Back to list

History

May 11, 2024 - 2024 Deutsche Meisterschaft
Foil Men's U17 Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
0 A GREBING Jonathan Alexander 2010 M GER Fechtclub Marburg
1 N BARBY Henrik 2007 M GER FC Moers
2 N SCHIMANN Kirill 2009 M GER PSV Stuttgart
3 N BECKMANN Otto 2007 M GER SV Angern
3 N MEHNER Laureano 2007 M GER FC Moers
5 N PAGENKOPF Niklas 2009 M GER FC Moers
6 N ECKNER Lykko 2007 M GER Dresdener FC
7 N KOLB Conrad 2008 M GER SC Berlin
8 N NEUMANN Henry 2007 M GER Dresdener FC
9 N BERGERT Michael 2007 M GER Fechtclub Radebeul
10 N AHLVERS Max 2009 M GER Fechtcentrum Halle
11 N BRITO Lucas 2007 M GER DFC Düsseldorf
12 N PHIELIPEIT Mateo 2007 M GER SC Berlin
13 N FRITZ Johann 2008 M GER TSB Schwäbisch Gmünd
14 N VESTI Lucien 2007 M GER TFC Hanau
15 N EL EBRASHI Junes 2009 M GER FC Rothenbaum
16 N WUNDLING Kai 2008 M GER FC Tauberbischofsheim
17 N SCHROTT Benjamin 2008 M GER PSV Stuttgart
18 N TRUSKAWA Maarten 2007 M GER Hasper FC
18 N WALTER Raphael 2008 M GER FSC Cottbus
20 N STRASHEIM Philipp 2007 M GER TSG Weinheim
20 N NEUSCHAEFER Felix 2008 M GER MTV München
22 N MAHUTKA Leander Luis MAHUTKA Leander Luis 2009 M GER Blau-Weiss Buchholz
23 N VON ERFFA Leopold 2009 M GER MTV München
24 N BRUSCHEK Robin 2008 M GER SV Angern
25 N PUHLMANN Felix 2009 M GER SC Berlin
26 N KIEßLING Joshua 2007 M GER TSV Neu-Ulm
27 N KELLER Tim 2008 M GER TSV Calw
28 N WALTER Sebastian 2007 M GER FSC Cottbus
29 N RÄTHEL Werner 2008 M GER FC Greifswald
30 N KONDRATEV Vasily KONDRATEV Vasily 2009 M GER FS TG Würzburg
31 N HOPPE Adrian 2007 M GER Fechtclub Radebeul
32 N GUßMANN Moritz Paul 2007 M GER Fechtclub Radebeul
33 N GEßNER Nicolas 2008 M GER (MTV München), KTF Luitpold München
34 N KIEL Antonio 2007 M GER PSV Stuttgart
35 N RADANT Raphael 2007 M GER FG Schwerin
36 N SEIFFERT Georgi SEIFFERT Georgi 2008 M GER SC Berlin
36 N MARKS Florian 2008 M GER FC Rothenbaum
38 N SEEMANN Niklas 2008 M GER SVA Oranienburg
39 N BELOUANAS Mehdi 2007 M GER (Fechtclub Marburg), Darmstädter FC
40 N MÄDER Michel 2009 M GER Freiburger TS
41 N VATTER Haydn Stig 2009 M GER FG Schwerin
42 N JOBST Alexander 2008 M GER FC Moers
43 N KRÖPELIN Joscha 2007 M GER VFL Marburg FA
44 N LEIMERT Luca Nicky LEIMERT Luca Nicky 2008 M GER Fechtcentrum Halle
44 N NIEßNER Finn 2007 M GER TG Frankenthal
46 N KÖTHE Joscha 2009 M GER Fechtclub Marburg
47 N GREBING Julian Richard 2009 M GER Fechtclub Marburg
48 N BERGMANN Dominik 2008 M GER Dresdener FC
49 N KLITZING Jan Lasse 2008 M GER FC Moers
49 N KOPP Laurens 2008 M GER Blau-Weiss Buchholz
51 N KOLBINGER Moritz KOLBINGER Moritz 2008 M GER (MTV München), KTF Luitpold München
52 N FINK Alexander FINK Alexander 2008 M GER FK Hannover
53 N WANG Zimin 2008 M GER Bremen 1860 Fechten
54 N SCHMITZ Meo 2010 M GER Quernheimer FC
54 N WENDLAND Carl 2008 M GER Fechtclub Radebeul
56 N FELDMANN Fabian 2008 M GER FG Schwerin
57 N BÖHME David 2010 M GER TSV Neu-Ulm
58 N JOHN Tim 2009 M GER Dresdener FC
59 N NEUMEISTER Alexander 2007 M GER FSF Fechtschule Starzynski Flawil, TSV Tettnang
60 N PERTSEV Daniel 2007 M GER SC Berlin
61 N WINKLER Friedrich 2007 M GER SC Berlin
61 N MOTA-HEHN Mateus 2007 M GER FC Tauberbischofsheim, (FC Lauda-Königshofen)
63 N HILCKEN Emil 2010 M GER FS TG Würzburg
64 N HUTHMACHER Casey Lenno 2008 M GER DFC Düsseldorf
65 N PETRI Daniel 2008 M GER TB Burgsteinfurt
66 N SIEMERS Jesper 2008 M GER Blau-Weiss Buchholz
67 N WÖPPEL Julius 2009 M GER FC Tauberbischofsheim
68 N SCHUMACHER Noah 2007 M GER TG Münster
69 N STAIB Samuel 2007 M GER TSV Neu-Ulm
70 N GEIER Florentin GEIER Florentin 2008 M GER Kölner FK
71 N NEIß Bent 2008 M GER Der Fechtverein.Bonn
72 N BRETSCHNEIDER Emil 2008 M GER Fechtclub Radebeul
73 N THIEME Moritz 2009 M GER SC Berlin
74 N KILINC Harun 2008 M GER FC Rüsselsheim
75 N GERBERS Emil GERBERS Emil 2008 M GER Bremen 1860 Fechten
76 N MAJCHROWICZ Szymon 2008 M GER FC Rüsselsheim
77 N TÖRÖK Bence Tibor 2009 M GER Dürener FC
78 N SCHMIDT Konrad SCHMIDT Konrad 2007 M GER Dresdener FC
79 N BERTRAM Ramon 2010 M GER FSC Cottbus
80 N WERNER Titus 2007 M GER PSV Stuttgart
81 N NÜRNBERG Lorenz 2009 M GER TG Dörnigheim
82 N SPRINGBORN Alexander 2008 M GER SV Esslingen
83 N SCHNEIDER Philip SCHNEIDER Philip 2008 M GER CTG Koblenz
84 N OTTO Justus 2007 M GER OFC Bonn
85 N PIETSCH Adrian 2009 M GER FC Moers
86 N WITTKE Marlon 2007 M GER TV Haueneberstein
87 N HÖHNE Ernesto 2010 M GER FC Fürth
88 N ANDERSON Finn-Lukas 2009 M GER FC Fürth
89 N ILG Felix 2008 M GER MTV Stuttgart
90 N FRITZSCHE Sebastian 2008 M GER FC Fürth
90 N JÜCHSER Anton 2010 M GER CTG Koblenz
92 N ULBRICHT Timon ULBRICHT Timon 2009 M GER PSV Weimar
93 N KRÜGER Laurens 2007 M GER VFL Pinneberg
94 N LEHNER Fynn 2008 M GER VT Zweibrücken
94 N SCHOSSER Finn Jakob 2009 M GER MTV München
96 N MAIER Hendrik 2010 M GER (MTV München), KTF Luitpold München
96 N SOARES DOS REIS Moritz 2007 M GER Hanseatischer FC Lübeck

May 20, 2023 - 2023 Deutsche Meisterschaft
Foil Men's U17 Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
0 HÖFLER Julius 2006 M GER TSG Weinheim
0 F ILG Florian 2008 M GER MTV Stuttgart
0 NITTRITZ Sebastian 2007 M GER Dürener FC
1 N POLOTZEK Simon 2006 M GER FC Moers
2 N MEHNER Laureano 2007 M GER FC Moers
3 N BERGERT Michael 2007 M GER Fechtclub Radebeul
3 N BARBY Henrik 2007 M GER FC Moers
5 N WUNDLING Ivo 2006 M GER FC Tauberbischofsheim
6 N MIRBACH Maximilian 2006 M GER DFC Düsseldorf
7 N KOLB Conrad 2008 M GER SC Berlin
8 N STRELOW Alexander STRELOW Alexander 2006 M GER Dresdener FC
9 N SCHIMANN Kirill 2009 M GER PSV Stuttgart
10 N SEEMANN Paul Leopold 2006 M GER TSV Winsen
11 N SCHUSTER Leon Emanuel 2006 M GER (MTV München), KTF Luitpold München
12 N BECKMANN Otto 2007 M GER SV Angern
13 N SALUS Hugo 2006 M GER SC Berlin
14 N PAGENKOPF Niklas 2009 M GER FC Moers
15 N BLOCHWITZ Anton 2006 M GER TV Markkleeberg
16 N FUCHS Tristan 2006 M GER (MTV München), KTF Luitpold München
17 N WINKLER Friedrich 2007 M GER SC Berlin
18 N NEITZEL Finn 2006 M GER SC Berlin
19 N FREY Quentin 2007 M GER PSV Stuttgart
19 N NIEßNER Finn 2007 M GER TG Frankenthal
21 N KELLER Tim 2008 M GER TSV Calw
22 N TIPPMER Paul 2006 M GER Dresdener FC
23 N HOPPE Adrian 2007 M GER Fechtclub Radebeul
24 N SCHUMACHER Noah 2007 M GER TG Münster
25 N GUßMANN Moritz Paul 2007 M GER Fechtclub Radebeul
26 N VESTI Lucien 2007 M GER TFC Hanau
27 N STRASHEIM Philipp 2007 M GER TSG Weinheim
28 N BAPPERT Felix 2006 M GER TG Frankenthal
29 N KIEL Antonio 2007 M GER PSV Stuttgart
30 N NEUSCHAEFER Felix 2008 M GER MTV München
31 N REKOW Jan Moritz 2006 M GER TV Neu Isenburg
32 N KLÖTZER Maximilian 2006 M GER Hanseatischer FC Lübeck
33 N SEIFFERT Georgi SEIFFERT Georgi 2008 M GER SC Berlin
34 N PHIELIPEIT Mateo 2007 M GER SC Berlin
35 N SCHROTT Benjamin 2008 M GER PSV Stuttgart
36 N KIEßLING Joshua 2007 M GER TSV Neu-Ulm
36 N SEEMANN Niklas 2008 M GER SVA Oranienburg
36 N KLITZING Jan Lasse 2008 M GER FC Moers
39 N SCHMIDT Konrad SCHMIDT Konrad 2007 M GER Dresdener FC
40 N BRITO Lucas 2007 M GER DFC Düsseldorf
41 N MAHUTKA Leander Luis MAHUTKA Leander Luis 2009 M GER Blau-Weiss Buchholz
42 N JOBST Alexander 2008 M GER FC Moers
43 N VON ERFFA Leopold 2009 M GER MTV München
44 N STAIB Samuel 2007 M GER TSV Neu-Ulm
45 N WALTER Raphael 2008 M GER FSC Cottbus
45 N THETMEYER Lucas 2006 M GER Fechtcentrum Halle
47 N TRUSKAWA Maarten 2007 M GER Hasper FC
48 N GREBING Julian Richard 2009 M GER Fechtclub Marburg
49 N FUCHS Myles 2006 M GER (MTV München), KTF Luitpold München
49 N ESPELAGE Casper ESPELAGE Casper 2006 M GER VFL Pinneberg
51 N WUNDLING Kai 2008 M GER FC Tauberbischofsheim
52 N RÄTHEL Werner 2008 M GER FC Greifswald
53 N PERTSEV Daniel 2007 M GER SC Berlin
54 N MAYER Leonard 2006 M GER FC Tauberbischofsheim
55 N PUHLMANN Felix 2009 M GER SC Berlin
56 N GEßNER Nicolas 2008 M GER (MTV München), KTF Luitpold München
57 N NEUMANN Henry 2007 M GER Dresdener FC
58 N SIEMERS Jesper 2008 M GER Blau-Weiss Buchholz
59 N PUND Tammo 2006 M GER TG Münster
60 N BRUSCHEK Robin 2008 M GER SV Angern
61 N FINZENHAGEN Ben 2008 M GER PSV Stuttgart
62 N EL EBRASHI Junes 2009 M GER FC Rothenbaum
63 N BERGMANN Dominik 2008 M GER Dresdener FC
64 N SCHNABEL Lennart 2007 M GER
65 N WILMSMEYER Tom 2006 M GER TG Münster
66 N VON QUAST Maximilian VON QUAST Maximilian 2006 M GER TG Dörnigheim
67 N MEHNER Levy Etienne 2007 M GER Dresdener FC
68 N MÄDER Michel 2009 M GER Freiburger TS
69 N FRITZ Johann 2008 M GER TSB Schwäbisch Gmünd
70 N KRÖPELIN Joscha 2007 M GER VFL Marburg FA
71 N MARKS Florian 2008 M GER FC Rothenbaum
72 N KONDRATEV Vasily KONDRATEV Vasily 2009 M GER FS TG Würzburg
73 N NEUMEISTER Alexander 2007 M GER FSF Fechtschule Starzynski Flawil, TSV Tettnang
74 N MOTA-HEHN Mateus 2007 M GER FC Tauberbischofsheim, (FC Lauda-Königshofen)
75 N WANG Zimin 2008 M GER Bremen 1860 Fechten
76 N VATTER Haydn Stig 2009 M GER FG Schwerin
77 N GERBERS Emil GERBERS Emil 2008 M GER Bremen 1860 Fechten
78 N OTTO Justus 2007 M GER OFC Bonn
79 N HAUKE Dominique 2007 M GER Fechtclub Radebeul
80 N LUDWIG Daniel 2006 M GER VFL Marburg FA
80 N SCHÖPE Kai Friedrich 2006 M GER
82 N RILLING Noel 2006 M GER TSV Tettnang
83 N BELOUANAS Mehdi 2007 M GER (Fechtclub Marburg), Darmstädter FC
84 N DÖRPINGHAUS Philipp 2009 M GER
85 N KREIM Jeremias KREIM Jeremias 2006 M GER SV Esslingen
86 N PEDRETTI Lorenzo 2008 M GER MTV München
87 N SCHONATH Tim Konstantin SCHONATH Tim Konstantin 2009 M GER FG Schwerin
88 N KLAGES Lasse KLAGES Lasse 2006 M GER TC Hameln
89 N LOTTER Kajus 2006 M GER TV Haueneberstein
90 N DOBOVISEK Julian DOBOVISEK Julian 2006 M GER SV Esslingen
91 N WITTKE Marlon 2007 M GER TV Haueneberstein
92 N SPRINGBORN Alexander 2008 M GER SV Esslingen
93 N FRITZSCHE Sebastian 2008 M GER FC Fürth
94 N TÖRÖK Bence Tibor 2009 M GER Dürener FC
95 N SOARES DOS REIS Moritz 2007 M GER Hanseatischer FC Lübeck

May 7, 2022 - 2022 Deutsche Meisterschaft
Foil Men's U17 Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
0 F BEIERER Henri BEIERER Henri 2005 M GER Wiesbadener FC
1 N LINDNER Ruben 2005 M GER FC Tauberbischofsheim
2 N HOFFMANN Nils 2005 M GER TG Dörnigheim
3 N DIESTELKAMP Niklas 2005 M GER (MTV München), KTF Luitpold München
3 N HEITZ Noah HEITZ Noah 2005 M GER FC Tauberbischofsheim
5 N POLOTZEK Simon 2006 M GER FC Moers
6 N STUDENT Mika 2005 M GER FG Recklinghausen
7 N SCHULZ Linus 2006 M GER OSC Potsdam
8 N WOLF Julien 2005 M GER Dresdener FC
9 N WAGNER Louis 2006 M GER SC Berlin
10 N WUNDLING Ivo 2006 M GER FC Tauberbischofsheim
11 N MEHNER Laureano 2007 M GER FC Moers
12 N HÖFLER Julius 2006 M GER TSG Weinheim
13 N BARBY Henrik 2007 M GER FC Moers
14 N MIRBACH Maximilian 2006 M GER DFC Düsseldorf
15 N STRELOW Alexander STRELOW Alexander 2006 M GER Dresdener FC
16 N SALUS Hugo 2006 M GER SC Berlin
17 N EBERT Tillmann 2005 M GER TV Markkleeberg
18 N BERGERT Michael 2007 M GER Fechtclub Radebeul
19 N PHIELIPEIT Mateo 2007 M GER SC Berlin
20 N BLOCHWITZ Anton 2006 M GER TV Markkleeberg
21 N BECKMANN Otto 2007 M GER SV Angern
22 N MÜLLER Len 2005 M GER PSV Stuttgart
23 N SCHWAB Jamey Maurice SCHWAB Jamey Maurice 2005 M GER Fechtcentrum Halle
24 N LEUSCHKE Jakob 2005 M GER Dresdener FC
25 N GAUSS Neil 2005 M GER PSV Stuttgart
26 N MAISON Jost 2005 M GER TSV Winsen
27 N MALITZKI Lukas 2005 M GER Fechtcentrum Halle
27 N HEITMANN Leander 2005 M GER TG Münster
29 N MADEDDU Fabio 2006 M GER Hasper FC, CS Pisa Di Ciolo
30 N BISCHOF Finn 2005 M GER Bremen 1860 Fechten
31 N BOSSERHOFF Nils 2005 M GER TSV Neu-Ulm
32 N MÄDER Finian 2005 M GER Freiburger TS
33 N MEHNER Levy Etienne 2007 M GER Dresdener FC
34 N GUHE Friedrich 2005 M GER
35 N HERMANNS Julius HERMANNS Julius 2005 M GER SC Korb
36 N KOLB Conrad 2008 M GER SC Berlin
37 N SEEMANN Paul Leopold 2006 M GER TSV Winsen
38 N KIECKBUSCH Jacob 2005 M GER PSV Stuttgart
39 N WEIMANN Dorian 2005 M GER TB Hamburg-Eilbeck
40 N PUND Tammo 2006 M GER TG Münster
41 N HOPPE Adrian 2007 M GER Fechtclub Radebeul
42 N KLITZING Jan Lasse 2008 M GER FC Moers
43 N SCHNABEL Lennart 2007 M GER
44 N WILMSMEYER Tom 2006 M GER TG Münster
45 N FREY Quentin 2007 M GER PSV Stuttgart
46 N KRÖPELIN Joscha 2007 M GER VFL Marburg FA
47 N SCHREIBER Felix 2006 M GER
48 N BAPPERT Felix 2006 M GER TG Frankenthal
49 N HAUKE Dominique 2007 M GER Fechtclub Radebeul
49 N BRITO Lucas 2007 M GER DFC Düsseldorf
51 N MEIER-ECKHOFF Campino 2006 M GER MTV Braunschweig
52 N ENGL Fabian 2005 M GER TV Haueneberstein
53 N STRASHEIM Philipp 2007 M GER TSG Weinheim
54 N FUCHS Myles 2006 M GER (MTV München), KTF Luitpold München
55 N HAGENE Emmanuel 2005 M GER
56 N ALYOKHIN Fyodor 2005 M GER (MTV München), KTF Luitpold München
57 N NEITZEL Finn 2006 M GER SC Berlin
58 N HEISE Hendrik HEISE Hendrik 2005 M GER TSF Ditzingen
59 N RILLING Noel 2006 M GER TSV Tettnang
60 N REKOW Jan Moritz 2006 M GER TV Neu Isenburg
61 N KIEßLING Joshua 2007 M GER TSV Neu-Ulm
62 N MOGILIN Matvey MOGILIN Matvey 2005 M GER Blau-Weiss Buchholz
63 N SCHROTT Benjamin 2008 M GER PSV Stuttgart
63 N SEIFFERT Georgi SEIFFERT Georgi 2008 M GER SC Berlin
65 N WENZ Francesco 2005 M GER MTV München
66 N SCHUSTER Leon Emanuel 2006 M GER (MTV München), KTF Luitpold München
67 N KRAUTER Theodor 2005 M GER Blau-Weiß Kleinmachnow
68 N LUDWIG Daniel 2006 M GER VFL Marburg FA
69 N STAIB Samuel 2007 M GER TSV Neu-Ulm
70 N HERWIG Quentin 2008 M GER VFL Marburg FA
71 N KELLER Tim 2008 M GER TSV Calw
72 N SCHNELLER Emil SCHNELLER Emil 2005 M GER FS TG Würzburg
73 N WITTKE Marlon 2007 M GER TV Haueneberstein
74 N ESPELAGE Casper ESPELAGE Casper 2006 M GER VFL Pinneberg
75 N VESTI Lucien 2007 M GER TFC Hanau
76 N WITTEK Julian 2008 M GER
77 N RADANT Raphael 2007 M GER FG Schwerin
78 N SASS Jan Lucas 2007 M GER FG Schwerin
78 N KLÖTZER Maximilian 2006 M GER Hanseatischer FC Lübeck
80 N WOLFRAM Leonard 2005 M GER SV Alfeld
81 N VON QUAST Maximilian VON QUAST Maximilian 2006 M GER TG Dörnigheim
82 N NEUMEISTER Alexander 2007 M GER FSF Fechtschule Starzynski Flawil, TSV Tettnang
83 N MAYER Leonard 2006 M GER FC Tauberbischofsheim
84 N OTTO Justus 2007 M GER OFC Bonn
85 N WERNER Jonathan 2007 M GER
85 N GABEL Moritz 2008 M GER TV Lahr
87 N FUCHS Tristan 2006 M GER (MTV München), KTF Luitpold München
88 N WHITE Maximilian 2005 M GER Wilhelmshavener SC Fr.
89 N LANGHANS Tim LANGHANS Tim 2006 M GER SKG Oberhöchstadt
90 N MOTA-HEHN Mateus 2007 M GER FC Tauberbischofsheim, (FC Lauda-Königshofen)
91 N ZANNER Raoul 2006 M GER TG Dörnigheim
92 N NITTRITZ Sebastian 2007 M GER Dürener FC
93 N OBERRESSL Jannis 2005 M GER PSV Stuttgart
94 N RIEMANN Fabian 2008 M GER SV Einheit Altenburg
95 N WANG Zimin 2008 M GER Bremen 1860 Fechten
96 N SIEMERS Jesper 2008 M GER Blau-Weiss Buchholz
97 N SIMON Tonio Elia SIMON Tonio Elia 2006 M GER FS TG Würzburg

Jun 12, 2021 - 2021 Deutsche Meisterschaft
Foil Men's U17 Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club

Apr 25, 2020 - 2020 Deutsche Meisterschaft
Foil Men's U17 Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club

May 11, 2019 - 2019 Deutsche Meisterschaft
Foil Men's U17 Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 N BOROWIAK Arwen 2002 M GER FC Tauberbischofsheim
2 N ARNDT Justin 2003 M GER Quernheimer FC
3 N FABINGER Nils Alexander 2002 M GER FC Moers
3 N FAUL Paul Luca 2002 M GER FC Tauberbischofsheim
5 N BRAUN Noah 2002 M GER (MTV München), KTF Luitpold München
6 N BAUKNECHT Maurice-Leon 2004 M GER
7 N FROHWEIN Moritz 2002 M GER ÄFK Stockholm, TG Dörnigheim
8 N LIEBSCHER David 2002 M GER FC Moers
9 N LEYENDECKER Piet 2002 M GER Eintracht Duisburg
10 N HEGGE Maurus 2003 M GER TG Münster
11 N KAPPUS Bastian 2004 M GER FC Tauberbischofsheim
12 N SEMPER Leonard 2002 M GER SC Berlin
13 N HÄßLER Arwed 2003 M GER FC Schkeuditz
14 N HELLMUND Vincent 2002 M GER PSV Stuttgart
15 N NOWAK Hannes 2003 M GER Fechtclub Radebeul
16 N PUST Moritz 2002 M GER SC Berlin
17 N RIEGER Laurenz 2002 M GER TSG Weinheim
18 N GRÖTEKE Sebastiano 2003 M GER TSG Weinheim, Frascati Scherma
19 N MICHEL Fabian 2004 M GER FC Tauberbischofsheim
20 N AHLVERS Philipp 2004 M GER Fechtcentrum Halle
21 N RALLE Alexander RALLE Alexander 2003 M GER TSG Friesenheim
22 N SCHMIDT Friedrich SCHMIDT Friedrich 2003 M GER USC Magdeburg
23 N FAßMANN Moritz 2003 M GER FC Schkeuditz
24 N EIDENMÜLLER Aaron 2002 M GER
25 N SEE Benedikt 2002 M GER FC Tauberbischofsheim
26 N WALTER Lennard 2003 M GER
27 N MEIER Bernhard MEIER Bernhard 2003 M GER FS TG Würzburg
28 N MÄRKLE Felix 2002 M GER PSV Stuttgart
29 N PENZ Leonard 2003 M GER
30 N BORCHERT Moritz 2004 M GER TSV Bockenheim
31 N VELLMANNS Leonard 2003 M GER (MTV München), TG Münster
32 N RENARD Nolann RENARD Nolann 2004 M GER FSC Jena
33 N SEMBACH Philipp 2003 M GER TSG Weinheim
34 N LENK Hendrik Dion 2002 M GER FC Tauberbischofsheim
35 N HELM Leander 2003 M GER SC Berlin
36 N REHDA Felix 2003 M GER FG Schwerin
37 N LOESCHE Teo 2002 M GER BSG Stahl Nordhausen
38 N EHRICH Marlon 2002 M GER SC Berlin
39 N HASCHE Valentin 2002 M GER TG Dörnigheim
40 N LENSCHOW Nick-Malte 2002 M GER FC Moers
41 N HOFFMANN Nils 2005 M GER TG Dörnigheim
42 N KLOSTERMANN Max 2004 M GER (MTV München), KTF Luitpold München
43 N WAGNER Vincent 2004 M GER PSV Stuttgart
44 N HILBRANDT Alexander 2005 M GER
45 N DÖRFER Laurenz 2004 M GER TG Münster
46 N ROSSI Lorenzo 2002 M GER TG Dörnigheim
47 N MC CONELL Lino 2005 M GER SC Berlin
48 N STERNBERG Jacob STERNBERG Jacob 2002 M GER TB Hamburg-Eilbeck
49 N ASK Henri 2003 M SWE (MTV München), KTF Luitpold München, ÄFK Stockholm
50 N RAFALZYK Valentin RAFALZYK Valentin 2002 M GER Fechtclub Soltau
50 N BLOECK Daniel BLOECK Daniel 2002 M GER FC Grunewald
52 N WOLF Patrick 2003 M GER
53 N HEUSER Fabian 2002 M GER FC Moers
54 N KATO Reise Thomas KATO Reise Thomas 2002 M GER
55 N GAASEIDNES Kjell 2004 M GER SC Berlin
56 N THÖNNES Jorge 2004 M GER VFL Merkur Kleve
57 N VOLLMER Vincent 2002 M GER SC Korb
58 N HASSE Malte 2002 M GER SV Alfeld
58 N PEARCE Martin 2003 M GBR MTV München
60 N FRÖHLICH Moritz 2003 M GER Hanseatischer FC Lübeck
61 N SEEMANN Felix 2003 M GER DFC Düsseldorf
62 N SAIFI Teymour 2003 M GER
63 N SCHMITZ Tom 2002 M GER
64 N ZACHER Niklas 2003 M GER
65 N GAUSS Neil 2005 M GER PSV Stuttgart
66 N WETZLAR Mattis 2003 M GER Quernheimer FC
67 N ARNOLD Yannick 2002 M GER TG Dörnigheim
68 N SCHULZ Linus 2006 M GER OSC Potsdam
69 N SAIFI Kiyan 2003 M GER
70 N STUDENT Mika 2005 M GER FG Recklinghausen
71 N MENZEL Toni 2002 M GER TB Burgsteinfurt
72 N GRUN Nils 2003 M GER SC Berlin
73 N NEEB Jakob 2003 M GER FS TG Würzburg
74 N DIESTELKAMP Niklas 2005 M GER (MTV München), KTF Luitpold München
75 N VOIGT Lennart 2004 M GER
76 N FRIESEN Lukas FRIESEN Lukas 2003 M GER
77 N PENA WIRTH Phil 2004 M GER TV Jahn Siegen
78 N KAPPL Arwin-Tobias 2003 M GER
79 N RIDDER Norwin 2002 M GER Dürener FC
80 N BROSCHE Tilman BROSCHE Tilman 2002 M GER
81 N OTTO Fritz Henry OTTO Fritz Henry 2002 M GER ASC Göttingen
82 N KAIB Simon 2002 M GER TG Dörnigheim
83 N FABER Justus 2004 M GER TV Jahn Siegen
84 N EMDE-MARBACH Nick 2005 M GER
85 N EICHENBERG Maximilian 2002 M GER TSV Neu-Ulm
86 N BRELL Noah 2003 M GER PSV Stuttgart
87 N SCHMID Andreas 2003 M GER FC Rothenbaum
88 N KIECKBUSCH Jacob 2005 M GER PSV Stuttgart
89 N WASSENAAR Luis WASSENAAR Luis 2003 M GER Bremen 1860 Fechten
90 N HARMS Tyler 2004 M GER SC Berlin
90 N IVO Moritz 2002 M GER CTG Koblenz
92 N DEMIR Enis DEMIR Enis 2003 M GER FC Fürth
93 N POLOTZEK Simon 2006 M GER FC Moers
94 N FRANKE Tim Ole 2004 M GER TV Haueneberstein
94 N SCHNEIDER David 2004 M GER PSV Stuttgart
96 N BARENTHIEN Simon BARENTHIEN Simon 2002 M GER TV Haueneberstein
97 N MÜLLER Len 2005 M GER PSV Stuttgart
98 N MARX Oskar MARX Oskar 2002 M GER Wilhelmshavener SC Fr.

