Back to list

Results

2019 European Championships
ITA Foggia
February 27, 2019 - March 3, 2019

Sabre Men's U20 Team History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N FRANCE       FRA
1 N BIBI Eliott 1999 M FRA PAU SECTION (FRA)
1 N GERAUD Jules 2001 M FRA TARBES ATE (FRA)
1 N PATRICE Sebastien 2000 M FRA GEMENOS (FRA)
1 N PIANFETTI Maxime 1999 M FRA TARBES ATE (FRA)
2 N ITALY       ITA
2 N NERI Matteo 1999 M ITA
2 N MIGNUZZI Giacomo 1999 M ITA
2 N GALLO Michele 2001 M ITA
2 N ROMA Lorenzo 2000 M ITA
3 N RUSSIA       RUS
3 N KHALIMBEKOV Magamed 2001 M RUS
3 N TYULYUKOV Kirill 2001 M RUS
3 N TSELYSHEV Artem 1999 M RUS
3 N POZDNYAKOV Vladislav 1999 M RUS
4 N UKRAINE       UKR
4 N HUMEN Vasyl 2002 M UKR KIEW (UKR)
4 N PYSARENKO Ivan 2000 M UKR KIEW (UKR)
4 N BOHOVIN Bohdan 2001 M UKR Nikolaev (UKR)
4 N SHOSTAK Dmytro 2002 M UKR KIEW (UKR)
5 N ROMANIA       ROU
5 N AILINCA Rares 2001 M ROU CSM Brasov (ROU)
5 N PASTIN Andrei 2001 M ROU CS Dinamo Bucuresti (ROU)
5 N STANESCU Razvan 2000 M ROU CSS Slobozia (ROU)
5 N DRAGOMIR George 1999 M ROU CSS Slobozia (ROU)
6 N GREAT BRITAIN       GBR
6 N HOLDSWORTH Bertie 2000 M GBR Truro Fencing Club (GBR)
6 N RICHARDS II Julian 2001 M GBR Bergens FK (NOR)
6 N HALLIWELL Barnaby 2000 M GBR Shakespeare Swords (GBR)
6 N CRAZE Jamie 1999 M GBR Truro Fencing Club (GBR)
7 N SPAIN       ESP
7 N LOPEZ DE GUERENU Jorge 2000 M ESP SAMA-M (ESP)
7 N SANTAMARIA Diego 1999 M ESP CEB-M (ESP)
7 N SANTAMARIA Alonso 2001 M ESP CEB-M (ESP)
7 N LILLO Gerardo 2000 M ESP CEB-M (ESP)
8 N BELGIUM       BEL
8 N TOCH Karel 1999 M BEL Confrerie Gent (BEL)
8 N DE RIDDER Arne 2000 M BEL SG de Klauwaerts (BEL)
8 N PROSSE Mael 2001 M BEL K.T.S.C. Catena (BEL)
8 N POIZAT Alexandre 2000 M BEL [i] Ecole d'Escrime Sabre noir (EUR)
9 N GEORGIA       GEO
9 N KAKAURIDZE Goga 2000 M GEO FC Tbilisi (GEO)
9 N TCHEISHVILI Nikoloz 2000 M GEO FC Tbilisi (GEO)
9 N RETCHIA Vazha 1999 M GEO FC Kutaisi (GEO)
9 N SHENGELIA Nika 1999 M GEO FC Tbilisi (GEO)
10 N HUNGARY       HUN
10 N URBAN Tamas 2001 M HUN BVSC BUDAPEST (HUN)
10 N RABB Krisztian 2001 M HUN VASAS Budapest (HUN)
10 N KAISER Balazs 2001 M HUN UTE Budapest (HUN)
10 N GYORGY Lehel 1999 M HUN UTE Budapest (HUN)
11 N POLAND       POL
11 N LADEMANN Karol 1999 M POL AZS AWF Warszawa (POL)
11 N BIALECKI Cezary 1999 M POL MUKS VICTOR (POL)
11 N BRONISZEWSKI Jakub 2001 M POL MUKS VICTOR (POL)
11 N SZCZEPANIK Piotr 2000 M POL MUKS VICTOR (POL)
12 N GERMANY       GER
12 N FRIEDHEIM Stefan 2000 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
12 N WENNEMAR Bas 1999 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
12 N HAAG Louis 2000 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
12 N HEATHCOCK Antonio 2002 M GER TSG Eislingen (GER)
13 N BULGARIA       BUL
13 N BULDEEV Stefan 1999 M BUL Trakiya (BUL)
13 N EFIMOV Hristo 2001 M BUL
13 N TRAIKOV Daniel 2000 M BUL Sparta (BUL)
13 N GENOV Galin 2000 M BUL Plovdiv BG (BUL)
14 N NETHERLANDS       NED
14 N BUSER Jimi 2000 M NED T.S.V. Rapier (NED)
14 N BOUWMAN Dirk-Jan 2000 M NED s.v. Surtout (NED)
14 N FAAS Quinton 2000 M NED s.v. Surtout (NED)
14 N SCHAAFSMA Bote 2002 M NED SC Amsterdam (NED)
15 N TURKEY       TUR
15 N ANASIZ Muhammed 1999 M TUR
15 N YILDIRIM Ozkan Zorlu 2001 M TUR Samsun Eskrim SK (TUR)
15 N KAYA Umut 2001 M TUR Ankara Kilic GSK (TUR)
16 N BELARUS       BLR
16 N TARASEVICH Anton 2001 M BLR SCAF RB (BLR)
16 N PINCHUK Maksim 1999 M BLR SCAF RB (BLR)
16 N LUKYANTSOU Viachaslau 1999 M BLR SCAF RB (BLR)