 NIEBLING Stephan 1971 M GER
79 N STÜBER Joachim 1973 M GER
79 N EITEL Markus 1967 M GER
82 N KIEL Albrecht 1965 M GER
83 SAMEK Heiko 1969 M GER
84 KASPER Christian 1969 M GER
85 GOLTERMANN Sven 1966 M GER TuS Komet Arsten
86 PETERS Ulrich PETERS Ulrich 1968 M GER TB Burgsteinfurt
87 N WAGNER Tilo 1971 M GER
87 BERGER Leif 1971 M GER
89 N KELL Norbert KELL Norbert 1956 M GER
90 N SCHLACHETZKI Jürgen 1968 M GER
90 N HERRIGT Jörg HERRIGT Jörg 1969 M GER

Nov 1, 1988 - 1989 Deutsche Meisterschaft
Foil Men's Senior Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 WEIDNER Thorsten 1967 M GER
2 GEY Matthias GEY Matthias 1960 M GER
3 SCHRECK Ulrich 1962 M GER OFC Bonn
4 BECKER Thorsten 1971 M GER
5 ENDRES Thomas 1969 M GER
6 BEHR Matthias BEHR Matthias 1955 M GER FC Tauberbischofsheim
7 GERULL Michael 1962 M GER
8 CHRISTEN Roman 1966 M GER FC Tauberbischofsheim
9 LASER Martin 1967 M GER
10 JOOSS Alexander JOOSS Alexander 1969 M GER
11 LAMMER Dieter 1960 M GER FC Tauberbischofsheim
12 JAHNKE Gregor 1970 M GER
13 WIENAND Wolfgang 1972 M GER
14 FISCHER Marc 1965 M GER
15 SCHIFFLER Dirk 1967 M GER Fechtzentrum Solingen
16 GÜNTHER Elmar 1965 M GER
17 MAURITZ Merten 1965 M AUT
18 JAUCH Günther 1965 M GER
19 REICHERT Klaus REICHERT Klaus 1947 M GER
20 SCHRÖDER Stefan 1969 M GER
21 BIßDORF Ralf 1971 M GER Heidenheimer SB
22 SCHWANNINGER Jörg 1971 M GER CTG Koblenz
23 RAUHAUS Jan Eric RAUHAUS Jan Eric 1973 M GER
24 VOSSENBERG Markus VOSSENBERG Markus 1970 M GER
25 THEUERKAUFF Thomas 1961 M GER
26 SIEBERT Jörg 1960 M GER TV Alsfeld
27 TEITGE Jesko TEITGE Jesko 1971 M GER
28 TAFEL Ulrich TAFEL Ulrich 1967 M GER
29 DIETRICH Dirk 1971 M GER
30 RAEKER Hans Martin 1965 M GER Hanseatischer FC Lübeck
31 PETERS Ulrich PETERS Ulrich 1968 M GER TB Burgsteinfurt
32 HAMANN Ulrich HAMANN Ulrich 1968 M GER

Feb 1, 1988 - 1988 Deutsche Meisterschaft
Foil Men's Senior Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 N ENDRES Thomas 1969 M GER

Feb 1, 1987 - 1987 Deutsche Meisterschaft
Foil Men's Senior Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 N CHRISTEN Roman 1966 M GER FC Tauberbischofsheim

Feb 22, 1986 - 1986 Deutsche Meisterschaft
Foil Men's Senior Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 N GEY Matthias GEY Matthias 1960 M GER
2 N WEIDNER Thorsten 1967 M GER
3 N SCHRECK Ulrich 1962 M GER OFC Bonn
4 N CHRISTEN Roman 1966 M GER FC Tauberbischofsheim
5 N BEHR Matthias BEHR Matthias 1955 M GER FC Tauberbischofsheim
6 N REICHERT Klaus REICHERT Klaus 1947 M GER
7 N GERULL Michael 1962 M GER
8 N SIEBERT Jörg 1960 M GER TV Alsfeld
9 N KOCH Helmut 1942 M GER
10 N BECK Frank 1961 M GER
11 N TREU Frank 1965 M GER
12 N QUISKE Moritz QUISKE Moritz 1966 M GER
13 N THEUERKAUFF Thomas 1961 M GER
14 N KOCH Alexander KOCH Alexander 1969 M GER ETUF Essen
15 N HEIN Harald 1950 M GER
16 N SCHÄFFNER Kai-Uwe 1966 M GER
17 N BISCHOFF Stefan 1961 M GER
18 N ENGELHARD Ralph 1959 M GER TSV Speyer
19 N LAMMER Dieter 1960 M GER FC Tauberbischofsheim
20 N SCHMITT Ulrich 1968 M GER
21 N ERDOES Philipp 1900 M GER
22 N BAUMGARTEN Martin 1900 M GER
23 N REITH Markus 1968 M GER
24 N FÖRSTER Oliver 1964 M GER
25 N BASKA Roland 1960 M GER
26 N JANNSEN Jörn 1900 M GER
27 N ENDRES Thomas 1969 M GER
28 N EITZ Martin 1962 M GER TSV Speyer
29 N WENGER Walter WENGER Walter 1967 M GER
30 N JAHN Wolfgang 1959 M GER
31 N REITER Markus 1971 M GER
32 N MEHLISS Folker MEHLISS Folker 1967 M GER Osnabrücker SC