May 5, 2018 - Deutsche Meisterschaft
Foil Men's U17 Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 BOROWIAK Arwen 2002 M GER FC Tauberbischofsheim
2 ERCAN Kerem 2001 M GER
3 RENNER Moritz 2001 M GER TSG Weinheim
3 LEYENDECKER Piet 2002 M GER Eintracht Duisburg
5 STADLBAUER Florian STADLBAUER Florian 2001 M GER MTV München
6 FABINGER Nils Alexander 2002 M GER FC Moers
7 LÖHR Tom-Florin 2001 M GER TG Münster
7 KAPPUS Bastian 2004 M GER FC Tauberbischofsheim
9 HELLMUND Vincent 2002 M GER PSV Stuttgart
10 KOLLER Korbinian 2001 M GER KTF Luitpold München
11 SEMPER Leonard 2002 M GER SC Berlin
12 FAUL Paul Luca 2002 M GER FC Tauberbischofsheim
13 BRAUN Noah 2002 M GER (MTV München), KTF Luitpold München
14 FRITSCHE Jan 2001 M GER MTV München
15 PRAUS Markus 2001 M GER SC Berlin
16 BAUKNECHT Maurice-Leon 2004 M GER
17 FROHWEIN Moritz 2002 M GER ÄFK Stockholm, TG Dörnigheim
18 SEMBACH Philipp 2003 M GER TSG Weinheim
19 MÄRKLE Felix 2002 M GER PSV Stuttgart
20 EHRICH Marlon 2002 M GER SC Berlin
21 LENSCHOW Nick-Malte 2002 M GER FC Moers
22 LIEBSCHER David 2002 M GER FC Moers
23 ROSSI Leonardo 2001 M GER TG Dörnigheim
24 FRÖHLICH Moritz 2003 M GER Hanseatischer FC Lübeck
25 RIEGER Laurenz 2002 M GER TSG Weinheim
26 OTT Daniel 2001 M GER TG Münster
27 ARNDT Justin 2003 M GER Quernheimer FC
28 GRÖTEKE Sebastiano 2003 M GER TSG Weinheim, Frascati Scherma
29 EIDENMÜLLER Aaron 2002 M GER
29 SEE Benedikt 2002 M GER FC Tauberbischofsheim
31 BRANSCHEID Gregor 2001 M GER
32 BÜTOW Leander 2001 M GER
33 PUST Moritz 2002 M GER SC Berlin
34 SCHMIDT Friedrich SCHMIDT Friedrich 2003 M GER USC Magdeburg
35 WILLIAMS David 2002 M GBR Millfield School
36 WESTPHAL Erik 2001 M GER SC Berlin
36 MEIER Richard 2001 M GER FS TG Würzburg
36 NEUMANN Jose Antolin NEUMANN Jose Antolin 2001 M GER FSC Jena
39 HEGGE Maurus 2003 M GER TG Münster
40 WOLTER Enrico 2001 M GER
41 ENGELN Elias 2001 M GER
42 KUTSYI Leon 2001 M GER MTV München
43 VELLMANNS Leonard 2003 M GER (MTV München), TG Münster
44 KNERR Emil 2001 M GER VT Zweibrücken
45 TRIBBELS Jens 2002 M GER Dürener FC
46 ARNOLD Yannick 2002 M GER TG Dörnigheim
46 HEUSER Fabian 2002 M GER FC Moers
46 HAMANN Gabriel 2001 M GER FG Schwerin
49 RAFALZYK Valentin RAFALZYK Valentin 2002 M GER Fechtclub Soltau
50 HELM Leander 2003 M GER SC Berlin
51 GRUN Nils 2003 M GER SC Berlin
52 KLAUS Felix 2001 M GER TSV Neu-Ulm
53 SCHMITZ-HÜBSCH Gregor 2003 M GER Fechtclub Radebeul
54 HASCHE Valentin 2002 M GER TG Dörnigheim
55 PENZ Leonard 2003 M GER
56 LENK Hendrik Dion 2002 M GER FC Tauberbischofsheim
57 FERIZI Florian 2001 M GER TG Frankenthal
58 SAUERMANN Tim 2001 M GER DFC Düsseldorf
59 AHLVERS Philipp 2004 M GER Fechtcentrum Halle
60 NEEB Jakob 2003 M GER FS TG Würzburg
61 ROSSI Lorenzo 2002 M GER TG Dörnigheim
61 MENZEL Toni 2002 M GER TB Burgsteinfurt
63 MEYER Lennard 2001 M GER Walddörfer SV
64 MEIER Bernhard MEIER Bernhard 2003 M GER FS TG Würzburg
65 SCHMITZ Tom 2002 M GER
66 NOWAK Hannes 2003 M GER Fechtclub Radebeul
67 WEIß Rene WEIß Rene 2003 M GER
68 MICHEL Fabian 2004 M GER FC Tauberbischofsheim
69 SEEMANN Felix 2003 M GER DFC Düsseldorf
70 LOESCHE Teo 2002 M GER BSG Stahl Nordhausen
71 HEITZ Noah HEITZ Noah 2005 M GER FC Tauberbischofsheim
72 WETZLAR Mattis 2003 M GER Quernheimer FC
73 KAIB Simon 2002 M GER TG Dörnigheim
74 NIENHOFF Jochen 2001 M GER FK Hannover
75 BRELL Noah 2003 M GER PSV Stuttgart
76 VOLLMER Vincent 2002 M GER SC Korb
77 IVO Moritz 2002 M GER CTG Koblenz
78 HOFFMANN Nils 2005 M GER TG Dörnigheim
79 DIESTELKAMP Niklas 2005 M GER (MTV München), KTF Luitpold München
80 GRIENINGER Leon 2002 M GER
81 WAGNER Vincent 2004 M GER PSV Stuttgart
82 BÖHME Elias 2001 M GER SKG Oberhöchstadt
83 DJAWADI Nikolai 2001 M GER FC Regensburg
84 CURIC Dominik 2003 M GER
85 DEMIR Enis DEMIR Enis 2003 M GER FC Fürth
86 MIEßLER Moritz MIEßLER Moritz 2002 M GER
87 SCHLEGEL Jannik 2001 M GER TSF Welzheim
88 REHDA Felix 2003 M GER FG Schwerin
89 THÖNNES Jorge 2004 M GER VFL Merkur Kleve
90 RIDDER Norwin 2002 M GER Dürener FC
91 BAREIß Silas 2004 M GER
91 OTTO Fritz Henry OTTO Fritz Henry 2002 M GER ASC Göttingen
93 HILBRANDT Alexander 2005 M GER
93 EICHENBERG Maximilian 2002 M GER TSV Neu-Ulm
95 STERNBERG Jacob STERNBERG Jacob 2002 M GER TB Hamburg-Eilbeck
96 SAUTNER Marcel SAUTNER Marcel 2005 M GER FC Tauberbischofsheim
97 HUBER Felix 2003 M GER TV Haueneberstein

May 6, 2017 - 2017 Deutsche Meisterschaft
Foil Men's U17 Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 RENNER Moritz 2001 M GER TSG Weinheim
2 WIEMANN Martin 2000 M GER Eintracht Duisburg
3 PRAUS Markus 2001 M GER SC Berlin
3 SCHRAMM Nils Michael SCHRAMM Nils Michael 2000 M GER (Der Fechtverein.Bonn), OFC Bonn
5 HODAK Phillip 2000 M GER PSV Stuttgart
6 LÖHR Tom-Florin 2001 M GER TG Münster
7 BOROWIAK Arwen 2002 M GER FC Tauberbischofsheim
8 SCHÄTZKE Christoph 2000 M GER Fechtcentrum Halle
9 LIEBSCHER David 2002 M GER FC Moers
9 DEGLER Maurice 2000 M GER SVA Oranienburg
11 FABINGER Nils Alexander 2002 M GER FC Moers
12 KÖHLER Joey 2000 M GER SVA Oranienburg
13 BRAUN Noah 2002 M GER (MTV München), KTF Luitpold München
14 KOLLER Korbinian 2001 M GER KTF Luitpold München
15 MÜLLER Marc MÜLLER Marc 2000 M GER
16 KAPPES Daniel 2000 M GER
17 FAUL Paul Luca 2002 M GER FC Tauberbischofsheim
18 OTT Daniel 2001 M GER TG Münster
19 STIEREN Niklas 2000 M GER FC Moers
20 ROSSI Lorenzo 2002 M GER TG Dörnigheim
21 NEUDECK Julius 2000 M GER
22 KOTHIERINGER Michael 2000 M GER KTF Luitpold München
23 LEYENDECKER Piet 2002 M GER Eintracht Duisburg
24 RIEGER Laurenz 2002 M GER TSG Weinheim
25 ROSSI Leonardo 2001 M GER TG Dörnigheim
26 BÜTOW Leander 2001 M GER
27 FAßMANN Moritz 2003 M GER FC Schkeuditz
28 BALDAUF Erik Marten BALDAUF Erik Marten 2000 M GER
29 FERIZI Florian 2001 M GER TG Frankenthal
30 FRITSCHE Jan 2001 M GER MTV München
31 SEMPER Leonard 2002 M GER SC Berlin
32 KAPPUS Bastian 2004 M GER FC Tauberbischofsheim
33 ASMUS Mattis 2000 M GER TG Dörnigheim
33 DAHMS Noah 2001 M GER
35 FROHWEIN Moritz 2002 M GER ÄFK Stockholm, TG Dörnigheim
36 BRANSCHEID Gregor 2001 M GER
37 ACKERMANN Leonardo 2000 M GER MTV München
38 KNERR Emil 2001 M GER VT Zweibrücken
39 HAMANN Gabriel 2001 M GER FG Schwerin
40 DJAWADI Nikolai 2001 M GER FC Regensburg
41 OFFERMANN Carsten OFFERMANN Carsten 2000 M GER TB Hamburg-Eilbeck
42 ENGELN Elias 2001 M GER
43 SAUERMANN Tim 2001 M GER DFC Düsseldorf
44 STADLBAUER Florian STADLBAUER Florian 2001 M GER MTV München
45 KUTSYI Leon 2001 M GER MTV München
46 MEIER Richard 2001 M GER FS TG Würzburg
47 WIEFEL Cedric 2002 M GER
48 HELLMUND Vincent 2002 M GER PSV Stuttgart
49 NIENHOFF Jochen 2001 M GER FK Hannover
50 RAINER Merlin RAINER Merlin 2000 M GER
51 MEYER Lennard 2001 M GER Walddörfer SV
52 ELSEN Thorben 2000 M GER
53 WEIßE Ferdinand 2000 M GER
54 WILLIAMS David 2002 M GBR Millfield School
54 BALDAUF Jasper Arne BALDAUF Jasper Arne 2000 M GER
56 PUST Moritz 2002 M GER SC Berlin
57 NEUMANN Jose Antolin NEUMANN Jose Antolin 2001 M GER FSC Jena
58 WESTPHAL Erik 2001 M GER SC Berlin
59 NIKAS Nikolaos 2000 M GER TG Dörnigheim
60 FORST Marvin 2000 M GER
61 BECKMANN Benedikt 2000 M GER SV Angern
62 MÄRKLE Felix 2002 M GER PSV Stuttgart
63 WALTER Lennard 2003 M GER
64 HAUPT Julius HAUPT Julius 2000 M GER FC Tauberbischofsheim
65 MEISEL Moritz 2000 M GER FG Schwerin
66 BECK Lukas 2001 M GER
67 CURIC Dominik 2003 M GER
68 HÄßLER Arwed 2003 M GER FC Schkeuditz
69 MEIER Bernhard MEIER Bernhard 2003 M GER FS TG Würzburg
70 WOLTER Enrico 2001 M GER
71 MEUTZNER Daniel 2003 M GER
71 HEUSER Fabian 2002 M GER FC Moers
73 KAIB Simon 2002 M GER TG Dörnigheim
74 EHRICH Marlon 2002 M GER SC Berlin
75 SCHMITZ Tom 2002 M GER
76 ARNOLD Yannick 2002 M GER TG Dörnigheim
77 FRÖHLICH Moritz 2003 M GER Hanseatischer FC Lübeck
78 HASCHE Valentin 2002 M GER TG Dörnigheim
80 KLEIN Carlo 2001 M GER FC Oelsnitz
81 VATTER Luca 2001 M GER FG Schwerin
82 SCHAADT Samuel SCHAADT Samuel 2001 M GER
83 RAFALZYK Valentin RAFALZYK Valentin 2002 M GER Fechtclub Soltau
84 REMMERTZ Felix 2000 M GER
85 BAREIß Silas 2004 M GER
86 MANG Patrick MANG Patrick 2001 M GER
87 KLAUS Felix 2001 M GER TSV Neu-Ulm
88 VOLLMER Vincent 2002 M GER SC Korb
89 SCHLEGEL Jannik 2001 M GER TSF Welzheim
90 LEWEJOHANN Luca Janik 2002 M GER
91 BLESSIN Max-Michel BLESSIN Max-Michel 2000 M GER ASC Göttingen
92 VOIGT Lennart 2004 M GER
93 LATTEMANN Robin LATTEMANN Robin 2000 M GER
93 SPECKETER Henrik SPECKETER Henrik 2000 M GER FC Bremen-Nord
95 UHL Pascal Bernhard 2000 M GER TV Haueneberstein
96 KIBIK Christian 2002 M GER
96 GETTO Silas Justus 2000 M GER

May 7, 2016 - 2016 Deutsche Meisterschaft
Foil Men's U17 Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 KLEIN Luis 1999 M GER FC Tauberbischofsheim
2 WIEMANN Martin 2000 M GER Eintracht Duisburg
3 ERCAN Kerem 2001 M GER
3 PRAUS Markus 2001 M GER SC Berlin
5 KOTHIERINGER Michael 2000 M GER KTF Luitpold München
6 NEUDECK Julius 2000 M GER
7 DEGLER Maurice 2000 M GER SVA Oranienburg
8 REIBETANZ Victor 1999 M GER PSV Stuttgart
9 RENNER Moritz 2001 M GER TSG Weinheim
10 BOROWIAK Merlin 1999 M GER KTF Luitpold München
11 HODAK Phillip 2000 M GER PSV Stuttgart
12 REITZ Lennart 1999 M GER FK Hannover
13 ZELLER Markus 1999 M GER TG Tuttlingen
14 RAINER Merlin RAINER Merlin 2000 M GER
15 LIEBSCHER David 2002 M GER FC Moers
16 SEMPER Leonard 2002 M GER SC Berlin
17 ZIEGON Anton 1999 M GER KTF Luitpold München
18 KÖHLER Joey 2000 M GER SVA Oranienburg
19 SCHÄTZKE Christoph 2000 M GER Fechtcentrum Halle
20 GROSCH Tim GROSCH Tim 1999 M GER SC Korb
21 JANSEN Anton 1999 M GER
22 FABINGER Nils Alexander 2002 M GER FC Moers
23 KOLLER Korbinian 2001 M GER KTF Luitpold München
24 BOROWIAK Arwen 2002 M GER FC Tauberbischofsheim
25 GARAND Simon GARAND Simon 1999 M GER
26 FORST Marvin 2000 M GER
27 KRUSE Ossip KRUSE Ossip 1999 M GER PFC Potsdam
28 FROHWEIN Moritz 2002 M GER ÄFK Stockholm, TG Dörnigheim
29 WESTPHAL Erik 2001 M GER SC Berlin
30 WILLIAMS David 2002 M GBR Millfield School
31 HAMANN Gabriel 2001 M GER FG Schwerin
32 EIFRIG Maximilian Johannes 1999 M GER (OSC Potsdam), PFC Potsdam
33 VAN DER KOELEN Marco 1999 M GER FC Moers
34 SCHRAMM Nils Michael SCHRAMM Nils Michael 2000 M GER (Der Fechtverein.Bonn), OFC Bonn
35 NEUMANN Jose Antolin NEUMANN Jose Antolin 2001 M GER FSC Jena
36 JENNEWEIN Marcus 1999 M GER FZ Erfurt EnGarde
37 HELLMUND Vincent 2002 M GER PSV Stuttgart
38 KUTSYI Leon 2001 M GER MTV München
39 SCHUPP Tim Benjamin SCHUPP Tim Benjamin 1999 M GER FC Bremen-Nord
40 LIPPOLD Max 2000 M GER Dresdener FC
41 DITTMER Sandro 2000 M GER 1. FC Quadrath-Ichendorf
42 SCHUSTER Noah SCHUSTER Noah 2000 M GER
43 LEYENDECKER Piet 2002 M GER Eintracht Duisburg
44 STADLBAUER Florian STADLBAUER Florian 2001 M GER MTV München
45 FAUL Paul Luca 2002 M GER FC Tauberbischofsheim
46 DJAWADI Nikolai 2001 M GER FC Regensburg
47 QUAPPILL David 2000 M GER
48 FRITSCHE Jan 2001 M GER MTV München
49 SCHWANNINGER Tim 1999 M GER CTG Koblenz
50 BALDAUF Jasper Arne BALDAUF Jasper Arne 2000 M GER
51 BALDAUF Erik Marten BALDAUF Erik Marten 2000 M GER
52 KORDT Alexis Yarince KORDT Alexis Yarince 1999 M GER FC Leipzig
53 ENGELN Elias 2001 M GER
54 REMMERTZ Felix 2000 M GER
55 RIEGER Laurenz 2002 M GER TSG Weinheim
56 HAUPT Julius HAUPT Julius 2000 M GER FC Tauberbischofsheim
57 WEIßE Ferdinand 2000 M GER
58 MÜLLER Marc MÜLLER Marc 2000 M GER
59 RIEKEN Felix RIEKEN Felix 1999 M GER
60 ACKERMANN Leonardo 2000 M GER MTV München
60 SPÖTHE Maximilian 1999 M GER Blau-Weiss Buchholz
62 LÖHR Tom-Florin 2001 M GER TG Münster
63 WOLTER Enrico 2001 M GER
64 MÄRKLE Felix 2002 M GER PSV Stuttgart
65 BRAUN Noah 2002 M GER (MTV München), KTF Luitpold München
66 PAULE Sebastian PAULE Sebastian 1999 M GER
67 FERIZI Florian 2001 M GER TG Frankenthal
68 MEIER Richard 2001 M GER FS TG Würzburg
69 HAHN Frank 1999 M GER
70 ROSSI Leonardo 2001 M GER TG Dörnigheim
71 SAUERMANN Tim 2001 M GER DFC Düsseldorf
72 BECK Lukas 2001 M GER
73 BECKMANN Benedikt 2000 M GER SV Angern
73 KLAGES Piet 2000 M GER
75 LATTEMANN Robin LATTEMANN Robin 2000 M GER
76 DAHMS Noah 2001 M GER
77 WAGNER Lukas 1999 M GER TV Neu Isenburg
78 BÜTOW Leander 2001 M GER
79 KAIB Simon 2002 M GER TG Dörnigheim
79 STIEREN Niklas 2000 M GER FC Moers
81 ZANDER Jan-Eric 2001 M GER
82 PUST Moritz 2002 M GER SC Berlin
83 MEZLER Mathieu 1999 M GER HC Bad Dürkheim
84 SCHMAUDER Nils 1999 M GER
84 OFFERMANN Carsten OFFERMANN Carsten 2000 M GER TB Hamburg-Eilbeck
86 WILLRETT Moritz 2001 M GER TSF Ditzingen
87 EBIGT Lars 1999 M GER
88 KRASNIQI Granit 1999 M GER TV Haueneberstein
89 MEISEL Moritz 2000 M GER FG Schwerin
90 ASMUS Mattis 2000 M GER TG Dörnigheim
91 TIEDEMANN Julius 2001 M GER TB Burgsteinfurt
91 HAPKE Henry 1999 M GER
91 WEINIG Luis 2002 M GER
94 HAUPT Johannes 2000 M GER CTG Koblenz
95 ZINSMAYER Maximilian 2001 M GER TG Tuttlingen
96 SENGE Carl-Philipp SENGE Carl-Philipp 2000 M GER
97 CURIC Dominik 2003 M GER
98 UHL Pascal Bernhard 2000 M GER TV Haueneberstein

May 16, 2015 - 2015 Deutsche Meisterschaft
Foil Men's U17 Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 HAMLESCHER Magnus 1998 M GER FC Moers
2 PICHLER Leonardo 1998 M GER OSC Potsdam
3 KLEIN Luis 1999 M GER FC Tauberbischofsheim
3 TIEMANN Max 1998 M GER Fencing Team Bocholt
5 OLBRICH Justus 1998 M GER MTV München
6 MACHETANZ Arne 1998 M GER Der Fechtverein.Bonn
7 PRIBIK Matthias 1998 M GER PSV Stuttgart
8 MEINHARD Nils MEINHARD Nils 1998 M GER TG Dörnigheim
9 VELLA Rosario 1998 M GER CTG Koblenz
10 GEIS Glenn 1999 M GER
11 WERNER Lennart 2000 M GER
12 KRÖGER Philipp 1998 M GER Quernheimer FC
13 SCHEIBEL Philipp 1998 M GER Fechtclub Radebeul
13 ERCAN Kerem 2001 M GER
15 GOMBOS Tom GOMBOS Tom 1998 M ROU FC Tauberbischofsheim
16 BOROWIAK Arwen 2002 M GER FC Tauberbischofsheim
17 BOROWIAK Merlin 1999 M GER KTF Luitpold München
18 DAHLKAMP Paul 1998 M GER
19 ZIEGON Anton 1999 M GER KTF Luitpold München
20 NEUDECK Julius 2000 M GER
21 RENNER Moritz 2001 M GER TSG Weinheim
22 WIEMANN Martin 2000 M GER Eintracht Duisburg
23 WINKLER Tim 1998 M GER SC Berlin
24 LINK Philip Gordon 1998 M GER Wiesbadener FC
25 JENNEWEIN Marcus 1999 M GER FZ Erfurt EnGarde
26 JANSEN Anton 1999 M GER
27 ZELLER Markus 1999 M GER TG Tuttlingen
28 DICKEL Justus Felix 1998 M GER FC Moers
29 SCHENKO Frederik 1998 M GER TG Dörnigheim
30 LOESCHE Toni LOESCHE Toni 1998 M GER FSC Jena
31 SCHRAMM Nils Michael SCHRAMM Nils Michael 2000 M GER (Der Fechtverein.Bonn), OFC Bonn
32 HAMANN Gabriel 2001 M GER FG Schwerin
33 DEGLER Maurice 2000 M GER SVA Oranienburg
34 SADRIN Denis 1999 M GER
35 KRUMSTROH Sönke KRUMSTROH Sönke 1998 M GER Walddörfer SV
36 MICHELS Etienne 1998 M GER Hasper FC
37 KOTHIERINGER Michael 2000 M GER KTF Luitpold München
38 WAGNER Lukas 1999 M GER TV Neu Isenburg
38 PAULE Sebastian PAULE Sebastian 1999 M GER
40 BALDAUF Jasper Arne BALDAUF Jasper Arne 2000 M GER
41 RETZKI Constantin RETZKI Constantin 1998 M GER PFC Potsdam
42 KRUSE Ossip KRUSE Ossip 1999 M GER PFC Potsdam
43 OHREM Laurin OHREM Laurin 1998 M GER MTV Giessen
44 HODAK Phillip 2000 M GER PSV Stuttgart
45 DOROW Richard DOROW Richard 1998 M GER FSC Jena
46 VAN DER KOELEN Marco 1999 M GER FC Moers
47 FUCHS Lennart 1998 M GER FC Schkeuditz
48 STERN Tim-Hendrik 1998 M GER
49 KÖLZ Lukas KÖLZ Lukas 1998 M GER
50 MÜLLER Moritz MÜLLER Moritz 1998 M GER
51 BRAUN Noah 2002 M GER (MTV München), KTF Luitpold München
52 KAPPES Daniel 2000 M GER
53 REMMERTZ Felix 2000 M GER
54 JANZ Jonas JANZ Jonas 2000 M GER
55 ZIEßOW Lennart 1999 M GER TV Gütersloh
56 FROHWEIN Moritz 2002 M GER ÄFK Stockholm, TG Dörnigheim
57 SCHÄTZKE Christoph 2000 M GER Fechtcentrum Halle
58 KNICKEL Johannes 1998 M GER
59 REITZ Lennart 1999 M GER FK Hannover
60 ACKERMANN Leonardo 2000 M GER MTV München
61 HOLTHUS Jan-Philipp HOLTHUS Jan-Philipp 1998 M GER MTV Braunschweig
62 BUCHMANN Hermann 1998 M GER
63 EISENBEIS Jonas EISENBEIS Jonas 1998 M GER TUS Neunkirchen
64 STIEREN Niklas 2000 M GER FC Moers
65 WEIßE Ferdinand 2000 M GER
66 FORST Marvin 2000 M GER
67 LUCASOV Christian LUCASOV Christian 1998 M GER Eintracht Hildesheim
68 GROSCH Tim GROSCH Tim 1999 M GER SC Korb
69 HEINZ Linus HEINZ Linus 1998 M GER
70 BODEWIG Hendrik BODEWIG Hendrik 2000 M GER Walddörfer SV
71 SPÖTHE Maximilian 1999 M GER Blau-Weiss Buchholz
72 ANDRITZKI Paul 1998 M GER TSV Berlin-Wittenau
73 HAUBEIL Niklas 1998 M GER TGM Mainz-Gonsenheim
74 ENZMANN Jonas ENZMANN Jonas 2000 M GER FC Leipzig
74 SCHWANNINGER Tim 1999 M GER CTG Koblenz
76 KOESTER Phillip 1999 M GER FK Hannover
77 KUHLMANN Kester 2001 M GER
78 HARMAN Patrick HARMAN Patrick 1998 M GER TSG Bamberg, Capitolina Scherma
79 HIPPOLD Patrick HIPPOLD Patrick 1998 M GER SC Korb
80 MÄRKLE Felix 2002 M GER PSV Stuttgart
81 MILLER Moritz MILLER Moritz 1998 M GER
82 BÜTOW Leander 2001 M GER
83 RIEKEN Felix RIEKEN Felix 1999 M GER
84 STADLBAUER Florian STADLBAUER Florian 2001 M GER MTV München
85 EIFRIG Maximilian Johannes 1999 M GER (OSC Potsdam), PFC Potsdam
86 EBIGT Lars 1999 M GER
87 NJIE Tomas NJIE Tomas 1999 M GER
88 REIBETANZ Victor 1999 M GER PSV Stuttgart
89 LIEBSCHER David 2002 M GER FC Moers
90 SCHMAUDER Nils 1999 M GER
91 FRANK Kai-Benedikt 1999 M GER
92 HEINE Nils Owe 1998 M GER
93 FRITSCHE Jan 2001 M GER MTV München
94 SPECKETER Henrik SPECKETER Henrik 2000 M GER FC Bremen-Nord
95 HAUPT Johannes 2000 M GER CTG Koblenz
96 UHL Pascal Bernhard 2000 M GER TV Haueneberstein

Apr 26, 2014 - 2014 Deutsche Meisterschaft
Foil Men's U17 Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 MARINO Salvatore 1997 M GER PSV Stuttgart
2 BRAUN Fabian 1997 M GER FSV Klarenthal
3 BAPPERT Alexander 1997 M GER SC Amsterdam, TG Frankenthal
3 VEITENHEIMER Ciaran 1997 M GER TSG Weinheim
5 HAMLESCHER Magnus 1998 M GER FC Moers
6 HOFFMANN Henry 1997 M GER
7 VELLA Rosario 1998 M GER CTG Koblenz
8 HEIDENREICH Silas 1997 M GER Quernheimer FC
9 SCHRÖTER Paul-Martin 1998 M GER
10 TENBERGEN Paul 1997 M GER FSV Mülheim/Ruhr
11 MÄRKLE Clemens 1997 M GER PSV Stuttgart
12 PICHLER Leonardo 1998 M GER OSC Potsdam
13 PETERS Richard-Francis PETERS Richard-Francis 1997 M GER
14 MOOR Justian 1997 M GER
15 KRÖGER Philipp 1998 M GER Quernheimer FC
16 TIEMANN Max 1998 M GER Fencing Team Bocholt
17 AMREIN Jan-Marco 1997 M GER PSV Stuttgart
18 BOROWIAK Merlin 1999 M GER KTF Luitpold München
19 KLUSENDICK Lennard Victor 1997 M GER Kieler MTV
20 PRATI Tommaso PRATI Tommaso 1997 M GER
21 LOESCHE Toni LOESCHE Toni 1998 M GER FSC Jena
22 RICHTER Tilman 1998 M GER
23 GOMBOS Tom GOMBOS Tom 1998 M ROU FC Tauberbischofsheim
23 HICKEL Jassir 1997 M GER
25 WERNER Lennart 2000 M GER
26 LEHMICKE Christian 1998 M GER
27 OLBRICH Justus 1998 M GER MTV München
28 GEIS Glenn 1999 M GER
29 JENNEWEIN Marcus 1999 M GER FZ Erfurt EnGarde
30 NEUDECK Julius 2000 M GER
31 WINKLER Tim 1998 M GER SC Berlin
32 RENNER Moritz 2001 M GER TSG Weinheim
33 GONZALEZ Lorenzo 1997 M GER
34 KLEIN Luis 1999 M GER FC Tauberbischofsheim
35 MACHETANZ Arne 1998 M GER Der Fechtverein.Bonn
36 TIEDEMANN Jan 1997 M GER FC Rothenbaum
37 SCHEIBEL Philipp 1998 M GER Fechtclub Radebeul
38 SABLOWSKI Patrick SABLOWSKI Patrick 1997 M GER TSG Bergedorf
39 SCHRAMM Nils Michael SCHRAMM Nils Michael 2000 M GER (Der Fechtverein.Bonn), OFC Bonn
40 WIEMANN Martin 2000 M GER Eintracht Duisburg
41 KRÜGER Konstantin 1997 M GER TG Münster
42 ECKSTEIN Fabian ECKSTEIN Fabian 1998 M GER
43 DAHLKAMP Paul 1998 M GER
44 HARMAN Patrick HARMAN Patrick 1998 M GER TSG Bamberg, Capitolina Scherma
45 VAN DER KOELEN Marco 1999 M GER FC Moers
46 ZELLER Markus 1999 M GER TG Tuttlingen
47 MÜLLER Moritz MÜLLER Moritz 1998 M GER
48 GASSAN Tim 1997 M GER FSC Cottbus
49 MICHELS Etienne 1998 M GER Hasper FC
50 JANSEN Anton 1999 M GER
51 GRIMM Timur 1999 M GER
52 MEINHARD Nils MEINHARD Nils 1998 M GER TG Dörnigheim
53 KOTHIERINGER Michael 2000 M GER KTF Luitpold München
53 SCHOLZ Sebastian SCHOLZ Sebastian 1998 M GER TSV Hitzacker
55 SCHENKO Frederik 1998 M GER TG Dörnigheim
56 KRUSE Ossip KRUSE Ossip 1999 M GER PFC Potsdam
57 PRIBIK Matthias 1998 M GER PSV Stuttgart
58 HÄFNER Nico HÄFNER Nico 1997 M GER PSV Weimar
59 HOLTHUS Jan-Philipp HOLTHUS Jan-Philipp 1998 M GER MTV Braunschweig
60 DENNINGER Luca DENNINGER Luca 1998 M GER
61 RETZKI Constantin RETZKI Constantin 1998 M GER PFC Potsdam
62 KAFKA Florian KAFKA Florian 1997 M GER FS TV Langen
62 REITZ Lennart 1999 M GER FK Hannover
64 STERN Tim-Hendrik 1998 M GER
65 ERCAN Kerem 2001 M GER
66 FEHRENSEN Reinhard FEHRENSEN Reinhard 1998 M GER
67 WOLSFELD Matthias 1997 M GER FSG Dillingen
68 BAUER Maximilian 1997 M GER Nürnberger FC
69 GOßENS David 1997 M GER FC Moers
70 BEHRENDT Sebastian 1998 M GER FC Schkeuditz
71 KÖLZ Lukas KÖLZ Lukas 1998 M GER
72 RAINER Merlin RAINER Merlin 2000 M GER
73 LINK Philip Gordon 1998 M GER Wiesbadener FC
74 KNICKEL Johannes 1998 M GER
75 EBIGT Lars 1999 M GER
76 MEISEL Moritz 2000 M GER FG Schwerin
77 SCHUPP Tim Benjamin SCHUPP Tim Benjamin 1999 M GER FC Bremen-Nord
78 KOESTER Phillip 1999 M GER FK Hannover
79 BOY Christian 1997 M GER Eintracht Duisburg
80 CZECH Johannes 1999 M GER
81 JANETZKE Jan 1997 M GER
82 SCHMIDT Johannes 1999 M GER
83 ZIEGON Anton 1999 M GER KTF Luitpold München
84 PINTO DOMINGUEZ Enrique 1997 M GER
85 HODAK Phillip 2000 M GER PSV Stuttgart
86 FORST Marvin 2000 M GER
87 WOLF David Alexander WOLF David Alexander 1999 M GER OSC Potsdam
88 ZIEßOW Lennart 1999 M GER TV Gütersloh
89 RATHGEBER Bjarne RATHGEBER Bjarne 1998 M GER TV Alzey
90 PFITZNER Bjarne PFITZNER Bjarne 1997 M GER
91 BAREIß Lucas 2000 M GER
92 GROSCH Tim GROSCH Tim 1999 M GER SC Korb
93 SCHMIDT Martin 1999 M GER
94 KLUGE Peter 1997 M GER
95 KRASNIQI Granit 1999 M GER TV Haueneberstein
96 SCHWANNINGER Tim 1999 M GER CTG Koblenz

Apr 27, 2013 - 2013 Deutsche Meisterschaft
Foil Men's U17 Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 WEINER Björn Erik 1996 M GER TB Burgsteinfurt
2 VEITENHEIMER Ciaran 1997 M GER TSG Weinheim
3 CHRISTEN Hendrik 1996 M GER FC Tauberbischofsheim
3 TENBERGEN Paul 1997 M GER FSV Mülheim/Ruhr
5 HEINDL Jonas 1996 M GER FC Fürth
6 PIETSCH Lewis 1996 M GER FC Schkeuditz
7 MEINERT Viktor 1996 M GER
8 MICHALCZIK Jan Christopher 1996 M GER
9 MARINO Salvatore 1997 M GER PSV Stuttgart
10 HOFFMANN Henry 1997 M GER
11 OSSA Benedict OSSA Benedict 1996 M GER
12 KLEPZIG Philipp 1996 M GER FC Schkeuditz
13 BAPPERT Alexander 1997 M GER SC Amsterdam, TG Frankenthal
14 GÜNTHER Hans GÜNTHER Hans 1996 M GER
15 MÄRKLE Clemens 1997 M GER PSV Stuttgart
16 MARGARITIDIS Timo 1997 M GER DFC Düsseldorf
17 HÖRGER Lukas 1996 M GER TSV Neu-Ulm
18 METZLER Phil METZLER Phil 1996 M GER
19 KLUSENDICK Lennard Victor 1997 M GER Kieler MTV
20 MOOR Justian 1997 M GER
21 GONZALEZ Lorenzo 1997 M GER
22 VELLA Rosario 1998 M GER CTG Koblenz
23 KLEIN Luis 1999 M GER FC Tauberbischofsheim
24 SCHWEIZER Oliver 1996 M GER SV Esslingen
25 AMREIN Jan-Marco 1997 M GER PSV Stuttgart
26 SCHRÖTER Paul-Martin 1998 M GER
27 PETERS Richard-Francis PETERS Richard-Francis 1997 M GER
28 STEINBACH Theo STEINBACH Theo 1997 M GER
29 BIELER Martin 1997 M GER
30 HINSCH Florian HINSCH Florian 1997 M GER MTV Lüneburg
31 BRAUN Fabian 1997 M GER FSV Klarenthal
32 JENNEWEIN Marcus 1999 M GER FZ Erfurt EnGarde
33 HAMLESCHER Magnus 1998 M GER FC Moers
34 DINSE Eric 1996 M GER
35 KLUGE Peter 1997 M GER
35 GEIS Glenn 1999 M GER
37 PINTO DOMINGUEZ Enrique 1997 M GER
38 GASSAN Tim 1997 M GER FSC Cottbus
39 SABLOWSKI Patrick SABLOWSKI Patrick 1997 M GER TSG Bergedorf
40 PICHLER Leonardo 1998 M GER OSC Potsdam
41 RICHTER Tilman 1998 M GER
42 LINK Philip Gordon 1998 M GER Wiesbadener FC
43 VÖGELE Alexander 1996 M GER Dresdener FC
44 DENNINGER Luca DENNINGER Luca 1998 M GER
45 WERNER Lennart 2000 M GER
45 MÜLLER Robert 1996 M GER FC Schkeuditz
47 HEIDENREICH Silas 1997 M GER Quernheimer FC
48 MEINHARD Nils MEINHARD Nils 1998 M GER TG Dörnigheim
49 JORDAN René 1998 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen
50 LEHMICKE Christian 1998 M GER
51 BAUER Maximilian 1997 M GER Nürnberger FC
52 DAHLKAMP Paul 1998 M GER
53 HICKEL Jassir 1997 M GER
54 OLBRICH Justus 1998 M GER MTV München
55 KOTHIERINGER Michael 2000 M GER KTF Luitpold München
56 HAAF Til HAAF Til 1997 M GER
57 JUNGE Rick Justin JUNGE Rick Justin 1996 M GER
58 WINKLER Tim 1998 M GER SC Berlin
59 VON UXKULL-GYLLENBAND Jan 1996 M GER CTG Koblenz
60 PRAUS Darius 1996 M GER TSV Berlin-Wittenau
61 KRAFT Alexander 1996 M GER
62 GEISELHART Raphael GEISELHART Raphael 1996 M GER
63 BOROWIAK Merlin 1999 M GER KTF Luitpold München
64 BRÖKEMEIER Marlon 1997 M GER
65 KAISER Patrick KAISER Patrick 1997 M GER FC Augsburg
66 GRIMM Timur 1999 M GER
67 HARMAN Patrick HARMAN Patrick 1998 M GER TSG Bamberg, Capitolina Scherma
67 MACHETANZ Arne 1998 M GER Der Fechtverein.Bonn
69 GOMBOS Tom GOMBOS Tom 1998 M ROU FC Tauberbischofsheim
70 SCHOLZ Sebastian SCHOLZ Sebastian 1998 M GER TSV Hitzacker
71 GÜNTHER Aeneas GÜNTHER Aeneas 1998 M GER MTV Giessen
72 EIFRIG Maximilian Johannes 1999 M GER (OSC Potsdam), PFC Potsdam
73 BASTEN Peter 1997 M GER
74 PRATI Tommaso PRATI Tommaso 1997 M GER
75 WOLSFELD Matthias 1997 M GER FSG Dillingen
75 HOHORST Philip HOHORST Philip 1996 M GER Darmstädter FC
75 PFITZNER Bjarne PFITZNER Bjarne 1997 M GER
78 BOY Christian 1997 M GER Eintracht Duisburg
79 KAISER Sebastian 1997 M GER
80 REITZ Mirko REITZ Mirko 1997 M GER TUS Neunkirchen
81 BUCHMANN Hermann 1998 M GER
82 HAUSMANN Lukas 1997 M GER SV Esslingen
83 BAHNER Lorenz BAHNER Lorenz 1996 M GER TSV Hitzacker
84 ECKSTEIN Fabian ECKSTEIN Fabian 1998 M GER
85 FEY Henrik 1996 M GER Hanseatischer FC Lübeck
86 OBERMANN Jonas 1997 M GER Hanseatischer FC Lübeck
86 KRÖGER Philipp 1998 M GER Quernheimer FC
88 NÖHRE Frederik NÖHRE Frederik 1998 M GER Eintracht Hildesheim
88 SCHLIMM David 1997 M GER
90 KOCHAN Alexander 1996 M GER
91 KRUMSTROH Sönke KRUMSTROH Sönke 1998 M GER Walddörfer SV
92 RUNGE Jochen 1999 M GER
93 WENDLAND Julius WENDLAND Julius 1997 M GER
94 SCHNEIDER Dominik SCHNEIDER Dominik 1997 M GER
95 HOLTHUS Jan-Philipp HOLTHUS Jan-Philipp 1998 M GER MTV Braunschweig
96 JANDE Bastian JANDE Bastian 1997 M GER

Apr 21, 2012 - 2012 Deutsche Meisterschaft
Foil Men's U17 Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
A GONZALEZ Lorenzo 1997 M GER
1 WEINER Björn Erik 1996 M GER TB Burgsteinfurt
2 VEITENHEIMER Ciaran 1997 M GER TSG Weinheim
3 MEINERT Viktor 1996 M GER
3 KLEIN Felix 1995 M GER FC Tauberbischofsheim
5 STIENHENSER Dominik 1996 M GER
6 SCHOPPA Dominik 1995 M GER
7 NEUHAUS Matthias 1995 M GER FC Moers
8 HOFFMANN Henry 1997 M GER
9 BAPPERT Alexander 1997 M GER SC Amsterdam, TG Frankenthal
10 RIEDER Florian 1995 M GER
11 HÖRGER Lukas 1996 M GER TSV Neu-Ulm
12 GÜNTHER Hans GÜNTHER Hans 1996 M GER
13 HEROLD Jakob HEROLD Jakob 1995 M GER
14 MARINO Salvatore 1997 M GER PSV Stuttgart
15 OSSA Benedict OSSA Benedict 1996 M GER
16 ROTHE Sebastian ROTHE Sebastian 1995 M GER
17 CHRISTEN Hendrik 1996 M GER FC Tauberbischofsheim
18 KLEPZIG Philipp 1996 M GER FC Schkeuditz
19 HEINDL Jonas 1996 M GER FC Fürth
20 PFITZNER Sören PFITZNER Sören 1995 M GER
21 MICHALCZIK Jan Christopher 1996 M GER
22 HEIDENREICH Silas 1997 M GER Quernheimer FC
23 SCHRÖTER Paul-Martin 1998 M GER
24 MURCH Sebastian 1995 M GER TSV Weilheim
25 TENBERGEN Paul 1997 M GER FSV Mülheim/Ruhr
26 HOLZNER Roman 1995 M GER
27 RAFFIN Sven RAFFIN Sven 1995 M GER TSV Neu-Ulm
28 PICHLER Leonardo 1998 M GER OSC Potsdam
29 PIETSCH Lewis 1996 M GER FC Schkeuditz
30 STEINBACH Theo STEINBACH Theo 1997 M GER
31 BRAUN Fabian 1997 M GER FSV Klarenthal
32 NIKOLEIZIG Holger 1995 M GER FSC Nordhausen
33 BRAUN Pascal BRAUN Pascal 1995 M GER
34 MOOR Justian 1997 M GER
35 LEHMICKE Christian 1998 M GER
36 AMREIN Jan-Marco 1997 M GER PSV Stuttgart
37 GIROD Maxim GIROD Maxim 1996 M GER
38 SCHÄFER Tim 1995 M GER VFL Kirchheim
39 PRAUS Darius 1996 M GER TSV Berlin-Wittenau
40 BRÜMMER Fabian Marten BRÜMMER Fabian Marten 1995 M GER Dürener FC
41 SCHNABEL Tom SCHNABEL Tom 1996 M GER
42 KAISER Patrick KAISER Patrick 1997 M GER FC Augsburg
43 PINTO DOMINGUEZ Enrique 1997 M GER
44 PIELES Miles 1996 M GER TG Dörnigheim
45 MESZAROS Maximilian 1998 M GER FC Offenbach
46 MÄRKLE Clemens 1997 M GER PSV Stuttgart
47 JAKOBS Lukas JAKOBS Lukas 1995 M GER Mainzer TV
48 GÜNTHER Aeneas GÜNTHER Aeneas 1998 M GER MTV Giessen
49 JEREMIAS Yannik JEREMIAS Yannik 1995 M GER
50 MÜLLER Robert 1996 M GER FC Schkeuditz
51 PRATI Tommaso PRATI Tommaso 1997 M GER
52 KLUSENDICK Lennard Victor 1997 M GER Kieler MTV
53 BRÖKEMEIER Marlon 1997 M GER
54 KLUGE Peter 1997 M GER
55 SCHWALB Keno SCHWALB Keno 1995 M GER Walddörfer SV
56 DENNINGER Luca DENNINGER Luca 1998 M GER
57 KLEIN Christopher 1998 M GER
58 JUNGE Rick Justin JUNGE Rick Justin 1996 M GER
59 HAMLESCHER Magnus 1998 M GER FC Moers
60 MARGARITIDIS Timo 1997 M GER DFC Düsseldorf
61 VELLA Rosario 1998 M GER CTG Koblenz
62 HOHORST Philip HOHORST Philip 1996 M GER Darmstädter FC
63 FRIESEN Peter 1995 M GER
64 BIELER Martin 1997 M GER
65 VON UXKULL-GYLLENBAND Jan 1996 M GER CTG Koblenz
66 GARLIN Max 1995 M GER
67 HENDRYS Phillipp HENDRYS Phillipp 1996 M GER
68 HINSCH Florian HINSCH Florian 1997 M GER MTV Lüneburg
69 BÄHREN Jonas 1995 M GER Rheydter TV
70 JORDAN René 1998 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen
71 METZLER Phil METZLER Phil 1996 M GER
72 GASSAN Tim 1997 M GER FSC Cottbus
72 POERSCHKE Jan POERSCHKE Jan 1998 M GER FC Mosbach
74 VÖGELE Alexander 1996 M GER Dresdener FC
75 ECKSTEIN Fabian ECKSTEIN Fabian 1998 M GER
75 SCHNEIDER Dominik SCHNEIDER Dominik 1997 M GER
77 KRAFT Alexander 1996 M GER
78 KAISER Sebastian 1997 M GER
79 STEINFORT Michael 1997 M GER
80 EHRMANN Vincent 1997 M GER
81 KOCHAN Alexander 1996 M GER
82 DINSE Eric 1996 M GER
83 REITZ Mirko REITZ Mirko 1997 M GER TUS Neunkirchen
84 MODROK Johannes MODROK Johannes 1996 M GER FA Rheinfelden
85 TIEDEMANN Jan 1997 M GER FC Rothenbaum
86 MANHARDT Gereon 1997 M GER
87 KAFKA Florian KAFKA Florian 1997 M GER FS TV Langen
88 JANDE Bastian JANDE Bastian 1997 M GER
89 BAUER Maximilian 1997 M GER Nürnberger FC
89 KÜHNEMUND Jonas 1996 M GER CTG Koblenz
91 ZENT Daniel 1996 M GER
92 TEICHMANN Benedikt TEICHMANN Benedikt 1997 M GER FS TG Würzburg
93 SHESHBOLOKI-VERDI Amir SHESHBOLOKI-VERDI Amir 1996 M GER
94 RICHTER Tilman 1998 M GER
95 KALT Luis KALT Luis 1996 M GER