Feb 1, 1985 - 1985 Deutsche Meisterschaft
Foil Men's Senior Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 N BEHR Matthias BEHR Matthias 1955 M GER FC Tauberbischofsheim

Feb 1, 1984 - 1984 Deutsche Meisterschaft
Foil Men's Senior Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 N GEY Matthias GEY Matthias 1960 M GER

Feb 1, 1983 - 1983 Deutsche Meisterschaft
Foil Men's Senior Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 N GEY Matthias GEY Matthias 1960 M GER

Feb 1, 1982 - 1982 Deutsche Meisterschaft
Foil Men's Senior Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 N GEY Matthias GEY Matthias 1960 M GER

Feb 1, 1981 - 1981 Deutsche Meisterschaft
Foil Men's Senior Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 N REICHERT Klaus REICHERT Klaus 1947 M GER

Feb 1, 1980 - 1980 Deutsche Meisterschaft
Foil Men's Senior Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 N REICHERT Klaus REICHERT Klaus 1947 M GER

Feb 1, 1979 - 1979 Deutsche Meisterschaft
Foil Men's Senior Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 N HEIN Harald 1950 M GER

Feb 1, 1978 - 1978 Deutsche Meisterschaft
Foil Men's Senior Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 N BACH Thomas 1953 M GER

Feb 1, 1977 - 1977 Deutsche Meisterschaft
Foil Men's Senior Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 N BACH Thomas 1953 M GER

Feb 1, 1976 - 1976 Deutsche Meisterschaft
Foil Men's Senior Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 N HEIN Harald 1950 M GER

Feb 1, 1975 - 1975 Deutsche Meisterschaft
Foil Men's Senior Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 N REICHERT Klaus REICHERT Klaus 1947 M GER

Feb 1, 1974 - 1974 Deutsche Meisterschaft
Foil Men's Senior Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 N HEHN Jürgen HEHN Jürgen 1944 M GER FC Tauberbischofsheim

Feb 1, 1973 - 1973 Deutsche Meisterschaft
Foil Men's Senior Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 N BEHR Matthias BEHR Matthias 1955 M GER FC Tauberbischofsheim

Feb 1, 1972 - 1972 Deutsche Meisterschaft
Foil Men's Senior Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 N WELLMANN Dieter WELLMANN Dieter 1942 M GER FG Rotation Berlin

Feb 1, 1971 - 1971 Deutsche Meisterschaft
Foil Men's Senior Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 N HEIN Harald 1950 M GER

Feb 1, 1970 - 1970 Deutsche Meisterschaft
Foil Men's Senior Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 N HEIN Harald 1950 M GER

Feb 1, 1969 - 1969 Deutsche Meisterschaft
Foil Men's Senior Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 N HEIN Harald 1950 M GER

Feb 1, 1968 - 1968 Deutsche Meisterschaft
Foil Men's Senior Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 N WESSEL Friedrich 1945 M GER

Feb 1, 1967 - 1967 Deutsche Meisterschaft
Foil Men's Senior Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 N BRECHT Jürgen 1940 M GER

Feb 1, 1966 - 1966 Deutsche Meisterschaft
Foil Men's Senior Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 N THEUERKAUFF Jürgen THEUERKAUFF Jürgen 1934 M GER OFC Bonn

Feb 1, 1965 - 1965 Deutsche Meisterschaft
Foil Men's Senior Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 N THEUERKAUFF Jürgen THEUERKAUFF Jürgen 1934 M GER OFC Bonn

Feb 1, 1964 - 1964 Deutsche Meisterschaft
Foil Men's Senior Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 N BRECHT Jürgen 1940 M GER

Feb 1, 1963 - 1963 Deutsche Meisterschaft
Foil Men's Senior Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 N THEUERKAUFF Jürgen THEUERKAUFF Jürgen 1934 M GER OFC Bonn

Feb 1, 1962 - 1962 Deutsche Meisterschaft
Foil Men's Senior Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 N GERRESHEIM Tim 1939 M GER FC Rothenbaum

Feb 1, 1961 - 1961 Deutsche Meisterschaft
Foil Men's Senior Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 N SCHMITT Dieter Karl 1940 M GER

Feb 1, 1960 - 1960 Deutsche Meisterschaft
Foil Men's Senior Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 N BRECHT Jürgen 1940 M GER

Feb 1, 1959 - 1959 Deutsche Meisterschaft
Foil Men's Senior Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 N GERRESHEIM Tim 1939 M GER FC Rothenbaum