Feb 12, 2011 - 2011 Deutsche Meisterschaft
Foil Men's U17 Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 PERELMANN Mark 1994 M ISR CTG Koblenz
2 RAISCH Andrej 1994 M GER
3 BLASCZYK Florian 1994 M GER
3 DÖRR Georg 1994 M GER FSV Mülheim/Ruhr
5 WEINER Björn Erik 1996 M GER TB Burgsteinfurt
6 RIEDER Florian 1995 M GER
7 RAFFIN Sven RAFFIN Sven 1995 M GER TSV Neu-Ulm
8 BÄHREN Tobias 1994 M GER Rheydter TV
9 KLINGER Felix 1994 M GER
10 HÜLSEY Marius 1994 M GER FK Hannover
11 ZIEGLER Jörn 1994 M GER SV Esslingen
12 ERDMANN Pascal 1994 M GER
13 CHRISTEL Felix 1994 M GER FSV Mülheim/Ruhr
14 NEUHAUS Matthias 1995 M GER FC Moers
15 HAMACHER Thies 1994 M GER
16 OSSA Benedict OSSA Benedict 1996 M GER
17 VEITENHEIMER Ciaran 1997 M GER TSG Weinheim
18 DOLLINGER Sascha DOLLINGER Sascha 1995 M GER
19 SCHÄFER Ulf SCHÄFER Ulf 1995 M GER
20 THOR Proscha THOR Proscha 1994 M GER
21 HÖRGER Lukas 1996 M GER TSV Neu-Ulm
22 AHRENS Bert 1994 M GER
23 DROEGE Oliver 1994 M GER MTV München
24 GARLIN Max 1995 M GER
25 BLOCH Moritz BLOCH Moritz 1994 M GER
25 STIENHENSER Dominik 1996 M GER
27 ZATIK Lörinc ZATIK Lörinc 1994 M GER TG Dörnigheim
28 DENNEMARCK Johannes 1994 M GER
29 MAYER Max MAYER Max 1995 M GER
30 FINKE Maximilian 1994 M GER
31 SCHOPPA Dominik 1995 M GER
32 MEINHARD Kai MEINHARD Kai 1994 M GER TG Dörnigheim
33 DINSE Eric 1996 M GER
34 BRANDSTÄTTER Julian 1994 M GER Heidenheimer SB
35 WIDHAMMER Florian 1994 M GER
36 HEROLD Jakob HEROLD Jakob 1995 M GER
37 HIRSCH Marian HIRSCH Marian 1994 M GER
38 STIENHENSER Maximilian 1994 M GER
38 HOLZNER Roman 1995 M GER
39 MÄRKLE Clemens 1997 M GER PSV Stuttgart
40 MEINERT Viktor 1996 M GER
41 KÖTZEL Leonard 1994 M GER TV Villingen
42 ERDMANN Fabian 1995 M GER
43 MURCH Sebastian 1995 M GER TSV Weilheim
44 RÖTHLEIN Yannick RÖTHLEIN Yannick 1994 M GER TV Cannstatt
45 PIELES Miles 1996 M GER TG Dörnigheim
46 HUNT-HANEY Caelán HUNT-HANEY Caelán 1994 M GER
47 VÖGELE Alexander 1996 M GER Dresdener FC
49 STEFFEN Alexander STEFFEN Alexander 1994 M GER
50 HIELSCHER Alexander 1994 M GER FC Schkeuditz
51 RITTER Jonathan 1995 M GER
52 KLEPZIG Philipp 1996 M GER FC Schkeuditz
53 KLEIN Felix 1995 M GER FC Tauberbischofsheim
54 GÜNTHER Hans GÜNTHER Hans 1996 M GER
55 CHRISTEN Hendrik 1996 M GER FC Tauberbischofsheim
56 PFITZNER Sören PFITZNER Sören 1995 M GER
57 SCHÄFER Tim 1995 M GER VFL Kirchheim
58 RATHGEBER Sören RATHGEBER Sören 1995 M GER TV Alzey
59 HEINDL Jonas 1996 M GER FC Fürth
59 TURCK Frederick TURCK Frederick 1996 M GER
61 KROLL Jonas 1996 M GER
62 GRANER Leonhard GRANER Leonhard 1995 M GER
63 GASSAN Tim 1997 M GER FSC Cottbus
63 PRAUS Darius 1996 M GER TSV Berlin-Wittenau
65 MEIßGEIER Anton MEIßGEIER Anton 1994 M GER
66 NIKOLEIZIG Holger 1995 M GER FSC Nordhausen
67 KÜRTEN Matthias 1994 M GER
68 PLESKER Florian 1994 M GER
69 ROTHE Sebastian ROTHE Sebastian 1995 M GER
70 MICHALCZIK Jan Christopher 1996 M GER
71 BÄHREN Jonas 1995 M GER Rheydter TV
72 WIDHAMMER Thomas 1995 M GER
73 MARINO Salvatore 1997 M GER PSV Stuttgart
73 SCHWEIZER Oliver 1996 M GER SV Esslingen
75 STRAUBINGER Luca STRAUBINGER Luca 1996 M GER FA Rheinfelden
76 SCHWALB Keno SCHWALB Keno 1995 M GER Walddörfer SV
77 MOOR Justian 1997 M GER
78 SCHNEIDER Nils SCHNEIDER Nils 1994 M GER TSV Buchholz 08
79 AMREIN Jan-Marco 1997 M GER PSV Stuttgart
80 GRIMM Florian 1994 M GER
81 GARG Felix GARG Felix 1994 M GER Walddörfer SV
81 KÜHNEMUND Jonas 1996 M GER CTG Koblenz
83 ROMANOVSKIS German ROMANOVSKIS German 1994 M GER
83 PRATI Tommaso PRATI Tommaso 1997 M GER
85 WEICHMANN Jasper WEICHMANN Jasper 1995 M GER TSC Eintr. Dortmund
86 KOSANKE Niklas KOSANKE Niklas 1995 M GER
87 ZIMMERMANN Peter ZIMMERMANN Peter 1994 M GER
88 VON UXKULL-GYLLENBAND Jan 1996 M GER CTG Koblenz
89 PINTO DOMINGUEZ Enrique 1997 M GER
90 ZIMMERMANN Jan 1996 M GER
91 FRIESEN Peter 1995 M GER
92 BRAUN Fabian 1997 M GER FSV Klarenthal
93 PILLING Eric PILLING Eric 1997 M GER
94 ERNST Alexander ERNST Alexander 1995 M GER
95 KRAFT Alexander 1996 M GER
96 ROCKWELL-KOLLMANN Sinclair ROCKWELL-KOLLMANN Sinclair 1995 M GER

Feb 20, 2010 - 2010 Deutsche Meisterschaft
Foil Men's U17 Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 PARCHATKA Niklas 1993 M GER
2 PERELMANN Mark 1994 M ISR CTG Koblenz
3 UFTRING Niklas 1993 M GER (FS TG Würzburg), FC Tauberbischofsheim
3 DÖRR Georg 1994 M GER FSV Mülheim/Ruhr
5 KAHL Alexander 1993 M GER TG Hanau
6 VESPER Marian Alexander 1993 M GER ETUF Essen
7 NICK Fabian NICK Fabian 1993 M GER
8 RAISCH Andrej 1994 M GER
9 HIRSCH Marian HIRSCH Marian 1994 M GER
10 ZEKORN Fabian 1993 M GER
11 SCHMUTZLER Yannic SCHMUTZLER Yannic 1993 M GER
12 BÄHREN Tobias 1994 M GER Rheydter TV
13 THOR Proscha THOR Proscha 1994 M GER
14 SCHOPPA Dominik 1995 M GER
15 HÜLSEY Marius 1994 M GER FK Hannover
16 HUBER Julian 1993 M GER MTV München
17 KLINGER Felix 1994 M GER
18 BUNK Lucas BUNK Lucas 1993 M GER
19 WEINER Björn Erik 1996 M GER TB Burgsteinfurt
20 WOLF Leon 1993 M GER
21 CHRISTEL Felix 1994 M GER FSV Mülheim/Ruhr
22 ZIEGLER Jörn 1994 M GER SV Esslingen
23 WIDHAMMER Florian 1994 M GER
24 PRECHT Oliver PRECHT Oliver 1993 M GER
25 HÄSE Dennis 1993 M GER FC Schkeuditz
26 ERDMANN Pascal 1994 M GER
27 RÖTHLEIN Yannick RÖTHLEIN Yannick 1994 M GER TV Cannstatt
28 BLASCZYK Florian 1994 M GER
29 BRANDSTÄTTER Julian 1994 M GER Heidenheimer SB
30 STEFFEN Alexander STEFFEN Alexander 1994 M GER
31 SCHWALB Rafael 1993 M GER
32 RIEDER Florian 1995 M GER
33 LACHNITT Joel LACHNITT Joel 1993 M GER
34 MAYER Maximilian MAYER Maximilian 1995 M GER
35 REINERT Yannick 1993 M GER
36 NEUHAUS Matthias 1995 M GER FC Moers
37 LANGE Philip 1993 M GER TB Burgsteinfurt
38 ZENGEL Tobias 1993 M GER TSV Ansbach
39 BRAUN Pascal BRAUN Pascal 1995 M GER
40 MAYER Max MAYER Max 1995 M GER
41 TSEVELEV Pavel TSEVELEV Pavel 1993 M GER
42 HUNT-HANEY Caelán HUNT-HANEY Caelán 1994 M GER
43 SCHNEIDER Nils SCHNEIDER Nils 1994 M GER TSV Buchholz 08
44 DROEGE Oliver 1994 M GER MTV München
45 ROTHE Sebastian ROTHE Sebastian 1995 M GER
46 GOLOD Vassili 1993 M GER TC Hameln
47 MICHELI Felice MICHELI Felice 1993 M GER
48 DOLLINGER Sascha DOLLINGER Sascha 1995 M GER
49 HIELSCHER Alexander 1994 M GER FC Schkeuditz
50 RAFFIN Sven RAFFIN Sven 1995 M GER TSV Neu-Ulm
51 SCHWALB Keno SCHWALB Keno 1995 M GER Walddörfer SV
52 STIENHENSER Dominik 1996 M GER
53 WOLLENHAUPT Lennart WOLLENHAUPT Lennart 1993 M GER Walddörfer SV
54 STIENHENSER Maximilian 1994 M GER
55 ECKER Christian ECKER Christian 1993 M GER Neuwieder FC
55 ZSCHÄTZSCH Daniel ZSCHÄTZSCH Daniel 1993 M GER MTV Giessen
57 ZIMMERMANN Jan 1996 M GER
58 GLUMA Felix 1995 M GER
59 GRÄTZ Adrian GRÄTZ Adrian 1994 M GER
60 AHRENS Bert 1994 M GER
61 STIER Oliver 1993 M GER TSB Schwäbisch Gmünd
62 RAPP Philip Konstantin 1994 M GER
63 BRAINMAN Daniel-Mike 1995 M GER Frankfurter TV
64 GRIMM Florian 1994 M GER
65 HAMACHER Thies 1994 M GER
66 RITTER Jonathan 1995 M GER
66 KHACHATRYAN Armen 1994 M GER FC Greifswald
68 HOPFNER Felix HOPFNER Felix 1993 M GER FA Rheinfelden
69 DENNEMARCK Johannes 1994 M GER
70 MURCH Sebastian 1995 M GER TSV Weilheim
71 KÜRTEN Matthias 1994 M GER
72 MÜLLER Philipp MÜLLER Philipp 1995 M GER
73 ROMANOVSKIS German ROMANOVSKIS German 1994 M GER
74 HEITMÜLLER Hannes HEITMÜLLER Hannes 1993 M GER
75 HEROLD Jakob HEROLD Jakob 1995 M GER
76 MARINO Salvatore 1997 M GER PSV Stuttgart
77 KIPPENBERGER Maximilian KIPPENBERGER Maximilian 1994 M GER Fechterring Hochwald
78 MEINHARD Kai MEINHARD Kai 1994 M GER TG Dörnigheim
79 KRAFT Alexander 1996 M GER
80 GARLIN Max 1995 M GER
81 MEINERT Viktor 1996 M GER
82 OPOTCHITSKI Boris OPOTCHITSKI Boris 1993 M GER
83 KÖTZEL Leonard 1994 M GER TV Villingen
84 FINKE Maximilian 1994 M GER
85 HOHMUTH Kilian HOHMUTH Kilian 1994 M GER
86 WEICHMANN Jasper WEICHMANN Jasper 1995 M GER TSC Eintr. Dortmund
87 SCHÄFER Ulf SCHÄFER Ulf 1995 M GER
88 KÖNIG Marius KÖNIG Marius 1993 M GER
89 HOLZNER Roman 1995 M GER
90 FISCHER Laurin FISCHER Laurin 1995 M GER
91 HELMS Kai HELMS Kai 1993 M GER
91 BÄHREN Jonas 1995 M GER Rheydter TV
91 ZIMMERMANN Peter ZIMMERMANN Peter 1994 M GER
91 HARJUNG Lukas 1994 M GER
95 FRIESEN Peter 1995 M GER
96 VÖGELE Alexander 1996 M GER Dresdener FC

Jan 31, 2009 - 2009 Deutsche Meisterschaft
Foil Men's U17 Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 THALMANN Steffen 1992 M GER TG Dörnigheim
2 HARTMANN Markus 1992 M GER FC Tauberbischofsheim
3 HENTSCHEL Aaron 1992 M GER
3 TATUSCH Lucas 1992 M GER
5 PERELMANN Mark 1994 M ISR CTG Koblenz
6 KAHL Sascha 1992 M GER
7 FLECK David 1992 M GER
8 GLUMA Max 1992 M GER
9 GANS Tizian GANS Tizian 1992 M GER
10 WOLF Leon 1993 M GER
11 PARCHATKA Niklas 1993 M GER
12 STRATE Maximilian STRATE Maximilian 1992 M GER
13 OPEL Franz 1992 M GER FSC Jena
14 SANITA André 1992 M GER OFC Bonn
15 UFTRING Niklas 1993 M GER (FS TG Würzburg), FC Tauberbischofsheim
16 BLASCZYK Florian 1994 M GER
17 KAHL Alexander 1993 M GER TG Hanau
18 FÖRSTER Arno FÖRSTER Arno 1992 M GER TG Dörnigheim
19 DÖRR Georg 1994 M GER FSV Mülheim/Ruhr
20 PRECHT Oliver PRECHT Oliver 1993 M GER
21 SCHNEIDER Fabian SCHNEIDER Fabian 1992 M GER TSV Buchholz 08
22 MÜLLER Nils-Christian MÜLLER Nils-Christian 1992 M GER TSV Buchholz 08
23 HELLWIG Sönke 1992 M GER
24 STIER Oliver 1993 M GER TSB Schwäbisch Gmünd
25 MAXEM Matthias 1992 M GER
26 BAUER Tobias BAUER Tobias 1993 M GER
27 ZENGEL Tobias 1993 M GER TSV Ansbach
28 GRIEBEL Thomas 1992 M GER
29 LIEBNER Ferry 1992 M GER
30 RAISCH Andrej 1994 M GER
31 SCHWALB Rafael 1993 M GER
32 TISCHENDORF Max TISCHENDORF Max 1992 M GER SC Berlin
33 KAMKE Nikolas 1992 M GER
34 BUNK Lucas BUNK Lucas 1993 M GER
35 TOBIAS Andreas 1992 M GER TSB Schwäbisch Gmünd
36 ZIEGLER Jörn 1994 M GER SV Esslingen
37 SCHEPER Vincent SCHEPER Vincent 1992 M GER
38 KAUFER Kevin 1992 M GER
39 KHACHATRYAN Armen 1994 M GER FC Greifswald
40 VESPER Marian Alexander 1993 M GER ETUF Essen
41 CHRISTEL Felix 1994 M GER FSV Mülheim/Ruhr
42 KÜRTEN Christian 1992 M GER
43 NICK Fabian NICK Fabian 1993 M GER
44 SCHMUTZLER Yannic SCHMUTZLER Yannic 1993 M GER
45 TSEVELEV Pavel TSEVELEV Pavel 1993 M GER
46 BROWARCZIK Viktor BROWARCZIK Viktor 1992 M GER
46 LINDENMANN Felix 1992 M GER TSG Reutlingen
48 SCHNEIDER Nils SCHNEIDER Nils 1994 M GER TSV Buchholz 08
49 DROEGE Oliver 1994 M GER MTV München
50 THOR Proscha THOR Proscha 1994 M GER
51 RAPP Philip Konstantin 1994 M GER
52 HÜLSEY Marius 1994 M GER FK Hannover
53 ERDMANN Pascal 1994 M GER
53 HIRSCH Marian HIRSCH Marian 1994 M GER
55 KITTELMANN Paul KITTELMANN Paul 1992 M GER
56 ZEKORN Fabian 1993 M GER
57 WIDHAMMER Florian 1994 M GER
58 BRANDT Janis 1993 M GER
59 AHRENS Bert 1994 M GER
60 KÜRTEN Matthias 1994 M GER
61 MICHELI Felice MICHELI Felice 1993 M GER
62 HAMACHER Thies 1994 M GER
62 STIENHENSER Maximilian 1994 M GER
64 KIPPENBERGER Maximilian KIPPENBERGER Maximilian 1994 M GER Fechterring Hochwald
65 HUBER Julian 1993 M GER MTV München
66 CLAUß Fabian CLAUß Fabian 1992 M GER FC Bremen-Nord
67 WEINMANN Hartmut WEINMANN Hartmut 1993 M GER
68 HUNT-HANEY Caelán HUNT-HANEY Caelán 1994 M GER
69 MEINHARD Kai MEINHARD Kai 1994 M GER TG Dörnigheim
70 MÜLLER Till 1992 M GER Darmstädter FC
71 HEITMÜLLER Hannes HEITMÜLLER Hannes 1993 M GER
72 MEIßGEIER Anton MEIßGEIER Anton 1994 M GER
73 WOLLENHAUPT Lennart WOLLENHAUPT Lennart 1993 M GER Walddörfer SV
74 ZWINK Dominikus 1993 M GER
75 GLUMA Felix 1995 M GER
76 EVENIUS Jonathan 1992 M GER MTV Giessen
77 WOLF Henrik 1992 M GER Freiburger TS
78 KÖNIG Marius KÖNIG Marius 1993 M GER
79 HOPFNER Felix HOPFNER Felix 1993 M GER FA Rheinfelden
80 NEUHAUS Matthias 1995 M GER FC Moers
81 HOHMUTH Kilian HOHMUTH Kilian 1994 M GER
82 STEFFEN Alexander STEFFEN Alexander 1994 M GER
83 BÄHREN Tobias 1994 M GER Rheydter TV
84 BECKER Lukas Marius BECKER Lukas Marius 1992 M GER Darmstädter FC
84 MAYER Max MAYER Max 1995 M GER
86 BRAINMAN Daniel-Mike 1995 M GER Frankfurter TV
87 ABRAHAM Marian Lukas ABRAHAM Marian Lukas 1994 M GER FC Grunewald
88 HOFSTÄTTER Martin HOFSTÄTTER Martin 1994 M GER
89 ROHRBECK Moritz ROHRBECK Moritz 1993 M GER
90 GOLOD Vassili 1993 M GER TC Hameln
90 STOß Christian STOß Christian 1993 M GER
90 HARJUNG Lukas 1994 M GER
93 KLEIN Felix 1995 M GER FC Tauberbischofsheim
94 KOCH Benjamin KOCH Benjamin 1993 M GER
94 KÖTZEL Leonard 1994 M GER TV Villingen
96 SCHUMACHER Alexander SCHUMACHER Alexander 1994 M GER

May 3, 2008 - 2008 Deutsche Meisterschaft
Foil Men's U17 Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 BETZ Eric 1991 M GER
2 SANITA André 1992 M GER OFC Bonn
3 SCHARF Wilhelm 1992 M GER FC Tauberbischofsheim
3 KRÖPLIN Moritz 1991 M GER DFC Düsseldorf
5 TATUSCH Lucas 1992 M GER
6 MAXEM Matthias 1992 M GER
7 HEIN Florian 1991 M GER
8 OZWIRK Felix 1991 M GER
9 FLECK David 1992 M GER
10 THALMANN Steffen 1992 M GER TG Dörnigheim
11 PERELMANN Mark 1994 M ISR CTG Koblenz
12 KERN Christian KERN Christian 1991 M GER
13 HARTMANN Markus 1992 M GER FC Tauberbischofsheim
14 KAUFER Kevin 1992 M GER
15 HENTSCHEL Aaron 1992 M GER
16 STRATE Maximilian STRATE Maximilian 1992 M GER
17 BEILHARDT Steve 1991 M GER
18 MÜLLER Nils-Christian MÜLLER Nils-Christian 1992 M GER TSV Buchholz 08
19 KAHL Sascha 1992 M GER
20 VESPER Marian Alexander 1993 M GER ETUF Essen
21 PARCHATKA Niklas 1993 M GER
22 PEPPER Niklas PEPPER Niklas 1991 M GER
23 PRECHT Michel 1991 M GER
24 ESSLEN Adrian ESSLEN Adrian 1991 M GER
25 POTRATZ Ricardo POTRATZ Ricardo 1991 M GER Fechtcentrum Halle
26 GLUMA Max 1992 M GER
27 RIECKMANN Nels RIECKMANN Nels 1991 M GER Hamburger FC
28 LIEBNER Ferry 1992 M GER
29 KNAUP Martin KNAUP Martin 1991 M GER TG Biberach
30 SCHEPER Vincent SCHEPER Vincent 1992 M GER
31 HENNINGER Kevin 1991 M GER
32 KAHL Alexander 1993 M GER TG Hanau
33 BULLINGER Marino 1991 M GER
34 KEMPERT Philipp KEMPERT Philipp 1991 M GER
35 NICK Fabian NICK Fabian 1993 M GER
36 GANS Tizian GANS Tizian 1992 M GER
37 FISCHER Bernhard 1991 M GER
38 WOLF Henrik 1992 M GER Freiburger TS
39 BROSCHEID Frederik 1991 M GER FG Segeberg
40 GRIEBEL Thomas 1992 M GER
41 DITTMANN Julian 1992 M GER
42 MERSMANN Marco 1991 M GER
43 UFTRING Niklas 1993 M GER (FS TG Würzburg), FC Tauberbischofsheim
44 RAISCH Andrej 1994 M GER
45 MÜLLER Robert 1991 M GER MTV Braunschweig
46 OPEL Franz 1992 M GER FSC Jena
47 REINERT Yannick 1993 M GER
48 FARK Frederic 1991 M GER
49 BAUER Ronald BAUER Ronald 1993 M GER
50 HELM Jan HELM Jan 1991 M GER
51 KAMKE Nikolas 1992 M GER
52 WOLF Leon 1993 M GER
53 GRIMM Maximilian GRIMM Maximilian 1993 M GER
54 TISCHENDORF Max TISCHENDORF Max 1992 M GER SC Berlin
55 KITTELMANN Paul KITTELMANN Paul 1992 M GER
56 HÄSE Dennis 1993 M GER FC Schkeuditz
56 MANGOLD Simon 1994 M GER SV Esslingen
58 GRUNDLER Jonas 1991 M GER
58 TEBBE Luan TEBBE Luan 1992 M GER
58 BAUER Tobias BAUER Tobias 1993 M GER
61 HUBER Julian 1993 M GER MTV München
62 DÖRR Georg 1994 M GER FSV Mülheim/Ruhr
63 KRAUSE Max KRAUSE Max 1991 M GER
64 SCHMUTZLER Yannic SCHMUTZLER Yannic 1993 M GER
65 BECKER Lukas Marius BECKER Lukas Marius 1992 M GER Darmstädter FC
66 TOBIAS Andreas 1992 M GER TSB Schwäbisch Gmünd
67 HOPFNER Felix HOPFNER Felix 1993 M GER FA Rheinfelden
68 HEITMÜLLER Hannes HEITMÜLLER Hannes 1993 M GER
69 SCHNEIDER Fabian SCHNEIDER Fabian 1992 M GER TSV Buchholz 08
69 SCHEIBEL Mike 1991 M GER
71 HEIMANN Yannick HEIMANN Yannick 1991 M GER
72 FÖRSTER Arno FÖRSTER Arno 1992 M GER TG Dörnigheim
73 HIRSCH Marian HIRSCH Marian 1994 M GER
74 KIRSCHBAUM André 1992 M GER TG Tuttlingen
75 ZIEGLER Jörn 1994 M GER SV Esslingen
76 NEUHAUS Matthias 1995 M GER FC Moers
77 SHKIRAT Adam 1993 M GER FC Oelsnitz
78 PIRMANN Simeon PIRMANN Simeon 1991 M GER TV Homburg
79 KÜRTEN Christian 1992 M GER
80 LINDENMANN Felix 1992 M GER TSG Reutlingen
81 ZENGEL Tobias 1993 M GER TSV Ansbach
82 ZEKORN Fabian 1993 M GER
83 WOLLENHAUPT Lennart WOLLENHAUPT Lennart 1993 M GER Walddörfer SV
84 ERDMANN Marcel 1992 M GER
85 MICHELI Felice MICHELI Felice 1993 M GER
86 WIDHAMMER Florian 1994 M GER
87 SCHNEIDER Nils SCHNEIDER Nils 1994 M GER TSV Buchholz 08
88 JÄGER Lars JÄGER Lars 1993 M GER
89 LEH Merlin LEH Merlin 1993 M GER
90 GROßE BÖCKMANN Jakob 1991 M GER
91 WINKELMEIER Maximilian WINKELMEIER Maximilian 1991 M GER
92 KÖNIG Marius KÖNIG Marius 1993 M GER
92 MEYER Marcel MEYER Marcel 1991 M GER
92 WESEMANN Florian WESEMANN Florian 1991 M GER
95 APPEL Lukas APPEL Lukas 1991 M GER
96 DOMRÖSE Stephan DOMRÖSE Stephan 1993 M GER

May 5, 2007 - 2007 Deutsche Meisterschaft
Foil Men's U17 Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 KRÖPLIN Moritz 1991 M GER DFC Düsseldorf
2 KROHMER Maxim 1990 M GER CTG Koblenz
3 AHRENS Konstantin 1990 M GER
3 HARTMANN Markus 1992 M GER FC Tauberbischofsheim
5 TATUSCH Lucas 1992 M GER
6 KAHL Sascha 1992 M GER
7 OZWIRK Felix 1991 M GER
8 THALMANN Steffen 1992 M GER TG Dörnigheim
9 REINHARDT Felix REINHARDT Felix 1990 M GER
10 SCHUBERT Marc-Philipp 1990 M GER
11 BROSCHEID Frederik 1991 M GER FG Segeberg
12 FARK Frederic 1991 M GER
13 BETZ Eric 1991 M GER
14 BULLINGER Marino 1991 M GER
15 BARDENHAGEN Jan BARDENHAGEN Jan 1990 M GER FC Tauberbischofsheim
16 HENTSCHEL Aaron 1992 M GER
17 PANCZUK Klemens 1990 M GER
18 FLECK David 1992 M GER
19 MAXEM Matthias 1992 M GER
20 SANITA André 1992 M GER OFC Bonn
21 WOLF Philipp 1991 M GER CTG Koblenz
22 MANN Patrick MANN Patrick 1990 M GER
23 STRUTH Benjamin STRUTH Benjamin 1990 M GER
24 RIEMANN Johannes 1990 M GER
25 BRÜGGEMANN Mirko 1990 M GER TFC Hanau
26 JUNGHANNS Richard JUNGHANNS Richard 1990 M GER FSV Mülheim/Ruhr
27 HEIN Florian 1991 M GER
28 KNAUP Martin KNAUP Martin 1991 M GER TG Biberach
29 SPICKER Johannes 1991 M GER
30 GLUMA Max 1992 M GER
31 GANS Tizian GANS Tizian 1992 M GER
32 KREBS Alexander 1990 M GER
33 LERCH Lukas LERCH Lukas 1990 M GER
34 MÜLLER Nils-Christian MÜLLER Nils-Christian 1992 M GER TSV Buchholz 08
35 GRUNDLER Jonas 1991 M GER
36 KERN Christian KERN Christian 1991 M GER
37 ESSER Cedric ESSER Cedric 1990 M GER
38 SOMMER Felix SOMMER Felix 1990 M GER Eintracht Hildesheim
39 RUPPERT Karsten RUPPERT Karsten 1992 M GER Fechterring Hochwald
40 REESE Matthias REESE Matthias 1990 M GER FG Rotation Berlin
41 OWCZAREK Timo OWCZAREK Timo 1991 M GER
42 GÄRTNER Julian 1991 M GER
43 DITTMANN Julian 1992 M GER
44 BERTRAM Philipp 1990 M GER
45 BRAATZ Eric 1990 M GER Fechtcentrum Halle
45 FÖRSTER Arno FÖRSTER Arno 1992 M GER TG Dörnigheim
47 GROTHOFF Norman 1990 M GER
48 POTRATZ Ricardo POTRATZ Ricardo 1991 M GER Fechtcentrum Halle
49 UFTRING Niklas 1993 M GER (FS TG Würzburg), FC Tauberbischofsheim
50 JUNGINGER Fabian JUNGINGER Fabian 1990 M GER
51 KARMANN Johannes KARMANN Johannes 1990 M GER FSC Jena
52 KÖNIG Christopher 1990 M GER
53 SCHEPER Vincent SCHEPER Vincent 1992 M GER
54 BROCK Fabian BROCK Fabian 1990 M GER FC Leipzig
55 WOLF Leon 1993 M GER
56 OLSCHEWSKI Florian OLSCHEWSKI Florian 1991 M GER Bremen 1860 Fechten
57 SCHARF Wilhelm 1992 M GER FC Tauberbischofsheim
58 MOSBACH Dennis 1990 M GER TSV Speyer
59 KÖPPEL Adrian KÖPPEL Adrian 1992 M GER
59 FÖRSTER Tristan 1990 M GER TG Dörnigheim
61 BEILHARDT Steve 1991 M GER
62 HUMMER Felix HUMMER Felix 1990 M GER
63 HUBER Julian 1993 M GER MTV München
64 SCHEIBEL Mike 1991 M GER
65 KAUFER Kevin 1992 M GER
66 WOLF Henrik 1992 M GER Freiburger TS
67 TINSCHERT Philipp 1992 M GER
68 HEITMÜLLER Hannes HEITMÜLLER Hannes 1993 M GER
69 KAMKE Nikolas 1992 M GER
70 WEY Björn WEY Björn 1990 M GER
71 GRIMM Maximilian GRIMM Maximilian 1993 M GER
72 MATTHIS Jens 1990 M GER
73 MERSMANN Marco 1991 M GER
74 HEIMANN Yannick HEIMANN Yannick 1991 M GER
75 RIECKMANN Nels RIECKMANN Nels 1991 M GER Hamburger FC
76 ESSER Martin ESSER Martin 1991 M GER
77 PEPPER Niklas PEPPER Niklas 1991 M GER
78 OERTEL Philipp OERTEL Philipp 1990 M GER
79 MÜLLER Robert MÜLLER Robert 1991 M GER
80 KITTELMANN Paul KITTELMANN Paul 1992 M GER
81 ESSLEN Adrian ESSLEN Adrian 1991 M GER
82 MATTHIS Jan MATTHIS Jan 1990 M GER
83 WESEMANN Florian WESEMANN Florian 1991 M GER
84 BECKER Lukas Marius BECKER Lukas Marius 1992 M GER Darmstädter FC
85 NICK Fabian NICK Fabian 1993 M GER
86 GRUNWALD Alessandro GRUNWALD Alessandro 1992 M GER
87 GRUSE Jan-Niclas GRUSE Jan-Niclas 1991 M GER TSG Bergedorf
88 BACHMANN Simon 1991 M GER
89 FRANKEN Leo FRANKEN Leo 1990 M GER OSC Potsdam
90 ROGMANN Philipp 1990 M GER FSC Bochum
91 HENNINGER Kevin 1991 M GER
92 ZINK Johannes ZINK Johannes 1992 M GER
92 HIRSCH Marian HIRSCH Marian 1994 M GER
94 CLAUß Fabian CLAUß Fabian 1992 M GER FC Bremen-Nord
95 HOCK Clemens HOCK Clemens 1992 M GER
96 RECKWEG Lukas RECKWEG Lukas 1991 M GER

Apr 29, 2006 - 2006 Deutsche Meisterschaft
Foil Men's U17 Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 BRAUN Marius 1989 M GER (Der Fechtverein.Bonn), KTF Luitpold München
2 HOCK Leander HOCK Leander 1989 M GER
3 LEHMANN Lucas 1989 M GER
3 GSCHING Alexander 1989 M GER FSC Jena
5 PFISTERER Jonas PFISTERER Jonas 1989 M GER
6 SÜß Tobias 1989 M GER
7 LANG Henning 1989 M GER
8 GOLLAN Aljoscha 1989 M GER
9 KRÖPLIN Moritz 1991 M GER DFC Düsseldorf
10 PIETRUS Lutz 1989 M GER
11 FENGER Lucas 1989 M GER
12 REINHARDT Felix REINHARDT Felix 1990 M GER
13 MIKA Steffen 1989 M GER
14 BUNDSCHUH Martin 1990 M GER
15 BARDENHAGEN Jan BARDENHAGEN Jan 1990 M GER FC Tauberbischofsheim
16 BERGMANN Daniel BERGMANN Daniel 1990 M GER
17 KROHMER Maxim 1990 M GER CTG Koblenz
18 FARK Frederic 1991 M GER
19 JOHNE Christopher JOHNE Christopher 1989 M GER
20 BULLINGER Marino 1991 M GER
21 BRÜGGEMANN Mirko 1990 M GER TFC Hanau
22 MAGERKURTH Malte MAGERKURTH Malte 1989 M GER TC Hameln
23 LERCH Lukas LERCH Lukas 1990 M GER
24 BESTLE Patric BESTLE Patric 1989 M GER Mainzer TV
25 SCHUBERT Marc-Philipp 1990 M GER
26 HERMANN Rasmus 1990 M GER
27 MANN Patrick MANN Patrick 1990 M GER
28 HARTMANN Markus 1992 M GER FC Tauberbischofsheim
29 ESSER Cedric ESSER Cedric 1990 M GER
30 STRUCK Dominic STRUCK Dominic 1989 M GER
31 JAKAB Thomas JAKAB Thomas 1989 M GER
32 BROSCHEID Frederik 1991 M GER FG Segeberg
33 BETZ Eric 1991 M GER
34 KÖNIG Christopher 1990 M GER
35 PHILIPPI Johannes PHILIPPI Johannes 1989 M GER
36 JUNGHANNS Richard JUNGHANNS Richard 1990 M GER FSV Mülheim/Ruhr
37 TATUSCH Lucas 1992 M GER
38 SZYSZKA Caj-Hendric SZYSZKA Caj-Hendric 1989 M GER
39 SCHNEIDER Simon SCHNEIDER Simon 1989 M GER TSV Winsen
40 NOWAK Yannick NOWAK Yannick 1990 M GER MTV Giessen
41 STRUTH Benjamin STRUTH Benjamin 1990 M GER
42 KNAUP Martin KNAUP Martin 1991 M GER TG Biberach
43 PANCZUK Klemens 1990 M GER
44 FÖRSTER Arno FÖRSTER Arno 1992 M GER TG Dörnigheim
45 BODE Sven BODE Sven 1990 M GER
46 GÄRTNER Julian 1991 M GER
47 BEILHARDT Steve 1991 M GER
48 OZWIRK Felix 1991 M GER
49 HEIN Florian 1991 M GER
50 GROTHOFF Norman 1990 M GER
51 RIECKMANN Nels RIECKMANN Nels 1991 M GER Hamburger FC
52 SPICKER Johannes 1991 M GER
53 LOSS Sven LOSS Sven 1992 M GER
54 SANITA André 1992 M GER OFC Bonn
55 KRIEGER Patrick KRIEGER Patrick 1990 M GER
56 POTRATZ Ricardo POTRATZ Ricardo 1991 M GER Fechtcentrum Halle
57 BRINKMANN Frederik BRINKMANN Frederik 1989 M GER
58 KAHL Sascha 1992 M GER
59 CUBRA Joachim CUBRA Joachim 1990 M GER
60 BRAATZ Eric 1990 M GER Fechtcentrum Halle
61 GLUMA Max 1992 M GER
61 WÜST Hendrik 1989 M GER
63 BHATTI Florian BHATTI Florian 1989 M GER
64 GRUNDLER Jonas 1991 M GER
65 FLECK David 1992 M GER
66 DREPS Simon DREPS Simon 1989 M GER
67 KALTOFEN Tom KALTOFEN Tom 1989 M GER
68 GROTHKLAUS Dennis 1989 M GER Quernheimer FC
69 HAUKAMP Robin HAUKAMP Robin 1991 M GER
69 FÖRSTER Tristan 1990 M GER TG Dörnigheim
71 KEMPERT Philipp KEMPERT Philipp 1991 M GER
71 MÜLLER Robert MÜLLER Robert 1991 M GER
73 HENNEBERG Julius HENNEBERG Julius 1989 M GER
74 HELM Jan HELM Jan 1991 M GER
75 REUTER Eric REUTER Eric 1989 M GER
76 EDLING Philipp-Benedict EDLING Philipp-Benedict 1989 M GER
77 MAIER Moritz MAIER Moritz 1989 M GER
77 HEIMANN Yannick HEIMANN Yannick 1991 M GER
79 OLSCHEWSKI Florian OLSCHEWSKI Florian 1991 M GER Bremen 1860 Fechten
80 PEPPER Niklas PEPPER Niklas 1991 M GER
81 HORST Aaron HORST Aaron 1990 M GER
82 HOFFMANN Tore HOFFMANN Tore 1991 M GER
83 AHRENS Konstantin 1990 M GER
84 ZEY Jakob ZEY Jakob 1991 M GER MTV Ingolstadt
85 REESE Matthias REESE Matthias 1990 M GER FG Rotation Berlin
86 OWCZAREK Timo OWCZAREK Timo 1991 M GER
86 RIEMANN Johannes 1990 M GER
88 GLINKA Steve 1989 M GER
89 BROCK Fabian BROCK Fabian 1990 M GER FC Leipzig
90 FISCHER Bernhard 1991 M GER
91 FRANKEN Leo FRANKEN Leo 1990 M GER OSC Potsdam
92 PIRMANN Simeon PIRMANN Simeon 1991 M GER TV Homburg
93 GRUSE Jan-Niclas GRUSE Jan-Niclas 1991 M GER TSG Bergedorf
94 WOLF Henrik 1992 M GER Freiburger TS
94 SAUTTER Lucas SAUTTER Lucas 1990 M GER
96 MOSBACH Dennis 1990 M GER TSV Speyer

Apr 23, 2005 - 2005 Deutsche Meisterschaft
Foil Men's U17 Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 RICK Sven-Niclas 1988 M GER
2 ESCHRICH Phil 1988 M GER
3 REICHERT Florian 1988 M GER SC Berlin
3 BRAUN Marius 1989 M GER (Der Fechtverein.Bonn), KTF Luitpold München
5 GSCHING Alexander 1989 M GER FSC Jena
6 MACHETANZ Gerrit MACHETANZ Gerrit 1988 M GER
7 JUNGINGER Tobias 1988 M GER FSC Berlin
8 FENGER Lucas 1989 M GER
9 SZYSZKA Caj-Hendric SZYSZKA Caj-Hendric 1989 M GER
9 LEHMANN Lucas 1989 M GER
11 HERZBERG Fabian 1988 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen
12 BULLINGER Marino 1991 M GER
13 LÖBEL Janek 1988 M GER FSC Jena
14 HOCK Leander HOCK Leander 1989 M GER
15 PIETRUS Lutz 1989 M GER
16 SCHWEIKERT Florian SCHWEIKERT Florian 1988 M GER
17 KREßLER Christopher KREßLER Christopher 1988 M GER
18 SELBACH Jannis 1988 M GER Hasper FC
19 BARDENHAGEN Tim Claus 1988 M GER FC Bremen-Nord
20 BEILHARDT Steve 1991 M GER
21 PHILIPPI Johannes PHILIPPI Johannes 1989 M GER
22 PANCZUK Klemens 1990 M GER
23 ROSE Lukas ROSE Lukas 1988 M GER
24 SÜß Tobias 1989 M GER
25 KÜTEMANN Christopher KÜTEMANN Christopher 1988 M GER
26 MIKA Steffen 1989 M GER
27 BRÜGGEMANN Mirko 1990 M GER TFC Hanau
28 NOWAK Yannick NOWAK Yannick 1990 M GER MTV Giessen
29 BRINKMANN Frederik BRINKMANN Frederik 1989 M GER
30 RAWERT Arne RAWERT Arne 1988 M GER
31 PÖSCHL Nils 1989 M GER
32 KRIEGER Patrick KRIEGER Patrick 1990 M GER
33 GROTHOFF Norman 1990 M GER
34 GROßMANN Alexander 1988 M GER FC Fürth
35 FILESCH Julian FILESCH Julian 1989 M GER
36 WOLPERT Adrian WOLPERT Adrian 1989 M GER
37 KISCHA Christian 1988 M GER FSC Berlin
38 HEIN Julian HEIN Julian 1988 M GER
39 LANG Henning 1989 M GER
40 EICHWALD Jonas EICHWALD Jonas 1988 M GER Darmstädter FC
41 KARMANN Johannes KARMANN Johannes 1990 M GER FSC Jena
42 BARDENHAGEN Jan BARDENHAGEN Jan 1990 M GER FC Tauberbischofsheim
43 BETZ Eric 1991 M GER
44 KLEIßLER Felix KLEIßLER Felix 1990 M GER
45 KRÖPLIN Moritz 1991 M GER DFC Düsseldorf
45 GOLLAN Aljoscha 1989 M GER
47 REUTER Eric REUTER Eric 1989 M GER
48 HARTMANN Markus 1992 M GER FC Tauberbischofsheim
49 KNAUP Martin KNAUP Martin 1991 M GER TG Biberach
50 JAKAB Thomas JAKAB Thomas 1989 M GER
51 BUNDSCHUH Martin 1990 M GER
52 SCHUBERT Marc-Philipp 1990 M GER
53 STRUCK Dominic STRUCK Dominic 1989 M GER
54 THALAU Janis THALAU Janis 1988 M GER FC Bremen-Nord
54 FÖRSTER Tristan 1990 M GER TG Dörnigheim
56 SEIZINGER Sven SEIZINGER Sven 1990 M GER
57 SCHRÖDER Alexander SCHRÖDER Alexander 1988 M GER
58 GURRECK Matti GURRECK Matti 1988 M GER
59 AGUILAR-DURAN Martin 1988 M GER
60 KROHMER Maxim 1990 M GER CTG Koblenz
61 AHRENS Konstantin 1990 M GER
62 LERCH Lukas LERCH Lukas 1990 M GER
63 REALE Adrian REALE Adrian 1989 M GER DFC Düsseldorf
63 GROTHKLAUS Dennis 1989 M GER Quernheimer FC
65 PRÖBSTLE Christoph PRÖBSTLE Christoph 1989 M GER
66 STRAUCH Alexander STRAUCH Alexander 1988 M GER
67 BESTLE Patric BESTLE Patric 1989 M GER Mainzer TV
67 SCHÖß Maximilian SCHÖß Maximilian 1988 M GER TUS Clausthal-Zellerfeld
69 ESSER Cedric ESSER Cedric 1990 M GER
70 MAIER Moritz MAIER Moritz 1989 M GER
71 MIETZNER Tom MIETZNER Tom 1989 M GER
71 GLASER Ricardo GLASER Ricardo 1988 M GER
73 SCHWARZ Thomas 1989 M GER
74 HENNINGER Christian 1988 M GER
74 JOHNE Christopher JOHNE Christopher 1989 M GER
76 JUNGHANNS Richard JUNGHANNS Richard 1990 M GER FSV Mülheim/Ruhr
77 HUMMER Felix HUMMER Felix 1990 M GER
78 CUBRA Joachim CUBRA Joachim 1990 M GER
79 BULLER Bastian 1990 M GER FC Rüsselsheim
80 EDLING Philipp-Benedict EDLING Philipp-Benedict 1989 M GER
81 REINHARDT Felix REINHARDT Felix 1990 M GER
82 CLAUSEN Nils-Jonas 1988 M GER Walddörfer SV
83 DREPS Simon DREPS Simon 1989 M GER
84 BODE Sven BODE Sven 1990 M GER
85 HORST Aaron HORST Aaron 1990 M GER
86 LÖPRICH Jonas LÖPRICH Jonas 1990 M GER FA Rheinfelden
87 KÖNIG Christopher 1990 M GER
88 WYSK Sebastian WYSK Sebastian 1989 M GER
89 NEULAND Pascal NEULAND Pascal 1989 M GER
90 MANN Patrick MANN Patrick 1990 M GER
90 RATHMANN Jonas RATHMANN Jonas 1990 M GER
92 SENFT Christian SENFT Christian 1990 M GER
93 BREITSPRECHER Karl Georg 1988 M GER FC Greifswald
93 DERR Adrian 1989 M GER
93 N ZIRKLER Dustin ZIRKLER Dustin 1988 M GER

May 22, 2004 - 2004 Deutsche Meisterschaft
Foil Men's U17 Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 KUMMER Maximilian 1987 M GER
2 STANEK Thomas 1987 M GER FSC Jena
3 MITTELFARWICK Thierry 1987 M GER
3 BARSCH Friedrich 1987 M GER
5 ESCHRICH Phil 1988 M GER
6 MANN Michael MANN Michael 1987 M GER
7 HARTMANN Max HARTMANN Max 1988 M GER
8 GUSTINELLI Johann 1987 M GER FC Rothenbaum
9 HOFFMANN Yves 1987 M GER
10 SELBACH Jannis 1988 M GER Hasper FC
11 FENGER Lucas 1989 M GER
12 MACHETANZ Gerrit MACHETANZ Gerrit 1988 M GER
13 FORSTNER Marc FORSTNER Marc 1987 M GER
14 BUNDSCHUH Martin 1990 M GER
15 HERZBERG Fabian 1988 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen
16 HAUG Dominik 1987 M GER
17 BACH Sebastian BACH Sebastian 1985 M GER
18 KOSSEL Klas-Moritz 1987 M GER TB Burgsteinfurt
19 ESPENHAHN Tilo ESPENHAHN Tilo 1987 M GER Fechtclub Radebeul
20 HERMANN Rasmus 1990 M GER
21 ECKSTEIN Niklas ECKSTEIN Niklas 1987 M GER
22 KISCHA Christian 1988 M GER FSC Berlin
23 WOLPERT Adrian WOLPERT Adrian 1989 M GER
24 SEILER Jan-Hendrik 1988 M GER Eintracht Hildesheim
25 RICK Sven-Niclas 1988 M GER
26 RENDER Dustin RENDER Dustin 1987 M GER
27 OTTE Benjamin 1987 M GER
28 SCHUNKE Julius SCHUNKE Julius 1987 M GER
29 KEHSE Hermann 1987 M GER SC Berlin
30 WALTER Tomi WALTER Tomi 1988 M GER
31 LÖBEL Janek 1988 M GER FSC Jena
32 GSCHING Alexander 1989 M GER FSC Jena
33 EICHWALD Jonas EICHWALD Jonas 1988 M GER Darmstädter FC
34 DIEKE Marc 1987 M GER
35 REUTER Eric REUTER Eric 1989 M GER
36 LOY Benjamin LOY Benjamin 1987 M GER
37 BARDENHAGEN Tim Claus 1988 M GER FC Bremen-Nord
38 BALLIN Hendrik BALLIN Hendrik 1987 M GER
39 SCHWEIKERT Florian SCHWEIKERT Florian 1988 M GER
40 LEHMANN Lucas 1989 M GER
40 KNAPP Christoph KNAPP Christoph 1987 M GER
42 GANZ Axel 1987 M GER SV Esslingen
43 RAWERT Arne RAWERT Arne 1988 M GER
44 FLAMME Marcel FLAMME Marcel 1989 M GER
44 LANG Henning 1989 M GER
46 PAPE Ramon PAPE Ramon 1989 M GER
47 KOLB Maximilian KOLB Maximilian 1987 M GER
48 GORGIS Jonas GORGIS Jonas 1988 M GER
49 STRUCK Dominic STRUCK Dominic 1989 M GER
50 HEIN Julian HEIN Julian 1988 M GER
51 KÜTEMANN Christopher KÜTEMANN Christopher 1988 M GER
52 KEIM Tobias KEIM Tobias 1987 M GER FC Mosbach
53 HOCK Leander HOCK Leander 1989 M GER
54 LECHNER Oliver 1987 M GER SV Esslingen
55 WICHMANN Tobias WICHMANN Tobias 1987 M GER
55 BECHSTEIN Christoph BECHSTEIN Christoph 1987 M GER TG Dörnigheim
55 JUROWICH Michael JUROWICH Michael 1987 M GER
58 SCHNEIDER Simon SCHNEIDER Simon 1989 M GER TSV Winsen
59 ZIRKLER Dustin ZIRKLER Dustin 1988 M GER
59 GROßMANN Alexander 1988 M GER FC Fürth
61 MAYER Florian MAYER Florian 1987 M GER
62 WOLF Nico WOLF Nico 1988 M GER
63 SCHUBERT Martin SCHUBERT Martin 1987 M GER
64 JUNGINGER Tobias 1988 M GER FSC Berlin
65 MIKA Steffen 1989 M GER
66 SÜß Tobias 1989 M GER
67 BRAUN Marius 1989 M GER (Der Fechtverein.Bonn), KTF Luitpold München
68 ROSE Lukas ROSE Lukas 1988 M GER
69 GURRECK Matti GURRECK Matti 1988 M GER
70 BÖSEMANN Stefan BÖSEMANN Stefan 1987 M GER
71 FROST Michael FROST Michael 1989 M GER
72 DERR Adrian 1989 M GER
73 SCHRÖDER Alexander SCHRÖDER Alexander 1988 M GER
74 RODER Sebastian RODER Sebastian 1989 M GER
75 STRAUCH Alexander STRAUCH Alexander 1988 M GER
76 AßMANN Dominik AßMANN Dominik 1987 M GER
77 FRITZSCHE Tim FRITZSCHE Tim 1989 M GER
78 BRÜGGEMANN Mirko 1990 M GER TFC Hanau
79 GOMBOS Erich GOMBOS Erich 1987 M GER
80 PIETRUS Lutz 1989 M GER
81 BERGER Matthias BERGER Matthias 1987 M GER
82 LUTTERMANN Patrik LUTTERMANN Patrik 1987 M GER
83 SCHWARZ Thomas 1989 M GER
84 DROSS Felix 1987 M GER
84 NAGLER Sebastian 1988 M GER TG Münster
86 THUM Valentin THUM Valentin 1987 M GER
87 GRUNWALD Daniel GRUNWALD Daniel 1987 M GER
88 LEYER Sebastian LEYER Sebastian 1987 M GER
89 WÜST Hendrik 1989 M GER
90 LÖPRICH Jonas LÖPRICH Jonas 1990 M GER FA Rheinfelden
91 BECHMANN Nils BECHMANN Nils 1987 M GER
92 MOTZKI Paul MOTZKI Paul 1988 M GER
93 MUFFLER Philipp MUFFLER Philipp 1990 M GER FC Konstanz
93 PALM Dominic 1990 M GER
95 DICKAU Paul DICKAU Paul 1988 M GER
96 KRÜGER Jan KRÜGER Jan 1989 M GER

May 24, 2003 - 2003 Deutsche Meisterschaft
Foil Men's U17 Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 TAKATS Istvan 1986 M GER MTV München
2 ENGERT Joseph 1986 M GER
3 TRUBEL Johannes TRUBEL Johannes 1986 M GER OSC Potsdam
3 BACHMANN Sebastian 1986 M GER
5 SZYSZKA Arne-Patric 1986 M GER ETUF Essen
6 HAUG Dominik 1987 M GER
7 STANEK Thomas 1987 M GER FSC Jena
8 HAHN Michael HAHN Michael 1986 M GER
9 PEETZ Robert 1986 M GER
10 LÖBEL Janek 1988 M GER FSC Jena
11 ESPENHAHN Tilo ESPENHAHN Tilo 1987 M GER Fechtclub Radebeul
12 MITTELFARWICK Thierry 1987 M GER
13 KOERT Alexander 1986 M GER
14 HARTMANN Max HARTMANN Max 1988 M GER
15 KUMMER Maximilian 1987 M GER
16 GEHRMANN Tim GEHRMANN Tim 1986 M GER
17 PRIEHN Patric 1986 M GER OSC Potsdam
18 HOFBAUR Stefan HOFBAUR Stefan 1986 M GER FC Augsburg
19 RENDER Dustin RENDER Dustin 1987 M GER
20 BACH Sebastian BACH Sebastian 1985 M GER
21 SCHRÖDER Florian SCHRÖDER Florian 1986 M GER
22 DIEKE Marc 1987 M GER
23 TÜRKIS Daniel 1986 M GER (TV Dieburg), (Fechtclub Marburg), Darmstädter FC
24 HALBACH Sascha HALBACH Sascha 1986 M GER
25 BERGERHOFF Benjamin BERGERHOFF Benjamin 1986 M GER
26 BARSCH Friedrich 1987 M GER
27 GOMBOS Erich GOMBOS Erich 1987 M GER
28 KUSCHEL Tim 1986 M GER
29 KOSSEL Klas-Moritz 1987 M GER TB Burgsteinfurt
29 BÖSEMANN Stefan BÖSEMANN Stefan 1987 M GER
31 SEILER Alexander SEILER Alexander 1986 M GER
32 TAZLARI Tibor 1988 M GER
33 KLAMANN Jacobus 1986 M GER
34 MANN Michael MANN Michael 1987 M GER
35 JOPPICH Alexander JOPPICH Alexander 1986 M GER
36 OTTE Benjamin 1987 M GER
37 KAPPES Marius KAPPES Marius 1986 M GER
37 BECHSTEIN Christoph BECHSTEIN Christoph 1987 M GER TG Dörnigheim
39 NOWACK Andreas 1986 M GER LUGI Lund
39 ESCHRICH Phil 1988 M GER
41 LOY Benjamin LOY Benjamin 1987 M GER
42 FENGER Lucas 1989 M GER
43 FORSTNER Marc FORSTNER Marc 1987 M GER
44 ROSE Lukas ROSE Lukas 1988 M GER
45 HEIN Julian HEIN Julian 1988 M GER
46 HERZBERG Fabian 1988 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen
47 MARWECKI Daniel 1987 M GER
48 KISCHA Christian 1988 M GER FSC Berlin
49 CRAMER Moritz 1987 M GER
50 HOFFMANN Yves 1987 M GER
51 SCHUNKE Julius SCHUNKE Julius 1987 M GER
52 SCHOLZ Karsten SCHOLZ Karsten 1987 M GER
53 GUSTINELLI Johann 1987 M GER FC Rothenbaum
54 KEHSE Hermann 1987 M GER SC Berlin
55 GSCHING Alexander 1989 M GER FSC Jena
56 GROßMANN Alexander 1988 M GER FC Fürth
57 MÖCKESCH Moritz 1986 M GER
58 GACK Jan-Philipp GACK Jan-Philipp 1988 M GER
59 SEHER Erik 1986 M GER
60 KÜTEMANN Christopher KÜTEMANN Christopher 1988 M GER
61 JUROWICH Michael JUROWICH Michael 1987 M GER
62 GABEL Nils-Joris GABEL Nils-Joris 1986 M GER
63 GANZ Axel 1987 M GER SV Esslingen
64 SPAHN Christian 1987 M GER
64 BEHR Sebastian 1986 M GER
66 SEILER Jan-Hendrik 1988 M GER Eintracht Hildesheim
67 WESTPHAL Nils WESTPHAL Nils 1986 M GER FSC Jena
68 STÖLZGEN Tobias STÖLZGEN Tobias 1986 M GER
68 GEISLER Christian 1988 M GER
70 THUM Valentin THUM Valentin 1987 M GER
70 BECHMANN Nils BECHMANN Nils 1987 M GER
72 SCHINSCHKE Philipp SCHINSCHKE Philipp 1986 M GER
73 GERDES Pascal 1987 M GER
74 MOSCHELLA Manuel MOSCHELLA Manuel 1988 M GER
75 REICHERT Florian 1988 M GER SC Berlin
76 BRINKMANN Frederik BRINKMANN Frederik 1989 M GER
77 MASCHE Alexander MASCHE Alexander 1987 M GER
78 MACHETANZ Gerrit MACHETANZ Gerrit 1988 M GER
79 OSWALD Björn 1987 M GER FG Rotation Berlin
80 WOLF Nico WOLF Nico 1988 M GER
81 KOLB Maximilian KOLB Maximilian 1987 M GER
82 SÜß Tobias 1989 M GER
83 KNAPP Christoph KNAPP Christoph 1987 M GER
84 LUTTERMANN Patrik LUTTERMANN Patrik 1987 M GER
85 ECKSTEIN Niklas ECKSTEIN Niklas 1987 M GER
86 HENNINGER Christian 1988 M GER
87 STRAUCH Alexander STRAUCH Alexander 1988 M GER
88 HEURICH Raoul 1986 M GER
88 DROSS Felix 1987 M GER
90 WOSTRY Falk WOSTRY Falk 1988 M GER
91 GORGIS Jonas GORGIS Jonas 1988 M GER
92 KIRCHHOFF Benjamin KIRCHHOFF Benjamin 1986 M GER FC Lütjensee
93 ZIRKLER Dustin ZIRKLER Dustin 1988 M GER
93 LECHNER Oliver 1987 M GER SV Esslingen
95 BALLIN Hendrik BALLIN Hendrik 1987 M GER
95 FRENZ Philipp FRENZ Philipp 1988 M GER