Feb 1, 1958 - 1958 Deutsche Meisterschaft
Foil Men's Senior Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 N GERRESHEIM Tim 1939 M GER FC Rothenbaum

Feb 1, 1957 - 1957 Deutsche Meisterschaft
Foil Men's Senior Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 N THEUERKAUFF Jürgen THEUERKAUFF Jürgen 1934 M GER OFC Bonn

Feb 1, 1956 - 1956 Deutsche Meisterschaft
Foil Men's Senior Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 N CASIMIR Norman 1930 M GER

Feb 1, 1955 - 1955 Deutsche Meisterschaft
Foil Men's Senior Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 N STRATMANN Günter 1931 M GER

Feb 1, 1954 - 1954 Deutsche Meisterschaft
Foil Men's Senior Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 N WAHL Kurt 1912 M GER

Feb 1, 1953 - 1953 Deutsche Meisterschaft
Foil Men's Senior Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 N CASIMIR Norman 1930 M GER

Feb 1, 1952 - 1952 Deutsche Meisterschaft
Foil Men's Senior Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 N WAHL Kurt 1912 M GER

Feb 1, 1951 - 1951 Deutsche Meisterschaft
Foil Men's Senior Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 N EISENECKER Julius 1903 M GER

Feb 1, 1943 - 1943 Deutsche Meisterschaft
Foil Men's Senior Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 N LOSERT Josef 1908 M AUT

Feb 1, 1942 - 1942 Deutsche Meisterschaft
Foil Men's Senior Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 N EISENECKER Julius 1903 M GER

Feb 1, 1941 - 1941 Deutsche Meisterschaft
Foil Men's Senior Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 N EISENECKER Julius 1903 M GER

Feb 1, 1940 - 1940 Deutsche Meisterschaft
Foil Men's Senior Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 N LIEBSCHER Richard 1910 M GER

Feb 1, 1939 - 1939 Deutsche Meisterschaft
Foil Men's Senior Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 N LIEBSCHER Richard 1910 M GER

Feb 1, 1938 - 1938 Deutsche Meisterschaft
Foil Men's Senior Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 N FISCHER Roman 1915 M AUT

Feb 1, 1937 - 1937 Deutsche Meisterschaft
Foil Men's Senior Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 N HEIM August 1904 M GER

Feb 1, 1935 - 1935 Deutsche Meisterschaft
Foil Men's Senior Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 N EISENECKER Julius 1903 M GER

Feb 1, 1934 - 1934 Deutsche Meisterschaft
Foil Men's Senior Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 N EISENECKER Julius 1903 M GER

Feb 1, 1933 - 1933 Deutsche Meisterschaft
Foil Men's Senior Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 N ROSENBAUER Stefan 1896 M GER

Feb 1, 1932 - 1932 Deutsche Meisterschaft
Foil Men's Senior Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 N HEIM August 1904 M GER

Feb 1, 1931 - 1931 Deutsche Meisterschaft
Foil Men's Senior Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 N EISENECKER Julius 1903 M GER

Feb 1, 1930 - 1930 Deutsche Meisterschaft
Foil Men's Senior Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 N HEIM August 1904 M GER

Feb 1, 1929 - 1929 Deutsche Meisterschaft
Foil Men's Senior Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 N SOMMER Robert 1900 M GER

Feb 1, 1928 - 1929 Deutsche Meisterschaft
Foil Men's Senior Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 N CASIMIR Erwin 1895 M GER

Feb 1, 1927 - 1927 Deutsche Meisterschaft
Foil Men's Senior Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 N CASIMIR Erwin 1895 M GER

Feb 1, 1926 - 1926 Deutsche Meisterschaft
Foil Men's Senior Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 N CASIMIR Erwin 1895 M GER

Feb 1, 1925 - 1925 Deutsche Meisterschaft
Foil Men's Senior Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 N CASIMIR Erwin 1895 M GER

Feb 1, 1924 - 1924 Deutsche Meisterschaft
Foil Men's Senior Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 N CASIMIR Erwin 1895 M GER

Feb 1, 1923 - 1923 Deutsche Meisterschaft
Foil Men's Senior Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 N CASIMIR Erwin 1895 M GER

Feb 1, 1922 - 1922 Deutsche Meisterschaft
Foil Men's Senior Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 N CASIMIR Erwin 1895 M GER

Feb 1, 1921 - 1921 Deutsche Meisterschaft
Foil Men's Senior Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 N CASIMIR Erwin 1895 M GER

Feb 1, 1920 - 1920 Deutsche Meisterschaft
Foil Men's Senior Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 N SCHÖN Emil 1872 M GER

Feb 1, 1914 - 1914 Deutsche Meisterschaft
Foil Men's Senior Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 N ZIEGLER Heinrich 1891 M GER

Feb 1, 1913 - 1913 Deutsche Meisterschaft
Foil Men's Senior Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 N LICHTENFELS Julius 1884 M GER