Jun 8, 2002 - 2002 Deutsche Meisterschaft
Foil Men's U17 Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 KLEIBRINK Benjamin 1985 M GER DFC Düsseldorf
2 ENGERT Joseph 1986 M GER
3 WAGNER Axel 1985 M GER SC Berlin
3 ERDMANN Manuel 1985 M GER
5 PODRATZ Sebastian PODRATZ Sebastian 1985 M GER
6 KAPPES Marius KAPPES Marius 1986 M GER
7 BACHMANN Sebastian 1986 M GER
8 PEETZ Robert 1986 M GER
9 SAUTTER Johannes SAUTTER Johannes 1985 M GER
10 LOSERT Jan 1985 M GER Fechtcentrum Halle
11 NIKOLAI Thomas 1986 M GER
12 KUMMER Maximilian 1987 M GER
13 GEHRMANN Tim GEHRMANN Tim 1986 M GER
14 TRUBEL Johannes TRUBEL Johannes 1986 M GER OSC Potsdam
15 LOMBERG Stefan 1985 M GER TB Burgsteinfurt
16 JAROSCHINSKI Kenny JAROSCHINSKI Kenny 1985 M GER
17 PLATZER Christoph PLATZER Christoph 1985 M GER FC Mosbach
18 BERKMANN Manuel BERKMANN Manuel 1985 M GER
19 PFISTERER Nicolai PFISTERER Nicolai 1985 M GER
20 HAUG Dominik 1987 M GER
21 SCHAUER Alexander 1985 M GER
22 KOERT Alexander 1986 M GER
23 ZIBELL Stefan ZIBELL Stefan 1985 M GER Fechtcentrum Halle
24 WOSTRY Thomas WOSTRY Thomas 1985 M GER
25 STANEK Thomas 1987 M GER FSC Jena
26 ESPENHAHN Tilo ESPENHAHN Tilo 1987 M GER Fechtclub Radebeul
27 HUNDELOH Dominik 1985 M GER
28 BUTTSCHARDT Stefan BUTTSCHARDT Stefan 1985 M GER
29 NOWACK Andreas 1986 M GER LUGI Lund
30 WELTRING Kay-Mario WELTRING Kay-Mario 1985 M GER
31 MOSQUERA Clemens 1985 M GER
32 HARTMANN Max HARTMANN Max 1988 M GER
33 JOPPICH Alexander JOPPICH Alexander 1986 M GER
34 KNAPP Christoph KNAPP Christoph 1987 M GER
35 BECHSTEIN Christoph BECHSTEIN Christoph 1987 M GER TG Dörnigheim
36 RENDER Dustin RENDER Dustin 1987 M GER
37 WOLKE Sören 1985 M GER
38 BÖSEMANN Stefan BÖSEMANN Stefan 1987 M GER
39 ENGEL Maximilian 1985 M GER
40 SELBACH Jannis 1988 M GER Hasper FC
41 MITTELFARWICK Thierry 1987 M GER
42 SCHREYER Pascal SCHREYER Pascal 1986 M GER
43 HOFBAUR Stefan HOFBAUR Stefan 1986 M GER FC Augsburg
44 PORZIG Christian Friederich PORZIG Christian Friederich 1986 M GER
45 SCHINSCHKE Philipp SCHINSCHKE Philipp 1986 M GER
45 OTTE Benjamin 1987 M GER
47 GOMBOS Erich GOMBOS Erich 1987 M GER
47 KEIM Tobias KEIM Tobias 1987 M GER FC Mosbach
49 HESS Florian HESS Florian 1985 M GER
50 ECKSTEIN Niklas ECKSTEIN Niklas 1987 M GER
51 DEPNER Sylvio 1986 M GER
52 HALBACH Sascha HALBACH Sascha 1986 M GER
53 SCHRÖDER Florian SCHRÖDER Florian 1986 M GER
54 JORDING Lars 1986 M GER
55 WESTPHAL Nils WESTPHAL Nils 1986 M GER FSC Jena
56 HEIN Julian HEIN Julian 1988 M GER
57 SZYSZKA Arne-Patric 1986 M GER ETUF Essen
58 BEHR Sebastian 1986 M GER
59 HARTENAUER Friedrich 1985 M GER
60 GUSTINELLI Johann 1987 M GER FC Rothenbaum
61 MANN Michael MANN Michael 1987 M GER
62 MARTINSOHN Ansgar 1985 M GER
63 PRIEHN Patric 1986 M GER OSC Potsdam
64 HEURICH Raoul 1986 M GER
65 DIEKE Marc 1987 M GER
66 HAHN Michael HAHN Michael 1986 M GER
67 SPAHN Christian 1987 M GER
67 KOSSEL Klas-Moritz 1987 M GER TB Burgsteinfurt
69 BAUER Tim BAUER Tim 1985 M GER
70 GRÜNSTEIDEL Johann 1985 M GER
71 SCHWANDT Martin 1985 M GER
72 BRESSE Lars 1985 M GER
73 BEIZIG Marouan BEIZIG Marouan 1987 M GER
73 TÜRKIS Daniel 1986 M GER (TV Dieburg), (Fechtclub Marburg), Darmstädter FC
75 CRAMER Moritz 1987 M GER
76 KLAMANN Jacobus 1986 M GER
77 SEHER Erik 1986 M GER
78 BARSCH Friedrich 1987 M GER
78 TEISMANN Christian TEISMANN Christian 1986 M GER FC Ahrensburg
80 KUSCHEL Tim 1986 M GER
81 LUTTERMANN Patrik LUTTERMANN Patrik 1987 M GER
82 GANZ Axel 1987 M GER SV Esslingen
83 MIEKEHS Philipp 1985 M GER
84 REICHERT Christian REICHERT Christian 1985 M GER
85 LECHNER Oliver 1987 M GER SV Esslingen
86 MUSCHAWECK Moritz 1985 M GER
87 ZELLNER Joachim 1985 M GER
88 DASSLER Patrik 1985 M GER
89 FORSTNER Marc FORSTNER Marc 1987 M GER
89 MAJER Bernd MAJER Bernd 1985 M GER FS Geisingen
91 MASOPUST Carsten MASOPUST Carsten 1987 M GER
91 DEES Adrian DEES Adrian 1986 M GER FS TG Würzburg
93 SCHWEIKERT Florian SCHWEIKERT Florian 1988 M GER
93 TRAAR Norman TRAAR Norman 1985 M GER TG Dörnigheim
95 KIRCHHOFF Benjamin KIRCHHOFF Benjamin 1986 M GER FC Lütjensee
96 MAYER Florian MAYER Florian 1987 M GER

May 5, 2001 - 2001 Deutsche Meisterschaft
Foil Men's U17 Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 ZORC Boris 1985 M GER
2 KLEIBRINK Benjamin 1985 M GER DFC Düsseldorf
3 JUDA Stefan JUDA Stefan 1984 M GER
3 GHIONE Leo GHIONE Leo 1984 M GER
5 WAGNER Axel 1985 M GER SC Berlin
6 WECKWERT Adrian 1984 M GER
7 KRANZ Joscha 1984 M GER
8 ENGERT Joseph 1986 M GER
9 LOMBERG Stefan 1985 M GER TB Burgsteinfurt
10 GREß Gregor GREß Gregor 1984 M GER FC Offenbach
11 ENGEL Maximilian 1985 M GER
12 STEGMANN Benjamin STEGMANN Benjamin 1984 M GER
13 WESTPHAL Malte 1984 M GER
14 TRAME Andreas TRAME Andreas 1984 M GER Osnabrücker SC
15 BACHMANN Sebastian 1986 M GER
16 NIKOLAI Thomas 1986 M GER
17 WELTRING Kay-Mario WELTRING Kay-Mario 1985 M GER
18 PODRATZ Sebastian PODRATZ Sebastian 1985 M GER
19 TRUBEL Johannes TRUBEL Johannes 1986 M GER OSC Potsdam
20 JAROSCHINSKI Kenny JAROSCHINSKI Kenny 1985 M GER
21 HEISLER Matthias HEISLER Matthias 1984 M GER Heidenheimer SB
22 KAPPES Marius KAPPES Marius 1986 M GER
23 HUNDELOH Dominik 1985 M GER
24 ADLER Rene ADLER Rene 1984 M GER
25 NOACK Oliver 1984 M GER TB Burgsteinfurt
26 SCHMITT Andre SCHMITT Andre 1984 M GER
27 KAUFMANN Florian 1984 M GER
28 RÄPPLE Johannes RÄPPLE Johannes 1984 M GER
29 STANEK Thomas 1987 M GER FSC Jena
30 SAUTTER Johannes SAUTTER Johannes 1985 M GER
31 GEHRMANN Tim GEHRMANN Tim 1986 M GER
32 RODER Fabian 1986 M GER
33 PEETZ Robert 1986 M GER
33 WOSTRY Thomas WOSTRY Thomas 1985 M GER
35 HAUG Dominik 1987 M GER
36 WOLFF Ophir WOLFF Ophir 1985 M GER
36 SCHRÖDER Florian SCHRÖDER Florian 1986 M GER
38 SPAHN Benjamin SPAHN Benjamin 1984 M GER TG Dörnigheim
39 HESS Florian HESS Florian 1985 M GER
40 BERKMANN Manuel BERKMANN Manuel 1985 M GER
41 HARTENAUER Friedrich 1985 M GER
42 BAUER Tim BAUER Tim 1985 M GER
43 KESERÜ Tobias 1986 M GER
44 GARDNER Nils GARDNER Nils 1984 M GER TSV Mannheim
45 KOYTEK David 1985 M GER
46 WESTPHAL Nils WESTPHAL Nils 1986 M GER FSC Jena
47 MAJER Bernd MAJER Bernd 1985 M GER FS Geisingen
47 SCHWARZ Michael SCHWARZ Michael 1984 M GER
49 MITTELFARWICK Thierry 1987 M GER
50 BEHR Sebastian 1986 M GER
51 KRIEGER-KETTERING Johannes 1984 M GER TSG Kaiserslautern
52 BENDER Nils 1986 M GER
53 PLATZER Christoph PLATZER Christoph 1985 M GER FC Mosbach
54 PFISTERER Nicolai PFISTERER Nicolai 1985 M GER
55 STÖLZGEN Tobias STÖLZGEN Tobias 1986 M GER
55 SZYSZKA Arne-Patric 1986 M GER ETUF Essen
57 MALISZKIEWICZ Dimitri 1985 M GER
58 SEILER Alexander SEILER Alexander 1986 M GER
59 KLAMANN Jacobus 1986 M GER
60 LABISCH Holger LABISCH Holger 1984 M GER FSC Jena
61 JOPPICH Alexander JOPPICH Alexander 1986 M GER
62 HOFBAUR Tobias HOFBAUR Tobias 1984 M GER FC Augsburg
62 HUSTIG Gerd 1984 M GER
64 BECKER Mathias BECKER Mathias 1984 M GER FC Greifswald
65 WEGENER Kai 1985 M GER
65 LOSERT Jan 1985 M GER Fechtcentrum Halle
65 HAHN Michael HAHN Michael 1986 M GER
65 SCHAUER Alexander 1985 M GER
69 BAUR Nils 1984 M GER ETUF Essen
69 MÖCKESCH Moritz 1986 M GER
71 BÖHME Stephan 1984 M GER
71 PORZIG Christian Friederich PORZIG Christian Friederich 1986 M GER
73 TRAAR Norman TRAAR Norman 1985 M GER TG Dörnigheim
74 BERGERHOFF Benjamin BERGERHOFF Benjamin 1986 M GER
74 KOERT Alexander 1986 M GER
76 DEPNER Sylvio 1986 M GER
77 BUTTSCHARDT Stefan BUTTSCHARDT Stefan 1985 M GER
78 NACKEN Christian 1984 M GER
78 BRESSE Lars 1985 M GER
80 KNAPP Christoph KNAPP Christoph 1987 M GER
81 VOß Jan Henrik VOß Jan Henrik 1985 M GER
82 MIEKEHS Philipp 1985 M GER
83 DISSEN Florian 1985 M GER
84 HOFBAUR Stefan HOFBAUR Stefan 1986 M GER FC Augsburg
85 RAKOW Maximilian 1984 M GER
86 STEPHAN Nicky 1985 M GER
87 DETERMANN Marius Morgan DETERMANN Marius Morgan 1984 M GER TG Münster, (Hamburger FC)
88 JENSEN Lars-Steffen JENSEN Lars-Steffen 1984 M GER
89 RIEHM David RIEHM David 1985 M GER
90 RÖDER Fridolin 1986 M GER
91 KAPFFER Christoph KAPFFER Christoph 1985 M GER
92 BECHSTEIN Andreas 1984 M GER
92 BENZ Andreas BENZ Andreas 1984 M GER FS Geisingen
94 HEURICH Raoul 1986 M GER
95 MAYER Florian MAYER Florian 1987 M GER
96 GRAUMANN Garrit 1986 M GER

May 13, 2000 - 2000 Deutsche Meisterschaft
Foil Men's U17 Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 WEINKAUF Benjamin WEINKAUF Benjamin 1983 M GER
2 ZORC Boris 1985 M GER
3 KRANZ Joscha 1984 M GER
3 RINDERMANN Marco RINDERMANN Marco 1983 M GER
5 KOBSIK Johannes KOBSIK Johannes 1983 M GER FC Schkeuditz
6 KLEIBRINK Benjamin 1985 M GER DFC Düsseldorf
7 GREß Gregor GREß Gregor 1984 M GER FC Offenbach
8 GHIONE Leo GHIONE Leo 1984 M GER
9 MARQUARDT Patrick MARQUARDT Patrick 1983 M GER
10 LEHR Wolfram 1983 M GER
11 WECKWERT Adrian 1984 M GER
12 HUFNAGL Johannes HUFNAGL Johannes 1983 M GER FSC Jena
13 ADERJAHN Claudio ADERJAHN Claudio 1983 M GER
14 GALEONE Christofaro 1983 M GER
15 BACHMANN Sebastian 1986 M GER
16 GRUNDLER Thomas GRUNDLER Thomas 1982 M GER
17 TRAME Andreas TRAME Andreas 1984 M GER Osnabrücker SC
18 HEISLER Matthias HEISLER Matthias 1984 M GER Heidenheimer SB
19 SEEGER Martin 1983 M GER Fechtzentrum Berlin
20 SCHMITT Andre SCHMITT Andre 1984 M GER
21 ENDER Sven-Arvid 1984 M GER ETUF Essen
22 HEIRICH Marc HEIRICH Marc 1983 M GER FC Tauberbischofsheim
23 FRANK Dietmar FRANK Dietmar 1983 M GER
24 ENGERT Joseph 1986 M GER
25 WENDEL Michael 1983 M GER
26 JUDA Stefan JUDA Stefan 1984 M GER
27 BOISSON Pierre 1984 M GER
28 LAU Simon LAU Simon 1983 M GER
29 GARDNER Nils GARDNER Nils 1984 M GER TSV Mannheim
30 THUNS Sebastian 1984 M GER
31 ADLER Rene ADLER Rene 1984 M GER
32 KRAUSE Christoph 1983 M GER
33 LOMBERG Stefan 1985 M GER TB Burgsteinfurt
34 STULA Florian STULA Florian 1983 M GER Kölner FK
35 WAGNER Axel 1985 M GER SC Berlin
36 WESTPHAL Malte 1984 M GER
37 STEGMANN Benjamin STEGMANN Benjamin 1984 M GER
38 FAßBACH Malte FAßBACH Malte 1983 M GER
39 KAMRATOWSKY Philipp KAMRATOWSKY Philipp 1983 M GER
40 STÖHR Bernd 1983 M GER FSC Jena
41 PODRATZ Sebastian PODRATZ Sebastian 1985 M GER
42 SPAHN Benjamin SPAHN Benjamin 1984 M GER TG Dörnigheim
43 WELTRING Kay-Mario WELTRING Kay-Mario 1985 M GER
43 PFISTERER Nicolai PFISTERER Nicolai 1985 M GER
45 HANEL René HANEL René 1984 M GER
46 HESS Florian HESS Florian 1985 M GER
47 RAPP Christoph RAPP Christoph 1983 M GER
48 STAHL Max 1983 M GER
49 KOYTEK David 1985 M GER
50 LOSERT Jan 1985 M GER Fechtcentrum Halle
51 KRIEGER-KETTERING Johannes 1984 M GER TSG Kaiserslautern
52 BERINGER Daniel BERINGER Daniel 1983 M GER
53 VON HOBE Christian VON HOBE Christian 1983 M GER
54 TRUBEL Johannes TRUBEL Johannes 1986 M GER OSC Potsdam
55 VOß Jan Henrik VOß Jan Henrik 1985 M GER
56 NIKOLAI Thomas 1986 M GER
57 LABISCH Holger LABISCH Holger 1984 M GER FSC Jena
58 HAPP Sebastian HAPP Sebastian 1983 M GER
59 RODER Fabian 1986 M GER
60 RÖLL Simon 1983 M GER
61 SZYSZKA Arne-Patric 1986 M GER ETUF Essen
61 STANEK Thomas 1987 M GER FSC Jena
63 HARTENAUER Friedrich 1985 M GER
64 LINDE Nicolas 1983 M GER
64 LAAG Benjamin LAAG Benjamin 1984 M GER
66 HOFBAUR Tobias HOFBAUR Tobias 1984 M GER FC Augsburg
67 NOACK Oliver 1984 M GER TB Burgsteinfurt
68 STÖLZGEN Tobias STÖLZGEN Tobias 1986 M GER
69 KRAUS Sascha KRAUS Sascha 1984 M GER FC Bremen-Nord
69 KÖLLING Christoph KÖLLING Christoph 1983 M GER
71 MOSQUERA Clemens 1985 M GER
72 MAJER Bernd MAJER Bernd 1985 M GER FS Geisingen
73 GAYK Tobias 1984 M GER
74 DETERMANN Marius Morgan DETERMANN Marius Morgan 1984 M GER TG Münster, (Hamburger FC)
74 BECKER Mathias BECKER Mathias 1984 M GER FC Greifswald
76 FENSKE Paul FENSKE Paul 1984 M GER FC Greifswald
77 RICHTER Leonhard 1983 M GER
78 HEUSER Sven 1983 M GER
79 RÄPPLE Johannes RÄPPLE Johannes 1984 M GER
80 JOPPICH Alexander JOPPICH Alexander 1986 M GER
81 KAPPES Marius KAPPES Marius 1986 M GER
82 WOLF Karsten WOLF Karsten 1990 M GER
83 PLATZER Christoph PLATZER Christoph 1985 M GER FC Mosbach
84 BEHR Sebastian 1986 M GER
85 VON MALOTTKY Matthias VON MALOTTKY Matthias 1983 M GER
86 ZIBELL Stefan ZIBELL Stefan 1985 M GER Fechtcentrum Halle
87 ZIEGLER Lukas ZIEGLER Lukas 1984 M GER FS TG Würzburg
88 ENGEL Maximilian 1985 M GER
89 KOLBERT Jan 1984 M GER
89 BRESSE Lars 1985 M GER
91 SCHNEIDER Daniel SCHNEIDER Daniel 1983 M GER
92 KNECHT Matthias 1985 M GER
93 BERGERHOFF Benjamin BERGERHOFF Benjamin 1986 M GER

Mar 13, 1999 - 1999 Deutsche Meisterschaft
Foil Men's U17 Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 WEINKAUF Benjamin WEINKAUF Benjamin 1983 M GER
2 STANEK Michael 1982 M GER FSC Jena
3 SENFT Jan-Simon 1982 M GER
3 WAGNER Andre 1982 M GER (TSV Bad Kissingen)
5 KOBSIK Johannes KOBSIK Johannes 1983 M GER FC Schkeuditz
6 JOPPICH Peter 1982 M GER CTG Koblenz
7 VÖGTLIN Christian 1982 M GER
8 SCHOLZ-MAREICH Robert SCHOLZ-MAREICH Robert 1982 M GER StLFC Graz
9 FRANK Dietmar FRANK Dietmar 1983 M GER
10 TORSIGLIERI Tobias 1982 M GER
11 SCHADE Boris 1982 M GER
12 SCHRAMM Christoph 1982 M GER
13 MOLL Hubertus 1982 M GER
14 SEEGER Martin 1983 M GER Fechtzentrum Berlin
15 WECKWERT Adrian 1984 M GER
16 GALEONE Christofaro 1983 M GER
17 KLEIBRINK Benjamin 1985 M GER DFC Düsseldorf
18 STEINBACH Matthias 1983 M GER
19 WENDEL Michael 1983 M GER
20 HOFMANN Maik 1983 M GER
21 HEISLER Matthias HEISLER Matthias 1984 M GER Heidenheimer SB
22 GHIONE Leo GHIONE Leo 1984 M GER
23 ZIEGLER Daniel ZIEGLER Daniel 1982 M GER FS TG Würzburg
24 RAPP Christoph RAPP Christoph 1983 M GER
25 RINDERMANN Marco RINDERMANN Marco 1983 M GER
26 HEIRICH Marc HEIRICH Marc 1983 M GER FC Tauberbischofsheim
27 KÖNIG Andreas KÖNIG Andreas 1982 M GER MTV Braunschweig
28 GREß Gregor GREß Gregor 1984 M GER FC Offenbach
29 BACHMANN Alexander 1983 M GER
30 LEHR Wolfram 1983 M GER
31 SCHMITT Andre SCHMITT Andre 1984 M GER
32 KOCH Jan 1982 M GER
33 ENGLING David ENGLING David 1983 M GER
34 ADERJAHN Claudio ADERJAHN Claudio 1983 M GER
35 LAU Simon LAU Simon 1983 M GER
36 HUFNAGL Johannes HUFNAGL Johannes 1983 M GER FSC Jena
36 STEINLEIN Sebastian STEINLEIN Sebastian 1982 M GER
38 MARQUARDT Patrick MARQUARDT Patrick 1983 M GER
38 PECHE Reiner 1983 M GER Fechtclub Radebeul
40 KENNING Ferdinand 1983 M GER
41 MITSCHANG Thomas MITSCHANG Thomas 1982 M GER
42 JOSTEN Jost 1983 M GER
43 RÖMER Daniel RÖMER Daniel 1982 M GER
44 VIERING Benjamin 1982 M GER
45 MUSOLF Marcel 1985 M GER
46 JUDA Stefan JUDA Stefan 1984 M GER
47 OLIWKA Denis 1982 M GER
48 BAYER Thorsten 1984 M GER FC Offenbach
49 MAZUR Matthias MAZUR Matthias 1982 M GER VFW Oberalster
50 MAJER Benjamin 1982 M GER FS Geisingen
51 KRANZ Joscha 1984 M GER
52 RATZMER Hendrik 1982 M GER
53 PISCHKE Philipp 1982 M GER
54 FIEDLER Davide 1982 M GER
55 RÄPPLE Johannes RÄPPLE Johannes 1984 M GER
56 STEGMANN Benjamin STEGMANN Benjamin 1984 M GER
57 SPAHN Benjamin SPAHN Benjamin 1984 M GER TG Dörnigheim
58 KRAATZ Ingvar KRAATZ Ingvar 1982 M GER
58 ÖCHSLE Hans-Georg 1983 M GER
58 HENSER Jannik 1983 M GER
61 KLEINPAUL Steffen 1982 M GER
61 MÜLLER-WOLFF Robert 1984 M GER
63 WESTPHAL Malte 1984 M GER
63 GASPER Christian 1982 M GER ATSV Saarbrücken
65 RUBNER Moritz 1982 M GER
66 EHRET Alexander 1982 M GER
67 SAUTTER Johannes SAUTTER Johannes 1985 M GER
68 BUNSE Konstatin 1983 M GER
69 KRAUSE Christoph 1983 M GER
70 GARDNER Nils GARDNER Nils 1984 M GER TSV Mannheim
71 PFISTERER Nicolai PFISTERER Nicolai 1985 M GER
72 WIEDNER Jonas 1982 M GER FC Moers
73 WESSEL Stefan 1982 M GER
74 DIEDRICH Johannes 1982 M GER
74 WULFF Karsten WULFF Karsten 1983 M GER
74 JAMSHIDIAN Arash JAMSHIDIAN Arash 1985 M GER
77 HENSOLD Julian HENSOLD Julian 1983 M GER
78 GRUNDLER Thomas GRUNDLER Thomas 1982 M GER
79 RÖLL Simon 1983 M GER
80 BOHNSACK Sebastian BOHNSACK Sebastian 1982 M GER
81 BECKER Mathias BECKER Mathias 1984 M GER FC Greifswald
82 ADLER Rene ADLER Rene 1984 M GER
83 GATTERMANN Daniel 1982 M GER
84 ENGEL Matthias 1983 M GER
85 BENZ Andreas BENZ Andreas 1984 M GER FS Geisingen
87 WELTRING Kay-Mario WELTRING Kay-Mario 1985 M GER
88 HEUSER Sven 1983 M GER
89 VON MALOTTKY Matthias VON MALOTTKY Matthias 1983 M GER
90 MAJER Bernd MAJER Bernd 1985 M GER FS Geisingen
91 SCHÖNER Axel 1982 M GER
92 SEIFERT Rene 1983 M GER
93 BLUM Steffen 1983 M GER
93 ENGERT Joseph 1986 M GER
95 BÖFFEL Jannek 1983 M GER
96 ERHARD Benedikt 1984 M GER

Mar 14, 1998 - 1998 Deutsche Meisterschaft
Foil Men's U17 Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 WEßELS André 1981 M GER
2 KAUFMANN Michael 1981 M GER
3 WEINKAUF Benjamin WEINKAUF Benjamin 1983 M GER
3 BEHR Dominik 1981 M GER FC Würth Künzelsau
5 KOBSIK Johannes KOBSIK Johannes 1983 M GER FC Schkeuditz
6 LAUN Christopher 1981 M GER
7 SLABY Oliver 1981 M GER
8 JOPPICH Peter 1982 M GER CTG Koblenz
9 SENFT Jan-Simon 1982 M GER
10 REICHERT Ben 1981 M GER
11 STANEK Michael 1982 M GER FSC Jena
12 WERK Cory 1982 M GER
13 HÖRGER Jens 1981 M GER
14 GREß Gregor GREß Gregor 1984 M GER FC Offenbach
15 KEESEN Florian 1981 M GER
16 BARBE Antonin 1982 M GER
17 PLEIER Philipp PLEIER Philipp 1982 M GER
18 DÜMPELMANN Daniel DÜMPELMANN Daniel 1981 M GER
19 KÖNIG Andreas KÖNIG Andreas 1982 M GER MTV Braunschweig
20 MUIC Daniel MUIC Daniel 1981 M GER
21 MOLL Hubertus 1982 M GER
22 STEINBACH Matthias 1983 M GER
23 MARQUARDT Patrick MARQUARDT Patrick 1983 M GER
24 SCHNURRER Florian 1983 M GER
25 TORSIGLIERI Tobias 1982 M GER
26 WAGNER Andre 1982 M GER (TSV Bad Kissingen)
27 WENDEL Michael 1983 M GER
28 SCHADE Boris 1982 M GER
29 HUFNAGL Johannes HUFNAGL Johannes 1983 M GER FSC Jena
30 SEEGER Martin 1983 M GER Fechtzentrum Berlin
31 HAPP Sebastian HAPP Sebastian 1983 M GER
32 FRANK Dietmar FRANK Dietmar 1983 M GER
33 N REINECKE Dominik 1981 M GER
34 N WESSEL Stefan 1982 M GER
35 N WECKWERT Adrian 1984 M GER
36 N RINK Florian 1981 M GER
37 N DENZER Benjamin DENZER Benjamin 1981 M GER (Ophardt Team), FC Hardheim-Höpfingen
38 N DIETRICH Marc 1981 M GER
38 N WIEDNER Jonas 1982 M GER FC Moers
40 N BÖNIG Thomas 1981 M GER
41 N GALEONE Christofaro 1983 M GER
42 N SCHOLZ-MAREICH Robert SCHOLZ-MAREICH Robert 1982 M GER StLFC Graz
43 N LEHR Wolfram 1983 M GER
44 N D'HAESE Tom 1982 M GER
45 N HEISLER Matthias HEISLER Matthias 1984 M GER Heidenheimer SB
46 N BÖTTCHER Mario BÖTTCHER Mario 1982 M GER FC Tauberbischofsheim
47 N HILLEBRECHT Kristian HILLEBRECHT Kristian 1982 M GER
47 N LAU Simon LAU Simon 1983 M GER
49 N BARRY Sebastian 1982 M GER
50 N HEIRICH Marc HEIRICH Marc 1983 M GER FC Tauberbischofsheim
51 N RUBNER Moritz 1982 M GER
51 N PISCHKE Philipp 1982 M GER
53 N ARNDT Frederick ARNDT Frederick 1981 M GER
54 N HELLEKES Michael HELLEKES Michael 1981 M GER
55 N SCHRAMM Christoph 1982 M GER
56 N MAIER Benjamin 1983 M GER
57 N GASPER Christian 1982 M GER ATSV Saarbrücken
58 N OLIWKA Denis 1982 M GER
59 N BÜNERMANN Björn 1981 M GER
60 N STAHL Max 1983 M GER
61 N SCHÜTTRUMPF Jan Philipp 1981 M GER USC Magdeburg
62 N KLEINPAUL Steffen 1982 M GER
62 N KOCH Jan 1982 M GER
64 N ÖCHSLE Hans-Georg 1983 M GER
65 N KRAUSE Christoph 1983 M GER
66 N WOLF Jürgen WOLF Jürgen 1981 M GER FA Rheinfelden
67 N VÖGTLIN Christian 1982 M GER
68 N HENSOLD Julian HENSOLD Julian 1983 M GER
69 N BAYER Thorsten 1984 M GER FC Offenbach
70 N RATZMER Hendrik 1982 M GER
71 N EHRET Alexander 1982 M GER
72 N ADERJAHN Claudio ADERJAHN Claudio 1983 M GER
73 N HAUSCHILD Fabian 1981 M GER
74 N SCHWARZ Michael 1981 M GER
75 N ZIEGLER Daniel ZIEGLER Daniel 1982 M GER FS TG Würzburg
76 N DIEDRICH Johannes 1982 M GER
77 N GRUNDLER Thomas GRUNDLER Thomas 1982 M GER
78 N GEHRMANN Robert 1982 M GER
79 N ULBRICH Robert 1981 M GER
80 N STÖWSAND Torsten 1983 M GER
81 N HOFMANN Maik 1983 M GER
82 N BRAUN Stefan 1984 M GER TSV Laupheim
82 N DEHN Richard DEHN Richard 1981 M GER
84 N TIETZ Mathias 1981 M GER
85 N DIETZE Markus 1982 M GER
85 N RÖMER Daniel RÖMER Daniel 1982 M GER
87 N RÖLL Simon 1983 M GER
88 N MENCK Nils 1982 M GER
89 N RIPPE Björn RIPPE Björn 1982 M GER
90 N MAZUR Matthias MAZUR Matthias 1982 M GER VFW Oberalster
90 N POHLNER Thomas 1983 M GER
92 N BRAUN Matthias 1982 M GER
92 N BECKMANN Matthias 1981 M GER
94 N PAUSTIAN Thiemo 1981 M GER FS Bielefelder TG

Mar 8, 1997 - 1997 Deutsche Meisterschaft
Foil Men's U17 Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 DEBERLING Andreas DEBERLING Andreas 1980 M GER
2 BEHR Dominik 1981 M GER FC Würth Künzelsau
3 CONDE Michael 1981 M GER
3 LINK Sebastian 1980 M GER
5 DAERR Moritz DAERR Moritz 1980 M GER
6 WEßELS André 1981 M GER
7 GLOY Yves 1980 M GER
8 SLABY Oliver 1981 M GER
9 VON DER TRENCK Bodo VON DER TRENCK Bodo 1980 M GER Rastatter TV
10 BARBE Antonin 1982 M GER
11 LAUN Christopher 1981 M GER
12 HÖRGER Jens 1981 M GER
13 REICHERT Ben 1981 M GER
14 SEIDER Uwe 1980 M GER
15 FLASSPÖHLER Simon FLASSPÖHLER Simon 1980 M GER
16 MOLL Hubertus 1982 M GER
17 BUJARA Matthias 1980 M GER
18 KRUPPER Jan 1980 M GER
19 STANEK Michael 1982 M GER FSC Jena
20 VON DER SCHULENBURG Moritz 1980 M GER
21 GRÖNINGER Peter GRÖNINGER Peter 1980 M GER FC Offenbach
22 WAWRA Nikolaus WAWRA Nikolaus 1980 M GER
23 GNIADEK Andreas 1980 M GER
24 PLEIER Philipp PLEIER Philipp 1982 M GER
25 DAERR Heiner 1980 M GER
26 WENDT Robert 1980 M GER
27 DIETRICH Marc 1981 M GER
28 SENFT Jan-Simon 1982 M GER
29 BÖTTCHER Mario BÖTTCHER Mario 1982 M GER FC Tauberbischofsheim
30 SCHWAB Martin 1980 M GER
31 JASPERS Nico 1981 M GER
32 RESS Sören 1982 M GER
33 MUSALL Fabian 1982 M GER
33 HÖFFKEN Jasper 1981 M GER
35 KAUFMANN Michael 1981 M GER
36 DÜMPELMANN Daniel DÜMPELMANN Daniel 1981 M GER
37 HOFMANN Maik 1983 M GER
38 JOPPICH Peter 1982 M GER CTG Koblenz
39 KEESEN Florian 1981 M GER
40 MUIC Daniel MUIC Daniel 1981 M GER
41 HEIDBRINK Johannes 1980 M GER
42 GALEONE Christofaro 1983 M GER
43 RATZMER Hendrik 1982 M GER
44 BLÜMEL Alexander 1980 M GER
45 MILZER Gilbert 1980 M GER
46 TIETZ Marc-Oliver 1980 M GER
46 HELLEKES Michael HELLEKES Michael 1981 M GER
46 MAY Johann-Christoph 1980 M GER
49 ANSORGE Marcel 1982 M GER FC Kassel
49 REESE Nils 1980 M GER
51 SCHIFFELS Sebastian SCHIFFELS Sebastian 1981 M GER
52 GREß Gregor GREß Gregor 1984 M GER FC Offenbach
53 ULBRICH Robert 1981 M GER
54 BEDNAREK Daniel 1981 M GER
55 DORSCH Alexander 1980 M GER
56 HAUSCHILD Fabian 1981 M GER
57 TORSIGLIERI Tobias 1982 M GER
58 RÖMER Daniel RÖMER Daniel 1982 M GER
59 DENZER Benjamin DENZER Benjamin 1981 M GER (Ophardt Team), FC Hardheim-Höpfingen
60 SCHOLZ Joachim 1981 M GER
61 BRENDEL Christian 1981 M GER
61 HAHN Hanno 1980 M GER
63 RINK Florian 1981 M GER
64 BADING Enrico 1981 M GER
64 BACHMANN Alexander 1983 M GER
66 BAUMANN Marc 1982 M GER
67 RENNER Jan 1980 M GER
68 DÄRR Roland 1980 M GER
68 RUBNER Moritz 1982 M GER
70 WIEDNER Jonas 1982 M GER FC Moers
71 KÖNIG Andreas KÖNIG Andreas 1982 M GER MTV Braunschweig
71 LEHR Jorge 1980 M GER
73 BÜNERMANN Björn 1981 M GER
74 HORNUNG Martin 1981 M GER
75 RAPP Christoph RAPP Christoph 1983 M GER
76 OHLIGSCHÄGER Sebastian 1980 M GER
77 LOVAS Bojan LOVAS Bojan 1982 M GER
78 ARNDT Frederick ARNDT Frederick 1981 M GER
78 WESSEL Stefan 1982 M GER
81 LEHR Wolfram 1983 M GER
82 MALESCHA Nils MALESCHA Nils 1982 M GER
83 SCHILLING Johannes SCHILLING Johannes 1981 M GER
84 JOSTEN Jost 1983 M GER
85 ADERJAHN Claudio ADERJAHN Claudio 1983 M GER
86 DIEDRICH Johannes 1982 M GER
87 SCHMIDT Yves 1982 M GER
89 VIERING Benjamin 1982 M GER
89 D'HAESE Tom 1982 M GER
91 EHRET Alexander 1982 M GER
92 FRÖHLICH Matthias 1983 M GER
93 RICHTER Stefan 1980 M GER
94 PISCHKE Philipp 1982 M GER
94 MAZUR Matthias MAZUR Matthias 1982 M GER VFW Oberalster
96 LOHEIT Axel 1980 M GER

Mar 16, 1996 - 1996 Deutsche Meisterschaft
Foil Men's U17 Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 KRÜGER Johannes 1979 M GER
2 BREUTNER Richard 1979 M GER (MTV München), KTF Luitpold München
3 SÄCKEL Christian 1979 M GER
3 GEINITZ André 1979 M GER
5 HAUSMANN David HAUSMANN David 1979 M GER
6 DEBERLING Andreas DEBERLING Andreas 1980 M GER
7 DAERR Moritz DAERR Moritz 1980 M GER
8 BOHNENKAMP Jesko 1979 M GER
9 BEHR Dominik 1981 M GER FC Würth Künzelsau
10 REICHERT Christian REICHERT Christian 1979 M GER
11 STOCKHAUSEN Thorsten 1979 M GER TB Burgsteinfurt
12 BLUM Benjamin David BLUM Benjamin David 1979 M GER
13 WEßELS André 1981 M GER
14 KÜPPER Sebastian 1979 M GER
15 RIEMER Benjamin RIEMER Benjamin 1979 M GER
16 LEIBENGUTH Peter LEIBENGUTH Peter 1979 M GER TUS Neunkirchen
17 FLASSPÖHLER Simon FLASSPÖHLER Simon 1980 M GER
18 BUCHMANN Moritz 1979 M GER
19 MEY Marten 1979 M GER USV Jena
20 REIS David REIS David 1979 M GER
21 IDE Steffen IDE Steffen 1979 M GER
22 KÖHLER Sascha 1979 M GER
23 BUJARA Matthias 1980 M GER
24 HÖRGER Jens 1981 M GER
25 LINK Sebastian 1980 M GER
26 DAERR Heiner 1980 M GER
27 VÖLKNER Arne 1979 M GER
28 GLOY Yves 1980 M GER
29 VIGULA Wenzel 1979 M GER
30 CONDE Michael 1981 M GER
31 RIEGER Thomas 1979 M GER
32 VON DER SCHULENBURG Moritz 1980 M GER
33 LAUN Frederik LAUN Frederik 1979 M GER
34 REICHLING Florian 1979 M GER
35 ELSNER Dan ELSNER Dan 1979 M GER Heidenheimer SB
36 KUNST Johannes KUNST Johannes 1979 M GER
37 SEIDEL Sascha 1979 M GER
38 HÖFFKEN Jasper 1981 M GER
39 SLABY Oliver 1981 M GER
40 BORAS Sebastian 1979 M GER
41 SCHWAGER Dennis 1979 M GER
42 LAUN Christopher 1981 M GER
43 HEIGENHAUSER Erik 1979 M GER
44 DÜREN Alexander 1979 M GER Clement Fencing Academy
44 KAUFMANN Michael 1981 M GER
46 HINTZ Christian 1981 M GER
47 DENZER Benjamin DENZER Benjamin 1981 M GER (Ophardt Team), FC Hardheim-Höpfingen
48 PLEIER Philipp PLEIER Philipp 1982 M GER
49 EMMERLING Nico-Linus 1980 M GER
50 DIETRICH Marc 1981 M GER
51 GNIADEK Andreas 1980 M GER
51 SCHEUERER Sebastian 1979 M GER
53 MILZER Gilbert 1980 M GER
54 CADET Maurice 1979 M GER TV Homburg
55 LOVAS Bojan LOVAS Bojan 1982 M GER
56 GRÖNINGER Peter GRÖNINGER Peter 1980 M GER FC Offenbach
56 MUIC Daniel MUIC Daniel 1981 M GER
58 SEIDER Uwe 1980 M GER
59 FEIGE Johannes 1979 M GER
60 WEINKAUF Benjamin WEINKAUF Benjamin 1983 M GER
61 PLEß Sebastian PLEß Sebastian 1979 M GER
62 RINK Florian 1981 M GER
63 KOPKA Grazian 1979 M GER
64 WAWRA Nikolaus WAWRA Nikolaus 1980 M GER
65 JACOBY Daniel JACOBY Daniel 1980 M GER
66 LEDERER Tim LEDERER Tim 1979 M GER TG Hanau
67 JOPPICH Peter 1982 M GER CTG Koblenz
67 HAPP Sebastian HAPP Sebastian 1983 M GER
69 ERNST Guido ERNST Guido 1979 M GER MTV Stuttgart
70 WEISSLEDER Ilja 1979 M GER
70 LIDO Francis 1981 M GER
72 DÜMPELMANN Daniel DÜMPELMANN Daniel 1981 M GER
73 BECKER Martin 1981 M GER
74 FANTER Cristoph 1981 M GER
75 BRUNNEMANN Martin 1981 M GER
76 DÄRR Roland 1980 M GER
77 LEHR Jorge 1980 M GER
78 SENFT Jan-Simon 1982 M GER
79 HEIDBRINK Johannes 1980 M GER
79 EHRET Alexander 1982 M GER
81 STRUCK Kevin 1980 M GER
82 HAAK Björn HAAK Björn 1979 M GER
83 NIKOU Sassan 1979 M GER Kieler MTV
84 WESTPHALEN Nils 1979 M GER
84 KEESEN Florian 1981 M GER
84 SCHRAMM Christoph 1982 M GER
87 KOEGEL Marc 1981 M GER
88 ARNDT Frederick ARNDT Frederick 1981 M GER
89 TIETZ Marc-Oliver 1980 M GER
90 OLDMANNS Jan 1979 M GER
91 BOLTZ Simon 1982 M GER
92 ULBRICH Robert 1981 M GER
93 KÖNIG Andreas KÖNIG Andreas 1982 M GER MTV Braunschweig
94 DORSCH Alexander 1980 M GER
95 LAUTERBACH Martin 1981 M GER
96 ENGEL Joachim ENGEL Joachim 1980 M GER

Mar 18, 1995 - 1995 Deutsche Meisterschaft
Foil Men's U17 Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 FRANK Tobias FRANK Tobias 1978 M GER
2 HAUSMANN David HAUSMANN David 1979 M GER
3 GEINITZ André 1979 M GER
3 NOACK Volker 1978 M GER
5 REICHERT Dennis 1978 M GER
6 REINHARDT Alexander 1978 M GER
7 SENFT Daniel 1978 M GER
8 BLUM Benjamin David BLUM Benjamin David 1979 M GER
9 ROTTHAUS Axel ROTTHAUS Axel 1978 M GER
10 KRÜGER Johannes 1979 M GER
11 KÜPPER Sebastian 1979 M GER
12 FIEDLER Jörg 1978 M GER FC Leipzig
13 KETHERS Ronald 1978 M GER
14 ZYMARA Thomas ZYMARA Thomas 1978 M GER
15 WILL Danilo 1978 M GER
16 SCHMID Sven 1978 M GER
17 REICHERT Christian REICHERT Christian 1979 M GER
18 NUSS Georg 1978 M GER
19 BREUTNER Richard 1979 M GER (MTV München), KTF Luitpold München
20 SIMON Maik SIMON Maik 1978 M GER
21 REINECKE Patrick 1978 M GER
22 BRAND Andreas 1979 M GER FC Offenbach
23 DEBERLING Andreas DEBERLING Andreas 1980 M GER
24 VÖLKNER Arne 1979 M GER
25 DAERR Moritz DAERR Moritz 1980 M GER
26 SÄCKEL Christian 1979 M GER
27 SCHMIDT Marco SCHMIDT Marco 1978 M GER
28 WEßELS André 1981 M GER
29 BOHNENKAMP Jesko 1979 M GER
30 REIS David REIS David 1979 M GER
31 KUHN Alexander 1980 M GER
32 DAERR Heiner 1980 M GER
33 HOLLMICHEL Marko HOLLMICHEL Marko 1978 M GER SC Berlin
34 WEINHOLD René 1978 M GER
35 EBBING Jan EBBING Jan 1978 M GER
36 SEIDEL Sascha 1979 M GER
37 JUST Danny 1978 M GER
38 LAUN Frederik LAUN Frederik 1979 M GER
39 STOCKHAUSEN Thorsten 1979 M GER TB Burgsteinfurt
40 ZWICKER Felix ZWICKER Felix 1978 M GER FC Konstanz, FSF Fechtschule Starzynski Flawil
41 VETTER Jörg VETTER Jörg 1978 M GER VFW Oberalster
42 REICHLING Florian 1979 M GER
43 LINK Sebastian 1980 M GER
44 LOTZMANN Christian 1979 M GER
45 HAPP Alexander 1978 M GER
46 SCHWAGER Dennis 1979 M GER
47 FEIGE Johannes 1979 M GER
48 FLASSPÖHLER Simon FLASSPÖHLER Simon 1980 M GER
49 BEHR Dominik 1981 M GER FC Würth Künzelsau
50 RIEMER Benjamin RIEMER Benjamin 1979 M GER
51 WAWRA Nikolaus WAWRA Nikolaus 1980 M GER
52 CADET Maurice 1979 M GER TV Homburg
53 REDMANN Felix 1978 M GER
54 MÜLLER Ulrich 1978 M GER
55 KLEIN Raphael 1978 M GER
56 BÜNERMANN Oliver 1978 M GER
57 KÜHNE Robert 1979 M GER
58 GREINER Matthias 1979 M GER
59 VIGULA Wenzel 1979 M GER
60 SCHEUERER Sebastian 1979 M GER
61 GIRRBACH Björn 1978 M GER
62 DENKINGER Kai 1978 M GER
63 THOMAS Tino 1979 M GER
64 HOYME Björn 1978 M GER
65 IDE Steffen IDE Steffen 1979 M GER
66 SEHNER Riccardo 1978 M GER
67 LAUHÖFER Gunnar 1980 M GER
68 PFEIFER Martin 1979 M GER
69 GLOY Yves 1980 M GER
70 HÖFFKEN Jasper 1981 M GER
71 MEY Marten 1979 M GER USV Jena
71 LEDERER Tim LEDERER Tim 1979 M GER TG Hanau
73 HÖRGER Jens 1981 M GER
74 HILT Holger 1978 M GER
75 KÖHLER Sascha 1979 M GER
76 GNIADEK Andreas 1980 M GER
77 BLÜMEL Alexander 1980 M GER
78 LAUN Christopher 1981 M GER
79 BUCHMANN Eike 1979 M GER
79 DÜREN Alexander 1979 M GER Clement Fencing Academy
81 HEERS Marcel 1979 M GER
82 BANNAS Jirko 1981 M GER
83 BEUKE Nils 1978 M GER
84 MEIER Reinhard 1978 M GER
85 SCHUBERT Sebastian 1978 M GER
86 KÖNIG Andreas KÖNIG Andreas 1982 M GER MTV Braunschweig
87 BAUER Florian 1981 M GER
88 SENFT Jan-Simon 1982 M GER
89 REPENING Thorsten 1975 M GER
90 DIEDRICH Johannes 1982 M GER
90 PLEß Sebastian PLEß Sebastian 1979 M GER
92 KUNST Johannes KUNST Johannes 1979 M GER
93 FANTER Cristoph 1981 M GER
94 KRÜGENER Staffen 1980 M GER
95 DÄRR Roland 1980 M GER
95 TIETZ Marc-Oliver 1980 M GER

Jan 1, 1994 - 1994 Deutsche Meisterschaft
Foil Men's U17 Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 REICHLING Felix 1977 M GER
2 TINKLOH Jann 1977 M GER
3 STOIBER Christian 1977 M GER
3 MESSER Beda 1977 M GER
5 SCHMID Sven 1978 M GER
6 FRANK Tobias FRANK Tobias 1978 M GER
7 WESSELS Marc 1977 M GER
8 STELTER Robert 1977 M GER
9 SÄCKEL Christian 1979 M GER
10 KAMBERG Matthias KAMBERG Matthias 1977 M GER
11 BREUTNER Richard 1979 M GER (MTV München), KTF Luitpold München
12 LENGERT Lars 1977 M GER
13 REICHERT Dennis 1978 M GER
14 REDL Thomas REDL Thomas 1979 M GER
15 BAUNACH Tobias 1977 M GER
16 HAUSMANN David HAUSMANN David 1979 M GER
17 MÜLLER Rene 1977 M GER
18 BEHRENS Christian 1977 M GER
19 OBERKIRCHER Volker 1977 M GER Heidelberger FC/TSG R.
20 WENDEL Christian 1977 M GER
21 SENFT Daniel 1978 M GER
22 REICH Wolfgang 1979 M GER Heidenheimer SB
23 DAERR Moritz DAERR Moritz 1980 M GER
24 STEINBACH Marcel 1977 M GER FG Rotation Berlin
25 KÜPPER Sebastian 1979 M GER
26 BRAND Andreas 1979 M GER FC Offenbach
27 KETHERS Ronald 1978 M GER
28 SCHMIDT Marco SCHMIDT Marco 1978 M GER
29 STOCKHAUSEN Thorsten 1979 M GER TB Burgsteinfurt
30 SIMON Maik SIMON Maik 1978 M GER
31 BÖCKER Jens 1977 M GER FC Moers
32 BUCHMANN Moritz 1979 M GER
33 EISENKOLB Tino 1977 M GER
34 KOLLMANN Dennis 1977 M GER
35 BAUHOFFER Kai BAUHOFFER Kai 1977 M GER
36 GREINER Stefan 1977 M GER
37 MÄRZ Benjamin MÄRZ Benjamin 1977 M GER
38 NUSS Georg 1978 M GER
38 FIEDLER Jörg 1978 M GER FC Leipzig
40 TWARZ Ronny TWARZ Ronny 1977 M GER
41 IDE Steffen IDE Steffen 1979 M GER
42 NOACK Volker 1978 M GER
43 ZWICKER Felix ZWICKER Felix 1978 M GER FC Konstanz, FSF Fechtschule Starzynski Flawil
44 REICHERT Christian REICHERT Christian 1979 M GER
45 BLUM Benjamin David BLUM Benjamin David 1979 M GER
45 BEHR Dominik 1981 M GER FC Würth Künzelsau
47 KAKIES Bastian 1978 M GER
47 BÄUMLER Matthias 1978 M GER
49 SCHWAGER Dennis 1979 M GER
49 SPALLEK Jacob 1978 M GER
51 NEUBERT Arne NEUBERT Arne 1977 M GER Osnabrücker SC
52 VIGULA Wenzel 1979 M GER
53 SROCKE Tom 1978 M GER
54 WILL Danilo 1978 M GER
55 KRÜGER Johannes 1979 M GER
56 SIMON Fabian 1977 M GER
57 HOLLMICHEL Marko HOLLMICHEL Marko 1978 M GER SC Berlin
58 ZYMARA Thomas ZYMARA Thomas 1978 M GER
59 STREINZ Martin 1977 M GER
59 FELBINGER Sebastian 1979 M GER
61 BERG Jan 1977 M GER
61 BENTLAGE Jan BENTLAGE Jan 1977 M GER Quernheimer FC
63 ERNST Florian ERNST Florian 1979 M GER
64 SCHWARTZKOPF Robert 1977 M GER
65 LAUN Frederik LAUN Frederik 1979 M GER
66 STEPHAN Daniel 1979 M GER (TV Feldkirchen), KTF Luitpold München
67 ROTTHAUS Axel ROTTHAUS Axel 1978 M GER
68 GEINITZ André 1979 M GER
69 TAULIN Nico 1977 M GER
70 REDMANN Felix 1978 M GER
71 HOYME Björn 1978 M GER
71 KOCH Andre 1978 M GER
73 N WETTE Moritz WETTE Moritz 1979 M GER
74 SCHNEIDER Siegfried 1980 M GER
75 GERLACH Fabian 1979 M GER
76 REPENING Karsten 1978 M GER
77 SCHAPER Mark 1977 M GER
77 HILT Holger 1978 M GER
79 STEPHAN Thomas 1978 M GER
79 PETRI Tobias 1977 M GER VT Zweibrücken
81 REIS David REIS David 1979 M GER
81 SÖHNCHEN Florian 1978 M GER
83 WÜNSCHE Henry 1977 M GER
84 KÜHNE Robert 1979 M GER
85 DÖRFFEL Alexander 1978 M GER
86 MÜLLER-WERTH Christian 1977 M GER
87 REINHARDT Alexander 1978 M GER
88 EBBING Jan EBBING Jan 1978 M GER
89 GLOY Yves 1980 M GER
90 VÖLKNER Arne 1979 M GER
91 KLEIN Raphael 1978 M GER
91 WEICKEL Marcus 1979 M GER
91 HÖRGER Jens 1981 M GER
94 RETZ Tobias 1978 M GER
95 CADET Maurice 1979 M GER TV Homburg
95 OLLMANN Dirk OLLMANN Dirk 1979 M GER

Apr 24, 1993 - 1993 Deutsche Meisterschaft
Foil Men's U17 Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 JACOBY Stephan 1976 M GER
2 TINKLOH Jann 1977 M GER
3 SCHACHE Lars 1976 M GER TV Markkleeberg
4 REICHLING Felix 1977 M GER
5 GEIER Gunnar 1976 M GER
6 MÜLLER Rene 1977 M GER
6 SCHLECHTWEG Christian 1976 M GER
8 URBAN Andreas 1976 M GER SC Berlin
9 STELTER Robert 1977 M GER
9 KAMBERG Matthias KAMBERG Matthias 1977 M GER
11 WIRTH Henning WIRTH Henning 1977 M GER Heidelberger FC/TSG R.
12 SCHMID Sven 1978 M GER
13 EISENKOLB Tino 1977 M GER
14 MESSER Beda 1977 M GER
15 WENDEL Christian 1977 M GER
16 SCHWAGER Dennis 1979 M GER
17 FIEDLER Jörg 1978 M GER FC Leipzig
18 GEINITZ André 1979 M GER
19 FRANK Tobias FRANK Tobias 1978 M GER
20 BRUDY Jörg BRUDY Jörg 1976 M GER SEB Basel
21 FEHLER Manuel 1977 M GER
22 REDL Matthias 1976 M GER
23 ROTTHAUS Axel ROTTHAUS Axel 1978 M GER
24 WITTE Dirk WITTE Dirk 1976 M GER
25 GREINER Matthias 1979 M GER
26 MAHUTKA Klaus-Peter MAHUTKA Klaus-Peter 1976 M GER
27 DAERR Moritz DAERR Moritz 1980 M GER
27 SENFT Daniel 1978 M GER
29 SÄCKEL Christian 1979 M GER
30 SEELIGER Holger SEELIGER Holger 1976 M GER
30 FEHR Marc 1976 M GER
32 REICHERT Dennis 1978 M GER
33 JÜRKEL Steve 1976 M GER
34 BEHRENS Christian 1977 M GER
35 BAUHOFFER Kai BAUHOFFER Kai 1977 M GER
36 JORDAN Philipp 1976 M GER
37 REDL Thomas REDL Thomas 1979 M GER
38 STOIBER Christian 1977 M GER
38 RIEMER Benjamin RIEMER Benjamin 1979 M GER
40 MÄRZ Benjamin MÄRZ Benjamin 1977 M GER
41 WESSELS Marc 1977 M GER
41 MELITA Andrej 1978 M GER FC Gröbenzell
43 WEBER Yves 1976 M GER
44 OBERKIRCHER Volker 1977 M GER Heidelberger FC/TSG R.
45 GIESCHE Enrico 1977 M GER
46 FISS Enrico 1976 M GER
46 WINKER Felix 1978 M GER TV Augsburg
48 WITOPIL Carsten 1976 M GER
49 FRAIN Thomas Alexander FRAIN Thomas Alexander 1977 M GER Frankfurter TV
50 KUSKE Stephan KUSKE Stephan 1976 M GER
51 ZWICKER Felix ZWICKER Felix 1978 M GER FC Konstanz, FSF Fechtschule Starzynski Flawil
52 HALBACH Daniel 1978 M GER
53 RUTSCH Jan-Hendrik 1976 M GER
54 GROHMANN Uwe 1977 M GER
55 FEHRMANN Holger 1976 M GER
56 NEUBERT Arne NEUBERT Arne 1977 M GER Osnabrücker SC
57 ZYMARA Thomas ZYMARA Thomas 1978 M GER
58 KRÜGER Johannes 1979 M GER
59 PLOSS Alexander 1976 M GER
60 BÖCKER Jens 1977 M GER FC Moers
61 ZYMARA Andreas ZYMARA Andreas 1976 M GER
61 SEIDEL Sascha 1979 M GER
63 LENGERT Lars 1977 M GER
64 ZÄHRINGER Thorsten ZÄHRINGER Thorsten 1976 M GER
65 TWARZ Ronny TWARZ Ronny 1977 M GER
66 EBBING Jan EBBING Jan 1978 M GER
67 LÜTJENS Götz LÜTJENS Götz 1976 M GER TK Hannover
68 HAPP Alexander 1978 M GER
69 NOACK Volker 1978 M GER
70 SCHMITZ Levent SCHMITZ Levent 1976 M GER
71 TAULIN Nico 1977 M GER
72 BAUNACH Tobias 1977 M GER
72 SIMON Fabian 1977 M GER
74 WOLF Nicolas 1977 M GER
75 SCHRÖDER Phillip 1978 M GER
76 HAUSMANN David HAUSMANN David 1979 M GER
77 RUDIGIER Christhoph 1976 M GER
78 PANNECK Alexander PANNECK Alexander 1977 M GER PSV Weimar
79 PFISTERER Sven 1977 M GER
80 DUNKEL Markus 1976 M GER
81 BLUM Benjamin David BLUM Benjamin David 1979 M GER
82 SROCKE Tom 1978 M GER
83 REICH Wolfgang 1979 M GER Heidenheimer SB
84 STEPHAN Daniel 1979 M GER (TV Feldkirchen), KTF Luitpold München
85 STREINZ Martin 1977 M GER
86 GRIMM Helmar 1979 M GER
87 WAGNER Fabian 1976 M GER
88 RUGILO Michael 1978 M GER
89 BACHMOR Lars 1976 M GER
90 AHRENDS Julian 1976 M GER
91 REPENING Karsten 1978 M GER
92 RETZ Tobias 1978 M GER
92 KIERSTEIN Holger KIERSTEIN Holger 1976 M GER
92 ROPKE Knut 1976 M GER
92 TORSIGLIERI Manuel 1978 M GER

Mar 28, 1992 - 1992 Deutsche Meisterschaft
Foil Men's U17 Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 N YADLAPALLI Anil 1975 M GER
2 N SCHACHE Lars 1976 M GER TV Markkleeberg
3 N BAIR Stephan 1975 M GER PSV Stuttgart
4 N PUTSCHLI Daniel 1975 M GER
5 N HANKE Sven HANKE Sven 1975 M GER KSV Weißwasser
6 N WEINIG Arne WEINIG Arne 1975 M GER
7 N ZIMMER Ulrich 1975 M GER
8 N SCHLECHTWEG Christian 1976 M GER
9 N BROUTSCHEK Daniel 1975 M GER
10 N LORENZ Volker 1975 M GER
11 N JACOBY Stephan 1976 M GER
12 N WIDMANN Kristijan 1975 M GER
13 N SEELIGER Holger SEELIGER Holger 1976 M GER
14 N TINKLOH Jann 1977 M GER
15 N BAUNACH Tobias 1977 M GER
16 N JORDAN Philipp 1976 M GER
17 N KAMBERG Matthias KAMBERG Matthias 1977 M GER
18 N NEUBERT Arne NEUBERT Arne 1977 M GER Osnabrücker SC
19 N WENDEL Christian 1977 M GER
20 N SCHMID Gunar 1975 M GER
21 N BISCHOF-HEINRICHS Hubert 1975 M GER FC Hardheim-Höpfingen
22 N KUSKE Stephan KUSKE Stephan 1976 M GER
23 N RAUCH Rainer 1975 M GER TK Hannover
24 N MAHUTKA Klaus-Peter MAHUTKA Klaus-Peter 1976 M GER
25 N BRUDY Jörg BRUDY Jörg 1976 M GER SEB Basel
26 N WIDMAIER Felix 1975 M GER
27 N WIRTH Henning WIRTH Henning 1977 M GER Heidelberger FC/TSG R.
28 N FISS Enrico 1976 M GER
29 N VOIGTLÄNDER Andre 1975 M GER
30 N LANGBEIN Rene 1975 M GER
31 N WEBER Yves 1976 M GER
32 N REPENING Thorsten 1975 M GER
33 N FEHR Marc 1976 M GER
34 N STOIBER Christian 1977 M GER
35 N KUHN Florian 1975 M GER
36 N MAASS Christian 1975 M GER
36 N BAUHOFFER Kai BAUHOFFER Kai 1977 M GER
38 N NEUENFELD Stefan 1975 M GER
39 N KULKA Christian 1975 M GER
40 N URBAN Andreas 1976 M GER SC Berlin
41 N JÜRKEL Steve 1976 M GER
41 N REDL Matthias 1976 M GER
43 N EISENKOLB Tino 1977 M GER
44 N HAHN Patrick 1977 M GER
45 N REDL Thomas REDL Thomas 1979 M GER
46 N FRANK Tobias FRANK Tobias 1978 M GER
47 N GRADINGER Robert GRADINGER Robert 1975 M GER
48 N FRAIN Thomas Alexander FRAIN Thomas Alexander 1977 M GER Frankfurter TV
49 N KNEIP Karsten 1975 M GER
50 N HERRIGT Heiko HERRIGT Heiko 1975 M GER
50 N HOPPE Andreas 1975 M GER
50 N GEIGER Lars GEIGER Lars 1975 M GER
53 N KETHERS Ronald 1978 M GER
53 N BUCHAU Mirko 1975 M GER
55 N KLEIN Matthias 1975 M GER
56 N GUNDERMANN Nils 1975 M GER
57 N PLOSS Alexander 1976 M GER
58 N GREINER Matthias 1979 M GER
58 N HOPPEN Welf HOPPEN Welf 1976 M GER
60 N CATHALAN Dominique CATHALAN Dominique 1975 M GER Fechtcentrum Halle
61 N WOLF Nicolas 1977 M GER
62 N GEIER Gunnar 1976 M GER
63 N CHOJNACKI Florian 1976 M GER
63 N EVERS Jörg EVERS Jörg 1976 M GER
65 N HEIMBACH Sven 1977 M GER
65 N SCHREINER Julian 1976 M GER
67 N PAULJEV Dimitrije PAULJEV Dimitrije 1976 M GER
68 N WOLTERSDORF Fritz WOLTERSDORF Fritz 1975 M GER
69 N WEINHOLD Jens 1975 M GER
70 N BEHRENS Christian 1977 M GER
71 N MESSER Beda 1977 M GER
72 N REICHERT Dennis 1978 M GER
73 N HEIDL Dirk HEIDL Dirk 1977 M GER
74 N EBERT Anselm 1975 M GER
74 N BORM Daniel 1978 M GER
76 N BURKERT Alexander BURKERT Alexander 1994 M GER
77 N GERUSCHKAT Heiko 1976 M GER
78 N ZIPF Christian 1977 M GER
79 N GIERIG Rauno 1976 M GER
79 N FUCHS Torsten 1975 M GER
81 N BECKER Dany 1976 M GER
82 N ZYMARA Thomas ZYMARA Thomas 1978 M GER
83 N HAVEKOST Henning 1975 M GER
83 N DUNKEL Markus 1976 M GER
85 N HALBACH Daniel 1978 M GER
86 N WITZEL Stefan 1977 M GER
87 N NONNAST Hanjo 1977 M GER
88 N ZYMARA Andreas ZYMARA Andreas 1976 M GER
89 N HERMANN Kai HERMANN Kai 1975 M GER TSF Welzheim
90 N TRENZ Joachim TRENZ Joachim 1975 M GER FSG Dillingen
91 N LOSEN Thomas 1975 M GER
92 N BASEDOW Patrick 1977 M GER
92 N REINHARDT Alexander 1978 M GER
92 N GEBERT Frank 1977 M GER
92 N MÜLLER Ulrich 1978 M GER
96 N SAJTHY Örs 1976 M GER

Jun 8, 1991 - 1991 Deutsche Meisterschaft
Foil Men's U17 Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 HEIN Sven 1974 M GER
2 SCHUCK Sebastian 1974 M GER
3 PUTSCHLI Daniel 1975 M GER
4 RAUCHUT Alexander 1974 M GER
5 HILD Rüdiger 1974 M GER
6 BECKER Kai 1974 M GER
7 RUMBERG Per 1975 M GER
8 BROUTSCHEK Daniel 1975 M GER
9 BAIR Stephan 1975 M GER PSV Stuttgart
10 ZIMMER Ulrich 1975 M GER
11 ENGEL Thomas 1974 M GER Kölner FK
12 WEINIG Arne WEINIG Arne 1975 M GER
13 YADLAPALLI Anil 1975 M GER
14 EGNER Alexander EGNER Alexander 1974 M GER TSV Neu-Ulm
15 SCHACHE Lars 1976 M GER TV Markkleeberg
16 LANGBEIN Rene 1975 M GER
17 JACOBY Stephan 1976 M GER
18 OTTO Guido 1975 M GER
19 DRESCHER Dirk 1974 M GER
20 MAUCHNIK Sven 1975 M GER
21 SCHRAMM Georg 1974 M GER
22 RIVERA Paul Simon 1975 M GER
23 WEGENER Nico 1975 M GER
24 NEUBERT Henning NEUBERT Henning 1974 M GER Osnabrücker SC
25 KOBES John 1974 M GER
26 SCHLECHTWEG Christian 1976 M GER
27 WIDMAIER Felix 1975 M GER
28 HANKE Sven HANKE Sven 1975 M GER KSV Weißwasser
29 KUHN Florian 1975 M GER
30 BISCHOF-HEINRICHS Hubert 1975 M GER FC Hardheim-Höpfingen
31 SEELIGER Holger SEELIGER Holger 1976 M GER
32 BRUDY Jörg BRUDY Jörg 1976 M GER SEB Basel
33 REDL Matthias 1976 M GER
34 JAVOR Thomas JAVOR Thomas 1975 M GER Heidenheimer SB, CE Luxembourg
35 GEIGER Lars GEIGER Lars 1975 M GER
36 FEHR Marc 1976 M GER
37 PFRANG Michael 1974 M GER
38 FOERSTER Jan FOERSTER Jan 1974 M GER
39 URBAN Andreas 1976 M GER SC Berlin
40 SCHEEL Andreas 1975 M GER
41 GUNDERMANN Nils 1975 M GER
42 PLOSS Alexander 1976 M GER
43 KOLBINGER Martin KOLBINGER Martin 1974 M GER
44 HEINRICHS Thorsten 1976 M GER
45 VOGEL Rene 1974 M GER
46 SCHREINER Julian 1976 M GER
46 WENDEL Christian 1977 M GER
48 FISS Enrico 1976 M GER
49 HERRIGT Heiko HERRIGT Heiko 1975 M GER
50 HEMMERS Michael 1974 M GER
50 PAPENDICK Michael 1974 M GER
50 GRADINGER Robert GRADINGER Robert 1975 M GER
53 BRESLER Jan 1974 M GER FC Hardheim-Höpfingen
54 FEHLER Manuel 1977 M GER
55 BÖLKE Markus 1976 M GER
56 FREUDENBERG Jens 1975 M GER
57 SCHMID Gunar 1975 M GER
58 STOIBER Christian 1977 M GER
59 NIKLAS Dietrich 1974 M GER
59 WIRTH Henning WIRTH Henning 1977 M GER Heidelberger FC/TSG R.
61 NISI Sven 1976 M GER
61 JONSWIECK Eduard 1975 M GER
63 NEUENFELD Stefan 1975 M GER
64 CHOJNACKI Florian 1976 M GER
65 ULLRICH Jörn 1974 M GER (FSV Mülheim/Ruhr), TG Münster
66 RAUCH Rainer 1975 M GER TK Hannover
67 KNEIP Karsten 1975 M GER
68 WEBER Yves 1976 M GER
68 BUCHAU Mirko 1975 M GER
70 STÜRTZ Jan STÜRTZ Jan 1974 M GER
70 LOHOFF Falk 1974 M GER
70 MEHRING Thorsten MEHRING Thorsten 1975 M GER (Melsunger TG FA), TSV Korbach
73 FUCHS Torsten 1975 M GER
74 EGELER Dominik 1975 M GER SV Waldkirch
75 STRÜMPELL Philipp 1975 M GER
76 CLASEN Jan-Henning 1975 M GER
77 KÖHLER Marcus KÖHLER Marcus 1976 M GER
77 SCHÖNSEE Gunter SCHÖNSEE Gunter 1976 M GER
77 KUSKE Stephan KUSKE Stephan 1976 M GER
77 MAZZEI Marcello 1974 M GER
81 BLOCK Falko 1975 M GER
82 BURKHARD Alexander 1975 M GER
83 ASPMAIR Romed 1974 M GER
84 HALBACH Daniel 1978 M GER
85 MÖDELEIN Thomas 1974 M GER
86 LENHARTS Peter 1974 M GER
87 MAASS Christian 1975 M GER
88 KLEIN Matthias 1975 M GER
89 LORENZ Volker LORENZ Volker 1992 M GER
90 HORNUß Cyrill HORNUß Cyrill 1974 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen
91 VOIGTLÄNDER Andre 1975 M GER
91 BECKER Matthias 1974 M GER Herner TC
91 WIDMANN Kristijan 1975 M GER
94 GOTTA Christoph 1974 M GER
95 HOPPE Andreas 1975 M GER
96 DROCHNER Carsten DROCHNER Carsten 1974 M GER TSG Kaiserslautern
97 DORSCH Bastian 1975 M GER
98 SCHMID Sven 1978 M GER
99 BRADE Alexander 1974 M GER
99 CATHALAN Dominique CATHALAN Dominique 1975 M GER Fechtcentrum Halle
101 KULKA Christian 1975 M GER
101 ENGEL Markus 1974 M GER
101 THIEMICH Tobias 1975 M GER
104 JORDAN Philipp 1976 M GER
105 AISCH Matthias 1976 M GER
105 KLINGENSTEINER Matthias 1974 M GER
105 LIEBE Sven LIEBE Sven 1974 M GER
108 BURGHARD Carsten 1976 M GER
109 ERHARD Cristian 1974 M GER
110 SCHREINER Thilo 1974 M GER
110 WITTE Dirk WITTE Dirk 1976 M GER
112 RUTSCH Jan-Hendrik 1976 M GER
113 REUTER Florian 1975 M GER Wittlicher TV
114 BAUHOFFER Kai BAUHOFFER Kai 1977 M GER
115 LOSEN Thomas 1975 M GER
115 TRENZ Joachim TRENZ Joachim 1975 M GER FSG Dillingen
117 PISSAREK Christoph 1976 M GER
117 REPENING Thorsten 1975 M GER
117 WEINHOLD Jens 1975 M GER
120 SCHIMMEL Thomas 1975 M GER
121 DUNKEL Markus 1976 M GER
121 WAGNER Fabian 1976 M GER

Jun 9, 1990 - 1990 Deutsche Meisterschaft
Foil Men's U17 Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 RAUHAUS Jan Eric RAUHAUS Jan Eric 1973 M GER
2 CEDRONE Fabio CEDRONE Fabio 1973 M GER
3 VON LEPEL Christian 1973 M GER
4 GEISSLER Axel 1973 M GER
5 SCHUCK Sebastian 1974 M GER
6 BECKER Kai 1974 M GER
7 HILD Rüdiger 1974 M GER
8 DARNSTÄDT Tobias 1973 M GER
9 HEIN Sven 1974 M GER
10 EGGERS Michael 1973 M GER
11 HEMMERS Michael 1974 M GER
12 STIEF Stefan 1974 M GER
13 WAHLEN Raimund 1973 M GER
14 BAIR Stephan 1975 M GER PSV Stuttgart
15 LORENZ Volker LORENZ Volker 1992 M GER
16 RÜDINGER Alexander 1973 M GER
17 RATHERT Andre 1973 M GER
18 SCHMIDT Fabian SCHMIDT Fabian 1975 M GER Heidenheimer SB
19 BRUCKNER Aladar 1973 M GER
19 MÜLLER Oliver MÜLLER Oliver 1973 M GER ETUF Essen
21 ENGEL Thomas 1974 M GER Kölner FK
22 JAVOR Thomas JAVOR Thomas 1975 M GER Heidenheimer SB, CE Luxembourg
23 RUMBERG Per 1975 M GER
24 LANGE Robert 1973 M GER Future Fencing Werbach
25 KOBES Werner 1974 M GER
26 EUSKIRCHEN Markus 1973 M GER
27 OTTO Guido 1975 M GER
28 BISCHOF-HEINRICHS Hubert 1975 M GER FC Hardheim-Höpfingen
29 YADLAPALLI Anil 1975 M GER
30 THIEMICH Tobias 1975 M GER
31 MAUCHNIK Sven 1975 M GER
31 BIEBER Kai 1973 M GER
33 N SCHEFFLER Sven 1900 M GER
34 DEMNITZ Gordon 1973 M GER
34 QUARG David 1973 M GER
36 NEUBERT Henning NEUBERT Henning 1974 M GER Osnabrücker SC
37 FUCHS Torsten 1975 M GER
38 STÜBER Joachim 1973 M GER
38 HEROLD Simon 1973 M GER
38 RIEGER Uz 1973 M GER
41 RAUCH Rainer 1975 M GER TK Hannover
42 HERRIGT Heiko HERRIGT Heiko 1975 M GER
43 RÜTH Marco RÜTH Marco 1983 M GER
44 GNAIER Fabian 1973 M GER
45 FOERSTER Jan FOERSTER Jan 1974 M GER
46 EGELER Dominik 1975 M GER SV Waldkirch
46 GOTTA Christoph 1974 M GER
48 LOHOFF Falk 1974 M GER
49 NEUMAYER Andreas NEUMAYER Andreas 1973 M GER
50 HOPPEN Falko HOPPEN Falko 1973 M GER
51 BRESLER Jan 1974 M GER FC Hardheim-Höpfingen
51 ERNSTING Philipp 1973 M GER
51 ZÄHRINGER Christian 1973 M GER
54 RENNER Björn 1973 M GER
55 FEHR Marc 1976 M GER
56 WIDMANN Kristijan 1975 M GER
57 HEIN Björn 1973 M GER
58 NANNEN Eric 1976 M GER
59 ULLRICH Jörn 1974 M GER (FSV Mülheim/Ruhr), TG Münster
59 MAZZEI Marcello 1974 M GER
61 ZIMMER Ulrich 1975 M GER
61 LIMBERGER Fabian 1973 M GER
63 HORNUß Cyrill HORNUß Cyrill 1974 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen
64 SCHMID Gunar 1975 M GER
65 SCHÜRMANN Olaf 1973 M GER
66 BRIEHN Christoph 1973 M GER
67 REDL Matthias 1976 M GER
68 MUSSWEILER Jan 1973 M GER
68 SCHRAMM Georg 1974 M GER
70 KÜHN Secundus 1973 M GER
71 MAASS Christian 1975 M GER
71 BURGHARD Carsten 1976 M GER
73 STROHM Christian 1975 M GER
74 CLASEN Jan-Henning 1975 M GER
75 SCHÄFER Björn 1975 M GER
76 FRECKEM Christian 1974 M GER
77 WEBER Mike 1973 M GER TV Lahr
77 ASPMAIR Romed 1974 M GER
79 TRENZ Joachim TRENZ Joachim 1975 M GER FSG Dillingen
80 LOSEN Thomas 1975 M GER

Jan 1, 1989 - 1989 Deutsche Meisterschaft
Foil Men's U17 Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 WIENAND Wolfgang 1972 M GER
2 FLEGLER Michael 1972 M GER TSG Backnang
3 HOLLERBACH Rainer 1972 M GER
4 SCHUCK Nils 1972 M GER
5 DARNSTÄDT Tobias 1973 M GER
6 VON LEPEL Christian 1973 M GER
7 MÜLLER Kay 1972 M GER
8 BAIERLE Tobias 1972 M GER
9 RÜDINGER Alexander 1973 M GER
10 MAYR Alexander 1972 M GER
11 WELZ Stefan WELZ Stefan 1972 M GER USC Bochum
12 BÖGGEMEYER Martin BÖGGEMEYER Martin 1972 M GER
13 KELLER Maximilian 1972 M GER
14 CEDRONE Fabio CEDRONE Fabio 1973 M GER
15 RAUHAUS Jan Eric RAUHAUS Jan Eric 1973 M GER
16 HEIN Sven 1974 M GER
17 WESTERHEIDER Lars 1972 M GER
18 KÜNKEL Andreas 1972 M GER
19 BUCK Hermann 1973 M GER
20 EGGERS Michael 1973 M GER
21 RATHERT Andre 1973 M GER
22 BIEBER Sven BIEBER Sven 1972 M GER Kölner FK
23 STECK Markus STECK Markus 1972 M GER TSV Neu-Ulm
24 STÜBER Joachim 1973 M GER
25 SCHUCK Sebastian 1974 M GER
26 BRUCKNER Aladar 1973 M GER
27 RUMBERG Per 1975 M GER
28 RIEGER Uz 1973 M GER
29 WEBER Mike 1973 M GER TV Lahr
30 LIMBERGER Fabian 1973 M GER
31 PAULUS Michael 1972 M GER
32 HILD Rüdiger 1974 M GER